PSY gewogen en te licht bevonden PEC Zwolle kan niet imponeren Van Basten velt Volendam Feyenoord verkrampt Willem II meer mans Excelsior krijgt gelijkspel cadeau FC Groningen komt goed weg Ciidóe Sou/tont Smeets motor Fortuna Sittard Roda JC intelligent DE GRAAFSCHAP ALLEEN KOPLOPER SPORT DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 PAGINA 13 SITTARD Een botsing van spits Smeets (Fortuna S) met de Haarlemse doelman Metgod is voor de thuisploeg zonder ernsti ge gevolgen gebleven. Smeets, deze competitie de motor van de Limburgse aanval en gisteravond in de eerste helft de gangmaker van de ploeg, legde de basis van Fortuna's eerste treffer door de bal uit een voorzet van Schrijnemakers door te koppen naar Suvrijn. Die maakte met een hard schot de fraaie aanval af: 1-0. Na ruim een half uur moest Smeets worden afgeschreven na zijn ongelukkige ont moeting met Metgod en de Sittardse aanhang vreesde het ergste voor de rest van de wedstrijd. Temeer omdat ook Evers gebles seerd moest toekijken. Al vijf minuten voor de rust strompelde Smeets naar de kleedkamer om er niet meer uit tevoorschijn te komen. Met het verdwijnen van Smeets was meteen de lijn uit Fortuna's aanval verdwenen. Het was dan ook een opsteker dat Hoyer al zeven minuten na de hervatting een veilige marge van twee doelpunten verwezenlijkte. Fortuna S-Haarlem 2-0 (1-0): 17. Suvrijn 1-0, 52. Hoyer 2-0. Scheidsrechten Verhoeff. Toeschouwers: 7000. Fortuna S: Hanssen; Maessen, Dekker, Eleveld, Schrijnemakers; Hoyer, Koe vermans, Suvrijn; Van Well, Smeets (Bux), Ruys. Haarlem: Metgod; Masefield, Verschoor, Huyg (Verkaik), Leysner (Van der Veldt); Balm, Van der Kuyl, Nijholt, Van der Waart; Tol, Keur. DORDRECHT DS '79 heeft zich in de tweede thuiswed strijd niet kunnen ontdoen van de rode lantaarn in de eredivisie. Roda JC was gister avond met 2-1 te sterk. Het opportunisme van de thuisclub werd in de twintig ste minuut nog wel beloond met een treffer van Linford, maar het slimmer combine rende Roda JC stelde daar vervolgens doelpunten van Hofman en Eriksen tegenover. DS '79-Roda JC 1-2 (1-1): 20. Linford 1-0, 27. Hofman 1-1, 60. Eriksen 1-2. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 5000. Gele kaart: Guthrie (Roda JC). DS "79: Bloem; Lees, Mtlhren, Wijn berg, Den Bakker; Gorter, Van der Steene, Spaan (Braham), Meijer; Ma- tena (Melis), Linford. Roda JC: Smits; Cremer (Klein), Calderwood, Degens, Hanssen; Zui- dersma. Van de Ven, Van Geel; Hof man. Guthrie, Eriksen. ZWOLLE Het gelijke spel kwam in het Zwolse kamp aan als een nederlaag. Go Ahead Eagles was, als underdog, blij met de 1-1. PEC Zwolle, dat door de spectaculaire aanko pen van Rep en Schrijvers een redelijke competitiestart had en inmiddels als subtopper te boek staat, kon geen moment imponeren en mocht tenslotte niet eens ontevreden zijn met de eindstand. Van het Vermaken van het 11.000-koppige publiek (vorig jaar trok deze wedstrijd 7000 toeschouwers minder) kwam voor de rust bitter weinig te recht. Het snelle uitvallen van middenvelder Van der Hengst bracht de thuisclub duidelijk uit het ritme. Go Ahead Eagles was bovendien niet van plan na afgelopen zaterdag nog een forse nederlaag te incasseren en verdedigde meer dan con sequent. PEC