Wij mogen alleen toezien hoe ze elkaar afslachten Joemblatt weigert gesprek met Libanese president Nieuwe Amerikaanse ambassadeur een diplomatiek zwaargewicht Walesa: overwinning voor Solidariteit VERVELING EN FRUSTRATIE BU VREDESLEGER BEIROET LIBANESE LEGER HERSTELT L. PAUL BREMER III OFFICIEEL IN FUNCTIE BUITENLAND ficidac Qowta/nt DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 PAGINA 11 Machtsstrijd om opvolging Begin is generatieconflict Dode bij ongeregeldheden na begrafenis Aquino Prijzige politiehulp KASSEL Een Nederlandse zaken man. die de hulp van de Westduitse poli tie inriep omdat hij zijn auto kwijt was, heeft voor die stap flink moeten betalen. De 43-jarige landgenoot, wiens naam niet werd vermeld, had zich tot de poli tie in Kassei gewend, toen hij na na uit voerig cafébezoek zijn voertuig niet meer kon vinden. Toen de auto terecht was en de politie wilde weten of de eige naar niets vermiste, bleek de man 18 goudstaven bij zich te hebben ter waarde van ongeveer 720.000 gulden. Hoewel het goud uit familiebezit stamde, consta teerde de politie dat het edele metaal il legaal de Bondsrepubliek was binnenge bracht. Dat betekende dat er alsnog btw moest worden betaald. Nadat er was af gerekend. mocht de Nederlander ver trekken. Eerste zalm uit schone Theems Automonteur Russell Doig uit Londen toont trots de drie kilo zware zalm, die hij begin deze week in de Theems heeft ge vangen. Het was de eerste zalm sinds 150 jaar, die met een hengel uit Engelands be kendste rivier werd gehaald. Jarenlang was de Theems zo vervuild, dat er geen enkel le ven meer in voorkwam. Maar strenge maatregelen hebben er toe geleid, dat er nu weer 104 verschillende vissoorten in de Theems voorkomen. Met zijn vangst verdiende Doig ook de door de autoriteiten uitge loofde 1.200 gulden voor de eerste gevangen zalm. Franse regering pakt illegale immigratie aan PARIJS De Franse minis terraad heeft gisteren meer dan vijftig maatregelen genomen om de illegale immigratie tegen te gaan en de wettig in het land verblijvende vreemdelingen beter in Frankrijk te integre ren. Momenteel wonen en wer ken er 4,5 miljoen vreemdelin gen in Frankrijk en het aantal clandestiene immigranten wordt op 150.000 tot 200.000 ge schat. Met deze maatregelen wil men ook een dam opwer pen tegen het groeiende racis me in Frankrijk. „Beslissend" offensief Indonesië op Oost-Timor JAKARTA De strijdkrachten van Indonesië zijn het grootste offensief sinds vier jaar begonnen tegen guerril lastrijders, die vechten voor onafhan kelijkheid van Oost-Timor. Begin au gustus had de regering in Jakarta al laten weten dat de verzetsbeweging een „beslissende slag" zou worden toe gebracht, als zij geen gebruik zou ma ken van het amnestie-aanbod. Oost-Ti mor is een voormalige Portugese kolo nie, die in 1976 door Jakarta werd ge annexeerd. Geschat wordt dat sinds de vorige grootscheepse militaire campag ne van begin 1979 bijna tweeduizend verzetstrijders zich verborgen houden in het dorre gebergte van het eiland. WARSCHAU Solidariteit heeft gisteren, bij de derde verjaardag van de Akkoorden van Gdansk, ,,een grote overwinning geboekt", zo heeft Lech Walesa in Gdansk verklaard. De leider van Solidariteit zei. ..Wij hebben vandaag misschien de grootste overwinning behaald, want het gaat er niet om zich tegen tanks te weer te stellen, maar te bewijzen hoe talrijk wij zijn". Walesa voegde er vervolgens aan toe. dat het nu nodig is dat Solidariteit „een solide programma opstelt". Hij noemde het een groot succes dat de arbeiders van de Leninwerf gehoor hadden gegeveo aan zijn oproep, na een vreedzame betoging uiteen te gaan, en dat de arbeiders en hijzelf zonder incidenten bloemen hadden kunnen leggen aan de voet van het monument ter nagedachtenis van de slachtoffers van december 1970. In Rome pleitte paus Johannes Paulus voor de toepassing van de Ak koorden van Gdansk. Hij sprak tijdens zijn wekelijke audiëntie in het Pools tot 300 pelgrims uit zijn vaderland. Na dagen van hevige gevechten lijkt in de Libanese hoofdstad Beiroet de rust te zijn weergekeerd. Begin deze week kwamen bij die beschietingen twee Amerikanen en vijf Fransen om het leven. Het