Elio de Angelis steeds sneller ïnale wordt lóg moeilijker voor Oranje Druppers meer moeite met wind dan met Ovett uoetballerlei E&idaeSoiym/nt ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 Diploma tenzoon in Bundesliga Sedert kort voetbalt er een diplomatenzoon in de West- duitse Bundesliga. Deze is de achttienjarige Tony Baf foe van FC Köln. Rinus Michèls komt nog de eer toe de don kere verdediger in de hoofd macht van de Keulse club te hebben laten debuteren. Baf- loe is rechtstreeks van het jeugd team van FC Köln op het Bundesligavoetbal losge laten. Hij is de zoon van een tweeëneenhalf jaar overleden attaché van de Ghanese am bassade in Bonn. Tony Baf foe is overigens in Bad Godes- herg -het Wassenaar van de Bondsrepubliek- geboren en opgegroeid. Leugenaar van Olympiakos Griekse achternamen zijn voor Nederlanders nauwe lijks uit te spreken. Ze zijn vaak te lang en de lettergre pen lopen wat onlogisch. Een van de weinige namen, die Nederlanders geen proble men zal opleveren is die van de 24-jarige Kristos Pseftis. Pij valt overigens des te meer op door zijn naam. Let terlijk vertaald heet de voet baller van Olympiakos. Ajax' tegenstander in de strijd om de Europa Cup I. namelijk I Leugenaar. Dat heeft hij wel moeten horen van de fans, toen het Olympiakos minder goed verging. Zo ff neemt afscheid Dino Zoff zet eindelijk een punt achter zijn voetballoop baan. De 41-jarige Italiaanse doelman wordt op 5 septem ber geëerd voor zijn verdien sten voor de voetbalsport in het casino van San Remo. Daarbij zullen de twaalf beste nog in leven zijnde keepers van de wereld worden uitge nodigd om het feest op te luisteren. Er zijn uitnodigin gen gegaan naar o.a. Jashin (USSR). Banks Engelanden Maier West-Duitsland Spelers wachten op salaris In totaal zijn de Spaanse profclubs hun spelers nog ruim drie miljoen gulden te goed. Tot de eerste competi tiedag op 4 september hebben zij de gelegenheid zonder sancties van de voetbalbond de spelers hun achterstallige salaris te betalen. Hierbij zijn drie verenigingen uit de hoogste afdeling. Deze zijn Salamanca, Sevilla en Real de Mallorca. Juist die laatste club deed onlangs heftige po gingen om René van der Gijp voor een paar miljoen van SC Lokeren los te weken! s port wereld - !N HAAG De trekking i midlotto 33a heeft gisteren o volgende resultaat opgele- 2 rd: 11 - 13 - 23 - 24 - 37 - 38. o servegetal: 2. Cijferspel: >153. Extra prijzen: 5609 o 00 gulden), 133 (25 gulden) HAMBURG Drie Bundesli- gaclubs, die gisteravond in ac tie kwamen in de eerste ronde van het toernooi om de West- duitse voetbalbeker, hebben een nederlaag geleden. De uit slagen: Schalke '04-Fortuna Düsseldorf 3-0; VFL Osna- brück-FC Nürnberg 3-1; Ale- mannia Aachen-VFL Bochum 1-0. KOPENHAGEN De Au stralische zeiler Chris Cairns en zijn fokkemaat Scott An derson zijn Europees kam pioen geworden in de Olympi sche Tornado-klasse, waarvan de slotrace werd afgelast. Wil ly van Bladel eindigde met be manningslid Huub Lambriex als beste Nederlander op de negende plaats. KOEALA LOEMPOER Australië heeft de finale be reikt van het internationale toernooi in Koeala Loempoer. De Australiërs zegevierden met 6-1 over Maleisië en treft zondag Pakistan. WAALWIJK Nederland heeft ook de derde oefen inter land volleybal tegen Zuid-Ko- rea verloren. In Waalwijk ging het Nederlands team voor 800 toeschouwers eervol met 1-3 ten onder. De setstanden wa ren 15-10, 13-15, 7-15, 14-16. PALERMO Het dames vol leybalteam van Nederland reist terug van een Italiaanse oefencyclus zonder overwin ning. Afgelopen dagen gingen ook de derde en vierde wed strijd tegen het Italiaanse zes tal verloren. Het werd respec tievelijk 2-3 (4-15, 15-5, 13-15, 15-11, 11-15) en 0-3 (11-15, 8-15. 