voelde dat in de tweede helft anders gespeeld moest worden. Ook Go Ahead ging agressiever spelen. Kwa litatief bleef het duel echter ver beneden de maat. Twintig minuten voor tijd kopte Van Kooten na een voorzet van Pelleboer opeens raak: 1-0. Negen minuten later zorgde Bosman echter alweer voor de Deventer gelijkmaker. PEC Zwolle-Go Ahead Eagles 1-1 (0-0): 68. Van Kooten 1-0, 77. Bosman 1-1. Scheidsrechter Thomas. Toe schouwers: 11.000. Gele kaart: Witb- aard (Go Ahead). PEC Zwolle: Schrijvers; Weggelaar, Drost, Kamstra, IJzerman, Van der Hengst (Van Moorst), Booy, Visscher. Pelleboer. Van Kooten, Rep. Go Ahead Eagles: Jongbloed; Oost- rom, Veldmate, Oude Wesselink, Witbaard; Voskamp, Bosman, Woudsma; Ten Cate, Small, en Ey- kelkamp. ROTTERDAM Sparta blijft de aanhang verbazen. Kwam de ploeg zondag na een achterstand van 2-0 te gen Roda JC nog met een punt terug, in de Rotterdam se derby tegen Excelsior gaf de ploeg in blessuretijd erg knullig een voorsprong van 3-2 uit handen. Met name voarstopper Andriessen zal zich de eerste minuut van de blessuretijd nog lang herinneren. Hij dacht simpel terug te spelen op doelman Van Noortwijk, die echter nog na stond te dromen over een slechte uittrap. Hierdoor werd het alsnog 3-3. Excelsior kreeg daardoor een niet meer verwacht gelijkspel ca deau en een punt in de schoot geworpen. De Kralingers hadden de eerste twintig minuten van het duel beheerst en door doel punten van aanvoerder Ridderhof zowaar een voorsprong van 2-0 genomen. Daarna kwam Sparta evenwel goed terug. Sparta-Excelsior 3-3 (1-2): 17 Ridderhof 0-1, 20 Ridderhof 0-2, 36 Van der Weel 1-2, 53. Andriessen 2-2, 85. Lengkeek 3-2, 91. Andriessen (eigen doel) 3-3. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 5000. Sparta: Van Noortwijk; Blind, Van Oosten. Andriessen. Verbeek; Van de Berg, Van Gaal, Lengkeek; Olde Riekerink (Eyer), Holverda, Van der Weel. Excelsior Van Kelle; Leenheer, Bijl. Rutjes, Ridderhof; Pijpers, Van Tour. Pattinama; Beukers. Van Goozen (Jalink), Snoei (Wasiman) VOLENDAM De sup porters van Volendam kunnen de rest van het seizoen weer ruim zitten. Feyenoord en Ajax zijn al langs geweest en dat heeft naast drie ton aan recettes geen enkel competitiepunt opgeleverd. De nulscore lag gisteravond gezien de spelverhoudingen in de eerste helft van het tref fen met Ajax niet zo voor de hand. De 16.000 kijkers zagen Tol en zijn makkers echter slordig met de door de Amsterdammers gebo den kansen omgaan. Ajax deed wat het aan zijn re putatie verplicht is. De formatie van Aad de Mos zette de tweede 45 minu ten naar zijn hand en won via treffers van Van Bas ten met 2-0. Waardoor de Amsterdammers momen teel de koppositie in de eredivisie bekleden. Vanenburg bood Van Basten in de 46e minuut de gelegen heid diens seizoenproduktie op zeven te brengen. Vier minu ten voor het eindsignaal van scheidsrechter Bakker strafte Van Basten bovendien een Volendamse verdedigingsfout af. Met een moyenne van twee doelpunten per wedstrijd blijft de Amsterdamse spits de top- scorerslijst aanvoeren. Cor van der Hart, de trainer van Vo lendam: „Ons aanvalsspel heeft in de eerste helft te veel kracht gekost. Ajax heeft daar slim gebruik van gemaakt". Het geldt als een publiek ge heim