Kamer positief over medianota Begin houdt Israël in spanning over aftreden Jonge vrouw dood aangetroffen „BESTEL" INTACT, BEDRIJVEN MOGEN UITZENDEN Vliegtuig brengt trein tot staan Challenger opnieuw de ruimte in Meisje (3) alleengelaten met spinnen en reptielen 1001 uitlaten. -AUTOWARENHUIS Goede vangst BON: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 30 augustus 1983,74e jaargang no. 22667 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijlhofl Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 Bank. Amro- bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: U.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. i TV-TIPS HET WEER Dolly Dots in eerste eigen film op Ned. I om 19.25 uur. Om 20.26 uur film „Dodelijke ont moeting" vol vliegstunts. Op Ned. II om 20.20 uur in „Tijdsein" reportage uit Israël en om 21.40 uur gesprek Karei van 't Reve met Annie MG Schmidt. Op België 1 om 21.35 uur politieserie „Centraal Sta tion". Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur 14, middagtemperatuur 24 graden. Eerst weinig, later matige zuidwestenwind. Zon op 06.49, onder 20.31. Schev. hoog water 8.27 en 20.48. Laag water 4.15 en 16.36. Wim Kan ter observatie in ziekenhuis NIJMEGEN - Ter schreven aan zijn jbservatie is Wim voortdurende zorg dezer dagen voor zijn vrouw ipgenomen in het Corrie Vonk, die Nijmeegse St. Rad- nooit meer hele- joudziekenhuis. Hij maal herstelde van claagde de laatste een lichte beroerte, jlijd over toenemen- Ofschoon er vol- zijn nachtrust op. In de vermoeidheid, doende medische het ziekenhuis on- I die door zijn huis- hulp voor haar aan- dergaat hij een rust- "arts wordt toege- wezig is, week hij kuur. haar zijde offerde hij daar- ook veel Fotograaf eist zes miljoen smartegeld van Navratilova NEW YORK De Amerikaanse fotograaf Art Seitz heeft bij een rechtbank in de Ame rikaanse plaats Queens van de 26-jarige ten nisspeelster Martina Navratilova een smarte geld van twee miljoen dollar (ruim zes mil joen gulden) geëist. Bijna een jaar geleden nam Seitz op Flushing Meadow foto's van een huilende Navratilova, kort nadat ze tijdens het toernooi om de open Amerikaanse titels een nederlaag had geleden tegen haar vrien din Pam Shriver. Toen de uit Tsjecho-Slowa- kije afkomstige Amerikaanse dat merkte nam ze de fotograaf de camera af en vernietigde de film. Overigens staat Seitz bij de tennis spelers en -speelsters slecht bekend, omdat hij openbaarheid heeft prijsgegeven. de Lubbers: werkloosheid blijft onder miljoen DEN HAAG Het aantal werklozen zal in het komende jaar dankzij een opleving van de econo mie onder het miljoen blijven. Dit heeft premier Lubbers gisteravond voorspeld in het KRO tv- programma Brandpunt. „Er is een tijdlang gezegd dat het zeker is dat Nederland dit jaar of volgend jaar een miljoen werklozen zal hebben. Dat staat voor mij niet vast", aldus Lubbers. De premier verder in de uitzending dat de investeringen de bedrijven dit jaar zullen toenemen, een toe me die ook in 1984 doorgaat. De export zal dit jaai met drie procent groeien en volgend jaar nog met enkele procenten meer. De inkomens zullen ech ter voorlopig nog niet omhoog gaan, zo liet Lub bers weten. De effecten van de opleving vi economie zullen allereerst gebruikt moeten den voor uitbreiding van de werkgelegenheid, al dus de premier. LEIDEN De Leidse politie ver richt vandaag onderzoek naar de doodsoorzaak van een 27-jarige Duits meisje, dat vanmorgen omstreeks acht uur levenloos is aangetroffen in een woning van een hofje aan de Pa pengracht. Het meisje werd gen door haar vriend gevonden. Kapers van Franse Boeing dreigen met opblazen TEHERAN De kapers van de Franse Boeing-727 hebben vanochtend op het vliegveld van Teheran nieuwe brandstof geëist om te kun nen vertrekken. Zij herhaalden hun dreigement het toestel te zullen opblazen, als iemand dichter bij zou komen. Dit heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Om half negen onze tijd hadden de Iraanse autoriteiten de vier kapers gevraagd zich over te geven. Een kwartier later kwamen de pi raten, die niet op het verzoek ingingen, met hun nieuwe eis. Om half negen was tevens het ultima tum verstreken zonder dat zij hun dreigement om het toestel op te blazen hadden uitgevoerd. Dit ul timatum hield in dat Frankrijk zou moeten a&n- kondigen dat het zijn militairen uit Tsjaad en Li banon zal terugtrekken en zijn militaire hulp aan Irak zal staken. Parijs heeft hierop niet gerea geerd. !bi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een grote