jisse krijgt begroting 1984 rond sonder forse belastingverhogingen Samenwerkingsschool in nieuwbouwwijk Fietssterrit jeugdraad start ver van huis fomisch optreden Circus Bernardinos" Oranjefeest in Voordwijk-Binnen Onderwijsbegeleiders kunnen in Bengelenbak Batikwerken van Ellen de Weerd ;1N EIDEN EetebeSoirumt DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5' Vftnaplanschool Lisbloemstraat ^^Jficieel open gE De nieuwe Jenaplanschool aan de Lisbloemstraat 1 in wordt woensdagochtend 31 augustus feestelijk geopend de kinderen. Daarna volgt de officiële opening om drie uur Kees Vreugdenhil. docent aan het Jenaplanseminarium in echt. Aansluitend volgt een receptie voor genodigden tot vijf it ensdagavond is er open huis voor alle belangstellenden van fis <oi en tot negen uur 's avonds. In één van de lokalen is een klei- n ge expositie ingericht van alle kranteberichten en documentatie ?n en betrekking hebben op het ontstaan van de Jenaplanschool, ri wel jdag 2 september wordt de eerste feestelijke week afgesloten in d( de theatervoorstelling Poppen en Kindertheater Twee van vordi k Molkenboer, Jan Roeland en Maria Westerhout. 's Avonds recre r dan nog voor ouders en onderwijsteam een gezellige avond. men teel wordt nog steeds gewerkt aan de verbouwing en de ehuis chting van de school. De Jenaplanschool gaat van start met tr 108 derd leerlingen en vier leerkrachten. 2403i - Jeugd SJZ bivakkeert op sportpark ZOETERWOUDE De jongste jeugd van de Zoeterwoudse voetbalvereniging SJZ kan de laatste dagen van de schoolva kantie nog deelnemen aan een sportweekeinde op sportcomplex Haasbroek. Het gaat om de E- en F-junioren die morgenavond op het sportcomplex worden verwacht en daar, in een grote tent, zullen overnachten. Het kampweekeinde begint morgenavond om zeven uur met een puzzelloop door het dorp met opdrachten. Na een korte pau ze volgt de estafetteloop en zaklopen in groepen waarna het tijd is om te gaan slapen. Zaterdag staan weer allerlei spelletjes op het programma zoals voetbal, hindernissen, zwemmen, volksspe len en penalty-schieten op de doelman van het eerste elftal Ron van Deth. Om de jeugd niet te veel af te leiden worden ouders en andere belangstellenden niet voor zaterdag twee uur op het sportpark verwacht. Het sportweekeinde worden om vier uur afgesloten. Het festijn voor de jeugd is gesponsord door verschillende be drijven in Zoeterwoude Avondvierdaagse in Sassenheim SASSENHEIM Voor de traditionele avondvierdaagse van de Stichting Jeugdrecreatie. die dinsdagavond van start ging, is veel belangstelling. In to taal 162 personen verschenen aan de start van de 5 kilometer lange route. De jongste deelnemertjes zijn Anco Bergman en Edith van Diemen (beiden 4 jaar). Ook Mariëlle van Rijn (8 jr.), die voor de vijfde maal meeloopt, is present. Voor de route van 10 kilometer hebben zich 101 personen ingeschreven. Hier is Tanja Jorna (bijna 4 jaar) de jongste deelnemer. De route van 15 km wordt door twintig personen afgelegd. Mor genavond is de finale, die wordt opge luisterd met bloemen en muziek. Voor alle deelnemers is er een medaille. Brand door gas leiding solderen ALPHEN AAN DEN RIJN Een handige klusser bleek gister middag bij nader in zien toch niet zo vaar dig. In plaats dat hij de waterleiding soldeer de, was hij bezig aan de gasleiding. Hier door ontstond om on geveer vier uur brand in de keuken van een woning aan de Ruis- daelstraat. De schade bleef uiteindelijk be perkt omdat de bewo ners de brand in een korte tijd zelf konden blussen. burg r O] weg. SE De Lissese be- Iking hangt