De azuren kust kan je zonder meer de adem benemen /der wet Oponthoud door lekke zolderschuit bij oever verbetering Noord Aa GS blijven tegen splitsing Zuid- Holland ACHT WONINGEN AANNASSAULAAN "na.;IDEN/REGIQ CcidócSomcmt DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5 Jiscussiemet traattegel EIDEN „Discussiëren iet een stoeptegel in uw and, kan ik nauwelijks iscussiëren noemen", zei antonrechter C. Oomen steren tijdens een zitting an het Leidse kantonge- icht. Het ging om de raag: wat was er eerder, stoeptegel of de bijten- politiehond? Voor de -jarige verdachte uit eiden was dat wel duide- |k. Hij verklaarde door jn broer uit bed te zijn ehaald omdat de politie jn fout geparkeerde auto p de Nieuwe Beesten- narkt dreigde weg te sle ten. Bij zijn wagen aange- lomen, ontstond er een troordenwisseling. Vooral mdat de' Leidenaar meent echt te hebben op deze arkeerplaats. „Alleen list die ene agent moet lij elke keer hebben". Die ene" agent die ter plaatse 'as, riep versterking op mdat het er nogal agres- ief aan toe ging. Toen een iel ter plaatse zijnde poli ehond de foutparkeerder eet, greep de Leidenaar en straattegel om zich te erdedigen. Ook zijn broer erklaarde dat dit zo was ebeurd. De officier eiste 0 gulden boete voor de arkeerovertreding. De antonrechter was het iermee eens. Voor wat etreft de vermeende mis- andeling werd de man Tijgesproken. )e volgende verdachte fas een 26-jarige man uit h P Di Wi ;ilometer op de A4 ter hoogte van Alkemade had [ereden met zijn snelle Duitse wagen. Omdat de vagen van zijn werkgever was, probeerde hij eronder lit te komen door te stel- ?n dat hij daar nooit gere- en kon hebben. Op de oto van de overtreding fas echter een hoofd met ruilend haar in de wagen zien. „Toevallig ben ik e enige op mijn werk met veenNn krullekop, maar dat t pa*- fordteb gezeten De kanton rechter geloofde hem niet et n veroordeelde de man Dt 240 gulden boete. Ik moest mijn auto wel de dichtst bijzijnde waar laats parkeren want ik reeg een aanval van hy- erventilatie en dan kan me te pletter rijden". >ie dichtst bijzijnde plaats ferd de Vrouwenkerk- foorstraat waar niet mag "ör(*en geparkeerd. Een laats yer»ge agent plakte er i het 'nnen een Paar minuten \n bon op. De vrouw zat >en net bij te komen in en woning van een hulp- aardige Leidenaar. De of- ?a* cier en de rechter had- n-en daarvoor begrip. De on ging richting prullen- ctie lijk •op, egt nog niet dat ik erin fa een lange 'rij van fout- arkeerders die werden uinï croordeeld, volgde een rouw die zich wat beter ad voorbereid. Een 54-ja- ige Voorhoutse had haar 'agen vorig jaar op de looglandse Kerkgracht eergezet op een plaats die nder geen enkele par- eerregel van Leiden valt. !en „Blinde vlek" dus. Jeen strepen, borden, re- els of voorschriften die oat en geel papiertje op deze (laats rechtvaardigden, och was er een bon op de oorruit van de vrouw ge lakt. Omdat zij uitvoerig iet gedetailleerde teke- ingen het euvel aan het cht bracht, werd zij be- >ond met vrijspraak, en ander die beloond ferd voor zijn moeite, was en 50-jarige man uit Lei erdorp. Hij had zijn wa- en vorig jaar november Leiderdorp op een trook met een gele streep >arkeerd. Hij had dat iter niet gezien omdat door het herfstweer eel bladeren op de straat agen. De gele streep was nherkenbaar. Vanaf het gg* loment dat hij de bon zag, lad hij verschrikkelijk eel moeite via brieven en elefoontjes gedaan om aan e tonen dat hij de bekeu- ing niet verdiende. De of- icier zette de kroon op ijn werk door vrijspraak e eisen. Udus geschiedde. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen, tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Het is de laatste drie we ken ook bij u, thuis en aan de kust, erg zonnig en zomers geweest. Zo heb ik kunnen opmaken uit de verhalen na mijn recente repatriëring. Maar ook sloeg ik in Mandelieu la Napoule, een royale voorvlek van wat de Romeinen eens Cannae riet noem den, 's morgens, bij het dagelijks inslaan van „Restaurants" (wat bree- duitgevallen stokbroden zijn) en een kilo rood- aanlopende tomaten met het formaat van rugby balletjes, steevast een blik op de voorpagina van een teveel geraad pleegd vaderlands dag blad. Even de voornaam ste items via de koppen zien, en dan het weerbe richt in me opnemen. Het kon ermee door, dacht ik dan. Warm tot zeer warm. De krant ko pen deed ik niet. Dat kon m'n Bruintje niet trekken. Dat hoefde ook niet, want het ging door gaans toch alleen maar over het bijtrekken van cao's, bankfraudes en bij stellende maatregelen die in de pen waren. Dat kon me alles gestolen worden. Ik genoot het betaalde, nauwelijks be taalbare, voorrecht mijn séjours door te brengen aan de rijke baaien van de azuren kust, waar eens Louis Couperus zich dodelijk verveelde, maar er toch een gouden, zij het decadente, waas gaf aan een literaire kunst die markant is voor de eenzelvige, getormen teerde schrijvers in de eerste decennia van deze eeuw. Een omweg naar de Franse Rivièra, waar wolkenvelden aarzelen bij het ontmoeten van de Middellandse Zee, en daarom boven de zeereep maar blijven hangen, met heel hun elektrisch geladen last. Dat betekende wel een entwintig dagen strandge- bondenheid aan een Golfe de la Napoule, waar de vliegen en andere insecten wegble ven. Die waren overigens vervangen door eindeloze rij en Britse vakantiegangers en surfende smurfen uit de Bondsrepubliek, aangelengd met Italianen in slaapwagens en andere „mafiosi", aange voerd uit de bleke verten, waar Corsica z'n bergkam men boven de horizon steekt. Weinig Nederlanders, iets meer Belgen, streken daar neer. Handjevol Scandina- viërs, wat Luxemburgers, verdwaalde Spanjaarden en Portugezen. Maar de Fransen waren met al hun 95 departe menten aanwezig. Nadrukke lijk en ombarmhartig, maar ook wellevend, als ze be dankten voor een weggege ven voorrang, nadat ze ach- Van de aerodróme, de „her- vorragende" luchthaven voor sportvliegers en zakenlieden een Europeese voorbeeld, volgens de bouwers ver trokken en landden de Pi- pers, Cessna's, de tweemoto- rige Zwitsers en Nederlandse PH-bromvliegen (waaronder felle jets). De hele dag door. Je keek er niet meer naar, tenslotte. En over de vlakte van de Méditerranee, van groenblauw tot diep azuur, bromden de jachten der niet- inleverenden, en kozen lig plaats bij het eiland Ste.Mar- guerite of op de rustige rede van Cannes. Daar lagen ze ook, minstens een keer in de week, als 's avonds het vuur werk losbrandde. Dan kwa men de schippers met hun aanhang comfortabel aanzet ten. Vanuit de Golfe Juan, van Antibes, Juan les Pins, van La Napoule, Miramar, Théouls. Waarschijnlijk niet vanuit Nice of Menton, want daar hebben ze hun eigen formidabele, municipale en azuren vuurwerken, die el kaar de spetterende loef pro beren af te steken. Maar de kunst van de inter nationale pyrotechniek is in Cannes hoogverheven, en overkoepelend in sterren pracht. Elk jaar is daar een internationaal festival van. Nog niet eerder heb ik zo'n indrukwekkend vuurwerk gezien. Deze keer bevuurden Italië, Groot Brittannië, Frankrijk en Spanje elkaar in knallende wedijver. Vuur werk tot grote kunst verhe ven. Zo duur, dat het in Ne derland niet verwezenlijkt zal worden. In een gloed, en op muziek uitdovend, en de honderdduizenden langs de Croisette en de stranden tot applaus brengend. Spanje won, dit jaar; hoewel „the Land of Hope en Glory" naar mijn smaak de mooiste glis- sando's langs het aardedon kere zwerk maakte. En na afloop trachtte de menigte zich op te lossen. Langs de boulevard De la Croisette. Waar men al gauw bleef ste ken bij de terrassen, de luch tige gelegenheden met de pe perdure snacks en coupes, de snelschilders en braceletver kopers, de jongen met de wit te eend op de schouder, een lamme hond aan de voeten en een fluit in de mond, de mime-speler die voorbijgan gers naaapt en de lachers op z'n hand heeft, de al dan niet blinde bedelaars, de al hier en daar geblindeerde haute couture met de gekleurde pelzen die de prijzen van een aardig eengezinswoninkje be naderen. Taarten, met de afmeting van een Limburgs vlaaitje, voor bijna vijftig gulden. En overhemd voor vier roodjes. Een haarkam, koper, voor een briefje van tweehonderd francs. Samenscholingen van sensatiegangers