Vakantiegeld wordt weer gewoon loon Arts en patiënt profiteren beiden van kleinere praktijk Celstraf geëist tegen vier Surinaamse militairen Kohl houdt vast aan plaatsing «2*sijthoff pers j; r Zondag, Duindigt goed idee! «a INN EN LAND EeidoeSou/icmt ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 es te *.V 'S: meer mariniers aar Libanon /ASHINGTON De Verenigde aten denken er sterk over hun arine-eenheid in Libanon te ver erken die operereert binnen het ider van een internationale vre- •smacht om het vacuum te vullen s Israëlische troepen zich terug- ïkken uit het gebied rond Beiroet, r zijn ca 1.200 Amerikaanse mari- jers in en rond Beiroet die deel itmaken van de 4.800 man tellende lultinationale vredesmacht die vo- jaar in Libanon aankwam nadat Palestijnse strijders door de Is- lèlische invasie verdreven werden, en besluit over het prepieze aantal invullende troepen wordt spoedig erwacht. Der Spiegel komt toch met artikel over koningshuis BONN Het gezaghebbende Duitse week blad „Der Spiegel" zal volgende week het ar tikel over het Nederlandse koningshuis en de ziekte van prins Claus publiceren. Volgens Der Spiegel zal het verhaal echter geen schokkende onthullingen bevatten. Der Spie gel zag deze week af van publicatie van het artikel na langdurige interne discussies. Het blad voorzag juridische problemen, omdat een aantal beweringen over de achtergronden van de depressies van prins Claus niet verant woord konden worden. Volgens Spiegel-re- dacteur Erich Wiedemann, die het verhaal heeft geschreven, is zijn stuk niet gebaseerd op de informatie waarmee enkele Nederland se freelance- journalisten, onder wie Oltmans en Pijper, al geruime tijd buitenlandse bladen benaderen. Tweedoden in riool Bij werkzaamheden aan een rioolput zijn gisteren in Rotterdam twee doden gevallen. Beiden zijn bedwelmd ge raakt door hoog geconcentreerde zwavelwaterstof (H2S) en vervolgens verdronken. De slachtoffers zijn tegen de veiligheidsvoorschriften in zonder gasmasker in de put afgedaald om te zoeken naar een collega die niet te rugkwam. Deze laatste kon in be dwelmde toestand door de politie uit de put worden gered en is opgeno men in het ziekenhuis. i6 man weg bij iiemens- mpi )en Haag r\. EN HAAG Siemens en de drif t akbonden hebben overeen- v emming bereikt over een so- aal plan voor de 66 werkne- B lers die moeten verdwijnen it de fabriek in Den Haag. olgens Siemens is er een rincipe-akkoord dat zal wor- en voorgelegd aan de leden an de bonden. Van de bon- jonj an was gisteravond niemand oor commentaar bereikbaar. de fabriek in Den Haag, aar hoogspanningsinstallaties orden gemaakt, werkten tot oor kort 174 mensen. De 66 ter e edewerkers, onder wie 23 terlingen van de bedrijfs- st o pool, waren al op non-actief Sf esteld. .eerstoel humane •d Ji oeding Nijmegen 'IJMEGEN De Katholieke rïiversiteit van Nijmegen rijgt een bijzondere leerstoel umane voedingsleer. Volgens et Nederlands instituut voor voeding is het universitaire nderwijs over voedingsvraag- ukken in ons land onvol- De 0 oende. Maar steeds meer i ge' 1 - •oïdt ingezien dat voeding 'n^e' en aanzienlijke rol speelt bij ^et in stand houden van de ge- ondheid. Bij het ontstaan ijvoorbeeld hart- en vaatziek- n. kanker, caries, suikerziek- hoge bloeddruk en overge- icht is voeding een belangrij- OcË* factor- Leerstoelen voeding 3igef'-'n 6evestiSd in Maastricht ndtf del |n Amsterdam. lol le vos in Ter Apel jo^ER APEL In het Groning- e Ter Apel, tegen de West- luitse grens, is onlangs een jonge vos gevonden die bij na der onderzoek besmet bleek te zijn met rabies (hondsdolheid). he>Ongeveer een half jaar gele- ïeo^den is in het zelfde gebied ook rsptteen vos gevonden die honds- ollaijdol was. De vos is gevonden in korenveld. De vinder st s ïeeft het dier mee naar huis Bru jenomen en daar in een hok Pa jestopt. De