ARC: het is nu of nooit Valken'68 bang voor de 'KNVB' „Veldsystemen horen niet in de zaal" Vanaf zittribune kijken naar verjongd FC Lisse FC Lisse mikt op plaats in top drie UVS heeft geen behoefte aan zaaltitel 2 September 1983 pagina 4 LISSE De mammoetvereniging FC Lisse, voorheen Sportclub Lis- se en Lisser Boys, bestaat pas twee jaar, maar kan bogen op een schit terend sportcomplex. Ook de zit tribune is nu gebouwd en het be stuur hoopt komend seizoen de* 'laatste' wens, een lichtinstallatie, in vervulling te laten gaan. Spor tief gezien is er daar waar het het eerste zaterdagteam betreft gema tigd optimisme. Een groepje erva ren spelers verliet de club. Het zal moeten blijken of de gebleven trainer Harrie Talsma in staat is de overgebleven jeugd zover te krij gen, dat de kern van vorig jaar een beetje vergeten kan worden. „We hopen met deze ploeg in ieder geval een plaatsje in het midden te veroveren. We zijn dus al snel te vreden. Er zijn tenslotte een paar routiniers vertrokken," zegt wed strijdsecretaris Wim Schalk voor zichtig. Hans Westgeest en Sjoerd Boot stopten zonder overschrijving aan te vragen, terwijl Ruud Brö- ring op een lager plan bij zijn oude club Noordwijk gaat spelen. Kort geleden maakte ook Frans van der Laan bekend, dat hij nog slechts beschikbaar zal zijn voor het twee de elftal. Kortom een flinke ader lating voor de geplaagde oefen- meester. De ploeg zal nu rond zui len als Nico Groeneweg, Rob Sut- torp, Gert van Tol en Arie Schalk heengebouwd moeten worden. Ge lukkig staat er wel jeugd te drin gen voor een plekje bij de hoogste zaterdag-elf. Van Gert van der Hulst, Wim Koning en René War merdam wordt verwacht, dat ze dit jaar zullen doorstoten. Verder hoopt bestuurslid Schalk nog, dat de toppen en dalen van vorig jaar wat minder zullen zijn: „Een wat strakkere lijn in de prestatiecurve zou geen kwaad kunnen. Na een fraaie overwinning viel Lisse vo rig jaar te hard terug. Maar ik heb er best vertrouwen in, want we hebben nu een jonge gemotiveerde groep bij elkaar." De ARC-voorhoede. Drie maal Oosterlee, Riny, Nico en Ardi. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor ARC is het seizoen '83-'84 al leen geslaagd als te titel wordt be haald. Op zich niet vreemd, als men beseft, dat de ARC de over gang naar de tweede klasse al een paar keer op een haar miste en ook vorig jaar weer op een tweede stek eindigde. Bovendien boerde de Alphense derdeklasser goed op de 'transfer markt'. Jan Willem Bogers (Noordwijk) en Nico Oosterlee (Be Fair) mogen regelrechte aanwins ten worden genoemd. Met hen kreeg de toch al talentrijke équipe van oefenmeester Jan Kroeze mis schien wel een beslissende uitbrei ding. Overigens betekent de terug keer van Nico Oosterlee dat de ARC komend seizoen een Ooster lee voorhoede kent. Ook Ardi en Riny Oosterlee zijn immers geta lenteerde eerste elftalspelers. Katwijk Waar talent voor ARC de belang rijkste drijfveer is, moet Katwijk het volgens trainer John Hugue- nin van vechtlust hebben. De oud trainer van zaterdageersteklasser RCL, die naar Katwijk kwam om „lekker opbouwend bezig te kun nen zijn": „De spelers moet besef fen, dat je deze klasse niet uitkomt met alleen 'zaalvoetbal'. Vechtlust hoort erbij. Als mijn opzet lukt verwacht ik Katwijk nadrukkelij ker aanwezig in de top van de ranglijst". Floor Schaap (zoon van de bekende senior), Gerko van Vlieland en Gerard Hoek zijn jeugdspelers, die in de basis zijn opgenomen. Ter Leede Ook in Sassenheim wordt omhoog gekeken. Niet verwonderlijk want Ter Leede kon zich vorig seizoen ternauwernood het vege lijf red den. Een gang van zaken die door gaans een vernieuwing van de ba sis tot gevolg heeft. De van FC Lisse overgenomen trainer Jan Faas zal de verjonging