I VS-troepen blijven in Beiroet Chemisch afval vrij bij overstromingen in Baskenland Weinig animo voor Palestina-conferentie ONDANKS DOOD TWEE AMERIKAANSE MARINIERS Raadselachtig verdwenen vogels keren weer terug Vertrouweling Bouterse vlucht naar Nederland Eerste gesprek regering El Salvador met verzet UITENLAND CeidóeSou^ont DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 PAGINA 11 Gemengde reactie Bonn jp voorstel-Andropov JONN De Westduitse regering ziet in het jongste intwapeningsvoorstel van de Russische partijleider An- Iropov, positieve punten, maar vindt het toch onaan- raardbaar omdat het voorbij gaat aan de veiligheidsbe- angen van het Westen. koor Bonn is het onaanvaardbaar dat Andropov de Üritse en Franse kernwapens wil inbrengen bij de on- lerhandelingen in Genève en dat de Sovjet-Unie in Eu- 'opa over raketten voor de middellange afstand zou be- ^H^chikken en het Westen niet. ^Hbe Russische partijleider heeft in het afgelopen week- ^^T^inde brieven geschreven naar een aantal Europese lei- Iers, onder wie de Italiaan Craxi, mevrouw Thatcher H Én de Deen Schluler waarin hij zijn voorstellen op- nieuw uiteenzet. Ontmoeting Shultz-Gromyko in Madrid WASHINGTON De Ame- rikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Shultz, gaat volgende week naar Madrid om de slotzit ting bij te wonen van de Eu ropese veiligheidsconferen tie. Daar zal hij tevens be sprekingen voeren met zijn Russische collega Gromyko, ook al zou het vanwege het verzet van Malta niet tot on dertekening van het slotdo cument van de veiligheids conferentie komen. „Joegoslavische pater hielp Barbie ontsnappen" WASHINGTON Klaus Barbie, de „slachter van Lyon", is bij zijn vlucht uit Europa niet alleen geholpen door de Amerikaanse contra-inlichtingendienst (CIC), maar ook door een Joegoslavi sche pater die banden onderhield met de nazi's. Dat blijkt uit het rapport van het Amerikaanse ministerie van justitie over de zaak-Barbie. De pater, die do cent zou zijn geweest aan een seminarie in Rome en in het Vaticaan belast met de opvang van vluchtelingen, zou aan het hoofd hebben gestaan van een or ganisatie die nazi's hielp ontsnappen. Het Vaticaan wilde niet op het bericht reageren. Indonesisch leger executeerde honderden mensen GENEVE Indonesische veiligheidstroepen hebben dit jaar naar schatting 400 mensen, die verdacht wer den van misdrijven, zonder vorm van proces geëxe cuteerd. De Internationale Commissie van Juristen heeft dat gisteren verklaard. De campagne tegen „ge wone misdadigers" begon verleden jaar op Oost-Java, waar bijna 200 mensen werden doodgeschoten, onder wie velen ex-gedetineerden. Volgens de juristen lijkt het er op, dat een legereenheid zich speciaal op dit soort werk heeft toegelegd. In Indonesië wordt al de vrees geuit dat dergelijke methoden in de toekomst ook gebruikt worden voor het elimineren van politie ke tegenstanders. De regering heeft het publiceren van nieuws over de executies verboden. Vlugschriften in Poolse steden WARSCHAU Op verschillende punten in Warschau en Gdansk zijn gisteren duizenden vlugschrif ten verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen gehoor te geven aan de oproep van Solidariteit, op 31 augustus de straat op te gaan en het openbaar vervoer te boycotten. Op die dag is het drie jaar geleden dat de Akkoorden van Gdansk werden getekend, die de Poolse arbeiders het recht gaven zich in eigen vakbonden te organiseren. De vlugschriften zijn ondertekend door Zbigniew Bujak, een van de belangrijkste leiders van de illega le coördinatiecommissie