I Raad Alkemade neemt weer geen besluit over sportcomplex Nieuwe kleuterschool in Rijnsaterwoude Alphen plaatst papierbakken Gemeenschapsruimte Alexanderschool voorlopig klaslokaal dagpuzzel LEIDEN/REGIO £eidóc6ou4CMit DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 PAGINA Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. bioscopen (12); 14.30. 19.00, 21.15. LIDO I (Steenstraat 39. tel. 124130); Octopussy (12); 14.30. 19.00. 21.15. LIDO II; Flying high II (al); 14.30. 19.00, 21.15. TRIA- 071-125414); Een schot In t 6. tel. 01720-20800): Oc topussy (12); 18.30. 21.15. EUROCINEMA III; Lone Mc. Quade (16); 18.30. 21.00. wo. ook 13.45. EUROCINEMA IV: Even en oneven (al); 18.45, 21.15. wo. ook 13.30. KINDERVOORSTELLING: EUROCINEMA II: Peter en de vliegende autobus (ai); wo. VOORSCHOTEN GREENWAY THEATER (Schoolstraat 23-b. tel. 01717-4354): Spiderman (al); >dienstuerlening APOTHEKEN De avond- en nachtdiensten van de apotheken In de regio Leiden worden tot vrijdag 2 september waargeno men door de Apotheek Tot hulp dienst elke dag Academisch Zie 'Ellsabeth-ziekenhuls). S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden trouwelijk. Dag 12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau. Ketelboe- terssteeg 10, tel. 130775; Afde ling wonen en werken: ma. 18.30-20.30. wo. 10.00-12.00, do. 18.30-20.30. Afdeling belas tingen: di. 18.30-20.30, wo. 18.30-20.30. Klachtenbureau: di. 18.30-20.30. do. 18.30-20.30. DIERENHULPDIENST Hulp verlening aan verongelukte hon den. katten, vogels, e.d. In de gemeenten Lelden, Leiderdorp. Oegstgeest, Warmond en Zoe- terwoude. Tel. 071-125141. BURGERRAADSLIEDEN Ko renbrugsteeg 2. tel. 143171 ragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezins verzorging, Rembrandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00- 10.00 u. en 13.00-14 00 u.). KINDER- EN JONGERENTELE FOON Op woensdag- en za terdagmiddag van 14-18 u. tele foon 071 - 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c. spreekuur dage lijks 14.00-15.00 4.00-15.00 u. Apollo- r 13 12. per dag (alk.); 13. Ita- land; 15. Joods profc ig; 18. zuurachtig; dergelijke (alk.); 20. symbool v gentum (zilver); 21. stekelhuidig dier; 23. gezellig; 25. behoeftig persoon; 26. helder; 27. Japans bordspel; 28. Verticaal: 1. deel dwarshout aan een i hoofd; 4. kaartrultertje; 5. jrondvlak; 16. slingerplant: Oplossing B| zz :'N'0 ie :>II9 62 :seous PZ -ISMH ez 'se6e| ZZ :e|6ea \z leueii '9i luiapoq fl :u|n6u|d zl ;oj6 -ene oi :sepfiu n '9 Uejue g :qe» P '.dBBIS e 'BJ z l :|BB9||i*A sdei>)suae i|»l -96 'te :ON oe :|96 gz :o6 LZ :u|9-» 9Z :euuB gz :snu>t gz :ia6e is :6v '02 l'P'O "61 :suu ei :doj| LI '.B\\3 Bezwaren tegen fietspad in „De Kwaak" OEGSTGEEST Voor het eerst werden gisteravond in de raadscommissie openbare werken te Oegstgeest een aantal be zwaarden gehoord met betrekking tot het bestemmingsplan „De Kwaak". Enkele bewoners van de Haarlemmertrekvaart bleken bezwaar te hebben tegen de loop van een fietspad over hun land. Als het riiwielpad de kavelgrenzen zou volgen zijn er geen o bleek uit problemen, zo I uit hetgeen i i gebracht werd. Een bewoner vroeg aan de gemeente in het bestemmingsplan de mogelijkheid open te laten om op zijn grond schuren te bouwen. De commissie zal advies uitbrengen aan B. en W. Wethouder Van Hazel deelde voorts mee over het bestemmingsplan overleg gepleegd te hebben met zijn Leidse ambtsgenoot wethouder C. Waal. „Leiden staat nog steeds achter het plan in zijn huidige vorm", aldus Van Hazel. Leiderdorps echtpaar 65 jaar gehuwd