TAFEL Hoe racistisch zijn we aan het worden? Christenen dreigen in Midden-Oosten te verdwijnen fïTïïTl Ccidóe Soman WVK WERKT AAN OPVOLGING POTTER Afscheid bisschop Simonis van Rotterdam kerk wereld weer Medianota bijschaven brieven lezers ACHTERGROND QeidóaQowuttd DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 PAGING I Nieuwe bisschop Hildesheim Josef Homeyer, sinds 1971 secretaris van de Westduitse rooms-katholieke bisschoppenconferentie, wordt de nieu we bisschop van Hildesheim. Homeyer (54) is de opvolger van bisschop Hein- rich Maria Janssen, die eind vorig jaar bij de paus zijn ontslag indiende. Hij komt aan het hoofd te staan van een bisdom, waarin ongeveer 700.000 rooms-katholieken wonen te midden van een protestantse meerderheid. Ze ven parochies van het bisdom Hildes heim liggen in de DDR en worden be stuurd door de apostolisch administra tor in de Oostduitse stad Magdeburg. Missionaris vermoord De Nederlandse missio naris pater P. J. De Wit, pastoor van de missie Sint Peter in Kudat (Borneo) is in zijn pasto rie vermoord, vermoe delijk door inbrekers. De woon- en slaapka mer waren doorzocht en zijn portefeuille was verdwenen. Pater De Wit (69), missionaris van Mill Hill, is meer dan vijftig jaar in de mssie werkzaam ge- De in 1972 tot secretaris-generaal van de wereldraad van kerken te Genève gekozen dr. Philip Potter wil tegen het eind van 1984, op z'n laatst begin 1985, zijn functie ter beschikking stellen. Er is nu een procedure vastgesteld om in die komende vacature te voorzien. In januari zal onder leiding van de Canadese Lis Wilson, een van de zeven voorzitters van de wvk, een voorbereidings commissie in Genève bijeen komen. De be doeling is dat in juli 1984 een nieuwe secre taris-generaal wordt gekozen. Behalve de secretaris-generaal worden nog andere mensen op hoge posten bij de wvk vervangen. In de plaats van Konrad Raiser, een van de drie plaatsvervangende secreta rissen-generaal, komt de Noordamerikaan Arie Brouwer per 1 september van dit jaar naar Genève. De Westduitse theoloog Gün- ter Gassmann wordt de nieuwe directeur van de afdeling voor geloof en kerkorde. De afdeling voor wereldzending en evangelisa tie komt onder leiding te staan van Eugene Sockwell uit de Verenigde Staten. De nieu we leider van de afdeling voor kerk en sa menleving is de Brit David Gosling. De Ne derlander prof. dr. Theo van Boven is beno- memd in het bestuur van de commissie voor internationale zaken. Hij is hoogleraar vol kenrecht in Maastricht en was voordien hoofd van de VN-< senrechten. Pelgrimstocht naar Banneux Zaterdag 3 en zondag 4 sep tember vertrekt vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft en Wateringen een tweedaagse pelgrims tocht naar de Mariabede- vaartplaats Banneux in de Belgische Ardennen. Er wordt overnacht in het con grescentrum „Rolduc" te Kerkrade. De kosten voor deze tweedaagse reis bedra gen 115,- per persoon. Zon dag 4 september wordt in Banneux de Nederlandse dag gehouden onder leiding van de bisschop van 's Hertogen bosch mgr. J. Bluijssen. Tege lijkertijd zijn er 225 zieken en gehandicapten in Banneux voor hun jaarlijks triduüm. Thema voor deze bedevaart luidt: „Luisteren naar Ma- Belangstellenden kunnen zich opgeven bij een der vol gende adressen: Den Haag: mevr. Oosthout, Sportlaan 168, tel. 651321; mevr. Graaff, van Slingelandstraat 150, tel. 555936; zuster Hoogeveen, Vlierboomstraat 198, tel. 258617; pastoor van Winkel, Apeldoornselaan 240, tel. 457064. Noordwijk: mevr. van Houten, Jeroenspark 