HP M Shalom '83 wijst weg tussen IKV en ICTO Eeidóc1 L 'r lil Het probleem Claus wordt voorzichtig benaderd deÜHlENE kerk wereld Zorg over Filippijnen brieuen lezers DE TIJD ACHTERGROND CeidaeGomatit DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 PAGp"" Op 1 september zullen 220 je zuïeten uit heel de wereld naar Rome komen voor de drieëndertigste algemene vergadering van de orde der jezuïeten. De belangrijkste gebeurtenis tijdens deze ver gadering zal de verkiezing van een nieuwe generaal overste zijn. In oktober 1981 kwam paus Johannes Paulus II tot een unieke beslissing. Voor het eerst sinds de stich ting van de orde in 1540 deed een paus een ingreep in het bestuur van de orde door een persoonlijke afgevaardigde aan te stellen. Deze, pater Paolo Dezza, zou de zieke ge neraal overste Pedro Arrupe hij was in augustus 1981 door een hersenbloeding ge troffen moeten vervangen. Pater Dezza (bij zijn benoe ming in oktober 1981 79 jaar oud) kreeg de opdracht als pauselijk delegaat de orde te besturen en de algemene ver gadering voor te bereiden. De paus stelde verder de Ita liaan Joseph Pittau, provinci aal overste van Japan en oud-rector van de Sofia-uni- versiteit in Tokio, aan tot as sistent van pater Dezza. De keuze van de 'zwarte paus', zoals het hoofd van de orde ook wel wordt genoemd, verloopt volgens regels die .gedeeltelijk strenger zijn dan die van een conclaaf voor de pauskeuze. Vroeger was het zelfs verplicht, dat de jezuïe ten zolang op water en brood afgesloten ruimte leven, totdat zij een overste hadden geko zen. Wel geldt nog steeds de bepaling, dat de gekozene zijn uitverkiezing niet kan afwijzen. Ook mogen de je zuïeten onderling geen af spraken over de kandidaten maken. Iedereen is verplicht een stem uit te brengen. Na de stemming moet de paus eerst met de keuze van de nieuwe generaal overste in stemmen. Johannes Paulus II heeft reeds laten weten, dat hij de beslissing van de afge vaardigden zal respecteren. De nieuwe overste zal de 28ste opvolger zijn van de stichter van de orde, Ignatius van Loyola. Op 6 januari 1982 verklaarde pater Dezza, dat paus Johan nes Paulus II tevreden was over de gevolgen van zijn be slissing een persoonlijke ge delegeerde met de leiding van de orde te belasten. Het optreden van de paus in ok tober 1981 werd algemeen beschouwd als een poging de jezuïeten op naar zijn opvat ting rechte paden te brengen. De huidige paus heeft her haaldelijk laten blijken zich zorgen te maken over de ont wikkelingen in de orde, die wel eens het keurkorps van de katholieke kerk is ge noemd. Het Vaticaan is van mening, dat sommige groepen binnen de orde ingaan tegen de ker kelijke leer. Zo hebben som mige jezuïeten sympathie ge toond voor guerrilla-activiteit van linkse groeperingen en zijn jezuïeten actief in revo lutionaire bewegingen in La- tijnsamerikaanse landen. Verder zouden de jezuïeten volgens het Vaticaan te ver wereldlijkt zijn en zouden sommigen er theologische vi sies op na houden, die niet met de katholieke leer stro ken. Van 23 februari tot 3 maart 1982 kwamen op ver zoek van pater Dezza de pro vinciaal oversten van de Orde der jezuïeten in Rome bijeen. De paus hield de oversten in een lange toe spraak voor, hoe zij voortaan zouden moeten handelen. Hij herinnerde hen aan de zoge noemde vierde gelofte, de ge lofte van gehoorzaamheid aan de paus, die de Sociëteit van Jezus als enige religieuze orde kennen. Volgens deze gelofte zullen de jezuïeten al tijd gehoor geven aan specia le opdrachten van de paus. Paus Johannes Paulus