9-15). ie tegenstanders van Den Haag wijzigen datum jT Competitieleier Jan Huijbregts heeft op verzoek van aantal burgemeesters en thuisclubs in het belang van de ibare orde enkele competitiewedstrijden van de zaterdag r de zondag verplaatst. Huijbregts kon deze wijzigingen door ren aan de hand van het nieuwe artikel 45 over orde en vei- eid. zoals dat in de algemene vergadering van 3 juni jongst- n werd aangenomen, wijzigingen betreffen: divisie: Fortuna-Ajax van zaterdag 10 naar zondag 11 sep- ber; Haarlem-AZ '67 van 15 naar 16 oktober. Eerste divisie: itar-FC Den Haag van 10 naar 11 september; Heerenveen-FC Haag van 15 naar 16 oktober; SC Cambuur-FC Den Haag 14 naar 15 januari 1984. erhouder NEC dat op woensdag 28 september in Bergen orwegen) uitkomt tegen Brann in het toernooi voor Europese erwinnaars. heeft toestemming gekregen zijn thuiswedstrijd >n De Graafschap op zaterdag 24 september te spelen. Schrijvers weer beschikbaar voor Oranje ZEIST Piet Schrijvers is weer beschikbaar voor het Nederlands elftal. De doel man van PEC. die aan het eind van het vorig seizoen na overleg met bondscoach Rij vers besloot een punt te zetten achter zijn loopbaan als inter national, omdat hij naar Ca nada zou vertrekken, zal een oproep vanuit Zeist voor de interland tegen IJsland op 7 september in Groningen niet naast zich neerleggen. Ruud Krol liet de bondscoach gisteren weten dat hij zeker niet kan spelen tegen IJsland. Wel. zo meldde Krol, zal hij. indien hij na zijn knieoperatie voldoende wedstrijdritme heeft opgedaan, een invitatie aannemen voor de vriend schappelijke interland tegen België en de EK-interlands tegen Ierland (12 oktober) en Spanje (16 november). Van de in Belgie spelende kandidaten voor het Nederlands elftal (Spelbos, Van der Gijp en Hofkens) had Rijvers in een eerder stadium reeds bericht ontvangen dat zij op 7 septem ber niet voor Oranje kunnen uitkomen. In Belgie wordt dan competitievoetbal ge speeld. Dat zijn Jan Peters (Genua) en Wim Kieft (Pisa). Na dit weekeinde wil Rijvers zijn voorlopige selectie be kend maken. „Wij moeten ook afwachten hoe het met Gullit (Feyenoord) en Erwin Koeman (Groningen) is ge steld, die enige tijd met een blessure hebben getobd". De Ajaxcieden Rijkaard (gebles seerd) en Vanenburg, door de FIFA voor twee wedstrijden geschorst voor zijn rode kaart tijdens het WK voor junioren in Mexico, zullen niet worden geselecteerd -JlERVEUZE HOCKEYZEGE OP WEST-DUITSLAND rtSTELVEEN Bonds- ich Wim van Heumen so n het Nederlands hoc- y-elftal blijkt gelukkig zijn voorspellingen, denk dat we die Rus- nog wel een keertje ;enkomen", sprak hij na met 2-2 gedeelde pou- wedstrijd van Oranje 9Ö )ntra de Sovjet-Unie. 7o 'an Heumen kreeg het elijk aan zijn zijde, want oo -Wgen ontmoeten beide so ootmachten elkaar in de so ïale van het Europees mpioenschap. In een iderende halve finale eef Nederland na de Irlenging tegen West- ■"luitsland (na 1-1) met 4-1 In de beste kant van de "pre. En Rusland was lor Spanje te sterk: 4-2. Het moet wel gezegd, dat het Nederlands hockeyteam op de rand van de afgrond heeft ge staan bij de jacht op Europees goud. Het was welhaast een wonder dat de thuisploeg die zich gesteund zag door een enthousiast meelevend pu bliek, in het Wagener-stadion na zeventig officiële speel minuten een gelijkspel van 1-1 had kunnen bemachtigen. Vooral in de eerste helft toon den de Westduitsers, met een uitblinkende Stefan Blöcher en een listig spelende Eek- hardt Schmidt, zich veel rusti ger tegen het hypernerveuze Oranje, dat zonder Jan-Carel Jenniskens optrad en spits Ro- derik Bouwman voor Jan-Hid- de Kruize zag plaatsmaken in de rust. De Nederlanders beschikten bovendien over een uiterst wankele achterhoede. Rech tervleugelverdediger Eric Pie- rik deed door de zenuwen bij na niets goed en Job van der Have was een uiterst onbe trouwbare laatste verdediger. Dat had hij in eerdere wed strijden