38, tel. 01719-16706. Lisse: mevr. Lubbers, Ooievaarsstraat 48, tel. 02521-14328. Delft: mevr. de Jong, C. Fockstraat 4, tel. 015-130179; mevr. Slieren- dregt, St. Aldegondestraat 12, tel. 569776. Westland: mevr. Kester, tel. 01742-2756; mevr. Vijverberg, Naaldwijk, tel. 01740-28030; mevr. Van de Hark. Poeldijk, tel. 01749- 45669. Voorburg: mevr. So- mers, Da Costaplein 41, tel. 864104. Langeraar: mevr. Volgering, tel. 01722-2674. „In de navel der wereld, het Midden-Oosten, wonen steeds minder christenen. Waren het tot voor kort de vooraanstaanden en tot rijk dom gekomenen die vertrok ken, nu zijn het hele christe lijke gemeenschappen die graag naar een Europees land of naar de Verenigde Staten willen verhuizen". Dit staat in een gisteren uitgegeven verklaring van het interna tionale rooms-katholieke Het commissariaat acht het niet denkbeeldig, dat binnen enkele generaties de hele christenheid uit het Midden- -Oosten zal zijn verdwenen, „getuige net feit dat thans in Jeruzalem nog maar 10.000 Arabische christenen wonen, evenveel als in de dagen van de discipelen van Jezus". De grootste christelijke gemeen schappen bevinden zich vol gens de door Missio gemaakte opstelling in Egypte 5,5 mil joen), Libanon 1,5 miljoen), Syriè (685.000), Irak 443.000), Iran (220.000) en Jordanië (166.000). Turkije komt niet verder dan 160.000 en Israël is teruggelopen tot 120.000. Als oorzaken van de teruggang ziet Missio de groeiende druk van Staat en samenleving op de christelij ke minderheden, veroorzaakt door het Arabische nationa lisme en door pan-islamiti- sche stromingen. Daarvan zijn de kleine christelijke kerken, wier geschiedenis te ruggaat tot de tijd der aposte len, de dupe, aldus Missio. In Turkije is dat vooral duide lijk te zien geweest, waar het aantal christenen de afgelo pen vijf jaar met de helft is verminderd. Mgr. Simonis zal zondag 2 oktober officieel afscheid nemen van het bisdom Rotterdam in een pontificale eucharistievie ring in de kathedrale kerk aan de Mathenesserlaan. Deze vie ring is alleen toegankelijk voor genodigden. De openbare af scheidsreceptie is om half twee in restaurant Engels. Met het tonen van zijn benoemingsbrief aan het metropoli- taan kapittel is mgr. dr. A. J. Simonis gisteren aartsbisschop- -coadjutor geworden van het aartsbisdom Utrecht. Op dat mo ment werd hij ook apostolisch administrator van het bisdom Rotterdam. Deze laatste functie zal dr. Simonis vervullen tot het moment dat er een nieuwe bisschop van Rotterdam is. Hij blijft tot november in Rotterdam wonen, maar is vanaf maan dag 29 augustus ten dienste van en werkzaam in het aartsbis dom Utrecht. Het bestuur van het bisdom Rotterdam heeft hij in handen gelegd van hulpbisschop mgr. drs. R. Ph. Baer. RK Kerk Mexico bekritiseert machtsconcentratie van regering De rooms-katholieke kerk van Mexico verwijt de regering, dat zij streeft naar een samenballing van de macht in haar handen. In een document van de Mexicaanse bisschoppencon ferentie, in Mexico-stad verspreid, wordt gezegd, dat deze concentratie van macht de participatie in de politiek belem mert. het politieke systeem in discrediet brengt en bij de bur gers tot onverschilligheid leidt. De Mexicaanse bisschoppen menen, dat in de Mexicaanse maatschappij corruptie, bedrog, leugen, opportunisme en een gebrekkig gevoel van verant woordelijkheid heersen. Het is geoorloofd te zeggen, dat de leidende kringen deze immoraliteit in de publieke en private sector hebben bevorderd, aldus de bisschoppen. Volgens