van het verboden vakverbond Solidarnosc. COMPLOT IN EGYPTE KAIRO De Egyptische au toriteiten hebben 15 leden van een „linkse terroristische orga nisatie" gearresteerd. Zij zou den een gewapende actie bera men om de regering ten val te brengen. Volgens het week blad „Mayo", de spreekbuis van de Egyptische regerings partij, zijn ook grote hoeveel heden wapens, munitie en springstoffen ontdekt. Een groot deel van de financiële middelen waarover de organi satie beschikte, zou afkomstig zijn uit het buitenland, maar welk buitenland werd er niet bij vermeld. -i u eerd Lj WASHINGTON/BEI ROET Leden van het crisis-team van de Ameri kaanse regering zijn giste ren in het Witte Huis bij een geweest om zich te beraden op het groeiende geweld in Libanon. Tij dens hevige gevechten in Beiropt tussen sji'ieten en rechtse christenen zijn twee Amerikaanse mari niers omgekomen. De minister van buitenlandse zaken, Shultz, de minister van defensie, Weinberger, en an dere belangrijke adviseurs, be spraken de situatie met vice- -president Bush. President Reagan nam niet deel aan de besprekingen, omdat hij va kantie houdt op zijn boerderij bij Santa Barbara. Het Witte Huis liet na afloop van het crisisberaad weten, dat de Amerikaanse mariniers van wezenlijk belang zijn in Libanon en daar zullen blijven ondanks de dood van twee le den van het Amerikaanse con tingent dat deel uitmaakt van de internationale vredesmacht. De woordvoerder van het Wit te Huis, Speakes, noemde de aanwezigheid van de Ameri kaanse mariniers in Libanon een essentieel onderdeel van de Amerikaanse politiek. „De mariniers spelen daar een uit zonderlijk belanrijke rol. Het is ons voornemen hen daar te houden om hun vredesbevor- derende taak uit te voeren", aldus Speakes. Hij wilde niet zeggen of het aantal mariniers, dat momenteel zo'n 1.200 be draagt, zal worden uitgebreid of verminderd als gevolg van de dood van de twee Ameri kaanse mariniers. Amerikaanse functionarissen hielden Syrië verantwoorde lijk voor het uitbreken van de gevechten bij het internationa le vliegveld van Beiroet waar de Amerikaanse militairen zijn gelegerd. Speakes noemde de weigering van Syrië om zijn troepen terug te trekken uit Libanon de ontbrekende schakel in het vredesproces in Libanon. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie zeiden dat de Sy rische aanwezigheid bepaalde moslim groeperingen aanmoe digde een overeenkomst met de Libanese regering te dwars bomen. In Libanese regeringskringen heerst grote bezorgdheid over het voornemen van de Israëli sche regering om binnenkort haar troepen uit het ten zuid oosten van Beiroet gelegen Shoef-gebied terug te trekken. Als de gedeeltelijke Israëlische terugtrekking doorgaat, en daar wordt nu vanuit gegaan, zal hoogstwaarschijnlijk de strijd in het Shoef-gebied tus sen linkse druzen en rechtse christenen opvlammen. Deze strijd zou weieens een hervat ting van de Libanese burger oorlog kunnen betekenen, zo vreest de Libanese regering. In een poging de partijen met elkaar te verzoenen vond af gelopen zondag in Parijs een ontmoeting plaats tussen een Libanes eregeringsvertegen- woordiger, de leider van de druzen en het Front voor Na tionale Redding, Joemblatt en de Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, McFarla- ne. Joemblatt zou gisteren op de Palestina-conferentie in Genève hebben gezegd, dat deze ontmoeting niets heeft opgeleverd. De Libanese rege ring is niet met nieuwe voor stellen gekomen, die een op lossing van de problemen tus sen de diverse minderheden dichterbij