al bewezen maar gisteren was het bijna pijnlijk om te zien hoe de tegenstander constant van deze zwakke plek in de defensie profiteer de. Via een strafbal van Peter nam West-Duitsland de lei ding, maar nog voor de rust zorgde Ties Kruize voor de ge lijkmaker. Het cruciale mo ment in de wedstrijd kwam in de 20e minuut van het tweede bedrijf, toen Peter opnieuw een strafbal mocht nemen. Onder een oorverdovend fluit concert sloeg hij de bal echter over het doel van doelman Pierre Hermans. „Ik geef toe", zei Wim van Heumen na afloop, „dat we in derdaad dicht bij verlies heb ben gezeten. De Westduitsers speelden perfect en met een hoog tempo dat wij echter toch Dino Zoff: afscheid in casino. Seizoenkaart en gratis tramrit Seizoenkaarthouders bij de Zwitserse kampioen 'en be kerwinnaar Grasshoppers uit Ziirich genieten een grote service. Zij mogen op vertoon van hun seizoenkaart na af loop van de thuiswedstrijden van Grasshoppers voor de competitie gratis met de tram naar huis. Een dergelijke re geling is ook getroffen ten aanzien van de bezoekers van de WK wielennen op de baan in Ziirich. Stadion Florence krijgtnaam Artemio Franchi Het gemeentelijke stadion van de Italiaanse stad Flo rence zal naar alle waar schijnlijkheid worden ge noemd naar Artemio Fran chi, tot voor kort de Italiaan se voorzitter van de Europese voetbalunie (UEFA). Franchi kwam onlangs om bij een auto-ongeluk. Twee sponsors De Franse kampioen Nantes is kennelijk een zeer gewild object voor shirtreclame. De club kan zich permitteren in thuis- en uitwedstrijden voor verschillende sponsors recla me te maken. Thuis showen de spelers van Nantes op hun gele shirts de naam van een radiostation. Buitenshuis staat de naam van de beroe pengids op het shirt vermeld. Uniek is deze vorm van shirtreclame overigens niet. Rapid Wien had ook dergelij ke regelingen getroffen met de sponsors. Bovendien droeg Hans Krankl de naam van zijn persoonlijke sponsor. Gerd Muller niet meer in de spits Gerd Muller is al enige we ken volledig in training. Dit in verband met zijn af- scbeidswedstrijd op 20 sep tember in Muncben met Bay- ern tegen het nationale elftal van West-Duitsland. Daarna vertrekt de veelvoudige schutter (365 doelpunten voor Bayern München, 68 voltreffers voor de nationale ploeg) naar Amerika om zich er definitief te vestigen. Miil- ler drijft in Fort Lauderdale, waar hij ook het laatst voet balde als prof. een restaurant. Voetballen doet hij ook nog wel eens. maar dan in vrij blijvende partijtjes, waarvoor hij wordt gevraagd. Die ploe gen moeten overigens niet ZANDVOORT Voor het eerst in zijn bewogen loopbaan lijkt Elio de An gelis voor een formule- -1-race van „pole", de zo begeerde eerste startposi tie, te kunnen vertrekken. De blijdschap bij de Nederlandse hockeyers is enorm groot na de zege op aartsrivaal West-Duitsland. Konden volgen". En uiteraard liet hij niet na even later toch weer Ties Kruize. die met een fraaie push uit een strafcorner voor de tweede Nederlandse treffer had gezorgd, de hemel in te prijzen: „Wereldklasse, als je zo kunt scoren, onder een dergelijke druk", oordeel de de bondscoach over zijn spelmaker, die tijdens dit toer nooi van een raspaardje lijkt te zijn veranderd in een werk paard. „Hij organiseert de middenlinie nu eenmaal goed", meende Van Heumen echter, „en daar gaat het om". Morgen wacht dus de tweede krachtmeting met de Russen, die tegen de Spanjaarden héél wat minder energie dienden te verspelen dan Oranje. „De Sovjet-Unie", vertelde een stralende Van Heumen, „dat is een sterke tegenstander. Zul len we nog een hele klus aan krijgen". Geen schokkende uitspraak van de bondscoach, die nog nimmer een komende opponent heeft durven kleine ren. DENNIS MULKENS Nederland: Hermans; Van der Have; Steens, Van Asbeck. Pierik; Doyer. Ties Kruize, Diepeveen; Van