Ontslagen bij bouwver en igingen „Dit deel van Leiden dreigt dood te bloeden Hoge Rijndijk blijft nog maanden moeilijk berijdbaar Cursus voor beginnende ondernemers Dieven gepakt Ravage door wegpiraat Waardering voor Warneckes najaarsmode I Paul us Plein Festijn OVEREENSTEMMING OVER MEERJAREN PROGRAMMA VOOR WONINGBOUW BURGERLIJKE STAND LEIDEN fig/idaeGomonl DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 PAGINA 3 LEIDEN De Leidse politie heeft gis termiddag omstreeks vier uur drie Ha genaars van 19, 22 en 26 jaar aangehou den die in bezit waren van verschillen de gestolen goederen. Bij V&D had het drietal twee tassen vol pakken koffie gestolen. Bij een winkel aan Harlem- merstraat hadden ze een cassetterecor der gestolen en bij een levensmiddelen zaak aan de Haarlemmerstraat haden ze opnieuw koffi ontvreemd. De koffie- leuten konden na een tip van de be drijfsrecherche van V&D op de Oude Rijn worden aangehouden. LEIDEN Een onbekende wegpiraat heeft afgelopen dinsdagavond om streeks kwart voor tien voor een flinke ravage gezorgd aan de Opaalstraat en de Saffierstraat. Waarschijnlijk is het voertuig uit de bocht gevlogen, want er werd een boom ontworteld, een hek kapot gere den, een flink stuk vernield en een lichtmast omver gereden. Er zijn voor alsnog geen getuigen van de aanrijdin gen, maar het moet een rode auto zijn geweest, omdat overal sporen rode lak zijn aangetroffen. De politie vraagt eventuele getuigen zich alsnog te mel den. Van de wal in de sloot LEIDEN Een 26-jarige vrouw kampte gistermorgen omstreeks half elf met auto pech op rijksweg 4. Om haar auto snel in veiligheid te stel len, wilde ze deze aan de kant duwen. Ze deed dit echter zo energiek dat de auto in plaats van aan de kant, in de langs de weg gelegen sloot terecht kwam. Een wegsleepbedrijf heeft de auto uit de sloot geta keld en de ANWB zou kijken of het beestje nog aan de praat geholpen kon worden. Eredoctoraat R. Nieuwenhuys LEIDEN Een eredoctoraat in de Letteren is door de Leidse universiteit toegekend aan R. Nieuwenhuys (75) uit Amsterdam wegens zijn verdiensten op het terrein van het onderzoek van de koloniale Nederlandse literatuur. Het belangrijkste werk van Nieuwen huys is het boek „Oost-Indische Spie gel. Wat Nederlandse schrijvers en dichters over Indonesië hebben ge schreven vanaf de eerste jaren der Compagnie tot op heden". Nieuwen huys was vanaf 1963 verbonden aan het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde. Aan dat insti tuut richtte hij de afdeling Geschiede nis van Nederland-Indië op, waarvan hij tot zijn pensionering in 1973 de lei ding had. Vernielingen aan renovatiewoningen LEIDEN Aan een groot aantal wo ningen in de Parkstraat en omgeving die gerenoveerd worden, zijn forse ver nielingen aangericht. De woningen hebben lange tijd leeg gestaan doordat men het niet eens kon worden over de renovatieplannen en de bewoners in middels tijdelijke woonruimte elders hadden aangeboden gekregen. Toen de aannemer na de bouwvak met de reno vatie wilde beginnen, trof hij een ge weldige puinhoop aan. De verwachting is dan ook dat de renovatie duurder zal uitvallen dan aanvankelijk was ge pland, een tegenvaller waarvoor ver moedelijk de aannemer op zal moeten draaien. LEIDEN Een uitstekend bezette en mede daardoor tro pisch aandoende Stadsgehoorzaal heeft gisteravond de nieuwe herfst- en wintercollectie van het Leidse modehuis Warnecke enthousiast ontvangen. De nieuwe wintercollectie biedt een rijke schakering aan kleuren, materialen en modellen. Over heersend waren vleermuismouwen, wijdvallende plooirokken en jassen en de toepassing van materialen als leer, alcantara, mohair, flanel en loden. De kleuren bij Warnecke zijn hoofd zakelijk rood, kobaltblauw, zwart, grijs en camelvariaties. Voor de jongeren legt Warnecke het accent op de