brengt, aldus Joem blatt. De kritiek van druzen en sji'ieten op de huidige Liba nese regering is, dat deze te veel wordt gedomineerd door de Falangisten. Deze rechts- christelijke partij streeft naar de macht in geheel geheel Li banon. r79' CHRISTMAS ISLANDS LANGZAAM OPNIEUW BEVOLKT LOS ANGELES Van de 17 miljoen vogels, die driekwart jaar geleden op onverklaarbare wijze van het koraaleiland Christmas Island in de Stille Oceaan verdwenen, zijn thans groepjes teruggekeerd. Drie van de achttien soorten, die het eiland aanvankelijk bewoonden, zijn praktisch weer op hun normale sterkte. Dit meldt de Amerikaanse vogelkenner dr. R. Schreiber van het Natuurhistorisch Museum van Los An geles, die het eiland onlangs bezocht om uit te zoeken waar om de vogels het koraal massaal verlieten. De onderzoeker had de verdwijning van de 17 miljoen zee vogels eind vorig jaar ontdekt. Zij hadden hun jongen ach tergelaten, die dan ook om het leven waren gekomen. Het was volgens de ornitoloog nog nooit eerder voorgeko men dat een gehele vogelbevolking een tropisch eiland had verlaten. Het is niet bekend waarom de vogels hun myste rieuze vlucht ondernamen. Schreiber vermoedt echter dat het iets te maken heeft met het even raadselachtige natuur verschijnsel „El Nifto" dat zich aan beide zijden van de Stille Oceaan voordoet. Het is een ongebruikelijke wisselwerking tussen het oceaanoppervlak en de atmosfeer en wordt ge kenmerkt door veranderingen in de windpatronen, het zoutgehalte en de temperatuur van het water, de oceaanstro men en de zeespiegel. Het zou, aldus dr. Schreiber, kunnen zijn dat de kleine visjes en de inktvissen rond het eiland, die vrijwel het enige voed sel voor de vogels van Christmas Island zijn, onder invloed van „El Nifto" waren verdwenen. Bij gebrek aan een voed selbron zouden de vogels naar elders zijn vertrokken. Waar zij echter hun heil hebben gezocht, weet de Amerikaanse or nitoloog niet. Sinds de ontdekking in 1940 heeft het natuurverschijnsel „El Nifto" zo genoemd door vissers in Peru omdat het al tijd rond Kerstmis voorkomt zich negen keer voorge daan. Daarbij stijgt het waterpeil van de Stille Oceaan bij Zuid-Amerika en daalt naar Azië toe. Normaal staat het wa ter aan de westelijke kant van de oceaan bij Azië iets hoger en is het iets warmer dan aan de oostkant. Steeds na een onvoorspelbaar aantal jaren is deze situatie volledig omge keerd. Het water bij Zuid-Amerika stijgt dan met ongeveer een meter, terwijl het bij Azië daalt. Ook het temperatuurs- verloop is het tegenovergestelde van dat in andere jaren. De gevolgen van de laatste „Nifto" hebben de inwoners van Ca- lifornië de afgelopen winter kunnen merken. Zware en langdurige regens en felle stormen teisterden dit gebied. Volgens Amerikaanse onderzoekers hebben de veranderin gen in de zeespiegel en de temperatuur van de oceaan gevol gen voor de koers van de passaat- en straalstroomwinden. Aan de andere kant in Australië kwam een rampzalige droogte voor. DEN HAAG Een van de zestien commando's die op 25 februari 1980 de coup in Suri name pleegden, Roy Esajas, is naar Nederland uitgeweken. Dat hebben betrouwbare bron nen bevestigd. De spanningen ook de jongens binnen de legertop zouden mandogroep hem teveel zijn geworden. nog maar dertien over waren, naar het buitenland uitwijkt. Volgens Esajas is het wantrou wen onder de Surinaamse machthebbers erg groot. „Bou terse laat iedereen bewaken. de Esajas is al ongeveer twee we ken in Nederland. Het is voor het eerst dat een van de zes tien, van wie er na de dood van Hawker