Grim bergen, Bouman (Jan-Hidde Kruize). Van 't Hek. West-Duitsland: Sehliemann: Peter. Fischer. Schmidt, Hanel; Siawyk (Krull), Blöcher. Caninenberg; Dopp (Reck). Fried. Trump. De Italiaanse miljonairs- zoon legde gisteren bij de eerste tijdtraining voor de Grote Prijs van Nederland de 4252 meter asfalt in de Zandvoortse duinen als snelste af: 1.16,411. Als enige van de 29 rijders verwezenlijkte de coureur van Lotus een gemiddelde snelheid van boven de 200 i kilometer per uur. Met die verrichting had De Ange lis, in 1979 nog collega/ri vaal van Jan Lammers in de Shadow-renstal, nog niet eens het plafond van de mogelijkheden van zichzelf en zijn Lotus/Re nault bereikt. „Ik heb de eerste training met de reserve wagen gereden. We hadden een nieuw type rem men gemonteerd en die volde den geweldig. Mijn eerste wa gen is nog beter. Ik verwacht in de tweede training op tijd de eerste startpositie vast te kunnen houden", aldus de 25-jarige coureur, die vorig jaar de Grote Prijs van Oos tenrijk won. Dat was de laatste keer dat de beroemde stalbaas van Lotus, Colin Chapman, zijn pet de lucht in kon gooien In december 1982 overleed de grijze eminentie van de for mule 1-autosport. De Lotus-renstal kwam begin dit jaar in het verwachte va cuüm terecht. In de eerste ze ven Grand-Prixraces verover de Lotus slechts één punt voor de wereldtitelstrijd. De komst van de Fransman Gérard Du- carouge was half juni de red ding van de Britse stal. Duca- rouge, weggeschopt bij Alfa Romeo, ontwikkelde geïnspi reerd door revanche-gedach ten de 94T-Lotus. die in zijn eerste wedstrijd (Silverstone) door Mansell naar de vierde plaats werd gereden. Vanaf dat moment ging het met de Britse bolide, met Franse tur bo-motor, Italiaanse banden en Franse ontwerper alleen maar beter. Het trainingssucces van giste ren, De Angelis eerste en Mansell derde, was een logisch gevolg van de progressie, die het Lotus-team momenteel NederlandWest-Duitsland 4-1 na verlenging (1-1, 1-1), 13. Peter 0-1 (sb), 22. Ties Kruize 1-1, 79 Ties Kruize 2-1 (sc). 83. Jan-Hidde Kruize 3-1. 87. Doyer 4-1. Scheidsrechters: Renaud (Fra) en Todd (Eng). Toeschouwers: 7000. Renault, zelf tweede met een tijd van 1.16,611 „Ten eerste rijden ze met mijn merk tur bo-motor. En verder kunnen De Angelis en Mansell mooi meehelpen om de Ferrari's zondag buiten de punten te houden". Prost beschouwt de Franse Ferrari-rijders Arnoux en Tambay als de concurren ten, die hem in de laatste vier GP-races nog van de wereldti tel (de eerste voor een Frans man) kunnen houden Niki Lauda Het werelddebuut van de Tag Porsche-turbo-motor vestigde gisteren alle aandacht op Niki Lauda. De tweevoudig wereld kampioen formule-1 was de bestuurder van de McLaren- -bolide, waarin het in Saoedi- -Arabische opdracht vervaar digde Westduitse mechaniek was gemonteerd De Oostenrij ker vertolkte optimistische ge voelens, toen hij na de eerste tijdtraining uit zijn wagen stapte. Zijn zestiende tijd in de eerste oefensessie beschouwde Lauda als goed. „Deze wagen is nagelnieuw. Donderdag avond was hij pas in Zand- voort. In de eerste, onofficiële training hebben we slechts zes ronden de tijd gehad om de zaak af te stellen. De vijfde versnelling stond daardoor nog wat te kort. «We zijn nog lang niet aan de limieten, maar tot nu toe voelt alles goed aan. Het enige dat we momenteel nodig hebben is tijd". BRUSSEL Een draai ende wind in het Heizel- -stadion van Brussel is er gisteravond de oorzaak van geweest, dat Rob Druppers voor 45.000 toe schouwers zijn wens om voor de eerste keer in zijn carrière onder de 1 mi nuut en 44 seconde te ko men, niet in vervulling zag gaan. De 21-jarige Utrechter behaal de bij de zevende editie van de Ivo van Damme-memorial, waar de 800 meter een van de hoofdnummers was, wel een overwinning op een veld van lopers