zeker gaan bewerkstelligen. Wedstrijdsecreta ris Bergman: „Het is natuurlijk wel een even wennen, al die jon kies in de ploeg, maar ik voorzie een voorspoedige afloop. We heb ben in Faas een bekwame trai ner". Paul Westerbeek en Eric Grossman zijn mogelijke nieuwe vedetten in Sassenheim. SIZO Dat het inpassen van jeugd vruch ten afwerpt bewees SIZO vorig jaar. Met een jeugdige ploeg werd op overtuigende wijze de titel in de vierde klasse gepakt. Voor PR- man Gerard de Wagt aanleiding om vol enthousiasme over het vijf- jarenjeugdplan te praten. „Jongens als Scott van der Beid, Stephan Schotman, Huibert Dekker, Ton Griekspoor en Hans van Marsber gen zijn sprekende voorbeelden van de eigen kweek, die de selec tie voor het debuutjaar in de derde klasse behoorlijk hebben ver ruimd". Nieuwe trainer Albert Kalkman moet aantonen dat die brede selectie ook in staat is zich op een hoger niveau te handhaven nu topscorer Gert Kardol gestopt is. VALKENBURG Voor het eerst in haar bestaan acteert Valken '68 dit seizoen in de vierde klasse van de KNVB. Reden om enigszins angstig vooruit te blikken. Bestuurslid Van Zeist zou al dolblij zijn als Valken zich in die klasse zou handhaven. Niet omdat hij geen vertrouwen zou hebben in de nieuwe oefenmeester Wil Hens- kens. Nee, Van Zeist heeft statis tieken in het achterhoofd: „De praktijk heeft uitgewezen, dat een uit de onderbond' gepromoveerde ploeg binnen twee jaar weer terug valt." En een overtuigende kam pioen was Valken nu ook weer niet te noemen. Hij leeft op bij de naam Leo Noort, die vanuit Quick Boys overschrijving aanvroeg. Toch blijft de angst in Valkenburg overheersen. Zevenhoven Geheel tegen de statistieken van Valken '68 bestuurlid Van Zeist in, durft men het in Zevenhoven aan zich de titel ten doel te stellen. Als debutanten overrompelden trainer André Eggerdink's leerlingen vo rig seizoen de overige vierde klas- sers. De tweede plek, die promotie 'dreigde' op te leveren, veroor zaakte een toch ietwat te grote druk bij de nieuwkomers. Bang voor de terugslag is Zevenhoven's aanvoerder Frans Visser aller minst. „Kwaliteit verloochent zich niet. Bovendien is door de komst van jeugdspelers (René Bon, Anne de Zwaan, Theo de Boer) en ande re aanwinsten de concurrentie voor selectie alleen maar zwaarder geworden Nee hoor, we gaan ge woon meedraaien voor de titel". Koudekerk Het ontbrak vorig jaar enigszins aan de coaching tijdens de wed strijd Op zich immers was het vooral op tactiek gebaseerde Kou- dekerkse spelletje best aardig. De van Altior overgenomen trainer \/an der Bosch heeft een wat meer gedecideerde aanpak, waardoor wedstrijdsecretaris Wagenaar er duidelijk meer vertrouwen in heeft Met Ron Weyman, Jacob van der Velden. Henk Griffioen en spits Peter Spierenburg is ook de jeugd beter vertegenwoordigd in de selectie. Derhalve durft de Koudekerker aan te beweren, dat een plaats in de top drie is wegge legd voor de Rijnclub. Oegstgeest De mannen van Dick Boesveld maakten vorig jaar een uiterst zwak seizoen door. Er werd welis waar redelijk gevoetbald, maar de resultaten bleven uit en pas op het laatste moment kon degradatie worden afgewend. Dit jaar staat Boesveld voor de taak zijn ploeg naar een wat hogere positie op de ranglijst te coachen. Geen eenvou dige taak want Oegstgeest verloor Arie Koppenhol (ARC), Ton Wer ner (ZLC), Sjoerd Teske (UVS) en Jan de Wekker (gestopt). Gert Ou- wersloot (Rijnsburgse Boys) en Walter Landesbergen (UDO) kwa men. Hazerswoudse Boys Elftalbegeleider Rein Zaal van Ha zerswoudse Boys doet niet aan prognoses. Onder leiding van coach Harrie van der Horst zullen de Boys gewoon van week tot week de punten trachten te be machtigen Maar wel via aanval lend voetbal. En ook al stopten