en Horb en de ar restatie van Hardjoprajitno 25 februari. De spanningen en het onder linge wantrouwen is zeer groot". Hij verklaarde verder dat er binnen de Surinaamse legertop verschillende stro mingen zijn, waaronder een stroming die terug wil naar democratische verhoudingen. DESI BOUTERSE OVERWEEGT PROCES TEGEN NEDERLAND DEN HAAG De Surinaamse legerleider Desi Bouterse onder zoekt de mogelijkheden voor een proces tegen de Nederlandse staat. Inzet is de zogenoemde suppletieregeling voor Surinaamse militairen, die in het Nederlandse leger dienden, maar na de on afhankelijkheid van Suriname in 1975 naar hun land terugkeer den. De regeling garandeerde hen een aanvulling op hun salaris tot het aanmerkelijk hogere Nederlandse salarisniveau. Na het bloedbad van december heeft Nederland de suppletie echter stopgezet. Een van de mensen die van de regeling profiteerde, is Bouterse zelf. Reuzensprong Chris Bromham, een specialist in vreemde toeren met motoren, heeft gisteren een heuse reuzensporng gemaakt. Tijdens een de monstratie in het Britse plaatsje Bromley sprong hij met zijn 495cc-motor zonder brokken te maken over achttien dubbeldek kers heen: een afstand van bijna zestig meter, waarmee hij een plaatsje heeft verworven in het Guiness recordboek. BOGOTA Voor het eerst sinds het begin van de Salvadoraanse crisis hebben de guerrilla en de zogenoemde „regerings commissie voor de vrede" gisteren in de Colombi aanse hoofdstad Bogota een rechtstreeks gesprek gevoerd. Op deze manier hoopt men de weg te effe- BILBAO Het aantal slachtoffers van de over stromingen die zich het afgelopen weekeinde in Spaans en Frans-Basken- land hebben voorgedaan, blijft stijgen. Gisteren was het aantal doden opgelo pen tot 39, maar de autori teiten vrezen dat dit cijfer tot boven de 50 zal stijgen. De situatie in het getrof fen gebied is zeer chao tisch. De schade loopt in de honderden miljoenen guldens. Moordenaar Aquino was huurmoordenaar MANILLA De regering van de Filippijnen heeft bekendge maakt dat de moordenaar van oppositieleider Aquino de „be ruchte huurmoordenaar" Ro lando Galman Y Dawang is. Verder gegevens werden niet bekendgemaakt. Aquino werd zondag 21 augustus vermoord, toen hij na een ballingschap van drie jaar terugkeerde naar de Filippijnen. Zijn moorde naar werd onmiddellijk door veiligheidsagenten doodge schoten. Morgen wordt Aquino in Manilla begraven. Sinds het water zondagmiddag begon te zakken, zijn duizen den mensen begonnen orde te brengen in de ravage. Het zal echter nog lange tijd duren voor het leven zijn gewone gang heeft hernomen. Leger, politie en hulporganisaties concentreren zich eerst op verstrekking van drinkbaar water, voedsel en medicamen ten aan de getroffen bevol king. Militaire eenheden zijn ingezet om de elektriciteits voorzieningen en de talrijke beschadigde wegen en tele foonverbindingen te herstel len. In Spaans-Baksenland is Bil bao, een moderne industrie- en havenstad met een half miljoen inwoners, niet meer te herkennen. Het watergeweld heeft alles wat het op zijn weg vond vernietigd. In de oude centra van Bilbao en in andere steden en dorpen, waar het water meters hoog heeft ge staan, zijn de straten bedekt met soms metersdikke lagen modder en puin. Een bijkomend probleem is dat bij de overstromingen al lerlei voorraden uit fabrieken en opslagloodsen zijn wegge spoeld. De gouverneur van de provincie Spaans-Baskenland ontkende gisteren categorisch, dat ook radio-actief materiaal, met name kobalt, in het water zou zijn verdwenen. Wel er kende hij dat vaten