van wereldklasse. De negen deelnemers hadden dit seizoen allen een tijd van bin nen de 1 minuut en 45 seconde gelopen. De Nieuwzeelander Peter Pe- arless, die als „haas" fungeer de, bleek er door de stevige wind niet toe in staat. Na 500 meter stapte Pearless uit de baan en kwam Druppers al leen tegen de wind in te lopen. De lange Utrechter hield het tempo echter goed. vast en het verschil met de rest van het veld, met daarin de Engelsen Ovett, Elliott, de Amerikanen Robinson, Mack en Paige en de Keniaan Ndiwa, was op dat moment zeker vijf meter ach ter. Op de laatste vijftig meter moest Druppers de tol voor zijn inspanningen betalen. De zilveren medaille-winnaar van Helsinki kon zijn voorsprong echter vasthouden en zege vierde in 1.44.90. Achter Drup- pers werd Olympisch kam pioen Steve Ovett tweede (1.45,25) en Peter Elliott (1.45,32) derde. De wind verhinderde op de 100 meter bij de dames en he ren nog betere tijden. De Amerikaanse Diane Williams won met een tegenwind van 1.7 meter per seconde de 100 meter bij de dames in 11.03 en wereldrecordhouder Calvin Smith won de korte sprint bij de heren met 2,2 meter tegen wind in 10.04 seconde. Britse atleet Steve Cram bena derde in Brussel het wereldre cord van zijn landgenoot Steve Ovett op de 1500 meter tot op 0,3 seconde. Cram won de wedstrijd in 3 minuten en 31,66 seconden. Hij knabbelde daarmee twee volle seconden van zijn beste persoonlijke prestatie af. De Belg Eddy Anys won het hoogspringen Hi; sine met minder fout- Rob Druppers wint de 800 meter in Brussel vóór Olym pisch kampioen Steve Ovett (105). sprongen dan de Amerikaan Howard over 2,27 meter. Elly van Hulst blijft dit sei zoen niets bespaard. De Neder landse recordhoudster op de 800, 1500 en 3000 meter had in Brussel haar record op de 3000 meter (9.00.61) onder de negen minuten willen brengen. Ze leek daar tot halverwege de wedstrijd in te slagen. Toen sloeg de pech opnieuw toe. Zij werd geraakt door de Canade se Williams en kwam ten val. Hoewel Van Hulst weer snel overeind krabbelde was zij het contact met de kopgroep, waarin zij op dat moment als vierde liep, kwijt. Met bloe dende knieën en open ellebo gen zette zij de hopeloze strijd voort en eindigde als achtste in 9.22.26 Saskia Brouwer werd door de val van Van Hulst geïnspi reerd. De Arnhemse veroleee- kundige werkte zich sterk naar voren en eindigde ten slotte als vierde in een per soonlijk record van 9.04.32. De Italiaanse Possamai zegevierde in 8.56 17 EK Jeugd De Nederlandse atleet Arjan Visserman heeft zich niet ge plaatst voor de halve finale van de 800 meter tijdens de Europese jeugdkampioen schappen in Wenen Visser man eindigde in de derde serie als zevende in 1.53,47 Enuel Mellaart haalde de eindstrijd wel. Na een kwalificatiesprong van 7,48 meter (een persoon lijk record) lukte er bij de at leet uit Spijkenisse niets meer In de eindstrijd werd Mellaart met 7.07 meter dertiende De Nederlandse tienkamper> Enno Tjepkema (tiende) en Paul Mul (twaalfde) braken peen potten Geen prestaties, dan schorsing In de Sovjet-Unie worden niet alleen slecht presterende voetballers uit de ploeg ver wijderd, ook scheidsrechters kunnen rekenen op degrada tie. Dat de krant daarbij een grote invloed kan uitoefenen is ook onlangs zeer duidelijk geworden. Nadat „Soujetski Sport" een bericht had gepu bliceerd over de slechte pres taties van diverse scheids rechters. was dat voor de voetbalbond aanleiding om tien fluitisten levenslang te schorsen. „Dit is een van de maatregelen, die moeten worden getroffen, om het voetbal in de Sovjet-Unie weer op hoger peil te bren gen aldus de voetbalbond uitgaan van zijn faam als top scorer, want hij wenst voort aan nog slechts te spelen, ais hij wordt opgesteld als libero. Gerd Müller: libero.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9