Vluchteling Rodrigo Egana terug naar huis Chilenen verzetten zich massaal tegen militairen DEN HAAG Rodrigo Ega fta kan zich de gebeurtenissen van 11 september 1973 nog tot in detail voor de geest halen. Vanuit de flat van vrienden in een hoger gelegen deel van de Chileense hoofdstad Santiago zag hij met eigen ogen, hoe bommenwerpers van de Chi leense luchtmacht het bewind van president Allende tot de grond toe afbraken. Ruim twee uur duurde het bombar dement van het Moneda-paleis in het centrum van Santiago, waarin Allende zich sinds het begin van de coup had verschanst. Toen de vliegtuigen eindelijk verdwenen, was duidelijk dat al degenen die de militairen nog trachtten te weer staan een verloren strijd voerden. Metershoge vlammen en dikke rookwolken uit de richting van het Moneda-paleis deden het ergste vermoeden. Maar de werkelijkheid, zo ondervond ook de meerderheid van de Chilenen die het ingrijpen van de militairen in eerste instantie verwelkomden, was nog veel gru welijker. Met Allende stierf de de mocratie; Chili ging voortaan ge bukt onder de knoet van een wre de, volgens sommigen zelfs fascisti sche, militaire dictatuur. Duizenden Chilenen, onder wie ministers, politici, journalisten en ambtenaren,vluchtten voor hun leven. Velen zochten bescherming in buitenlandse ambassades. Rodri go Egafta was een van hen. Hij kreeg onderdak in de Nederlandse ambassade, waarvandaan hij na een paar weken naar Nederland mocht. Vrijheid en revolutie Rodrigo Egafta (35) is een van de tien kinderen uit een katholiek ge zin dat behoorde tot de Chileense middenklasse. Zijn vader was ad vocaat in Santiago en verdiende voldoende om zijn kinderen een goede opleiding te laten volgen. Zo ging Rodrigo naar de katholieke universiteit van Santiago om eco nomie te studeren. Na zijn studie bleef hij aan de universiteit ver bonden, waar hij aan het eind van de jaren zestig actief deelnam aan de democratiseringscampagnes. Dat kon toen nog allemaal in Chili. De christen-democratische presi dent Frei (1964-1970) zette zich in voor „vrijheid en revolutie". Boe ren, fabrieksarbeiders, mijnwer kers en de mensen in de sloppen wijken gingen zich organiseren. In 1970 werd de socialist Salvador Al lende, mede omdat Frei onder druk van de rechtervleugel van zijn par tij een behoudender koers was gaan varen, tot president gekozen. Rodrigo Egafta, inmiddels lid van de kleine Mapu-partij, een afschei ding van de christen-democraten, zei na de verkiezing van Allende de universiteit vaarwel en ging werken op het ministerie van in dustrie. Daar was hij er getuige van, hoe de poten onder het be wind Allende werden doorgezaagd. Mede als gevolg van de economi sche boycot door de Verenigde Sta ten ging de Chileense economie met sprongen achteruit, werd de sociale onrust met de dag groter en ontstonden grote spanningen tussen de verschillende vleugels van de regeringspartijen. Voorzichtig Wanneer Rodrigo Egafta vertelt over de laatste maanden van het bewind Allende, blijft zijn gezicht onbewogen. Hij formuleert voor zichtig en afstandelijk. Die voor zichtigheid is wel te verklaren. Hij voelt er weinig voor zich, nog vóór zijn terugkeer naar Chili, proble men op-de hals te halen. „Toen Allende bij de kamerverkie zingen van maart 1973 niet werd verslagen, was duidelijk dat deze situatie niet lang kon voortduren. Talrijke geruchten over Rodrigo Egana in zijn werkkamer voor een wandkleed, dat mensen van een Novib-project in Chili naar Nederland stuurden. (Foto: Cees Verkerk) ringen deden de ronde. In septem ber werd het ernst. Een coup was de enige mogelijkheid om deze re gering ten val te brengen. De vraag was alleen