Dames meer prestatie-gericht Iduna vol ambitie John van de Wetering waagt zich met Roodenburg op onbekend terrein Lugdunum-trainer Wim Eilander denkt hardop aan de hoofdklasse Interregionale klasse zaterdag: Groote Lindt Zwart Wit'28 Rijnmond HOV Rijsoord Stedoco DSVP PFC LYRA TerLeede MVV'27 LSVV'70 Eerste klasse zaterdag: Hazersw.Girls 1 Monster SVLV1 's Gravensande KRV RAS Lugdunum Maasdijk Zevenhoven Tweedeklasse zaterdag: Valken '68 KRV 2 Siveo '60 TerLeede2 LSVV'70 2 SVLV2 Hazersw.Girls 2 Randstad Sp.2 SVOW Woubrugge. Interregionale klasse zondag: HS Texas DHB Celeritas KFC'71 Alkmania GDA NSV'46 Bloemhof DRZ Haastrecht Groeneweg DCL Oliveo RKDEO Eerste klasse zondag: UDO SJZ Iduna Randstad Sport Kickers '69 FC Lisse Docos De Sleutels Stompw.Girls Tweede klasse zondag: LFC1 Altior 1 Iduna 2 SJZ 2 SJC Alkmania 2 Docos 2 Foreholte LFC 2 Derde klasse zondag: Bernardus2 Altior 2 UDO 2 ROAC '791 en 2 Foreholte 2 UVS O LEIDEN Terwijl sommige vere nigingen dit jaar met moeite één dameselftal op de been kunnen krijgen, gaat Iduna al weer voor de twaalfde keer met grote plan nen het nieuwe seizoen in. De Ter Aarse voetbalsters komen weer met twee seniorenelftallen uit. Eén junioren-elftal en - voor het eerst - twee pupillen-zeventallen comple teren het speelstersbestand. Dat een groep speelsters de gehele vakantie zelfstandig door heeft ge traind, is tekenend voor de instel ling aan de Hoogerheydestraat. Het begon allemaal elf jaar gele den. Vrouwelijke supporters van TAVV bundelden toen de krach ten: ook zij wilden het wel eens proberen. Gekozen werd voor zon dagvoetbal, omdat sommige meis jes op zaterdag moesten werken. De eerste voorzitter werd de heer Hogervorst, die ook de eerste trai ner was. De huidige oefenmeester, Kees van Lid, leidde het eerste elftal vorig seizoen naar een tweede plaats in de eerste klasse achter SJZ. Die plek is al zo vaak bereikt, dat men al begint te spreken over "de eeuwige tweede". Ditmaal hoopt men opnieuw op de titel, en Iduna maakt de spieren los voor de daar wordt dan ook alles voor ge daan. Oefenmeester Van Lid houdt vooralsnog een slag om de arm: „Vera van der Hoorn had er geen zin meer in en Astrid Haver kamp is overgestapt op atletiek. Dat zijn al gevoelige klappen, maar daar komt nu nog eens bij dat onze sterke linkerspits Hennie van Zaal haar enkelbanden heeft gescheurd bij een oefenpartijtje Die is daar drie maanden zoet mee." Minder nadelige gevolgen heeft het vertrek van twee speel sters uit het tweede elftal: „Die Kampioen SJZ bleef wegens tijd gebrek in de eerste klasse. Wél is men "van plan er nog meer uit te halen." Trees Wensveen stapte over op handbal. Oefenmeester Hans de Koning gaat de zaken strenger aanpakken bij UDO Ook in Oegstgeest wor den meer prestaties verlangd dan voorheen. Met een paar nieuwe speelsters gaat Randstad Sport zich onder leiding van trainer Van der Kley inzetten voor een positie bij de eerste vier. Het tweede elftal zal op zaterdag spelen. Als zij van de pechduivel versto ken blijven, denken de Kickers '69 iets meer te kunnen bereiken dan vroeger. Leider Fred Semp zag Teunie Vermeulen verhuizen. FC Lisse komt net wat speelsters tekort om met twee elftallen in de competitie uit te kunnen komen. Wel onderging het eerste team een verjongingskuur Voor Docos zal het er niet makke lijker op worden: de dames ver keerden reeds in de onderste re gionen, en zullen nu bovendien gezelschap krijgen van promoven di de Sleutels en de Stompwijkse Girls, die met veel enthousiasme mee gaan draaien in de eerste klasse. LFC komt in de tweede klasse met twee elftallen voor de dag. Met één A-juniorenelftal en twee B-pupillenzeventallen op de ach tergrond is de toekomst bovendien gewaarborgd. Jan van Tongeren is de nieuwe