finals „De beste dokter ben je zelf" DOKTER ALBERT RONHAAR, MOERMANS „KROONPRINS": Weinig vertrouwen in onderzoek Tot voor enkele jaren was Albert Ronhaar een anonieme plat telandsarts in De Krim. een langgerekt dorp in Noordoost Overijssel dicht tegen de Duitse grens aan. Het zich allengs uit- >reidende doktersgezin acht kinderen, drie jongens en vijf neisjes, van wie er inmiddels vier zijn getrouwd had zich een veilig en vertrouwd plekje veroverd in de hechte dorpsge- meenschap. Dokter Albert Ronhaar was (en is) er een begrip. ^VEen notabel, evenals de dominee en de notaris. \)p 49-jarige leeftijd hij was toen al bijna 20 jaar huisarts in C De Krim kwam hij toevallig in aanraking met de Moerman- therapie. Een tienjarig zoontje van een kennis had een hersen- «pi umor. Het jongetje werd geopereerd, maar het gezwel zou niet n z'n geheel kunnen worden weggenomen. Het kind zou, zo werd de ouders verteld, nog een paar maanden gezond blijven, - laarna zouden de klachten terugkomen. Maar zie: het wonder P geschiedt, het opgegeven jongetje wordt beter. Volgens dokter Ronhaar dank zij het Moerman-dieet, dat men als laatste stro- EP-halm had omhelsd. „De jongen leeft nu, tien jaar later, nog en kerngezond". Na die wonderbaarlijke genezing bracht Ronhaar een bezoek aan de even geroemde als verguisde arts in Vlaardingen. De bejaarde Moerman, hij is op het ogenblik 90 jaar, wist hem te overtuigen van het grote belang van goede, gevarieerde voe ding en sindsdien staat Ronhaar te boek als een Moerman- adept. dat heeft-ie geweten. Niet alleen kreeg hij steeds meer pa tiënten, bovendien raakte hij voortdurend verstrikt in verwik- jm-|kelingen met het medisch tuchtcollege en justitie. In de afgelo- pen jaren werd dokter Ronhaar geregeld op de vingers getikt door de Inspectie van de Volksgezondheid, omdat hij patiënten uit handen van specialisten zou houden of ongeoorloofde medi- ,d®cijnen zou verstrekken. Een pak vol processen-verbaal levert EN~lhet bewijs. 'Hoewel hij de laatste tijd met rust wordt gelaten, „ontploft" de jm-beminnelijke Ronhaar bijna, als dit onderwerp ter sprake 'ee'komt. „Je moet heel wat eelt op je ziel hebben", is hem onder tussen duidelijk geworden. „Maar ik ben een taaie hoor. Ik ben ge- er niet onderdoor gegaan, ik heb er zelfs geen nacht van wak- dQker gelegen. Mij krijgen ze niet klein". 'E^" De inbeslagneming van 56.000 uit Duitsland geïmporteerde ta- 'ibletten ter waarde van 20.000 gulden zit hem nog het meest jm-jdwars. „Die medicijnen werden in Duitsland wel erkend en ge- eer registreerd. Nederland volgde een tijdje later. Ik ben uiteinde lijk ook in het gelijk gesteld, maar m'n spullen heb ik nooit teruggekregen. Een grof schandaal". ambtelijke en collegiale tegenwerking ten spijt, groeide z'n praktijk tegen de verdrukking in. De campagne tegen z'n werkwijze en de daaraan verbonden publiciteit werkte eerder 'jals propaganda dan als anti-reclame. Hij kreeg het zelfs zo bij-idruk dat hij zich in 1978 associeerde met dokter H. R. Schols- renberg, eveneens een Moerman-volgeling. Het eenmansbedrijfje is intussen uitgedijd tot een kleine onder neming met twee artsen, drie assistentes en patiënten uit heel Nederland en daarbuiten. Kortom: de acties van inspectie en justitie hebben precies het tegenovergestelde effect gehad van hetgeen men wilde bereiken, namelijk stopzetting van de.om- ho- streden therapie. aan Sterker: niet alleen op het gebied van kanker wordt dokter ;ad- Ronhaar een buitengewone deskundigheid toegedacht. Van heinde en verre meldt men zich met allerlei kwalen op de Pa- ;er;rallelweg nr. 60 in De Krim. Het interview heeft met een half uur vertraging plaats, omdat (lokter Ronhaar een vrouw uit Middelharnis behandelt, die zonder succes