of de generaals bereid waren die stap te zetten. Vanaf het moment dat het democratisch inge stelde deel van de legertop opzij was gezet, bestond hierover geen twijfel meer. De vraag was alleen: wanneer? Maar als het menens wordt, schrik je er altijd nog van. Achteraf dringt het pas tot je door, dat er aanwijzingen te over waren. Zo woonden we tegenover de mili taire school. In het weekeinde voor de coup was het er een drukte van belang. Daar werden de laatste voorbereidingen getroffen". Op de morgen van de elfde septem ber 1973 werd Rodrigo Egafta ge wekt door het geluid van overvlie gende straaljagers. Buiten gekomen zag hij hoe de een kilometer ver derop staande radiozender van de socialistische partij in korte tijd met de grond gelijk werd gemaakt. „De verwarring was enorm. Veel gingen naar de fabrieken, i daaruit het verzet te orga- Intussen werden bepaalde delen van de stad gebombardeerd. Elders werd gevochten. Zelf ben ik naar het bureau van onze partij ge gaan om documenten weg te halen of te verbranden. Daarna zochten we onze toevlucht in de flat van vrienden. Van daaruit zagen we het bombardement van het Mone da-paleis. We konden niet haar huis omdat inmiddels een uitgaans verbod was ingesteld, zodat de mi litairen in het hele land op grote schaal razzia's konden houden, 's Avonds, terwijl vliegtuigen licht- fakkels afwierpen om het bombar dement van de sloppenwijken te vergemakkelijken, werd bekend dat Allende dood was". Na drie dagen mochten de Chile nen de straat weer op. „Via via moesten we proberen te ontdek ken, wat er van onze vrienden was geworden. Het was nog altijd niet geheel duidelijk, wie waar de macht had. Op dat moment had ik nog geen plannen om mijn land te verlaten. Een paar weken later kreeg ik te horen, dat men naar mij op zoek was. Mensen raadden mij aan onder te duiken. Ik nam het zekere voor het onzekere en zocht bescherming in de Nederlandse ambassade. Twee weken later kreeg ik een uitreisvisum en ver trok in naar Nederland". Waarom terug? Den Haag, tien jaar later. Rodrigo en zijn vrouw maken aanstalten naar hun vaderland terug te keren. Hun twee kinderen zijn daar al, omdat begin augustus het nieuwe schooljaar begon. Waarom wil Ro drigo Egafta per se terug naar Chi li? Waarom verruilt iemand een in teressante baan (tweede man van de ontwikkelingsorganisatie No- vib), talrijke vrienden en een veili ge toekomst in het democratische Nederland voor een in alle opzich ten onzekere toekomst in het door een dictatuur beheerste Chili? „Het is natuurlijk geen ondoor dachte beslissing. Denk niet dat we nu opeens vertrouwen hebben in de militairen. Maar mede met het oog op onze kinderen moesten we een beslissing nemen: of terug naar Chili, of in Nederland blijven en Nederlander worden. We zijn een keer in Chili wezen kijken. Toen in april van dit jaar bekend werd dat wij zouden mogen terugkeren, stond ons besluit snel vast". Wat bij de beslissing van de Ega- fta's ook heeft meegespeeld, is de steeds onvriendelijkere houding van sommige Nederlanders jegens buitenlanders. „Als vluchteling krijg je dezelfde problemen als bui tenlandse werknemers. Voor som migen is het Nederlanderschap misschien een oplossing. Maar bij voorbeeld de politiek blijft geslo ten, daar kom je niet in. Daar komt bij dat wij de banden met ons land nooit hebben verbroken en onze kinderen volgens Chileense tradi ties hebben opgevoed. Vergeet niet, we zijn niet uit eigen wil naar Ne derland gekomen. Als je dan de mogelijkheid hebt om terug te gaan, waarom zou je het dan niet doen. Ook al zal het in Chili moei lijk zijn". Van de moderne Nederlandse sa menleving naar een land, dat