routiniers Dick Smit en Sjaak van Dorp, Hazerswoude blijft vol goe de hoop. Temeer daar de ervaren laatste man Rob de Roo weer vol op in training is, Matthias van Dijk de selectie kwam versterken en Rienk Poot, met veertien treffers topscorer van de Leidse regioclubs in de vierde klasse, ondanks zijn dienstplicht weer van de partij zal zijn. Indeling competities 1983-1984: West 2-2e klasse B RVVH 's- Gravenzandse SV Be Fair Xerxes DUNO- Vitesse Delft FC Lisse Lyra Spirit SC Everstein Zwaluwen Vlaardingen De Zwervers West 1-3e klasse A DWS ODIN'59 PSZ Purmersteijn Reiger Boys DWV VEW ZCFC ZOB SIZO KMVZ Zwaluwen'30 West 2-3e klasse A JAC DVO'32 Ter Leede Katwijk Maasdijk Sportlust'46 SVPTT Hoekse Boys MVV'27 Die Haghe ARC 's-Gravenzande West 2-4e klasse B HBSS ROHDA'76 Berkel Oegstgeest Unicum Valken'68 Zevenhoven JodanBoys Koudekerk VVOR Hazerswoudse Boys Zwammerdam 2 september 1983 pagina 13 LEIDEN Het kan haast niet an ders dan dat Ceverbo het kampi oenschap van de interregionale competitie gaat prolongeren. Ten minste, dat is de mening van de meeste zaalvoetbaléquipes uit de Leidse regio. FC Lisse heeft nog de meeste hoop een plaatsje in de top drie in te nemen, terwijl Van der Plas/BMW gewoon in de bo venste helft wil eindigen. VWL heeft best pretenties. Hoewel niet echt bekend met het interregiona le niveau, gelooft Ben Heemskerk, vorig jaar nog goed voor 30 tref fers, met zijn ploeg toch een aardig debuut te zullen maken Lugdu- num (Wim. Oppelaar) denkt het moeilijk te gaan krijgen. Een eind klassering in de middenmoot zou Oppelaar daarom welkom zijn. Met Wim van Harskamp weer te rug in het doel en Mario Faber - hij wilde weieens interregionaal spelen - in de gelederen denkt Frans van der Laan hoge ogen te gaan gooien. Ook is FC Lisse (voorheen De Engel en voor het seizoen gefuseerd met THB-Boys) van coach gewisseld Kees van der Zwet wilde het na negen jaar wat rustiger aan doen. Jan Schoen (Ter Leede) volgt hem op. Een en an der heeft de 'kick' teruggebracht in de ploeg. Van der Laan ziet Ce verbo, FC Torna, Van der Plas en VWL als belangrijkste opponen ten. Gijs Guyt, keeper van Van der Plas/BMW, vindt dat zijn ploeg, ondanks het verlies van Martin van der Plas (gestopt), Jan Hoge- woning en Huug Aandewiel (bei den Glasbergen de Best) nauwe lijks verzwakt is. Gert Zwaan, Ar nold Boers, Koos Schonewilligen en Frank de Rooy zijn de nieuwe spelers. „Toch ben je bij zaalvoet bal voor een belangrijk deel af hankelijk van de vorm van de dag. 't Is gewoon heel anders dan op het veld. Verliezen doe je met vijf man makkelijker dan met z'n el ven", aldus de Katwijkse goalie. Ceverbo en FC Torna zullen de be langrijkste bedreiging vormen voor de overige ploegen, volgens Guyt. VWL kijkt hoopvol aan tegen het interregionale avontuur. De kam pioen van de hoofdklasse kent slechts de ploegen uit de Leidse re gio, maar denkt toch een redelijk woordje te kunnen meespreken als het om de eerste plaats gaat. Hen- nie Koet, Ben en Robert de Roo vormen de aanwinsten van de Leidse équipe, terwijl Hans Braat en Sjaak Matters zijn verdwenen. Ben Heemskerk: „We kijken met kloppend hart uit naar de nieuwe competitie. De andere formaties stelden altijd 'wacht maar totdat je interregionaal speelt, dat is wel iets anders', maar dat zullen we dan maar moeten ervaren. We zijn in ieder geval gebrand op een goed resultaat. En wij hebben zelfs een kampioenschap in ons achterhoofd zitten," zegt de nummer twee van de topscorerslijst van de hoofd klasse. Mede door het uitblijven van 'spectaculaire' aanwinsten ziet Wim Oppelaar van Lugdunum (voorheen de Tegelhandel) het ko mende seizoen nogal somber tege moet. „Ik ben met een midden- mootplek al tevreden, weet de ge routineerde