Andropov wil nu ook kernwapens vernietigen ABP-directeur Masson geschorst Dure tijd BON: 3evriezing en D sorting in ociale zekerheid 'olgend jaar lagere druk an premies en belasting Herman van Veen weer naar Broadway «5* £cidoc Gouia/nt Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthott Pers. Apothekersdiik 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244Giro 103003 Bank.Amro- bank N V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties (excl BTW)f 0,58permm.kleint)esf 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl^ut.betaling),kwartaal 161,25, iaar f 233.50. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers f 0.80 Zaterdag 27 augustus 1983,74e jaargang no. 22665 TV-TIPS Zaterdag: tv-film Griffin and Phoenix over de liefde tussen twee kankerpatiënten op Ned. II om 20.30 uur. Om 23.45 uur Rififi in Amsterdam. BBC 2 16.15-07.15 uur popmuziek en - films. Zondag: Ned. I om 20.15 uur opera Der Ring des Nibe- lungen. Ned. II om 22.25 uur thriller Growing Pains. HET WEER Zonnig en droog. Middagtem- peratuur van 21° op de Wad den tot 27° in het zuiden van het land. Matige noordoosten wind. Zondag hetzelfde weer type. Zon op: 06.44, onder: 20.38; hoog water Schev.: 06.36 en 18.58; laag water: 02.40 en 14.37. incessie jiochet l nositie AGO De ;ing van gene- Augusto Pino- heeft de nood- nd opgeheven itien jaar van "it is geweest in i. De opheffing noodtoe- was een van Zangrijkste ei- ie de oppositie in de De- ■atische Allian- tafel legde tij een onderhoud minister van [enlandse zaken io Jarpa eerder week. Op ran de nood- 1 werden H ferkingen opge- aan de burger- ■K vrijheden en Hide regering ge- ^Jhtigd maatrege- te nemen ^^Bhtens de staat beleg. Maar verluidt blijft •1 24 van de Itoestand van :ht. Dit verleent president perkte be- ,'dheden in be- omstandig- Wel zullen Schillende bur chten hersteld zoals het it van vergade- en vrije me iuiting. De [toestand werd iteld op 11 sep- ter 1973. de dag •op Pinochet de istische rege- van Salvador inde omver- •p en de macht Droog Westland Ondanks enkele for- plensbuien in de af gelopen dagen is het watertekort in het Westland nij pend gebleven. Een illustratie daarvan vormt dit voorraad- bassin waarvan de bodem nog slechts met een klein laagje water is bedekt. De weersverwachting voor de komende dagen luidt: onver anderd droog en zonnig. Vrachtwagen ramt brug bij Volkerak WILLEMSTAD Een vrachtwagencombinatie met aanhanger heeft giste ren een enorme ravage aangericht op de weg tus sen Rotterdam en Dintel- oord, door bij het Hollands Diep in volle vaart tegen de geopende brug van de Volkeraksluizen te rijden. De vrachtwagen ramde verder zeven personenwa gens. Bij het ongeluk vie len vier gewonden, onder wie de chauffeur van de vrachtwagencombinatie zelf. De brug raakte ont- „35.000 banen weg bij de gemeenten" DEN HAAG Het regeringsbeleid zal lei den tot verlies van circa 35.000 arbeidsplaat sen bij de gemeenten. Dit betekent, dat onge veer 16 procent van de totale gemeentelijke werkgelegenheid in ons land verloren zal gaan. Volgens een vrijdag uitgegeven persbe richt van het Centraal Orgaan, waarin de ge meenten als werkgevers zijn verenigd, is dat een gevolg van de wachtgeldverplichtingen; van de stijging van de bijstandsuitgaven; van de bezuinigingen bij het gemeentefonds en op de specifieke uitkeringen. Het Centraal Orgaan vindt het onbegrijpelijk, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken niet toestaat dat een aantal grote gemeenten hun proble men beperkt door een premie te stellen op vervroegde uittreding MOSKOU Sovjet-leider Joeri Andropov heeft gis teren in een vraaggesprek met het persbureau Tass verklaard, dat zijn land bereid om de middellan- ge-afstandsraketten die krachtens een