Abonnee niet zonder meer lid van omroep ,Kijk, automatisering" brengt toekomst dichterbij Waardering in Kamer voor scheiding tussen „bestel" en commercie SaidóaQowiwnt EEN RECLAME OP REGIONALE OMROEP BOEK VANDEMAAND VOOR SEPTEMBER INNENLAND DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 PAGINA 13 HAAG Minister Brinkman wil et toewijzen van zendtijd aan regiona- iomroepen overlaten aan de Provinci- e Staten, zij het onder bepaalde voor gaarden. De provincies mogen voor de ianciering ervan een heffing van aximaal 10 gulden boven op de om- epbijdrage instellen. Ook zal ruimte orden geboden aan het beheer van lo- ale omroepen, die onder supervisie an de gemeenten worden geplaatst. In gevallen is echter geen reclame Brinkman geeft de voorkeur aan één regionale omroep per provincie, ver zorgd door een „representatieve soci aal-culturele instelling". Zendtijdtoe wijzing aan regionale omroepen ge beurt door Provinciale Staten, maar wel onder voorwaarde dat de instelling gericht is op de aldaar levende culture le en maatschappelijke behoeften. De zendmachtiging wordt voor vijf jaar verleend, maar tussentijdse intrekking zal niet mogelijk zijn. Dat geldt ook voor de lokale omroep. Aan de gemeentebesturen zal het over gelaten worden instellingen aan te wij zen die bevoegd zijn programma's via de kabel (in bepaalde gevallen ook via de ether) over te brengen. Deze lokale omroep kan, aldus de medianota, ook een „paraplu-functie" krijgen voor overheidsvoorlichting, of programma's van culturele minderheden, politieke partijen, kerken, actiegroepen etc. Brinkman sluit verder niet uit dat in de lokale situatie ruimte geboden kan worden aan meer dan één zendge machtigde. Omdat regionale en lokale omroep het zonder reclame moeten stellen, zullen er andere financieringsbronnen moeten zijn, zoals een opslag op het kabel abonnementsgeld en gemeentelijke subsidies. Als gevolg van de hoge kos ten krijgt regionale televisie geen voor rang. Minister Brinkman (r) tijdens de pre sentatie van zijn medianota. Naast hem de directeur- generaal mediaza ken van zijn ministe rie, dr. Verhoeven. onze parlementaire redactie) EN HAAG AVRO en I ROS zullen niet langer I :htervolgd worden door eis dat de omroep een ipaalde geestelijke of laatschappelijke stroming loet vertegenwoordigen, ieuwe zendgemachtig- in zullen wel aan die eis loeten voldoen. Het ka- inet wil voortaan alleen degenen, die uitdrukke lijk te kennen hebben ge geven als lid/contribuant te worden aangemerkt, tot de aanhang van een om roep rekenen. Maar de vaak bepleite grote ont koppeling tussen het lid maatschap van een om roep en het abonnement op een programmablad wil het kabinet niet be vorderen omdat het parle ment dit al enkele keren heeft afgewezen. Het bedrijfsleven zal geen toe gang krijgen tot de omroepen die programma's voor de mas sa brengen, terwijl de omroe pen de toegang wordt ontzegd tot de abonnee-tv. De kabel mag in de toekomst ook wor den gebruikt voor nieuwe za ken als tele-winkelen en tele bankieren. Buitenlandse pro gramma's mogen via de kabel worden doorgegeven, ook die welke ons via communicatie satellieten bereiken, mits het normale omroepprogramma's betreft die geen op Nederland gerichte reclame bevatten. Hier moet echter nog wel de kwestie van de auteursrechten worden geregeld en wel op zo'n manier, dat het de kijkers niet meer geld gaat kosten. Het kabinet wil zich minder direct gaan bemoeien met het omroepgebeuren. „De omroe pen krijgen meer gelegenheid hun zaken zelf te regelen", al dus Brinkman. De strakke for mule voor de inhoud van de programma's wordt verlaten. Voortaan zal het heten, dat tenminste 20 pet van de zend tijd moet zijn gewijd aan cul tuur, minimaal 25 pet aan in formatie, 5 pet voor educatie en tenminste 25 pet aan vér- strooi