trainer, die „prestatie" hoog in het vaandel heeft staan. Ook Foreholte wordt tweemaal vertegenwoordigd. Met een meer fanatieke instelling richt men zich op de titel. De gesponsorde dames van Altior doen daar niet voor onder. In Lan- geraar heeft men hoge verwach tingen van het eerste elftal, dat net als het tweede voor het eerst ge traind wordt door Jean Leers. De vierde titelpretendent is SJC De selectie - met een herstelde Anneke Koelewiin - wordt ge traind door Sjaak Wijnands. Er meldden zich tien nieuwe leden. Bernardus hoopt na degradatie bovenin te eindigen. ROAC '79 verloor in de derde klasse één elftal en gaat het twee de jaar in met iets hogere ver wachtingen. kunnen we zo aanvullen met A-ju- niores, die zijn sterk genoeg." Iduna stöat niet alleen stil bij de nabije toekomst, maar kijkt ook verder vooruit: voor het alom be kende probleem hoe nieuwe pupil len te werven zijn goede oplossin gen bedacht. Wedstrijd-secretares se mevrouw Blijleven-Mank noemt bijvoorbeeld het "vriendin- nenvoetbal". Éénmaal per seizoen wordt er een dag georganiseerd waarop elke pupil één vriendin mag meenemen, om die eens van het voetbalspel te laten proeven. Het "verkleedvoetbal" is van de zelfde opzet, en dit verklaart waarom de vereniging nog altijd groeit. Ook trainer Van Lid kijkt verder vooruit. Hij is zeer verheugd met de mogelijke komst van een over gangsklasse tussen de eerste klasse en de interregionale klasse, wel licht in het seizoen '84-'85: „Mo menteel zijn de verschillen veel te groot. Daarom is kampioen SJZ ook niet gepromoveerd. Als wij nu eens in de die klasse zouden kun nen komen, dan zou ik tevreden zijn LSVV'70 promoveerde voor de tweede achtereenvolgende maal en mag het nu in de interregionale klasse gaan proberen. nieuwe competitie. stap. Anja van der Weijden (bles sure) en Ria van der Valk (leeftijd) borgen de voetbalschoenen defini tief op. Niet minder strijdlustige berichten van de Leidse studentes van LSVV '70, die voor de tweede ach tereenvolgende maal promoveer den. Onder leiding van coaches Ed Pennings en Ed Kamerling gok ken zij op de middenmoot. Hans van Balkom is de nieuwe trainer van de nauwelijks gewijzigde se lectie. In de eerste klasse komen de Ha- zerswoudse Girls wellicht iets te kort voor het kampioenschap. De dames gaan alweer hun vijfde sei zoen in, trainer is de heer De Gel der. Met dezelfde dames én met geluk en inzet ziet KRV nog wel wat moois voor zich weggelegd. Dit seizoen zal voor het eerst een ju niorenteam in actie komen. SVLV is van plan de onnodige schade te gaan herstellen, al blijft de gezelligheid voorop staan. Bo vendien wil men dat er meer aan dacht besteed zal worden aan de Leidse damesselectie. Trainer Wim Eradus van Lugdu num zag enkele dames stoppen, maar de ambities zijn er niet min der om: constanter spel moet de dames naar de hoogste plaats lei den. Met slechts één punt degradeerde Valken '68 naar de tweede klasse. Trainer Varkenvisser kreeg echter wel nogal wat nieuwe dames on der zijn hoede, en dat is vrij zeld- Zondag De komst van trainer Van Dalen bij Alkmania belooft één en an der voor de komende maanden: ditmaal zal alles opzij worden ge zet om het kampioenschap te be halen in de interregionale klasse. Eén bewijs daarvoor is alvast dat niemand de selectie verliet. Nu is het nog de vraag of de tegenstan ders belangrijke aanwinsten kre gen. LEIDEN Met het voortschrij den van de jaren blijkt, dat er van het oorspronkelijke damesvoetbal steeds minder overblijft: net als bij de heren - want die vergelijking zal wel nooit helemaal verdwijnen - krijgt het gezelligheidsaspect steeds meer concurrentie van een geheel andere instelling: die van het willen „presteren". Nogal wat verenigingen draaien nu meerdere jaren mee, en beschikken