Scheepskapitein Smeenk raakt inge niet kwijt zijn Wijze mannen mderzoeken ffaire Valk Achttien pet éénmalige uitkeringen in 1981 onjuist 5.-: Enquêtecommissie RSV begint met gesprekken Kapitein Stelling noemt eis van minister De Ruiter onaanvaardbaar Referendum over grondwetswijziging in Zuid-Afrika Sportwereld Duindigtvrijentreg goed idee! Smit-Kroes passeert topambtenaar De Man 3Tus JNENLAND QeXd&zQowuvnt DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 hoes staatssecretaris ajaar-Maas doorzien bELO Staatssecretaris Ginjaar-Maas Herwijs) blijkt een smoes te hebben ver- Jen, om zich aan een afspraak te kun- onttrekken. Ginjaar-Maas zegde giste- [een afspraak af om een MEAO-school in jelo te openen, omdat ze een congres van fale partijen bij zou willen wonen. „Dat ja, maar ik kwam er achter, dat dit ■es pas in oktober plaats vindt", aldus teur Henstra van de school. „Bij na- j is mij toen gebleken, dat zij puur om é-redenen niet is gekomen, en dat vind i ernstige zaak. Ze had schriftelijk toe- _d. En bovendien: dit is haar werk en lordt er goed voor betaald". Ook burge- jster Schneiders van Almelo toonde zich bolgen over de afzegging. Kinderbijslag voor gezakte eindexamen-kandidaten DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf (Sociale Za ken) heeft bepaald dat kinderen die het afgelopen schooljaar voor bepaalde eindexamenvakken zijn ge zakt, toch recht op kinderbijslag houden als zij aan een dagschool die vakken overdoen waarvoor zij gezakt zijn. Het gaat daarbij om kinderen van wie de ouders vrijstelling heb ben gekregen van het volgen van onderwijs in de vakken, waar voor wél een voldoende is behaald. Zonder de maatregel zouden de ouders geen kinderbijslag meer krijgen omdat het kind min der dan 20 uur per week naar school zou gaan. De regeling geldt overigens niet voor kinderen die de opleiding voortzetten aan een avondschool. Last van buren: Ede betaalt verhuizing EDE Twee gezinnen in de wijk Maandereng in Ede mogen op kos ten van de gemeente verhuizen omdat zij al maandenlang ernsti ge overlast ondervinden van twee naast hen wonende zigeunergezin nen. De gezinnen krijgen boven dien nog een tegemoetkoming van 3000 gulden om hun nieuwe hui zen in te richten. Ben W van Ede willen die kosten op hun beurt verhalen op het ministerie van binnenlandse zaken, dat het min derhedenbeleid coördineert. Een woordvoerster van dat departe ment liet gisteren echter weten dat daarvan absoluut geen sprake kan zijn. „Diepgravend onderzoek" in tuin ABP-directeur NIEUWEHAGEN Een groep van der tig jongeren heeft gistermiddag de voor tuin van de woning van ABP-directeur mr. drs. A. Masson in Nieuwenhagen om gespit. De jongeren noemden zich „Wij van Wey- ers" en lieten weten krakers te zijn of sympathisanten van krakers van het zoge heten Wyersgebouw in Amsterdam. Ze motiveerden hun actie door te zeggen dat ze „een diepgravend onderzoek" noodza kelijk achtten naar de tuin van mr. drs. Masson die in opspraak is gekomen door een vermeende chantage-affaire. De jon geren kunnen zich niet vinden in het be leid van Masson inzake de sociale woning bouw in Amsterdam. De politie heeft geen .proces verbaal opgemaakt. 