Inkomen boer daalt met 25 Ambtenaren defensie vonden rapport over militaire missie niet „hard" genoeg Groei aantal vakanties in eigen land valt tegen [na Brouwer breekt bezoek aan Moskou af Verlaging minimumloon en uitkeringen brengt 3,4 miljard gulden op even een sprintje,„enmn LOTTO formulier is weer op tud ingeleverd i BINNENLAND EeidócSouoont DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 B^Iargriet naar Canada JEN HAAG Prinses I argrioet en mr. Pieter 1 an Vollenhoven brengen I an 27 september tot 2 ok- I jber een bezoek aan Ca- I ada. Ze doen dat op uit- 1 ocïiging van goever- I eur-hgeneraal Edward J chreyer. De prinses en I aar man zullen Quebec J Ity,' Ottawa en Toronto ezoeken. In de laatste I tad zal prinses Margriet Mauritshuis-tentoon- 1 telling van 17e-eeuwse 'ederlandse schilders ope- Ir. Wit topman PTT DEN HAAG Het kabinet heeft besloten ir. Cees Wit, hoofddirecteur van de afdeling telecommuni catie van de PTT, te benoemen tot nieuwe direc teur-generaal van de PTT. Wit (55) volgt de huidi ge directeur-generaal, drs. Ph. Leenman, die op 1 april 1984 met pensioen gaat. In 1982 besloot het toenmalige kabinet Van Agt-III overigens ir. P. de Man, secretaris-generaal op het ministerie van verkeer en waterstaat de hoogste ambtenaar te benoemen als opvolger van Leenman. In mei van dit jaar trok De Man zijn kandidatuur voor de opvolging van Leenman echter in, omdat hij niet tegelijk cpmmissaris bij de KLM kon blijven. Commisssaris bij de KLM is hij nu ook niet meer. Binnen de PTT is de kandidatuur van Wit ge steund. Vanuit de vakbonden is positief gerea geerd op de benoeming van Wit tot opvolger van Leenman. Wit werd geroemd om zijn deskundig heid en het op de hoogte zijn van PTT-zaken. Talens dient claim in MAASTRICHT Bij de strafgrif- fie van de rechtbank de Maastricht is door de eertijds van oorlogsmis daden verdachte en naderhand vrij gesproken Nederlander A. Talens, een schadeclaim van rond 270.000 gulden ingediend. Dit heeft zijn eerste verdediger, mevrouw mr A.H. Odenkerken-Holtkamp, gis teravond bevestigd. De schade claim betreft zowel materiële als immateriële schade. Talens, die in Oostenrijk woont, werd in septem ber verleden jaar in Heerlen gear resteerd, toen hij daar besprekin gen wilde voeren over zijn buiten gewone pensioenuitkering. Hij ver bleef ongeveer acht maanden in voorarrest voordat zijn zaak be recht werd. Bij gebrek aan bewijs werd hij vrijgesproken. Re uzech am pign ons aan de veiling DEN HAAG Aan de veilingen RBT in Breda en CVV in het Noordlimburgse Grubbenvorst worden morgen de eerste reuzechampignons van ongeveer een ons per stuk geveild. De prijs van deze padde stoel zal na de introductieperiode vermoede lijk iets boven die van de normale champig nons liggen, zo verwacht een woordvoerder van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen (CBT) in Den Haag. De reuze- champignon is veel steviger, geuriger en vleziger dan de normale champignon. Hij is volgens de woordvoerder groot genoeg om te vullen, bijvoorbeeld met vlees of met kaas. Gezien de geringe aanvoer zal de reu zechampignon zeker in het begin nog niet overal te koop zijn. Duizenden beuken overleven droogte niet ARNHEM Komende winter zullen duizen den beuken moeten worden gekapt omdat zij in de huidige droogteperiode zijn doodgegaan of nog zullen doodgaan. Volgens J. Volmuller, landelijk hoofd van de bosbouw van de Heide- mij gaat het vooral om oudere bomen, soms 80 jaar, op de zandgronden en