Shamir verwierp vredesakkoord Veel sex op divan psychiaters in VS Prijzen paprika's lopen op IN EN OM DE KAS binnen de perken Afscheid van de zomer BINNENLAND/BUITENLAND CcidóeSouranl VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 PAGINA Bergingsoperatie van Noors hotelschip begonnen OSLO Bergingspersoneel is gis teravond begonnen met het recht trekken van het 10.000 ton metende hotelschip „Alexander Kielland", nadat de Noorse regering hier toe stemming voor had gegeven. Het platform kapseisde tijdens een vliegende storm op 27 maart 1980 in de buurt van een Noorse olieboorput op de Noordzee, waarbij 159 arbei ders omkwamen. De bergers hopen de oorzaak van de ramp in 1980 vast te stellen. Een jaar na het ongeval meldde een commissie van het Noor se parlement dat het platform ge kapseisd was als gevolg van metaal moeheid aan een van de vijf poten van het gevaarte. Senator Jackson overleden EVERETT De Democrati sche senator Henry Jackson is gisteren als gevolg van een hartaanval op 71-jarige leef tijd overleden. Jackson is 31 jaar Senaatslid geweest, waar hij met name actief was in de commissie voor Den Haag vraagt Herrenberg opheldering over aanhouding van twee Nederlanders DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de ambassadeur van Suriname, Herrenberg, gis terochtend om opheldering gevraagd over de aanhou ding in Paramaribo van de Nederlandse journalist Gui- do van de Kreeke en zijn metgezel Herman van den Berg. Een hoge ambtenaar sprak tegenover Herren berg „bezorgdheid" over de aanhouding. Volgens een woordvoerder in Den Haag kon ambassa deur Herrenberg niet de gevraagde opheldering hier over verschaffen. Den Haag heeft al verschillende ma len direct contact gezocht met de autoriteiten in Para maribo om uitleg over het uitblijven van toestemming de gevangenen te bezoeken. Rechter verbiedt naahtloperij thuis TEL AVIV Een rechtbank in Tel Aviv heeft een 16-jarig meisje verbo den nog langer geheel ontkleed door haar huis te lopen. Haar 80-jarige doofstomme stiefvader had haar aangeklaagd. Het meisje wilde, vol gens de stiefvader, hem een hartaan val bezorgen zodat zij zijn fortuin zou kunnen erven. Het dagblad Yediot Aharonot meld de dat het gezin enkele jaren gele den uit de Sovjet-Unie was gearri veerd. Volgens de advocaat van de stiefvader maken het meisje en haar moeder hem het leven zuur. Zij zou den hem hebben geslagen en samen hebben gezworen om hem van zijn fortuin af te helpen. JERUZALEM De 67-ja- rige Yitzhak Shamir staat bekend als een havik, die zich weinig flexibel op stelt ten aanzien van de Arabieren. Hij was inder tijd tegenstander van de Camp David Akkoorden, die de basis legden voor het Israëlisch-Egyptisch vredesverdrag. Ook ver zette Shamir zich tegen de teruggave van de Sinai aan Egypte, zoals dat was overeengekomen in het vredesverdrag. Shamir volgde in 1980 Mosje Dayan op als minister van bui tenlandse zaken. Hij kreeg on der meer de verantwoordelijk heid voor de besprekingen ter normalisering van de betrek kingen met Egypte. Van nor malisering is nog altijd weinig sprake. De Egyptische minis ter Boetros Ghali heeft de hui dige Israëlische-Egyptische verhouding onlangs omschre ven als een „koude vrede". Shamir heeft altijd krachtig het omstreden nederzettingen- beleid gesteund, verwerpt on derhandelingen met de Pale stijnse Bevrijdingsorganisaties PIO, steunde de annexatie van de bezette Syrische Golan- hoogte en verdedigde de ver nietiging van