TAFEL fïïïTTl Hoekzema ziet variabele diensttijd voor soldaten als mogelijkheid HP Nieuwe overste jezuiëten moet einde maken aan afbraak Project legt verband tussen energie, bewapening en ontwikkeling £cidóc6ouAont MStONLUS deÜHlENE brieven lezers ACHTERGROND EeidöaQowumt DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 PAGINA 2 Kranten melden Mariaverschijning op Jordaanoever Honderden Palestijnen. inwoners van het dorp Beit Sahur bij Bethlehem op de wes telijke oever van de Jordaan, hebben naar hun zeggen een verschijning gezien van de maagd Maria. Dit berichten in oostelijk Jeruzalem verschijnende dagbladen. Vol gens de krant „Al-Fajar" is de verschij ning waargenomen in de dorpskerk, waar rooms-katholieke gelovigen gisteren wa ren samengekomen om Maria te vereren. Het nieuws van de verschijning ging als een lopend vuurtje rond en honderden mensen stroomden samen om het feno meen waar te nemen. De berichten geven verder geen bijzonderheden over de aard van de verschijning en of Maria zich ook sprekend heeft geopenbaard. Gehuwde priesters houden „synode" In Chianciano Terme, 80 km ten noorden van Rome, zijn vertegenwoordigers van 20 groepen vroegere priesters die wegens huwelijk hun ambt niet meer mogen uitoefenen, gisteren samengekomen in de eerste "synode" van deze aard. De deelnemers zijn afkomstig uit Brazilië, Italië, Oos tenrijk. Zwitserland, Spanje, Frankrijk, Nederland en de Bondsrepubliek. Naar Paolo Camellini van de Italiaanse „Unie van rooms-katholieke priestergezinnen" meedeelde, heeft de een week durende bijeenkomst tot doel voorwaar den te scheppen om het huwelijk verenigbaar te maken met de feitelijke uitoefening van het priesterambt. Bij de openingsvergadering werd een verklaring aangenomen, waarin wordt vermeld dat Christus en de apostelen nim mer hebben aangedrongen op een verplicht celibaat voor priesters. Naar schatting hebben over de hele wereld rond 70.000 priesters hun belofte van celibatair leven niet ge houden maar het is de eerste keer, dat zij in georganiseerd verband streven naar terugkeer in hun ambt. Slechts in uitzonderingsgevallen heeft de paus tot dusver daarvoor toestemming gegeven. OPEN BRIEF ICTO „Kerkdiensten niet misbruiken voor politiek eenzijdige ontwapening" Het ICTO (Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening) heeft met bezorgd heid kennis genomen van een brief, waarin parochie- en kerkeraden van kerken die zijn aangesloten bij de Raad van Kerken, het verzoek hebben gekregen zich officieel te laten vertegenwoordigen bij een gebedsdienst en viering op zaterdag 22 oktober in Roosendaal. Deze gebedsdienst wordt georganiseerd ter voorberei ding en ondersteuning van een landelijke demonstratie voor eenzijdige kernont wapening, die naar de mening van het ICTO vrede en vrijheid juist in gevaar kunnen brengen. De initiatiefnemers hiervan zijn het IKV, Kerk en Vrede en Pax Christi. De officieel aan te wijzen vertegenwoordigers zullen dan in Roosen daal een „zending" meekrijgen en hiervan verslag doen tijdens kerkdiensten in hun gemeenten op zondag 23 oktober, om vanuit parochies en gemeenten steun te verlenen aan de demonstratie. Het ICTO verklaart: „De heilloze polarisatie, ont staan na allerlei uitspraken van landelijke kerkelijke organen, lijkt nu willens en wetens de aangesloten plaatseljke kerken te worden opgedrongen. Helaas past deze gang van zaken bij het advies van het dagelijks bestuur van de Raad van Kerken om de bovengenoemde demonstratie te ondersteunen". Het ICTO doet een dringend beroep op plaatselijke parochie- en kerkeraden, het verzoek