college- look: flanel rok, zowel effen als geruit, gecombineerd met mohair truien en spencers. Verrassende effekten gaven de losse cols en gedraaide sjawls. Vooral in de grotere maten voor de wat rijpere vrouw biedt Warnecke een scala aan mo gelijkheden, waarbij de deux-pièces, in zeer warme kleuren, rijk gesorteerd zijn. Voorts toonde dit Leidse modehuis veel kleding waarbij kunstleer was verwerkt. De aan twee kanten draagbare mantels oogstten veel waardering. De voortreffelijk verzorgde show werd gecompleteerd door lingerie en nachtmode van Warnecke, schoenen Van Dalen- Bally, brilmonturen van Look en kapsels van Tom Westen. De fraaie hoeden van Messcher's Modehuis gaven een extra accent aan de aantrekkelijke presentatie. Dat gold ook voor de bloemstukken van David Nieuwenburg, die met de kleu ren blauw-wit-rood voor de ouverture van de „Franse Week" van het modehuis zorgde. MARIJKE ENGELS ertLEIDEN De Leidse ireiSCOutingsgroep Paulus deyiert dit jaar het 40-jarig )00'|bestaan en ter gelegen- t aljheid daarvan wordt zater dag 10 september het iiki'Paulus Festijn" op iig^het Stadhuisplein gehou- be-jden. manifestatie op het Stad- rinjhuisplein is opgezet in samen- be-werking met vijf andere Leid- scoutingsgroepen. De groe- ;edpen willen een indruk geven beVan wat scouting is en doet en ïaajdaartoe is voor elke groep een zoestand opgericht. Wethouder J. geeft om half twaalf het tertëtartsein voor een scoutings- dat zo'n 250 leden door de nstjbinnenstad zal voeren. De ipuiwethouder krijgt daarbij een djtotempaal aangeboden. Tot slot op het Stadhuisplein singing" plaats. zitDe Paulusgroep werd 1943 ddöoor de Fransiscanen opge- vaapcht en is uitgegroeid tot een omVereniging met 70 leden. Mo- ;rotlmenteel beschikt de vereni- iging over 2 motorboten, 3 le- Oiieschouwen, 7 lelie vletten en deifi surfplanken. Sinds 1970 na istffien fusie met de Leaufilletes Gojbestaat de Paulusgroep uit jon- lategens en meisjes. In 1976 werd veipa een actie een botenloods ge- bij Cronesteyn. LEIDEN Bij de wo ningbouwverenigingen De Eendracht en Eénsgezind- heid zullen mensen van de onderhoudsdienst ont slagen moeten worden. In een aantal gevallen is reeds ontslag aangezegd. De beide verenigingen hebben 19 mensen in dienst en verkeren finan cieel in een zorgelijke si tuatie. Als gevolg daarvan zal ook het onderhoud aan de woningen van beide verenigingen de komende jaren terug geschroefd moeten worden. Als gevolg van het feit dat de bouwverenigingen „onder de door het rijk vastgestelde rode streep" zitten, staan beide on der toezicht van het college van b en w, hetgeen zoveel be tekent dat voor elke uitgave schriftelijke toestemming moet worden verkregen. Beide ver enigingen hebben tekorten in het onderhoudsfonds. Een on evenredig deel van dit onder houdsfonds gaat al meteen op aan personeelkosten zonder dat er nog maar enig onder houd is gepleegd. Woning bouwverenigingen krijgen jaarlijks een bedrag van 500 a 1000 gulden per woning voor zowel klachten- als strucureel onderhóud (renovatie valt hierbuiten), een bedrag dat op z'n zachtst gezegd niet als erg hoog wordt beschouwd. De zorgelijke situatie voor bei de verenigingen bestaat al eni ge jaren maar pas dit jaar heeft de gemeente, na een wat nauwkeuriger onderzoek van de begroting dan andere jaren het geval was, de tekorten kunnen constateren. Eerder al hebben de woningbouwvere nigingen getracht iets van het tekort op te heffen door enke le mensen te ontslaan. Dit ont slag werd echter niet door het arbeidsbureau geaccepteerd. Het is de bedoeling dat beide verenigingen een herstelplan bij het college indienen. De Eensgezindheid heeft dit reeds gedaan. De Eendracht en de Eensgezindheid beschikken beide over een eigen onder houdsdienst terwijl de andere woningbouwverenigingen in Leiden samenwerken in de