voor lichten de hotels, om de gloed van 's werelds overvloed in een glimp te vangen: het uitblin kende Carlton, waar de Rolls Royces af en aan glijden, met de chauffeurs die vervelend ogend het portier openen voor een opgepoetste vrou welijke persoonlijkheid, op weg naar een soiree, of naar Palm Beach, waar het casino tot in de ochtendvroegte ver mogens aan flarden slaat, of fiches tot in jaarinkomens omzet: verliezen of winnen, it's just a thrill. De palmen, ooit in de tweede helft van de vorige eeuw ge plant, blijven tot twintig me ter hoog stokstijf staan. Bloei end soms, met hun harde goudgele regen; in de buurt van agaven, die ook kunnen uitlopen tot paraplu-achtige verdiepingen. In de avond ook geuren de oleanders, en overdag kun je de bougain- villeas te pronk zien hangen aan balkonnen en gevels. Waar het „minder" is, bollen niet aflatend de hortensia's. Het zoete leven dolt er in zo merse overmoed en tot in vreugde van dagen. De olij ven: laten we er nog maar even op wachten. Grand Ho tel, Majestic, Gonnet et de la Reine, Martinez, Palma. On bereikbaar voor ons, zwaar moedige grapjesmakers. Gray d'Albion: op een onschuldig tijdstip met zes R.R.'s voor de deur, een enkele Bentley en twee ordinaire Jaguars. Even terug zaten twee haveloze doortrekkers nonchalant op de neus van een Ferrari uit te rusten. In de buurt van Palm Beach ligt, al jaren lang, het don- kerblauw-witte superjacht van Elizabeth Taylor: jaren lang voor niets, maar elke dag en nacht bewaakt door een team van medewerkers die niets of weinig anders te doen hebben. De omliggende Arabieren zie ze lopen langs de Croisette, met twee, drie vrouwen tegelijk sto ren zich er nauwelijks aan. Jachten, waar je in het don ker, na het vuurwerk, aan voorbij loopt. Tonnenvervoer over water. Met aangepaste „zitjes" voor de haaienvangst, als waren het tandartsenstoe- len: from London, Nice, Pa nama (een belastingvriende- lijke ingreep), Kanaaleilan den, een enkele doorglipper onder Nederlandse vlag waarvan de schipper onder het sterrengeflonker, langs de kaai, goddome weer die doorgewinterde Nederlandse krant zit te lezen. Een andere avond in het voorbije seizoen. Nice. Nizza, Nicea, Nike: de Griekse over winning. Een stad, grootstad, van Italiaanse afkomst, ruim 100 jaar Frans. Bataille de Fleurs. Bloemengevecht. Op de Quai des Nations Unies. Prachtig. Twee bloemenge- vechten, eigenlijk. Het eerste kost, om het te zien, een franc of vijftig. En dan wordt je om de oren geworpen met struisen. Na afloop is het tweede gevecht bij de ron ding van het kasteel, en dan worden de praalwagens vol bloemen bestormd door min der beddeelden die de karren ontdoen van hun bloemen- last, aangemoedigd door poli- tiersirenes, die deze ontluiste ring zonder resultaat trach ten te voorkomen. Schitte rend! En dat bespaart je dan weer een heleboel geld... In vrolijk vlugge Franse tred ben ik er even doorgevlogen. Het is aan te bevelen. U doet maar, volgend jaar. ZOETERWOUDE De werkzaamheden tot verbete ring van de oever van de Noord Aa en Weipoortsevliet in Zoeterwoude ondervonden gisteren enkele uren vertra ging omdat een zogenaamde „zolderschuit" lek was. De „zolderschuit" is een onmis baar vaartuig bij het ophogen en verbeteren van de oevers. In opdracht van het water schap „Noordwoude" is de fir ma Oranjewoud met de uit voering van de werkzaamhe den bezig. De schuit vertoonde al een geringe lekkage doch het zag er naar uit dat de uit voering van het karwei niet in het gedrang zou komen. Toen de werknemers gisterochtend evenwel arriveerden bleek het lek in de bodem dermate groot te zijn dat verder werken on mogelijk was. Het plaatsen van de hydraulische kraan op de zolderschuit zou onherroe pelijk gevaar opleveren tijdens de werkzaamheden. Met behulp van diezelfde hy draulische kraan en een trac tor werd het vaartuig - zo'n 20 meter lang en 4lA meter breed - op de kant getrokken met het gevolg dat de straat Noord Aa was afgesloten. Met de la- sapparatuur kon men aanvan kelijk niet bij het lek komen en daarom werd in het dek een gat gemaakt waardoor de apparatuur in het ruim ge bracht kon