'UXHAVEN Machi- ist Willem Serné van de Anny Danielsen" liep iteren glunderend ond op zijn schip. „Wat en belangstelling! Het jkt wel of we een taatshoofd op bezoek ebben". Met zichtbaar ilezier zag hij toe hoe mrnalisten zich in de )uitse havenplaats Cux- ïaven zich verdrongen im een glimp op te van- ;en van de twee Alge- ijnse verstekelingen, net wie de oude Rotter damse zeerot al drie we en op de boot zit, en die lij vergeefs in Portugal, Sngeland, Ierland en nu lok in Duitsland aan and heeft proberen te ;etten. Zoiets heeft hij in ijn lange loopbaan nog iooit meegemaakt. va /ral ïevleid door de belangstel- ng toont hij in de machine- Lamer de twee ruimten, vaar de verstekelingen zich 'rie dagen achtereen verbor en wisten te houden. De een it in een kast met reserve- 'en onderhoudsmaterialen voor de machinekamer. „Een kast, waar we nooit inko pen", zegt Serné. „Hij had de leur van binnen vastge- naakt met een stuk elektrici- eitsdraad, zo ontdekten we ater, zodat we hem niet zo naar konden open maken". tweede Algerijn lag op •en open plank, vlak naast le kast. Hij was helemaal laar achter gekropen en had lozen voor zijn lichaam ge- choven, dat de bemanning lem niet kon zien. •erstekelingen werden intdekt door kapitein Imeenk. Op de derde dag, ladat de boot de Algerijnse laven Skikda had verlaten, lag hij ze in een geopende rovisiekast op het achter- k. „Ze aten rauwe aardap- >elen en uien", vertelt - imeenk. „Drie dagen achter een hadden ze niets te eten gehad. Ze hadden alleen wat water meegenomen. Wat ik deed toen ik ze zag? Ze ston den in die kast en toen heb ik maar gewoon de deur dichtgedaan. Wat moet je nu anders met die lui? Ik wist ook niet zo gauw wat ik moest doen". Even schiet de kapitein in de lach, als hij vertelt hoe de verstekelingen op hem rea geerden. „Ze tuitten hun mond, hielden een vinger verticaal voor de lippen en slisten: ssssst. Ik draag nooit een uniform, ik houd niet van strepen en dat soort din gen. Ik ben in Oude Pekela geboren en net als de meeste Groningers nogal nuchter. Dus toen ze me in m'n gewo ne kloffie zagen, vermoedden ze helemaal niet dat ik de ka pitein was. Ze dachten: dat is gewoon een lid van de be manning, die kunnen we wel matzen". In de kast Na de ontdekking moesten de twee verstekelingen eerst opgesloten blijven in de kast, waarin ze waren gevonden. Na een dag echter werden ze in het voorschip onderge bracht. In de stank van mo torolie, met het lawaai van de machinekamer en tussen allerlei gereedschap liggen de Algerijnen nu al drie weken op een dun matras onder een deken. Het toilet mogen ze niet gebruiken. In plaats daarvan gebruiken ze de an- kerbak. De verstekelingen mogen van de kapitein af en toe een douche nemen. Een voor een en onder bewaking van de bemanning. Als het schip aan wal ligt, blijven de twee op gesloten en worden af en toe gelucht. Op volle zee mag het luik van het voorschip open blijven. Kapitein Smeenk: „Ik ben gedwongen om ze achter slot en grendel te la ten. Ik kan ze ook niet laten werken. Als ze ergens aan het vasteland ontsnappen, mag ik niet vertrekken. Straks lig ik weken aan de wal". De twee verstekelingen in het voorruim van de „Anny Danielsen", waar ze moeten wachten tot ze ergens aan land mogen. In Liverpool hebben de twee al een ontsnappingspoging ondernomen. De gealarmeer de politie bracht ze binnen een uur weer terug. „Weet je dat als een van die gasten doodgaat, ik verantwoorde lijk ben", zegt Smeenk. „Als die lui straks in Algerije te rug zijn en aan de politie ver tellen dat ik ze slecht heb be handeld, komen ik en het schip nog op een zwarte lijst ook. Dan kan ik Algerije nooit meer aan doen, want dan wacht me op z'n minst een boete". De verstekelingen hebben de kapitein wat kopzorgen be zorgd. Ze hebben geen enkel identiteitsbewijs en mogen derhalve nergens aan wal. Gisteren