LEIDERDORP Het echt paar Wissel vierde gisteren het 65-jarige huwelijksfeest. Bur gemeester M A. van der Have bracht het paar een bezoek in de woning aan de Louise de Colignystraat. In Terneuzen trouwden A. Wissel en T.P.W. Koelmans, de plaats waar de bruid was geboren. In Leider dorp zijn de Wissels geen on bekenden. Vanaf 1934 was de heer Wissel werkzaam in het onderwijs. Hij heeft in de afge lopen jaren enkele boekwerk jes over zijn geboortestreek (Zaamslag) geschreven. Wethouder Verhaar zilver raadslid ALKEMADE De heer Nic. Verhaar heeft een kwart eeuw zitting in de gemeenteraad, waarvan de laatste tien jaar als wet houder. Bij dit feit werd gisteravond bij aanvang van de ge meenteraadsvergadering even stil gestaan. Wethouder D. van Beek en plaatsvervangend nestor van de raad, de heer J. Dui venvoorden, hielden lovende toespraken, waarin ook mevrouw Verhaar betrokken werd. Nic. Verhaar is 2 september 1958 op vrij spectaculaire wijze in de gemeenteraad gekomen. Het KVP-bestuur had hem indertijd op een onverkiesbare plaats op de kieslijst gezet. Door een voor- keurstemmenactie, waarmee hij driemaal de kiesdeler haalde, kwam Verhaar tóch in de raad. Ook in 1962 was een voorkeur- stemmenactie nodig om hem als raadslid voor de KVP te behou den. Nadien werd hij geaccepteerd met als resultaat dat hij eerst fractievoorzitter werd en in 1973 zelfs wethouder. De voorkeur- stemmenacties werden tot tweemaal toe op poten gezet door vakbondsbestuurders, die vonden dat de werknemers in de Al- kemadese raad ondervertegenwoordigd waren. INSCHRIJVEN VOOR HUIS EN GEMEENTEGARANTIE GAAN GELD KOSTEN ALKEMADE de ge meenteraad van Alkema de heeft nog steeds geen beslissing genomen over een nieuw aan te leggen sportveldencomplex. Wel werd door CDA en VVD besloten om de burgers in de toekomst te laten beta len voor een gemeentega rantie bij de aankoop van een huis en voor het in schrijven als woningzoe kende. Hoe groot de be dragen worden, is niet be kend. Wel is duidelijk dat de twee maatregelen met nog andere voorstellen 40.000 gulden per jaar op moeten gaan brengen. B en W van Alkemade gaan voorstellen voorberei den. Het CDA-plan om de ge meentelijke belastingen elk jaar te laten stijgen met het percentage dat de lonen stij gen, werd door de christen democraten ingetrokken. Gevreesd wordt dat als ie dereen daadwerkelijk in in komen achteruit gaat, de ge meente dan ook belasting te rug moet gaan geven. En zo'n cadeautje kan Alkemade niet betalen. Uiteindelijk werd besloten de belastingen met het inflatiepercentage te verhogen. CDA en VVD wa ren het daarmee eens. PvdA en PPR niet. Het CDA was gisteravond tijdens de raadsvergadering niet van plan al een beslis sing over het nieuwe sport complex te nemen. Wel wa ren de christen-democraten bereid alvast geld te reserve ren voor de nieuwe velden. Het CDA wil pas definitief een besluit nemen als een onderzoek naar de behoefte aan nieuwe velden klaar is. Tijdens de raadsvergadering in juni was het CDA bereid tot drie miljoen gulden be schikbaar te stellen voor een nieuw sportcomplex. Gister avond wilde de partij nog een kwart miljoen extra be schikbaar stellen. In feite komt dit voorstel nu overeen met het VVD standpunt. Het liberale raadslid L. Beelen was dan ook blij dat het CDA het VVD-standpunt ei gen maakte. Het gaat dus nog maar om een principebe sluit: het bedrag wordt alleen gereserveerd in de meerja renbegroting. Voor het geld werkelijk uit de knip komt, moet het on derzoek zijn afgerond. Over dit onderzoek werd ook nog gesproken tijdens