de Iraakse kern reactor bij Bagdad. Ook stem de Shamir volledig in met de invasie in Libanon en het daaruit volgende langdurige beleg van Beiroet. In het rap port van de commissie-Kaha- ne, die een onderzoek heeft gedaan naar de massamoord in de Palestijnse vluchtelingen- De Israëlische vice-premier David Levy (links) en zijn collega van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir, zijn beiden vol vertrouwen voordat de verkiezing in het centraal comité van de Heroet-partij begon. Shamir zou even later met ruime meerderheid tot opvolger van Begin worden gekozen. kampen van Sabra en Shatila, wordt Shamir nalatigheid ver weten. Hij zou geen aandacht hebben geschonken aan de in formatie van een andere mi nister dat rechtse christenen bezig waren een bloedbad aan te richten. Shamir, die op 15 oktober 1915 in Ruzinoy in Oost-Polen werd geboren, kreeg een zio nistische opvoeding. Hij stu deerde rechten aan de Univer siteit van Warschau, alvorens in 1935 naar Palestina te emi greren Shamir. Hij trad pas op latere leeftijd op de politieke voorgrond, nadat een aanzien lijk deel van zijn carrière zich in het verborgene had afge speeld. Als lid van de joodse terreu rorganisatie de Irgoen streed hij eind jaren dertig aan de zij de van Begin tegen de Britten en Palestijnen. Nadat de Ir goen als gevolg van intern ge ruzie zich in 1940 had opge splitst, koos Shamir voor de meest extreme organisatie, de Stern-groep. Na de vestiging van de staat Israël werden de joodse terreurgroeperingen op geheven en trad trad Shamir toe tot de Israëlische geheime dienst, de Mossad. In 1961 ging hij als lid van rechtse Heroet- partij de actieve politiek in. „Hete herfst" in West- Duitsland vreedzaam begonnen De Westduitse schrijver en No belprijswinnaar, Heinrich Böll (met baret en op gestoken hand), was gisteren aan wezig bij de blok kade van de Amerikaanse ba sis in Mutlangen. De vredesactie in het in het zuid westen van de bondsrepubliek gelegen Mutlan gen vormde de eerste van een serie demonstra ties tegen de plaatsing van Amerikaanse kernraketten. De verwachte „hete herfst" begon gisteren zonder dat zich inciden ten hebben voor gedaan. De blok kade-actie bij Mutlangen zal drie dagen gaan duren. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Zes tot acht procent van de onge veer 80.000 psychiaters en psycho-therapeuten in de Verenigde Staten bedrijft meer of minder regelma tig sex met patiënten. Dit is de conclusie uit een on derzoek, verricht door een psychologe in Santa Moni ca, onder alle 4.300 ziel kundige hulpverleners in de staat Californië. Uit de studie blijkt dat negen tig procent van de (bijna altijd vrouwelijke) patiënten die in de therapeutische relatie met hun (mannelijke) psychiater tot sexueel contact werden aangezet, achteraf sterke ge voelens van angst en wantrou wen jegens mannen ontwik kelde. Elf procent van de vrouwen moest als gevolg van de ervaring in een kliniek worden opgenomen. Een pro cent pleegde zelfmoord. De studie door psychologe Jac queline Bouhoutsos beslaat een periode van vijf jaar, die in 1978 begon. Het onderzoek wijst voorts uit dat tachtig pro cent van de psycho-therapeu ten die ooit lichamelijk contact zochten, „recidivisten" zijn en met meerdere cliënten sex hadden. ibfc ïscl érl< eec sch rijc rn •lati por De nationale beroepsverëpro gingen van psychiaters en pjart cho-therapeuten in de Vee j nigde Staten veroordelen' i hun statuten sexueel verkj tijdens de