Leidenaar. Ondanks de overstap 'op het veld' van Frans Sjardijn naar De Sleutels blijft de technicus zalen voor de Leidse veldeersteklasser. JAN VAN DER REIJDEN: LEIDEN Hij wordt gezien als één van de beste zaalvoetballers in Leiden en zal volgend seizoen weer in de hoofdklasse te zien zijn. Inter/Ju huurde namelijk Jan van der Reijden in, waarmee een einde kwam aan zijn verbintenis met het Dordtse Ceverbo. Hij voelt zich prettiger in de zaal dan op het veld, temeer omdat de 26-jarige Leidenaar een begaafde technicus is. Het beheersen van de voetbal techniek is immers een vereiste voor een behoorlijke plek in het zaalvoetbalgebeuren. „Het is jam mer, dat het zaalvoetbal tegen woordig teveel beïnvloed wordt door de veldsystemen. Mandek king bijvoorbeeld, dat hoort niet thuis in de hal. Alleen op het veld kan dat zijn nut hebben". Jan van der Reijden baalt hiervan en propageert het aanvallende concept: „Dat is niet alleen veel leuker om te doen, maar ook om naar te kijken." Zijn belangrijkste overweging om bij Inter/Ju te gaan voetballen was het gegeven, dat Robert de Roo daar weer terug is:„Dat is de speler, waar ik het best mee kan combineren." Soms wordt er betaald in de zaal. Dat wil Van der Reijden best toegeven, maar dat het vaak sterk overdre ven wordt is eveneens een feit: „Bericht een Leids weekblad bij mijn overstap naar Ceverbo, dat ik 15.000 gulden en een nieuwe BMW krijg. Ik heb notabene niet eens een rijbewijs. Het is onzinning, maar ik weet niet erg wat ik met dat soort journalistiek aanmoet." Waarmee we automatisch komen op zijn 'veldtransfer' van Lugdu num („Daar speelde ik bijna 20 jaar") naar Unitas Leiden. Opval lend was, dat een grote groep be hoorlijke voetballers samen naar de afdelingsclub overging. Er de den zelfs geruchten de ronde, dat er door de Unitas-animator Cor Sip bijzondere geschenken in exo tische natura in het vooruitzicht waren gesteld, waarop Jan la chend antwoordt: „Ongelooflijk, ik ben naar de Boshuizerkade ge gaan, omdat de sfeer bij Lugdu num de laatste twee jaar erg slecht was geworden De instelling werd mij te professioneel. Bij Unitas gaan bovendien Henk Brandt en Wally Gallert spelen, wat voor mij de doorslag gaf. En natuurlijk krij gen we een nieuw trainingspak, maar dat is onbelangrijk verder." Terug naar de zaal. Aanvallers Koos Bekooy, Mario Faber en Bennie de Roo (als verdediger) zijn voor de ex-speler van Swift, Van Rooyen, De Tegelhandel en Cever bo de beste zalers van de Sleutel stad. Met Wijnand Sloos in het doel, Cees de Roode en John Jan sen erbij heeft Van der Reijden zijn ideale voetbalploeg genoemd. De Leidse regio hoort qua niveau bij de top van Nederland, waar Limburg dan nog wel duidelijk bo ven zit. Van der Reijden is daar best een beetje trots op. En doet er ook het nodige aan om zich op dat niveau te handhaven. „In tegen stelling tot andere, vaak jongere voetballers zal ik voor een belang rijke wedstrijd, in de zaal, of op het veld, niet gaan stappen. Dat heb ik er graag voor over. Voetbal is voor mij nu eenmaal nog. steeds erg belangrijk". Jan van der Reijden: terug in Leidse zaalvoetbalhoofdklasse. Indeling Competitie 1983-1984: Interregionaal Ceverbo Datarex Grovo Huug van Es FC Lisse Lugdunum Van der Plas BMW Rotterdamse Studenten De Rozet Silva Boys Snoejsi VWL Hoofdklasse Bahlmann Bax-Zeefdruk Cleijn Duin FervanDuuren Glasbergen de Best Interju-De Singel Menken Landbouw Noordwijk Sp. Landwer Joh. SRVBoys THBBoys UVS LEIDEN UVS, Bax Zeefdruk en Inter/Ju. Op papier lijken dit de drie grootste kanshebbers voor een kampioenschap in de Leidse zaalvoetbalhoofdklasse. Ook Glas bergen wordt herkend door enkele opponenten. UVS zit eigenlijk he lemaal niet te wachten op een kampioenschap. Leo Holl:„In