Afgelopen zomer zorgde voor explosie botulisme n Wachtlijst nier transplantaties steeds langer Bouw goedkope woningen in Hazerswoude begonnen :iden EEN DAGJE MEE MET DE MILIEUPOLITIE KATWIJK ï^oubrugge moet 1 jetalen voor herstel woonboot Oude Wetering krijgt Leerlingen bouwplaats fteidóa SouAcrnt ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 •emedaille J. van Vliet ^TWIJK Burgemeester C.A. Bos van Katwijk heeft ermiddag de heer J. van Vliet de eremedaille in jd, verbonden aan de orde van Oranje Nassau opge- eld. Dat gebeurde tijdens een speciale bijeenkomst voor medewerkers van de dienst gemeentebedrijven in het bouw aan de Van der Vegtstraat. De heer van Vliet zal 1 september gebruik maken van de VUT-regeling. .s dan ruim 35 jaar dienst geweest bij de gemeentelijk ■rheid, waarvan 31 jaar bij de Katwijkse dienst ge- entewerken. De heer van Vliet neemt afscheid als .f van het bedrijfsbureau van de afdeling elektriciteit CAI. Daarnaast fungeerde hij ook als plaatsvervan- Ij id hoofd van de gehele afdeling en voorzitter van de soneelsvereniging van de dienst. In zijn Katwijkse aan is hij opgeklommen van voorman-monteur technisch hoofdambtenaar A. Velen maakten gis- en! middag gebruik van de gelegenheid om afscheid te men van de heer Van Vliet. Brandweer laat oliespoor achter LEIDEN Een brandweerauto heeft gisteravond omstreeks tien uur door onbekende oorzaak een spoor van dieselolie achtergela ten toen de wagen omstreeks tien uur op weg was naar een brand. Op de Zijlsingel en op de hoek van de Zijlsingel en de Hoge' Rijndijk strooide de politie en de brandweer zand om slip partijen met min of meer ernsti ge gevolgen te te voorkomen. Het zand en aarde in plantsoe nen van de Plantage werd ge bruikt om de olie af te dekken. De brandweer was op weg naar een in brand staande vilkobak in De Waard. Bijna 80-jarige schrijft boek over De Kaag „Oude herinneringen aan Binnen- en Buiten-Kaag", is de titel van een boekje, waarvan gistermiddag de eerste exem plaren in café Tante Kee in De Kaag aan burgemeester H. de Boer (links op de foto) van de Haarlemmermeer en burge meester J.S. Wagenaar (rechts) van Al kemade werden uitgereikt. Het boekje is geschreven door de bijna 80-jarige Jan van Nieuwkoop (midden). In mei 1975 is Van Nieuwkoop (beter bekend als „Ome Jan") met zijn boek begonnen. Het boek telt 112 pagina's, 250 foto's, kost 25 gulden en is in de Bihnen- en Buiten Kaag verkrijgbaar. De oplage is 1.500 stuks. Burgemeester Wagenaar kondig de aan dat er momenteel wordt gewerkt aan een boek over Alkemade. KATWIJK Onder vrij wel ideale omstandighe- den kon de botulisme- bacterie zich deze zomer Hij in m< 'f ontwikkelen. Het zuur- itofarme en voedselrijke vater met een tempera uur van boven de twin- graden vormde een afstekende kweekvijver. Het gevolg hiervan was 'dat het aantal besmette watervogels en vissen dat in de afgelopen weken in de Katwijkse binnenwa- 1 °Yf téren is aangetroffen, ■olitij teel groter is dan in 1? voorgaande jaren, de n t g( Alleen al in de eerste twee van augustus haalden bul agenten van de milieupolitie tjnjJ ijdens de wekelijkse, per boot .pU ïitgevoerde surveillances, 11 tweeënveertig kadavers uit veihet water. De milieupolitie lijkt heeft aan het verwijderen van hfde besmette kadavers een be hoge prioriteit gegeven van- wege het gevaar dat zij voor de volksgezondheid kunnen L opleveren. In een rottend ka- 1 daver kan de bacterie zich enprm snel voortplanten en '248 daarbij worden grote hoeveel heden gif, het toxine, ge- vormd. Dit gif wordt dan - weer door vliegenlarven ?emei overgebracht op de watervo- d. Megels en vissen die na het nut- zoektiftigen van dit hapje