volgende dag bleek 3b iet dier te zijn overleden. De po ónder wordt voor alle zeker- t UI ïeid met entingen behandeld. Minder kans op subsidie oor emigranten sser jen HAAG De vermo- [ensgrens waarboven de over- ïeid geen bijslag meer geeft in J Ie kosten van emigratie wordt ,che verlaagd van 75.000 naar 4 J i5 000 gulden. Staatssecretaris r 6 De Graaf (Sociale Zaken) ziet rni :ich tot deze verlaging genood- 'taakt omdat in de eerste helft 'van dit jaar reeds zoveel aan lubsidie voor emigranten is litgegeven, dat er overschrij- hng van het voor 1983 be- rhikbare bedrag (3,8 miljoen lulden) dreigt. n P rdie" DEN HAAG De Lan delijke Huisartsen Vereni ging zegt ,,met pijn" ak koord te zijn gegaan met de door staatssecretaris Van der Reijden (Volks gezondheid) voorgestelde regeling ter verkleining van de huisartsenpraktij ken. De praktijknorm, waarop het huisartsenho norarium is gebaseerd gaat van 2600 naar 2500, terwijl het maximum aan tal patiënten per praktijk in twee jaar wordt terug gebracht van 3000 naar Dat gaat de huisartsen twee procent van hun netto-inko men kosten en bovendien moet het tarief voor een parti culier consult met vijftien cent omlaag. De opbrengst van die twee maatregelen is 25 miljoen gulden. De andere 25 miljoen de operatie kost in totaal 50 miljoen gulden wordt door de staatssecretaris bijgelapt. Van der Reijden had dat geld reeds gereserveerd voor dit doel. Een aardig compromis, zo op het eerste gezicht: een prak tijkverkleining van vier pro cent voor iets meer dan twee procent netto inkomen. LHV- voorzitter H.G. Bessem vindt echter: „Een zeer zware pil". De artsen hebben volgens Bes sem „als een dictaat" van Van der Reijden te horen gekregen dat ze zelf ook een duit in het zakje moeten doen, om de ge wenste praktijkverkleining te kunnen doorvoeren. Van der Reijden heeft echter niets gedicteerd. Hij had de LHV een voorstel gedaan, waarmee zij al dan niet ak koord kon gaan. Bovendien was al langer duidelijk dat de regering niet van plan was de praktijkverkleining geheel voor eigen rekening te nemen. Maar los daarvan vindt de *LHV zelf ook dat de praktijk grootte fors omlaag moet en wel minstens tot 2400 patiën ten, maar niet op eigen kosten. Onderschatting Na afloop van de LHV-leden- vergadering deed voorzitter Bessem omstandig zijn beklag over het onrecht dat de artsen door Van der Reijden is aange daan. De ledenvergadering stuurde zelfs een boos tele gram aan Van der Reijden, waarin de normverlaging naar 2500 patiënten werd omschre ven als „een grove onderschat ting" van de huisartsenij. Een praktijkverkleining naar 2400 patiënten had meer recht ge daan aan de taakverzwaring van de artsen, vindt de LHV. Door de taakverlichting wor den artsen echter meer in de gelegenheid gesteld te bieden waar de patiënt altijd al recht op heeft: kwaliteit en dienst verlening. Bovendien kunnen door deze maatregel weer 100 tot 150 werkloze artsen aan de slag. Verzwolgen in het wegdek Twee inwoners van Akron in de Amerikaanse staat Ohio raakten gisteren ernstig ge wond. toen hun auto plotseling door het wegdek zakte. Door een breuk in de onder grondse waterleiding was een groot gat onder het wegdek ontstaan. Isabel Peron terug naar Argentinië BUENOS AIRES Oud-pre sidente Isabel Peron zal na twee jaar ballingschap begin september naar Argentinië te rugkeren, zo hebben haar vol gelingen verklaard. Juan La- bake, een woordvoerder van de peronistische partij zei dat bevestigd is dat zij op 2 sep tember van Rome of Madrid naar haar land zal terugkeren om daar op 3 september te zijn. De nationale conferentie waarop de Peronistische partij haar presidentieel kandidaat zal kiezen voor de verkiezin gen op 30 oktober zal op 3 sep tember beginnen. Otalo Luder, een oud-voorzitter van de se naat, zal naar in brede kring verwacht wordt, de peronisti sche kandidaat