wapenver- minderingsakkoord uit Europa worden verwij derd, ook daadwerkelijk te vernietigen. De Russi sche leider is bereid zo veel SS-20-raketten te vernietigen tot men het niveau heeft bereikt van het aantal kernwapens dat nu wordt gevormd door de Franse en Britse atoommacht. De atoom macht van deze twee lan den bestaat uit 162 kern wapens. De Russen zijn echter alleen tot vernietiging van SS-20 ra ketten bereid wanneer de Amerikanen onvoorwaardelijk afzien van de plaatsing van nieuwe kernwapens in Euro pa. De Russen hebben op het ogenblik 351 SS-20-raketten met elk drie koppen op West- Europa gericht staan. Volgens Andropov is zijn voorstel een nieuwe blijk van goede wil van de kant van de Sovjet-Unie. „Door deze op stelling wordt elke grond aan de beweringen in de NAVO- -landen ontnomen dat de Sov jet-Unie in feite de SS-20-ra- ketten die verminderd zouden moeten worden, wil behouden door ze eenvoudig van Europa naar het oosten te verplaat sen". Tot dusverre had de Sov jet-unie de indruk gewekt, dat zij haar raketten uit Europa over de Oeral in Siberië zou terugtrekken. De Verenigde Staten zeiden dat een akkoord dat alleen maar een verplaat sing van de SS-20 in oostelijke richting naar Azie zou inhou den niet aanvaardbaar zou zijn. De woordvoerder van de Amerikaanse president Reagan wilde nog niet in de tail reageren op het nieuwste Russische voorstel, maar zei in een eerste reactie dat het aan bod van Andropov „lijkt op eerdere voorstellen". In elk geval, zo voegde hij er aan toe, zal het voorstel in Genève worden besproken „en niet in de openbare pers"De Ameri kaanse onderhandelaar in Ge neve meende dat de uitgangs basis van de Russische voor stellen niet is veranderd en daarom niet aanvaardbaar is. Andropvo zegt dat zijn aanbod staat of valt met het al dan niet doorgaan van die plaat sing van nieuwe Amerikaanse raketten waarvan het begin nog voor het einde van dit jaar is gepland. De NAVO heeft aangeboden de stationering langzamer te laten verlopen dan men aanvankelijk van plan was. maar zij weigert van de plannen af te zien, tenzij de Sovjet-Unie haar raketten voor de middellange-afstand in Europa ontmantelt. Pagina 7: Kohl houdt vast aan plaatsing (Van onze parlementaire redactie) JN HAAG Het kabinet heeft in een adviesaanvra- aan de Sociaal-Economische Raad op papier gezet lke maatregelen het volgend jaar in de sociale ze- fheid wil treffen, brgesteld wordt: iet achterwege laten per 1 januari en 1 juli 1984 van de aan ging van uitkeringen, pensioenen en minimumloon aan de tegen prijzen; jet verlagen per 1 januari a.s. van alle minimumuitkeringen, minimumloon en de uitkeringen op grond van de ww, wwv wao met 3,5 pet; et gelijktrekken en verlagen van de bruto-uitkeringspercen- ës tot 70 pet in de ww, de wwv en de wao per 1 juli 1984; et bevriezen per 1 januari en 1 juli 1984 van de kinderbijslag- ragen; et treffen van een aantal specifieke maatregelen in het kader de fraudebestrijding, de bijstandswet, de wet sociale werk- Irziening en de algemene arbeidsongeschiktheidswet. |mier Lubbers maakte deze hoofdpunten gisteren bekend na top van de ministerraad. Ze zullen nader worden uitgewerkt de tekst van de adviesaanvrage, die volgende week wordt bonden. Lubbers zei zich te realiseren, dat deze maatregelen Ir velen de koopkracht ongunstig zal beïnvloeden. Hij kon- |de dan ook een financiële tegemoetkoming aan voor huishou- Is. die van één minimumuitkering moeten rondkomen. Met verzenden van de adviesaanvrage heeft het kabinet niet tot nsjesdag willen wachten om SER en parlement meer tijd te en zich op de materie te bezinnen. (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Minister-president Lubbers heeft giste- aangekondigd, dat de sociale verzekeringspremies Igend jaar