Biervergiftiger wilde Heineken 60 miljoen afpersen Ontslag 14 werknemers werpt schaduw op behoud Dierenpark Stichting Welzijn wijst bezuinigingsvoorstellen resoluut van de hand Lijvige brief aan Tweede Kamer moet Hillegom bij Zuid-Holland houden VOOR ACTIE TEGEN BEWIND BOUTERSE Verenigingsmarkt in Voorschoten „UITBLIJVEN VAN BOLLENSTATION NIET TE VERTEREN' LEIDEN/REGIO CeidóeQowuvnt DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 Barbaraschool binnenkort tegen de grond LEIDEN De gemeente hoopt binnenkort te beginnen met de sloop van de Barbaraschool op de hoek Levendaal/St. Jorissteeg. Sloop is noodzakelijk voor de uitvoering van de bus baanplannen in het voorjaar van 1984. Een sloopvergunning voor het gebouw is reeds afgegeven maar de gemeente onderhandelt nog met de Stichting Studentenhuisvesting over de ^ankoop van het belendende penceel aan de St. Jorissteeg. Indien mogelijk wordt dit tegelijker tijd gesloopt. De sloop van beide panden kost een half miljoen. Het is de bedoeling dat vol gend jaar begonnen wordt met de bouw van woningen en bedrijfsruimten op het terrein. Aan de huidige huurders van de Barbaraschool is inmiddels vervangende ruimte aangeboden. Henk Molenberg opent Leidato LEIDEN De acteur- presentator/keuken- prins Henk Molenberg opent op vrijdag 9 sep tember de 22e Leidato. Deze jaarlijkse huis houdbeurs wordt ge houden van 9 tot en met 18 september. De opening heeft plaats om 7 uur 's avonds in de zogenaamde trend- tent die is aangebouwd aan de Groenoordhal- len. Vebo brengt ruim 1200 dieren naar Groenoordhallen LEIDEN De 47e Nationale Agrarische Manifestatie van de VEBO wordt komende zaterdag in de Groenoordhallen gehou den. Zeker 1200 dieren van meer dan 300 eigenaren uit alle windstreken zullen deelnemen aan de verschillende tentoonstel lingsonderdelen in de beide hallen. De totale manifestatie is opgebouwd uit zeven tentoonstellingen: vet vee, fokvee, zuivel, interprovinciale schapenfokdag voor Zuid-Holland en Utrecht, selectiekeuring dwerggeiten, premie keuring Shetlandpony's en de provinciale keuring geregistreer de melkgeiten. De VEBO wordt gecompleteerd met wedstrijden voor plattelandsjongeren zoals behendigheidsproeven, koeks- laan, bloemschiken e.d. en de deelname van standhouders met agrarische artikelen en goede demonstraties. Duur van de expo sitie is van 07.00 tot 14.00 uur. De keuringen beginnen om kwart over negen en zijn voor iedereen goed te volgen. De toegangs prijs bedraagt voor volwassenen drie gulden en voor kinderen tot 12 jaar en bejaarden een daalder. Plan om Leimuidense ijsbaan te vergroten LEIMUIDEN Als Koning Winter en de ge meenteraad van Leimuiden meewerken, dan zullen de burgers van Leimuiden dit seizoen nog kunnen zwieren op een sterk vergrote ijs baan van de ijsclub Nut en Vermaak. Voor een bedrag van ruim 18.000 gulden kan het mid denterrein worden uitgegraven zodat een gro tere ijsbaan ontstaat. De gemeenteraad beslist hier volgende week donderdag over. Naast het plan tot vergroting is het idee ontstaan een trimbaan aan te leggen op het terrein. Dit voorstel is een uitvloeisel van de zomernota 1983 waaruit bleek dat de gemeente er goed voor staat, kort geleden is nog een fiets- en bromfietscrossbaan gerealiseerd 50.000 gulden, terwijl op 24 september aanstaande de uitge breide accommodatie van Het Spant in gebruik genomen kan worden (een miljoenenproject). Meer subsidie voor tuinders LEIDEN Tuinders die overschake len op het ontsmetten van hun grond via het injecteren van stoom, zullen langer dan gedacht een bijdrage, van het rijk kunnen krijgen. Dit nu minis ter Braks (Landbouw en Visserij) beslo ten heeft een bestaande subsidieerege ling met een jaar te verlengen tot 1 sep tember 1984. Volgens de regeling krij gen tuinders 25 procent van het inves teringsbedrag met een maximum van f. 1,50 per vierkante meter van de over heid vergoedt. Grondontsmettingsbe- drijven die stoomketels aanschaffen kunnen maximaal 6000 gulden van de overheid krijgen. De subsidieregeling is ingevoerd om tuinders af te helpen van het