Centrale Technische Werk plaats (CTW). Volgens wet houder D. Tesselaar van Volkshuisvesting zou het aan te bevelen zijn dat ook het on derhoud van de Eensgezind heid en de Eendracht bij de CTW wordt ondergebracht „maar ik heb daar niets over te zeggen", aldus Tesselaar. In het herstelplan dat de Eensge zindheid heeft ingediend, wordt in ieder geval niet uit gegaan van aansluiting bij de CTW. VOORZITTER ONDERNEMERSVERENIGING STEENSTRAAT/STATIONSWEG: LEIDEN „Als de ver keerssituatie van vroeger niet terug keert op de Sta tionsweg, Steenstraat en 2e Binnenvestgracht zul len er onherroepelijk klappen vallen. Dat staat als een paal boven water. De kleinere zaakjes gaan er het eerst aan. Er zijn nu al ontslagen gevallen, .maar dat ^vordt nog erger als de situatie niet veran dert. Het is nu een kwes tie van uitzingen. Zonder herstel, bloedt dit deel van Leiden dood". Dit stelt de Ondernemersver eniging en Aktiecomité Stationsweg Steenstraat. Voorzitter W.J.L. Barning wordt in zijn visie ge steund door een, door het KNOV (Koninklijk Ne derlands Ondernemers Verbond) verricht onder zoek naar de omzetont wikkeling van de winke liers aan "Steenstraat, Sta tionsweg en Nieuwe Bees tenmarkt. Volgens de heer H. Th. ten Have van het KNOV is in het onderzoek rekening ge houden met de geringere be steedbaarheid van de consu ment. „De omzet van de winkeliers staat wel onder druk, maar hier is een omze tontwikkeling die niet ver klaard kan worden uit de mindere besteding -van de consument. In '82 bedroeg in het gebied Steenstraat/Sta tionsweg en Nieuwe Beesten markt, de omzetdaling ten opzichte van '81 ongeveer één procent. Drie bedrijven hadden een omzetstijging van 5 procent. In dezelfde periode in 1983 bedroeg de gemiddelde omzetdaling 11 procent ten opzichte van '82. Slechts één winkel wist nog winst te boeken (1%). Vier winkels hadden een omzet daling van 13 tot 23 procent", aldus de heer Ten Have. In het rapport staat verder dat de omzetdaling in ge noemde buurt onevenredig groot is en voor een flink deel te wijten aan de gewij zigde verkeerssituatie. „Het wordt hier een vergeten deel van de stad. Vooral de consu ment uit de bollenstreek die vroeger via deze zijde de stad in kwam, gaat nu elders boodschappen doen", aldus de heer Barning. Op basis van de nieuwe ge gevens in het rapport wil de Ondernemersvereniging Ak tiecomité Stationsweg/Steen straat misschien een nieuwe beroepsprocedure starten te gen de gemeente. Maar lie ver heeft zij dat in onderling overleg tot een goede oplos sing gekomen kan worden. Ze heeft daartoe de leden van raad geïnformeerd over de situatie en hoopt „dat het gezonde verstand zal preva leren". aldus Barning. LEIDEN De Hoge Rijndijk zal nog vele maanden moeilijk begaanbaar zijn voor door gaand verkeer. Komende maandag wordt begonnen met de vernieuwing van de riole ring tussen Meerburgerkade en Meijestraat. Dit karwei duurt tot het eind van dit jaar en wordt direct gevolgd door de aanleg van busbanen. Deze werkzaamheden sluiten direct aan op de vernieuwing van de Lammebrug. De afsluiting van deze doorgaande route zorgde de afgelopen weken met name op de Hoge Rijndijk, de enig andere doorgaande route van dit stadsdeel, voor enorme file vorming. Als maandag de vernieuwde Lammebrug wordt openge steld, zal de Hoge Rijndijk maar voor uiterst korte duur 'weer ouderwets berijdbaar zijn. De werkzaamheden aan de riolering die dan beginnen, gaan vooraf óan de aanleg van de busbaan. Deze werkzaam heden'zullen direct aansluiten op de rioleringswerkzaamhe den en naar verwachting be gin volgend jaar van start gaan. Voor de vernieuwing van de riolering van de Hoge Rijndijk tussen Meerburgerkade en Meijestraat zal eerst in de Ho- gendijkstraat een tijdelijke bouwkuip worden gemaakt. Van hieruit perst men dan rioolbuizen onder de Hoge