de kerkleiders heeft de economische crisis, waarin Mexico zich bevindt, opnieuw laten zien, dat de modellen van economi sche ontwikkeling niet functioneren. De bisschoppen oefenen er kritiek op uit, dat „sommige mensen in leidende kringen" het land in het bijzonder op cultureel en economisch gebied aan het buitenland hebben overgeleverd. Kloosterzusters protesteren tegen reactie KNR op benoeming Simonis In een brief aan mgr. A. J- Simonis hebben 400 vrou welijke religieuzen zich ge kant tegen de reactie van het bestuur van de Konferentie Nederlandse Religieuzen (KNR) op zijn benoeming tot coadjutor met recht van op volging in het aartsbisdom Utrecht. Het bestuur van de KNR, waarin de organisaties van vrouwelijke en mannelij ke religieuzen in Nederland samenwerken, publiceerde begin augustus een brief, waarin het mededeelde zich teleurgesteld en beledigd te voelen door de wijze waarop de benoeming van bisschop Simonis tot stand is gekomen. De zusters, die klagen over het gebrek aan inspraak bij de opstelling van de brief van het KNR-bestuur, wen sen mgr. Simonis met zijn be noeming geluk en geven hem de verzekering van hun me deleven, steun en gebed. Zij hopen, dat het enthousiasme van de nieuwe coadjutor een nieuw elan zal geven aan hen, die de woorden van de Heer serieus nemen en de liefde tot God en tot de me demens in hun leven tot uit drukking willen brengen". In een brief aan het bestuur van de Stichting Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SNVR) hebben de zusters gevraagd ertoe bij te dragen, dat het KNR-bestuur tot standpunten komt die meer in overeenstemming zijn met 4e werkelijke mening van de religieuzen in Nederland dan bij de brief over de benoe ming van mgr. Simonis het geval is geweest. Pittig gehakt met gesmoorde courgette en aardappelen mokkavla Wie met zijn tweeën is heeft nodig: 150 g gehakt, 1 sneetje brood, 1 lepel losge klopt ei, zout, chilipoeder of cayennepeper, uitje, (knoflook), 35 g margari ne, 2 lepels (hot) tomaten ketchup, 1 theelepel bloem, aroma naar smaak; 1 lepel olie, uitje, knof look, 1 courgette of stuk eetbare pompoen, oregano, 2 tomaten, zout, aroma, ketjap; 0,5 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g maize na, 30 g suiker, 2 theelepels oploskoffie, 1 pakje vanil lesuiker, paar kinder schuimpjes. Meng bet gehakt met in warm water geweekt en daarna fijn gemaakt brood, ei, zout, chili poeder of cayennepeper, fijn gesneden ui en desgewenst ge perste knoflook. Vorm per persoon een tartaarachtige koek van het gehakt en leg die een uurtje koel weg. Bak het gehakt in warme margarine bruin en gaar in ongeveer een kwartier. Leg het gehakt op een bord of schoteltje en schep er de (hot) tomatenketchup over. Maak de jus af door er de bloem licht in te bakken, dan weinig water toe te voegen en aroma. Fruit de kleingesneden ui en de hele knoflook in de olie goudgeel. Haal de knoflook uit de pan en doe er de geschilde in in blokjes gesneden courget te in met wat oregano. Smoor de groente gaar in ongeveer tien minuten. Warm dan nog even de ontvelde en in stuk ken gesneden tomaten mee en breng de groenten op smaak met zout, aroma en ketjap. Zet de helft van de melk op. Meng maizena, suiker en wei nig koude melk en schenk bij dit papje wat hete melk. Doe het mengsel al roerende in de pan en laat de vla even door koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe en de kof fie en vanillesuiker. Garneer de geheel afgekoelde vla met een paar schuimpjes. JEANNE MOORD OP AMSTERDAMS