gevaarlijke ontsmettingsmiddel methylbromide. ZOETER WOUDE De rijkspolitie heeft met de aanhouding van de 41-ja- rige Hagenaar H.K.D. een eind gemaakt aan de chantage van het bier brouwerijconcern Heine ken. De man heeft gedu rende een maand ge dreigd het bier van de Zoeter woudse biergigant te zullen vergiftigen als hij geen 20 miljoen dollar (ongeveer zestig miljoen gulden) kreeg uitbetaald en zette zijn dreigement kracht bij door daadwer kelijk vergiftigde blikjes bier in handen van Heine ken te spelen. Het geld wilde hij gebruiken voor acties tegen het militaire bewind in Suriname. Rond 4 augustus stuurde de man een brief aan Heineken in Zoeterwoude waarin hij zijn wensen uiteenzette. Ook stuurde hij een blikje Heine ken bier waaraan een kleine hoeveelheid digitoxine was toegevoegd, een geneesmiddel dat bij hartpatiënten wordt ge bruiKt om de werking van het hart te vertragen en dat is be reid uit de digitalis, oftewel het vingerhoedskruid. Het ging overigens niet om een do delijke hoeveelheid. Later liet hij een handlanger een blikje bier waaraan dezelfde stof was toegevoegd in een Rotterdam se supermarkt plaatsen en liet dat tien minuten na plaatsing ophalen door een werknemer van Heineken. Meteen na de ontvangst van de brief scha kelde Heineken overigens de politie in. Het zou nooit in de bedoeling van het bedrijf heb ben gelegen geld aan de afper ser af te staan. Daarnaast onderhield de af perser regelmatig telefonisch contact met Heineken. Dat is hem uiteindelijk ook noodlot tig geworden, omdat de politie daardoor steeds nauwkeuriger de plaats kon bepalen van waaruit hij belde. Tijdens zijn laatste telefoontje werd hij maandagmiddag in een tele fooncel in Loosduinen aange houden door de politie, niet ver van zijn woning in een Haagse buitenwijk. Na ver hoor is gebleken dat het gaat óm een niet praktizerende arts van Surinaamse afkomst met de Nederlandse nationaliteit. Omdat hij arts was kon hij ook vrij gemakkelijk aan digitoxi ne komen. Een kleine hoe veelheid van deze stof werd ook in zijn woning aangetrof fen, evenals de typemachine waarop hij twee dreigbrieven typte. De man woonde pas sinds twee jaar in Den Haag, waar hij op part-time basis werkte in de parktijk van een Haagse arts. De politie is ervan overtuigd dat de Hagenaar alleen werk te, afgezien van de handlanger die hij slechts zou hebben ge bruikt om het blikje bier in de Rotterdamse supermarkt te bezorgen. Zijn motieven wa ren volgens de politie niet cri mineel maar duidelijk politiek. Hij verklaarde bereid te zijn het afgeperste bedrag op den duur terug te betalen. Verder was bij de actie in de super markt de handlanger geïn strueerd om het blikje niet tus sen het andere bier te plaatsen en verder er op toe te zien dat het niet per ongeluk door een klant van de supermarkt werd meegenomen. De politie heeft de medeplichtige nog niet ach terhaald. De chanteur wordt vrijdag voorgeleid voor de of ficier van justitie in Den Haag. VOORSCHOTEN Zaterdag wordt in het centrum van Voorschoten een verenigingsmarkt gehouden. Aan 90 kra men, opgesteld in de Voorstraat en de Bloklaan, kan ieder in formatie krijgen over bijna elke vereniging. Eenmaal in de drie jaar laat het verenigingsleven zich op deze manier „uithoren" en probeert eventueel zieltjes te win nen. Voorschoten heeft een zeer gevarieerd verenigingsleven. Aktief zijn in totaal 103 verenigingen en daarvan staan er 90 op de markt. De verenigingsmarkt wordt zaterdag om 10 uur geopend door burgemeester P. Cannegieter. Diverse vereni gingen blijven niet bij het informatie geven, maar laten ook door demonstraties zien wat gedurende het verenigingsjaar beoefend wordt. Het resultaat daarvan zal zijn een gevarieerd optreden zowel op het gebied van muziek, dans en zang. Wie de verenigingsmarkt geheel doorloopt komt bij de sporthal „De Vliethorst". Op het plein voor de sporthal verzorgt 't Nut een grote rommelmarkt. In het noordelijk deel van Voorschoten is in het winkelcen trum Noord-Hofland een braderie, die al vrijdagmorgen be gint en zaterdagmiddag om 17 uur