in Cuxhaven was het na de ontsnapping in Li verpool de eerste keer, dat ze onder politiebegeleiding aan wal mochten om zich te sche ren en op te frissen. Geen papieren In achtereenvolgens Aveiro, Leixoes (Portugal), Liverpool (Engeland), Droghead en Newlyn (Ierland) deed hij te vergeefs een beroep op de Algerijnse consuls, om de verstekelingen papieren te geven, waarmee ze aan wal mogen en op het vliegtuig naar Algerije kunnen stap pen. „Het is heel gek. Je geeft de namen op aan het consulaat en je hoort nooit meer iets terug. Blijkbaar bang voor de negatieve pu bliciteit voor het land. De verstekelingen hebben waar schijnlijk nooit een paspoort gehad, want ze zijn werkloos en dan krijg je er in Algerije geen een". Dinsdag heeft hij, toen het schip IJmuiden passeerde, nog een beroep gedaan op de Nederlandse autoriteiten om de twee over te nemen. „Dan was ik daar wel even naar binnen gelopen, maar ook in Nederland wilde niemand hulp bieden". Volgens Smeenk wilden de twee gaan werken in Nederland of Duitsland. „Maar wat de exacte motieven zijn weet ik niet. Ik spreek geen Frans en ik heb nauwelijks contact met die lui". Erg tevreden over hun situa tie zijn de verstekelingen trouwens niet. Ook over het voedsel hetzelfde als de bemanning krijgt waren ze niet tevreden. Scheepskok Henk („mijn achternaam doet er niet toe") üit Gronin gen: „Ik heb ze gezegd, jullie eten maar gewoon aardappel tjes met groente, want kame- levlees en cous-cous heb ik niet aan boord. Eventjes hard aanpakken hè, dan geven ze wel toe. Erg veel problemen hebben we niet met ze gehad hoor. Onaardig zijn ze niet". 2N HAAG Het kabinet zal nog deze week een nmissie van drie wijze mannen benoemen die de be kkenheid moet gaan onderzoeken van de door kolo- Valk geleide Nederlandse militaire missie bij de rinaamse staatsgreep in februari 1980. De regerings- rjtien CDA en VVD zijn het met de instelling van commissie eens. PvdA en D'66 zijn er tegen. Deze icties willen het onderzoek door een Kamercommis- laten doen. ministers De Ruiter (defensie) en Van den Broek (binnen- dse zaken) vinden een onderzoek door een Kamercommissie zinvol nadat de wijze mannen hun werkzaamheden hebben erond. Komende week zal de Kamer over de zaak debatte- Na afloop van een besloten vergadering van de Kamercom- ssie voor inlichtingen en veiligheidsdiensten zei PvdA-voor- n Den Uyl gisteren: „Het eigen beleid van de regering is in t geding. Men moet geen rechter in eigen zaak spelen. Dat elt de regering ook wel -en daarom benoemt men de drie wijze innen, buitenstaanders. Het is echter een taak van de Kamer controlerend orgaan van de regering". Twee weken cel voor serveren „space-cake' ARNHEM Een poging om de stemming op zijn afzwaai-feest in een Hil- versumse kazerne te ver hogen door zijn kamera den te trakteren op cake, waarin stiekem hasj was meegebakken. is de ex- soldaat Peter W. (23) uit Amsterdam gisteren ko men te staan op twee we ken onvoorwaardelijke celstraf. W. had gehoopt op lacherig gedrag van zijn vier vrienden nadat hij hen op 13 september vorig jaar vergastte op wat hij „space-cake" noemde. De verwachte lachbuien na het eten van de hasj-cake bleven echter uit. "In plaats daar van werden zij beroerd en een van hen verloor zo de controle over zich zelf, dat hij in de kazer nekeuken serviesgoed aan c|iggelen gooide. DEN HAAG De parle mentaire enquêtecommis sie die een onderzoek in stelt naar de ondergang van RSV zal over enkele dagen beginnen met een serie gesprekken met per sonen die een