Schoolvakanties voorbij schrijve. Ja Hl! Ml m IliiSHP Zegge AT Ceid&e SouAoynt Horeca-onderscheiding voor Leidse lunchroom Dreiging gedwongen ontslagen bij belastingrecht afgewend Studentenbond tegen oudstrijders Baan voor acht school verlaters bij Motorhuis LEIDEN Evenals vorig jaar helpt het Motorhuis ook dit jaar weer acht schoolverlaters aan een part-time baan. De jonge autotechnici draaien (onder deskundige leiding) gewoon mee in het arbeidsproces. Zij werken halve dagen en krijgen het minimumloon. Het Mo torhuis is met het opleiden van de schoolverlaters begonnen als een expe riment en dat experiment heeft ook landelijk navolging gekregen in de au tobranche. Men hoopt zo wat aan de werkloosheid onder de jongeren te doen. De jongeren zijn in vaste dienst bij het garagebedrijf. Volgens het Mo torhuis heeft het aannemen van de jon geren geen vermindering van arbeids plaatsen elders in het bedrijf tot gevolg. Elsbeth Klompé overleden LEIDEN Na een langdurige ziekte is gisteren in Nijmegen op 66-jarige leef tijd overleden mevrouw E. Klompé. Elsbeth Klompé leidde als lid van het religieuze gezelschap „de Vrouwen van Bethanië" het centrum „Verbum Dei" aan de Plantage. Gedurende vele jaren was zij secretaresse van de Leidse Raad van Kerken, vertegenwoordigde Lei den in de diocesane raad van het bis,- dom Rotterdam en maakte als zodanig het Pastoraal Concilie van Noordwij- kerhout mee. Zij was een zus van oud minister M. Klompé. Mevrouw Klompé wordt vrijdag in de Heilige Landstich ting in Nijmegen begraven. Zwemvierdaagse trekt veel deelnemers LEIDEN De zwemvierdaagse die deze week in de zwembaden De Vliet en De Zijl wordt ge houden, telde gisteravond al 1676 deelnemers. Vanavond kan men nog in beide baden terecht, zodat het recreatieve zwemspectakel ook dit jaar wel weer meer dan 2000 deelnemers zal hebben. In Leiden wordt de Nationale Zwem vierdaagse georganiseerd door de Directie Sport en Recreatie onder auspiciën van de KNZB. De deelnemers moeten op vier avonden telkens 500 meter zwemmend afleggen. Na afloop krijgt men een medaille. De prijs voor deelname aan de avonden kost zes gulden. Gisteravond trok zwembad De Zijl aan de Parimaribostraat 818 deelnemers en 858 personen legden de halve kilometer af in zwembad De Vliet aan de Voor- schoterweg. Meer controleurs bij de NZH LEIDEN De NZH mag meer controleurs in dienst te nemen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft geld beschikbaar gesteld om 95 extra controleurs aan te stellen bij de bus- en tra mondernemingen. Hoeveel extra controleurs de NZH in dienst mag nemen, is nog onduidelijk. Volgens een woordvoerder van de NZH zal het maar om „enkelen" gaan, „maar elke versterking is welkom". Den Haag en Amsterdam krijgen 20 controleurs meer en in Rot terdam worden 20 controleurs die daar tijdelijk zijn aangesteld in vaste dienst genomen. Rotterdam mag verder nog eens tien controleurs extra aanstellen. Voor het streekvervoer is landelijk ruimte voor 25 extra controleurs. Dat er veel meer controleurs in de Randstad worden aangesteld, wordt veroorzaakt door het feit dat het zwart- en grijsrijden in de Randstad veel vaker voor komt dan in de rest van het land. Mocht het aanstellen van de 95 controleurs een succes worden, dan wordt het aantal mogelijk uitgebreid tot 300. LEIDEN Duizenden Leidse scholieren zijn gis teren na zes weken (wel verdiende) vakantie weer naar school getrokken. Niet alleen was het voor de leerlingen een bijzon dere dag, ook voor aantal scholen was de opening van het nieuwe schooljaar een bijzondere gebeurte nis. Zo namen de drie Stevenshof- scholen gisterochtend het ge bouw van de voormalige St. Antoniusschool in gebruik. Deze school is bij gebrek aan voldoende leerlingen opgehe ven. het leegstaande schoolge bouw was echter bij uitstek ge schikt om de leerlingen van de Stevenshofschool op te nemen. Voor één jaar slechts; volgend jaar augustus hoopt men het nieuwe schoolgebouw, waarin zowel het rooms katholiek, het protestant christelijk en het openbaar onderwijs worden ondergebracht, in de Stevens hof voltooid te hebben. De leerlingen uit de Stevenshof zullen op kosten van het ge meentebestuur per speciale