langs wegen en la nen. De bomendienst van de Heidemij liet gis teren weten dat vooral op de zandgronden en in de verstedelijkte gebieden de voor de wortels bereikbare watervoorraad is uitgeput, ondanks het zeer natte voorjaar. Wanneer september ook een droge maand wordt zullen nog meer bomen de droogte niet overleven. De regen die de afgelopen weken is gevallen is volgens Vol muller volstrekt onvoldoende om de voorraad weer enigszins op peil te brengen. Behalve oude bomen is het ook de jonge aanplant die het hard heeft te verduren. NS'ers doen mee aan grootscheeps verzet UTRECHT Het bestuur van de be drijfsgroep spoorwegen van de Vervoers- bond FNV heeft zijn leden voorgesteld om mee te doen aan harde acties tegen de plannen van het kabinet om de ambtena rensalarissen en de uitkeringen te verla gen. Ook andere FN V-bonden van over heidspersoneel en trendvolgers doen mee. De bedrijfsgroep stelt, dat de collectieve sector het wat de harde acties betreft zelf zal moeten opknappen. Hoe de spoorweg mensen erover denken is niet duidelijk. Het bestuur klaagt erover, dat er maar weinig leden hebben deelgenomen aan de FN V-demonstratie van 11 juni, die be doeld was als een eerste signaal van ver-" zet tegen de regeringsplannen. )EN HAAG De defensie-ambtenaren ie het rapport uit 1981 over de vriend- chap tussen Nederlandse militairen en e kliek rond Bouterse moesten beoor- elen, vonden deze nota niet „hard" ge- loeg. Het betrof volgens hen niet meer lan een sfeertekening. Om deze reden ebben ze de gegevens, verzameld door Landmacht-inlichtingendienst, niet oorgegeven aan hun superieuren. Als evolg hiervan was de Nederlandse re- ering tot voor kort niet op de hoogte an aanwijzingen dat Nederlandse mili- I airen mogelijkerwijs betrokken zijn ge feest bij de staatsgreep van Desi Bouter- >eze verklaring hébben de ministers Van den Broek (buitenlande zaken) en De Ruiter (defen sie) gisteren gegeven voor het feit dat ze nog in februari van dit jaar elke betrokkenheid van Nederlandse militairen bij de militaire staats greep categorisch ontkenden. De verklaring is vervat in een brief aan de Tweede Kamer waarin de samenstelling wordt bekend ge maakt van de commissie van „wijze mannen" die de mogelijke betrokkenheid alsnog diep gaand moet onderzoeken. De commissie staat onder voorzitterschap van vice-admiraal b.d. L. Brouwer (oud-voorzitter van de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State) en heeft als leden mr. B. Pronk, president van de arrondissementsrechtbank te Breda, en jhr. mr. J. de Ranitz, oud-ambassadeur te Parijs. De mi litairen om wie het gaat, waren ondergebracht in de door kolonel H. Valk geleide militaire missie die de Surinaamse krijgsmacht na de on afhankelijkheid van het land moest adviseren. De commissie van wijze mannen moet het ge drag van Valk en de zijnen ten tijde van de staatsgreep onderzoeken èn de achtegronden nagaan van de ambtelijke behandeling van het rapport van de Landmacht-inlichtingendienst. In hun brief aan de Kamer laten de ministers Van den Broek en De Ruiter weten dat het rap port van de commissie van wijze mannen wel licht slechts gedeeltelijk in de openbaarheid zal komen. Indien er gegevens boven tafel komen die om zwaarwegende redenen niet openbaar kunnen worden, zullen die vertrouwelijk ter kennis worden gebracht van de Kamercommis sie voor inlichtingen- en veiligheidsdiensten, aldus de bewindslieden. Zij delen mee dat het onderzoek dat leidde tot het rapport van de