alle mogelijke artsen en specialisten zou zijn af gelopen om haar van een hardnekkig eczeem af te helpen. Na het consult meldt hij losjes: „Ach, het is niets bijzonders. Ik snap niet waarom ze haar niet hebben kunnen helpen. Ze is er binnen een paar maanden af, dat verzeker ik je". Nu, augustus 1983, de kruitdampen wat zijn opgetrokken, kan de balans worden opgemaakt. En wat de waarde van het Moer man-dieet ook mag zijn (het onderzoek zal daarin naar men hoopt meer klaarheid brengen), het is onmogelijk om dokter Ronhaar als een soort misdadiger te zien, die er alleen op uit is rijk te worden van de ellende van zijn patiënten. Want wat zeggen de Moerman-aanhangers eigenlijk? In feite benadrukken ze alleen de waarde van een gezonde leefwijze en gevarieerd voedsel. Het eenmansbedrijfje Is Intussen uitgedijd tot een kleine onderneming met twee artsen en drie assistentes, DE KRIM Dokter Albert Ronhaar, 59, kwiek, levens lustig, „sprekende" ogen en ondanks een jarenlang slo pend gevecht met de gevestig de orde geestelijk en lichame lijk ongebroken, buigt zich erinaar voren op een wijze, die er op duidt dat hij een ge heimpje wil vertellen. „Bij ons jin het dorp woont een vent, die in elke broekzak een kas- arti tanje draagt. Dat helpt tegen jrugpijn, zegt-ie. Zonder die H. kastanjes op zak sterft-ie van pijn in z'n rug. Moet ik dan u^9 tegen die kerel zeggen: „Man, oof'dat is allemaal flauwekul, ik ,im zal je tabletten geven". Ben je jlm.gek! Als die man daarin ge looft is het toch prima. Het zal io- mij een zorg zijn of dat me- Ian disch wel of niet verantwoord ek- is". 36- ;Na een korte pauze: „Ach, er wordt jveel te veel geslikt. Al die chemi- na*|sche rotzooi. Je wordt er vaak zie- "'elker dan beter van. Ik zeg altijd: zo- an" lang je jezelf kunt redden, moet je de dokter er buiten laten. De beste Idokter ben je zelf". ÏDokter Ronhaar, beschimpt en be jubeld vanwege de toepassing van de omstreden Moerman-therapie, is be-100® Precies dezelfde mening toege daan als tien jaar geleden toen hij pich tot deze geneeswijze (of beter levensfilosofie) bekeerde. en Dokter Ronhaar doceert: „Ik heb ko-|geen wondermiddel tegen kanker, peb ik ook nooit gezegd. Geen ho- de cus-pocus of handen-opleggerij. Ik ag, (ben in principe niet tegen bestra al- 'ling of een operatie. Het gebruik Ivan cytostatics wijs ik eveneens l'niet altijd af. Ik zeg alleen: je moet Ier- (het van geval tot geval bekijken. Het Moerman-dieet is een waarde volle aanvulling. Net zoals homeo- i/an pathische middelen. Maar de ge en neeskunde wil er niets van weten, •leg Waarom niet? Omdat ze zich niet yoor kunnen stellen dat er een heilzame werking van uitgaat. '•S, ipure eigenwijsheid. Ik zie met ei- igen ogen dat het wel helpt en dus ^^pas ik het toe. Het gaat er toch om dat de mensen zich beter voelen. En hoe komt dat? Weet ik niet. Als -""~!het maar werkt. Daar gaat het toch joede voeding Wat houdt het Moerman-dieet precies in? >okter Ronhaar: „Eigenlijk is het ;een dieet, het is een goede voe ling. Het komt simpel gesteld neer ip het weglaten van minderwaar- lig voedsel en extra toevoeging an waardevol voedsel. Witmeel- •rodukten, koffie, suiker, water en "^Edcoholische dranken zijn bijvoor- j. ébeeld taboe. Niet omdat die pro- Langjdukten slecht of ziek makend zijn, aar omdat er dan geen behoefte eer is aan waardevol eten en Irinken, zoals melk, eierdooiers, •oomboter, volkorenprodukten, ci- overft'oenen en sinaasappels, ananas, lrode bietensap, rauwkost, groenten Dokter Ronhaar: „Ik ben een taaie hoor; mij krijgen ze niet klein". en fruit, erwtensoep, zilvervliesrijst en noten". „Het dieet brengt de mensen in een. optimale conditie en het lichaam kan ten strijde trekken tegen de tu mor. Soms lukt het en