:vwr**> rri. Jubelende Hay dn uit de Randstad zegent Maastrichts festival in a: „100.000 Hongerdoden per dag, ja, dat is geen hot news" -jr -"'X OR VARA overweegt kort geding benoeming Jan Nagel «2"SIJTHOFF PERS Goud koorts van atletef krijgt gestalte BINNENLAND Caidae^ouaanl ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 PAGIK J| DE HANDICAPS VAN EEN IDEALISTISCHE STICHTING UTRECHT „Als er in de Verenigde Staten men sen als gevolg van hitte bezwijken veroorzaakt dat natuurlijk veel ophef, maar dat er elke dag 100.000 hongerdoden val len, is geen hot news". Ti neke Liefhebber en Jac ques van de Berg. be stuursleden van de Hon- gerstichting, zitten daar mee. Begrijpen het wel, maar toch... Het doel van de Hongerstich- ting is informatie te geven over het probleem en druk uit te oefenen om op de honger in de wereld de aandacht te ves tigen. Voor de stichting, dié nu drie jaar bestaat en 2000 aan hangers telt, is het grote succes echter nog niet weggelegd. Een handtekeningenactie van een paar jaar terug liep niet overweldigend en de recente Aktie Honger Telegram heeft in twee maanden nog maar 1400 opgestuurde „telegram men" opgeleverd. De Honger- stichfing blijkt dan ook wel wat „handicaps" te hebben. De stichting baseert zich op rapporten van de commissie- Brandt. een commissie voor ontwikkelingsvraagstukken onoer voorzitterschap van de Westduitse ex-premier. Vol gens de commissie, die bestaat uit mensen uit rijke én arme landen, moeten we veel meer samenwerken met de Derde Wereld-landen. En niet alleen uit humanitaire overwegingen. De commissie-Brandt stelt na melijk dat hulp aan de arme landen ook nodig is voor het herstel van onze eigen econo mie. Om te voorkomen dat er een wanorde ontstaat en de re cessie afglijdt naar een depres sie. Volgens de commissie moet er in de Derde Wereld meer „vraag" te worden ge- creëeerd naar producten uit de rijke landen. „En hiervoor is weer nodig dat impulsen uit de rijke landen de koopkracht van de Derde Wereld versterken. Als de eco nomie nog verder inzakt zal de samenleving uiteenvallen en worden de omstandigheden voor anarchie in veel delen van de wereld geschapen". „Wat wij teveel hebben, heeft de Derde Wereld te weinig", vertelt Van de Berg. In onze wereld wordt veel voedsel weggegooid, terwijl de arme landen erom zitten te sprin gen. De graanoverschotten gaan de zee in, alleen maar om hogere prijzen te krijgen. Die overschotten moeten natuur lijk naar de Derde Wereld". Hij geeft overigens toe. dat dat nog geen blijvende, fundamen tele oplossing is, er moet meer gebeuren. De militaire uitga ven moeten drastisch terug, wij moeten (meer) geld aan de arme landen geven, er moet meer en beter met de ontwik kelingslanden samengewerkt worden, zo staat ook allemaal in het rapport van de commis sie-Brandt. Het is overigens niet de bedoe ling van de Hongerstichting om mensen een schuldgevoel op te dringen, hen te wijzen op de eigen min of meer riante si tuatie. En als het aan Van de Berg en Liefhebber ligt, hoeft de wereld ook niet in een paar dagen veranderd te worden. Met kleine stapjes zijn ze al te vreden. Geen wonder ook, want nu gebeurt er nauwelijks iets. Erg belangrijk vindt Tinei e Liefhebber het. dat mensen écht gemotiveerd worden om iets aan het probleem te doen. „Een tientje overmaken is niet voldoende. De mensen moeten het écht willen. Daarvoor is een mentaliteitsverandering nodig. En daarbij moet je niet alleen vanuit het verstand re deneren. Je moet bijvoorbeeld het verdriet kunnen voelen, als zoveel mensen nodeloos lij- Zij vertelt vervolgens over een kennis, die onlangs in India was. Daar kwam hij in contact met een bedelaar, die eén baby in zijn armen droeg. En de kennis raakte pas écht onder de indruk, toen hij de wormen in het babybuikje voelde kri oelen, „Dat was ineens een soort doorbraak". Met de economie lijkt het de laatste tijd weer beter te gaan. wat belangrijke