PLEEGKIND STELT VRAAG: AMERSFOORT Zo'n 5000 mensen hebben za terdag in Amsterdam ge demonstreerd tegen ra cisme, fascisme en discri minatie. Dit naar aanlei ding van de moord op de 15-jarige Antilliaanse jongen Kerwin Duin- meijer, een door een Ne derlands gezin geadop teerd kind. De jongen werd een week eerder 's avonds laat doodgesto ken door een 16-jarige jongen, die tegenover de politie verklaarde „een hekel aan zwarten te hebben". Zijn racisme, fascisme en dis criminatie in Nederland zó sterk in opkomst, dat een moord als deze als een duide lijk symptoom daarvan kan worden gezien? En is de in vloed van een Volksunie van' Glimmerveen, of een Cen trumpartij van het Tweede- Kamerlid Janmaat zó omvat tend, dat het uitgebreid vesti gen van de aandacht op deze partijen en groeperingen ge rechtvaardigd is? Worden termen als racisme en fascis me te pas of te onpas ge- menleving? Enkele dagen geleden publi ceerde de Nederlandse Stich ting voor Statistiek (NSS) een opinie-analyse van een on derzoek dat werd gehouden naar het beeld, dat het Ne derlandse publiek heeft van de etnische minderheden. Als hierover wordt gesproken dan worden bedoeld de naar schatting 500.000 tot 1.000.000 niet-Nederlandse ingezete nen en Nederlanders, die op grond van herkomst, naam, uiterlijk en gedrag kunnen worden gerekend tot de etni sche minderheden. Zo staan bijvoorbeeld zo'n 18.000 per sonen geregistreerd onder de Surinaamse nationaliteit, maar een veel groter aantal voormalige rijksgenoten heeft de Nederlandse natio naliteit verkregen zonder dat in alle gevallen gesteld kan worden, dat zij wat betreft uiterlijk en gedrag niet meer te onderscheiden zijn van de autochtone Nederlanders. Tolerantie Termen als discriminatie en racisme vallen, aldus de NSS, al vrij snel en de mening is wijd verbreid dat-de toleran tie tegenover deze minderhe den is afgenomen en dat de discriminatie toeneemt. Maar, aldus de onderzoekers, voorzichtigheid is geboden, omdat betrouwbare gegevens over de omvang van discri minerend gedrag ontbreken. „Het kan immers zijn", aldus de NSS, „dat mede onder in vloed van de publiciteit rond de op zichzelf onbetekenende Centrumpartij, vooral de ge voeligheid voor dit gedrag is toegenomen en niet zozeer het gedrag zelf". De onder zoekers wijzen in dit verband op een opiniepeiling in juni, waaruit bleek, dat een ruime meerderheid van de Neder landers niet weet, maar meent, dat het fascisme in Nederland is toegenomen en dit verschijnsel wordt vooral in verband gebracht met de houding tegenover buitenlan ders. Al die termen mogen dan veel worden gebruikt, en da gelijks mag worden bericht over minderheden, maar weet het publiek wel wat daarmee wordt bedoeld? Uit het laatste onderzoek bleek, dat altijd nog 9 procent van de ondervraagden niet wist, wat er met etnische tninderheden wordt bedoeld. En het gros van het publiek denkt bij die term alleen maar aan Turken, Marokka nen en Surinamers. Voorts blijkt, dat de totale omvang van de etnische minderheids groepen sterk wordt over schat. Werkloosheid De Nederlanders blijken als voornaamste problemen met betrekking tot de minderhe den te zien de werkloosheid, gebrek aan woonruimte en aanpassings- en cultuurpro blemen. Discriminatie wordt spontaan weinig genoemd en criminaliteit al evenmin. Of, zo zou je het kunnen uitleg gen, als je als Nederlander zélf zonder werk zit, kun je al gauw geneigd zijn buiten landers er voor aan te zien nieuwe banen in te pikken, of andere bezet te houden. De helft van de