Landmacht-inlichtingen dienst van 1981, werd ingesteld om te achterha len of vertrouwelijke gegevens buiten bevoegde kringen waren gebracht. Het opsporen van strafbare feiten of krijgstuchtelijke vergrijpen werd niet onderzocht. AMSTERDAM Ina Brouwer, fractievoorzitter van ie Tweede- Kamerfractie van de CPN, heeft het om- treden werkbezoek dat zij met CPN-bestuurder Jaap Volff aan de communistische partij van Rusland >racht, afgebroken en is vandaag in Nederland aange- i'anleiding voor haar voortijdige terugkeer zijn interne conflic- en in de partij. Als gevolg daarvan heeft Gijs Schreuders zijn idmaatschap van de Tweede-Kamerfractie van de CPN opge- egd. Brouwer zegt dat „erg jammer" te vinden. De meningsver- chillen waren volgens haar niet zodanig dat samenwerking in le fractie niet voortgezet hadden kunnen worden. Ichreuders had gesteld dat de partij, nu er interne conflicten :ijn .(met name over de (on)afhankelijkheid van de partijkrant 3e Waarheid) weer volgens oud patroon de banden met Moskou flauwer aanhaalt. In dat conflictenspel legde ook de hoofdredac teur van De Waarheid, Bart Schmidt, die voor zijn krant een iekere onafhankelijkheid wilde hebben, zijn functie neer. Jchreuders was hij er ook op tegen dat Brouwer en Wolff, „zon- ler voorkennis van het algemeen bestuur", „met een voor Mos- cou vriendelijke" verklaring op zak naar de Sovjet Unie trók- ten. Partijvoorzitter Elly Izeboud zegt dat de reis deel uitmaakt 'an een reeks internationale contacten, waarover binnen de lartij duidelijke afspraken gemaakt zijn. LANDBOUWSCHAP BECIJFERT GEVOLGEN EUROPESE BEZUINIGINGEN: CDA-ers Deetman en Steenkamp verwijten partij gebrek elan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Professor Steenkamp, geestelijk vader van het CDA, en CDA- minister Deetman (Onderwijs) hebben hun eigen partij vanmorgen in een KRO-radioprogramma een gebrek aan elan verweten. Met name minister Deetman stelde dat een her stel van het elan noodzakelijk is wil de partij nog toekomst hebben. Volgens Deetman moet er een radikaal einde komen aan intern gehar rewar in het CDA, onderlinge twisten en ver deeldheid. Deetman noemde ondermeer de verantwoorde lijkheid van de burger zelf en het appel daarop, belangrijke punten. Hij verweet het CDA juist die verantwoordelijkheid intern binnen de par tij te vergeten. „Dan gaat iedereen zijn eigen weg en krijgen wij heftige discussies. Daarbij wordt voorbijgegaan aan het besef dat om ons land uit de narigheid te helpen, wij gezamenlijk de kar moeten trekken. Ik vind dat op tal van punten binnen het CDA de bereidheid om ge meenschappelijk die verantwoordelijkheid te dragen, te veel ontbreekt, met als gevolg dat er niets van de partij uitgaat". Voor de prijs van een LP kan de ware liefhebber van het Concert gebouworkest zich thuis voortaan een avondje uit wanen. Het Concertgebouw steekt zich in het nieuw en de oude stoelen staan buiten voor 20 gulden te wachten op liefhebbers. Van de 674 stoelen waren er gisteren al de helft verkocht. O )EN HAAG Een ver- ies van 50.000 arbeids- ilaatsën in de agrarische, ector, epn daling van de Joereninkomens met 25 >rocent, een terugloop 'an de exportwaarde van igrarische produkten met ,7 miljard gulden en 600 niljoen gulden minder >er jaar voor de staatskas n de vorm van belastin gen. Dit zijn de effecten 'oor de Nederlandse andbouw indien de voor stellen van de Europese Commissie om te gaan be zuinigen op de EG-land- bouwuitgaven onverkort doorgaan. Het