was voor het eerst dat onder de militairen van de internationale vredesmacht in Beiroet do den vielen. Guardian-verslaggeefster Julie Flint was in Beiroet en ging op onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de ongeveer 4.600 „vre desbewaarders" hun „werk" moeten doen. BEIROET Even buiten het kamp van de Ameri- kaanse mariniers in Bei- roet staat een bord: Dit is de hel. Dat slaat op het stinkende riviertje, waarin meer vuil drijft dan wa- w ter, het onophoudelijke gebulder van de opstijgen- de vliegtuigen, de modder Iin de winter, het stof in de zomer en bovenal de enorme verveling. Begin deze week was die verveling in één keer ver dreven. Maandagmorgen raakten Amerikaanse mi litairen, die bij het vlieg- veld van Beiroet gelegerd zijn, betrokken in de in- terne strijd van een ander land. Pas toen twee van hun mannen gesneuveld waren, kwamen de Ame- Hfl rikanen tevoorschijn en H legden zij hun tegenstan- H ders het zwijgen op. Daar- na trokken zij zich op hun uitkijkposten terug, in af wachting van de volgende aanval. Na de verveling volgde de frustratie. „We hebben alle verantwoor delijkheid, maar geen enkele macht", verzucht een Ameri kaanse officier van de multi nationale vredesmacht, die be halve uit Amerikanen bestaat uit Fransen, Italianen en Brit ten. „Wij kunnen alleen maar toezien hoe men elkaar af slacht en vervolgens rapport uitbrengen. Wij mogen slechts optreden, als we zelf worden aangevallen". De Amerikaanse mariniers in Libanon hebben, zeker in ver gelijking met de andere mili tairen, een weinig comfortabel bestaan. De Fransen en Italia nen, die de Palestijnse vluch telingenkampen bewaken, hebben hun onderkomen in eens luxueuze, maar nu ver vallen Libanese villa s. De 100 Britse militairen hebben ook allemaal een dak boven hun hoofd. Van wie dat dak is, is niet bekend. De vorige bewo ners waren Syrische militai ren, die het gebouw in schrik barende toestand hebben ach tergelaten. In de eetzaal han gen nu jute zakken tegen de muren en tussen de makkelijk stoelen staan groene planten, meegenomen uit de ambassade elders in Beiroet. De Britse commandant, kolonel David Roberts, is tussen de militaire bedrijven door druk in de weer voor zijn „tuin". Dat is een hoek van het het Britse onderkomen „waar met een kan bier en een kaars op tafel voor mijn mannen de beste nachtclub van heel Beiroet komt". D$ Britten zeggen dat zij mee voelen met de slecht gehuis veste Amerikanen, al zijn zij van mening dat de mariniers het zich, met wat goede wil, heel wat gerieflijker zouden kunnen maken., „Maar ze we ten niet hoe ze moeten leven", zegt een jonge officier, als hij een slok neemt van een lauwe Libanese rosé, waarvoor een beetje wijnkenner zijn neus zou ophalen. „Ze weten niets van wijn en hun eten is af schuwelijk. We nodigen ze wel eens uit. Dan kijken ze hier hun ogen uit en zitten ze uren te eten". Het enige comfort van de Amerikanen is de „Ritz", geen luxe hotel maar een groot, verlaten en zwaar beschadigd gebouw, dat vroeger de cen trale bibliotheek herbergde van alle universiteiten van Beiroet. Nu is het de meest vooruitgeschoven Amerikaan se post en de enige plaats waar de mariniers geen canvas maar een vast dak boven het hoofd hebben. Ironisch genoeg was dit ook de plaats waar be gin deze week de moeilijkhe den begonnen, toen Sji'itische milities een wachtpost aanvie len die door de Amerikanen en het Libanese leger wordt bemand. De Amerikanen zijn ook de enige soldaten van het vredes- leger, die hun kamp niet mo gen verlaten iets dat zelfs in Vietnam wel was toege staan en moeten het sinds enige maanden ook stellen zonder de opwinding van con frontaties met de Israëli's. Dat zelfde geldt voor de beman ning van de schepen van de Amerikaanse Zesde Vloot voor de Libanese kust. Het enige dat zij kunnen doen om de verveling te verdrijven is gaan zeilen in kleine bootjes en tij dens die tochtjes bier drinken, wat op de schepen van de vloot zelf verboden is. Tot voor enige tijd gingen de Italianen en Fransen zo vaak als het kon de stad in, om te winkelen en naar de vrouwen te kijken. Maar sinds kort moeten zij zich, uit vrees voor aanslagen, beperken tot één zwaar bewaakte, elke