meerderheid in de Twee de Kamer staat, om overi gens verschillende rede nen, positief tegenover de medianota. Terwijl CDA, grootste regeringspartij, en PvdA, grootste opposi tiepartij, tevreden consta teren dat de regering het bestaande bestel overeind wil houden, de VVD be nadrukt de invoering van de abonnee-televisie en spreekt vooral hierdoor van „een doorbraak in een tot dusver conserva tief beleid". Alle partijen hebben overigens ook be denkingen. De medianota van minister Brinkman, waarover het kabi net j.l. vrijdag een compromis heeft bereikt, laat de bestaan de en eventueel nieuwe om roepen het alleenrecht om „ge wone" televisieprogramma's te maken. Daarnaast mag het be drijfsleven via de kabel ook programma's uitzenden in de vorm van betaal-tv, maar zon der reclame erin. De minister gaat akkoord met uitbreiding van de tv-zendtijd met 6 uur op 1 oktober 1984 en nog eens 14 uur een jaar later, maar of het daartoe komt is onzeker. De omroepen krijgen weilswaar meer geld uit recla me, maar moeten hun exploi tatiekosten volgend jaar ver minderen met 30 miljoen, in 1985 met 35 en in 1986 met 40 miljoen gulden. In die jaren kunnen dan kijk- en luister geld stabiel blijven na een verhoging tot 158, resp. 46 gul den volgend jaar. Andere hoofdpunten uit de medianota zijn het begin van regionale en plaatselijke uit zendingen, waarvoor de over heden kijkgeld kunnen hef fen, de mogelijkheid voor de pers een krant op de televisie te brengen, geen uitbreiding van zendtijd voor superomroe- pen, inkrimping van de zend tijd van de NOS. Pagina ter Met een snoekduik eé" de boot in LEEUWARDEN Ex-visser R.A. Toering (75) te Eerne- woude, die gisteren een pa lingfuik uitzette in It Wiid, is met een onverwachte buit dobberen sloeg er een snoek. Even later spatte het dier op Uit het water en landde voor de voeten van de verbaasde visser in het bootje. De snoek bleek bij weging twee kilo zivaar te zijn. „Vijftig jaar ge leden is mij dat ook eens ge beurd. maar het blijft een bij zonderheid", aldus de visser. Onbekende man aangespoeld NOORDWIJK Op het strand van de Langevelderslag is gistermorgen een dode man aangespoeld. Het nog onbe kende slachtoffer werd op de vloedlijn aangetroffen door een trimmer. De drenkeling, die geen sporen vertoonde van éen misdrijf is tussen de 30 en 40 jaar oud. Hij is 1,85 meter lang, heeft een spits gelaat met iets bolle wangen, een blanke huid, don- derblond haar met hoge haar inplant, blauwgrijze ogen en iets vooruitstekende snijtan den. De man heeft twee litte kens van operaties: aan het linker scheenbeen met een lengte van 39 centimeter, en aan de linkerheup met een lengte van 17 centimeter. Hij droeg een horloge van het merk Seiko, een bruin ge streept overhemd maat 40, Een bruin windjack met een witte kraag, maat 50 merk Sportline, een beige pantalon merk Bat- taan, beige gestreepte sokken en bruine sandalen maat 44/45. Wie denkt te weten wie deze man is wordt verzocht contact op te nemen met de politie, tel. 01719-11100. Overi gens is nog altijd niet de iden titeit bekend van de volledig naakte man die een maand ge leden EN EEN COMPLETE AGENDA UTRECHT De machinist van de stoptrein Roosendaal-Dordrecht heeft gistermiddag de schrik van zijn leven gekregen, toen een sproeivliegtuig tussen Zevenbergen en Lage Zwalu- we onder de bovenleiding door vloog. De trein stond vijf minuten stil voor dat de machinist in staat was verder te rijden. De bovenleidingen van het Nederlandse spoorwegnet staan 5,5 meter boven de grond, aldus een woordvoerder van de NS. Het is nog niet bekend van welk bedrijf het sproeivliegtuig is. De politie stelt sa men met de plaatselijke politie een onderzoek in naar de luchtacrobaat. Precies zeventien minuten te iaat is vanmorgen het Amerikaanse ruim teveer Challenger vertrokken voor een zesdaagse reis door de ruimte. Het op onthoud werd ver oorzaakt door een hevige onweersbui, die op het eigenlijke moment van de lan cering boven Cape Canaveral hing. Vele duizenden mensen waren ge tuigen van de lance ring. Het was de eerste nachtelijke lance ring van een be mand ruimtevaar tuig sinds de tocht van de Apollo-17, de tot dusver laat ste vlucht naar de maan in 1972. De lancering én terug keer 's nachts zijn nodig om morgen een Indiase weer-, communicatie- en tv-satelliet, op de juist6 plaats in de ruimte te kunnen brengen. Behalve de vijf bemannings leden bevinden zich aan boord, speciaal voor de verzame laars, 260.000 ex presse-enveloppen van de vlucht, die tegen een winst van enkele dollars zullen worden