volgt volie- dige genezing, in een ander geval wordt de groei tot stilstand ge bracht. Negentig procent wordt wel beter, maar niet genezen. In onge veer tien procent van de gevallen volgt volledige genezing. Het is on verklaarbaar waarom het bij de één wel en bij de ander geen succes heeft. Soms verdwijnt een groot ge zwel, een andere keer kun je een kleine tumor nog niet de baas. Waarom? Ik moet het antwoord schuldig blijven". Ongeremde celdeling Pauzeert even: „Ach, we weten zo weinig. We denken wel dat we veel kunnen en weten, maar dat valt al lemaal erg tegen. Daar moet je je maar bij neerleggen en elk succes als een geschenk aanvaarden". Dokter Ronhaar: „Precies. Hoe be ter de lichamelijke conditie is, hoe geringer de kans op kanker. Kan ker is een ongeremde celdeling, een woekering van cellen, onge controleerd. Maar dat begint niet zo maar. De Moerman-artsen zeggen, dat door gebrek aan noodzakelijke vitaminen, mineralen en zuren de cellen niet optimaal functioneren. De cellen gaan op den duur woeke ren, luisteren niet meer naar de taal van het lichaam". „Ze gaan op eigen houtje verder. Om dat te voorkomen propageer ik een gezonde leefwijze en een zo ge varieerd mogelijk voedselpakket. Neem 's morgens eens havermout pap of gortepap in plaats van een ontbijt. En gebruik bij het middage ten veel verse groenten en fruit. Fruit van het seizoen zoals aardbei en, frambozen, bessen, bramen, kruisbessen, pruimen, appels, pe ren, tomaten, druiven. Natuurlijke produkten. Geen vla, pudding en dergelijke gedegeneerde voedings middelen. Het komt niet op de hoe veelheid aan, maar op de geva rieerdheid". Dat lijkt simpel en gemakke lijk. Dus toch een zachte heel meester Dokter Ronhaar: „Kom nou, het vereist juist een ijzeren doorzet tingsvermogen. Een voorbeeld. Ie dereen weet zo langzamerhand dat roken slecht is. Er is een verband tussen roken en longkanker. Dat wordt door niemand ontkend. Maar worden daarom massaal de sigaret ten afgezworen? Wel nee! Men stoomt rustig door, ondanks het feit dat statistisch is aangetoond, dat één op de tien rokers longkanker krijgt". Korte stilte. „Er worden dierproe ven genomen om te zien hoe long kanker ontstaat. Dat vind ik hele maal niet interessant. Ik zou daar entegen willen weten waarom die ene roker wél en die andere negen rokers géén longkanker krijgen. De Erfelijk Toch komt kanker ook voor bij mensen die er een voorbeel dige leefwijze op na houden? Dokter Ronhaar: „Klopt Kanker is in aanleg blijkbaar erfelijk. Er zijn families waar de vrouwen allemaal borstkanker krijgen. En ik ken ge zinnen, waarin de een na de ander aan kanker overlijdt Dan komen ze bij me en vragen: „Dokter wan neer ben ik aan de beurt?". Echt, we weten zo weinig, alleen probeer ik de risico's zoveel mogelijk te be perken" Het is duidelijk: dokter Ronhaar voelt zich miskend, onbegrepen. En dat is volgens hem voor een groot deel de schuld van z'n collega's, die een karikatuur van hem hebben gemaakt, als zou hij tovenaar c.q. kwakzalver zijn. Een over het paard getilde plattelandsarts, die kritiekloos achter de grote meester Moerman aanloopt. Geconfronteerd met dat beeld zegt hij: „Er zijn aanklachten tegen me ingediend, omdat ik patiënten uit handen van specialisten zou heb ben gehouden. Onzin. Het kost me alleen veel tijd om steeds opnieuw een verweerschrift te moeten op stellen. Ik heb tot nu toe altijd ge wonnen. maar toch Veert uit z'n stoel op: „Ik heb hele maal niets tegen de reguliere ge neeskunde. Helemaal niets. Bij een gelokaliseerde tumor heeft de pa tiënt bij een operatie een redelijke kans op succes. Prima dus. Wan neer er uitzaaiingen zijn, heeft ope reren volgens mij geen zin. Dan wordt het eerder slechter dan be ter, omdat men in dat gebied aan