1 I Beiroet opnieuw in greep van nooit voltooide burgeroorlog IÏTïïTI TAFEL Kerken krijgen van belastingdienst geen inlichtingen meer over inkomen leden £ddóc<3owuvnt g&idaegowmit kerk wereld Italiaanse theoloog: „doden om te leven is moord" Bloot weer verboden in Sint Pieter Verbijstering en afschuw ^3;d HET DILEMMA VAN PRESIDENT GEMAYEL weer ACHTERGROND VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 PAGINA 2 LE FINANCIËLE BAND STAAT-KERK BEËINDIGD Minister Ruding van finan- i ciën wil bij de Tweede Ka- 1 mer een wetsontwerp indie nen om een einde te maken aan het recht van kerkge nootschappen om bij de be lastingdienst inlichtingen te vragen over het inkomen van hun leden. Met de indie ning van het wetsontwerp zal de minister wachten tot de subcommissie Sekten van de Kamer in de herfst verslag heeft uitgebracht van haar onderzoek. Minister Ruding zei dit giste ren tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot be ëindiging van de financiële verhouding tussen Kerk en Staat. De uit 1815 daterende overeenkomst kwam er op neer, dat de Staat de tracte- menten en pensioenen van kerkelijke ambtsdragers van enkele grote kerkgenoot schappen voor een deel aan vulde, als tegenprestatie voor het vervallen aan de Staat van kerkelijke goederen. Zo wel Staat als kerken waren al lang niet meer tevreden met deze regeling, om uiteen lopende redenen. Royaal Een speciale commissie onder leiding van oud-minister van financiën Nelissen bereikte in 1981 overeenstemming met de kerken over afschaf fing van de historische rege ling en gisteren werd de be ëindiging door de Kamer be krachtigd. De regeringspar tijen, de PvdA en de kleine christelijke partijen stemden in met een afkoopsom van 250 miljoen gulden, een be drag dat met uitzondering van CD A-kamerlid Van Dijk door de overige woordvoer ders als royaal en ruimhartig wordt beschouwd. Het be drag zal in een keer, begin 1984, worden uitgekeerd. Be leggingsvoorschriften zal de minister de kerken niet op- In de overeenkomst van 1981 tussen de Staat en de kerken werd verder bepaald dat de portovrijdom van kerkge nootschappen nog tien jaar zal worden gehandhaafd. Incidentele bijdragen CD A-afgevaardigde Van Dijk bepleitte beperkte, inci dentele overheidsbijdragen voor zaken die de financiële draagkracht van de kerken te boven gaan. De minister wil daarbij voorzichtigheid en terughoudendheid in acht nemen. Van Ooijen (PvdA) verwees naar financiële ban den tussen kerk en Staat die intact zullen blijven, zoals de door de kerken „nogal licht vaardig" aanvaarde subsidië ring van de opleiding van kerkelijke ambtsdragers. De kerken zullen daaruit de con sequenties moeten trekken, zo zei hij. Abrupt ontslag van priester-docenten bij theolo gische opleidingen op grond van een huwelijk zou niet mogelijk moeten zijn omdat zij over een normale arbeids overeenkomst beschikken. Mensen die in dienst zijn bij een gesubsidieerde instelling voor maatschappelijk werk die uitgaat van een kerk heb ben recht op een medezeg genschapsraad. Van Ooijen noemde in dit verband het Leger des Heils. Hij hekelde het verzoek van een groot aantal kerken van 9 septem ber 1982 aan de kabinetsfor mateur om subsidiëring van het pastoraat voor woonwa genbewoners en bejaarden zorg. Die pastorale taken ko men niet voor rijkssubsidie in aanmerking, aldus Van Ooijen. De PvdA-woordvoer- der meent dat er uitsluitend geen problemen zijn bij subsi diëring van onderwijs dat verzorgd wordt vanuit de ge zindheid als kerkgemeen schap. Het wetsontwerp werd zon der stemming aangenomen. WEGENS ANTISEMITISME Redacteuren weekblad Bazuin worden vervolgd De Arnhemse officier van justitie mr. J. de Nie heeft besloten tot strafvervolging wegens antisemitisme van twee redacteuren van het weekblad voor kerk en sa menleving „De Bazuin". Het blad publiceerde vorig jaar een reeks artikelen over de situatie in het Midden-Oos ten. Naar aanleiding van met name het in juni 1982 