ing. Ook met regionale en lokale omroepen wil de re gering zich niet direct bemoei en. Provincies en gemeenten moeten de zendtijd zelf maar toedelen. De provincies mogen op de omroepbijdrage een ex tra heffing leggen. Voor het toezicht op het dagelijkse rei len en zeilen van de omroep wereld wordt een commissari aat voor de media ingesteld. Het kabinet wil ook een „recht van weerwoord" voor alle me dia invoeren. De banden, die sluikreclame moeten voorko men, zullen strakker worden aangehaald: geen vermanin gen meer maar meteen intrek king van zendtijd of een ferme boete, want minister Brink man wil niet, zegt hij, een vas te briefschrijver aan Hilver sum worden. Uit de medianota kan voorts nog worden vermeld, dat de NOS zal worden opgesplitst in een programmastichting en een N.V. voor technische faci liteiten. De omroepen zullen driekwart van hun program ma's door die N.V. moeten la ten vervaardigen. Het is moeilijk geweest, zei minister Brinkman gisteren tijdens een toelichting op de één Volgens de bewindsman staat het hele kabinet achter het compromis. Hij sprak de hoop uit, dat het parlement zich nog dit jaar zal uitspreken over de nota. Veel zal er niet aan ver anderd kunnen worden, zo waarschuwde hij nu al, want als men één onderdeel onder uit haalt stort er op een andere plaats automatisch iets in el- IEN HAAG De CDA-fractie in de Tweede Kamer wijst er in eerste ractie op de medianota op dat het mediabeleid een po- tiek controversiële zaak is en is daarom des te meer blij dat net abinet „thans vrijwel alle knopen heeft kunnen'doorhakken". Hel maken de christen-democraten de kanttekening dat door de eknoptheid van de nota er nog vele vragen zijn. Zo noemt het IDA het van het grootste belang dat er een strikte scheiding omt tussen het omroepbestel en het commercieel bedrijven van bonnee-tv. Er mag zich geen „derde net" ontwikkelen, aldus de ractie, die het overlaten van abonnee-tv aan uitsluitend het be- rijfsleven een „arbitraire zaak" vindt. Ook bepleit de CDA- ractie verzwaring van de straffen op sluikreclame, „merchandi- ng" (verkopen van branchevreemde artikelen) en andere re- amevormen binnen de omroep. e VVD meent dat het kabinet de keuzemogelijkheid van de urger aanzienlijk vergroot, door de invoering van abonnee-tv a doordat de regionale en lokale omroepen nu alle kansen krij- en zich te ontwikkelen. Bovendien wordt het mogelijk dat er in één gemeente meer omroepen werkzaam zijn. Tevreden is de VVD ook over het feit dat het zogeheten stromingsartikel, waar in omroepen hun maatschappelijk bestaansrecht moeten bewij zen, van de baan is. De VVD betreurt het dat AVRO en TROS, die 700.000 a 800.000 leden hebben, niet meer zendtijd krijgen dan andere A-omroepen, hoewel die slechts 500.000 leden tellen. De PvdA heeft waardering voor het streven van de regering naar bescherming van het bestaande bestel van omroepen (en gedrukte media), onder meer door te blijven eisen dat een om roep een volledig programma verzorgt. Ook staan de sociaal-de mocraten positief tegenover het beleid ten aanzien van lokale en regionale omroepen. Wel hebben zij kritiek op de financiering van lokale omroepen uit de gemeentelijke middelen. Goed vindt de PvdA voorts dat het kabinet kabeltelevisie ook voor andere doeleinden wil gebruiken: telebanking, teleshoppng en bejaar den- en babyalarm. De PvdA is het er niet mee eens dat de om roepen wordt verboden zich met abonnee-tv in te laten. Alle drie grote partijen kunnen zich vinden in het plan van het kabinet de NOS op te splitsen. „Op zich een goede zaak," aldus de PvdA. „Hierdoor zal de omroep doelmatiger kunnen functio neren," zegt de VVD. Het CDA meent dat de omroepen nu meer aandacht aan gezamenlijke activiteiten zullen moeten besteden. Gemengde gevoelens De omroepwereld