duidelijk omlaag zullen gaan. Zijn collega ding van Financiën zal door dit gelukkige feit ruim- krijgen om de belasting te verhogen. Volgens Lub- Ts zal de druk van premies en belastingen tezamen 1984 minder zijn dan thans het geval is. afloop van het beraad van het kabinet over de komende isbegroting kon de premier nog niet de omvang van die ver ing aangeven. Eerst zal nog moeten worden vastgesteld in lke mate het financieringstekort van de overheid volgend r zal moeten dalen. Weliswaar zijn er bezuinigingen op de xheidsuitgaven vastgesteld tot een hoogte van circa twaalf jard gulden, maar dat betekent niet automatisch een verla- g van het tekort met eenzelfde omvang. Er zijn allerlei kos- stijgingen, waarvan Lubbers met name noemde de toene- ide rentelast op staatsleningen en de voortdurende groei van aantal wwv-trekkers, die geheel voor rekening van het rijk nt. Bovendien veroorzaken de ombuigingen ook weer uitga- ïstijgingen, bijvoorbeeld omdat subsidies hoger moeten wor- en meer mensen voor subsidies in aanmerking komen, het cijfermateriaal op deze terreinen is gisteren doorgespro- Lubbers zei te verwachten dat in de loop van volgende k het belastingplan kan worden vastgesteld. Dit zal zo wor- ingericht, dat het ook inkomenspolitieke aspecten krijgt: eerlijker verdeling van koopkrachtverlies over de verschil de inkomensgroepen. Hierbij gaat het kabinet er onder meer uit, dat er ook volgend jaar geen prijscompensatie zal wor- gegeven. Verder is er sprake van verlenging van de extra astingmaatregel voor hogere inkomens, geen beperking van inflatiecorrectie, een verhoging van de btw-tarieven en van accijnzen op alcohol en tabak. IKH Slachtoffer steekpartij begraven Jonge leden van de Amsterdamse sportschool Albert Cuyp heb ben gisteren de wagen met het stoffelijk overschot van de 15- jarige Kerwin Duinmeyer naar de begraafplaats Zorgvlied bege leid. De Antilliaanse jongen werd het vorig weekeinde na een ra cistische ruzie dodelijk met een mes gewond door een 16-jarige stadgenoot. Een taxi weigerde hem te vervoeren omdat hij be bloed was. Honderden mensen, onder wie burgemeester Van Thijn, woonden de begrafenis bij. Morgen wordt bij de Dokwer ker een anti-racistische demonstratie gehouden, waaraan ook de politieke partijen deelnemen. Van Thijn heeft actieve steun van de gemeente beloofd in de strijd tegen racisme. ABP-directeur Masson. JUSTITIE ZIET DIRECTEUR NU ALS VERDACHTE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. drs. A.J.M. Masson wordt ge schorst als directeur be leggingen van het Alge meen Burgerlijk Pensi oenfonds. Minister Riet kerk (binnenlandse za ken) heeft hiertoe beslo ten, omdat de justitie een strafrechtelijk onderzoek tegen Masson heeft inge steld. De schorsing geldt voor de duur van het on derzoek. Uit het een ander kan worden afgeleid, aldus* een woordvoer der van Rietkerk, dat Masson nu officieel verdacht wordt vso strafbare feiten. De lei ding van het onderzoek, dat wordt verricht door de rijksre cherche, is nu dan ook in han den gelegd van de officier van justitie in Maastricht, mr. Van Opstal. Het ABP zetelt in het nabijgelegen Heerlen. Tot dus ver had de justitie alleen een oriënterend onderzoek uitge voerd, onder leiding van de procureur-generaal in Den Bosch. Het ABP zegt het te betreuren dat het kennelijk nodig is om voor het verkrijgen van volle dige duidelijkheid het straf rechterlijk onderzoek in te stellen. „Wij hopen dat dit on derzoek zo snel mogelijk de gewenste duidelijkheid zal brengen, niet alleen vanwege de positie van het ABP, maar ook omdat uit menselijke overwegingen spoedige ophel dering van het hoogste belang is", aldus de ABP-directie in een communiqué. De ABP-affaire draait erom dat Masson zaken is blijven doen met de