belangrijke rol hebben gespeeld in de besluitvorming bij het concern. Voor die gesprekken zullen onder anderen oud-ministers van economische zaken en hun directeuren-generaal wor den uitgenodigd. De enquête commissie, onder voorzitter schap van het CDA-Tweede Kamerlid C. van Dijk, heeft gisteren Kamervoorzitter Dol man tussentijds gerapporteerd over de voortgang van het on derzoek. Volgens de commissie zit er schot in de zaak. Het dossieronderzoek naar het be leid van de overheid in de pe riode tot aan het ontstaan van Voorzitter C. van Dijk van de enquête-commissie (mid den), vice-voorzitter M. van Dam (links) en waarnemend griffier Kerkhofs gaven gisteren een toelichting op de voortgang van het RSV-onderzoek. RSV (1965 - 1971) is vrijwel ren die de commissie zal afne- voltooid. De komende ge- men. Het duurt echter nog en- sprekken vormen de voorbe- kele maanden voor die van reiding op de openbare verho- start gaan. DEN HAAG Luchtmachtkapitein Meindert Stelling is verontwaardigd over de brief van minister De Ruiter van Defensie, waarin volgens hem staat dat hij, omdat hij niet bereid is alle opdrachten in het gebruik van kernwapens onvoorwaardelijk uit te voeren, minder geschikt is als militair. Stelling zegt bijzonder teleurge steld te zijn, vooral over het feit dat De Ruiter onvoor waardelijke gehoorzaamheid van hem eist. Deze „Be- fehl ist Befefir'-teneur wijst Stelling van de hand. Hij kondigt aan deze of in ieder geval volgende maand op nieuw juridische stappen bij de Centrale Centrale Raad van Beroep in Utrecht te nemen. Stelling wijst er op, dat aan officieren tijdens de opleiding wordt voorgehouden dat het „Befehl ist Befehl" binnen de Nederland se krijgsmacht niet bestaat. De kwestie-Stelling loopt al meer dan drie jaar. Kapitein Meindert Stelling is een bekend tegen stander van kernwapens. In maart verluidde een beoordeling van zijn functie als officier dat hij lid is van een IKV-werkgroep en dat hij zijn opvattingen over de kernwapenproblematiek re gelmatig publiceert in dag- en weekbladen. Hoewel die beoorde ling hem geschikt verklaarde voor alle naast-hogere functies;, werd geadviseerd bij toekomstige functies rekening te houden met zijn opvattingen over kernwapens. De minister van Defen sie stuurde de kapitein toen een beschikking, die inhield dat er sprake was van een verminderde geschiktheid. Stelling wendde zich daarop tot de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rech terlijke instantie, die in mei oordeelde dat de beoordeling in strijd was met de vrije meningsuiting, maar dat de aankondiging van Stelling dat hij niet bereid is alle opdrachten terzake van kernwapens uit te voeren voldoende grond boden voor de ge wraakte aantekening in zijn functie-beoordeling. In reactie hierr op heeft minister De Ruiter Stelling een nieuwe beschikking ge stuurd waarin volgens Stelling geëist word dat alle opdrachten inzake het gebruik van kernwapens onvoorwaardelijk moeten worden uitgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Achttien procent van de éénmalige uit keringen in 1981 voor het op peil houden van de koop kracht van gezinnen met een minimuminkomen, is ten onrechte verstrekt. De ontvanger van de uitkering bleek na vergelijking met de gegevens van de belas tinginspectie, een hoger inkomen te hebben dan hij had opgegeven. Het ging vooral om mensen met een aow-uitkering die door neveninkomsten uit pensioen of rente een hoger inkomen bleken te hebben. In 1981 ontvingen 312.500 huishoudens de éénmalige