worden. Sovjet-Unie nam proef met anti-satellietwapen .FRANKFORT De Sovjet- -Unie heeft in juni 1982 een proef genomen met een anti- -satellietwapen boven West duits grondgebied. Daarmee is aangetoond dat de Sovjet-Unie in staat is een westerse satel liet te vernietigen, ook buiten het luchtruim van de Sovjet-^ -unie, zo berichtte gisteren de Frankfurter Allgemeine Zei- tung. De krant zegt de infor matie te ontlenen aan "gehei me westerse inlichtingen". Op technisch vlak zou de proef overigens niet helemaal per fect zijn verlopen. De proef was genomen tijdens groot scheepse militaire oefeningen. der (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het lijkt j waarschijnlijk, dat het be- igrip vakantiebijslag bin nenkort tot het verleden gaat behoren. Werkne- llanmers krijgen dan in het w€ voorjaar niet meer een uitkering-ineens. In plaats daarvan wordt het loon je"li verhoogd met een dusda- >r nnig deel van het oude va- kantiegeld (bij maandloon u;l bijvoorbeeld met een twaalfde deel), dat men over een heel jaar gere- kend toch op eenzelfde H bedrag uitkomt. De werk- ;ev nemers zullen die porties, u'j als ze deze echt voor de 01( vakantie willen gebrui- Oeken, zelf opzij moeten leg- va< gen. Eind vorig jaar liet het over grote deel van het bedrijfsle ven mét name alle werkge vers en de vakcentrales FNV en MHP, het CNV had er wat moeite mee minister De Koning van Sociale Zaken reeds weten, dat het best een streep wilde zetten door het oude. systeem. De wet schrijft namelijk niet alleen een (mini mum) vakantiebijslag voor, maar bepaalt eveneens dat die bijslag in beginsel in één keer moet worden uitbetaald. Dat voorschrift, zo was de mening, betekent in feite een stuk vrij heidsbeperking voor de partij en die arbeidsovereenkomsten afsluiten. Immers, zo redeneerde men, vakantiegeld is (uitgesteld) loon en in het kader van vrije loonvorming moet de overheid niet uitmaken wanneer en hoe dat loon wordt uitbetaald. Men wil dus een eind maken aan de „betutteling", die overigens (met wettelijke steun tegen kwaadwilligen) door de con tractpartijen jaren geleden zelf op poten is gezet door van een deel van de ruimte voor loons verhoging vakantiebijslag te maken, samenvallend met een uitbreiding van vakantieda gen. Als je de mensen vakan tie geeft moet je hun ook de mogelijkheid bieden om deze plezierig te benutten, gold toen als argument. Het terugdraaien van het va kantiegeld naar normaal loon is dus een principekwestie, passend in de hedendaagse be hoefte aan meer vrijheid. Maar het heeft en had ze ker toen het advies tot wijzi ging van de wet naar minister De Koning ging ook nog een andere achtergrond. De regering had namelijk tot gro te ergernis van werkgevers en vakbeweging enkele keren in gegrepen in zowel het percen tage als het maximum van de vakantiebijslag, in feite dus een gedeeltelijke loonmaatre gel getroffen. Wanneer men het vakantiegeld in de loon schalen inbouwt, gaat die ka binetsvlieger niet meer op. Een andere praktische zaak is, dat in het vakantiegeld gewel dig wordt gesneden via belas tingheffing en premie-inhou ding. Wanneer men het va kantiegeld aan het loon toe voegt, zullen die aftrekposten over een heel jaar gezien niet of nauwelijks lager zijn, maar optisch wordt de zaak toch wel wat milder. Voor veel werkge vers is het voordeel van een andere aanpak, dat zij niet op één moment een grote hoe veelheid geld behoeven vrij te maken, maar daar staat weer tegenover dat zij geen rente meer kunnen kweken over het loonbestanddeel, dat zij on der de naam vakantiebijslag voor hun werknemers vast houden. De werknemers kun nen nu zelf rente kweken als ze een stuk loon voor de va kantie opzij leggen. Vrijheid Minister De Koning is er wel voor te vinden om de strakke touwtjes wat te vieren. Hij is wel bereid eraan mee te wer ken, dat van wat een