Koopkracht volgend jaar voor modaal 2 pet omlaag Poolse oproerpolitie slaat demonstraties uiteen Kamer buiten spel bij onderzoek affaire Valk Koreaans vliegtuig nog steeds vermist Het is slikken of stikken bij de VARA Herfst doet zijn intrede Ajaxop gelijke hoogte met Feijenoord Libanezen kapen vrachtschip DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wes»erpers, behorende tol Sijtholl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW)f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaarf 233,50 Donderdag 1 september 1983, 74e jaargang no. 22669 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, z< gvan 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 122248. Losse nummers f 0,80. Wild-west op zijn best op Ned. I om 19.25 uur. Om 21.20 uur „Hier en nu" met zure regen en Martin Luther King. Op Ned. II om 19.12 uur „Zo merhits" en om 21.30 uur bal let „Freule Julie". Op België 1 om 20.15 uur Mid- nightshow met Paul Anka, El- ton John en Joan Baez. Half- tot zwaarbewolkt. Voor al later op de dag kans op re gen. Middagtemperatuur 21 graden. Krachtige tot storm achtige wind. Zon op: 06.52; onder: 20.27. Schev. hoog water: 10.48 en 23.15; laag water: 6.07 en 18.47 uur. BESTUUR HOUDT VAST AAN NAGEL HILVERSUM Bestuur en directie van de VARA hou den onverkort vast aan de opheffing van de actualitei tenrubriek „Achter het Nieuws". Acht- 1 tien medewerkers zijn buitenspel ge zet. De VARA-lei- ding houdt vast aan de figuur van de omstreden Jan Na gel, die groepsleider van de afdeling ac tuele informatie is. Nagel moet in de komende maanden een nieuwe actuali teitenrubriek vorm gaan geven. Voor i8 van de 21 mede werkers van „Ach ter het Nieuws" is het „Nagel slikken of stikken". De emoties- laaiden tij dens de gistermid dag gegeven pers conferentie hoog op. Redacteur Jan Tromp: „Dagelijks De omstreden AhN- chef Jan Nagel. maken we berich ten over stakingen. Nu onze eigen ru briek met staking wordt bedreigd, wordt diezelfde ru briek opgeheven Dat is van de gek ke. Al drie maan den geleden is e over opheffing ge praat. Het is een overval met voor bedachte rade. Ik schaar me helemaal achter de woorden van de vertrokken eindredacteur Joop van Zijl. Hij zei dat het een ordinaire machtsstrijd is, waarin Nagel en zijn vrienden in de directie aan het langste eind moes ten trekken". Pag. 17: VARA-di- recteur Koopman: „We konden niet anders". Merkwaardig grafmonument In een pakhuis in de ha ven van Graniteville In de Amerikaanse staat Ver mont staat een merk waardige lading te wach ten op verzending naar New Jersey: een granie ten Mercedes. De uitein delijke bestemming van de stenen wagen is een kerkhof in New Jersey, waar het gevaarte dienst gaat doen als monument op het graf van een man, Ray Tse, die onlangs bij een verkeersongeluk om het leven kwam. DE BILT Gisteren kwam er een einde aan een van de mooiste zomers van deze eeuw. De herfst (de astronomi- schë herfst begint pas op 23 september) deed zich vanmor gen meteen goed gelden met druilerig en winderig weer, dat volgens het KNMI npg tot in het weekeinde kan aanhou den. De zomer van '83 was uit zonderlijk warm, zonnig en droog. In De Bilt werden 39 zomerse dagen geteld, de zon scheen er 700 uur en op som mige plaatsen in Nederland ■viel niet meer dan 50 mm re- ,gen. Al deze factoren bij el kaar opgeteld was deze zomer wellicht wel de mooiste sedert de eeuwwisseling, aldus het KNMI. In 1947 was het zonni ger^ maar veel natter; 1976 was droger, maar minder warm. 8BaW-W DEN HAAG De collec tieve lasten, die bestaan uit sociale premies en belastin gen, worden volgend jaar. zeshonderd miljoen gulden hoger dan zij nu zijn. De be lastingen zelf worden met met 2,9 miljard gulden ver hoogd, maar daartegenover staat dat de sociale premies, als gevolg van wijzigingen in het stelsel van sociale ze kerheid, met 2,3 miljard gulden worden verlaagd. Als gevolg daarvan gaat een „particuliere" werknemer met een modaal inkomen (rond 33.000 gulden bruto per jaar) er in 1984 een klei ne twee procent in koop kracht op achteruit. Daarbij wordt er vanuit gegaan dat er ook in 1984 geen prijs compensatie wordt betaald. Voor ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers, die getroffen worden door forse extra kortingen op hun inkomen, valt het koopkrachtverlies nog zo'n drie procent hoger uit. Dat de lastendruk met „slechts" zeshonderd mil joen toeneemt, betekent een overwinning voor premier Lubbers, die daarbij werd gesteund door CDA-fractie- leider De Vries. Lubbers wilde aanvankelijk dat de belastingverhoging gelijk zou zijn aan de premiever laging. Maar zijn partijge noot Ruding vond dat als minister van Financiën niet voldoende. Gesteund door de bewindslieden (en frac tie) van de VVD. eiste hij een verhoging van de las tendruk met 1,5 miljard gul den, om het financieringste kort van het rijk wezenlijk te doen dalen. Daarvoor zouden de belastinge'n dus met 3,8 miljard omhoog moeten. Lubbers en de zijnen wil den daar niet aan, omdat naar hun mening de econo mie, vooral nu die weer wat begint aan te trekken, ge baat is bij een zoveel moge lijk op peil houden van de koopkracht van de burgers. Na veel touwtrekken rolde er een compromis uit van zeshonderd miljoen, waar door het financieringstekort in 1984 daalt van 12,7 naar 12,4 procent van het natio naal inkomen. Met welke maatregelen de nu afgesproken belasting verhoging van zeshonderd miljoen moet worden be reikt, daarover is men het nog niet eens. Lubbers (en De Vries) bepleiten een drastische beperking (hal vering) van de inflatiecor rectie in de loon- en inkom stenbelasting, waarmee te vens zou worden bereikt dat de mensen met de hoog ste inkomens volgend jaar ook flink inleveren. De VVD is het ermee eens dat dit laatste gebeurt, maar wil absoluut geen gemorrel aan de inflatiecorrectie. DEN HAAG Ajax deelt door een overwinning van 2-0 bij Volendam de kop positie van de eredivisie sinds gisteren met Feye- noord. Voor de Amster dammers scoorde Marco van Basten tweemaal, waardoor hij zijn totaal aantal treffers op acht bracht. Feyenoord kwam ondanks een doelpunt van Johan Cruijff niet verder dan een puntendeling (1-1) bij FC Den Bosch. Rond de wedstrijd in de Brabantse hoofdstad verrichtte de politie vier arrestaties. Een van hen bedreigde een spoorwegfunctionaris met een nagemaakte pistool, de anderen werden aange houden wegens vernielin gen en mishandeling. Bij Volendam-Ajax werd een vernielzuchtige supporter in de kraag gevat. Voorts werd wat apparatuur uit de reportagewagen van de NOS ontvreemd. FC Utrecht verraste door een winst van 2-0 op PSV, dat samen met FC Groningen en Roda JC na vier wed strijden zes punten heeft. In de eerste divisie staat De Graafschap alleen aan kop. MVV moest (voorlo pig) afhaken door een doelpuntloos gelijkspel bij FC Den Haag. Voor meer sport zie pa gina's 13,14 en 15. Gratis boren op het Binnenhof Vertegenwoordigers van de met opheffing bedreigde Utrechtse tandheelkundige faculteit hebben vanmorgen op het Binnenhof gratis patiënten behandeld in twee uit Utrecht meegevoerde installaties. Oud minister Ginjaar, thans voorzitter van het Utrechtse universiteitsbestuur, ging vol vertrouwen in een van de stoelen zitten om aan de tonen dat de tandheelkunde in Utrecht „een van de mooiste klinieken van de wereld" in goede handen is. Vandaag behandelt de Tweede Kamer de taakverdeling op de universiteit, waarvan de fusie van tandheelkundige opleidingen een onderdeel vormt. Foto: Oees Verkerk. WARSCHAU In ver- •^neidene Poolse steden is het gisteren tot ongere geldheden gekomen tus sen politie en demonstran- en, op de derde verjaar- lag van de Akkoorden ran Gdansk, die leidden ot de oprichting van de ïu verboden vakbond So- idariteit. De ergste bot singen deden zich voor in Nowa Huta, een voorstad van Krakow in het zuiden van het land waar talrijke gewonden vielen. Ook in Wroclaw, Warschau, Poz- nan, Czestochowa, Lublin en Gdansk is gedemon streerd. De ergste gewelddadigheden deden zich voor in Nowa Huta, toen de politie een mars van duizenden staalwerknemers naar het centrum van Krakow wilde voorkomen. Ze gebruik te daarvoor traangas, de wa penstok en waterkanonnen. De getergde betogers gooiden daarop stenen en andere pro jectielen, zoals parkbanken. Volgens westerse correspon denten zouden meer dan 100 mensen zijn gewond. Ook in Wroclaw trad de politie hard op. In Gdansk mocht Lech Walesa bloemen neerleggen bij het grote monument voor de slachtoffers van de rellen van 1970 dat bij de Lenin-scheeps- werf is opgericht. Maar een menigte van 2.000 aanhangers werd door een politiekoraon op afstand gehouden. In de loop van de avond kwam het in de havenstad tot relletjes toen ongeveer 8.000 mensen na een mis in de