er de afgelopen tien jaar alleen maar op is achteruitgegaan. Van een land waarin je bijna alles kunt zeggen en doen, naar een land waar je goed op je tellen moet passen en de politie met scherp op demonstran ten schiet. Tart Rodrigo Egafta be wust het noodlot? Is de terugkeer naar je geboorteland zo'n onzekere toekomst waard? „Je weet inderdaad niet wat er pre cies zal gebeuren", erkent Rodrigo Egafta. „Als je terugkeert naar een land waar je zo lang uit bent weg geweest, waar zo veel is veranderd, zal het begin altijd moelijk zijn. Als er problemen ontstaan, zal het mis schien het eerst op dat terrein zijn. Je gaat naar een land dat leterlijk en figuurlijk aan het eind van de wereld ligt, gesloten en zonder veel informatie van buitenaf. Je moet geen grote idealen meenemen. Dan raak je snel gefrustreerd. Waar ik ga werken? Dat is nog niet zeker, ik heb een paar mogelijkheden. En wat dat andere, de politiek, betreft: als je je maar rustig houdt, zal het je niet lastig worden gemaakt". „Je rustig houden". Voor wie de af-, gelopen weken heeft gevolgd hoe men in Chili optreedt tegen de monstranten zal het duidelijk zijn, dat dit vanuit het veilige Den Haag veel makkelijker is gezegd dan in het roerige Chili gedaan. JOS TIMMERS ZATERDAG 27 AUGUSTUS 198j het land in zo'n grote economische en sociale chaos, dat een meerder heid van de Chilenen het ingrijpen van de militairen zelfs verwelkom de. Economische proeftuin Chili werd na de militaire machtso vername omgetoverd in wat zich het best laat omschrijven als een economische proeftuin. De aanhan gers van de economische theorieën van de Amerikaan Milton Fried man, de zogenoemde Chicago Boys, mochten hun gang gaan. Hun be leid (onder meer gericht op een zo gering mogelijke betrokkenheid van de overheid bij de economie en bestrijding van de inflatie) leek en kele jaren succesvol. De inflatie werd van ruim 100 pro cent teruggebracht tot minder dan 10 procent. De economie groeide razendsnel. Maar toen na 1979 de economische crisis toesloeg, werd duidelijk dat dit „Chileense won der" op lemen voeten stond. De rijkdom bleek geleend. Het land heeft een enorme buitenlandse schuld. De aflossing daarvan vraagt zulke grote offers, dat het heden daagse Chili er in alle opzichten nog veel slechter aan toe is dan het Chili van september 1973. De infla tie loopt weer in de dubbele cijfers. Het besteedbaar inkomen daalde binnen twee jaar met ruim 40 pro cent. Volgens de officiële cijfers is meer dan twintig procent van de beroepsbevolking werkloos. In werkelijkheid is dat ongeveer der tig procent. Het gemiddelde inko men ligt op een paar honderd gul den per maand, terwijl het leven niet echt veel goedkoper is dan in Europa. In de steden staan dage lijks lange rijen voor de gaarkeu kens. In die sociale chaos ligt, veel meer nog dan in het verlangen naar democratie, de voedingsbo dem voor de huidige onrust. Over de afgrond? Begin dit jaar waren het de arbei ders in de kopermijnen, gevolgd door de vrachtwagenchauffeurs, die hun stem verhieven tegen de dictatuur. Spoedig kregen ze steun van de inwoners van de sloppen wijken, van de armen én van de huisvrouwen uit de betere wijken. Zo begon tien jaar geleden ook de val van Allende. Inmiddels heeft Chili vier „nationale dagen van protest" achter de rug: uitbarstin gen van lang opgekropte wraakge voelens. Maar kan de oppositie echt een vuist maken en Pinochet over de afgrond duwen? Op de korte termijn ziet het daar niet naar uit omdat het leger (nog) te sterk is en de oppositie te zwak en te verdeeld. De afkeer van de oppositie van de dictatuur kan niet verbergen, dat de ideeën over het Chili-na-Pinochet