het snijden is geweest. Daardoor raken er nog meer cellen op drift. De volksmond zegt: „Er is lucht bij gekomen en daarom wordt het ziekteproces versneld". Onzin na tuurlijk. in de kern heeft men ech ter gelijk. En waarom zou een spe cialist het beter weten dan een pa tiënt, die zich slechter voelt na zo'n operatie?" Geen wonderdokter dus, al geeft hij toe dat z'n grote leermeester zich wel eens met een aureool van alwetendheid - en onfeilbaarheid heeft omgeven. Menswaardig sterven Het komt derhalve voor dat u geen uitzicht op genezing of be terschap kunt geven? Dokter Ronhaar: „Helaas. Maar in alles wat ik doe staat de individuele mens centraal. Wij, dat zijn de Moerman-artsen, doen wat het bes te is voor de patiënten. Daarin past een menswaardig sterven. Uitein delijk gaan we allemaal dood, de een wat eerder dan de ander. Ik voel er niets voor om een leven koste wat het kost te rekken, al ben ik, dat geef ik eerlijk toe, een keer op de vingers getikt door een oude man die ik reeds had opgegeven, maar die per se nog een paar jaar wilde blijven leven. In zijn alge meenheid vind ik dat je moet zor gen dat de mensen geen pijn heb ben als er niets meer aan gedaan kan worden. Ik heb driehonderd kankerpatiënten, van wie er dertig pijn lijden. Die mensen geef ik zelf vervaardigde capsules met stoffen die onder de opiumwet vallen". Wij nemen even een kijkje in z'n tuin, waar hij zelf groente en fruit verbouwt. Onbespoten. Hij toont me gave vruchten. „Zie je. geen spint, luis of ander ongedierte. Het geheim? Ik geef veel zelfgemaakte compost en koemest. De plant of boom is zo gezond, dat ziektekie men worden geweerd". Terug in de huiskamer gaat hij voor het raam staan. Handen in de zakken Ontspannen. „Eerlijk, ik ben helemaal geen fanaticus. Je ziet het: ik drink gezellig een kopje koffie en 's avonds steek ik een si gaartje op. Alleen: alles met mate". Ter onderstreping van z'n conditie: „Vorig jaar heb ik skiën geleerd. Moet je je voorstellén, op mijn leef tijd. Ze stonden er van te kijken hoor. Volgend jaar ga ik weer, je bent nooit te oud om te leren". KEES VAN OOSTEN Volgens de theorie van Moerman is kanker een gevolg van een tekort aan essentiële stoffen, die -noodzakelijk zijn voor de gezondheid. Die stoffen zijn: Vitamine A, B, C en E, citroenzuur, jodium, ij zer en zwavel. Het zoge naamde Moerman-dieet is in wezen voeding waarin deze acht stoffen even wichtig vertegenwoordigd zijn. Hiermee zou men kanker kunnen voorko men. Het behandelen van kan ker doet Moerman door de ontbrekende stoffen in overmaat toe te dienen. Welke stoffen ontbreken leidt hij af uit de zoge naamde klinische sympto men, zoals een droge huid, rode tong, de toestand van nagels, haar, enzovoort. Een aantal artsen past zijn omstreden therapie toe. Dokter Albert Ronhaar uit De Krim wordt zo'n kroonprins genoemd. Na een jarenlange tegenwer king stelt het Koningin Wilhelminafonds nu gel den beschikbaar om een onderzoek in te stellen. Dokter Ronhaar, voorzit ter van de zogenaamde Moerman-artsen, voelt er vooralsnog niets voor om aan dat onderzoek mee te werken. Weliswaar is hij een paar jaar geleden met alle egards door de staats secretaris van volksge zondheid ontvangen, maar dat is geen genoegdoening voor alle leed dat hem in de afgelopen jaren is aan gedaan. Hij wil eerherstel en bovenal wil hij terug gave van de ten onrechte in beslag genomen medi cijnen. Bovendien heeft hij geen enkel vertrouwen in de objectiviteit van het on derzoek. „Mijn tegenstan ders, de oncologen, moe ten de resultaten meten. Nou, dan weet ik het wel. Dat zou hetzelfde zijn als wanneer een commissie bestaande uit communis ten de persvrijheid zou moeten controleren.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 17