in „De Bazuin" verschenen artikel „Kritiek op Israël" diende de Stichting Bestrijding Antise mitisme (STIBA) in april van dit jaar een klacht in tegen „De Bazuin". Het artikel be vat volgens STIBA antisemi tische uitlatingen. De straf zaak tegen de twee redacteu ren, de 46-jarige K.D. uit Utrecht en de 50-jarige L. van G. uit Nijmegen, dient 13 september voor de rechtbank in Arnhem. De twee worden beschuldigd van „belediging in geschrifte van een groep mensen wegens hun gods dienst". Daarop staat een ge vangenisstraf van ten hoog ste drie maanden of een boe te van 600 gulden. Mag de helft van een twee ling tijdens de zwangerschap van een vrouw worden ge dood, om het leven van de moeder en dat van de andere helft van de tweeling te red den Dat is in Italië een druk besproken vraag, sinds de jezuiet Armando Guidetti in het rooms-katholieke maandblad „Prospettive nel Mondo" (Vooruitzichten in de wereld) zijn scherpe af keuring over een dergelijke handelwijze heeft uitgespro ken. Hij beschuldigde de arts die de handeling uitvoerde van „moord met voorbedach ten rade". Het gaat om een 23-jarige vrouw, die in maart van dit jaar in de vierde maand van haar zwangerschap een on derzoek onderging met ultra- sonoor geluid. Daarbij bleek dat zij een tweeling droeg, waarvan de ene helft gezond leek maar de andere helft met zekerheid misvormd ter wereld zou komen. Boven dien was de ligging van de misvormde vrucht in de baarmoeder zodanig, dat hierdoor gevaar zou ontstaan voor zowel de gezonde vrucht als de moeder. De art sen legden haar uit, dat het met toepassing van moderne technieken mogelijk is in de baarmoeder te kijken en daar een vrucht te doden. Zij raadden haar aan dat in dit geval te doen met de mis vormde vrucht. De vrouw wilde aanvankelijk abortus laten plegen, maar berustte later in het advies van de artsen. Vijf maanden lang droeg de vrouw de dode en de levende vrucht in haar baarmoeder. Op 14 augustus van dit jaar bracht zij een gezonde zoon ter wereld en verwijderden de artsen de dode vrucht. Geen rechtvaardiging Pater Guidetti, die als theo loog is verbonden aan het so ciaal en cultureel centrum San Fidele te Rome, zegt dat het goede voornemen om het leven van de moeder en, in dit geval, de helft van een tweeling te redden, op geen enkele manier de directe en vrijwillige doding van de on schuldige andere tweeling helft kan rechtvaardigen. Die helft had juist extra zorg no dig omdat er van misvorming sprake was. De pater schrijft: „Het is niet geoorloofd een misdaad te begaan omdat er iets goeds uit voortkomt". Naar zijn oordeel hadden de artsen, bij gebleken onmoge lijkheid tot het maken van een keus, net als in andere dramatische omstandigheden het in gevaar verkerende le ven of levens moeten trach ten te beschermen, „zonder vrijwillig en moedwillig ie mand te doden". De Jezuiet gaf toe dat het bereiken van de onvoldragen vrucht in de baarmoeder met wetenschap pelijke instrumenten, gezien uit een oogpunt van verlos kunde, een vooruitgang bete kent als het levensbevorde- rend werkt. „Maar het is achteruitgang als de ingreep is gericht op het doden van een ongeboren kind". „Geen blote knieën in de Sint Pieter". Tot die in onze tijd toch wat onthutsende ge volgtrekking zijn de laatste maanden tal van pelgrims en toeristen gekomen, die de Sint Pieter in Rome in hun reisroute hadden opgenomen. Honderden mensen, onder wie ook kinderen, zijn bij de deur teruggestuurd, omdat hun uitmonstering de kritiek van de Vaticaanse wachters niet kon doorstaan. De vroe ger strikt toegepaste normen, die de afgelopen jaren zeer soepel waren gehanteerd, lij ken plotseling weer geldig heid te hebben verkregen. Ouderen herinneren zich nog wel de non, die in de jaren zestig met een centimeter de lengte van vrouwenrokken mat, alvorens zij sexegenoten toestemming gaf de kerk te betreden. Tegenwoordig is de minirok weer in opmars en hoewel de non is verdwenen, maken haar plaatsvervangers