over één of meerdere seniorenelftallen die best eens kampioen zouden willen worden. Koploper daarbij is Alk mania, dat met het interregionale zondag-elftal al vrij vaak in de race heeft gelegen om de titel, en daar ook nu weer een gooi naar gaat doen. Zaterdag Na een wat pechvol seizoen willen de interregionale dames van Ter Leede zich gaan revancheren De vaste begeleiding van trainer Aad van der Berg is alvast de eerste C West 1e klasse A Aalsmeer DCG DRC DWS FC Hilversum JOS Lugdunum RKÜAVIC Roodenburg Rood Wit A SDW SEW De Spartaan Stormvogels LEIDEN John van de Wetering is, na een kort prof-avontuur bij FC Den Haag, volledig vertrouwd geraakt met alle Roodenburg-za- ken. Toch tast de aanvoerder van de Kooiploeg, op dit moment al zes jaar in de formatie, over het ko mend seizoen nog tamelijk in het duister. Op eigen verzoek is de Roodenburg-hoofdmacht immers verhuisd naar de 'Amsterdamse' eerste klasse afdeling. En dat is, zeker voor de spelers, onbekend terrein. Van de Wetering is bij Rooden burg, ook al door zijn positie in het defensiecentrum, meestal niet de opvallendste speler, maar vervult wel een belangrijke rol. Overigens is hij, twee jaar terug, min of meer toevallig in die laatste linie beland toen de verdedigers Henry Pouw en Aad de Groot beurtelings met blessures tobden en trainer Mouter hem van de aanvalsvleugels haal de. Ontevreden over zijn positie is hij allerminst: „Op die plek kan ik lekker voetballen. En als de tegen standers, zoals heel vaak gebeurt, met twee man in de spits spelen, krijgen Aad (de Groot) en ik om beurten de kans om naar voren te gaan". In de Roodenburg-ploeg zijn dit jaar geen enorme veranderingen te verwachten. Tegenover het ver trek van Marco van Alphen (FC Den Haag) staat te terugkeer van de herstelde Henry Pouw en de poging daartoe (hopelijk vanaf nu niet meer die blessures) van Hans Tisseur. Omdat het elftal sterke jeugd in de gelederen heeft en, zo nodig, reserves kan putten uit een uitstekend tweede team, ziet het er rooskleurig uit. John van de Wete ring vindt daarbij dat één ding ze ker niet vergeten mag worden: „De ploeg moet geformeerd zijn om een as van ervaren spelers, die in alle omstandigheden het koppie erbij houden. Dan is er ook veel minder kans dat het zo mis gaat als na de bliksemstart van vorig jaar. Na vijf overwinningen op rij bleef de ploeg toen jagen met het John van de Wetering bemoeit zich idee 'die goals komen wel' en kreeg van veel behoudender te genstanders de kous op de kop." Aanval Dat Roodenburg in het afgelopen seizoen de inzinking te boven kwam, lang titelkansen hield en tenslotte op een fraaie derde plaats eindigde, geeft duidelijk aan dat de ploeg heel wat in zijn mars heeft. Toch is Van de Wetering voorzich tig: „Wij komen nu in een nieuwe .afdeling, waar -dat hebben we ten minste gehoord - nog wat positie ver wordt gespeeld. Dat ligt ons, wij leggen graag het accent op de graag met de aanval. aanval. Maar wij kennen de mees te tegenstanders niet of nauwe lijks. Ik verwacht dat het pas na zo'n vijf wedstrijden een beetje duidelijk wordt waar we aan toe zijn. Dat we van start af aan alleen maar mikken op het kampioen schap zul je mij niet horen zeggen. Maar dat wij aan het eind van de competitie als eerste genoteerd staan, is helemaal niet onmoge lijk." Verhuizing Roodenburg is in de komende competitie op eigen verzoek in de, in en rond Amsterdam gesitueer de, afdeling van de eerste klasse ingedeeld. In die afdeling zal het met plaatsgenoot Lugdunum in aanraking komen. In feite staat er daardoor weer iets als een Leidse titel op het spel. John van de We tering wil daar niet te veel op let ten, maar vindt: „Roodenburg en Lugdunum zijn duidelijk anders spelende ploegen, door de ver schillen in de