vrij snel van Merven. abeth - Macaber 5-1 Tot aan het moment dat de politie het eerste rottende ka- daver uit het water vist, lijkt 'l^de surveillance in de Katwijk- u. ir, se binnenwateren, zoals de t hermandad die op een dins- u. 5 dagmiddag in augustus uit- voert, op een pleziertochtje. >st: t> temperatuur ligt ruim bo- 0-1*2.1 ven de twintig graden. Het <lasse bootje dat de milieupolitie ge- mu! ^ruikt, ademt als privé-eigen- dom van agent J. Guijt, niet 3n ijlde ambtelijke sfeer uit zoals je aids die van een tijdelijk in ge- DeJ meentedienst opererend vaar- 'an Y tuig verwacht. Als in de loop vai1 de middaê de ton °P het achterdek zich echter vult ihalvé Het botulisme eiste ook deze zomer zijn tol. Agent Guijt van de milieupolitie haalt dode vogels uit het water. met de restanten van half vergane vogels en vissen, ver troebelt dit rustieke beeld. Ie dere keer als het deksel wordt gelicht om een nieuw kadaver aan de macabere verzameling toe te voegen blijkt dat er „een luchtje" aan dit karwei zit. Het eerste slachtoffer van de botulisme-bacterie dat de mi lieucontroleurs tijdens de tweeënhalfuur durende tocht oppikken, is een zilvermeeuw die ogenschijnlijk onaange daan op het water dobbert. Guijt constateert dat de vleu gels van het beest zijn ver lamd. Dat is een aanwijzing dat het beest besmet is. „Het begint meestal met lamme vleugels, gevolgd door lamme poten en een lamme nek. Op den duur kan de vogel hier door zijn kop niet meer boven water houden waardoor hij verdrinkt. Uit een soort lijf sbehoud zoeken de meeste zieke dieren dan ook de riet kragen op waar ze met hun kop nog wat steun proberen te vinden." De meeuw raakte volgens de heer Guijt besmet doordat hij vermoedelijk aan een kadaver heeft gepikt. Het beest heeft het geluk dat hij in een betrekkelijk vroeg sta dium uit het water wordt ge haald. Een kans op herstel is hierdoor aanwezig. Guijt de poneert de meeuw in een doos. Na afloop van de sur veillance brengt de milieupo litie het dier naar het vogela siel. Het tweede slachtoffer dat we in het additioneel kanaal aan treffen, is een eend. Het beest is al enkele dagen dood en oogt niet meer zo fris. „Dit zijn de gevaarlijkste exempla ren", aldus Guijt. „Als een ka daver te lang blijft liggen, scheidt de bacterie een toxine af dat ook voor de mens ge vaarlijk kan zijn". Het kada ver van de eend, dat met een schepnet uit het water wordt gevist, heeft overigens al een eerste slachtoffer gemaakt. Wat verderop ligt een flinke brasem, een madeneter die zich wellicht wat te dicht in de buurt van de onfortuinlijke eend heeft begeven. Oegstgeester kanaal Wat vèrderop in het kanaal vinden we een enorme snoek van zeker tachtig centimeter lang. Het beest Vieeft zich ver moedelijk tegoed gedaan aan een met botulisme besmet kuiken. Een hapje dat meteen zijn galgemaal werd. De meer dan tien pond wegende snoek wordt met enige moeite in de vergaarton gestopt waar zich inmiddels al een zeer ge mengd gezelschap heeft ver zameld. Hetzelfde lot wacht even later een in verregaande staat van ontbinding verke rende meeuw die zelfs de maag van de milieupolitie agent, die toch wel wat ge wend is, doet omdraaien. Het wordt er allemaal niet frisser op wanneer de restanten uit het schepnet op de achter plecht vallen en Guijt, niet voor de eerste maal deze mid dag, een nieuw paar plastic handschoenen aantrekt om de boel op te ruimen. Noord wijkervaart Van het additioneel kanaal varen we de Noord wijker vaart op. Het water is hier zo mogelijk nog groener dan el ders en verderop in deze zij arm van het Oegstgeester ka naal baant het bootje zich een weg door een dikke laag kroos en waterplanten. De conditie