de raads vergadering. Van een KNVB-vertegenwoordiger was vernomen dat de voet balbond rekening houdt met een daling van de belangstel ling voor buitensporten met 35 procent. Het behoefteon derzoek van de gemeente zal worden gedaan door het in het leven roepen van de „Sportvelden". H. van Tol (PPR), waar schuwde de raadsleden dat niet het sportgebeuren mag bepalen hoe de gemeentelij ke financien worden belegd. „Wij zijn het die het beleid bepalen, en niet de sportver enigingen", aldus Van Tol. Het PPR-raadslid weigerde mee te werken aan het prin cipebesluit om alvast geld in het vooruitzicht te stellen omdat hij vindt dat het on derzoek eerst moet worden gedaan. In zijn antwoord verklaarde wethouder D. van Beek dat het de bedoe ling is alle buitensporten in Alkemade Oost te verplaat sen naar het land van Bontje. TWAALF JAAR IN HOGER BEROEP Straf tegen huurmoordenaars gehandhaafd DEN HAAG Het Haagse gerechtshof heeft vandaag de twee in Den Haag wonende verdachten, betrokken bij het plegen van een zogenaamde „huurmoord" op de Turkse winkelier Yassin Akbulut, veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Dit is hetzelfde vonnis dat de Haagse rechtbank eerder te gen beide mannen uitsprak. Ze gingen hiertegen in hoger be roep. Als gevolg van een familieve te, die wortelde in Turkije, werd de in Den Haag wonende winkelier Akbulut in diens winkel aan de Hoefkade uit bloedwraak op 29 oktober 1981 doodgeschoten. Later volgde de wraaknemening op diens vermoedelijke moordenaar. Die daders zijn inmiddels ver oordeeld, evenals de uitlok kers tot de moord op de win kelier. Onder hen was een man uit Alphen aan den Rijn. Ieder kreeg twaalf jaar gevan genisstraf. Kleuterjuf Annelies Duurland voor het schoolgebouwtje. RIJNSATERWOUDE Kleuterleidster Annelies Duurland is de leerkracht van de onlangs opgerichte openba- kleuterschool in Rijnsater woude. De school, die gisteren openging, is een onderdeel van De Torenvalk. Nog geen drie ar geleden werd de openbare euterschool wegens gebrek in leerlingen gesloten. Nu heeft het schoolbestuur weer acht kleuters uit Rijnsaterwou- ïn Leimuiden gevonden. Dit aantal is het wettelijk ver eiste minimum voor een kleu terschool. Omdat er geen ruimte meer in het lagere schoolgebouw bij de Woudse Dom was, zijn de kleuters ge huisvest aan de Herenweg. De openbare lagere school wordt al geruime tijd bedreigd met opheffing. Nu zitten er nog 38 kinderen in de klassen 1 t/m 6 in de 2-klassige school. Rijnsaterwoude (1250 inwo ners) beschikt nu over 3 basis scholen waarvan de Chr. Nat. School De Hoeksteen en r.k. basisschool De Kinderarcke beide 4-klassige scholen zijn. Wethouder Bruins verwacht wel enige kritiek op de onver wachte oprichting van De To renvalk. „Ik zal de laatste zijn om te zeggen dat ons dorp groot genoeg is voor 3 scholen. We moeten reëel zijn: de ge boortes lopen terug. Dit schooljaar gaan achttien kin deren uit Rijnsaterwoude naar de eerste klas. In de toekomst zullen er wel slachtoffer val len, maar hopelijk kunnen de drie scholen nu weer tot 1985 vooruit als de integratie kleu ter- en lager onderwijs ver plicht wordt." „Als ouder in Rijnsaterwoude verkeer je in de gelukkige om standigheid dat je een ruime keuze hebt wat betreft de on derwijsmogelijkheden, niet al leen qua levensbeschouwing, maar ook in de keuze van het systeem. We leven tenslotte in een democratie." Nu het Ministerie van Onder wijs toestemming heeft gege ven voor de kleuterschool, wordt ook een vergoeding toe gekend voor het schoolge bouwtje, waar de afgelopen