II leg de er de nadruk op, dat de je zuïeten zich bij hun activiteit voor de verwerkelijking van de doelstellingen van het Tweede Vaticaans Concilie zouden laten leiden door de geest van de Kerk en niet door persoonlijke criteria of psycho-sociale theorieën. Hij betoogde verder, dat er geen plaats meer is voor afwijkin gen van de leer, omdat die de Kerk afbreuk doen. De paus gaf de jezuïeten de opdracht in eensgezindheid de paus en de bisschoppen bij te staan op de weg die het Concilie heeft gewezen en zich in te spannen voor de vernieuwing van het geeste lijk leven van de gelovigen. Voorts noemde hij als taken de opvoeding van de jeugd, de vorming van priesters en religieuzen, de missie en de doordringing van het christe lijke gedachtengoed. De paus noemde de bevordering van de gerechtigheid een inte graal onderdeel van de evan gelische verkondiging maar beklemtoonde, dat dat moest gebeuren in overeenstem ming met de roeping als priester en kloosterling. Je zuïeten moeten zich van hun priesterlijke taak bewust zijn en zich niet begeven op ter reinen die aan leken toeko men, aldus de paus in een toespeling op de politieke ac tiviteit van sommige jezuïe- Behalve het kiezen van een nieuwe generaal overste zal de vergadering zich buigen over ongeveer 500 voorstel len en niet op de laatste plaats over de wensen die de paus heeft geuit. Pater H. Bij mans, woordvoerder van de Nederlandse jezuïeten, spreekt desgevraagd de ver wachting uit, dat twee the ma's de boventoon gaan voe ren. In de eerste plaats zal veel tijd worden besteed aan de doorvoering en de bijstel ling van de besluiten van de vorige algemene vergadering van 1974-1975, toen de in spanningen voor geloof en gerechtigheid centraal ston den. Verder zal de verhou ding met de leiding van de RK Kerk veel aandacht krij gen. Bijmans verwacht, dat de algemene vergadering op 10 oktober zal worden geslo ten en dat er alles aan ge daan zal worden een herha ling van 1974-1975, toen de algemene vergadering 100 vergaderdagen in beslag nam, te voorkomen. De 220 afgevaardigden in Rome ver tegenwoordigen 26.600 jezuï eten, verdeeld over 110 re gio's. Van de afgevaardigden komen er vier uit Nederland: dr. Peter Hans Kolvenbach, die als medewerker van het pauselijk Oosters Instituut te Rome het Nabije Oosten ver tegenwoordigt, de Neder landse provinciaal overste pater Gregory Brenninkmeij- er en de gekozen afgevaar digden dr. Frans Jozef van Beeck en dr. Hans van Leeu wen, de vorige provinciaal overste. De Nederlandse pro vincie van de jezuïeten heeft 356 leden, onder wie 33 broe ders. Zij is met name actief in opvoeding, onderwijs en (ka dervorming, basis- en cate gorale zielzorg, geestelijke vorming en begeleiding, en de media. Felle aanval op Poolse kerk „De rooms-katholieke Kerk van Polen is de belangrijkste vijand van het socialisme en een groot gevaar voor de staatkundige ordening van Polen". Deze ongewoon felle aanval op de katholieke Kerk is afgedrukt in het tijd schrift van het centraal comi té van de Poolse communisti sche partij. Volgens het blad moet „met grote gestreng heid" worden opgetreden te gen de Kerk. Het orgaan vindt het volkomen duide lijk, dat een gelovige geen deel kan uitmaken van de partij, omdat „in de Poolse KP geen plaats is voor lieden die idealen koesteren en een filosofie uitdragen die vreemd zijn aan de partij". Voor het vijfde achtereenvol gende jaar heeft de stichting Bijbel en Vredesvraagstuk ken de Shalom-vredeskrant uitgegeven. Shalom '83 is verschenen in magazinefor maat in een omvang van 40 