korte metten met te korte rokken en te blote schouders er uit. Het grootste rumoer ontstond recentelijk toen de vrouw van de rockzanger Rod Stewart de basiliek trachtte te betreden. De dor pelwachter vond Alana's mi nirok veel te gewaagd en wees haar resoluut de deur. Een andere wachter ver klaarde :„Wij maken geen uitzonderingen, belangrijke mensen, buitenlanders, ou den en jongen, allen moeten de nieuwe regels gehoorza men EVANGELISCHE KERK DUITSLAND: Vasten-tot- de-dood geen goed middel „Vasten tot de dood erop volgt is geen goed middel om zich voor de vrede in te zet ten". Dat is de mening van de voorzitter van de evange lische kerk van Westfalen, Heinrich Reiss uit Bielefeld. De werkgemeenschap soli daire kerk Westfalen en Lip- pe had hem opgeroepen zich uit te spreken over de der tien mensen, die in de Bonds republiek, Canada, de VS en Frankrijk sedert 6 augustus geen vast voedsel meer tot zich nemen. Zij willen met hun vastenactie bereiken, dat de wereldmachten de bewa peningswedloop afbreken. In zijn antwoordbrief ver klaart Reiss de doeleinden van de vastenden te onder schrijven, maar niet de voortzetting van de vastenac tie tot het bittere einde te kunnen billijken. Hij roept de werkgemeenschap op, al les te doen om de actie te la ten eindigen. Ry ZELFS indien de Zuidkoreaanse Boeing 747 geen navigatie^ lichten voerde is het uitgesloten, dat de piloten van de onder-4 scheppende Russische jagers met hun moderne apparatuur de grote jumbo in de ochtendschemering niet onmiddellijk en duidelijk hebben herkend als een ongewapend passagiers vliegtuig. En zelfs als de Boeing 747 het Russische luchtruim heeft geschonden en niet heeft gereageerd op pogingen vi$ de radio contact te leggen hetgeen allebei kennelijk is ge beurd dan nog staat het lafhartig neerschieten van een volkomen hulpeloos passagiersvliegtuig, dat bovendien mo gelijk met ernstige technische problemen kampte, in geen enkele verhouding tot de gemaakte overtreding. Het is een terreurdaad, waarvoor geen enkele rechtvaardiging bestaat. Terecht reageert de wereld met verbijstering en afschuw. Op het moment dat wij dit schrijven is er nog veel onopge helderd. Desondanks is de gedetailleerdheid en de stelligheid van de Amerikaanse verklaring, waarvan de juistheid onge twijfeld met bandopnamen kan worden gestaafd, volkomen overtuigend, zeker als men daar de weinig zeggende en on volledige verklaring van Russische zijde tegenover stelt. Rus- sische jagers hebben, nadat er zeker dertien minuten visueel DE contact met de Boeing 747 is geweest, in overleg met hun De commandant op de grond met een raket het passagiersvlieg- het tuig neergeschoten. Cor Bez De vraag blijft op welk niveau het bevel is gegeven. Het jec* lijkt vooralsnog onwaarschijnlijk dat de beslissing helemaal No( in het Kremlin is genomen; waarschijnlijk is dat op een veel sloc lager, militair niveau gebeurd. Maar het Kremlin heeft in- ker middels ruimschoots de tijd gehad die beslissing te veroorde- Stai len en met een ander verhaal voor de dag te komen dan de niel vage mededelingen, die nu in Moskou zijn afgelegd. Juist kei voor zo'n incident is er immers een hot-lijn tussen het Krem- sie lin en het Witte Huis. 1 het sloc POLITIEKE consequenties zullen niet uitblijven. Het inci- onj- dent doet zich voor op een moment, dat er in de verhoudin-, om) gen tussen Oost en West, na een lange periode van grote stor koelte, net enige ontspanning valt te bespeuren. Hoe ernstig het het voorval ook moet worden opgevat, het valt te hopen dat hou de onderhandelingen over vermindering van de kernwapens, ez er niet wezenlijk onder zullen lijden. Dat neemt niet weg dat, de wereld een duidelijke vuist moet maken tegenover deze me, afschuwelijke daad. Het heeft even geduurd voor de ernst,, van de situatie doordrong tot president Reagan. Terwijl zijn. minister Shultz Amerika en de wereld in rep en roer bracht liet de 72-jarige leider van de VS