Brigitta-kerk bij de Lenin-werf de straat op gingen. De politie reed in jeeps op betogers in en pakte in het wilde weg mensen op. Walesa Vlag Solidariteit op Mont Blanc CHAMONIX Drie Polen hebben gisteren, als hun aandeel in de herdenking van de on dertekening van de Akkoorden van Gdansk, een reusachti ge vlag van Solidariteit geplant op de top van de Mont Blanc. De vijf tien vierkante meter grote vlag was duide lijk te zien vanuit het dal aan de voet van de berg. De drie begonnen dinsdag hun beklim ming en bereikten gis termorgen de top. was niet bij de rellen betrok ken. Hij was eerder naar huis vertrokken. Pagina 11: Walesa: overwin ning voor Solidariteit. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ondanks hevig aandringen van de linkse partijen zal de af faire-Valk vooralsnog niet worden onderzocht door de Tweede Kamer zelf. In een debat over deze zaak stemden CDA, VVD en de kleine rechtse fracties in met het kabinetsbesluit de zaak te laten uitzoeken door een commissie van (drie) onafhankelijke des kundigen. De bedoeling is dat deze commissie nog voor het Kerstrecès ver slag uitbrengt, waarna de Kamer erover kan debat teren. De affaire-Valk draait erom of leden van de Militaire Missie in Paramaribo, die onder lei ding stond van kolonel H. Valk, betrokken zijn geweest bij de staatsgreep van Desi Bouterse in februari 1980. Ook heeft het grote verwondering gewekt dat de regering niet op de hoogte bleek van een rap port van de inlichtingendienst van de landmacht over de rol van Valk en de zijnen in 1980. De ministers De Ruiter (De fensie) en Van den Broek (Buitenlandse Zaken) menen dat zij zelf eerst de kans moe ten krijgen uit te vinden, waarom zij door de eigen amb tenaren op het verkeerde been zijn gezet. PvdA-leider Den Uyl was het daar niet mee eens. Volgens hem staat het helemaal niet vast dat de schuld bij de ambtenaren ligt (in welk geval de ministers trouwens ook verantwoorde lijk zijn). Ook het doen en la ten van de ministers zelf, en van hun voorgangers, dient ter discussie te staan. D'66-leider Engwirda zei de indruk te hebben dat de regering door de nu te volgen procedure voor eigen rechter wil spelen. NICOSIA Twaalf gewa pende Libanese mannen zijn gisteren met een gekaapt Roemeens vrachtschip naar Cyprus gevaren waar ze zich na hun aankomst vrijwillig overgaven aan de politie. Ze kaapten het schip om aan de zware strijd in de Noordliba- nese stad Tripoli te ontko men. De mannen waren daar aan boord van het schip ge gaan onder het voorwendsel dat ze het moesten doorzoe ken. Maar ze dwongen de kapitein met het geweer op de borst naar Cyprus koers te zetten. SEOEL Een Boeing 747 van de Zuidkoreaanse lucht vaartmaatschappij KAL, dat op weg was van New York naar Seoel, werd vanochtend nog altijd vermist. Aan boord bevinden zich 240 passagiers en 7 bemanningsleden. Volgens eerdere meldingen uit Zuid-Korea zou het toestel door de Sovjet-Unie een ge dwongen landing hebben ge maakt op het eiland Sachalin. Dit is door de Sovjet-Unie ontkend. Volgens Moskou moet het Zuidkoreaanse toe stel zich elders in de Sovjet- Unie bevinden. Japanse en Russische vliegtuigen onder nemen zoekacties naar het vermiste toestel. De Boeing had gisteravond rond half negen voor het laatst radiocontact met de verkeerstoren van het vlieg veld Narita bij Tokio toen het boven Noord-Japan vloog. Volgens de Zuidkoreaanse ra dio is de Boeing om onver klaarbare redenen uit de koers geraakt, nadat het het Russische luchtruim te dicht was genaderd. Een héél kilo in één pak Als we hei spreekwoord mogen geloven heeft ooit iemand mei succes een spierinkje uitgeworpen om een kabeljauw te vangen. Geen kunst zullen ervaren (zee- )vissers nu wel naar voren brengen, dat gebeurt heden ten dage nog regelmatig. Maar wat een 15-jarige jongen in Tsjechoslowakije in zoet water heeft gepresteerd met het vangen van een meerval van twee en een halve meter is toch zeker niet mis te noemen en dat een automonteur in Engeland een zalm van drie kilo aan de hengel slaat is ook iets voor de kolommen van de Leidse Courant. Dezelfde krant die er telkens weer in slaagt nieuwe abonnees aan de haak te slaan. Als u de bon nu meteen invult staat dat nieuwtje zelfs op de voorpagina! De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend mtr Cekbc Gouoont

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1