ja ren peuterspeelzaal Torentje Bussekruit was gehuisvest. Morgen starten de activiteiten vari de peuterspeelzaal op de zolder van het gemeentehuis in Rijnsaterwoude. Deze zolder is twee maanden geleden vrij gekomen door het vertrek van de Technische Dienst naar Leimuiden. Volgens wethou der Bruins is het bestuur van de peuterspeelzaal enthousiast: „De zolder is gezellig en ruim." Wel moeten er nog en kele aanpassingen plaatsvin den, zoals de aanleg van een zandbak, aan de achterzijde van het gebouw. Experiment carpooling mislukt KOUDEKERK/HAZERS- WOUDE Het carpool- project van de gemeenten Koudekerk en Hazers- woude lijkt mislukt. Uit de negentig aanmeldin gen, die de beide gemeen ten in het najaar van 1982 ontvingen, hebben zich voor zover bekend vier koppels gevormd. „Het is mogelijk", aldus de heer W. van Gent van de ge meente Koudekerk, „dat veel meer mensen met elkaar zijn gaan samenrijden. Tijdgebrek maakt het echter onmogelijk alle aanmelders te bellen om te vragen of het gelukt is om een koppel te vormen. Er was hoop, dat via de vrijwilligers vacaturebank in Koudekerk iemand gevonden zou worden, die deze taak op zich wilde ne men. Dat is tot nu toe niet ge lukt. Om het projekt goed te laten verlopen, zou het be stand van aanmeldingen en geslaagde combinaties regel matig moeten worden bijge houden. Bij de opzet van het project hebben de gemeenten Koude kerk en Hazerswoude aan alle inwoners een brief gezonden, waarin zij voorstelden een car poolcentrum op te richten. De voordelen van samenrijden zijn duidelijk: het spaart flink wat geld uit, beperkt de nade lige gevolgen voor het milieu en is gunstig voor het energie verbruik. Bovendien is het ge zellig. De reacties op deze ge- meentebrief waren veelbelo vend: negentig aanmeldingen. Omdat de bestemmingen nogal uiteenliepen, heeft men alle deelnemers met de gegevens over de bestemming en werk tijden op een lijst gezet. Deze lijst is toegezonden aan alle ontvangen aanmeldingen, zo dat zijzelf een keuze konden maken. De aangesloten gemeenten ho pen nu dat er binnenkort ie mand wordt gevonden die dit project weer nieuw leven in blaast. Braderie Leimuiden De grote attractie van de Leimuidense braderie gen is een bezoek van de dubbelganger van J.R. Ewing. Misschien dat hij de kijkcijfers van het steeds minder populair wordende programma Dallas kan opschroe ven. J.R. zal in de stand van het bakkerswinkeltje Amerikaans voedsel verkopen. Verder zijn er demon straties van oude ambachten, voor de kinderen mini- scooters, een luchtkussen en een treintje met 4 wagons, dat van twee tot zes uur ritjes maakt door het dorp. In de avonduren wordt de Dorpsstraat verlicht. Rond 10 uur is het feest weer afgelopen. Handwerkverkoop Huize Jeroen aan het Jeroenspark in Noordwijk houdt morgen van een tot vijf uur de jaarlijkse handwerkver koop. In de tuin van het bejaardenhuis zal dan het resul taat van een jaar lang nijverheid te zien zijn. Fraaie gebor duurde tafelkleden, schorten, lopers en kussens, schilderij tjes, wandkleedjes, tassen om maar een paar zaken te noe men. Met de opbrengst kan weer nieuw materiaal worden gekocht. Verder wordt een verloting gehouden en kan ook de i i de opbrengst i ■onne- Cursus De Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening or ganiseert opnieuw een cursus „Ruimtelijke Ordening". Op de dinsdagen 20 en 27 september en 4, 11, 18 en 25 oktober (steeds 's morgens) wordt de cursus in Al phen gegeven. De cursus belicht alle kanten van de ruimtelijke ordening. De cursus kost vijftig gulden. Een