zijn dagelijks uurtje paard-] rijden onder het oog van de tv-camera's er niet voor schie-] ten. In Brussel, waar de Nederlandse parlementaire topdele-; gatie met de leiders van de drie grootste fracties een tussen-' stop heeft gemaakt op weg naar Moskou voor een gesprek! over vrede en veiligheid, bleef men zelfs vanmorgen nog! aarzelen of die reis wel kan doorgaan. Elk beraad is overbo-, dig: De Vries, Den Uyl en Nijpels moeten de heer Andropov maar snel laten weten, dat hun reis naar het Kremlin, waar-4 van toch geen enkel resultaat verwacht kan worden, onder- deze omstandigheden uiteraard niet doorgaat. Macaroni met preisaus, tomatensla met hüttenkase vla met marasquinbiscuits vegetarisch De benodigdheden voor twee personen zijn: 250 g macaroni, zout, 1 lepel olie; 2 preien, 30 g boter of plan- tenmargarine, 1,5 dl water, zout, peper, ketjap, Worces ter sa us, selderij, 1 lepel ge raspte kaas; 250 g stevige tomaten, 1 kleine paprika, zout, peper, bieslook, 200 g Hüttenkase; 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker), 5 lange vingers, 2 le pels marasquin of maras- quinessence, chocolade vlokken. Kook de macaroni volgens de gebruiksaanwijzing op het pak of breng een ruime pan half vol water aan de kook met zout en de olie, strooi er al roe rende de macaroni in, blijf roeren tot het water weer kookt en zorg dat het circa een kwartier zacht door blijft ko ken. Giet de pan met gare ma caroni leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat, schud het water er uit en doe de. macaro ni in een schaal. Smoor de kleingesneden prei en gaar in de boter of margari ne in een braadpan. Doe er water bij en naar smaak zout, peper, ketjap en worcestersaus. Laat de saus nog een paar mi nuten koken, schep er fijnge knipte sèlderij door en schenk haar over de macaroni. Strooi er de geraspte kaas over. Leg per persoon dunne plak ken tomaat op een bordje. Meng kleingesneden paprika met zout, peper en fijngeknip te bieslook door de Hüttenkase én leg dit mengsel op de toma ten. Breek de biscuits in stukjes en sprenkel er de marasquin of de met water verdunde essen ce over. Leg er de vla op en farneer met chocoladevlok- en. Laat de vla een paar uren zo staan, dan trekken de smaakjes er lekker door. JEANNE DEN HAAG „Het is weer net als in de oude dagen van de burgeroorlog. Dezelfde partijen in Beiroet vechten weer op precies dezelfde plekken als toen. Het grote verschil met de eerste jaren van de burgeroorlog is, dat de Palestijnen nu niet aan de gevechten deelnemen". Met deze woorden karakteriseer de een inwoner van de Liba nese hoofdstad begin deze week de oplaaiende strijd tussen behoudende en pro gressieve krachten in Liba non. Een strijd die in 1975 uitgroeide tot een bloedige burgeroorlog en waarop reli- gieuse verschillen tussen de diverse christelijke- en mos lim-minderheden sterk hun stempel hebben gedrukt. Evenals acht jaar geleden stond ook tijdens de zware i strijd van de afgelopen dagen de overheersende maehtspo-l sitie van de christenen cen traal. Evenals in 1975 weige ren zij zich neer te leggen bij het demografische feit, dat de maronieten in Libanon na de Tweede Wereldoorlog gelei delijk een minderheid zijn gaan vormen. Op grond van dit feit kunnen zij geen aan spraak meer maken op hun bevoorrechte positie in het Libanese staatsbestel, zoals dat bij onafhankelijkheid van Libanon in 1943 werd vastge legd in het Nationale Pact. Dit pact, dat eigenlijk nooit veel meer is geweest dan een mondelinge afspraak tussen de toenmalige leiders van de diverse Libanesè minderhe den, heeft als fragiele basis gediend voor de Libanese de mocratie, die haar einde vond in 1975 in een wrede en langdurige burgeroorlog. Niet identiek De inwoner van Beiroet, die constateerde dat de oorzaken van de nooit voltooide bur geroorlog deze week weer ui terst actueel zijn geworden, signaleerde tegelijkertijd dat de situatie van 1975 niet identiek is aan de huidige. Deze