verkocht. De opbrengst daar van wordt verdeeld tussen het Ameri kaanse ruimtevaart bureau NASA en de Amerikaanse poste rijen. Een vogelspin wordt door een medewerker van de Die ren ambulance in een container geborgen EXOTISCHE DIEREN IN BESLAG GENOMEN DEN HAAG In een woning aan de Haagse Jan de Baenstraat heeft de politie gisteravond een schorpioen, drie vogelspinnen, twee landschildpadden, twee leguanen, een kousebandslang en tal van andere exotisch en uitheemse diersoorten aangetroffen. De politie kwam in actie na een melding dat een kind in de wo ning al uren achtereen huilde. In de woning trof de politie „een onbeschrijfelijke chaos" aan. Door het gehele huis lagen de uit werpselen van de dieren, links en rechts fladderden vogels, er was geen stoel of tafel te bekennen en temidden van dit alles stond het meisje te huilen. Het was een 3-jarig meisje, dat door haar moeder alleen was gelaten. In het vriesgedeelte van koelkast werden honderden jonge ingevroren krodilletjes slangetjes aangetroffen, waarschijnlijk voeding voor de reptielen en andere dieren. De 27-jarige moeder van het kind kwam even later thuis. Zij had het kind wel vaker alleen gelaten, zei ze, al tijd zonder problemen. Tegen de 31-jarige vriend van de huur ster is proces-verbaal opgemaakt wegens het in het bezit hebben van beschermde diersoorten. Alle dieren zijn overgebracht n een dierenasiel in Nootdorp. JERUZALEM Premier Begin heeft Israël in grote spanning gehouden door zijn definitieve besluit over zijn mogelijke aftre den voor de tweede keer uit te stellen. Onder grote druk van zijn ministers zei Begin gisteren zijn besluit tot vanochtend te zullen uitstellen. Begins woordvoerder, Po- rat, zei dat als gevolg van het uitstel er nog steeds een kans bestaat, dat de premier van gedachten zal veranderen. Volgens de Israëlische radio heeft Be- Begin gin gisteren tijdens de ontmoeting met zijn mi nisters en de leiders van de coalitiepartijen weinig Begin gewezen, dat zijn aftreden er toe zal leiden dat de Arbei derspartij aan de macht komt. In dat geval, zo zeiden zij, zul len de plannen om de westelij ke Jordaanoever te integreren bij de staat Israël van tafel verdwijnen. Ook werd Begin gewezen op de moeilijke posi tie, waarin Israël momenteel verkeert als gevolg van de oorlog in Libanon. Mocht Be gin inderdaad voet bij stuk houden, dan is de kans zeer groot dat er vervroegde ver kiezingen gehouden zullen worden. De voorzitter van de coalitiepartijen, Shapira, zei gisteren dat deze verkiezingen al in november zouden plaats vinden. Nederlanders in Suriname opgepakt en uitgewezen PARAMARIBO De Suri naamse machthebbers heb ben twee Nederlanders, die het afgelopen weekeinde in Paramaribo werden aange houden, het land uitgewezen. Het gaat om Telegraaf-jour- nalist Guido van der Kreeke, en een in Frans-Guyana wo nende Nederlander, Herman van den Berg. De twee, die elkaar kennen uit hun diensttijd bij de krijgsmacht in Suriname voor de onafhankelijkheid, de TRIS, en daarom in Suri name als „staatsgevaarlijk" worden beschouwd, zouden het land zonder de vereiste papieren zijn binnengeko men. Het tweetal zelf zegt dat zij in Suriname op va kantie waren. Het Surinaam se persbureau SNA meldde echter dat de twee werden opgepakt toen zijn foto's maakten bij de woning van legerleider Bouterse. Zij had den volgens SNA kaarten en lijsten met namen en tele foonnummers „van perso nen" op zak. Zij worden er ook van beschuldigd nauwe contacten te onderhouden met de bevrijdingsraad van ex-president Chin A Sen. Na verhoor is Van den Berg naar Guyana teruggebracht en Van der Kreeke op een vliegtuig naar Nederland ge- ADVERTENTIE Bel voor de scherpste prijzen Je zult maar in een Fries slootje bezig zijn een fuik uit te zetten en dan plotseling een snoek uit het water zien springen: regelrecht in je bootje. Dat overkwam gisteren de heer Toering uit Eernewoude, die eerst zag, dat de snoek (zijn slag) sloeg, uit het water opsprong en voor zijn voeten in het bootje terechtkwam. Wie de Leidse Courant nog niet leest en het geluk heeft deze onverwacht in zijn bus te krijgen is vast even blij als deze visser met zijn twee kilo wegende buit. Waarom zou u wachten tot dat wondertje gebeurt? Het is altijd nog beter onderstaande bon in te vullen. Dan weet je zeker, dat de buit spoedig binnen is. i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend -ouranl, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaatkan een verrock j «S^CcidóC (Sowuvnt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1