beste dingsuitkering lijkt een stuk gewoon loon te maken. Hij wil dit aldus oplossen, blijkens een ontwerp-wetswijziging van zijn hand, dat het principe van een eens per jaar uit te keren vakantiegeld blijft bestaan, maar werkgevers en vakbon den mogen in overeenkomsten (regelingen en cao's) hiervan afwijken door de vakantiebij slag in stukken te knippen. Hij geeft dus vrijheid, geen voor schrift. En dat betekent, dat er geen uniforme situatie zal ont staan. Contractpartijen mogen zelf de vorm kiezen waarin het vakantiegeld gestalte krijgt. Het is best denkbaar, dat het woord vakantiegeld hier en daar helemaal ver dwijnt. Sommigen zijn bang, dat niet alleen het woord maar ook het geld op deze wijze in de huidi- gee economische'misère even eens langzaam zal wegsmelten. Maar De Koning blijft een mi nimum-vakantiegeld voor schrijven: ruwweg gezegd 7,5 pet van het loon. Er is nog een andere vrees en wel bij dege nen, die met de recreatie te maken hebben. Deze zijn bang, dat bij een in de tijd uit gesmeerde uitbetaling van de vakantiebijslag dit geld ge woon in de huishouding op gaat en dat men daardoor in de vakantietijd minder voor de vakantiebesteding uitgeeft. Zo heeft alles zijn haken en ogen, het is maar vanuit welke hoek men ernaar kijkt. FRIEMELS EN'WBETje At'N naam \jcoe. Doden door noodweer in Frans Baskenland BAYONNE Als gevolg van overstromingen door zware re genval zijn in het Franse deel van Baskenland zeker drie mensen om het leven geko men. Volgens de autoriteiten in Bavonne in Zuidwest- -Frankrijk werden gisteren nog zes mensen vermist die door de sterk gestegen rivie ren waren meegesleurd. Bij Saint Jean de Luz kwamen drie mensen om het leven doordat een woonwagen door een buiten zijn oevers getre den stroom werd meegevoerd. Tot de vermisten behoren twee passagiers van een auto bus die door het water was omgeslagen. Politie en leden van de bescherming burgerbe volking moesten talrijke men sen met hefschroefvliegtuigen van daken van door het water ingesloten huizen redden. Vele wegen zijn onbegaanbaar. Ook het Spaanse Baskenland, aan de andere kant van de Pyre neeën, heeft ernstig te lijden van overstromingen. Al ver scheidene dagen regent het in Noord-Spanje, waarbij vooral sinds donderdag het hemelwa ter met bakken naar beneden komt. Verscheidene delen van de provincies Guipuzcoa en Vizcaya zijn door het water geïsoleerd. Tot dusver zijn ruim 100 mensen uit hun hui zen gehaald. PARAMARIBO Voor de krijgsraad in Paramaribo heeft de auditeur-militair gisteren tegen vier Suri naamse militairen gevangenisstraffen van 6 tot 12 maanden geëist. De militairen worden ervan beschul digd betrokken te zijn geweest bij plannen van de voormalige garnizoenscommandant van de Surinaamse hoofdstad, Roy Horb, het militaire bewind van leger leider Desi Bouterse omver te werpen De militairen waren lijfwachten van Horb. Deze beraamde vol gens de auditeur-militair, Ramon de Freytas. voor eind januari een staatsgreep, waarvoor hij de plannen in de Verenigde Staten rtfet oud-president Chin A Sen en de inlichtingendienst CIA zou hebben doorgenomen. Horb overleed begin februari in Fort Zee- landia: volgens de officiële lezing had hij zichzelf opgehangen. Uit een onderzoek van de Koninklijke Marechaussee is niet ge bleken dat een zogenaamd Surinaams invasiepeleton op 16 juli een oefenterrein te Anloo (Drenthe) zou hebben gebruikt om te oefenen voor gewelddadige acties, die ten doel hadden het regi- me-Bouterse in Suriname omver te werpen. Dit heeft premier Lubbers het Kamerlid Van der Spek (PSP) laten weten in ant woord op vragen van hem. het oefenen is geen aanvrage inge diend en ook geen vergunning of toestemming verleend, aldus de premier. „Hoewel ongeautoriseerd gebruik van het oefenter rein dat grotendeels noch omheind, noch bewaakt is bij voorbeeld 's avonds en