pagina's en een oplaag van 225.000 exemplaren. De re dactie legt de nadruk op de platformfunctie van de krant in de discussie over oorlog en vrede „in een tijd waarin in christelijke kring de commu nicatielijnen zijn verstopt, waardoor er alleen nog maar tegen in plaats van met el kaar gepraat wordt". In Shalom '83 komt de plat formfunctie vooral tot uiting in een discussie tussen het IKV, ICTO en de uitgevende stichting. Daarnaast legt de Shalomredactie de nadruk op een creatieve vredespolitiek, bijbelse bezinning en steun aan de onafhankelijke vre desbeweging in Oost-Europa. Volgens de redactie zijn voorbeelden van een creatie ve vredespolitiek te vinden in de kern wapenbrief van de Amerikaanse bisschoppen en in de visie van ex-SALT-on- derhandelaar Paul Warnke, met wie een uitvoerig vraag gesprek is gehouden. De be zinning op de betekenis van de bijbel voor de kernwapen- problematiek heeft vorm ge kregen in een briefwisseling tussen de predikant van de Nederlands Gereformeerde Kerk drs. H. de Jong en de Nederlands Hervormde le raar L. van Driel. Het gaat daarbij over de grenzen de zwaardmacht de overheid volgens het beken de vers Romeinen 13. De krant publiceert een uitvoe rig portret van de onafhan kelijke vredesgroep uit Mos kou en een gesprek met de in het Westen levende ex-leider van die groep, Sergej Bato- wrin. Er is een apart jeugd- katern opgenomen voor ge bruik op scholen, jeugdclubs, catechisaties Paus richt oproep tot kerngeleerden Paus Johannes Paulus II heeft een brief gericht aan de 50 kerngeleerden uit Oost en West, die zaterdag in Erice op West-Sicilië bijeen zijn ge komen op de derde interna tionale studiebijeenkomst over gevolgen van een kern oorlog. De paus zegt dat zij zich met „een van de meest dringende en verschrikke lijkste problemen" bezighou den waarvoor de mensheid thans is geplaatst. „Tegen over de voortdurende angst van een generatie voor de dreiging van een kernoorlog tenschap en techniek hun krachten bundelen en zich inzetten voor een cultuur van de vrede", aldus de paus. Daaronder verstaat hij een gemeenschappelijke poging het saamhorigheidsbewust zijn van de mensheid te ver sterken, waaruit respect voor de waardigheid der volken voortkomt. Bisschop Gijsen bepleit eerbied voor eucharistie „Vooral de communie op de hand leidt gemakkelijk tot nonchalance en zelfs tot ern stig misbruik". Dat heeft bis schop dr. J.M. Gijsen van Roermond verklaard in een te Meerssen uitgesproken preek op het jaarlijkse Sacra mentsfeest. Dit bericht het blad „Analecta" van het bis dom in zijn laatst verschenen nummer. De bisschop is er vertoornd over, dat soms misdienaartjes het mandje of schaaltje de communiceren- den voorhouden, „die dan een hostie eruit pakken alsof het een snoepje was". De bis schop vestigt er de aandacht op dat hostieschalen eerbie dig moeten worden gereinigd na het uitdelen van de hostie; „mandjes kun je niet reini gen", voegt hij eraan toe. Volgens hem wijzen dit soort verschijnselen in de richting van een gebrek aan, of zelfs het ontbreken van geloof. Kdc ue beloning van 500.000 pesos, die president Marcos vl Filippijnen heeft uitgeloofd voor de arrestatie van deg sha^ die verantwoordelijk zijn voor de moord op oppositiel. jn Benigno Aquino, kan de argwaan, dat de overheid ze de b hand heeft gehad in de aanslag, niet wegnemen. Het iisagii loofde bedrag, ongeveer 130.000 gulden, betekent een e eei kapitaal voor de grotendeels in armoede levende bew,él' van de Filippijnen. Voor de familie Marcos, een van de i veer honderd invloedrijke