conclusies van de commissie-Brandt zou kun nen ondermijnen. Liefhebber, geconfronteerd met cijfers over de Amerikaanse econo mie (groei van 9,2% op jaarba sis) en de manier waarop Reagan de crisis aanpakt: „Dat is groei gebaseerd op onrecht vaardigheid. Eerlijk duurt nog altijd het langst. Bovendien is het maar een momentopname. Je kunt niet zeggen dat Reagan gelijk heeft". Volgens de twee bestuursleden van de Hongerstichting zijn er misverstanden over de om vang van het probleem, „dat erg onderschat wordt", en de mogelijkheden om een oplos sing te vinden. Liefhebber: „De mensen willen niet elke keer met ellende uit de arme landen geconfronteerd wor den. Draaien de (tv-)knop om. „Denken ook, dat er geen op lossing mogelijk is voor het hongerprobleem. Nou, die is er wél". Echter: De rapporten van de commissie-Brandt zijn door nog geen enkele westerse re gering in concrete daden om gezet. De situatie in de arme landen verslechtert eigenlijk alleen maar. aldus de twee le den van de Hongerstichting, en is er vooralsnog dan ook weinig hoop dat er écht iets verandert, dat de westerse lan den voorstellen van de com missie over zullen nemen. De Hongertelegrammen zijn gericht aan premier Lubbers en minister Schoo van ontwik kelingssamenwerking en be helzen het dringend verzoek het politieke beleid in over eenstemming te brengen met de richtlijnen van de Commis sie Brandt. Erg veel zijn er nog niet binnen gekomen. Maar daar is een verklaring voor: „In de vakantietijd denkt iedereen nou eenmaal meer aan zon en zwemmen. Bovendien is het zetten van een handtekening makkelijker dan het versturen van een te legram, waar ook nog een postzegel op moet". Ondanks de enorme proble men (en de handicaps) zien Liefhebber en Van de Berg toch lichtpuntjes. „Steeds meer deskundigen", aldus Tineke Liefhebber, „gaan inzien dat het zo niet langer meer kan. Dat de crisis door het bezuini gen alleen maar erger wordt. Dat de groei alleen maar ge blokkeerd wordt. Als de Derde Wereld er bij betrokken wordt, is een enorme expansie mogelijk". MARTIN VOORN Informatie: De Hongerstich ting, Adriaan van Ostadelaan 46 in Utrecht. Telefoon: 030- 517407. Ik: v :r* - ««rij Een slachtoffertje van de honger. KUNST HILVERSUM De onderne mingsraad van de VARA overweegt een kort geding te gen de tijdelijke benoeming van Jan Nagel als eindredac teur van „Achter het Nieuws". Het VARA-bestuur heeft de OR niet over deze benoeming geraadpleegd, wat volgens de Raad wel had moeten gebeu ren, aldus OR-voorzitter R. Kepper gisteren. Volgens Kep- per zou het VARA-bestuur de gebruikelijke wervingsproce dure hebben moeten starten, toen Joop van Zijl als eindre dacteur van de actualiteitenru briek van de Vara-tv opstapte. Het bestuur heeft dit gewei gerd, omdat zij vond dat „Ach ter het Nieuws" eerst binnen de eigen gelederen orde op za- - ken moest stellen. De onder nemingsraad moet volgens Kepper worden geraadpleegd als het om een benoeming voor langer dan drie maanden gaat. Een benoeming voor een kortere periode kan zonder raadpleging van de Raad ge schieden. De Raad heeft het bestuur er gisteren op gewezen dat hij een goede kans maakt om Nagels benoeming door middel van een kort geding te gen te houden. Het bestuur zal zich maandag op deze zaak be raden. De ondernemingsraad heeft alvast de nodige voorbe reidingen voor een kort ge ding getroffen. Zoals bekend stapte „Achter het Nieuws- "-commentator W.L. Brugsma deze week op uit ongenoegen met de benoeming van Nagel. Pleidooi voor BKR AMSTERDAM De vereni ging van beeldende kunste naars Arti et Amicitiae heeft staatssecretaris De Graaf in een brief gewaarschuwd voor de gevolgen van zijn plannen de BKR zo goed als op te hef fen. „In sociaal opzicht belandt de kunstenaar weer in tijden van vóór 1900. Al met al zul len die plannen leiden tot het einde van de professionele kunstbeoefening in ons land", aldus Arti. MAASTRICHT Er is een tijd