bus elke dag naar en van hun tijdelijk onderkomen aan de Boshuizerlaan gebracht en ge haald worden. Gisterochtend gebeurde dat met feestelijk versierde bussen waarin voor deze speciale gelegenheid ook wethouder J. Peters van on derwijs zat. Het oplaten van Het oplaten van de ballonnen bij het tijdelijk onderkomen van de Stevenshofscholen. vele tientallen ballonnen door vertegenwoordigers van de drie schoolbesturen en de leer lingen luidde het eerste schooljaar van deze nieuwe school in. Wethouder Peters was gister middag ook aanwezig op de scholencombinatie 'De Vier sprong'. Het is een nieuw scho lenkoppel van het openbaar onderwijs, dat gevormd is uit de 'Karei Doorman' en de 'Gunning' lagere scholen en de kleuterscholen De Wigwam en de Zonnehoek. Het tekort aan leerlingen op de vier afzonder lijke scholen noopte de vier tot samenwerking. De Viersprong is ondergebracht in het school gebouw van de voormalige Gunningschool aan de Drift- straat. Gisteren maakte ook de Haan stra-lagere school haar entree in het Leidse onderwijs. Al 103 jaar staat aan het Rapenburg' de Haanstra-kleuterschool. Aanvankelijk was het de be doeling dat deze school zou fu seren met de lagere 'Lucas van Leyden'school. Het schoolbe stuur meende echter dat er ge noeg vraag was naar een eigen lagere school waarin de identi teit van het Haanstra-onder wijs beter dan bij een fusie be houden zou kunnen blijven, en zag daarom van de samenwer king af. De Haanstra lagere school ging gisteren van start met een gecombineerde eerste en tweede klas met 25 leerlin gen. Trimloop De Atletiekvereniging Holland houdt zondag 4 sep tember een trimloop in de Leidse Hout. Vertrokken wordt van de atletiekbaan om elf uur. Er wordt gelo pen over afstanden variërend van anderhalf tot dertie- neneenhalve kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig, kinderen betalen een rijksdaalder. Engels Clubhuis Inde Vrolijcke Arke aan de Pieterskerkchoor- steeg 15 geeft weer cursussen in de Engelse taal. Er zijn cursussen voor beginners, gevorderden en vergevorderden. Maandagavond 5 september is er in het clubhuis om acht uur een informatieavond over het lesprogramma en derge lijke. De lessen beginnen op 12 september. Huisfeest De Leidse afdeling van de NVSH begint het nieuwe seizoen komende zaterdag met een open huisfeest. Van af negen uur is het pand aan het Rapenburg 48 geo pend en draait de discotheek Eleminetion. Pinkstergemeen te De Pinkstergemeente houdt dinsdagavond 6 en woensdag avond 7 september een evangelisatiebijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. De uit Australië afkomstige evangelist Jaap Kooy is voor de bijeenkomst uitgenodigd. De bijeen komsten beginnen om acht uur. Bio-energetica In het pand „Shanti Niket" aan de Breestraat 56 wordt maandagavond 5 september een informatie-avond ge houden over een cursus bio-energetica. De cursus be gint maandag 12 september 's avonds om acht uur en bestaat uit zes wekelijkse bijeenkomsten. Ook de in formatiebijeenkomst begint om acht uur. Bio-energeti ca is een therapie, die ervan uitgaat, dat al het geeste lijk beleven ook lichamelijk wordt ervaren. LEIDEN £ekLeSou/iatu dinsdag 30 augustus 19&3 pagina 3 jelij nde go wijs lgei LEIDEN Hoe kon het gebeuren dat de universiteit wel het Oud Strijders Legioen op de eerstejaars-informatiemarkt toeliet en de studentenvereniging Catena de toegang tQt die markt ont zegde? Deze vraag werd gisteravond in de universiteitsraadsvergade ring gesteld door de Leidse Studentenbond aan het college van bestuur. Net als vorig jaar deelden enkele OSL-leden hun infor matiemateriaal uit aan toekomstige eerstejaars op de markt, die verder werd bevolkt door studentenverenigingen en winkeliers. Een van die verenigingen, het als links aangemerkte, kleine Ca tena werd om nog onduidelijke redenen geweerd van de markt op de Hooglandse Kerkgracht. Het college van bestuur zei gis teravond eerst de precieze feiten te willen achterhalen alvorens antwoord te geven op de vraag van de LSb. Duitse bezwijkt aan verwondingen LEIDEN Een 19-jarige vrouw uit het Westduitse Le- bach is vannacht in het AZL bezweken aan de verwondin gen die zij zondagmiddag bij