ver uiteen lopen. Bovendien willen veel Chilenen wel het vertrek van de militairen, maar niet door middel van een burgeroorlog. Nu het protest een steeds gewelddadiger karakter krijgt, wordt de verwarring binnen de oppositie daarom alleen maar groter. De militaire machthebbers spelen daar kundig op in. Steeds worden nieuwe voorstellen gedaan om de inspraak van de burgers ogen schijnlijk te vergroten. Partijen wordén oogluikend toegestaan, de verkiezingen worden misschien vervroegd, de censuur is minder scherp en talrijke politieke vluchte lingen mogen naar Chili terugke ren, zonder dat zij zullen worden vervolgd. Maar aan de feitelijke machtsverhoudingen kan niet wor den gesleuteld. „Ze mogen me alles vragen, vrijheden zelfs democratie, maar niet dat ik wegga", heeft Pi nochet gezegd. De gebeurtenissen op de vierde na tionale actiedag hebben de arrogan tie van de machthebbers nog eens onderstreept. Hoewel het hoogge rechtshof onlangs verklaarde dat vreedzame demonstraties zijn toe gestaan, schoten militairen op men sen die binnenshuis door middel van het slaan op potten en pannen hun protest kenbaar maakten. De militairen hebben er, ondanks het verzet van onder meer de katholie ke kerk, geen twijfel over laten be staan dat zij een volgende keer op- TIEN JAAR NA VAL ALLENDE Tien jaar na de staatsgreep tegen Allende patrouilleren de militairen weer in groten getale in de straten. Generaal Pinochet: „Ze mogen me alles vragen, behalve dat ik mij te rugtrek". len optreden. nodig nog harder, zul- Binnen het leger De grootste dreiging voor Pinochet huist waarschijnlijk binnen zijn éi gen strijdkrachten. Vooral onder de jongere en lagere officieren bestaat nogal wat weerstand tegen hem. De commandant van de luchtmacht, generaal Metthei, heeft al gezegd dat hij op de volgende actiedag^ september, zijn troepen in de ka zerne zal houden. De voorbode voor een machtswisseling in de litaire top? Voor de Chileense bevolking maakt het niet zo veel meer uit welke militair de macht heeft, ze willen ze gewoon zo snel mogelijk SANTIAGO Brandende barricades en wolken traan gas. Schietende agenten, gil lende sirenes van af en aan rijdende ambulances en een oorverdovend kabaal, veroor zaakt door het slaan op dui zenden potten en pannen. In drukken uit Santiago en al die andere Chileense steden, waar de mensen sinds drie maan den de straat op gaan om te demonstreren tegen het regi- me-Pinochet. De protesten te gen de rampzalige economi sche politiek, tegen de wrede onderdrukking en de roep om een herstel van de democratie worden met de week sterker. Steeds duidelijker wordt dat de Chileense militaire macht hebbers de voorbije tien jaar niet alleen Chili, maar ook zichzelf aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Haalt de 67-jarige generaal Augusto Pinochet 1984? De militaire staatsgreep die op 11 september 1973 een einde maakte aan de democratisch gekozen rege ring van de socialist Salvador Al lende kwam niet als een verras sing. Ook de onthullingen over de rol van de Verenigde Staten bij de gewelddadige machtsovername wekten meer woede en veront waardiging dan verbazing. Allende was een socialist, wiens beleid was gericht op een verbetering van de levensstandaard van de gewone Chileen. Dat feit op zich en zijn po litiek van onder meer nationalisa ties botsten met de ideeën en be langen van de Verenigde Staten en van de Amerikaanse multinatio nals. Door binnenlandse polarisatie en grote druk van buitenaf stortte Chili. 11 september 1973. De laatste foto van Salvador Allende, omgeven door lijfwachten in het Moneda- paleis.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 14