heeft met gemengde gevoelens op de media nota gereageerd. KRO, NCRV en VARA, de grote zogeheten ge profileerde omroepen, tonen zich, evenals de kleine EO en VPRO, in een gezamenlijke reactie blij met de handhaving van het huidige niet-commerciële, publieke omroepbestel. Maar an derzijds menen zij dat het mediabeleid ondergeschikt is gemaakt aan politieke tegenstellingen, „wat beslist zal leiden tot grote on zekerheid en onrust in de komende jaren". Met name de abonnee-tv, zoals die het kabinet voor ogen staat, wekt de gramschap. Dit wordt een „een stap in de richting van een commercieel televisiesysteem" genoemd, „op kosten van de kijkers". Ook A'VRO, TROS en Veronica betreuren het betref fende voorstel van het kabinet. De AVRO, die zich net als de TROS vorig jaar al opwierp als gegadigde voor het verzorgen abonnee-tv, ziet i meningsuiting. zelfs een bedreiging i de vrijheid AVRO, TROS en Veronica zijn blij dat er geen bewijs van maat schappelijk bestaansrecht meer wordt gevraagd. „Een pak van mijn hart," aldus TROS-voorzitter Minderop. Deze omroepen, ook het snel groeiende Veronica, betreuren het dat er geen extra zendtijd komt voor superomroepen. De maatregelen ten aanzien van de NOS worden wel positief beoordeeld. NOS-voorzitter Erik Jurgens vraagt zich daarente gen af of het kabinet „wel voldoende rekening houdt met de belangen van het publiek". De voorgestelde opdeling van de NOS in afzonderlijke stichtingen is volgens Jurgens niet vol doende onderbouwd. De voorgestelde extra bezuinigingen zullen naar zijn mening leiden tot verlies van werkgelegenheid en kwalitatieve achteruitgang van programma's. Kostbare produc ties als de uitzending van de Olympische Spelen en de Tour de France „komen in het gedrang". \MSTERDAM Voor Sienigeen komt de chip ls een bijbelse sprinkha nenplaag over ons heen, uist in een tijd van neer gaande conjunctuur en oenemende werkloos- leid. Het lijkt wel alsof de \ngst toeneemt naarmate Ie computer kleiner vordt en er meer mee Hogelijk is. Hoe onterecht ie vrees is, bewijst pro- essor Jan van Oorschot in et nieuwe Boek van de laand voor september, etiteld „Kijk, automatise- ing". Hij is van mening lat alleen kennis over au- omatisering en computers lie angst en onzekerheid an wegnemen. Daarom het noodzakelijk dat het ebruik van computers, hips en informatietech- iek voor een zo breed mogelijk publiek wordt uitgelegd. Dit tijdelijk uiterst vriendelijk ge prijsde boek (f 14,90) is daartoe de eerste aanzet. Of we het leuk vinden of niet, de westerse landen bevinden zich momenteel in het over gangsstadium van een indus triële samenleving naar een informatiemaatschappij. En we kunnen maar beter aan dit idee wennen, want terugdraai en van de situatie is niet meer mogelijk. Tenslotte komen we de computer dagelijks tegen. Ons leven is ondenkbaar ge worden zonder computer. Zon der computer geen gladverlo- pend betalingsverkeer, vlieg tuigen zouden met grote risi co's landen, verkeer zou wor den ontwricht, administraties worden lamgelegd. Dit vrij- vertaalde standpunt vindt men terug in het boek van profes sor Jan van Oorschot, buiten gewoon hoogleraar in de be stuurlijke informatica aan de Vrije Universiteit in Amster dam, tot voor enige maanden directeur van het Directoraat Automatisering van de PTT. Van iemand die gedurende vier decennia van zijn actieve loopbaan de ontwikkeling van de automatisering van zeer na bij heeft meegemaakt, is nau welijks een andere mening te verwachten. Maar hij weet zeer plausibele argumenten voor zijn denkbeelden aan te dragen. Wastobbe Welke huisvrouw wil nog te rug naar de tijd van de was tobbe, plank, borstel, blauwsel en wringer, terwijl een elek trische wasmachine met een computerprogramma die zwa re en vervelende taak in een mum van tijd voor haar weet