ondervraag den ziet een oplossing van de problemen in het dichthou den van de deur voor nieuwe groepen buitenlanders. Even eens de helft denkt aan ver trek met (afkoop)premie naar de landen van herkomst. Slechts weinigen (14 procent) vinden dat minderheden ex tra geholpen moeten worden bij het zoeken naar werk en iets meer dan een kwart is van mening dat discriminatie krachtiger bestreden zou moeten worden. Velen (44 procent) kunnen geen politieke partij noemen met een „betere" oplossing van het minderhedenpro bleem. De PvdA wordt als zodanig genoemd door 21 procent (58 procent van de eigen aanhang), het CDA door 12 procent (49 procent bij eigen aanhang) en de VVD door 12 procent (45 pro- cent bij eigen aanhang). Opvallend en wellicht ook maatgevend is, dat de Cen trumpartij slechts door 4 pro cent van de Nederlanders wordt genoemd als partij met een betere oplossing (Zet ze het land uit). Alle partijen De voorstanders van deze op lossing zijn gespreid onder de aanhang van allerlei partijen, zo meldt de NSS. Driekwart van de Nederlanders is vóór het beperken van kinderbij slag voor niet in Nederland woonachtige kinderen van minderheidsgroepen. Bij aan hangers van het CDA meent 80 procent dit. Ook vindt een ruime meer derheid dat minderheden zich zo snel mogelijk moeten aanpassen aan Nederlandse gewoonten en gebruiken. De mening is dus wijd verbreid dat er vooral niet méér bui tenlanders bij moeten komen, en dat de blijvers zich moe ten aanpassen. Extra hulp vindt weinig weerklank. Is de discriminatie daarom snel groeiend? De onderzoe kers zijn daar voorzichtig over. Gewezen wordt op de geringe belangstelling voor rechts-radikale oplossingen, maar tegelijk ook op de vele voorstanders voor vertrek met premie. De resultaten geven volgens de onderzoekers ook aanlei ding tot wat optimisme. Zo blijkt „discriminatiebewust heid" bij de jongeren heel wat sterker te zijn dan bij de ouderen en sociaal gezien wordt het verheugend ge noemd, dat de minderheden slechts op vrij beperkte' schaal in verband worden ge bracht met (extra) hoge cri minaliteit en drugsgebruik. Alleen als' het eigen belang direct wordt geraakt, is alle enthousiasme heel wat min der groot. Maar die houding beperkt zich gewoonlijk niet alleen tot de minderheden. willem franssen PERIODEN MET ZON DE BILT (KNMI) - Ook mor- gen mag op perioden met zon gerekend worden. Een gebied van hoge luchtdruk heeft zich van de Noordzee naar Oost- -Europa verplaatst en zorgt in ons land voor weinig wind. In de aanwezige lucht komen wel wolken tot ontwikkeling maar zullen ook flinke perioden met zon zijn, waarbij de tempera tuur in de middag tot circa 24 graden kan oplopen. In de loop van de middag echter kan er aan de kust een zuidwesten j wind staan; die daar voor eni ge verlaging van de tempera tuur kan zorgen. Oceaanfron ten zullen de komende dagen tot in het vaste land van West- -Europa kunnen doordringen en mogelijk voor regen zorgen. Pisuisse-prijs 1983 voor karin Bloemen AMSTERDAM Docenten van de Akademie voor Klein kunst in Amsterdam hebben de Pisuisse-prijs 1983 toege kend aan Karin Bloemen. Deze prijs, voortgekomen uit de nalatenschap van Fie Ca- relsen, wordt jaarlijks uitge reikt aan de leerling die in het afgelopen seizoen de beste the- aterprestatie(s) heeft geleverd. Karin krijgt de prijs voor het totaal van de programma's waarin zij heeft meegewerkt. Bovendien is dit jaar voor de derde maal door de Stichting Vrienden van de Akademie voor Kleinkunst en het initia tief van docenten de „kreativi- teitsprijs" toegekend. Deze prijs gaat naar Erna Sassen, vanweg haar kreatieve presta ties in het soloprogramma „Pierre" dat dit jaar op de aka demie is opgevoerd. Het heeft wat langer geduurd dan de regering zelf aanv; kelijk verwachtte, maar nu ligt er van het kabinet-Lubtx dan toch een beleidsvisie op het te voeren mediabeleid en resultaat is niet onverdienstelijk. Dit temeer omdat de ac tereenvolgende kabinetten van de laatste jaren er stuk voor stuk grote moeite mee hadden om hun beleidsvi op papier te zetten. We beperken ons tot drie punten uit de medianota. Alli eerst het besluit van het kabinet om de abonneetelevisie u sluitend in handen te geven van commerciële bedrijven, omroep moet er buiten blijven. Het is zeer de vraag of kabinetsbesluit niet een eerste en onherroepelijke stap is weg naar een commercieel geëxploiteerd derde net. Veel afhangen van de voorwaarden en beperkingen, die aan commerciële bedrijven worden gesteld. Een beperking ii elk geval dat er geen reclame mag komen op dit derde n en dat lijkt ons een belangrijke grens. Maar de andere bep< kingen, waarover de medianota vaag is, zullen bij de kamr behandeling duidelijk uit de verf moeten komen. Dat is te meer noodzakelijk, en dan komen we aan tweede punt, omdat als gevolg van de voorstellen van kabinet de concurrentiekracht van de bestaande Hilversui se omroepen ondermijnd dreigt te worden. Bij de aanzet het ontstaan van een commercieel derde net zou die conci rentiekracht juist moeten worden verbeterd. De omroep mogen weliswaar hun zendtijd met twintig uur per week u breiden, maar daar staat geen enkele financiële tegemoetk ming tegenover. De omroepen moeten integendeel fors ga bezuinigen: dertig miljoen gulden volgend jaar, oplopend de jaren daarna. Dat betekent dat de omroepen per uur zen tijd aanmerkelijk minder geld kunnen gaan uitgeven dan nu toe. Onder die omstandigheden zouden zij door de coi merciële bedrijven op het abonnee-Av-net snel onderuit haald kunnen worden. Wat de omroepen betreft zit hier dl delijk het zwakke punt in de nota. T HET hoofdstuk in de medianota over de schrijvende pers ons derde punt is ronduit schamel te noemen. Er koi geen of nauwelijks een nieuw beleid voor steun aan kranti ter ondersteuning van de pluriformiteit van de Nederland pers, of ter uitbreiding daarvan. Als enige reden voor ontbreken van zo'n nieuw beleid wordt het argument geha teerd, dat de STER-reclame slechts beperkt zal worden ui gebreid. Maar al is die uitbreiding dan minder dan aanva kelijk de bedoeling van de beleidmakers op het departeme van WVC was, een half uur per week is toch een uitbreidin Die grotere mogelijkheid om bij de STER reclame te mak< zal ten koste gaan van de inkomsten bij de dagbladen. HlER staat tegenover dat de dagbladen toch toegang zuil kunnen krijgen tot de zogenaamde nieuwe media. Dat loo uiteen van de nog op te richten abonneetelevisie en de ree bestaande Teletekst tot eventuele andere vormen van e deelkrant. Bovendien is daarbij en dit is toe te juichen een uitzondering gemaakt op de regel, dat de reclame uitslïy tend aan de STER is voorbehouden. Dagbladen mogen hun eventueel te stichten beeldkranten zogenaamde statisch" reclame gaan maken. Niet bewegende beelden dus, zoals ook op de advertentiepagina's van de kranten zijn terugV vinden. MAAR het ene punt met het andere gecombineerd gé< - nieuwe steun ter ondersteuning van de pluriformiteit, w toegang tot die nieuwe media zal er zeer waarschijnlijk tc leiden dat in de