een ongeluk in Noordwijker- hout had opgelopen. De vrouw fietste toen met haar man vanaf het fietspad Oosterduinen een zijweg op. Ze verleende daarbij geen voorrang aan een auto. Ze werd door de wagen geschept en raakte levensgevaarlijk ge wond. Engelsman van tas beroofd LEIDEN Een 27-jarige En gelsman is gistermiddag om streeks één uur bij Mac Don- nalds beroofd van zijn tas met inhoud. De jongeman had de tas, een blauwe „pukkel", even op zijn stoel gezet om aan de balie zijn bestelling door te geven. Toen hij enkele minu ten later terug kwam was zijn tas verdwenen. In de tas zat een camera, agenda met adres lijst, een walk-man, twee cas settes, een filmrolletje, een flitser en een Delfts-blauw pe per en zout stelletje. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen onge D' ritsot in tc- iaaie - an d - dez dez; g« ka Al - tgras •min i ir ei Naam_ Adres van de Leidse Courant _als nieuwe abonnee I Postcode/Plaats. I I Betaald wordt G per maand (met automatische afschrijving) G per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- 1 I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232,1 ^2500 VG Den Haag Ideële reclame Reclame is geenszins voor behouden aan commerciële bedrijven die hun waren aan de man proberen te brengen. Ook het ideële doel leent zich ervoor via het reclamebord uitgedragen te worden. Voor beelden daarvan kan ieder een langs de weg tegen ko men. Sinds gisterochtend ook op de Beestenmarkt waar mevrouw L. Bakermans de ladder op klom om een lichtreclame van de Vereni ging ter Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) op te hangen. 'Laat leven dit kind' meldt het lichtbord. De VBOK heeft tot doel de nog niet geboren mens te be schermen. De vereniging staat ongewenst zwangere vrouwen bij. LEIDEN Bezuinigingen op personeel bij de vak groep belastingrechtelijke vakken mogen niet ge paard gaan met gedwon gen ontslagen. Dit is het „onderhandelingsresul taat" dat gisteravond na lang vergaderen werd be reikt door raad en college van bestuur van de Leidse universiteit. Over deze vakgroep werd gesproken in het kader van de af spraken die de universi teit met onderwijsminister Deetman moet maken over diens plan voor taak verdeling en concentratie in het totale wetenschap pelijk onderwijs. De raad ging verder akkoord met de door de minister in juli voorgestelde beleidsaf spraken. Met name belastingrechtelijke vakken was gisteravond on derwerp van discussie. Deze vakgroep toonde zich bij mon de van diens voorzitter mr. J.F.M. Giele verontwaardigd over de „plotselinge verho ging" van de bezuinigingsaan slag met vijf ton, te plegen op het personeelsbudget. Giele, maar ook enkele raadsleden vonden dat de vakgroep als speelbal in de onderhandelin- van bestuur en de onderwijs minister was gebruikt. „Dit extra offer moest kennelijk worden gebracht om het fi nanciële offer van de Leidse universiteit als geheel op een bepaald niveau te brengen",al dus de vakgroepsvoorzitter in zijn speech tot de vergadering. Wel werd toegegeven dat de personeelsopbouw van de vak groep duur is, maar daarin wilde men geen rechtvaardi ging zien voor gedwongen ont slag. Het college van bestuur stelde bij monde van drs.M.J.Koorn- stra daarentegen dat de hogere aanslag in elk geval opheffing door de minister heeft voorko men. „We hebben daarom ge kozen voor het opstellen van een nieuw takenpakket voor belastingrechtelijke vakken, en dat kost wat", aldus Koorn- stra. Het collegelid wees de raad erop dat de uiteindelijke beslissing van de minister, neergelegd in zijn beleidsvoor nemens in juli, voordeliger uit valt voor de Leidse universi teit dan was voorzien in het zogeheten taakverdelingsrap port. Dit rapport was afgelo pen voorjaar opgesteld door het gezamenlijke wetenschap pelijk onderwijs. Daarop volg de vrijwel direct een commen taar van de minister en in juni startten „onderhandelingen" per universiteit met het minis terie. In juli kwam de minister zoals gezegd met zijn definitie richtingen die niet worden op geheven moeten gezamenlijk een bezuinigingsplan opstellen, een zogeheten disciplineplan. Deze worden binnenkort ver wacht. In oktober neemt de Tweede Kamer de uiteindelij