volgend geen forse belasting hogingen boven het Het is het Lissese neentebestuur gelukt ontwerp-begroting or 1984 sluitend te krij- n zonder forse tarieven- rhogingen. Een belang- ke voorwaarde voor het itend houden van de 'A (roting is wel dat het vonersaantal op 1 janu- tenminste 20.000 be- iagt. Dan kan de ge- ?r>ente namelijk rekenen een hogere uitkering iar schatting vier ton er) uit het gemeente- ids. liswaar is het college van n W bij het opstellen van begroting niet uitgegaan forse belastingverhogin- wel zullen hier en daar ■encf tarieven worden aange- Zo zullen de reinigings rechten met 4 worden ver hoogd. Het schoolzwemmen wordt beperkt en de vergoe dingen voor het vakonder wijs zullen worden vermin derd. De hondenbelasting gaat omhoog van 65 naar 70 gulden en ook de leges, de marktgelden en nog enige andere rechten worden met 4 verhoogd. De huren van de gemeentelijke accommo daties gaan met 5 omhoog. Evenveel dus als de jaarlijkse huurverhoging in dit jaar heeft bedragen. De belangrijkste belastingop brengst voor een gemeente wordt gevormd door de on roerend goed belasting. Voor wat 1984 betreft doet het col lege van Lisse geen voorstel len om die belastingen te verhogen. De tarieven blij ven derhalve gehandhaafd op 2,30 voor het gebruiks- aandeel en 4,- voor het ei genaarsaandeel per 3000 gul-v den waarde van het onroe rend goed. Voor het bedrijf openbare werken wordt in de begro ting bijna een ton meer gere serveerd dan in 1983. Met be trekking tot de ruimtelijke ordening stelt het college in zijn toelichting dat naar ver wachting het bestemmings plan De Blinkerd in 1984 zal worden vastgesteld. In dit gebied zullen circa 550 wo ningen kunnen worden ge bouwd. In de Poelpolder- zuid zal in de toekomst een dorpsuitbreiding kunnen worden gerealiseerd. In dit gebied kunnen 1800 wonin gen worden gebouwd. helft van de flats die Lisse „rijk" is. Het belangrijkste criterium voor deze bewo ners om voor een eengezins woning in aanmerking te kunnen komen is de tijd dat men in een flat woont en die bewoningsduur bedraagt nu al tenminste 11 jaar. Zij zijn moeilijk te helpen, aangezien de doorstroming stagneert. Een en ander is het gevolg van de stijging van het aan tal individuele huursubsidies dat wordt verleegd. In vijf jaar is dit aantal nagenoeg verdubbeld. Lisse streeft naar een jaar- Onderwijs lijkse woningproductie van circa tweehonderd wonin gen, waarbij het accent wordt gelegd op relatief goedkope huur- en koopwo ningen. Er zijn maar liefst 211 flatbewoners die in aan merking wensen te komen voor een eengezinswoning en dat zijn er globaal geno men tussen een kwart en de Het college merkt met be trekking tot onderwijs in Lisse op. dat de integratie van de kleuter- en lagere scholen in Lisse goede aan dacht heeft en alle nieuwe scholen als zodanig zijn ge bouwd. Verder pleegt de ger. school aan de Schoolstraat uitbreiding en nieuwbouw, is de renovatie van de Don Boscoschool gereed; kan de Chr. Nat. School aan de Broekweg zulks ook ter hand nemen; alsmede de St. Willi- brord en Marienburcht school en gaat de Jenaplan school haar huisvesting in gebruik nemen. Het college memoreert verder, dat de door het rijk ter beschikking te stellen vergoedingen voor het kleuteronderwijs nog steeds worden overschreden. Het bedrag per leerling wordt (als men het aanneemt tenminste) vastgesteld op 48,- per kleuter in het openbaar onderwijs en voor het lager onderwijs op 509,- per leer ling. Tevens zal men verder het zwemmen terughalen naar de eerder voorgestelde twee leerjaren en dat zijn dan de klassen 3 en 4 