te ne geren „en hun kerkdiensten op geen enkele manier politiek te laten misbruiken voor steunverlening aan deze demonstratie." Na het tijdperk van de af braak moet er een tijdperk komen, dat de nieuwe ideeën in de juiste banen leidt en re kening houdt met de eisen van de nieuwe tijd". Dat ver klaarde pater Paolo Dezza. de persoonlijke afgevaardigde van de paus voor de orde der jezuiëten. tijdens een pers conferentie in Rome ter gele genheid van de algemene vergadering van de orde die morgen begint en waarop een nieuwe generaal overste moet worden gekozen. Dezza verklaarde verder, dat de paus de jezuiëten geen voorschriften heeft gegeven voor de keuze van een nieu we generaal overste. De je zuiëten zijn geheel vrij in het bepalen van hun keuze, aldus Dezza. Hij legde er de nadruk op. dat de eis van de gerech tigheid uiterst belangrijk is, maar dat deze de priester nooit tot handelingen mag verleiden die niet tot zijn taak behoren. De taken van de priester en de leek mogen nooit verward worden, aldus Dezza. Op de vraag, of tijdens de algemene vergadering ook zal worden ingegaan op de activiteit van de orde in Mid- den-Amerika. antwoordde Dezza, dat de vergadering zich zal bezighouden met problemen die op de gehele orde betrekking hebben. Pro blemen in afzonderlijke pro vincies moet de nieuwe alge meen overste oplossen met behulp van de principes die voor de gehele orde gelden, aldus Dezza. Uitreisverbod Hij deelde voorts mede, dat voor het eerst sinds 1946 ook vertegenwoordigers van de Hongaarse provincie aan de algemene vergadering zullen deelnemen. Onder hen is in elk geval de provinciaal overste, pater Janos Tamas. De afgevaardigden van de Tsjechoslowaakse provincie blijken van de regering geen verlof te hebben gekregen de vergadering bij te wonen. Uit Litouwen is op een uitnodi ging voor deelname geen antwoord gekomen. Voorts staat nog niet definitief vast, of de afgevaardigden uit Roe menië het land uit mogen, maar Dezza noemde de voor uitzichten slecht. Uit China en Vietnam zal geen jezuiët naar Rome kunnen komen. In deze landen is het de je zuiëten zelfs niet toegestaan hun provinciale vergadering te houden, zo deelde Dezza mede. „DRIESLAGPROJECT" MOET POLARISATIE IN KERKEN WEGNEMEN Het is eenvoudig onverant woord geworden om de pro blemen van bewapening, ar moede en energievoorziening nog geïsoleerd van elkaar te beschouwen. Het is bijvoor beeld onverantwoord kern energie aan de orde te stel len, zoals in de brede maat schappelijke discussie over het energiebeleid is gebeurd, zonder het mogelijk militair nevengebruik van kernener gie aan de orde te stellen. Dat zei de Amsterdamse eco noom prof. dr. B. Goud zwaard gisteren in Utrecht bij de presentatie van het drieslagproject van het Lan delijk Overleg Maatschappe lijk Activeringswerk (LOMA). Het drieslagproject beoogt de leden van de kerken te infor meren en te stimuleren tot bezinning en keuzen met be trekking tot de drie samen hangende probleemgebieden van energie, bewapening en arm-rijk-verhoudingen. Daarbij is ervoor gekozen het energievraagstuk te kiezen als uitgangspunt voor het materiaal dat in het kader van het project wordt ver vaardigd, omdat daaraan in de kerken tot dusver minder aandacht is besteed dan aan ontwikkelingssamenwerking en het bewapeningsvraag stuk. In het kader van het project zijn werkmappen samenge steld voor jongeren, vrou wengroepen, en predikanten en pastores. Verder zijn er- werkmappen voor het gods dienstonderwijs en voor ge spreksgroepen in gemeenten en parochies. Het drieslagproject richt zich op bezinning en niet