inwoners van Beiroet zoeken een veilig heenkomen, nadat hun huis tijdens de zware gevechten van afgelopen woensdag was getroffen door granaatvuur. Op de eerste plaats is daar de afwezigheid van de PLO, sinds hun door de Israëliërs gedwongen vertrek uit Bei roet, vorig jaar augustus. Er zijn echter nog twee essentië le punten, waarop de situatie van nu verschilt met die van 1975. Allereerst is er de aan wezigheid van buitenlandse troepen, die het land ver deeld houden in een Israëli sche en Syrische invloedss feer. Slechts het gebied rond de Libanese hoofdstad, ook wel spottend Groot-Beiroet genoemd, staat min of meer onder effectieve controle van de Libanese regering. Ten tweede is er een Libanees le ger, dat, anders dan in 1975/76, zijn eenheid tot nu toe heeft weten te behouden. Dit 30.000 man tellende leger, dat zich onder leiding van Amerikaanse adviseurs nog in het stadium van opbouw bevindt, heeft woensdag haar eerste echte krachtproef doorstaan. Het heeft bewezen krachtig te kunnen optreden tegen de alliantie van pro gressieve en sji'itische militia. Beiroet heeft deze week weer de angstige dagen van de burgeroorlog gekend en het is voor de inwoners van deze stad, ooit eens de parel van het Midden-Oosten, de vraag hoe lang de teruggekeerde rust zal duren. Zij hebben al te veel meegemaakt om nog te kunnen hopen, dat de Li banese tragedie spoedig zal zijn beëindigd. Toch leek het er Vorig jaar na het vertrek van de PLO en na de moord op president Bashir Gemayel even op dat het normale leven in Bei roet weer zou terugkeren. Amin Gemayel, die Bashir opvolgde, heeft anders zijn broer meer oog voor de be langen van de diverse min derheden in Libanon. Zijn' oproep tot nationale verzoe ning vond niet alleen weer- onder de meeste sji'iten, die de grootste minderheid vor- Maar al gauw bleek dat van Amin Gemayel geen wonde ren konden worden ver wacht. Rechtse christenen richtten in september vorig jaar onder het oog van het Is raëlische leger een bloedbad aan in de Palestijnse vluchte lingenkampen Sabra en Cha- tila. Ook tijdens de hierna volgende „schoonmaakopera- tie" in Beiroet, werd duide lijk dat de Falangisten, aan gevoerd door de Amins vader Pierre Gemayel, in feite de dienst uitmaken in de Liba nese hoofdstad. De progres sieve partijen en moslim groeperingen werden ontwa pend, maar de rechts-christe- lijke militie bleef intakt. A la Libanaise Na het bloedbad in de kam pen en nadat de Libanese op positie in Beiroet de mond was gesnoerd, verplaatsten de Falangisten hun activiteit naar het ten zuidoosten van Beiroet gelegen Shouf-ge- bied, waar het gedurende de oorlogsjaren van 1975 tot 1982 betrekkelijk rustig was geweest. De rechts-christelij- ke militie wilde, onder rug dekking van het Israëlische leger, ook in dit overwegend door druzen bewoonde ge bied haar macht vestigen. Een oorlog la Libanaise volgde, dat is een strijd die wordt gekenmerkt door ont voeringen, plotseling oplaai ende geveenten en bestand sakkoorden die doorgaans dienen als gevechtspauzes om eigen gelederen weer te ver sterken. In mei raakten de Libanese ontwikkelingen in een stroomversnelling, toen de regering-Gemayel en de Is raëlische regering een ak koord overeenkwamen. Het akkoord, dat eigenlijk nie mand in Libanon bevredigde, voorzag in een terugtrekking van alle buitenlandse troe pen, en bood Israël een zeke re mate van controle over Zuid-Libanon. Het akkoord, dat verder inhield dat de oor logstoestand tussen beide lan den werd opgeheven, kon echter alleen worden uitge voerd als het de instemming had van Syrië. De Syrische president, die zich op het standpunt stelt dat allereerst de Israëlische'troepen uit Li banon moeten verdwijnen, verwierp het akkoord en ging vervolgens hechter sa menwerken met de Libanese oppositie partijen. Dodental Ondertussen eisten de guer rilla-aanvallen van links-Li- banezen en Palestijnen op Is raëlische militaire doelen een voor Israël onaanvaardbaar