families die de Filippijnen be sen, maakt zo'n bedrag aanzienlijk minder uit. ONDERTUSSEN bewijst de niet aflatende stroom rou den rond de baar van Aquino, dat de moordaanslag moederen onder de ongeveer 50 miljoen bewoners v? ruim 7.000 eilanden, die samen de Filippijnen vormen, in beroering houdt. Die toestand is niet zonder risico's, alleen voor president Marcos, die nauwelijks nog enige op de situatie lijkt te hebben, maar ook voor de sterk deelde oppositie, waarvan alleen de communistische het verloop van de gebeurtenissen met tevredenheid g laat. OoK Washington is door de ontwikkelingen in een parket geraakt. Terwijl de vroegere vice-president Mondale, Democratisch kandidaat voor de presidentsvej^f zingen van volgend jaar, het regime van Marcos onomi^ den met een politiestaat vergeleek, beging president Ret zondagavond de onvoorzichtigheid te verklaren, dat| voorgenomen bezoek aan de Filippijnen in novembefIDI woon doorgaat. Het lijkt echter zeer twijfelachtig, dat h$n d inderdaad zal doen. Ondertussen is Amerika er alles aa&tioi legen te voorkomen dat in Manilla een machtsvacuüm^ oi staat. Na de moord op Aquino is het nog onduidelijkestelt worden wie president Marcos, die volgens hardnekkigeid ruchten ernstig ziek is, zou moeten opvolgen. ikke )nsp In Zuidoost-Azië volgt men de ontwikkelingen daaromfaat grote bezorgdheid. Voor Washington komt daar nog eeii^ë1 tra zorg bij: de toekomst van twee strategisch belangrijk^11; ses op de Filippijnen, een van de marine en een vaj luchtmacht. Weliswaar is drie maanden geleden het akkfer over deze bases verlengd in ruil voor bijna een verdubbfr van de Amerikaanse steun, maar juist die overeenkom! perkt Amerika in de huidige situatie in zijn mogelijkl zich onafhankelijk op te stellen. Die overeenkomst isj01™ van de belangrijkste verklaringen van alle positieve gen, die de laatste jaren in Washington opklonken Filippijnen-, een land waar de mensenrechten nog steed: in acht worden genomen. De Christian Science Monitor in dit verband terecht gesteld, dat Amerika de gegijzeld i van de militaire bases op de Filippijnen. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Wereldraad p het 2e 1 Tot ergernis en verdrietaaid. vele christenen heeft deh reldraad van Kerken /er c doen gelden als een jamtchtin van eenzijdige politiek gehdert reseerden". De laatste bijn. V komst stond meer in van de politiek, dan i christelijke broederschap.!: kritiek op Zuid-Afrika sympathie voor linkse opi delingen. Over het vertra| van mensenrechten heid Vis in tomatensaus, worteltjes met prei en aardappelen caramelvla Voor twee personen is no dig: 1 grote ui, 1 lepel olie, 2 flinke tomaten, zout, pe per, tijm, oregano, 1 dl wa ter, 300 g schoongemaakte schelvis of poon, bloem, 2 lepels olie; 350 g waspeen, zout, 1 gro te prei, 10 g boter, peterse lie of selderij; 0,5 1 kg aardappelen; 75 g suiker, 0,5 liter melk, 25 g maizena, paar kinder schuimpjes. Doe er de ontvelde en in stuk ken verdeelde tomaten bij en zout, peper, tijm, oregano en water. Laat de saus tien minu ten sudderen. Spoel de vis af met koud water, zout hem en haal hem na vijf minuten door bloem. Bak de vis bruin en bij na gaar in de olie in circa tien minuten. Schenk de tomaten saus om de vis en stoof die nog even na tot hij gaar is. Gare vis laat gemakkelijk los van de graat en ziet door en door wit. Snijd de waspeen in gelijke stukken en kook ze gaar in weinig water met zout in ruim een kwartier. Snijd de prei in de lengte door en vervolgens in stukjes van een centimeter. Was de