van de lagere scholen die nog voor schoolzwemmen in aanmer king zullen komen. Met betrekking tot de afde ling sport en rekreatie wordt een vermindering in het na delige saldo met 176.000,- be groot, hetgeen in feite eigen lijk een hoger bedrag is als we de stijgingen van voor gaande jaren daar in meecal- culeren. In 1983 bijvoorbeeld was de raming ruim een ton hoger dan de rekening van 1982. De daling wordt vooral veroorzaakt door een daling van de kapitaallasten, maar ook door het terugbrengen van de boekwaarde van de kunststofbaan via het inzet ten van de toeristenbelasting. Het terugdringen van het nadelige saldo wordt echter feitelijk ook weer wat min der doordat in 1983 een cor rectie van 80.000,- was aan gebracht. Daarbij is men erin geslaagd het nadelig saldo van het zwembad omlaag te halen. Op 5, 12 en 14 oktober praat de Lissese gemeenteraad over de ontwerp-begroting voor 1984. "J Verpleeg- en verzorgingstehuis St. Bernardus in Sas- lnj senheim hield gisteren de jaarlijkse ,,Bernardus-dag", agi met 's morgens een oecumenische viering. Voorgan- •tu- gers waren hierbij ds. H. van Achterberg en pastor Th. Ruigrok. s Middags bracht een groot aantal medewerkers een iabaretvoorstelling onder de titel „Circus Bernardi- ios", waarbij de deelnemers waren gekleed in mooi map zelf gemaakte kledij. Onder anderen werden .Vader Abraham en z'n smurfen", clowns, een domp- eur met wilde beesten, een goochelaar en jongleurs en tonele gevoerd. Een en ander leidde tot vaak ko- nische situaties. Het publiek genoot dan ook met vol- e teugen. Alles werd door toepasselijke muziek bege- eld. sproken kan worden van een grandioos optreden i het amateurgezelschap. IRDWIJK Traditiegetrouw viert Noordwijk- men aan het einde van de zomermaanden haar injefeest. De oranjevereniging heeft daarvoor een igramma opgesteld, dat in vier dagen zal worden af werkt. Het feest gaat zaterdag van start met een vis- dstrijd in de Katwijkse Watering voor dames en he- i boven 50 jaar. Deze wedstrijd begint 's morgens om >en uur. De leiding is in handen van „De Sportvis- 's Middags is er op een terrein aan de Nieuwe eweg (nabij Morgenster) het ringrijden op losse paar- i en pony's, vanaf twee uur. Na het ringrijden is er dat terrein een fietscross voor jongens en meisjes n zes tot en met veertien jaar. De cross begint om vier. Burgemeester mr. J.M. Bonnike lost het chot voor de wedstrijden. Jisdag 30 augustus gaat om vier uur het feesterrein naast het dhuis open. Om zeven uur maken de muziekkorpsen „Cres- ^■nl ido" en „Excelsior" een rondgang door het dorp. Diezelfde >nd worden twee prestatielopen gehouden, een over 2,5 km >r jongens en meisjes, en een over plm. 5 km voor dames en en (alleen uit Noordwijk). De jeugdloop begint om half acht de prestatieloop voor ouderen om half negen. Tot besluit is er |af half tien ringsteken op de fiets voor dames en heren van Heineken tapt uit verkeerd vaatje ZOETERWOUDE De FNV is verontwaardigd over de plannen van Heineken Brou werijen BV ten aanzien van arbeidstijdverkorting en het evenredig inleveren van loon. Volgens de vakbond zou Hei neken tijdens de cao-bespre kingen dit jaar uit een ver keerd vaatje tappen. De Zoe terwoudse biergigant wil vol gens de vakbond de arbeidstijd verkorten van 38 uur in 1984 tot 36 uur in\1986, met evenre dig inleveren van loon. Heineken wil daarnaast over gaan op uurlonen in plaats van op maandlonen, en dat zou dan betekenen dat een werk nemer bij een 38-urige werk week meteen al twee uur sala ris inlevert. Bovendien wil Heineken het systeem van au tomatische