dat de achterlinie van Ajax kwetsbaar is. Ook een minder dan modale eredivisie- ploeg als Volendam blijkt in staat dat aan te tonen. De snij dende voorzetten- van Steur en de telkens opkomende verde diger Schokker stelden het prille verdedigingskoppel Koeman-Silooy telkens voor problemen. Tol, en ook Blan ker, wisten echter geen raad met de acties van hun mede spelers op rechts. Mooijer raakte alleen maar de paal. Dat Ajax ook in aanvallend opzicht weinig op het Europe se podium (de eerste ontmoe ting met Olympiakos Piraeus is over twee weken) heeft te zoeken, is nieuw. De uitscha keling van Olsen (de kleine Deen moet mogelijk aan zijn linkerenkel worden geope reerd hetgeen zou betekenen dat hij de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup mist) heeft de voorste linie een tik gegeven, die de ploeg voor lopig niet te boven lijkt te ko men. In Amsterdamse kringen heet het dat de snelle Deen ze ker drie weken niet kan spe len. Tegen Volendam werd de aanvalslinie gevormd door Van Basten en Gasselich, het geen wel aanduidt dat De Mos met de handen in het haar zit. De Oostenrijker liet duidelijk blijken dat een flitsende rol als aanvaller hem niet ligt. Volendam-Ajax 0-2 (0-0): 64. Van Basten 0-1. 86. Van Basten 0-2. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 16.000. Gele kaarten voor: Holshuijsen (Volendam) en Ophof (Ajax). Volendam: Hoek; Schokker, Jonk, Guyt, Zwarthoed; Holshuijsen, Hel ling, Steur, Mooijer (Molenaar); Tol (Kemper), Blanker. Ajax: Galjé; Molenaar, Koeman, Si- looy, Boeve; Vanenburg (Van 't Schip), Mölby, Schoenaker, Ophof; Van Basten, Gasselich. DEN BOSCH Feye noord mocht gisteravond van geluk spreken dat de schade in de uitwedstrijd tegen FC Den Bosch tot een puntendeling beperkt bleef. Wanneer de thuis club in de slotfase de wat arrogant gestarte Rotter damse formatie op een ne derlaag had getrakteerd, zou niemand verbaasd hebben opgekeken. FC Den Bosch gaf zeker in de eerste helft Feyenoord, mei achterin Du ut in een glansrol en Cruijff op het middenveld als spelbepaler, uitstekend par tij. In de tiende minuut prijkte zelfs een score van 1-0 op het nieuwe scorebord van het met 25.000 toeschouwers gevulde stadion De Vliert toen de gave technicus Van der Horst van uit het middenveld opkomend, in combinatie met de voor de geblesseerde routinier De Jong spelende Brands eerst de bin nenkant van de paal trof en direct de terug carambolleren- de bal in het net joeg. Feyenoord leek zich aanvan kelijk niet ongerust te maken. Vooral Van der Horst sloeg vanuit het middenveld met combinaties en passes grote bressen in de Rotterdamse de fensie. Aan de andere kant noopte Gullit in de 38e minuut met een kopbal de sterk spe lende doelman Van Grinsven naar de uiterste hoek te dui ken. Even twijfelde FC Den Bosch en nog geen minuut la ter kon Cruijff de stand gelijk trekken toen hij vanaf de rand van het strafschopgebied de bal met veel effect in de bo venhoek liet draaien: 1-1. Dapper Het leek toen een kwestie van tijd voor de ineenstorting van de debutant zich zou voltrek ken, maar het gehandicapte FC Den Bosch, dat in de twee de helft ook nog routinier Adriaanse moest missen, hield dapper stand en Cruijff kon dirigeren wat hij wilde, maar het bleef 