groente secuur,, laat haar uitlekken en smoor haar gaar in de boter, in circa tien minuten. Schep de gare, afge goten wortelen door de prei samen met fijngeknipte peter selie of selderij. Laat de suiker in een droge braadpan smelten en bruin worden. Wacht tot de helft van het oppervlak bruist, doe er een lepel koud water bij en direkt daarna bijna alle melk. Meng de maizena aan met het restje melk en schenk dit papje in de pan als alle caramel op gelost is. Koel de vla af in een bak met koud water en gar neer haar met een paar kin derschuimpjes. JEANNE De Haagse Post gaat deze week een beetje op de sex- toer. „Neerlands eerste por noster" luidt de titel op de omslag, met als ondertitel: „Onthullend, zie pagina 57". Wie meent daar bloot te zien vergist zich. Het blijkt alle maal heel decent. Opmerke lijk zijn wel enkele uitspra ken van de Nederlandse por noster Diana de Koning: „Ik doe het niet voor de sexuele wakker ligt? „Ik vind mezelf wel links ja, PSP. Wat ze met het milieu allemaal doen vind ik ook erg. Zo blijft er op de wereld helemaal niks moois meer over. Van dat soort dingen lig ik 's nachts wakker". De affaire rond prins Claus roept herinneringen op aan de Margreet Hofmann-affaire van 27 jaar geleden. Het Pro bleem wordt voorzichtig be naderd. Bestuurderen wor den schichtig als er over wordt gesproken. De Haagse Post: „Rest het vraagstuk van een koningin met een man in het buitenland en eenmaal per jaar een lege stoel bij de Troonrede. Schrijnend voor de damespers, maar is dat zo erg? Het enige in het hele drama dat niet bevalt, is dat we verplicht zouden worden weer in Der Spiegel te kijken om te weten te komen hoe het in het vaderland gesteld is. Intussen weten we wel ze ker dat de verdediging van het westen niet in gevaar is". Wat is Cuba's rol in Midden- Amerika en hoe kijkt dit soort landen tegen Nederland aan? Een adviseur van Fidel Castro: „Op de eerste plaats is Nederland een land dat zich altijd gevoelig heeft ge toond voor problemen in de Derde Wereld, meer dan an der westerse kapitalistische landen. De Derde-Wereld landen hebben veel waarde ring voor deze houding van grotere gevoeligheid en openheid voor ontwikke lingsproblemen die ze bij Ne derland hebben gevonden. Op de tweede plaats heeft Nederland niet die negatieve traditie in haar relatie met de Derde Wereld zoals de Vere nigde Staten die wel heb ben". Harry Mulisch in Vrij Neder land: „Ik had reuze pret in die oorlog, feestjes. De oorlog meemaken: Dat betekent niks". Elsevier Magazine komt, zoals gebruikelijk rond deze tijd van het jaar, met de kof fietest. Een verslag van het drinken van 50 kopjes koffie in de horeca, en de schrijvers van de Miljoenennota die pas over vier weken echt open baar zijn. Wat het eerste be treft: De koffie is niet zo best als men denkt. En het twee de: „Eindelijk herstel van de economie en goede verwach tingen voor de toekomst. Maar de belastingen gaan weer omhoog en de over heidsuitgaven niet naar be neden". De VVD moet internationaal meer aan de weg timmeren. Dat is de mening van fractie leider Ed Nijpels. Hij zegt: „De buitenlandse politiek van Nederland heeft aan vi taliteit en geloofwaardigheid sterk ingeboet omdat de Tweede Kamer in de loop der jaren steeds meer op de stoel is gaan zitten van de verantwoordleijke bewinds man. Het parlement meent zich te pas en te onpas te moeten bemoeien met alles wat er zich buiten onze landsgrenzen afspeelt". Wat wil minister Deetman, vraagt EM zich af. „Is het idee om voor alle leerlingen bij het voortgezet onderwijs