eindigt. Behalve de vele kramen van de deelnemende winkeliers is er een mini-trein tje voor de jeugd, een springluchtkussen en tal van kermisak- tiviteiten. Vrijdagavond is er een grote barbecue in het over dekte winkelcentrum en zijn er behangwedstrijden en tal van andere aktiviteiten. Dat alles omdat het winkelcentrum Noord-Hofland 7 jaar bestaat WASSENAAR Terwijl gistermiddag op het Pro vinciehuis alom vreugde heerste over het behoud van het Dierenpark Was senaar, werd in een aan tal huiskamers van werknemers van het park heel wat somberder gekeken. Veertien van hen hebben inmiddels de aanschrijving gekregen dat er voor hen in de nieuwe opzet van het park geen plaats meer is. „En dat is wrang, als je jaren achtereen in de meest armzalige omge ving je werk naar ver mogen hebt verricht", zo zegt een van hen. In zijn woning in Den Haag kijkt Hans Rietbroek met ge mengde gevoelens terug op de acht jaar die hij als die renverzorger voor de reptie len en amfibieën in het park heeft gewerkt. Vaak onder uiterst moeilijke omstandig heden, omdat het achterstal lig onderhoud aan de gebou wen zich opstapelde. Om het toch nog enigszins aantrek kelijk te doen lijken werd van de werknemers een hoogst creatieve bijdrage ge vraagd, waardoor met uiterst geringe middelen een maxi mum aan effect behaald kon worden. Hans Rietbroek heeft het idee dat hij aan dat streven in het verleden meermalen zijn steenje heeft bijgedragen. Zo besteedde hij zelf een enorme zorg aan de hem toe vertrouwde planten, die nu dan ook de lengte van hun verzorger verre ontstegen zijn en de armoe van bepaal de onderdelen van het park aan het oog hebben onttrok ken. Hij voelde zich ten nauwste betrokken bij alle ideëen die er onder zijn colle ga's leefden ter verbetering van het park. Zat in de Park Advies Commissie, een soort ondernemingsraad voor het dierenpark, die ook zijn ge dachten moest laten gaan over de plannen tot renova tie. Teleurgesteld Rietbroek is teleurgesteld. „Ik vind het nogal wrang dat nu het moment nadert dat er eens echt aan dat park getim merd gaat worden, ik daar niet bij zal zijn. Dat vind ik het ergste. Ik heb daar fijn gewerkt, in acht jaar iets op gebouwd, maar heb niets meer te zeggen over hoe het nu verder moet. Dat is jam mer". De Haagse dierenverzorger weet dat er overigens nog schrijnender gevallen rondlo pen van werknemers wie „de wacht is aangezegd". Riet- broek: „We hebben een tim merman die al tientallen ja ren in het dierenpark werkt. De man heeft zich gedurende die tijd gespecialiseerd in dat werk, dat toch bepaalde eisen aan je manier van werken stelt, weet allerlei dingen over de specifieke problemen die daarbij komen kijken. Toch wordt ook hij op straat gezet, omdat er geen rol meer voor hem zou zijn in de nieu we opzet. Ik vraag me af waarom je juist in die nieuwe opzet geen gebruik maakt van zo'n brok ervaring", al dus Hans Rietbroek. Hans Rietbroek, ontslagen dierenverzorger van Dierenpark Wassenaar: „Ik krijg, een bittere smaak in mijn mond". Ervaring Gedeputeerde drs. J. Borg man verklaarde ooit tegen over deze krant er vanuit te gaan dat in het nieuwe die renpark zoveel mogelijk ge bruik wordt gemaakt van er varen krachten. Het ontslag van de werknemers is echter een zaak van de „oude BV", zo liet hij weten. Dierenver zorger Hans Rietbroek heeft sterk de indruk dat niet vol daan wordt aan die doelstel ling van de gedeputeerde. „Er gaat een ontzettende hoeveelheid ervaring verlo ren door deze ontslagen. Veel meer dan noodzakelijk is. Te gen een aantal ontslagen is een verweerschrift inge diend, omdat te weinig reke ning wordt gehouden met het aantal dienstjaren van de werknemers. Het gekke is: er gaat een opmerkelijk groot deel van de oude garde uit, terwijl mensen die er minder lang werken wèl worden aangehouden. Dat is tegen de richtlijnen van de overheid". Kolderiek Ander punt waar Hans Riet- broek zich duidelijk over op windt is het feit dat sinds de reorganisatieplannen bestaan niemand ooit iets aan de werknemers heeft gevraagd. „Het is gewoon kolderiek. Er staan