op actie. De samenstellers van het project willen mensen die in kerkelijke actiegroepen actief INDEN BOSCH Voor het eerst sinds jaren meervoudige priesterwijding Mgr. J. W. M. Bluyssen van Den Bosch zal zaterdag drie nieu we priesters wijden, die in de zielzorg van het bisdom werk zaam zullen zijn. Zaterdag 10 september volgt in Tilburg nog een priesterwijding. Het is voor het eerst sinds jaren, dat er weer meer dan één priester tegelijk in de Sint Jan in Den Bosch wordt gewijd. In een interview in het bisdomblad ver klaart mgr. Bluyssen, dat de vier priesterwijdingen nog geen opleving van het aantal priesterkandidaten laten zien. Hij wijt het geringe aantal kandidaten aan het algemene klimaat van deze tijd in samenleving en kerk. De bisschop verwacht, dat een levende geloofsgemeenschap ter plaatse ook nieuwe leiders zal opleveren. Hij wijst erop, dat er naast het priester schap ook andere mogelijkheden zijn om als man of vrouw pastoraal werk te doen, met name als pastoraal werk(st)er in parochies, vormingswerk of elders en als catecheet. Mgr. Bluyssen zegt bij de priesterstudie voorkeur te hebben voor een opleiding aan een theologische faculteit, gekoppeld aan wonen in een leefgemeenschap. Voorts verklaart mgr. Bluys sen, dat priesters die aan het seminarie Rolduc van mgr. Gij-, sen van Roermond hun opleiding hebben gevolgd, onder be paalde voorwaarden die „zeker ook voor de eigen kandidaten gelden", in zijn bisdom werkzaam kunnen zijn. zijn, en de mensen die elkaar op andere wijze in kerkelijk verband ontmoeten, met el kaar in contact brengen, om dat dit contact nu vaak ont breekt. Bezinning Prof. Goudzwaard, die heeft geadviseerd bij de samenstel ling van het materiaal, hoopt, dat het drieslagproject een depolariserende invloed heeft in de bezinning van ve len, met name in kerkelijk verband, op de grote vragen van deze tijd. Hij betreurde het dat de vredesdiscussie in de kerken momenteel totaal gepolariseerd is. Verder ver klaarde hij te hopen op een verbreding van de maat schappelijke energiediscussie en op een minder specialisti sche, en daardoor meer ver antwoorde standpuntbepaling van politieke partijen, actie groepen en maatschappelijke organisaties. Sociaal- cultureel werk Brabant gekort Rooms-katholieke en protes tants-christelijke instellingen voor maatschappelijk active ringswerk in Noord-Brabant hebben samen met Humani- tas bij gedeputeerde staten protest aangetekend, tegen de manier waarop plotseling kortingen op hun begrotin gen zijn aangekondigd. Vol gens de instellingen is de ar gumentatie van GS dat meer doelmatigheid nodig is en dat meer moet worden samenge werkt, te vaag. De instellin gen verlangen van het colle ge meer tijd om in goed over leg tot betere oplossingen te komen. Zij willen wel mee werken aan bezuinigingen, maar achten de voorgestelde korting van twee ton op de reeds toegezegde begroting van 4,8 ton te drastisch en te onverhoeds. Slecht voorstel van CNV Het CNV heeft zich in de loop der jaren bij allerlei conflic ten altijd doen kennen als een zeer genuanceerd denkende vakbeweging. Zelden kwam er uit die hoek harde, onver zoenlijke taal, menigmaal distantieerde men zich van sta kingsacties van collega FNV, werd de voorkeur gegeven aar een weloverwogen compromis. Daarom is het des te opval lender dat uitgesproken het CNV het plan lanceert om niet- vakbondsleden die werkloos worden een lagere sociale uitke ring te geven dan werknemers die wel georganiseerd zijn Bovendien wil het CNV via de werkgeverspremie eer heffing innen op alle lonen, zowel van vakbondsleden al: niet-leden, en