van het water verbe tert volgens de heer Guijt pas weer aanmerkelijk als het op korte termijn weer eens flink gaat regenen. „Dan kan Rijn land weer flink spuien, want dat is de afgelopen weken maar heel weinig gebeurd. Het stromende water voert de kwalijke afvalstoffen weer af". Varend door het bedorven water van de Noord wijker vaart begint de meeuw die we aan het begin van de middag in een doos hebben gedepo neerd tekenen van leven te vertonen. Het verblijf buiten het water heeft iets van zijn krachten doen terugkeren en hij maakt met zijn vleugels wat fladderende bewegingen. Hij slaagt er zelfs in om enke le meters te vliegen maar be landt dan toch weer in het water. Wanneer we hem voor de tweede maal opvissen, dicht de heer Guijt het beest toch goede overlevingskansen toe. De meeuw heeft het daar mee beter getroffen dan zijn lotgenoten in de plastic ton die na afloop van de surveil lance naar een destructiebe drijf worden afgevoerd. espri *gki OOGMADE/DEN HAAG De provinciè wil dat de gemeente oubrugge meebetaalt aan een 60.000 gulden kostende renova- Y9D een woonboot in Hoogmade. De eigenaar van de woon- "a )ot, de heer L. van der Heijden, is volgens een commissie van provincie het slachtoffer geworden van een ruzie tussen oubrugge en provinciale ambtenaren. De provincie kan zelf et meebetalen aan de opknapbeurt omdat het potje voor dit ort zaken leeg is. De renovatie is zo duur omdat de opknap- Hirt op de plaats zelf moet gebeuren. De ijzeren bak moet wor- tn vervangen voor een betonnen exemplaar. 'el vindt de provincie dat Van der Heijden ook zelf schuld ieft aan het zo lang uitblijven van een oplossing voor zijn zaak. uipvi ^deputeerde Borgman zei tijdens de vergadering van de com- i issie Landschapszorg, dat Van der Heijden zich soepeler moet 'stellen tegenover omwonenden. De Hoogmadenaar geeft na- elijk geen toestemming aan mensen die achter hem wonen, ge- ruik te maken van zijn' pad. Hierdoor moeten de bewoners 'odgedwongen in een bootje tweehonderd meter omvaren, olgens de provincie een onhoudbare situatie. Van der Heijden la emde tijdens de commissievergadering in met het recht van perpad voor de omwonenden. Hoogmadenaar heeft een woonboot die dringend aan renova- toe is. Het vaartuig kan echter niet naar de helling omdat de )rgang naar de scheepswerf is versperd door een dam die de A ovincie enkele jaren geleden heeft aangelegd. De provincie i. sronderstelde bij die aanleg, dat de woonboten ook via een an- i.OQfere route weg zouden kunnen varen. In de alternatieve' route |en echter bruggen. De boot van Van der Heijden bleek te ■- "eed voor enkele bruggen te zijn. De ark kon dus niet weg. 6, oor uitblijvende herstel is het vaartuig thans zinkende. Alleen et.een pomp kan Van der Heijden zijn woonboot nu nog ^oghouden. De Hoogmadenaar bouwde een illegaal huisje om 'h een veilig onderkomen te hebben. De gemeente heeft ech- sloop van het bouwsel geëist en is daar in gesteund door de Apó aad van State. De gemeente heeft altijd tegen de Hoogmade- -- - ""gezegd dat hij zich in een caravan op zijn terrein mag vesti- Van der Heijden verklaarde da zijn vrouw „niet tegen een iravan kan". Optocht in Langeraar Het Oranjecomité organiseerde ook dit jaar weer een kinderoptocht in Langeraar. Vanaf de Lange- raarseweg 161 trok gistermorgen vroeg een bonte stoet van zo'n 350 kinderen op naar het kermis terrein. Het grote aantal deelnemers was te danken aan het feit dat de kindervakantieweek en de kermis samenvielen, zodat de jeugd uit heel Ter Aar kon meewerken aan het optuigen van de optocht. Na aankomst op het kermisterrein werden de prijzen voor de best verklede kinderen en de mooist