Rijndijk door. Vervolgens worden de aansluitingen met de huizen onder handen geno men. Tijdens de voorbereiden de werkzaamheden en het eer ste deel van het karwei zal de Hogendijkstraat voor het rij- verkeer worden afgesloten. Het Waardeiland is alleen te bereiken via de Kettingstraat. Het Utrechts Jaagpad is te, be reiken via de Kettingstraat over de Rijnstroombrug. Op de Hoge Rijndijk zullen voor het doorgaande, verkeer telkens twee rijbanen beschik baar blijven. Er is dan wel een absoluut stop- en parkeerver bod van kracht. De trottoirs blijven voor voetgangers te ge bruiken, maar fietsverkeer wordt omgeleid via de Lek straat. Het is de bedoeling dat het doorgaande verkeer over de Hoge Rijndijk zo min mogelijk last zal ondervinden. Men zal steeds één helft van de straat onder handen nemen, zodat op de andere weghelft twee rij stroken beschikbaar zijn. Ui teraard is hier sprake van een versmalling, zodat zeker tij dens de spitsuren filevorming onvermijdelijk is. LEIDEN Het meerjarenpro gramma voor de woningbouw, zoals door het college uitge dacht, zal door de raad moeite loos aanvaard worden. Dat bleek gisteravond na de be handeling van het programma in de commissie Volkshuisves ting waar het programma na de gebruikelijke inspraakron de voor de tweede maal werd behandeld. De gemeente re kent er op tot en met '88 jaar lijks zo'n 1200 woningen te mogen bouwen. In het totale woningbouwpro gramma is een grove fifty-fif- ty verdeling aangehouden voor de bouw in de binnenstad en de Stevenshof. De nadruk in het programma ligt op de bouw van drie- en vierkamer- woningen. De geplande bouw van één- en tweekamerwonin gen is wat lager uitgevallen dat in het Volkshuisvestings plan was bedoeld. Wanneer echter de bebouwing van Roomburg en de Leeuwen hoek ter hand zullen worden genomen (nu nog niet in het programma) zal de verhouding weer recht worden getrokken. Vooralsnog is het de vraag of het rijk het in Leiden ontwor pen programma zal honoreren. Het landelijk woningbouwpro gramma laat een verschuiving van goedkope huurwoningen naar koopwoningen zien, een verschuiving waar het Leidse gemeentebestuur allerminst blij mee is. In een binnenkort uit te brenegn nota over de woonlasten zal nader op deze problematiek worden inge gaan. Het woningbouwprogramma meldt ondermeer de start van de woningbouw op het Schut tersveld in 1984, de bebouwing van Camera/Barbara terrein en de Zijloever in 1985 en de bebouwing van het Warmonds gedeelte van de Merenwijk in '86 en '87 (344 woningen). LEIDEN Ondertrouwd: P. van den Dop en R. de Vos. A T van Wa- veren en Y. Brugmans. H. J. D. R. Ente van Gils en M. C. C. Hoogduin. G Haarland en J. Arends. J. H. de Haas en D. M. T. Schellekens. W. J. van der Beek en L. H. Honkanen. E. L. Huizinga en E. J. Teeuwen. R. van Bemmel en F. J. Haselhoff. Geboren: Norbert zv. L J. van Sin- deren en S. M. Visser. Alida Suzanne dv. F. W. Rijling en A. J. Zwaan. Da vid Simon zv. C. J. Wagener en A. K. Valkenburg. Georges Johannes Jaco bus zv. J. J. Heemskerk en P. M. van der Slot. Jeroen zv. J. Bark en E. M. Smit. Marleen Bernadet Joanne dv. J. Willemink en G. A. Schutte. Vivi an Nicolet dv. W. A. Copier en F. B. Sierag. Tomas Lian zv. F. J. Wiege- rink en I. M. M. R. Franquinet. Mi- chal dv. E. C. J. Polak en M. Cohen, Hind dv. M. Battah en L. Nagui. Da nielle dv. G. Zierikzee en W. Boek kooi. Michiel Hannes zv. J. W. M. Straathof en I. W. M. Gottenbos. Nat halie dv. L. J. Huijbers en M. F. C. Villard. Eva Josephine dv. H. Jansen en M. G. Boek. Popfestival In de hal van het Leidse stadhüis is vanaf vandaag tot en met 1 oktober een foto-impressie te zien van het popfestival in het Van der Werffpark, dat afgelopen zaterdag werd gehouden. De foto's zijn van Fred Roh- de, Brenda Potrykus en Wim Lamboo, leden van de Leidse kunstenaarsgroep Reflex'82. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Foto van Brenda Potrykus van het optreden van de groep Tolips. Bloemschikken Turnvereniging „Ons Buiten'' houdt komende zaterdag in haar verenigingsgebouw achter het Rodenburgterrein het Leids kampioenschap bloemschikken voor kinderen. De prijsuitreiking heeft omstreeks 13.00 uur plaats. Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 draait vrijdag 2 en zaterdag 3 septem ber om 21.15 uur de film „Roma" van Federico Fellini. Woensdag 7 september wordt om 20.00 en om 21.15 uur de beroemde film „Decamarone" van de Italiaanse re- giseur Pasolini vertoond. Donderdag 8 september draait „Satyricon", waarin Fellini het hele circus van merkwaardige mensen weer voorbij laat trekken. Aan vang 20.00 uur. Volkshuis Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 biedt maan dagavond 5 september de mogelijkheid om in te schrijven op de vele cursussen die voor het komend seizoen op het programma staan. Het Volkshuis is maandagavond voor deze gelegenheid van zeven tot negen uur open. Repelsteel In het vegetarisch - ekologisch eethuis Repelsteel aan de Breestraat 19 is het in de week van 5 tot 10 septem ber feest. Vanaf dat moment is het mogelijk in Repel steel a la carte te eten hetgeen als een belangrijke uit breiding van de service aan de klanten wordt be schouwd. Repelsteel bereidt nu al bijna vijfjaar maal tijden van ekologische produkten die iedere werkdag geserveerd worden. Het eethuis is van maandag tot en met vrijdag geopend van 17.30 -19.30 uur. Lintje voor adjudant De Vos Burgemeester C. Goekoop reikte gis termiddag de ere medaille in goud in de orde van Oranje Nassau uit aan ad judant E. de Vos van het Leidse poli tiekorps. De Vos gaat na ruim 23 jaar deel te hebben uit gemaakt van het Leidse korps met pensioen. De adju dant kwam in 1950 bij de politie in Lei den na twee jaar eerder als soldaat uit Indië te zijn te ruggekeerd. Daar voor ontving hij de eremedaille met de zwaarden, een mili taire onderschei ding. Zijn loopbaan bracht hij door bij de uniformdienst waarvan hij uitein delijk chef werd. De Vos stond bij zijn collega's bekend als zeer serieus en vak bekwaam. Boven dien toonde de scheidende adju dant zich een zeer verdienstelijk scher mer. Zijn equipe won in 1971 het Eu ropees kampioen schap. LEIDEN Het Olga-bedrijfs- verzamelgebouw heeft een aantal cursussen voor starten de ondernemers op het pro gramma staan. De cursussen worden verzorgd door het in het Olga-gebouw gevestigde bureau Helmich in samenwer king met de Planwinkel Delft. Met de cursussen hoopt men de kansen van degenen, die een eigen bedrijfje willen be ginnen, te vergroten. De cur sussen zijn bedoeld voor men sen met nog zeer vage plannen maar ook voor degenen, die al zeer duidelijke ideeën hebben om een eigen bedrijf of project te beginnen. Het programma biedt een aan tal mogelijkheden. Er zijn ori ëntatiecursussen voor mensen die met vage plannen rondlo pen en zich willén oriënteren op onderwerpen als starten met behoud van uitkering, fi nanciering, subsidies, vergun ningen en dipolma's. In zoge naamde starterscursussen wordt aaidacht besteed aan zaken als marktbenadering en het opstellen van een begro ting. Bij ondernemerscursus sen wordt gedetailleerder in gegaan op de onderwerpen van de bovengenoemde cur- Behalve deze algemene cur sussen zijn er ook die dieper ingaan op één onderwerp, zo als een cursus boekhouden en cursus marktonderzoek. Bij sommigen cursussen zijn on dernemers aanwezig om aan de hand van hun ervaringen een en ander toen te lichten. Inlichtingen over het cursus pakket zijn elke woensdag middag van vier tot vijf uur bij het Olga-bedrijfsverzamel- gebouw aan de Evertsenstraat 99 verkrijgbaar, telefoonnum mer 219811.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3