de zaal willen we aanvallen en ge woon lekker ontspannen spelen Als we interregionaal zouden moe ten spelen, denk ik zelfs, dat de ploeg daar problemen mee zou hebben." Met name tegen het rei zen in de avonduren ziet de trai ner van VVSB en ex-voetballer van het UVS-keurkorps nogal op. Noordwijk kan in dit verband ove rigens ver met de blauwwitte ge dachte meegaan. Het leek er even op, dat de ploeg uit elkaar zou vallen, omdat de sponsor dreigde te stoppen. De sfeer binnen het UVS-team was echter zo goed, dat werd besloten door te gaan. Mario Faber heett zich aangesloten bij FC Lisse, Wil Henskens is hem komen vervan gen. SR V-Boys heeft volgens Laurens van der Voort als belang rijkste doel niet uit de hoofdklasse te duikelen. Uit de eerste klasse gepromoveerd heeft SRV Mart Dofferhof (Kraan) en Lau van der Voort (Hobaho) weer teruggehaald om de bevochten plek in de hoog ste Leidse klasse vast te houden. UVS wordt volgens Van der Voort kampioen Bahlmann is geaccli matiseerd tijdens het vorige zaal seizoen Nick Verwoerd verhaalt, dat het kampioen worden in de eerste klasse te makkelijk was ge gaan en hoopt de opgaande lijn nu door te zetten. Met Kees van Vlipt (MGCGB) er weer bij moet Bahl mann bij de eerste vier kunnen eindigen Bax wordt volgens Ver woerd eerste. Jan van der Reijden van Inter/Ju-De Singel schat zijn eigen formatie zeker in bij de beste van de hoofdklasse. Vindt boven dien, dat UVS té aanvallend is in gesteld, waardoor ze geen kam pioen zullen worden. Kan niet zeggen wie het dan zal worden. Hij heeft zijn eigen club daarbij waar schijnlijk wel in het achterhoofd. Bax Zeefdruk laat via John van Dijk weten helemaal niet aan de hoogste eer te denken. „Gewoon* meedraaien bij de kopgroep," al dus Van Dijk. Hij vindt UVS erg goed en ziet als handicap voor een goede beoordeling het feit, dat er binnen de ploegen jaarlijks nogal veel wordt gewisseld. Nico Glas bergen van Glasbergen de Best wil komend seizoen werken aan een hechtere ploeg en terugkeer naar de interregionale zalers. Huug Aandewiel en Jan Hogewo- ning (beiden Van der Plas) hebben zich bij hem aangemeld, terwijl Glasbergen Paul van der Blom het hele seizoen wegens een blessure uitgeschakeld weet. Bax en UVS zijn de grootste obstakels om terug te komen in hoger sferen. Cleijn Duijn heeft geen wijzigingen on dergaan en hoopt na de promotie van vorig jaar op handhaving. Wim Guyt 1 was vorig seizoen de topscorer, terwijl Huig van Velzen het doel van de Katwijkers nog steeds verdedigt. UVS en Interju worden door Van der Plas getipt voor de titel. Met Cees van der Steen als nieuwe doelman zal Fer van Duuren komend seizoen aan vangen met het kampioenschap als doel. Glasbergen zal zijn voor naamste tegenstander worden. Be geleider Rietkerk zegt in ieder ge val in de top te willen meedraai en:,, Belangrijk is bovendien, dat we maar één coach hebben." Sponsor John de Kooker van THB-Boys wil zijn ploeg handha ven en met jeugdspelers successen boeken in de volgende jaren Door de sterkte van de andere ploegen zal zijn formatie het komend sei zoen wel moeilijk krijgen. Als ti telkandidaten noemt De Kooker Inter/Ju, Glasbergen en Bax. Noordwijk laat via Jan Vieveen weten, dat het veldvoetbal voorop staat en er door zijn équipe dus niet zo prestatief wordt gespeeld. „Wel proberen te winnen, maar spelen voor het spel," zegt Vie veen, die een titel dus onbelang rijk vindt. Dat ligt bij Sporthuis Landwer Johann anders Ton Ar royo is niet meer beschikbaar, waarvoor Gerard Slierings in de plaats kwam. Jos Witteman ziet UVS als beste hoofdklasser en werkt met Landwer puur aan handhaving. Menken Landbouw hoopt ook al ergens in het midden te eindigen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19