geweest, dat er grapjes werden gemaakt over het Holland Festival dat telkens opende met een Requiem. Het waren fantastische uitvoeringen van meesterwerken, maar als opening van een feest is, ondanks het altijd gel dende „memento mori", een Requiem toch niet ideaal. In Maastricht gebeurde het in elk geval anders. Bij de ope ning van het eerste Festival Religieuse Muziek jubelde daar de frivole Papa Haydn. Tijdgenoten verweten het hem al dat hij zich in zijn kerkmu ziek te weinig eerbiedig, te weinig afstandelijk tegenover het Opperwezen op stelde. Vrij vertaald in modern Neder lands liet zijn antwoord aan duidelijkheid niets te wensen over. „Als ik aan mijn God denk, springt mijn hart open. Gelooft u werkelijk dat God wil, dat we de hele dag zitten te treuren over de onvol maaktheid van het leven en van onszelf?". En toch had deze Haydn een vrouw die hem het leven aardig zuur wist te maken. De Maastrichtenaren hadden voor deze zogenaamde frivole Haydn van de Maria-mis uit 1766 musici uit de Randstad la ten overkomen. Een kleine twintig free-lance vocalisten vormen sinds een paar jaar een kamerkoor onder de ei genaardige naam „The Acade my of the Begijnhof", bijeen gebracht en bijeen gehouden door Roderick Shaw, cantor- organist van het Engelse kerk je in het Amsterdamse Begijn hof. Hij wist vergevorderde studenten van het Haagse Conservatorium en afgestu deerden op oude instrumenten over te halen zich bij zijn zan gers te voegen. De vreugde waarmee Haydn de godsdienst beoefende, werd door die ke len en die handen een beleve- Catharina Patriasz zong prachtige alt-solo in de Maria-mis uit 1677 van Haydn. nis. Van de solisten was Hein Meens, die moest invallen, niet helemaal bedrijfszeker, maar bas Harry van de Kamp, die ook moest invallen, was juist Mozart, die eraan vooraf gin gen. Zeker, ook daar werd en thousiast gemusiceerd, maar voor Mozart wat te onrustig en te onevenwichtig. In elk geval contrasteerden zowel Haydn de zekerheid in persoon. Het T f was .mussen de sopraan Ellen als Mozart slerk met de om8a van Lier die de show stal, al mocht de alt-solo van Cathari- na Patriasz er beslist ook zijn. Leo van Doesselaar speelde op het orgelportatiefje heel mooi de ongebruikelijke solo, waar door deze mis de verwarring stichtende bijnaam „Grote Or- gelmis" meekreeg. Zo hartveroverend als Haydn lukte, zo wisselvallig waren de vespers „de Dominica" van RUITENHEER ving, en dat was best een intri gerend contrast. Hun muziek klonk namelijk niet in een ro- coco-kerk. waarin ze opgroei de. maar in een donkere, som bere, gothische kerk van zwaar grauw mergelsteen uit de Maasvallei. De op zichzelf boeiende kerk heeft merk waardige onvolkomenheden en onregelmatigheden. Er zit langs de zijbeuken lelijke mar merbekleding en de onder bouw van de toren is ineens weer van Naamse steen. Er staat in deze kerk echter een preekstoel, die als enig ele ment helemaal bij Haydn en Mozart past, namelijk een preekstoel in de stijl van Lo- dewijk XIV. Het openingsconceit van dit festival was overigens het ope ningsconcert niet. Toen ik er woensdag aankwam, was de Dominicanerkerk van rond 1300 in gebruik. Na een gron dige restauratie tijdens de Eer ste Wereldoorlog is die kerk nu alleen nog in gebruik als concert-, vergader-, tentoon stelling- of venduzaal: zeer ge schikt als info-centrum voor een festival. Daar ook speelde een trio van oud-leerlingen van het Maastrichtse Conser vatorium Castello en Corelli, waarbij een Gentse sopraan werken van Schein, Bach en Handel zong. Er was erg veel volk, maar wie er brutaalweg tot naast het podium wist door te dringen, hoorde het musice ren anders en beter en be greep waarom de sopraan geen akoestische controle had op haar stem. Het eerste lunch pauzeconcert kwam dus nog niet helemaal uit de verf. Zo gaat dat nu eenmaal, maar toen ik even later de kerk ver liet, vond ik de hypermoderne winkelgalerij, waarin ook het