inschrijfformulier met een uigebreide uitleg van de bedoelingen van de cursus kan worden aangevraagd bij telefoonnummer 070-997770. De inschrijving sluit 6 september. Snoekvergunning De vergunningen om op snoek te mogen vissen zijn bin nenkort weer beschikbaar. Met ingang van 1 september mag er weer worden gevist op deze vis in de Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking. De vergunning is ver' krijgbaar bij het secretariaat van visclub ,,'t Looze Visser tje", Van Harteveldstraat 17 in Roelof arendsveen. De sei zoensvergunning kost vijftien gulden en is geldig tot en met 31 januari 1984. De kosten van een dag\'ergunning be dragen een rijksdaalder. Dagvergunningen zijn verkrijg baar bij: Café/Botenverhuur De Haven bij het sluisje aan de Witte Singel), bij Café /Botenverhuur De Fransche Brug aan het Westeinde en bij Botenverhuur Verhaar aan het Noordeinde 89 a. Uitslag wedstrijd De uitslag van de wedstrijd, die de Rabobank hield tij dens de braderie in Roelofarendsveen is thans bekend. De exacte schade aan de auto is door een erkend taxa teur begroot op f 1382,02. De prijswinnaars zijn: 1. de heer D. A. van der Plas uit Roelofarendsveen, 2. tam. Dartels uit Rijnsaterwoude en 3. de heer J. G. Zoeten daal uit Roelofarendsveen. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn plaatst vanaf 1 september 26 papierbakken in de ge meente. Gedurende een half jaar wordt bekeken in hoever re de inwoners van Alphen bereid zijn hun oud papier, net zoals hun lege flessen, in de daarvoor bestemde bakken te deponeren. Het initatief voor deze proef is uitgegaan van de papierhan del, de firma Van Scherpen- zeel uit Alphen. Zowel milieu vriendelijke als commerciële belangen speelden mee bij het besluit van de firma toestem ming te vragen om op deze wijze papier in te zamelen. De kosten niervan komen dan ook volledig voor rekening van de papierhandel. Na over leg in de gemeentelijke com missies en binnen de gemeen teraad werd besloten de plaat sing van de bakken toe te staan mits het ophalen van pa pier door particuliere initia tiefnemers zoals scholen, ker ken en verenigingen, niet in gevaar kwam. De gemeente heeft een voor lichtingsavond gehouden voor deze particuliere ophalers en ze duidelijk gemaakt dat er meer dan genoeg papier in omloop is voor beide partijen. Gebleken is dat van de totaal op te halen opbrengst het ren dement bij de particulieren slechts 5% is. Inmiddels heb ben de scholen, kerken en verenigingen die tot nu toe al tijd papier ophaalden bij de ge meente de, sinds kort, beno digde vergunning voor opha len aangevraagd en gekregen. particulieren wordt opgehaald. Zo komt er in AarlanderveemJ' geen papierbak omdat het pa pier aaar al jaren trouw wordt el opgehaald door de muziekver-EC eniging en de gemeente nietn onder haar duiven wil schie-10' ten. Alle 26 gekozen plaatsen, zijn overigens nog maar voor-1 lopig. In de meeste gevallen P komt het erop neer dat waar,a een glasbak staat er ook een r papierbak zal komen. Beidee bakken zijn wat de vorm be treft gelijk. Alleen zijn de glas bakken geel en worden de pa pierbakken groen gekleurd. Ook hebben de papi< een gleuf met klep in plaatsf van een ronde ingang. Om hetir brandgevaar tegen te gaan zijn e' de bakken luchtdicht afgeslo ten. Het hergebruik van oud pier neemt steeds meer toe middels produceren ongeveer 35 papierfabrikanten 1.600.000 ton papier waarvan 975.000 ton via hergebruik in de rou latie komt. Voor de Nederlandse papierin dustrie is dit hergebruik heel belangrijk. Hierdoor krijgt zij de