Landbouwschap, samen werkingsorgaan van werkge vers en werknemers in land en tuinbouw, heeft hierop gis teren in een gesprek met de ministers Braks (landbouw en visserij), Ruding (financiën) en staatssecretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken) de aan dacht gevestigd. Het schap heeft intern de gevolgen van de voorstellen doorgerekend. Die voorstellen behelzen on der 'meer: een verlaging van de graanprijs in etappes met 20 procent, een verlaging van de melkprijs in etappes met 12 procent, een extra heffing over de melkprijs indien meer geproduceerd wordt dan een vastgesteld niveau, een heffing op intensieve melkproduktie en een afbraak van subsidies en heffingen op exporten bin nen de EG. De bewindslieden hebben het schap gisteravond duidelijk gemaakt dat ze de Europese plannen zeker niet te vuur en te zwaard zullen bestrijden. Deze zijn vandaag voor het eerst in Brussel besproken in een aparte raad van ministers van landbouw, financiën en buitenlandse Zaken. Volgens een woordvoerder van het Landbouwschap heeft minister Braks in het gesprek laten we ten vooralsnog af te willen wachten wat andere landen van de voorstellen denken. Ook zei de bewindsman dat de overheid via bezuinigingen op de EG-landbouwuitgaven juist het EG-landbouwbeleid op lange termijn wil veiligstellen. In een overleg gistermiddag waaraan de Kamercommissies van landbouw en buitenlandse zaken deelnamen hebben de CDA- en VVD-fractie zich te gen de bezuinigingsvoorstellen in hun huidige vorm gekeerd. Vanuit de PvdA werd erop aangedrongen de voorstellen, minstens in grote lijnen, wel te accepteren. Minister Braks verdedigde de voorstellen als volgt: „Het streven naar een marktevenwicht heeft op dit moment prioriteit. Het hand haven van de inkomens zal pas op langere termijn moge lijk zijn". Braks noemde de voorstellen „keiharde bezuini gingen, maar we kunnen er niet omheen". Als het markte venwicht niet wordt hersteld, zo zei hij, zal het gevolg zijn dat de EG-lidstaten via eigen nationaal beleid gaan proberen iets voor hun boeren te doen. Hij verklaarde in het EG- overleg niet over ieder voor stel zijn veto te willen uitspre ken, maar ook niet alles te willen accepteren. Het door voeren van alle voorstellen van de Europese Commissie noemde Braks „irreëel". FRIEMELS Onderzoekscommissie ABP ingesteld DEN HAAG De minis ters van binnenlandse za ken Rietkerk en financiën Ruding hebben gisteren de commissie ingesteld die bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds een on derzoek moet instellen naar de organisatie in de top van het ABP en de verhoudingen onder het personeel. Behalve Wim Polak, oud-bur gemeester van Amsterdam, bestaat de commissie uit prof.dr. C.J. Rijnvos, hoogle raar staathuishoudkunde aan de Erasmus-Universiteit in Rotterdam en voor het CDA lid van de Eerste Kamer, drs. A. van Stuivenberg, directeur van het Catharinaziekenhuis in Eindhoven en oud-staatsse cretaris van binnenlandse za ken, en prof. dr. ir. A. Twijn- stra, hoogleraar bedrijfshuis- houdkunde aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. De commissie moet van haar be vindingen rapport uitbrengen aan de ministers en kan aan bevelingen doen. DEN HAAG Het Nationaal Bureau voor Toerisme verwacht dat de stijging van het aantal binnenlandse vakanties dit jaar beperkt blijft tot 200.000. Vorig jaar vertoonde nog een stijging met 500.000 binnenlandse vakanties ten opzichte van 1981. Volgens schattingen van het NBT in juli komt het