1-1. Romijn was in de zevende minuut na goed werk van Brands zelfs dicht bij 2-1 en FC Den Bosch met Van der Horst gfoylde, opgezweept door de tienduizenden, naar steeds grotere hoogte. Vech-' tend voor elke meter werd Feyenoord, dat steeds ver- krampter ging spelen, eigen lijk voor schut gezet. Twee mi nuten voor tijd mochten de Rotterdammers zelfs blij zijn toen Schouwenaar de bal op een haar na naast tikte. FC Den Bosch-Feyenoord 1-1 (1-1): Magdeburg geplaatst MAGDEBURG FC Magdeburg heeft zich gisteravond geplaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Oostduitse ploeg versloeg voor eigen publiek Swansea, de bekerhouder van Wales, met 1-0. Het eni ge doelpunt kwam op naam van Pomme- renke. De eerste wedstrijd was in 1-1 ge ëindigd. De tegenstander van FC Magde burg in de eerste ronde is Barcelona. Het Hongaars voetbalelftal verloor een oefenwedstrijd tegen Austria Wien met 5- 2. Het duel was voor de Hongaren bedoeld als voorbereiding op de interland van vol gende week donderdag tegen West-Duits- land. De Hongaarse doelpunten kwamen op naam van Bucsa. Voor Austria scoor den Prohaska (2), Nyilasi, Drabits en Ogris. Kamerleden steunen Willem II (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) en zijn collega Ho ming (Financiën) moeten, indien mo gelijk, een faillissement van de be taald voetbalclub Willem II voorko men. Dit hebben de Kamerleden Hen- nekam en Aarts (beiden CDA) ge vraagd. De bewindslieden dienen de vragen vandaag in de Kamer te ko men beantwoorden. Het faillissement van Willem II dreigt op 12 september indien voor die datum geen oplossing is gevonden voor de belastingschuld van de Tilburgse club die 965.000 gul den beloopt. DEN HAAG De Graafschap heeft gisteravond al leen de leiding genomen in de eerste divisie. De Doe- tinchemmers wonnen de uitwedstrijd tegen Heeren veen met 3-2, terwijl MVV bij FC Den Haag met 0-0 gelijk speelde. SC Cambuur kwam op gelijke hoogte met MVV door RBC in Roosendaal te verschalken: 2- 0. Bij Vitesse zorgde Remco Boere voor een hattrick tegen Wageningen: 3-0. FC VVV en Heerenveen, vo rig seizoen runners up, delen na vier wedstrijden de laatste plaats. De karakteristieken van de gisteravond in de eerste divisie gespeelde wedstrijden zijn: Telstar-Heracles 1-1 (1-1): 16. Meijer 1-0, 18. Sche pers 1-1. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 3500. FC Den Haag-MVV 0-0. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 4500. SC Veendam-FC VVV 3-2 (1-1): 8. Verlijsdonk 0-1, 38. Oosterwold (strafschop) 1-1, 64. Ressel 1-2, 69. Oosterwold (strafschop) 2-2, 76. McNulty 3-2. Scheids rechter: Van de Laar. Toeschouwers: 1500. RBC-SC Cambuur 0-2 (0-0): 83. De Leeuw (straf schop) 0-1, 89. Payne 0-2. Scheidsrechter: Van Swie- ten. Toeschouwers: 5100. Vitcsse-Wageningen 3-0 (1-0): 38. Boere 1-0, 53. Boe- re 2-0, 66. Boere 3-0. Scheidsrechter: Severein. Toe schouwers: 4000. Geel: Wijnveld (Vitesse). Heerenveen-De Graafschap 2-3 (1-2): 9. Leeuwerik 0-1, 20. Boskma 1-1, 34. Leeuwerik 1-2, 67. Rosendaal 2-2, 76. Bakker 2-3. Scheidsrechter: Van de Niet. Toe schouwers: 2500. Eindhoven-NAC 6-4 (5-1): 3. Geels 0-1, 9. Jansen 1-1, 12. Moniz (strafschop) 2-1, 16. Alkemade 3-1, 25. He- gers 4-1, 38. Jansen 5-1, 49. Van Schijndel 5-2, 57. Jansen 6-2, 58. Cornelissen 6-3, 90. Kraay 6-4. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 4200. Geel: Joore (NAC). FC Twente-SVV 1-1 (0-1): 35. Van Kapel 0-1. 79. Sö- rensen 1-1. Scheidsrechter: De Wit. Toeschouwers: 5300. Geel: Scheve, Van Gestel (FC Twente); Van der Heide en Oost (SVV). TILBURG Willem II blijkt toch meer mans dan de meeste voetbalkenners bij de start van de compe titie veronderstelden. Na de sensationale overwin ning met 6-4 van zaterdag in Deventer speelde de Tilburgse ploeg nu gelijk tegen AZ '67: 1-1. Beide teams namen een helft van het overigens weinig op windende duel voor hun reke ning. Willem II had aanvan kelijk het meeste initiatief en nam in de zevende minuut ook de leiding door een fraai doel punt van de 17-jarige Feskens. Het Alkmaarse herstel in de tweede helft werd na een kwartier beloond met een doelpunt van uitblinker Talan. Willem II-AZ '67 1-1 (1-0): 7. Feskens 1-0, 60. Talan 1-1. Scheidsrechter: De Munnik. Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Van de Ven (Willem II). Willem II: Formannoy; Van de Ven, Stijard, Huybregts, Braam; Feskens (Cohen), Bastiaansen, Soffers; Go- zems. Van Gils (Donders). Nelemans. AZ '67: Treytel; Reijnders, Haar. Fi- lippo, Steinmann; Van de Poppe, Arntz, Tiktak; Talan, Loggie. Tol. Marco van Basten, die in vier. wedstrijden reeds acht doelpunten scoorde, is eerder bij de bal dan de Volen damse doelman Frans Hoek. UTRECHT Uitgere kend op de dag dat de club zeventig jaar bestond, leed PSV de eerste neder laag van deze competitie. De Eindhovense defensie, die in de eerste drie wed strijden nog geen tegen treffer had opgelopen, werd gisteravond door FC Utrecht gewogen en te licht bevonden. Door tref fers van Kruys en De Wit nam de thuisclub in de eerste helft royaal afstand (2-0), een stand waarin een onmachtig PSV in het tweede deel geen veran dering kon brengen. FC Utrecht maakte meteen vanaf de aftrap duidelijk, dat het alleen met de winst genoe gen zou nemen. Het zette PSV direct op eigen helft vast en werd daarbij door de behou dende taktiek van de Eindho vense ploeg in de kaart ge speeld. Streete, die naarmate de wedstrijd vorderde een ware obsessie voor de flegma tieke Landsbergen werd, trof na zes minuten het uitgesto ken been van Doesburg, een minuut later werd de Jamaï- caan vanaf de vleugel door Van de Akker op maat be diend, maar zijn kopbal vloog hoog over. De acties vormden de inlei ding voor een krachtig offen sief van FC Utrecht, waarin linkervleugelspits Rob de Wit uitgroeide tot de onbetwiste uitblinker. Zijn snelheid en technisch vernuft bracht de verdediging van PSV keer op keer aan het wankelen en ver hoogde de nervositeit binnen de Brabantse gelederen. Daar in vertolkte Haan een onop vallende en kandidaat-inter national Willy van de Kerkhof een opmerkelijk zwakke rol. In de zestiende minuut werd de laffe speelwijze van PSV afgestraft. Een vrije trap van Adelaar, even buiten het straf schopgebied, kon Doesburg niet klemvast verwerken. De bal stuitte van zijn borst en Kruys was er razendsnel bij om glijdend de score te ope nen: 1-0. PSV reageerde nauwelijks op deze onverwachte ontwikke ling. Het volhardde in het ver dedigende concept, waarbij de spitsen Koolhof