dag wis selende winkelstraat. Van alle „vredesbewaarders" zijn de Britten het meest ont spannen, ook al hebben de na bij gelegen Israëliërs nog wel voor enige opwinding gezorgd. Op de eerste dag dat kolonel Roberts in Libanon was, werd zijn eetzaal door de Israëliërs aan stukken geschoten, toen zij dachten dat het geknal van een eigen schietoefening af komstig was van een aanval door terroristen. De volgende dag liet een Israëlische bewa ker een Britse patrouille let terlijk in het zand bijten, toen hij twintig magazijnen kogels op hen afvuurde. JULLIE FLINT -r-lT De Libanese hoofdstad Beiroet was gisteren weer in de ban van het geweld. Hier richten sji'itische l< I I V I strijders hun granaatwerpers op een stelling van het Libanese leger. BEIROET Het Libane se leger heeft afgelopen nacht de toestand in Bei roet onder controle gekre gen, getuige de betrekke lijke rust in de stad na de hevige beschietingen van de laatste dagen. „Er zijn nog enkele verzetshaar- den, maar die worden vandaag opgeruimd", zo zei de Libanese legerbe velhebber, generaal Tan noes. Copyright The Guardian Journalisten meldden dat het leger alle belangrijke posities in West-Beiroet had ingeno men, die het wilde betrekken. Na aanvankelijke zware be schietingen werden vanoch tend vroeg alleen nog sporadi sche schotenwisselingen ge meld in het centrum van Bei roet waar het bureau van de Libanese premier is. Volgens de Libanese regering zouden Syrische militairen gisteren hebben deelgenomen meege daan aan de raketbeschietin gen. De vraag is of de rust in Bei roet van lange duur zal zijn. Direct na het militaire succes van het Libanese leger nodig de president Gemayel zijn po litieke tegenstanders uit tot een „nationale verzoeningsdia- loog". Maar de leider van de linkse druzen, Joemblatt, die tevens leider is van het Front van Nationale Redding waarin de oppositie partijen zijn vere nigd, heeft de uitnodiging van de Libanese president meteen al van de hand gewezen. In een Damascus uitgegeven ver klaring sprak Joemblatt van verraad. „Aan de ene kant zet ten zij hun leger in om de moslims van West-Beiroet af te slachten en aan de andere kant nodigen zij ons uit voor een dialoog om onze mensen en de openbare mening een rad voor ogen te draaien", al dus Joemblatt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, verzekerde dat de Verenigde Staten „op alle mogelijke ma nieren" Gemayel zouden hel pen een nationale dialoog in Libanon te bewerkstelligen teneinde het geweld een halt toe te roepen. Hij riep alle be trokken landen, met name Sy rië, op tot steun aan een dia loog „die moet leiden tot een nieuwe nationale benadering ten gunste van verzoening en eenheid". DEN HAAG De nieu we Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, L. Paul Bremer III, heeft gistermorgen op Huis ten Bosch zijn ge loofsbrieven aangeboden aan koningin Beatrix. Bremer is de opvolger van ambassadeur Willi am Dyess, die deze zo mer na een verblijf van ongeveer anderhalf jaar in Den Haag naar Was hington werd terugge roepen. Hoewel het cijfer III achter de naam van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur niets van doen heeft met een koninklijke komaf hij is na zijn grootvader en vader de derde Paul Bremer wordt hij door sommigen toch beschouwd als een soort „(kroon)prins" binnen het State Department, het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Bremer is pas 41 jaar oud, maar behoort al duidelijk tot de zwaarge wichten van de Amerikaanse diplomatie. Na studies aan de befaamde Amerikaanse universiteiten Harvard en Yale en de uni- duidelijke promotie. „Het is een hele eer als de president je voor zo'n post vraagt". Paul Bremer III, zijn vrouw Frances en hun twee kinde ren zijn al sinds eind juli in Nederland. De nieuwe am bassadeur, die elke ochtend een uur zit te blokken boven een Nederlandse taalboek, zal pas de komende weken officiële ontmoetingen heb ben met Nederlandse politici. Het protocol schrijft namelijk voor dat hij daarmee moet wachten totdat hij zijn ge loofsbrieven aan het staats hoofd heeft aangeboden. Tijdens een korte ontmoeting met de pers, gistermiddag, wilde de nieuwe Amerikaan se ambassadeur