doorgaans langdi ge vertrouwensrelatie tusj hulpverlener en betalende an tiënt als onethisch. In vijfmaal van de vijftig Amerikaai deelstaten is sexueel verk|icje tussen therapeut en cliënt pliciet bij wet verboden. Le^ In de zeventiger jaren ojrcj stond in de Amerikaanse p^ge chiatrie een stroming die „L™ in de spreekkamer'-' als thelp^0i peutisch heilzaam verdedigLve Die school heeft thans biCn€ geen (openlijke) verdedigde, meer. fpl, LANDEN TUINBOUW Hoeveelheden voorkomen inzinking totale omzet Het is er de afgelopen weken enigszins vreemd aan toe ge gaan bij de bloemenveilingen. Omdat het allemaal niet zo best wilde vlotten waren er geen redenen tot juichtonen. Over het geheel lieten de prijzen voor de tuinders te wensen over en alleen het feit, dat er grote aanvoeren waren, voorkwam een inzinking in de totale omzetbedragen. De grote hoeveelheden moeten het dus doen en dat die er wa ren was een gevolg van de weersomstandigheden. Die deden de bloemen snel rijpen, zodat er flinks moest worden gesne den. Eigenlijk kwam dat slecht uit, want niet alleen waren veel kooplieden, koopsters en kopers nog met vakantie, maar in de meeste gevallen waren de portemonnees leeg en moest zelfs het bloemetje wachten op het nieuwe salaris. Daardoor kwam het dat het niet zo best zat met de troschry- santen, waarvan bijvoorbeeld de Bloemenveiling Westland zeseneenhalf miljoen stuks aangevoerd kreeg met een gemid delde prijs van veertig cent. In dezelfde week van vorig jaar was dit nog 5,8 miljoen tegen een gemiddelde prijs van 53 cent. Iets dergelijks deed zich ook voor bij de negen miljoen trosanjers, die verkocht werden voor een gemiddelde prijs van 19 cent. Vorig jaar ging het om 7,5 miljoen stuks tegen een gemiddelde prijs van achtentwintig cent. De freesia-aan- voer was 1,9 miljoen groot, prijs negentien cent. Dat was vorig jaar 1,6 miljoen tegen dertig cent. Op die manier zakte dus de totale omzet weliswaar niet te diep weg, maar moest er om dat de bereiken wel heel wat meer worden geleverd. Met de potplanten ging het al niet veel anders. Ondanks alles is er toch een gunstig perspectief. Immers de export nam zienderogen toe, zodat op die manier kon worden voorkomen, dat een massa sierteeltprodukten onverkocht bleef. Er is eeq groeiende belangstelling voor bloemen en planten. Zo langzamerhand begint de aanvoer van herfstbloemen, zo als van chrysanten toe te nemen en gaat het beeld bij de bloe menveilingen v/isselen. Er valt ook een toeneming van de boomkwekerijprodukten waar te nemen en die trekken een goede belangstelling. Dat de snijbloemen het de afgelopen week behoorlijk hebben laten afweten blijkt uit het weekoverzicht van Bloemenvei ling Westland, waar van een aanvoer van 41.117.547 bos of stuks sprake was. Het omzetbedrag, dat deze hoeveelheid op bracht was 14.985.266,75 gulden Van 2 januari tot en met 26 augustus bedroeg de aanvoer 1 391.026 846 bos of stuks tegen een omzetbedrag van 591.995.921,06 gulden. Vorig jaar was dat in dezelfde periode 1.368.712.534 bos of stuks en een omzet van 547.233.012,42. De hogere aanvoer heeft dus meegewerkt aan een hoger om zetbedrag. De twaalf bloemenvielingen in ons land hadden over de drieëndertig weken van dit jaar een totale omzet van 1.767.688 gulden tegen overig jaar 1.623.828 hetgeen een hoge re omzet van 8,9 procent betekent. Gemiddelde prijzen van bloemen aan de Bloemenveiling Westland met tussen haaktjes die van vorig jaar zijn: alstroe- meria 35 (38); amarillys 50 (52), Amerikaanse anjers 23 (34); trosanjers 19 (28); anthurium 145 (138); asp plumosus 19 (14); bouvaria 31 (55); troschrysanten jc 40 (53), idem geplozen 57 (78); geplozen mc 54 (76); euphorbia 43 (66); freesia 19 (30); gerbera 40 (62); gladiolen off 9 (19); idem colf na m. 15 (20); irissen 10 (17); leliekelken 53 (52); idem takken 51 (67); nerine 78 (76); cybidium gr. bl. 96 (74); idem kline tak 320 (385); grote rozen 17 (30); idem klein 13 (22); gypsophilia 18 (55); strelitzia 353 (371). Met de importbloemen is het momenteel zeer matig gesteld, hetgeen onder de huidige omstandigheden een goede regeling Vooral op de markt voor de groene paprika's viel er in de afgelopen week een opleving van de prijs .te constateren. De aanvoer van groen nam verder af en de gemiddelde prijs liep op naar 1.85 per kilo. Bij de rode sorteringen viel de gemiddelde prijs licht terug en kwam uit op 2.45 per kilo. Het was niet alleen de aanvoer die een belangrij ke rol speelde in de prijsvor ming, maar ook het concur rerend aanbod. De concur rentie op de West-Duitse markt viel in de laatste week van augustus met 700 ton te rug. Toch was de concurren tie in die week nog 300 ton groter als vorig seizoen. Dit terugvallen werd veroor zaakt door een kleinere leve rantie van Griekenland en wel van 1100 ton. Dit toont weer eens aan hoe moeilijk een markt te peilen valt, want hiermee verdween Griekenland weer even spec taculair als dat het versche nen was. Toch moet er voor de komende weken weer op grotere leveranties van dit land gerekend worden. Ver der werden er meer papri ka's geëxporteerd naar Enge land, Ierland en Noord-Ame- rika. Voor de sortering groen wordt er op kleinere hoe veelheden gerekend, waar door de kans op oplopende prijzen groot is. Het aanbod van rood lijkt niet veel te veranderen en er wordt op een vrij vaste prijsvorming gerekend. Voor de komende maanden zijn veel paprika telers wel met enige zorg vervuld, want er gaan ge ruchten dat de herfstteelt vrij sterk is uitgebreid. Er wordt gesproken over uitbreidingen van 30 a 40%. Bij deze teelt wordt er meestal rood ge oogst, zodag er in de komen de maanden een groot aan bod van rood verwacht kan worden. Zekerheid heeft men hier niet over, omdat er van plannen afgeweken kan worden door groen te gaan oogsten. Tomaten In de loop van de week lie pen de tomantenprijzen weer op. Bij de ronde tomaten was dit herstel slechts gering en bij de vleestomaten was er sprake van sterk oplopende prijzen. De ronde tomaten brachten gemideld 78 cent per kilo op. Deze prijs lag De bloembakken op het geheel gewijzigde „verkeersplein" van veiling De Kring te Bleiswijk. twee dubbeltjes boven de prijs in de week ervoor. De gemiddelde prijs van de vleestomaten liep op van 80 cent naar 1.60 per kilo. Dit herstel werd vooral mogelijk door een kleiner geworden aanbod. Daarnaast nam de concurrentie op de West- Duitse markt wat af. Verder viel het op dat er meer toma ten naar Frankrijk geëxpor teerd werden. Dit werd mo gelijk door het sterk terug vallen van de aanvoer in het belangrijkste gebied, te we ten de Provence. Het zag er aanvankelijk naar uit dat dit gebied de kleinere produktie in de overige gebieden zou gaan compenseren, maar dit is thans niet meer het geval. De totale aanvoer van Franse tomaten viel in de derde week van augustus al zo'n 2600 ton kleiner uit als vorig seizoen. Verder verloopt de export naar Engeland nog steeds volt. Met een kleiner wordende