in het weekeinde niet uitgesloten is, is daarvan in bovenvermeld onderzoek evenmin gebleken", aldus de premier (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren nadruk kelijk verklaard dat zijn land zal overgaan tot plaatsing van de nieuwe Amerikaanse raketten als de onderhandelingen tussen de VS en de Sovjet-Unie op niets uitlopen. Kohl concludeerde op grond van brieven die zowel reagan als Andropobv hem heb ben gestuurd dat er nog steeds hoop is dat beide partijen tot een akkoord kunnen komen. Ik ben niet pessimistisch gestemd, al dus Kohl Kohl verklaarde zich tegen uitstel met een half jaar van de nieuwe Amerikaande raketten, zoals Griekenland had bepleit. „Uitstel zou de geloofwaardigheid van de NAVO aantasten en de vraag oproepen wat de volgende (onderhandelings)datum moet Worden.' Kohl zei zich in een antwoord op een vraag van een verslaggever ervan bewust te zijn dat bijna driekwart van de Westduitsers tegen plaatsing is. maar meende dat opinie-on derzoeken'geen vervanging voor de politiek zijn. „Politiek moet gebaseerd zijn op juiste waarneming van de zaken. De tegen standers van plaatsing moeten weten dat wij geen op het land gestationeerde middenlange-afstandsraketten hebben. Wij zijn in deze situatie verzeild geraakt omdat de Sovjet-Unie ze maakt en ze blijft maken, aldus Kohl De correspondent voor ons blad in Bonn. Gerard Kessels. neemt zondag deel aan het Duitse televisie-discussieprogramma „Der Internationale Frühschoppen'' Duitsland 1. 12.00 uur). Onder leiding van Werner Hof er praat Kessels met collega's uit Oos tenrijk. de Verenigde Staten. Duitsland en Engeland over de hete herfst die Duitsland en West-Europa te wachten staat als in het najaar begonnen wordt met de plaatsing van de nieuwe kern wapens. [ADVERTENTIES 1 rni BMW WIMtëWW f r i Hiss las*. 8-DAAGSE COMPLEET VERZORGDE REIS NAAR MALLORCA Op woensdag 12 oktober a.s. vertrekken we 's middags voor een compleet verzorgde reis van Schiphol naar Palma de Mallorca en zijn terug op woensdag 19 oktober. Voor uw verblijf op Mallorca beschikken we over twee verschil lende driesterren hotels met een uitstekende reputatie. U kunt kiezen uit. HOTEL OBELISCO een driesterrenhotel van de bekende RlU-groep aan de rand van El Arenal vlakbij bossen en het vrije veld. ongeveer 250 meter van het strand Het be schikt over 2 liften, een gezellige lounge, een bar, kaarthoek en kleuren-t.v. Het heeft een zwembad (dat bij fris weer overdekt wordt) een zonneterras en een fraaie tuin alsmede een tennisbaan Alle kamers hebben een badkamer met bad of douche, toilet en wastafel en zijn voorzien van telefoon en balkon. De prijs voor dit hotel bedraagt f 695.- per persoon op basis van volpension en een tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskamer 55.-. HOTEL FABIOLA een driesterrenhotel te Port Nous, ongeveer 10 km. van de stad Palma en plm. 150 meter van het strand Dit hotel beschikt over lounges, bar. eetzaal, drie lif ten. zwembad, tafeltennis- en volleybalplaats In de directe omgeving zijn er mogelijkheden om te tennissen. Alle kamers met bad. douche, toilet en balkon De prijs voor dit hotel bedraagt 645.- per persoon op basis van volpension en een tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskamer 45.-. Bij de prijs zijn begrepen middagvlucht Amsterdam-Palma de Mallorca v v. luchthavenbelasting etc. lunch aan boord transfer luchthaven hotel v.v welkomstparty bij aankomst In uw hotel Nederlandse reisleldlng ter plaatse verblijf op basis van volpension in uw hotel Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190862 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonli|k In onze vestigingen Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) en Coolsingei 67. Botterdam (t o. Stadhuis) POSTBUS 16050 2500 AA 'a-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7