opgetuigde fietsen uitgereikt. Bij de grote wagens ging de eerste prijs naar Danny Lek die een patatwagen had nagebouwd. De tweede prijs was voor Petra Touw en derde werd een wagen, waarmee het sprookje Hans en Grietje was uitgebeeld. De eerste prijs voor groepen ging naar de uitbeelding van een draak. De optocht werd evenals de andere festiviteiten georganiseerd door de deze maand 60-jaar bestaande Oranjevereniging. Afsluitend kregen de kinderen een zak patat met fricandel van de Oranjevereniging. LEIDEN De wachtlijst van Nederlandse patiënten, die een niertransplantatie moeten ondergaan wordt steeds langer. Per 1 juli van dit jaar stonden er 678 mensen op die wachtlijst. Eind 1981 was dit aantal nog 525. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplan tatie is momenteel 2,5 jaar. In de eerste zes maanden van dit jaar hebben 159 Nederlandse nierpatiënten een nier van een donor gekregen. Dit betekent dat er 65 patiënten meer (69 procent) zijn getransplanteerd in verge lijking met de eerste zes maanden van 1982. Het ziet er naar uit - dat dit jaar voor het eerst het aantal van 300 niertransplantaties - in Nederland bereikt zal worden. Het aantal Nederlandse dono ren nam in het eerste half jaar van 1983 toe met 10 procent toe tot 120, Volgens de arts G. Persijn, verbonden aan de in het Leidse Aca demisch Ziekenhuis gevestigde organisatie Eurotransplant,, wordt de stijging van het aantal transplantaties veroorzaakt door een stijging van het aantal mensen dat een niertransplantie kan en wil ondergaan: „Een complex van factoren veroorzaakt deze stijgende cijfers. Er komen steeds meer nieren beschikbaar en steeds meer mensen zijn bereid een transplantatie te ondergaan, men durft het nu eerder aan omdat transplantaties beter luk ken. Er worden nu transplantaties verricht op patiënten die vroeger, door het ontbreken van de nodige medische kennis, niet in aanmerking kwamen. Bijvoorbeeld iemand van 58 jaar oud, die een in een goede conditie verkeert, komt nu wel in aan merking en vijf jaar geleden was dat nog volstrekt onmogelijk. Diabetici (suikerpatiënten) kunnen nu in sommigen gevallen een andere nier krijgen, terwijl dat vroeger ook niet gebeurde". Op donderdag 1 en vrijdag 2 september wordt in de Ridderzaal in Den Haag een internationaal wetenschappelijk symposium gehouden over nier- en andere transplantaties bij diabetici. Sui kerziekte heeft vaak het uitvallen van de nieren tot gevolg en dus kan een transplantatie van een nier voor deze patiënten een oplossing zijn. Ook de alvleesklier wordt beschadigd door sui kerziekte. Deze transplantaties zijn in Nederland nog nooit ge daan. Minister L.C. Brinkman van WVC opent het congres. HAZERSWOUDE De eerste paal voor de bouw van 46 zeer goedkope vrije sectorwoningen in Hazers- woude-Rijndijk is gister middag de grond inge gaan. De handeling werd verricht door de heer L. van Dijken van de provin cie Zuid-Holland. De hui zen, die in basisuitvoering 105.000 gulden kosten, zijn op diverse manieren uit te breiden. Alle woningen, die in het plan Zonneveld komen, zijn al verkocht. Met goedkope vrije sector wo ningen proberen de gemeen ten het tekort aan premie A- koopwoningen te compense ren. Vooral de laatste jaren krijgen de kleine gemeenten steeds minder premiewonin gen toegewezen van het rijk. Bouwer EGBO levert met de groeiwoning een sober en klein huis af. De filosofie ach ter de bouw is dat het huis met OUDE WETERING Op het onbebouwde gedeelte bij de Watergang en de Botter in Oude Wetering gaat een zogenaamde „Leerlingenbouwplaats" opgezet wor den. Op deze plaats komen acht woningen met garages. Bouwer is Projectbouw Van Berkel BV (Heembouw) in