schoolgeld te laten betalen een grap, ernst of en proef ballonnetje van minister Deetman. Wat zijn de voor- en nadelen en kan het wette lijk wel, als onderwijs ver plicht is?" De finaneële con sequenties zijn niet gering, maar er zijn ook positieve kanten. „Behalve verlichting van de collectieve uitgaven zal mogelijk het rendement van het onderwijs erdoor worden vergroot. Ouders zul len er wellicht scherper op gaan toezien dat hun kinde ren nuttiger gebruik maken van de onderwijsvoorzienin gen waarvoor zij, ouders, moeten krom liggen en waar van de kinderen profijt trek ken".1 Televisieverslaggeefster Ma- rijn de Koning van het NOS- journaal vult de voorpagina van De Tijd. Er is veel ver anderd in de journalistiek als we haar mogen geloven: „Kwaliteit schijnt momenteel een schande te zijn, word je in elk geval niet in dank af genomen. Ik lijd daar zelf ook een beetje onder. Ik wil de graag naar Het Capitool, dat NOS-praatprogamma op de zondagochtend. Ik stond ook op het lijstje, maar het werd Toos Faber, de voor lichtster van justitie. Men wilde nieuwe gezichten. Pri ma, daar heb ik dan geen moeite mee. Maar als je ver volgens hoort dat die ver schrikkelijke afgesleten kop van Herman Wigbold (hoofd redacteur van het Vrije Volk) ook wordt aangetrok ken dan denk ik: Nou jaaa!" De robotten bedreigen de toekomst. Nog even en ieder een heeft er een in huis. De Tijd: „Wat de personal robots betreft is het geleidelijk iet wat wrang te speculeren over de vraag of straks ieder huis houden zijn privé computer heeft. Zo lang als er mensen zijn en nog geen robots zullen we constant dingen vinden om over te klagen en te zeu- Marijn de Koning in De Tijd: „De mensen achter Het Capi tool wilden nieuwe gezichten. Maar als je vervolgens hoort dat die verschrikkelijke afge sleten kop van Herman Wig bold ook wordt aangetrok ken, dan denk ik: nou jóal". ren. Of het nou robots zijn of gastarbeiders. We zullen al- tiid wel naar zondebokken blijven zoeken. Dan is het goed als er robots zijn. Want het is beter je agressie te richten op een robot dan op een gastarbeider". Dood en hiernamaals. Onder werpen waar iedereen wel eens over denkt. Maar hoe dachten nu de groten der aarde erover? „Tito, atheïst: „Als je iets goed hebt gedaan zul je dat overleven". Napo leon, jood: „De mensen moe ten rechtvaardig, fatsoenlijk en aardig voor elkaar zijn". Een streng katholiek als Adenauer: „Doe je plicht"". De uitkeringsgerechtigden stijgen in aantal. De groep wordt groter, de ontevreden heid ook. Ze behoren alle maal tot de familie superge- pakt, aldus De Groene. De laatste tijd beginnen ze zich in toenemende mate te orga- Een onoverzichtelijk voor de zomervakantie vere nigde in een heuse landelijke organisatie: Het Landelijk Beraad Uitkeringsgerechtig den (LBU). Dat zit de vak bonden niet lekker. Maar zegt het Landelijk Beraad: „Samenwerking met de FNV remt op dit moment alleen maar onze actie. We gaan door met onze eigen eisen en als de FNV alsnog op die ba sis wil meedoen blijft ze steeds van harte welkom maar we gaan er niet op wachten". Ook in De Groene een inte ressante reportage over gast arbeiderskinderen en hun schoolmoeilijkheden. Vooral de meisjes hebben het er moeilijk mee. Trouwens, de discriminatie is nog steeds groot. Een Marokkaan: „Gis teren was ik op het GAK om mijn vakantie naar Marokko door te geven. Ik moest een formulier ondertekenen dat ik niet langer dan twee maanden weg zou blijven. Toen ik vroeg: „wat gebeurt er als ik ziek word", zei een ambtenaar die helemaal niet met mij bezig