worden. De heer Gerard van der Werff heeft toen in vrij korte tijd het euvel verholpen waarna de werkzaamheden aan de oever hervat konden worden. Het oponthoud bleef beperkt tot circa vier uur. De zolderschuit op de kant. DEN HAAG Gedepu teerde Staten van Zuid- -Holland hebben in een memorandum aan de vas te Tweede-Kamercommis sie voor binnenlandse za ken opnieuw aangedron gen op herziening van het plan de provincie op te splitsen. Het Rijnmondge bied zou in dat geval een provinciale status krijgen toebedeeld. Volgens GS gaat deze splitsing de ko mende jaren jaarlijks 60 tot 70 miljoen gulden kos ten en heeft het ook be stuurlijk gezien alleen maar nadelen. Grootste struikelblok voor de provincie is dat bij een split sing de koppeling met een ac tievere bestuurlijke rol voor de nieuwe provincies niet wordt gemaakt. De minister heeft duidelijk laten blijken geen voorstander te zijn van de provincie nieuwe stijl en daarmee ontvalt de noodzaak tot splitsing, aldus GS. Het geld dat voor de splitsing zal moeten worden opgebracht kan volgens GS beter besteed worden aan zaken waar de in woners baat bij hebben. Nu moeten zij offers brengen voor iets waar zij niet of nauwelijks wijzer van worden, zo menen GS. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ook de overweging dat de provincie Zuid-Holland niet in staat zou zijn het bestuur van het openbaar lichaam ovèr te nemen wijzen GS van de hand. De taken die Rijnmond nog maar enkele jaren geleden van de provincie heeft overge nomen (ruimtelijke ordening en een aantal milieuwetten), kunnen zonder problemen en zonder gevaar voor bestuurlij ke onderbreking weer door Zuid-Holland worden opge pakt, aldus GS. Eind volgende maand hebben de staten een gesprek met de vaste Tweede-kamercommis sie over de splitsing. ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse bouwbedrijf Bosman heeft bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend om een bouwvergunning te krijgen voor realisering van acht woningen op het thans nog braak liggend terrein aan de Nassaulaan. Om de eventuele bouw te egaliseren is het nemen van een voorbe reid ingsbesluit noodzakelijk. Vanavond moet de gemeenteraad hierover een besluit nemen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling op het perceel grond vier bungalows te bouwen. Aan alle administratieve voorwaarden was inmiddels voldaan en Gedeputeerde Staten hadden een „verklaring van geen bezwaar" afgégeven. Aangezien toen snel bleek dat de bouw van vier bungalows financieel niet haalbaar was, is het tot de afgifte van een bouwvergunning nooit geko men. Vervolgens is voor een andere opzet gekozen voor de grond. Met de bouw van acht woningen lijkt het plan meer kans van slagen te hebben. Renovatie Zwetkade kost ruim zeven ton ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse woningbouwvereni ging „Willibrord" gaat 25 wo ningen aan de Zwetkade reno veren. De verbetering zal in twee fasen worden uitgevoerd, te weten een serie van negen woningen (huisnummers 15 t/m 21) in de eerste fase en vervolgens een serie van 16 woningen (nummers 22 t/m 37). De totale renovatiekosten zijn berekend op 728.061,-. Twaalf woningen aan de Zwetkade hebben de renovatie al achter de rug. De overige woningen verkeren evenwel in zo'n slechte staat dat reno vatie noodzakelijk is. De wo ningbouwvereniging heeft een aanvraag ingediend voor een rijksbijdrage. De totale verbe- teringskosten zijn geraamd op f 262.130.- voor de 9 woningen en 465.931,- voor de 16 wo ningen. Voor de uit deze in vestering voortvloeiende las ten mag géén huurverhoging worden toegepast. Het nadelig exploitatieverschil zal voor 50% van het rijk en voor 50% ten laste van de bedrijfsreser- ve van de woningbouwvereni ging moeten komen. Aange zien de vereniging dit bedrag niet op kan brengen, zal het rijk een renteloze lening ver strekken. Dit op voorwaarde dat binnen tien tot vijftien jaar na uitvoering van de werk zaamheden geen nieuwe be roep op de rijkskas zal worden gedaan. Vanavond vergadert de gemeenteraad over de op handen zijnde renovatie.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5