totale aantal vakanties in het zomerseizoen (juni, juli en augustus) op ruim 4 mil joen. Bij de Algemene Vereniging van Nederlandse Reisbureaus, de ANVR, bestaat de indruk dat de vliegvakanties naar de zon enigszins zijn ingelopen. Vooral in de laatste week van juli en de eerste weken van augustus zijn veel last-minute boekingen voor populaire zonvakantiebestemmingen gedaan. Verwachtte de ANVR en de aangesloten reisbureaus in juli nog een daling van tussen de 10 en 15%, de ANVR meent nu dat dit percentage gunstiger zal uitvallen. Veel Nederlanders zijn er kennelijk toch op uitgetrokken, ondanks alle andere voorspel lingen. Chef S. Beems van de ANWB-Alarmcentrale zegt dat de Neder landse toerist dit seizoen weer alle landen in en om Europa heeft bezocht. Opvallend is het dit jaar dat veel meer toeristen dan dé jaren daarvoor gebruik hebben gemaakt van caravans en tenten, aldus Beems. De bijdrage die de reiziger betaalt voor het Garantiefonds Reis gelden, 10 per boeking, gaat mogelijk omlaag. Nog dit jaar zal het bestuur van het fonds, waarbij 98% van alle reisbureaus zijn aangesloten, over een verlaging van de bijdrage van de reiziger beslissen. Door het garantiefonds wordt de reis van de reiziger gegarandeerd. Elfde arrestatie in Slavenburg-affaire ROTTERDAM De elfde arrestatie verricht in de affaire-Sla venburg heeft gisteren plaatsgevonden. In zijn huis in Noord- wijk hield de politie de 62-jarige M.C.V aan, ex-directeur van de bank. Volgens officier van justitie Schoofaaard wordt ook V. er van verdacht leiding te hebben gegeven aan valsheid in ge schrifte, gepleegd door personeelsleden van Slavenburg's Bank. De ex-directeur verliet de bank in de loop van 1981. De jaren daarvoor was hij hoofd van de afdeling binnenlandse kredieten op het hoofdkantoor in Rotterdam. Gisteren werd ook Ruud Sla venburg gearresteerd. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De verlaging van de sociale uitkerin gen, die het kabinet volgend jaar wil doorvoeren, brengt 3,4 miljard per jaar op. De sociale fondsen pro fiteren er niet volledig van, want de overheid pikt er een deel van in door haar bijdragen aan die fondsen te beperken. Dat blijkt uit een adviesaanvraag van minis ter De Koning (Sociale Zaken) aan de Sociaal-Econo mische Raad. Het kabinet wil het minimumloon en de uitkeringen op 1 janua ri met 3,5% verlagen en geen verhoging voor gestegen prijzen geven op 1 januari en 1 juli. Halverwege 1984 dalen ook de uit keringspercentages als „voorschot" op deze stelselwijziging. Verder wordt de kinderbijslag bevroren, zij het dat de tweede stap naar een leeftijdsafhankelijke kinderbijslag wel doorgaat. Dit laatste betekent, dat de bijslag voor kinderen van 12 tot 18 jaar hoger wordt, die voor kinderen van 0 tot 6 jaap lager. De uitkeringen moeten omlaag, zo schrijft De Koning, vanwege de slechte toestand van 's rijks financiën. Om de koppeling met het minimumloon te handhaven moet dat loon ook omlaag. Bo vendien moet op het wettelijk minimumloon worden gekort om het kabinet in staat te stellen ook de lagere uitkeringen te verla gen. Ook op andere terreinen worden maatregelen overwogen. De fraude in de sociale zekerheid zal krachtiger worden bestreden door bestuurders van ondernemingen aansprakelijk te stellen voor premie-afdracht, door werkgevers scherper te verplichten tot loonopgave en door werknemers aansprakelijk te stellen voor de afdracht van hun premie. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9