het aldus binnenkomende bedrag gebruiker om de vakbondsleden een gedeelte van hun contributie t< vergoeden. De vakbeweging kampt, het is bekend, met financiële pro blemen. Het ledental slinkt zienderogen. Velen bedanker omdat in deze tijd van dalende lonen en stijgende prijzen de contributie te hoog is. Het vakbondslidmaatschap kost de ge middelde werknemer ongeveer f 240,-. Begrijpelijk is, dat de vakbeweging zoekt naar wegen om deze ontwikkeling een halt toe te roepen. De weg die het CNV de FNV is haaij intussen bijgevallen daarbij denkt te bewandelen is echter zonder meer te verwerpen. Riekt naar chantage. Een dreiJ gende lagere uitkering zal wellicht menigeen doen besluiten toch maar weer lid te worden. De vakbeweging is een belangenorganisatie. Het staat een ieder vrij daarvan al dan niet lid te worden. Tenminste in een democratie. En in het Nederlandse sociale bestel, dat door alle werknemers in stand wordt gehouden, hebben ook alle werknemers, als de nood aan de man komt, recht op een uitkering. Daarvoor betalen zij premie. Niet via de vakbewe ging, maar via de werkgever aan de Staat. En aan dat recht weliswaar mede dank zij de vakbeweging bereikt kan geen enkele belangengroep tornen. Actieve depressie DE BILT (KNMI) Van avond dringt koelere lucht af komstig van de Atlantische Oceaan, ons land binnen. Dat kan gepaard gaan met nieuwe buien en misschien ook wel met onweer. Het hogedrukge- bied, dat ons de laatste tijd zo veel zon bracht, trekt nu weg naar Oost-Europa en maakt de baan vrij voor oceaandepres sies. Een diepe stormdepressie met een kerndruk van minstens 975mbar was vannacht al bo ven het midden van de Atlan tische Oceaan aangekomen. Deze wordt morgen boven Ier land verwacht en zaterdag op de Noordzee. Dit betekent voor ons land een periode met onstandvastig weer, waarbij vooral in het weekeinde de regenkansen vrij groot zijn. Hoewel de de- pressie op de oceaan zware stormen veroorzaakt, is het nu nog niet duidelijk of dat ons ook te wachten staat. Wel zal in de loop van morgenmiddag en avond de wind gaan toene men en een periode met stormachtige wind. wind kracht 8, lijkt toch wel waar-, schijnlijk. Weerrapporten van vanmorgen 08 uur Waer Mai Min N temp tamp al Amsterdam regen 29 14 0.1 mm De Bilt zw.bew. 27 17 0 n Deelen zw.bew. 28 17 0 n Eelde onbew. 29 12 0 n Eindhoven zw.bew. 29 17 0 n Den Helder regen 23 17 0.1 n 28 15 0 n Gebakken scholfilet met bruine boter, bietensla en aardappelen vanilleruijstevla Nodig voor twee: 300 g scholfilet, zout, bloem, olie, 15 g margarine, halve ci troen; 40 g boter of margarine, 1 lepel azijn of citroensap, peterselie; 400 g bietjes, 3 lepels yog hurt, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, uitjes of sja lot, worcestersaus, 1 klein hardgekookt ei; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g rijst, 12 g custard, 30 g suiker. Spoel de scholfilet af met koud water. Strooi zout over de stukken vis en haal ze na vijf minuten door bloem. Laat een laagje olie met de margarine warm worden in de koekepan. De vis kan er in zodra de mar garine bruisend is gesmolten. Beken zes minuten voor het gaar worden. Garneer met parten of schijven citroen. Laat de boter of margarine lichtbruin worden en voeg van het vuur azijn of citroensap en fijngeknipte peterselie toe. Kook de bietjes halfgaar of gaar in tien a twintig minuten, laat ze afkoelen en rasp ze. Meng een sausje van yoghurt, azijn, zout, peper, suiker, fijn gesneden ui of sjalot en wor cestersaus en schep dat door de bieten. Garneer met plakjes ei. Spoel de rijst af in een zeef tot er helder water afkomt en laat hem uitlekken. Breng de helft van de melk aan de kook en strooi er al roerende de rijst in. Laat deze in een half uur heel zacht koken gaar worden. Schenk er vervolgens een pap je bij van custard, suiker en weinig koude melk en kook dat even mee. Voeg van het vuur de rest van de koude melk toe en koel de vla af. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het omslagartikel van ELSE VIER gaat over tien jaar Chili onder Pinochet. De dic tator zelf in een interview: „Onder democratie versta ik orde en rust. Wie geweld ge bruikt, verliest het recht zichzelf democraat te noe men. Het maakt geen ver schil of het geweld met wa pens of met woorden wordt gebruikt. Wat dat betreft ben ik waarschijnlijk een grotere democraat dan u". Een vraaggesprek voorts met mi nister Korthals Altes van Justitie. „Voorkomen moet worden eerlijk gezegd dreigt dat wel een beetje dat door het stellen van prio riteiten onder de formele norm van de strafwetgeving een tweede norm komt, die de praktische handhaving centraal stelt. Zo wordt een zekere snelheidsovertreding op de autowegen getolereerd. Krijg je dit op andere terrei nen ook, dan zou dat hele maal verkeerd zijn". Elders zegt de scheidende Leidse hoogleraar in de inwendige geneeskunde, professor Haex: „De klinische geneeskunde gaat gebukt onder een alles doordringende vlaag van pseudo-wetenschappelijkheid en onder het feit dat er in hoog tempo nieuwe technolo gie bijkomt. Bovendien be staat er een bijzonder groot gevaar dat zij haar empiri sche en pragmatische basis verliest". Een interview ten slotte met staatssecretaris Hoekzema van Defensie. „Door de voortschrijdende technische ontwikkeling in onze krijgsmacht zou je kun nen denken aan een variabe le diensttijd. Dienstplichtigen die een technische funktie krijgen, zouden wat langer kunnen dienen. Met als voor deel dat zij door de opgedane ervaring hun startpositie naar de burgermaatschappij kunnen verbeteren. Anderen die wegens de automatisering eenvoudige handelingen moeten verrichten, zou je wat korter kunnen laten die- vind, is dat je dank zij foto grafie jezelf kunt controle ren. Of je goed hebt nage dacht. Je probleem blijft dan niet meer malen. Je hebt het opgelost. Je hebt een nieuw uitgangspunt om verder te gaan". Pinochet: „Ik ben waar schijnlijk een grotere demo craat dan U". zijn rol bij het verspreiden van geruchten over prins Claus. „Ik zal iets vertellen wat bijna niemand weet. Ik weet dat Beatrix eraf wil. Ze vindt het helemaal niet leuk. Beatrix en ik hebben dezelf de tweede moeder. We heb ben dezelfde gouvernantes gehad. Daardoor voel ik indi rect een speciale band met Beatrix. Als ik eens schreef wat ik wistEen verhaal ook over de uittocht van 3.000 jonge leraren voor wie in het onderwijs geen plaats meer is. Eén hunner: „Ik wil niet zeggen dat je het beste onderwijs krijgt als je maar zoveel mogelijk jonge leraren aanneemt. Ik zou juist pleiten voor een team dat de voorde len van de oude en de nieu we invloeden combineert. Ik vraag me af: gaat de balans tussen de oudere en de jonge re groep niet kapot?" Elders een gesprek met regisseur Ate de Jong van de nieuwe film „Brandende liefde". Ik zou heel graag een film over Weinreb willen maken. Een poosje geleden heb ik hem opgezocht, samen met Jeroen Krabbé. Eigenlijk kan ik me, nu ik hem ontmoet heb, niet voorstellen dat hij in de oor log mensen werkelijk bedon derd heeft. Zo'n film zou heel bijzonder kunnen worden". Een interview tenslotte met fotograaf Koen Wessing over zijn boek Van Chili tot Gua temala. „Wat ik belangrijk