gedeeltelijk archeologische Bonnefanten-museum is on dergebracht, een grote groep studenten, die onder leiding van een punkmeisje heel klankvol de muziek stonden te verheerlijken. Het was van een ongegeneerde spontaniteit en directheid en het was muzi kaal uitstekend, zodat ik hele maal tevreden naar de Domi nicanerkerk kon terugkeren om er de magnifieke foto's van Nedelandse en buitenlandse orgelrestauraties te bekijken en veel tijd besteden aan de geschiedenis van het gregori aans, zeker boeiend, maar door de hele lange Franse teksten op de borden, wel vermoeiend. Het Cultureel Centrum zou die teksten, vertaald, op een sten cil moeten verkopen. De expo sitie zou dan veel meer educa tief nut hebben. In de Redoutezaal van de Stadsschouwburg tenslotte, vond ik, nu helemaal afge stemd op de afwezige Haydn en Mozart, ikonen die eigen lijk in Byzantijnse kerkjes thuis horen, waar het geurt naar wierook en waar de echo's hangen van diepe bas sen en waterklare tenoren. Ook zonder die atmosferische omstandigheden, is de ten toonstelling van merendeels vroeg-negentiende eeuwse ikonen best de moeite waard. Natuurlijk deed de romantiek geen goed aan de strakke sty- lering, maar oudere ikonen zijn onbetaalbaar geworden. Wat u nu ziet, kost toch al tus sen de twee- en de veertien- duizend gulden per stuk. Er zijn overigens echte mooie exemplaren bij vooral die zich houden aan de traditionele stijl. Fascinerend blijft altijd weer zo'n ikoon van een Maria met drie handen. Het bleek een voorstelling te zijn, die vele bezoekers puzzelde, maar de catalogus gaf de juiste ver klaring. Keizer Leo III, beel denstormer tussen 716 en 741, liet de linkerhand van Johan nes van Damaskus afhakken. De heilige bad toen tot het ikoon van de Moeder Gods en zijn hand groeide weer aan. Uit dankbaarheid schonk hij een derde hand van zilver aan het ikoon. U kunt dus op het fes.tival in Maastricht, dat tot 4 september duurt, niet alleen veel horen, maar ook veel zien. JOHN KASANDER ADVERTENTIE Een aantrekkelijk aanbod met uw krant naar WENEN 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS VERTREK 19 SEPTEMBER A.S. 495.- Wenen is een stad met veel cultuur, traditie en geschiedenis. Voor wie van de barokke pracht van deze keizerstad wil genieten hebben wij weer een 4-tal 8- daagse reizeh naar Oostenrijk georganiseerd. Het verlrek 13 maandag, waarop vanuit Den Haag en Rotterdam vla Venlo, Keulen. Frankfurt, Wurzburg naar het overnachtingshotel In Gelselwlnd wordt Dinsdag gaat het via Neurenberg door het Donaudal, Passau, Llnz en St. Pol ten naar Mlchelndorf In het Wlenerwald bij Wenen waar gelogeerd wordt In het sfeervolle hotel Messerer (met overdekt zwembad). Woensdag rondrit door Wenen en bezoeken aan de St. Stephansdom. de Kai- ser-appartementen. de Staatsopera, het Prater en de Donauturm. Onder lei ding van een Nederlandse gids. Donderdag staat de Hofburg met de vermaarde Spaanse Rijschool en het slot Schönbrunn op het programma. 's Avonds wordt desgewenst gelegenheid geboden tot het bijwonen van een voorstelling In de Volksoper. Vrijdag volgt een tocht door het prachtige Wlenerwald en 's avonds bezoeken we een Heurigen (wijngaardenier) in het wijndorpje Grinzing. Zaterdag is er gelegenheid om op eigen wijze Wenen te verkennen of te wlnke- Maandag vla Frankfurt. Keulen en Venlo terug, nadat onderweg het afscheids diner Is gebruikt. De prijs van deze bijzonder gevarieerde reis bedraagt slechts per persoon op basis van een 2-persoons kamer met douche en tollet en half- penslon logies, ontbijt diner) Inclusief het afscheidsdiner. De toeslag voor een eenpersoons kamer (echter zonder douche en tollet) be draagt 50,-. De entrees zijn eveneens Inbegrepen. Reisverzekering 16.- per persoon 5.- pollskosten en assurantiebelasting. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom 6.- pollskosten en assu- rantlebeiastlng. De geplande reisdata zijn: maandag 19 september, 3 oktober. 