prijscompensatie afschaffen en ook werken op zaterdag weer invoeren in die afdelingen en vestigingen waar de bedrijfstijd kan wor den verlengd. „De voorwaar den zijn voor Nederlandse be grippen verbazingwekkend en op onderdelen zelfs absurd. Heineken werkte bij de onder handelingen met diktaten die steeds harder werden, onwrik baar en dus onaanvaardbaar", stelt onderhandelaar Frans van der Veer in het vakbonds blad „Zin" van de FNV. Heineken wil op de aanval van de FNV geen commentaar geven teneinde de discussie op de ledenvergaderingen die in september worden gehouden niet te beïnvloeden. „We wil len deze zaak liever niet via de media uitvechten. Wel wordt het personeel in een de zer dagen verspreide brief uit gebreid geïnformeerd over ons standpunt", stelt een woord voerder van Heineken. NOORDWIJK De meerderheid van de gemeenteraad heeft besloten de kleuterschool Bengelenbak aan te bieden als onder komen voor de stichting onderwijsbegeleidingsdienst Duin- en Bollenstreek. Voor het gebruik van dit pand vraagt de gemeente' 40.000.- huur per jaar. Uit dit raadsbesluit vloeit voort, dat de peuterspeelzaal, die sinds 1982 de leeggekomen school in gebruik had, zal moeten verdwijnen. Voor het peuterwerk wordt nu een gedeelte van de zogenaamde Finse school aan de Bronckhorst- straat beschikbaar gesteld, doch deze accommodatie is minder* comfortabel dan de Bengelenbak. De twee linkse fracties in de raad (PvdA en PPR/PSP) waren over een en ander bijster slecht te spreken. Ook de burgemees ter en wethouder Bedijn bleken geporteerd voor het handhaven van de peuterspeelzaal in de Bengelenbak. Bedijn verlangde van de gemeenteraad een duidelijke uitspraak. Wat wil men met de Bengelenbak als de stichting onderwijsbegeleidingsdienst hel aanbod van de gemeente Noordwijk afwijst? Gaat men dan met de kleuterschool lopen leuren? Volgens de wethouder en de bur-# gemeester diende de oude bibliotheek in aanmerking te komen als kantooraccommodatie voor de onderwijsbegeleidingsdienst. Het CDA en de VVD verklaarden de zorg over de peuterspeel- zaal te delen, maar achtten het om financiële redenen noodzake lijk aan dé Bengelenbak een kantoorbestemming te geven. Des- sing voerde voor dit standpunt als argument aan, dat de kosten van het handhaven van de peuterspeelzaal in de Bengelenbak in de welzijnsbegroting afgenomen zouden moeten worden van an dere organisaties. Daarom vond hij dat behoedzaamheid geboden was. Inmiddels blijkt de gemeente Noordwijk concurrentie te hebben gekregen. Burgemeester en wethouders van Warmond bieden namelijk ook een kleuterschool aan en wel voor een huur van 37.000,- per jaar. Een van de tentoongestelde werken. LEIDERDORP Verpleeg huis Leythenrode aan de Hoogmadeseweg 55 in Lei derdorp exposeert tot en met 6 oktober batikwerken van Ellen de Weerd. Batik is een van oorsprong Javaanse techniek waarbij katoen weefsels worden geverfd met kleurtekeningen. Op het weefsel wordt was aange bracht op de plaatsen die blank moeten blijven als de stof in een verfbad wordt on dergedompeld. Na het drogen worden de gekleurde gedeel ten met was bedekt en kan het witte gedeelte worden in gekleurd. De Indonesische batikdoeken worden meestal voor kle dingstukken gebruikt. Eïlen de Weerd laat zien dat batik werk ook geschikt is als wanddecoratie. Zij houdt zich sinds 1978 bezig met deze techniek. Haar wandkleden vallen op door geraffineerd kleurgebruik. Verder heeft ze in sommige kleden batik werk en borduurwerk ge combineerd. een fraaie vondst die zij meer en meer wil gaan toepassen. Volgens Ellen de Weerd is het resul taat van de kleurbaden toch steeds weer een verrassing. Vooral de hoeveelheid ge bruikte verf blijkt van grote invloed op het vormen van de kleur. De tentoonstelling is dage lijks van tien 's morgens tot acht uur 's avonds te bezich tigen. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse jeugdraad organiseert za terdag 3 september zijn jaarlijkse fietssterrit. Traditiegetrouw wordt die gehouden ergens in den lande. Een mooie gelegenheid voor fietsminded Zoeterwoude om weer eens op de „gewone fiets te zitten en de spieren vast soepel te krijgen voor de wieler ronde op 4 september. Iedereen, jong en oud, kan zich voor dit festijn opgeven. In prin cipe wordt in koppels gereden. Gezien het karakter van de toch over een afstand van een kleine 60 kilometer, een puzzel- en gezelligheisrit, kan er rustig worden gereden. Kenmerk van de door de jeugdraad uitgezette jfuzzeltochten is. dat ieder jaar in een ander gebied van Nederland wordt gefietst. Dit keer is de tocht op 80 kilometer van Zoeterwoude uitgezet. Eerst op de dag zelf wordt bekend gemaakt waar precies het startpunt van de fietstocht is. Deelnemers kunnen zich tot uiterlijk vrijdag 2 sep tember aanmelden bij Jan Hulsbos, Watertje 27a, telefoon 2784 of bij Elly de Hoop, Reiger 1, telefoon 3239 Vrijdagavond 2 september dienen 's avonds de fietsen te worden ingeleverd bij „Ons Huis" zodat de tweewielers per vrachtauto vervoerd kunnen worden naar het vertrekpunt van de sterrit Zaterdagochtend om acht uur is het gezamenlijk vertrek vanal „Ons Huis". Er wordt gereisd met eigen vervoer daarom is het van belang bij aanmelding op te geven of men over eigen ver voer beschikt. Is dat niet zo dan zal de jeugdraad trachten te regelen dat men met anderen kan meerijden. De kosten van deelname aan de sterrit zijn drie gulden voor kinderen tot 12 jaar en vijf gulden voor de ouderen, te voldoen op zaterdag 3 september. jaar en ouder. s «nsdag 31 augustus gaat het feestterrein al om een uur open. middag zijn er verschillende kinderspelen, zoals vlag hou- eI( n, water dragen, hardlopen naar de trein, en dergelijke, voor gens en meisjes van 6 tot en met 11 jaar. Het avondprogram- voor die dag vermeldt vanaf half acht populaire volksspelen, go ds het tobbetje steken, het mastklimmen en het koekslaan. sp nderdag 1 september is het feest van 's morgens vroeg tot 's laat. 's Morgens om half zeven begint een viswedstrijd op h vicht in de Leidsevaart voor dames en heren boven de 14 ge' r. „De Sportvisser" heeft daarbij de leiding. Als de hengelaars ei der klokgelui om acht uur naar het dorp terugkeren, maken gn «chutters zich op voor een schietwedstrijd op het plein van de lhelminaschool vanaf half negen. Op datzelfde tijdstip verza- v. len de versierde aangespannen wagens zich op de laan van Vc 'ize „Offem" om gekeurd te worden op de versiering. Daarna de stoet een rondgang door het dorp, voorafgegaan door excelsior". Vervolgens begint het ringsteken. De prijzen zijn te ca' §£htigen in de etalage van vishandel Hoek in de Kerkstraat. »r de middaguren staan drie rondes van Noordwijk op het cc( Jgramma: een jeugdronde (vanaf twee uur), een seniorenron- !es (vanaf kwart voor drie) en de Grote Ronde, die om half vier 'dl gint. De festiviteiten worden besloten met het „Auto duwen" maf acht uur) en het spelen van het volkslied. LEIDSCHENDAM In het ontwerp voor het scholencomplex in de nieuwe wijk 't Lien in Leidschendam wordt ook de protestants christelijke- /rooms-katholieke samen werkingsschool Emmatis opgenomen. Het bestuur van de Stichting Intercon fessionele Samenwer