De HAAGSE POST heeft Jaap van Meekren, „een me neer in de journalistiek", op de omslag. „Toen ik mijn lin tje kreeg, hebben ze een vi- deo-prógramma voor me ge maakt. Daar hebben Terlouw en Den Uyl en Van Agt en Lubbers en prins Bernhard aan meegewerkt. Die men sen, daar ga ik vriendschap pelijk mee om. Maar dacht je dat ik me niet realiseer dat die mensen net zo veel be lang bij mij hebben als ik bij hen?" Elders aandacht voor het conflict binnen de CPN. „Boze tongen beweren al dat het onmogelijk is een nieuwe hoofdredacteur voor De Waarheid te vinden die zo wel voor de compromissers als voor de niet geheel homo gene redactie aanvaardbaar zal zijn. En daar zal het vol gende conflict over gaan". Bij de geruchten rond prins Claus dit commentaar: „Wie tegenwoordig een schandaal veroorzaakt, komt in de krant, en hoe hoger in de monarchale hiërarchie, des-te uitvoeriger, en ook als het een schijn-schandaal betreft. Daarom is Claus niet vrij, daarom moet er constitutio neel op hem worden gepast, hoe droevig dat ook voor de man kan zijn": Een gesprek voorts met regisseur Peter Oosthoek van de bekroonde film An Bloem. „Ik heb aan de hoogtepunten uit interna tionale film niets toegevoegd. Aan de Nederlandse film daarentegen heb ik wel iets toegevoegd. Zowel in de stile ring als in de acteurs-regie ben ik verder gegaan dan menig filmregisseur in Ne derland". cursus". Het blad probeert een zakelijk verband te leg gen tussen de familieLub bers en de voormalige onroe rend goed-keizer Zwolsman. „Het lijkt wel of premier Lubbers ondanks alle goede voornemens eenvoudig niet in staat is om schoon schip te maken". Gijs Schreuders: „Voor mij is het Ooateuropese socia lisme een vorm van onder-' drukking". Fons Jansen: „Mensen die behoefte hebben aan troost, komen de schouwburg niet meer in". VRIJ NEDERLAND vraagt zich af wiens naam voorgoed verbonden zal blijven aan de ondergang van de OGEM. „Ik heb nooit gesnapt hoe Karei Fibbe zich heeft kun nen handhaven als presi dent-commissaris van de Ne derlandse Middenstandsbank, nadat vast kwam te staan dat hij bij OGEM de zwarte kas in het leven riep". Het opge stapte CPN-Kamerlid Gijs Schreuders zegt in een inter view: „Ik vind dat de ver schillende opvattingen over Oost-Europa niet te vereni gen zijn in één partij. Voor mij is net Oosteuropese socia lisme een systeem van onder drukking. Die mening is sterk beïnvloed door de ge beurtenissen in Polen". Een verhaal voorts over de wild groei in trainingen'en cursus sen voor managers. „In solli citaties speelt het gevolgd hebben van die cursussen geen enkele rol. Er wordt zelfs vrij denigrerend over gesproken. Je moet het zien als een vorm van status. Een soort beloning. Een paar da gen weg, een uitgebreide lunch. De funktionaris is op In de GROENE AMSTER DAMMER een uitvoerig ge sprek met ex-CPN-Kamerlid Schreuders. „Daar heb ik het meest over geaarzeld dat mensen mijn stap zouden zien als een advies om er maar mee op te houden. Dat moeten zij zelf beslissen. Maar ik heb last van adem nood, door de ontwikkelin gen in de partij die van con flict naar conflict, van be schuldiging naar beschuldi ging, van crisis naar crisis gaat". Een verhaal ook over de besloten bijeenkomst die de CDA-top gisteren in Den Haag heeft gehouden. „De ervaringen van tien maan den met Ruud Lubbers heb ben in de ogen van veel christelijke politici niets spi ritueels opgeleverd. Sommige jongetjes zingen alleen vóór dat ze worden gezegend; de ideoloog Lubbers bleek er zo eentje te zijn". Een reportage voorts over het Woensdrecht van de eventuele kruisraket