op een gegeven mo ment twee ambtenaren in de tuin die tegen elkaar opmer ken dat voor de dierenver blijven wel aparte verf nodig zal zijn. Er staat daar notabe- ne een verzorger bij. Als de een voorstelt het eens aan die verzorger te vragen, zegt die ander: „welnee, wat weet die er nou van? Er is volledig voorbijgegaan aan de kennis van het personeel. Dat is toch raar?". Er is nog een punt van kri tiek, dat volgens Rietbroek zijn schaduw werpt op de vreugde over het voortbe staan van het park. Na het bekend worden van het voornemen het park te slui ten is er door het personeel enthousiast actie gevoerd, waarbij de Scheveningse boulevard, de Haagse bin nenstad-op-koopavond en markten in de Haagse regio dagenlang werden afgelopen. Zo'n 70.000 handtekeningen voor behoud van het park werden daarbij opgehaald en later aangeboden aan het provinciebestuur. Een aantal mensen deed er nauwelijks of niet aan mee, geloofde er niet in, maar plukt er nu de vruchten van. Anderen lie pen zich het vuur uit de schoenen en staan nu op straat. „We hebben wel eens de in druk gehad dat er bij de lei ding eigenlijk helemaal geen animo meer was om het park te laten voortbestaan. Mis schien was het park nooit blijven bestaan als het perso neel met behulp van de vak bond en deze krant geen ac tie was gestart. Dan was er misschien niets gebeurd. Nu worden we bedankt voor de moeite en op straat gezet, ter wijl juist de mensen die niets deden rustig kunnen blijven zitten. Ik krijg daar een enigszins bittere smaak van in mijn mond", aldus Riet broek. Hij heeft nog geen idee wat hij na zijn ontslag gaat doen. Werkgelegenheid binnen de dierentuinen in ons land is er vrijwel niet, andere moge lijkheden liggen er vanwege zijn vrij geringe opleiding ook niet voor het oprapen. „Ik wil met dieren werken, daar ben ik goed in en daar hou ik van. Maar of dat haal baar is?". KOOS VAN WEES 92 lASSENHEIM Het Voor- •6e loutse raadslid drs. B. Joon is li jan mening dat het Samen- irerkingsorgaan Bollenstreek SOB) zich bij de minister voor 'erkeer en waterstaat sterk :je noet maken voor een streek- 91 tation. Joon noemde het in de 'ergadering van het algemeen bestuur van het SOB een „niet te verteren geschiedenis" dat een regio waar 250.000 mensen wonen verstoken blijft van een goede aansluiting op het spoorwegnet. grote deel van de bollenstreek met het openbaar vervoer zeer moeilijk te bereiken, terwijl de parkeergelegenheid voor hen die met eigen vervoer komen minimaal is". De portefeuillehouder in het dagelijks bestuur van het SOB. de heer K. van Schenk-Brill, was het in grote lijnen met het betoog van de heer Joon eens, maar hij vond het wat voorba rig om nu direct al met de mi nister te gaan praten. „De NS verschuilt zich momenteel nog achter de onmogelijkheden die een bollenstreekstation voor de dienstregeling met zich meebrengt en zolang hier geen opening wordt gevonden, kun nen we bij de minister ook geen kant op". Het punt blijft zich, zoals dat heet, verheugen in de aandacht van het SOB- bestuur dat met de spoorwe gen verder zal onderhandelen. LEIDEN De Stichting Wel zijn Leiden (SWL) heeft geen enkel begrip voor de wijze waarop de gemeente ruim tien miljoen gulden wil gaan bezui nigen. De SWL moet hieraan meer dan vier ton bijdragen wat betekent dat de stichting zes formatieplaatsen moet in leveren. De stichting verwijt het college alleen maar naar de centen gekeken te hebben en geen oog te hebben gehad voor de belangen van de Leid- se burgers bij ondersteuning van de Stichting Welzijn. Bo vendien meent de stichting dat ze onevenredig veel moet inle veren hetgeen leidt tot het „vleugellam" maken van de stichting. De stichting komt tot de conclusie dat de derde ge meentelijke bezuinigingsronde maar geheel aan haar voorbij moet gaan. Het gemeentebestuur deed en kele maanden geleden het voorstel om ruim tien miljoen te bezuinigen. Deze derde ron de volgt op eerdere bezuini gingsrondes die tesamen ruim 25 miljoen hebben 'opgele verd'. De gemeentelijke bezui nigingen komen voort uit de kortingen van het rijk