aanvoer van Hol landse tomaten in het voor uitzicht ziet het er naar uit dat het herstel van de toma tenprijs in de komende week door zal zetten. Komkommers De aanvoer van komkom mers is wekelijks zo'n 4 mil joen stuks groter als vorig jaar. Concurrentie is er nau welijks. De zeer matig verlo pen prijsvorming van de laat ste weken kan dan ook ge heel op rekening geschreven worden van het grote aan bod. In de afgelopen week werd het aanbod wat kleiner, hierdoor trok de prijs voor de zwaardere sorteringen wat aan. De lichtere sorteringen veranderden nauwelijks in prijs. De prijs varieerde van 23 tot 50 cent per stuk. Vorig jaar werden er in dezelfde verslagweek veel aantrekke lijker prijzen betaald. Toen varieerde de prijs van 45 tot 80 cent per stuk (zoals erder gezegd bij een kleiner aan bod). Het aanbod van kom kommers neemt langzaam af zodat de prijs nog wat meer ruimte krijgt om op te lopen. Als er in het Westland zo hier en daar gekeken wordt, dan krijgt men beslist niet de indruk dat de belangstelling voor de herfstteelt, vanwege de hoge stookkosten is afge nomen. Het valt op dat er na het beëindigen van de toma tenteelt eind juli op veel be drijven in augustus komkom mers gepoot zijn. Het is daar om niet uitgesloten dat er eind september een ruimer aanbod zal zijn als aanvanke lijk verwacht werd. Overige gewassen De aanvoer van aubergines bleef nog steeds veel te groot om een prijsherstel van enige betekenis mogelijk te maken. Het aanbod neemt wel af, maar het prijsherstel zal slechts langzaam verlopen. De aanvoer van courgettes was ook in de afgelopen week erg groot, gemiddeld werd er slechts 19 cent per stuk betaald. De aanvoer is over het hoogtepunt heen zo dat de prijs weer wat zal aan trekken. De vraag naar radijs bleef zwak bij een ruim aan bod. De prijs veranderde na genoeg niet en kwam uit op 26 cent per bos. De aanvoer blijft gelijk of wordt groter en prijsherstel lijkt er niet in te zitten. Rettich bracht 47 cent per stuk op, voor dit ge was lijkt er niet veel te ver anderen. Door een kleiner geworden aanvoer van na- tuursla trekt de prijs aan. Er werd gemiddeld 31 cent per krop betaald, er wordt op ho gere prijzen gerekend. IJssla liep op naar 80 cent per stuk, ook voor dit gewas wordt er op hogere prijzen gerekend. Andijvie liep op naar 63 cent per kilo, door een kleiner wordend aanbod zal de prijs verder oplopen. De vraag naar spinazie was niet groot genoeg om te voorkomen dat het vrij ruime aanbod in prijs daalde. Gemiddeld bracht dit gewas 46 cent per kilo op. Er wordt voor dit gewas een hogere prijs verwacht. Het nog be perkte aanbod van knolven- ken werd voor goede prijzen verkocht, nl. ƒ3.09 per kilo. De aanvoer neemt toe en de prijs zal dalen. Chinese kool en spitskool zijn beide goed koop, ze brachten 39 en 30 cent per kilo op. Beide ge wassen veranderen niet veel in prijs. Prei daalde naar 75 cent per kilo, er wordt een verdere prijsdaling verwacht. Er komen nog onverwacht grote hoeveelheden sperzie bonen aan de veiling zodat de prijs onder een gulden per kilo daalde. Naar verwacht zal dit ook de komende week nog het geval zijn. Buiten in de tuin kan men op het ogenblik duidelijk de herfst voelen aankomen. Dat wordt als het ware tastbaar, als je sti en zet met je gezicht in spinnewebdraden loopt, die niet v< niets wel „herfstdraden" genoemd worden. Trouwens: overal ie tuin tekent de komende herfst zich af: de tomaten krijgen aardige blosjes (het was een beste