10 oktober en 24 oktober a.s. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur (of persoonlijk In onze vestigingen Spulstraat 71, Den Haag op de hoek van het Spul) en de Coolslngel 67, Rotterdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) ac >6 LEIDEN-De goudkc!' heeft toegeslagen op Leidse atletiekkampii schappen. Marian van Niet won bij de da haar derde titel, Je Litjens pakte er drie een dag, Frans Bbie sprintte bij de heren tweede titel binnen Nico Gijsman voerde drie maal goud zijn t( op tot vier bij de jonjen olg Marian van de Niet (B) na de eerste plaatsen van derdag op de 100 meter e 'e~d verspringen op de tw wedstrijddag tot winst o ho 100 meter horden (14.7 si est, den) en tot een tweede p bij het hoogspringen met meter. Winnares bij dat li e springen was uiteraard Ji Litjens (H) die bij de 1.70 ter uitgleed besloot te stop Met 1.65 meter was zij al 1 pioene en de kompetitie fi staat voor de deur. Haar t de titel won zij verrasseni het discuswerpen met eei stand van 30.66 meter. De de werd een „makkie" oj 200 meter die met 26.4 gev T nen werd. Femmy Jansen en bleek bij het kogelstotei sterkste door als enige ovj ont tien meter te stoten (10.65],. ter). Bij de heren greep Frans 1 op de 200 meter zijn twee uc tel. na de 100 meter. Oo weer met een geweldige zij het dat hij nu minde n genstand had dan op de ste afstand. Zijn 22.1 sect |J| was toch voor Michel Mol den. Op de 100 meter jor TE! B versloeg Nico Gijsman se weer rivaal Ronald vaidui Vlekkert (B) in overigensljon tige tijden. I ziji In de vierde beurt bij hev* On springen blesseerde Theo^der sche (B) zich en verspseen ook de leiding aan Holla dol Bert Paauw. Tot dan wasjsen verspringen een uiterst s ïee nende wedstrijd met Bru (en op kop gevolgd door Pa ;es John Bakker (B) en Rob iet zen (H). Na de vierde po 'in dus Paauw op kop wat UI iei< inspireerde om naar de tw plaats te springen erg Mi achter de ervaren specii De serie sprongen van de ste drie in het eindklassei je was 1 Bert Paauw (H), >en 6.11,6.29, 6.40, 6.28, ong., 2 lej Ultzen (H), 6.13, 6.17, 6.13, |e 6.38,ong., 3 Theo Brusche rer 6.13, 6.21, 6.33, gebles., 4 J ,5 Bakker (B) 6.23 meter eDe Ruud Eveleens (H) 6.18 m(tjc] Bij de jongens slechts drie 1 zaa met een goede sprong |var drie Holland). Gert Jan Ffeut was met 6.25 meter de e uit, bij de A over de zes metei dm de B won Nico Gijsman Wh 5.68 meter en bij de C wa iul winst voor Sjaak Peters 5.60 meter. Gijsman verdie zij derde titel bij het speeri pen waar hij met 39.52 m M net voor Bataaf Waldo de I 1 bleef (39.16 meter). Wat het klaspstuk van avond had moeten worden 1500 meter bij de heren, v door het overmoedig insc! ven van een flink aa cracks een race tussen B D] ven. Hadden normaal "Iw< van der Veer, Jan Jansen Martien van de Hoorn bres kunnen slaan in dé ne tiek van de Bataven, nu ga er voor de enige Holian rrn Hans van de Vijver, wevo eer weggelegd. uj, Toch wisten de atleten die inschrijving wel gestand den een mooie race op de 1 ve te leggen. Gesteund door nbi dan een ronde goed kopwkc van Henk van de Oever v Hans Minnee uiteindelijk uitstekende winnaar van spannende finale waarin Bataven de dienst uitmaak Achter Minnee vocht H be van de Oever nog een gevi ne met Ton van de Berg 1 afgelopen woensdag in net voor hem zat (40.04.0 4.04.7 minuten). Van de verkeek zich enigzins wa: ge Jaap Duyvenvoorde de aai op van de Berg met gedi succes overnam. Op 200 m van het eind wrong hij 1 tussen de leidende Minnee van de Berg, die hem pas de streep teruggehaalde. beiden was er dezelfde niei record tijd van 4.03.0 minu l Winnaar Minnee kwam ui 4.01.5 minuut. Hollandi Hans van de Vijver moest 4.11.6 nog van (4.06.1), Rob Zwetsloot (4. en Kees van Beelen (4.( voor laten, maar kan aam ren dat hij door zijn clubi in de steek is gelaten. GERT VELDHUI: ,v bi 1 al:

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6