in Engeland wo nende zakenman W. Meijer, hoewel hij deze zelf in een brief aan ex-staatssecretaris Nooteboom als chanteur had aangemerkt. Meijer had Masson ervan beschuldigd steekpenningen te hebben ge vraagd en aangenomen van de aannemer Poot, die met hulp van het ABP tennishallen bouwde. Meijer was echter be reid, zo liet hij in een brief aan Masson weten, zijn mond te houden, als het ABP onroe rend goed van hem of via hem kocht En zo geschiedde het In december stapt Herman van Veen weer in het vlieg tuig richting New York. Na zijn eerste Amerikaanse bliksemtournee van vorig jaar wil hij Broadway voor de tweede keer veroveren. Maar ook dit keer is hij niet van plan concessies te doen aan zijn eigen overtuiging. „Deze wereld zit vol on recht, dat schreeuwt om een aanklacht en daarover praat ik in mijn programma. Ik probeer mijn publiek niet in slaap te sussen met vrijblij vend cynisme, een snuifje humor met zeven smaken en wat sarcasme. Daar wordt niemand wijzer van of beter door; ook ik niet", aldus Van Veen. Acht maanden geleden heb ben zesduizend Amerika nen zijn programma beke ken en dat aantal is nu de basis waarop hij eind dit jaar teruggaat naar New York om daarna op tournee te gaan naar Vlaanderen, Parijs. Tokio en Berlijn. Op de voorpagina van onze bijlage Finale Herman van Veen in gesprek met Leo Thuring, vooruitlopend op de serie voorstellingen die hij in New York gaat geven. VERDER IN FINALE: Chilenen verzetten zich massaal tegen militairen. Vluchteling Rodrigo Ega- na terug naar huis. Flora van Hendrik Heu- kels na honderd jaar actu eler dan ooit. Visrubriek: sportvissers verdedigen wereldtitel Soms biedt de steun een riant inkomen. De moeilijke dagen van Aad Mansveld. Dokter Albert Ronhaar, Moermans „kroonprins": „De beste dokter ben je zelf". DC-2 voor documentaire Uivcrkomt uit VS ROTTERDAM Uit de Verenigde Staten wordt op dit mo ment over zee een historische Douglas DC-2 vervoerd. Deze zal door de NOS worden gebruikt voor een documentaire die in oktober 1984 op het net komt over de 'Uiver', de Ne derlandse DC-2 die in 1934 de vliegrace LondenMelbour ne won. De originele 'Uiver' bestaat niet meer, maar in de Verenigde Statèn werd bij een particulier een plaatsvervan ger gevonden. Dit toestel kan de Atlantische oversteek niet op eigen kracht maken. De DC-2 komt eind augustus met de „Atlantic Cinderella" in Antwerpen aan. Het vliegtuig wordt dan per ponton naar Nederland vervoerd. De Ameri kaanse eigenaar stelde het vliegtuig, dat aangepaste naviga- tie-apparatuur heeft, belangeloos ter beschikking. De NOS wil voor deze documentaire de vlucht onder leiding van de Nederlandse gezagvoerder Jan Plesman herhalen. Voor de meesten van u zitten de toch altijd dure vakantieweken er weer op! En heeft u volop genoten, ver weg, dichtbij of in uw achtertuin?Maar een jaar lang kunt u genieten van de Leidse Courant, en dat plezier kost u echt geen fortuin! Aldus abonnee mevr. C.J. Demkes. ook, ondanks waarschuwingen van de ABP-advocaat Wou ters. Masson kocht namens het ABP voor vele miljoenen aan onroerend goed, dat door Meij er hetzij als verkoper hetzij als tussenpersoon werd aangebo den. Een onderzoek van een krant leerde dat Masson c.q. zijn echtgenote nog een aantal jaren na zijn benoeming bij het ABP een BV had gehad. Het kreeg er de schijn van Masson via deze onderneming geld verdiende aan beleggin gen van het ABP. Bij zijn be noeming had Masson zwart op wit beloofd dat hij alle com merciële nevenfuncties zou opgeven. Masson heeft steeds ontkend dat hij op de chantage van Meijer is ingegaan. De Leidae Cooranl wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratia en geheel vrijblijvend ln een open envelop xonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1