ke beslissing over de bezuini gingen in het wetenschappe lijk onderwijs. Om de belangrijkste voorne mens van de minister voor wat de Leidse universiteit be treft nog eens op een rijtje te zetten: Spaans wordt niet opgeheven, zoals eerder voorgesteld, maar wel ingekort tot een propae- deusestudie (1 jaar) Spaanse taal- en letterkunde, gevolgd door een (driejarige) doctoraal fase taal en cultuur van La- tijns-Amerika. Farmacie wordt weliswaar opgeheven, maar krijgt er voor terug een Bio-Farmaceutisch Researc hcentrum met daaraan ver bonden een experimentele bo venbouwstudie. Bij farmacie is sprake van een „vernieuwen de activiteit", waarvoor samen met vernieuwingen bij bio technologie 4 miljoen gulden is uitgetrokken. In de sociale fa culteit worden de andragogi sche wetenschappen opgehe ven. Filosofie behoudt slechts een bovenbouw studierichting. Geologie verdwijnt en is in de praktijk zelfs al opgeheven. Slavisch en Indo-Iraans fuse ren met die van Utrecht en worden eevesticd in Leiden Beweging LEIDEN Burgemees ter C. Goekoop reikte gistermiddag de zogehe ten Zilveren Hoffelijk heids Pluim uit aan eige naar Bouma van de ge lijknamige lunchroom aan de Haarlemmer straat. De pluim is een maandelijkse onderschei ding die uitgereikt wordt- onder auspiciën van het bedrijfsschap Horeca aan kwaliteits-horecabedrij- ven. Het idee om via het competi tie-element de Nederlandse horeca naar een hoger ni veau te tillen, is ontstaan in '79 nadat in de pers de vloer werd aangeveegd met de kwaliteit van de Nederlandse horeca. „We hebben toen een actie uitgedacht om het pu bliek ervan te overtuigen dat de Nederlandse horeca zich op een hoger niveau bevindt dan de mensen denken", ver klaart de heer G. van Goor, lid van de commissie die de pluim toekent. En, zo als ook de Michelin-medewerkers 'in het geniep' de restaurants af lopen om aan de hand van hun ervaringen één dan wel meerdere sterren' toe te ken nen, begeeft het team van het bedrijfsschap zich maan delijks in zo'n 30, over het hele land verspreide, etablis sementen om de beste daar van een pluim toe te kennen. Iedere maand wordt een an der type horecabedrijf door gelicht, de ene maand de dure restaurants, de volgende maand de broodjeszaak om de hoek. Deze maand werden de lunchrooms onder de loep genomen. De eisen die het bedrijfs schap stelt zijn niet gering. Gekeken wordt naar de hy giëne, de inrichting, de al dan niet sfeervolle verlich ting, de ontvangst, de bedie ning en tenslotte wordt beke ken of de prijzen wel in overeenstemming zijn met het gebodene. De commissie gaat daarbij niet over één nacht ijs. De hoogst gekwali ficeerde bedrijven worden enkele malen door leden van de commissie bezocht alvo rens de pluim wordt toege kend. Met de verdiende pluim bevindt lunchroom Bouma zich in het goede ge zelschap van bekende restau rants als Villa Rozenrust in Leidschendam en het Hilton hotel uit Amsterdam aan wie al eerder de pluim werd uit gereikt. Maar ook minder dure zaken als Broodje Con tact uit Heerlen én de Pieper in Amsterdam mogen de pluim voeren. Bouma heeft zijn sporen snel verdiend in Leiden. Op zijn veertiende begonnen als ban ketbakker en na vijf jaar kok te Zijn geweest op de grote vaart, kwam hij via Dor drecht en Utrecht nauwelijks anderhalf jaar geleden in de Leidse Haarlemmerstraat te recht. Dat er zoiets als de Zil veren Pluim bestond, wist hij nauwelijks totdat bekend werd gemaakt dat deze aan hem zou worden uitgereikt. Overigens heeft Bouma het in Leiden uitstekend naar zijn zin. „Een vriendelijke stad", meent hij. .De heer en mevrouw Bouma met de zilveren pluim. Burgemeester C. Goekoop, die niet alleen de zilveren pluim uitreikte maar ook het vrouwelijk personeel van Bouma eeri pluim op mocht spelden, stelde dat er in Lei den ten onrechte nog niet eerder een pluim was uitge reikt. „De Leidse horeca is in beweging", stelde de burge meester die zichzelf echter een bescheiden bezoeker van horecagelegenheden noemde: „Er wordt aan de kwaliteit gesleuteld". Lunchroom Bou ma is overigens het eerste be drijf in de hele Leidse regio dat de Hoffelijkheids Pluim kreeg uitgereikt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3