was „ja, jullie worden allemaal ziek daar". „Het dictaat van de vierde macht" is het omslagverhaal van Hervormd Nederland. Het is een verhaal van de groeiende invloed van de topambtenaren van het rijk, geschetst aan de hand van het bezuinigingsbeleid. Wie beslist hoeveel er volgend jaar wordt gekort op lonen en uitkeringen? De amtena- ren hebben de macht. Hoog leraar Crince le Roy: „Ach, die 20 van financiën, je kunt ook praten over de „16 van volkshuisvesting". Want alle onheil dat Brokx over ons uitstort dat heeft hij toch ze ker niet zelf uitgedacht? Als je goed kijkt, kom je per de partement dit soort machts blokken tegen". Vrouwenartsen lijken wat onzorgvuldig om te gaan met hun patiënten. HN: „In Ame rika heeft .de helft van de vrouwen boven de 40 geen baarmoeder meer. 40% Van die operaties is overbodig ge weest. Mannelijke organen lopen heel wat minder ge vaar te worden verwijderd". Over thuisbevallingen: „Zwangere vrouwen zijn in principe gezonde mensen die zich niet door artsen (of door een subtiele luierreclame voor de radio) het ziekenhuis moeten laten inpraten. Ze zouden goed moeten weten wat ze willen, om daaraan vast te houden". Ook Vrij Nederland brengt een beschouwing over het probleem Claus. Het blad spreekt van een journalistie ke rondedans. Dat klopt inzo- verre dat de kranten als kat ten om de hete brij heen dan sen. Wat er allemaal waar of niet waar is wordt niet dui delijk. Ook de troebelen rond het hoofdredacteurschap van De Waarheid komen aan bod. Het is ook een kwestie van geld. Men stort niet meer zo gemakkelijk als vroeger gel den in de partijkas. „Ook in het eigen bedrijf wordt de vraag gesteld hoe lang De Waarheid zich nog zal kun nen handhaven als dagblad. Roebels of geen roebels, in het verleden was de opoffe ringsgezindheid van de com munistische militanten vroe ger verbazingwekkend groot. Men nam een obligatie op de krant en schonk die terug, „goudvinken" werden be hoedzaam uitgemolken". Harry Mulisch beantwoordt vragen van lezers in verband met zijn boek De Aanslag. Mulisch: „Voor een ander zal die oorlog anders, grimmiger zijn geweest. Ik had reuze pret in die oorlog, feestjes. De oorlog meemaken: dat bete kent niks. Welke? Waar? Wanneer? Hoe laat? Waar was je precies? t Werk labn ht p.bnsw. ,ka' ee" h fld communistisch |ld land en Cuba werd niet gei i Communistisch geregen ze landen werden buiten si om gelaten voor wat betreft h ec onmenselijke dictatuur, difrieei schande van deze zogenaaten" Wereldraad van Kerken, ens I lid van de Ned. Herv. Kerfcg, 5 het mij ook niet lekker en» len met mij, dat de leiding)—— gj deze kerk op politiek gehy eenzelfde koers vaart als j r vengenoemde organisatie, H-"- zijn vele linkse doorbraak-L dikanten. P. de Jong, DEN HA[T 1 Later wat minder warne d DE BILT Vrijdag er opnieuw zonnige perid verwacht, waarbij de temp gen tuur in de middag tot öfeder veer zesentwintig gradenUen loopt. Dat is zo'n graad of boven de normale voor eind augustus, wordt er niet verwacht.] weertype wordt v door een hogedrukgebied.p zich uitstrekt van het bied in de omgeving v Azoren via de Britse Eilai naar Scandinavië. Boverf Alpen handhaaft zich het i trum van een omvangrl|| maar ondiepe depressie F' veroorzaakt daar op taHjjda( plaatsen regen of onweer^r|ge' Weerrapponen van vanmorgen 07 uui Weer Mai Min Wfl dl temptemp *14 3 20 I iis 5 Vllasingen zw.bew. Berlijn onbew. Brussel geh.bew. Klagenfurt regen Kopenhagen geh.bev Luxemburg l.bew. Malaga onbew. 18 25 0116.1

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2