krantewereld nog meer dan tot nu toe h recht van de sterkste zal gaan gelden. Daar waar krantei concerns niet zelf voorzieningen treffen voor met name r gionale pluriformiteit een unieke situatie waar onze krai zich in bevindt zal de monopoliepositie van de enkele r giogiganten alleen nog maar groter worden. Want zondi- daadwerkelijke steun en bescherming zal de toegang tot nieuwe media alleen maar voor de financieel sterkeren ecl haalbaar zijn. Daarom doet de Tweede Kamer er goed aan medianota ook op dit punt nog eens kritisch te bekijken. Die nota als geheel heeft overigens ook vele positieve kaïi- ten. Het zou daarom goed zijn als de Tweede Kamer de op enkele punten evenwichtig zou bijstellen. Dat is mogelij want daar is een CDA/PvdA-meerderheid voor te vindej zoals al uit de eerste reacties blijkt. Het kabinet zou er go aan doen die eventueel door de Kamer aan te brengen wijs gingen even pragmatisch te aanvaarden als men nu, volgei minister Brinkman, pragmatisch binnen het kabinet tot con promissen is gekomen. 'fi ll duidelijk geschreven. De 'redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Geen discriminatie Het door intimidatie en ge weld beroven van bejaarden lijkt te gaan behoren tot de stelselmatig voorkomende vor men van criminaliteit. Over de daders bericht men erg voorzichtig: immers vooral niet discrimineren. Wie echter goed leest verneemt dat bij deze minderwaardige misda den vaak bepaalde buitenlan ders zijn betrokken. Voor de politie is het veelal moeilijk het bewijs rond te krijgen. Korte tijd geleden had de Haagse politie echter succes: vier jeugdige personen uit Po len konden kort na een bejaar de vrouw te hebben beroofd èn een textieldiefstal te heb ben gepleegd, worden klemge reden. Maar wat gebeurt er nu? Stellig berechting hier en hopelijk, in afwachting daar van, thans in voorlopige bewa ring? En dan de grens over ge zet? Deze lieden zijn hier toch illegaal? En binnen de kortste keren weer hier terug? Met niet genoeg nadruk moet men eisen dat onze grensbewaking verscherpt wordt. Nu de ont- Suriname ient als één van wikkelingshulp j is opgeschort die: de voorwaarden voor herva ting te worden geëist, dat d land alle migranten die zie hier misdragen en zich ni - weten te handhaven terujï' neemt. Blijft het in ons land i dit opzicht een slappe boel da valt te vrezen, dat de Cei- trumpartij een grote leder winst wacht en daar mand mee gebaat. Voor ons nageslacht dient Nedei land aantrekkelijk en veilig zijn. Geen discriminatie daai bij, echter óók niet ten aanzie van onszelf! C. J. Visser, Den Haag. Bermbeplan ting De laatste jaren is men er ons land toe over gegaan bepaalde berm-en groenstrr ken langs diverse verkeers-e - waterwegen de flora een rijkf - lijker en gevarieerder aanzicl te geven, door deze zo onge - rept mogelijk te laten. D Dienst der Gemeenteplantsoe I nen was reeds overgegaan tcf- het miniseren in bermen en den, doch in het kader bezuinigingspolitiek gebeur dat dit jaar nog iets drasti scher. In totaliteit geven dez doorgroeiprojecten, zoals dez in vaktermen worden ge noemd, een ontspannend ka rakter op 's heren wegen. Al I echter de te lange sprietgras sen tot hooi- of strovorminfc I overgaan heeft dit hier daar reeds aanleiding gegever tot bermbrandjes. De daarb: i I ontstane rookontwikkelin kan daarbij een gevaarlijke tuatie scheppen voor het ver keer. H. Buining, DEN HAjCi'o 5 ei gegaan IU i het maaie- I recreatiegebie I ot bsrlor ï/an rl -

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2