tomatenzomer dit jaar), in groententuin komen langzamerhand meer en meer zware ple ken, waar we boerenkool, spruitkool, enz. hebben geplant; sta bonen worden „opgetrokken" en als we goed opletten zien- duidelijk, dat het frisse zomergroen van het gebladerte langza; maar zeker plaats gaat maken voor wat grauwere groentinti strakjes „roest de zomer naar de herfst", zoals een dichter 1 eens zei. Afscheid van de zomer dus..., maar dezer dagen ded we enige troost op, omdat een meteoroloog via de beeldbuis vlpl telde, dat vaak na een mooie zomer nog een zachte, war||l herfst komt, een „Indian Summer", zoals ze in Amerika zegg^^ Nou, laat ons het daar dan maar op houden. Wat valt er in de tuin nu te beleven? Het is goed weer en het zo langzamerhand ook een geschikte tijd om zelf wat zaadhiei oogsten, bijvoorbeeld van zaaibloemen. Hoe dat precies koijge weet ik niet, maar het is een feit, dat zelfgewonnen bloemza-es het soms beter doet dan nieuw aangeschaft zaad in die kleurj pakjes. Trouwens, heel wat zaaibloemen zaaien zichzelf spi taan uit en komen dan volgend voorjaar wel tevoorschijn. V bijvoorbeeld eens goudsbloemen heeft verzorgd, zal die welli< nooit meer behoeven te zaaien; ze verschijnen elk jaar soms op de meest onwaarschijnlijke plaatsen. Dat geldt overigens voor heel wat bloemen en planten, bijvo^ beeld voor het Vingerhoedskruid. Wist u, dat die het uitstek© doet op beschaduwde plaatsen in de tuin; ze groeit in het w' soms in dichte bossen. Ook daarvan kan men in het voorj; jonge planten zien opkomen op de gekste plaatsen in de tu met een beetje voorzichtigheid laten ze zich dan best verplanti Duizendschonen, prikneuzen, enz. zaaien zich ook zelf uit. zo'n gast, die plotseling in mijn tuin opgedoken is en die ik nu, wat zijn aantal betreft, al in toom moet houden: de Kan zijnbes. Wellicht heeft ooit een vogel van de zaadjes gesnoept daarvan iets in mijn tuin achtergelaten, want ze was er zoma^ ineens. En omdat ze nogal decoratief is, heb ik ze aangehoudP^ Maar nu komen er overal in de tuin elke voorzomer jonge pl^lie; tjes op en je kunt ook te veel krijgen van het goede. kk\ Aardbeien kunnen we nu nog best planten en zo langzamerha^ wordt het tijd om azalea's, cyclamen, enz. die de zomer buitL^ doorgebracht hebben, eens te gaan bekijken en eventueel in hl te halen. De Amaryillis (Hippeastrum) kan nog even blijy^1*"1 staan tot het loof gaat vergelen. Die lopen ongeveer gelijk met de dahlia's: tegen de tijd dat het 's nachts kan gaan vriezfon halen we ze de grond uit. Amaryllis-bollen leggen we ergenslere een kamerkast, een tikje warm dus om ze in december of janu|r0| weer op de bekende manier in een pot te zetten. Werkelijk; kunt zo'n bol jaren achtereen weer tot bloeien brengen Het wordt nu ook tijd om bloembollen te bestellen. Planten oktober, maar het mag nog tot eind november. Hoorzitting bedreigde plantesoorten Op 5 september houdt de adviescommissie Bedreigde Uitheenj^rirJ Diarsoorten, op verzoek van het ministerie van Landbouw F.' Visserij in Utrecht een hoorzitting. Men moet zich niet vergissj, c in de naam, want ook om bedreigde plantesoorten komen aant^ orde. Het gaat eigenlijk om de invoering in Nederland van a{ Overeenkomst van Washington. Plaats van de hoorzitting! Rijkskantorengebouw Westhaven, Griffioenlaan 2, zaal 3 f Utrecht. Bereikbaar vanaf het centraal station met de buslijrJ 25 tot en met 30, 32 en 33. 8.6

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10