kingsschool die deze bais- school heeft voorbereid is nogal verontwaardigd over het publiceren door het gemeentebestuur van het door het Leidschen- damse architectenbureau Van Vliet-Herpestz ge maakte ontwerp met de mededeling dat het hier zou gaan om de openbare Daltonbasisschool. Het grootste deel, de rechter vleugel, is met vijf leslokalen, een aula, twee werklokalen en een speellokaal echter bestemd voor de Emmaüs-school. De Daltonschool gaat slechts over drie lagere schoolklassen en één kleuterklas beschikken. Het gymnastieklokaal tussen de vleugels is bestemd voor gezamenlijk gebruik. RK In de wijk 't Lien zullen in to taal 1400 woningen worden gebouwd. Volgens een in 1980 opgestelde prognose zou dan in iedër geval plaats zijn voor een r.k.school en mogelijk een openbare school. Een prot.chr- school zou slechts enkele ja ren kunnen bestaan. De bij zondere schoolbesturen heb ben toen besloten tot inrich ting van een samenwerkings school, de eerste nieuwe in de Haagse regio. In Wassenaar (Paulusschool) en Den Haag (De Wegwijzer) bestaan welis waar dergelijke scholen maar die zijn via fusies in bestaande gebouwen tot stand gekomen. De kleuterafdeling van „Em matis" krijgt met twee lokalen, een speellokaal en een zoge naamde „natte hoek" en eigen speelplaats. De aula en het handvaardigheidslokaal zijn door een vouwwand geschei den zodat ze samengevoegd voor gemeenschappelijke akti- viteiten als kerstviering, ou der- en toneelavonden kunnen worden gebruikt. De leermiddelen zijn nog niet diepgaand besproken. Volgens het bestuur zal men zeker moeten studeren op de aan schaf van bijvoorbeeld ge schiedenisboeken waarin zo wel rooms-katholieken als protestanten zich kunnen vin den. Ook over het godsdienst onderwijs, de katechese, zou gemakkelijk overeid kunnen bestaan en daarover is dan ook in een vroeg stadium al over leg gepleegd. „De bijbelse boodschap", aldus het bestuur, „moet een levende werkelijk heid worden in het leven van de kinderen. Ze moeten leren hoe ze vanuit deze visie met belangrijke dingen in het le ven als angsten, verdriet, vreugde, oorlog en vrede en agressie moeten omgaan". Voor een goed verloop van de katechese is een begeleidings commissie van pastores, leer krachten en enkele ouders ge vormd die tevens zal toezien op de te gebruiken liederen. Emmaüs De naam Emmaüs is uiteraard afkomstig van de Emmaüsgan gers uit de Bijbel die samen op weg waren. „Zo zijn ook de rooms-katholieken en de pro testants christelijken", aldus een van de Leidschendamse predikanten, „samen op weg naar de „Shalom" die ons be loofd is". Het team van de school wordt gevormd door Alber van Oosterom (hoofd), Dinie Breddels-de Jong (hoofdleidster) en Ans Heu- sinkveld (tweede leerkracht). De school begint maandag 29 augustus enigszins feestelijk in complex in 't Lien hoopt men in oktober volgend jaar in ge bruik te kunnen nemen De school gaat met een conti - nu-rooster werken, enerzijds om het oversteekprobleem op de Noordsingel kleiner te ma ken, anderzijds om de gast- school (de dr. Perquinschool),- die eveneens met een continu- rooster werkt, zo min mogelijk te belasten. De leerkrachten zullen tijdens de middagpauze de kinderen zelf opvangen, voor de kleuterschool en de twee laagste klassen wordt nog op medewerking van enkele ouders gerekend. De kleuter-, groep van de „Emmaüs" telt, nu al 20 kinderen. Verdere in formatie over de samenwer kingsschool verstrekt Alber. van Oosterom. tel. 278018 of 271693. en Dinie Breddels. tel 272605 of 01718-29162

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5