bezetting ontstaan verschillende speelstijlen. Bij ons wordt er bijvoorbeeld meer getikt, bij Lugdunum zijn er daartegeno ver meer individuele acties. Als je zo de kwaliteit van beide ploegen bekijkt, dan zit het er best in dat Leiden snel weer een hoofdklasser krijgt." Wim Eilander op de nog lege Lugdunum-tribune. Door goede resultaten hoopt hij de banken vol te krijgen. LEIDEN In het afgelopen sei zoen trad Lugdunum voor het eerst in de eerste klasse aan. Zon der dat de zeer optimistische ver wachtingen van enige fervente supporters -'in ene doorpromove- ren naar de hoofdklasse'- uitkwa men, kwam de ploeg het jaar goed door. De nieuwe trainer, de jonge enthousiaste Wim Eilander uit Rotterdam, kon het team vorig jaar in de competitie-opening niet in het goede spoor krijgen. Maar nadat de blessuregolf was geluwd, kwamen ook de resultaten. Nu durft Eilander zelfs hardop aan de hoofdklasse te denken. Het eerste waar hij voor moet zor gen is dat Lugdunum de haast tra ditioneel geworden slechte start achterwege laat. Eilander: „Vorig jaar was dat slecht mogelijk. Een aantal mensen keek -dat is begrij pelijk- de kat uit de boom, ze wil den wel eens zien wat die nieuw bakken eerste klasse trainer er nu eigenlijk van maakte. Dat het bles sures regende en er een enkele keer met liefst acht invallers moest worden aangetreden, deed helemaal de deur dicht." „Dit seizoen zal ik van meet af aan zeker niet uitsluitend aan aardig aanvallend voetbal werken, maar ook veel aandacht schenken aan de pure resultaten van de ploeg en van de individuele spelers. Ik heb er vertrouwen in dat ik iedereen nu direct weet wakker te maken onder meer door de jongens in de oefenperiode tegen sterke en se rieuze tegenstanders te laten spe len, want halverwege de competi tie -zoals vorig jaar- is veel te laat. Overigens hoop ik dat blessures ons bespaard blijven, waardoor wij met zo'n achttien man het jaar doorkomen. Met veel meer spelers valt eigenlijk niet te werken." „Een ander manco, dat dit jaar fors moet worden teruggedrongen, is de gebrekkige organisatie van de verdediging. Over de persoon lijke prestaties van de verdedigers viel weinig te klagen, maar bij de coördinatie klopte er een hoop niet. Naar schatting zijn afgelopen jaar wel negentig procent van de tegentreffers uit dode momenten ontstaan." Veer Ook na het sterke besluit van de laatste competitie blijft er bij Lug dunum dus het nodige werk aan de winkel. Wim Eilander ziet zijn ploeg desalniettemin ver komen: ,,Met het vertrek van Van der Weyden (AZ '67) en Sjardijn (Sleu tels) -die twee zorgden het afgelo pen seizoen voor driekwart van onze doelpuntenproductie - laten wij aanvallend zonder twijfel een veer. Bovendien heeft Richard Klein besloten toch maar bij Rood enburg te blijven. Desalniettemin zie* ik, onder meer door de op komst van sterke jeugd en de te rugkeer van enkele spelers, vol doende mogelijkheden om op nieuw een sterke formatie binnen de lijnen te krijgen". Stabieler „Behalve de noodzakelijke omzet tingen zal het team overigens niet veel worden veranderd. Alleen écht beter presterende spelers kunnen iemand verdringen. Voor het komend seizoen verwacht ik een hoop van de ploeg, die, naar ik aanneem, stabieler is geworden en bij de winterstop tenminste een één-op-één resultaat moet hebben geboekt. Met zo'n resultaat kun je ontspannen aan het competitiever- volg beginnen en daardoor simpe ler goede resultaten boeken dan een regelrechte degradatiekandi- „Nu AFC '34 dis sterkste ploeg te recht uit onze afdeling is gepromo veerd, vind ik Lugdunum in feite het beste team. Zonder Rooden burg tekort te willen doen, denk dat als er één Leidse ploeg naar de hoofdklasse gaat, dat Lugdunum

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18