ten. „Ze denken in Den Haag: we moeten die mensen gewoon overdonderen en dan zeggen ze heus wel. ja. Die hebben in hun emotie toen gezegd: het gebeurt niet, maar daar komen ze wel overheen". Aandacht tenslot te voor Amsterdam en het racisme. Het enige gekleurde gemeenteraadslid Tara Var na: „Dat is het verschil als je als zwarte in een politieke partij zit. Die witte mensen zijn bezig met allerlei strate gieën en weet ik veel wat al lemaal meer. En wij voeren een struggle for life' Het omslagartikel van HER VORMD NEDERLAND gaat over de verwondering en woede van cabaretier* Fons Jansen. „De mensen die behoefte hebben aan troost, komen de schouwburg niet meer in. Ik vrees dat ik voor enige tijd alleen nog voor de rijken sta te spelen. Als we dat Holland Festival nu eens vergaten en terugkeerden naar de volksvoorstelling van één gulden". Een kri tisch artikel voorts over de crisis in de tandheelkunde. „We zijn er altijd van uitge gaan dat, als je op je dertien de geen gaatjes had, je die op je twintigste wel kreeg. Dat blijkt bij de nieuwe generatie niet zo te zijn. Hetzelfde geldt voor tandvleesproblemen. En wie wil er betalen voor een drie-dimensionale röntgenfo to als hij geen gaatjes heeft?" Elders een verhaal over de bloei van de straatmuziek als concurrent van het draaior gel. „De inkomsten verschil len nogal. Op een koopavond kan ik met drie uur spelen wel aan 35,- komen, maar op een doordeweekse dag doe ik er soms zes uur over om een tientje bij elkaar te spe len". Een analyse tenslotte van de veranderingen bin nen de Nederlandse katholie ke kerkprovincie ofwel: „de Nederlandse knal die de we reldkerk opschrikte". Echter: „Wat Luther en Calvijn niet gelukt is, is ook de vernieu wingsbeweging binnen de katholieke kerkprovincie niet gelukt: de hiërarchische macht van de rooms-katho lieke kerk vervangen door een minder hiërarchisch al ternatief". PIET SNOEREN /lissingen geh bew. 27 onbew. 30 22 Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Zurich Casablanca Istanbul Las Palmas 27 20 0 n 26 16 0 n 25 16 On 27 17 3 mm 27 15 0.2 n 28 15 10 rr 31 16 24 rr 28 17 2 rr 30 19 0 n 24 10 0 rr 27 20 0 n 31 20 0 n vn i Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Beschaving Als robots, reageerbuizen, manipulatie zoals beschre^0 ven in het artikel „Haalt d^ie mqraal in 1984 het jaar 2000'lbes onze toekomst worden; alfaei om het begeerde „Utopia" tey^ bereiken afgerekend moei p' worden met de menselijk^ 4 vrijheid, heeft dan de huidige16* beschaving zijn hoogtepunt beider reikt, of zal deze beschaving uiteindelijk zichzelf vernietiJDe gen? Laten we dan ons herinlhui: neren dat de kerk deze be-wer schaving in haar ontstaan honse derdvijftig jaar geleden reedjpen veroordeelde omdat deze bejvan schaving begon met haaidaai hoogste doel in zich zelf te zoestan ken buiten God om. Maar naajPeU de kerk werd niet geluister<star toen zij de pil veroordeeldtfpel niet geluisterd toen zij kunstoinr matige inseminatie of manipuwetl latie veroordeelde. Maar ditote; paus werd wel uitgemaakflieel voor een „Poolse" paus, waat.cor een ouderwets luchtje aan zijDe terwijl niet wordt gezien daflooi hij juist de „heilstaat" waafrich onvrijheid heerst afkeurt, omvere dat onder geen enkele „grotlhien broer" is te leven, noch ifeing Oost noch in West. Wat Ooiesc well en Huxley voorspelderfJ su bestrijdt de kerk met christtfen lijke beginselen. Niet Gofcest; moet wijken voor de vermatëgens rialiseerde mens, maar de verna ei materialiseerde mens mofloper wijken. H. Rutges, DEN HAA*

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2