geen uitspra ken doen over kern raketten en Midden-Amerika. twee politieke problemen die tij dens de ambtsperiode van zijn voorganger Dyess mede de oorzaak waren van span ningen in de de betrekkingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten. Maar Bremer liet eerder blijken, dat die problemen volgens hem wel voorbij zijn. Toen hii, voor hij officieel als ambassadeur werd benoemd, door een se nator werd gehoord, noemde hij de betrekkingen tussen beide landen .goed". delijk voor de enorme stroom van informatie naar, achter eenvolgens, de ministers van buitenlandse zaken Haig en Shultz. Zijn benoeming in Den Haag vindt Bremer een mir, en de vice-premier Levy. Vrijwel alle ministers van de huidige coalitieregering willen de 68-jarige Shamir als opvol ger, die over meer politieke ervaring beschikt dan zijn 47- iarige opponent Levy. Deze laatste, die vooral op het ge bied van de buitenlandse poli tiek minder door de wol is ge verfd, heeft echter het voor deel dat hij afkomstig is uit Marokko en het daarom beter doet bij de Arabische joden, waaronder de Heroet-partij veel kiezers werft De in Polen geboren Shamir, die wordt gezien als een verte genwoordiger van de Oosteu- ropese joden, mist het charis ma dat straks van doorslagge vende betekenis kan zijn als het tot vervroegde verkiezin gen mocht komen. Aangenomen wordt dat Begin achter de schermen een be langrijke rol speelt Diens voorkeur gaat uit naar Sha mir, met wie hij ideologisch het meest verwant is. De machtsstrijd om de opvolging van Begiw is daarom zo inte ressant, omdat het in feite om een generatie conflict gaat in de Israëlische politiek. De jon gere Levy wordt niet geleid door het trauma van de holo caust en heeft een scheroer oog heeft voor de belangen van de Arabische joden, die in de Israëlische samenleving doorgaans een ondergeschikte positie innemen. De stemming vanavond in het centraal co mité van de Heroet-partij, waar Levy verwacht een meerderheid achter zich te zullen krijgen, zou weieens vergaande gevolgen kunnen hebben voor de interne poli tieke verhoudingen in Israël Ambassadeur Bremer en zijn vrouw Frances. versiteit van Pariis, begon hij zijn diplomatiek loopbaan in 1966 op de ambassade in Af ghanistan. Daarna werkte hij in Malawi, Washington en Noorwegen. In 1981 keerde hij opnieuw terug naar de Amerikaanse hoofdstad, waar hij een hoge functie kreeg op State Department. Als executive-secretary was hij onder meer verantwoor- Journalist nog steeds vast in Suriname PARAMARIBO De Neder- landse journalist Guido van der Kreeke van het dagblad de Telegraaf zit, in tegenstel ling tot eerdere berichten, nog steeds vast in Suriname. Hij werd afgelopen zondag samen met een in Frans-Guyana wo nende metgezel aangehouden, toen hij zonder geldige papie ren een bezoek bracht aan Pa ramaribo. Verwacht wordt dat de twee later deze week alsnog het land worden uitgezet. Gis teravond was het de Neder landse ambassade in Parama ribo nog niet gelukt in contact te komen met de beide Neder landers. De begrafenis van de vermoorde Filippijnse oppositielei der Benigno Aquino is gisteravond uitgelopen op hevige ongeregeldheden. Daarbij is zeker en dode gevallen en raakten tientallen anderen gewond. De politie, die werd bekogeld met een regen van stenen (foto) schoot met scherp op de betogers. Eerder op de dag was de begrafenis zelf een massale, vreedzame manifestatie geworden tegen het regime Mar cos. Naar schatting twee miljoen mensen waren op de been om Aquino de laatste eer te bewijzen. Dat waren er nog meer dan tijdens het bezoek van de paus in februari 1981. Bij de plechtigheid was geen enke le officiële Filippijnse vertegenwoordiger aanwezig. Wel waren er talrijke diplomaten, onder wie de ambassadeurs van de VS. RUITENHEER JERUZALEM Het centraal comité van de Heroet-partij, de grootste partij binnen het Likoed-blok, beslist waar schijnlijk vanavond al wie de binnenkort aftredende pre mier Begin gaat opvolgen. De voorzitter van de Heroet wordt automatisch leider van het Likoed-blok. De machtstrijd binnen Begins partij gaat tussen de minister van buitenlandse zaken. Sha-

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11