en Thoresen met lange dieptepasses aan het werk werden gezet. Een tak tiek, die het verband uit de ploeg rukte en waarvan het Utrechtse middenveld dank baar profiteerde. Met veel fantasie voedden zij de eigen aanval en in de 36e minuut verdubbelde de thuis club de voorsprong. Een diep tepass van Van der Lem be reikte de op snelheid liggende De Wit, die in een vloeiende beweging Van de Kerkhof van zich afschudde en vervolgens op weergaloze wijze de bal Gert Kruys wordt stevig bef Utrechtse doelpunt. Rechts over Doesburg wipte: 2-0. Met Brandts voor de tegenval lende Lokhoff trachtte PSV na de pauze vergeefs Utrecht onder druk te zetten. Hoewel het seizoen nog jong is, maak ten de Brabanders, met uitzon dering van Michel Valke, een matte indruk. In de sfeervolle ambiance kwam FC Utrecht nauwelijks in gevaar. Integen- tgepakt door Floyd Streete i reurt Pim Doesburg. deel zelfs, want tot groot en thousiasme van de 15.000 toe schouwers kreeg de thuisclub opnieuw de beste kansen. De Wit leek in de 69e minuut zijn eerste doelpunt te kopiëren, maar zag zijn schot over de kruising gaan. Het was zijn laatste opvallende daad. Hij deed hetzelfde als zijn ploegge noten: met zichtbaar plezier en het maken van het eerste op simpele wijze de overwin ning consolideren. FC Utrecht-PSV 2-0 (2-0): 16. Kruys 1-0, 36. De Wit 2-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 15.000. FC Utrecht: Van Ede: Tervoort, Van Veen, Du Chatinier, Flight; Van de Akker, Adelaar. Kruys, Van der Lem (Rietveld), Streete. De Wit. PSV: Doesburg; Van Aerle. Van de Kerkhof, Landsbergen, Wildschut (Heintze); Poortvliet, Haan, Lokhoff (Brandts), Valke; Koolhof, Thoresen. HELMOND FC Groningen is gisteravond in Helmond nog goed weggekomen met de halve winst. Met nog een minuut of tien te spelen eindigde een expeditie van de uitblinkende Bra bantse verdediger Vincent in een theatrale val nadat hij was be laagd door de import-Groninger Van Tiggelen. Dat maakte zo veel indruk op scheidsrechter Hobé dat hij onverwijld naar de elf-meterstip wees. Helmond Sport miste in het vorige seizoen de ene strafschop na de andere, liet er in de voorbereiding op deze competitie al vier onbenut en zette deze kwalijke reputatie voort: Corbijn kogelde keihard tegen de lat boven doelman Schellekens, die een gat in de lucht sprong. Daardoor bleef het bij 0-0. Helmond Sport-FC Groningen 0-0. Scheidsrechter: Hobé. Toeschouwers: 7.000. Gele kaarten: Keukens, Mulder (FC Groningen). Helmond Sport: Versfeld; Vincent, De Wert, Lacroix, Roosen; Edelbloedt, Andries, Van der Hooft; Cramer, Corbijn. FC Groningen: Schellekens; Van Tiggelen, Waalderbos, Hiddink, Mulder (Steenge); Van Dijk, Koeman, Keukens; Broeken, McDonald, Jans (Roossien). I i Andrej Jeliazkov (rechts) In voerder Cor Adriaanse. 10. Van der Horst 1-0, 39. Cruijff 1-1. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers 25.000. FC Den Bosch: Van Grinsven; Salm, Adriaanse (Lindhout), Van Herpen, Aichorn; Van der Linden. Brands. duel met de Bossche aan- Van Nielen; Van der?Horst, Romijn, Schouwenaar. Feyenoord: Hiele; Nielsen, Troost, Duut, Wijnstekers; Jeliazkov, Cruijff, Gullit (Stafleu), Hoekstra (Been); Houtman, Vermeulen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13