uitkering. In 1982 was dat aantal gegroeid tot 467.900, een stijging van 50 procent. De uitkering ging vooral naar mensen van 65 jaar en ouder (27 procent) en jongeren tussen 25 en 34 jaar (28 procent). In 198i ging 44 procent van de uitkeringen naar alleenstaanden, in 1982 was dat 51 procent. Naar één-oudergezinnen ging in 1981 25 procent van de uitkeringen, in 1982 17 procent. Bij de een oudergezinnen die de uitkering kregen ging het vooral om bij standstrekkers, bij de alleenstaanden en de echtparen vooral om werklozen. KAAPSTAD De blanken in Zuid-Afrika kunnen zich op 2 november in een referendum uitspreken over de voorgenomen grondwetswijziging, die beperkte pilitieke medezeggenschap verleend aan kleurlingen. Dit heeft premier Botha gisteren aan gekondigd. Het parlement zal, als de grondwetswijziging wordt aangeno men, drie kamers krijgen. Eén voor blanken, één voor kleurlin gen en een voor Indiërs. Zwarten, die veruit de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking blijven uitgesloten van de be perkte medezeggenschap. De nieuwe ^grondwet creëert voorts een presidentieel systeem, waarin de president vergaande bevoegdheden heeft. PARIJS De Amerikaan Greg Lemond is alsnog uitge roepen tot winnaar van de Dauphiné Libéré. Lemond, die in het klassement als tweede eindigde, schuift een plaats op, omdat de nummer één, Pascal Simon, op doping betrapt werd. Ondanks steun van de Franse vakbond verloor Si mon gisteren zijn maandenlan ge protest. PARIJS In Parijs werd gis teren bekend, dat Bernard Hi- nault vrijwel zeker zijn huidi ge sponsor (Renault) aan het einde van dit seizoen zal verla ten. Het gerucht gaat nu, dat de Fransman mogelijk de ploeg Post gaat versterken. HAMBURG De winnende, getallen in de Westduitse lotto en Spiel van gisteren zijn: Lot to „7 uit 38": 2 4 14 16 22 37 38. Reservegetal 24. Spiel 77: 3262035. ADVERTENTIE MEMELS ECKje e-j CE ^2 k c W VT p\ w SETEkEklT off KLM-COMMISSARIAAT: DEN HAAG Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft de se cretaris-generaal van haar ministerie, de hoogste ambtenaar, ir. De Man, ontheven van zijn functie als rijksvertegenwoordi ger in de Raad van com missarissen van de KLM. De Man, die de functie bij de KLM sinds 1974 uitoefende, is door de minister niet voor her benoeming voorgedragen. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft Smit-Kroes haar besluit helemaal niet ge motiveerd. Er zijn geen klach ten over het functioneren van De Man als commissaris bij de KLM. Het is overigens bekend dat Smit-Kroes en De Man el kaar niet zo erg liggen. De Man trok zich begin dit jaar terug als nieuwe direc teur-generaal van de PTT. In die functie was hij door oud minister Zeevalking benoemd. .De Man zou volgend jaar Leenman bij de PTT gaan op volgen. Daarbij zou hij zijn functie bij de KLM mogen be houden, zo besloot Zeevalking. Smit-Kroes was daar echter op tegen. Dit zou ook de reden zijn geweest waarom De Man afzag van zijn benoeming bij de PTT. HANNOVER De Nederlan der Genna Sosonko is in het internationale schaaktoernooi in Hannover als achtste geëin digd na verlies tegen Torre (Phil).Karpov (Sov) won het toernooi met elf punten na re mise tegen Slim Bouaziz (TunL WETTINGEN De Zwitser Richard Trinkler is leider ge bleven van de Grote Prijs Wil helm Teil. De derde rit over 153 kilometer leverde een overwinning op voor Vladimir Wolochin (Sov). Gert-Jan Theunisse was met de dertien de plaats de beste Nederlan der.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9