met soms zeer giftig chemisch afval door het water zijn meegesleurd. Zo zijn 25 vaten gevuld met een nen voor een vreedzame oplossing van de strijd in El Salvador, die in vier jaar tijd aan meer dan 30.000 mensen het leven heeft gekost. President Belisario Betancour van Colombia, die officieel het begin van de besprekingen be kendmaakte, wees er op dat het ging om een „eerste dia loog" tussen de twee partijen. Hij zei niet waarover precies gesproken. Van officiële Salvadoraanse zijde sprak men een „voorlopig contact" en niet van „het openen van on derhandelingen". Het meer dan twee uur duren de gesprek werd van de kant het verzet gevoerd door leiders van het revolutio- -democratisch front (FDR), Oscar Bonilla en Carlos Molina. Aan de andere kant de tafel zaten Francisco Quinones, een zakenman uit San Salvador, en monseigneur Marco Rene Revelo, bisschop Santa Ana. Beiden zijn lid zijn van de commissie voor vrede van de Salvadoraanse autoriteiten. De besprekingen tussen de vredescommissie en het verzet zijn een direct gevolg van de inspaningen van de Colombi aanse president Betancour. Hij arrangeerde een gesprek tus sen het verzet en de Ameri kaanse afgezant voor Midden- Amerika, Richard Stone. Deze was gisteren in El Salvador, waar hij president Magana sprak. Morgen zal hij naar verwachting in Costa Rica op nieuw een ontmoeting hebben met leiders van het verzet. Een man in het plaatsje Llodio kan niet veel meer doen dan kijken naar de ravage, die de overstromingen - daar in enkele dagen hebben aangericht. -"<* zeer giftige cyaan verbinding bij Bilbao. Uit voorzorg zijn aangespoeld op de oevers van alle stranden van Baskenland de rivier de Nervion, die door voor het publiek gesloten. In Bilbao stroomt, en op stranden de rivieren de Ibaizabal en de Nervion liggen ook grote hoe veelheden explosieven, die uit militaire depots zijn wegge spoeld. Generaal pleit voor vertrek van Pinochet SANTIAGO Een voormalig lid van de Chileense militaire junta, generaal Gustavo Leigh, heeft een beroep gedaan op generaal Pinochet de weg vrij te maken voor een volledige democratie. Leigh behoorde in 1973 tot de groep officieren die het gekozen bewind-Allende ten val bracht. Hij werd in 1978 uit de junta gezet en als luchtmachtcommandant aan de kant geschoven, omdat hij aandrong op een snellere te rugkeer naar de democratie. RUITENHEER GENEVE Israël en zijn Arabische tegenstanders hebben elkaar gisteren tij dens de openingszitting van de VN-conferentie over Palestina verbaal aangeklaagd. Een voor veel Zwitsers ongekend aantal soldaten en politie, die worden ondersteund door tanks en helikopters, bewaken het Palais des Nations, waarin de Pales tina-conferentie plaats vindt. Israël, de VS en Canada boy cotten de conferentie, die door bijna 100 VN-afgevaardigden wordt bijgewoond. Hoewel de openingsverklaringen fel wa ren, hebben veel VN-lidstaten delegaties op laag niveau naar de conferentie gezonden. Zelfs PLO-voorzitter, Arafat, zag ervan af om aanwezig te zijn. vanwege de spanningen bin nen de Palestijnse Bevrijdings organisatie. Terwijl de afgevaardigden het woord voerden, stonden veel Zwitserse militairen bewapend met automatische geweren rond het met prikkeldraad af gezette Palais des Nations, het hoofdkwartier van de VN in Europa. Behalve 2.000 Zwit serse militairen wordt het Pa lais des Nations ook door een onbekend aantal VN-veilig- heidsagenten en 600 politea- genten scherp in de gaten ge houden. De Palestina-zitting duurt negen dagen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11