kans minder afhankelijk te zijn van de leveranciers var bomen, de Scandinavische lan den en Canada kunnen,zij het Omgeving Bij het plaatsen van de papier bakken is rekening gehouden met de omgeving waar door prijspeil op redeljk Niveau houden. Nederland is dan ook koploper op de wereldmarkt met een hergebruik va van de totale produktie. In Alphen is uitgerekend dat van alle papier 26% in de vuil niszak terecht komt. Door het ophalen van 5% door de parti culiere initiatiefnemers is dit nog 21% en de helft hiervan hoopt men in de papierbakken terug te vinden. Dat het kan, bewijzen proeven in Den Haag en NoordwijkerhouL De actie daar mag geslaagd genoemd worden. LEIDERDORP De ge meenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het besluit van het college van B en W een klas van de openbare lagere Prins Willem Alexanderschool onder te brengen in de gemeenschapsruimte van de school. Wel zal de raad bij de behan deling van de onderwijsbegro ting in november bekijken of er geld kan worden gevonden om huisvesting in de r.k. Meij- egaardschool mogelijk te ma ken. Een motie van R. Visser (D '66) dat nu al toe te staan ging de overige fracties te ver. Zoals bekend moest het college onder druk van de protesten van de school en de onderwijs commissie afzien van het voornemen de leerlingen van de zesde klas wegens gebrek aqn ruimte in de pas verbouw de eigen school te huisvesten openbare Springschansschool. De aanwijzing van de gemeen schapsruimte als klaslokaal is bij de Prins Willem Alexan derschool niet in goede aarde gevallen. Voorzitter Blom van de oudercommissie van de school betoogde aan het begin van de raadsvergadering van af de publjeke tribune, dat door het opofferen van de ge meenschapsruimte de voorde len van de verbouwing te niet worden gedaan. Hij kwam met wat hij noemde een compro misvoorstel om de klas tijde lijk tot 1 januari 1984 bij de buren in de r.k. Meijegaard- school onder te brengen. In tussen zou dan naar een defi nitieve oplossing gezocht kun nen worden. Ook nodigde hij de raadsleden uit eens een kijkje in de school te komen nemen. Dan zou men er vlug achter komen dat de gemeen schapsruimte als klaslokaal ongeschikt is omdat alle klas sen er op uit komen. Het com promisvoorstel kreeg de aan- Hij vond het een bezwaar dat de school tot in de jaren 1988 en 1989 met de situatie zou zijn opgescheept. Wethouder J. Bezemer (PvdA) wees het compromisvoorstel van Blom zonder meer van de hand. Om de klas na 1 januari pas in de gemeenschapsruimte te moeten onderbrengen vond hij midden in het schooljaar een te ingrijpende wijziging. D'66-raadslid R. Visser vond dat wethouder Bezemer in de onderwijscommissie te veel met cijfers had gegoocheld om de huisvesting in de Spring schansschool aannemelijk te maken. Hij sprak van finan ciële trucs waarvoor hij door burgemeester M. A. van der Have op de vingers werd ge tikt. „Ik heb liever dat u spreekt van rekenkundige be werkingen", zo wees hij de D '66-er terecht, waarmee hij de gedachte dat er van de kant van het college zou zijn gema nipuleerd ver van zich af schoof. Visser diende wel eer motie in om de gelden in de begroting van dit jaar te ge bruiken om de klas tot 1 janu ari in de Meijegaardschool te huisvesten. De overige fracties gaven er na schorsing blijk van geen behoefte aan deze motie te hebben. Men gaf de voorkeur aan de kwestie bij de begrotingsbehandeling op nieuw te bekijken. Inziende dat zijn motie het toch niet zou halen trok Visser haar daarop,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 4