op de uitkeringen aan de gemeente Het is de bedoeling dat de ge meenteraad bij de behandeling van de begroting dit najaar de bezuinigingsvoorstellen vast stelt Onderdeel van de voorstellen is een bezuiniging op de subsi die aan de Stichting Welzijn van 436.000 gulden, 28 procent van de begroting van de SWL. In verhouding tot de 490.000 gulden die op het gehele taak veld samenlevingsopbouw in geleverd moet worden, wordt de SWL veel te hoog aangesla gen, zo wordt gesteld. Ook ten opzichte van het ambtelijk ap paraat vindt de SWL, dat ze wordt benadeeld. De stichting heeft berekend, dat ze ten op zichte van de ambtenarenorga- nisatie acht maal zo zwaar wordt aangeslagen. „Zonder duidelijke, inhoudelijke, afwe ging tussen de door de ge meente en de stichting voor de bevolking te verrichten taken, wordt een sterke inkrimping van de SWL voorgestaan. Na dat de SWL in vorige ronden al onevenredig door de bezui nigingen werd getroffen, dreigt nu de definitieve af bouw van de ondersteuning in Leiden te worden ingezet", al dus het bestuur van de SWL. „Wanneer de voorstellen van het gemeentebestuur worden overgenomen, zal het perso neelsbestand van de SWL in enkele jaren zijn terug ge bracht van 20 tot 8,5. Het is duidelijk dat het instituut daarmee belangrijke onder- steuningsaktiviteiten op vrij wel alle door de gemeente toe gewezen werkterreinen zal moeten staken", aldus het be stuur van de SWL. De gehele bezuinigsoperatie van de gemeente staat overi gens morgenavond onder lei ding van oud-wethouder H van Dam ter discussie op een bijeenkomst in het St. Antoni- us clubhuis. EPISTEL VAN S.O.B. ZAL WEINIG INDRUK MAKEN SASSENHEIM Het Samen werkingsorgaan Bollensteek (SOB) zal in een lijvige brief aan de vaste commissie voor binnenlandse zaken van de Tweede Kamer protesteren te gen het voornemen om Hille gom in te delen bij de provin cie Noord-Holland. Het SOB is van mening dat met name de economische banden die Hille gom met de bollenstreek heeft een dergelijke overgang zeer ongewenst maken. De brief is mede ondertekend door de Kamer van Koophandel en opgesteld met de volledige in stemming van het provinciaal bestuur. Het merkwaardige is echter dat slechts negen van de tien SOB-gemeenten zich in de strekking van de tekst kun nen vinden. Hillegom zelf heeft namelijk al haar voor keur uitgesproken voor een overgang naar Noord-Holland. Het is met name deze omstan digheid die er waarschijnlijk toe zal leiden dat de brief niet al te veel indruk zal maken op de Tweede Kamerleden. De gemeenteraad van Hillegom is voorstander van een overgang naar Noord-Holland, gezien de nu al bestaande banden met deze provincie, terwijl men ook mogelijkheden ziet om met deze stap het woningbe stand aanmerkelijk te vergro ten. Vertegenwoordiger K. van Schenk-Brill van Hille gom wenste dan ook in de brief aan de vaste kamercom missie aangetekend te zien. dat de betrokken plaats er een volstrekt andere mening op na houdt dan de negen SOB-ge- meenten. Van deze negen gemeenten was overigens ook niet ieder een even gelukkig met de con cept-brief zoals die gister avond in een vergadering van het algemeen bestuur van de SOB ter tafel kwam. Zo noem de burgemeester mr. C. A. Bos van Katwijk de brief bijvoor beeld 'niet sterk'. De heer Bos: „Na lezing zou men de indruk kunnen krijgen: Hillegom is zo verschrikkelijk belangrijk voor de bollenstreek, dat dit Burge meester Bos: „Tien kantjes zijn wel wat teveel van het goede".' gebied als een plumpudding in elkaar zakt als het zou ver dwijnen". De heer Bos vond tien kantjes ook wel wat te veel van het goede. „Er is geen kamerlid die dat allemaal leest". En Bos kan het weten. genwoordiging. De Katwijkse burgemeester deed het voor stel om alleen harde argumen ten te noemen die de overgang van Hillegom naar Noord-Hol land kunnen verhinderen en hij stelde voor de brief te be perken tot één kantje Rekening houdend met de op merkingen van de aanwezigen zal de concept-brief nu wor den bijgesteld en vervolgens worden verzonden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5