te klarenWie wil nog het ri sico lopen van mislukte foto's, terwijl volautomatische fotoca mera's voor geslaagde tastbare herinneringen zorgenGoed, 5USKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN het is vervelend dat het rijden door het rode stoplicht zo snel bekend is via de computer van het Centraal Bureau Motorrij tuigenbelasting. Trouwens, zwartrijden is op die manier ook geen lolletje meer. George Orwell zei het al zijn boek „1984": „Big Brother is wat ching you". Grote Broer houdt je in de gaten. Via camera's en de computer wordt de kans op onwettig gedrag tegenwoordig wel heel moeilijk. Dat is ook één van de redenen dat we ons in de (nabije) toekomst gedisci- plineerder gaan gedragen, al dus prof. Van Oorschot. Met de voortschrijdende automati sering is de pakkans groter ge worden. Het is trouwens grappig om te lezen dat de westerse mens- anno-nu vormen van automa tisering uit het verleden zon der enig probleem heeft geac cepteerd. Joseph Jacquard vond in de negentiende eeuw een systeem uit, waarmee op een weefgetouw automatische patronen konden worden ge weven. Een geponste kaart be stuurde de bedieningshandels. Hollerith baseerde op dit idee zijn volkstellingsmachines. Wat te denken trouwens van de draaiorgels, die volgens dit zelfde principe muziek ma ken? Prof. Van Oorschot neemt tal van misvattingen (lees: voor oordelen) met gemak weg. Zo laat hij weten dat de computer een van onszelf afgeleid intel ligentievermogen is. Met ande re woorden: de mens stond met zijn geestelijke capacitei ten zelf model voor de compu ter. Maar wij blijven (voorlo pig) heer en meester over dit fenomeen, want het apparaat kan niets uit zichzelf. Wij voe den (programmeren) het. Er komt niets meer uit dan wat wij erin stoppen. Wat is een computer meer dan een systeem dat gegevens kan verzamelen, bewerken en dis tribueren, zo vraagt prof. Van Oorschot de lezer. Hij heeft er begrip voor dat de mensen van nature huiverig staan tegen over veranderingen. Zo is een maal de menselijke natuur. Maar als wij nu al denken dat we het ereste hebben gehad. dan slaan we de plank mis. De ontwikkeling van de compu termaatschappij is nog nauwe lijks begonnen, ook al is die officieel een jaar of dertig oud. Onze computersystemen staan nog aan het begin van de mo gelijkheden. Zo zijn ze mo menteel bij lange na nog niet gebruikersvriendelijk. De pro fessor geeft een treffend voor beeld van wat hij bedoelt„Als onze auto's de opbouw zouden hebben van onze computersys temen, dan zou bij wijze van spreken de carburateur op de achterbank zijn geconstrueerd en de richtingaanwijzer op de ach terbumper In onze „praatcultuur" moeten we nog in „versimpeld" taal gebruik met de hedendaagse computer praten. Het apparaat wil geen woord te veel of te weinig horen. Voor hem geldt niet de uitdrukking: „Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig". Alles menselijks is 'm dus nog steeds vreemd. Prof. Van Oorschot vindt de huidige computer maar „een harkerig geheel: moeilijk aanpasbaar voor de doelen die hij moet dienen". Hij en met hem de hele technische en wetenschappelij ke wereld ziet vol spanning uit naar de vijfde generatie computers, die de Japanners binnen tien jaar op de markt willen brengen. Een gebrui kersvriendelijke machine, die het mogelijk moet maken dat wij met hem in onze eigen taal kunnen communiceren. Die vijfde generatie zal zijn geba seerd op de vraag: hoe denken mensen en hoe kunnen wij dit proces overbrengen op de ma chine. Als de Japanners die computer eerder op de markt kunnen brengen dan andere landen, dan zal dat betekenen dat het land van de rijzende zon het leiderschap over de in formatiemaatschappij krijgt. Of automatisering een zegen of een vloek is, ligt aan ons zelf, aldus prof. Van Oorschot, die overigens