dodental, waardoor de positie van premier Begin onder mijnd dreigde te worden. De Israëlische aankondiging, drie maanden geleden, om alvast de troepen uit het Shouf-gebied terug te trek ken tot de Zuidlibanese ri vier de Awali, verbaasde daarom weinigen, maar viel slecht bij zowel de regering- Gemayel als bij de Libanese oppositie. De gedeeltelijke te rugtrekking, zo vrezen zij, zal de verdeling van Libanon bevestigen. Amin Gemayel stemde ech ter na veel hangen en wur gen in met de Israëlische te rugtrekking uit het Shouf- gebied, nadat de regering- Reagan had beloofd hem te zullen helpen bij de te ver wachten moeilijkheden. Inmiddels begonnen in het bijzonder de sji'iten, die voor het merendeel in Zuid-Liba- non wonen, zich te roeren en zegden hun vertrouwen in de Libanese regering op. Dat verzwakte de positie van pre sident Gemayel. Tegelijker tijd slaagde de naar Damas cus uitgeweken leider van de druzen, Walid Joemblatt, er in om de na het beleg van Beiroet uiteengevallen Natio nale Beweging een sa menwerkingsverband van progressieve Libanese partij en te reorganiseren. Half juli kondigde hij de oprich ting van het Front van Na tionale Redding aan, dat fun geert als een soort schaduw- regering en waarin behalve gematigde moslimleiders ook de christelijke oud-president Soeleiman Franjieh zitting heeft. Dit front, dat deze week samen met de sji'tische Amal-beweging tegen het Li banese leger en de rechts- christelijke milities streed, stelt zich op het standpunt dat gelijkberechtiging voor alle minderheden in Libanon de enige basis is voor een na tionale verzoening. Geheim overleg Een geheim overleg in Parijs afgelopen zondag tussen Joemblatt en de nationale veiligheidsadviseur van de Libanese president leverde niets op. Volgens Joemblatt had de Libanese regering niets aan te bieden dat een dialoog tussen de oppositie en de regering op gang zou kun nen brengen. De weg naar geweld lag opnieuw open. De hierna volgende gevech ten in en rond Beiroet heb ben aangetoond, dat het door Syrië gesteunde Front voor Nationale Redding bereid is om haar doelstelling met ge weld te realiseren. De grote vraag is nu of president Amin Gemayel, die wel wat voelt voor de eis van het op positie front, krachtig genoeg zal zijn om weerstand te kun nen bieden aan de druk van de dominerende Falange- partij. RICK KERSJES Wisselvallig weer DE BILT Verscheidene schepen op de Atlantische Oceaan meldden de laatste da gen windkracht 10, zware storm. Eerst op het westen vari de Oceaan, vannacht ook ten zuidwesten van Ierland. De depressie die deze stormen veroorzaakte was gisteravond al uitgediept tot een kerndruk van 962 mbar, maar leek van-» ochtend over het dieptepun( heen te zijn. Morgen wordt de depressie bo ven het noorden van dt Noordzee verwacht. Vanavond zal aan onze kust een stormt achtige zuiden wind staan, die morgen langzaam afnemencf naar zuidwest draait. Een re genzone van de depressie trek< in de avond en nacht over ons land. Overdag blijft er veel be-! wolking en kunnen opnieuw af en toe regengebieden over-! trekken. Zondag wordt een lichte» weersverbetering verwacht^ maar in de eerste helft van de volgende week blijft het weei] onder invloed van een weste lijke luchtstroming, waarme^ storingen naar onze omgeving komen. Die zullen weer een]; wisselvallig en koel karakter geven. Weerrapporten van vanmorgen 07 uur. Weer Max Min Nier- tamp tamp elag 21 14 4 mn 21 15 1 mn Amsterdam Eindhoven Oen Helder Lh. R'dam Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Frankfort Helsinki Malaga Mallorca Malta Casablanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel Avlv Tunis zw.bew. 20 16 6 n zw.bew. 21 14 0 n l.bew. 30 17 8 n onbew. 23 12 6 n getvbew. - - 3 n zw.bew. 26 17 0 n zw.bew. 21 15 19 n 27 16 0.3 n 23 13 0 n 26 18 0.2 n onbew. 27 15 1 mm/ 27 21 0.9 IT 22 13 0 n 22 12 10 n 22 16 0 n 28 17 0 n 24 15 36 n

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2