samenwerking met de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf, de Hout- en Bouwbond van het FNV, het Ar beidsbureau en de gemeente Alkemade. De grond (bij na tweeduizend vierkante meter) is door de gemeente Alkem^de verkocht voor 190 gulden per vierkante me ter. De Leerlingenbouwplaats dient om jonge bouwvakkers de kans te geven het vak onder de knie te krijgen. De rijksoverheid sub sidieert dit soort bouwplaatsen met anderhalf procent van de stichtingskosten. Het CDA-raadslid N. Bakker heeft op het op zetten van leerlingenbouwplaatsen regelmatig aangedrongen tij dens commissie- en raadsvergaderingen. Het project in Oude Wetering is al het elfhonderdste in Nederland, sinds men in 1965 startte met de projecten voor jeugdige bouwvakkers. Uitvoerders van Heembouw fungeren tijdens de bouw in Oude Wetering als leraren. Van Berkel heeft inmiddels tien jongens, die allen nog onder het leerlingenstelsel vallen, speciaal voor dit project aangenomen. Het is de bedoeling dat de jongens het werk uitvoeren onder het toeziende en stimulerende oog van de leraren. De werkgever geeft de jongens de gelegenheid tot het maken van werkstukken. De vertegenwoordiger van de Stich ting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft een controlerende funktie. Aan de opleiding zelf doet hij niets. Wel helpt hij de werkgever bij het doorwerken van de papierwinkel ter verkrijging van de toegezegde subsidies. een gezin mee moet kunnen groeien. Op een betrekkelijk eenvoudige manier kan de woonkamer met zes tot negen vierkante meter worden uitge breid (kosten 11.500 gulden), het dak worden vergroot (11.000 gulden) en daarbij een dakkapel worden gemaakt (5000 gulden). Verder bestaat de mogelijkheid de douche uit te breiden tot een grote badka mer. De woning is zo gemaakt dat bij het uitbreiden van de woonkamer de achtergevelpui in zijn geheel kan worden ver zet. In totaal kan de woning met een vijfde worden ver groot. Volgens de bouwer heeft nu al meer dan een kwart van de kopers gebruik gemaakt van een of meerdere vergrotings mogelijkheden. Eén van de be woners laat alle mogelijke ver grotingen uitvoeren waardoor het huis ruim 130.000 gulden kost. Iets meer dan de helft van de kopers laat een huur woning achter in Hazerswou de. De gemeente heeft daar ook zoveel mogelijk naar ge streefd om de doorstroming onder de woningzoekenden op peil te houden. De grond waar de woningen komen, was ooprspronkelijk bedoeld voor de bouw van woningwetwo ningen. Dat de uiteindelijke prijs van de huizen zo laag is, is te danken aan de lage prijs die de gemeente voor de grond heeft gevraagd. Witte gashouder wordt gesloopt LEIDEN De grote witte gashouder aan de Konings straat wordt gesloopt. Het EBR (Energie Bedrijf Rijnland) heeft het college van B en W schriftelijke toegezegd het bouwwerk weg te halen. Met de werkzaamheden wordt be gonnen, nadat de verontrei nigde grond van de Lange- gracht in de andere kleinere gashouder is opgeslagen. Deze vergiftigde grond ligt achter de gebouwen van het EBR aan de Langegracht en moet weg in verband met de bouw van een nieuwe electriciteitscen- trale. Deze centrale moet eind 1986 in gebruik zijn. De grond is vervuild door de voormalige gasfabriek, die aan de Lange gracht stond. Het EBR is van plan de grond eind dit jaar af te graven en naar de gashou der over te brengen. De stalen bovenbouw van deze kleinere gashouder wordt ook gesloopt. Het EBR heeft bij de gemeente een hinderwetvergunning ge vraagd voor het opslaan van de vervuilde grond in de gas houder en het college van B en W is ook van plan deze vergunning te verstrekken.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3