niet een pasklaar antwoord geeft. Niettemin somt hij in verschillende delen van zijn boek tal van voorde len op. Zo zou zonder automa tisering de telefoon nooit de Omdat met de voortschrijdende automatisering de pakkans groter wordt, gaan we ons In de toe komst gedisciplineerder gedragen. hebben gekregen. Daardoor zou de mens anno 1983 versto ken zijn gebleven van een groot sociaal goed, zoals hij het noemt Pas na vijftig jaar be gon de groei van het telefoon verkeer, omdat het toen ge bruikersvriendelijker werd. „De burger zal een lange leer tijd nodig hebben voordat hij even gemakkelijk van een computersysteem gebruik maakt als van de telefoon", voorspelt de schrijver. Toch ziet hii op korte termijn al naar analogie van het tele foonnetwerk een nationaal en internationaal toegankelijk computersysteem, bestaande uit een netwerk (de wegen), een aantal eindtoestellen (computers) en een centraal geregeld hoofdsysteem. Dat maakt het mogelijk om de ware uitleg van het thuisban kieren in de praktijk te bren gen, kaartjes te bestellen voor een voorstelling, elektronisch te winkelen, of afstand te con fereren. Dit is slechts een zeer kleine greep uit de vele moge lijkheden die voor de deur staan. Nederland loopt bij die ontwikkelingen bepaald niet voorop, integendeel, ons land zit in het peloton, terwijl de Verenigde Staten en Japan de kopgroep vormen. Maar hoe fraai de computer freaks de toekomst voorspiege len, het werken met dat werk tuig zal om onze aanpassing Oorschot in het nieuwe boek van de maand. „Of deze aan passing door de gehele bevol king kan worden opgebracht, is moeilijk voorspelbaar. Als deze voor een belangrijke groep niet is op te brengen, dan betekent dit een groter so ciaal probleem dan we nu heb ben met een bezittende en niet-bezittende klasse (haves en have-nots). We krijgen dan een klasseverschil dat zich manifesteert in „weters" en „niet-weters". Nadelen Na de opsomming van talrijke voordelen, ontkomt niemand ook professor Van Oorschot niet aan de prangende vraag hoe het zit met het ver lies aan arbeidsplaatsen. „Na tuurlijk betekent automatise ring vervanging van arbeid", antwoordt hij. „Maar het bete kent ook werkcreatie in de vorm van zich ontluikende kennisindustrie, een industrie van ontwerpers van nieuwe technologische mogelijkheden, •■itgevers en makelaars elektronische informatie. Als er, een grote vraag naar dit soort produkten ontstaat, dan is dit een groeifactor vopr onze economie". Hoe ongeschoolde mensen of personen met een lage school opleiding daarin moeten wor den ingepast, blijft onbeant woord. Vuil en gevaarlijk dem en in fabrieken kunnen we in elk geval voortaan over laten aan robots. We krijgen meer tijd voor aardige dingen, kortom, de kwaliteit van ons leven wordt verbeterd, spie gelt professor Van Oorschot de lezer vol vertrouwen voor. De overheid moet wel de evalua tie met voorrang ter hand ne men, voegt hij eraan toe. Het is ook dringend noodzakelijk dat kinderen al op de basis school moeten leren omgaan met computers, willen zij voorbereid de toekomst tege moet kunnen gaan. Een betere en veiliger wereld wordt in het vooruitzicht ge steld, mits we ons gemeen schappelijk beraden over wat we in de computer willen stop pen en wat we ermee willen doen. „Er zal niets via compu ters kunnen gebeuren, dan datgene waarin we zelf de hand hebben gehad", besluit prof. Van Oorschot zijn boek. „Het is net als met auto's. Je kunt er wapens en brood mee vervoeren. Laat het brood zijn TOM VAN RIJSWIJK „Kijk, automatisering" is een uitgave van Samson Uit geverij in Alphen aan den- Rijn en geschreven door Erof. Jan van Oorschot. Als oek van de maand septem ber is het tot 1 oktober 19S3 verkrijgbaar voor 14,90. Daarna voor f 50.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13