Schrijvers redt iunt PEC Zwolle Fikse kater in de Kuip Vrij spel voor Ajax Applaus en gefluit PSV ijvers nodigt Cruijff niet uit AZ wint maar overtuigt niet Spits Huub Smeets niet te stuiten Zuidersma uitblinker Aaarlem rzuimt Aoeg te ;oren geflatteerde ge o Ahead ;<igles IA ORT QeidwQoWtCVntDONDERDAG25AUGUSTUS 1983 PAGINA 13 EINDHOVEN Het ap plaus en het gefluit hiel den elkaar vrijwel in evenwicht toen de spelers van PSV met een magere overwinning van 1-0 op zak naar de kleedkamers it* iral I T Johan Cruijff zal van bondscoach Rijvers geen invitatie ontvangen voor het rlands elftal, dat op 7 september in Gro-, n zijn EK-interland tegen IJsland speelt, n extra vergadering van het sectiebestuur voetbal, waarin een evaluatiegesprek ivond met de bondscoach over de deelne- van het Nederlands juniorenelftal aan het te (ftn Mexico, kwam ook een mogelijke her- Frei vde selectie van Johan Cruijff aan de orde. an e.uitleg van Rijvers over het in december jari het vorig jaar in Zeist gehouden gesprek pioi Jruijff en waarin toentertijd geen overeen- Üan niing werd bereikt, besloot het bestuur dat >vei it Zeist geen enkel initiatief zal worden rnomen om een derde gespreksronde te ar ren. Renze de Vries, belast met de porte feuille technische zaken, zei na afloop van de bijeenkomst: „Veel zaken zijn nu veel duidelij ker. Uit bepaalde uitspraken heeft men blijk baar opgemaakt dat voor Cruijff de deur weer op een kier werd gezet. Ik heb altijd gezegd: Rijvers beslist en zou het tot een gesprek ko men dan ben ik bereid als gespreksleider te fungeren. In een ander kader moet men be paalde uitspraken niet zien". Kees Rijvers voegde er aan toe: „Als Johan nog eens van ge dachten wil wisselen, is hij welkom in Knegt- sel". Het sectiebestuur legde na het beraad vast, dat geen enkele speler die in aanmerking komt voor een selectie, bepaalde voorwaarden vooraf kan afdwingen bij de bondscoach of het be- ALKMAAR AZ'67 heeft zijn nieuwe trainer Piet de Visser in de eerste com petitiewedstrijd voor Alkmaars publiek niet laten vallen. AZ won in een vinnig duel met 2-0 van DS'79 en sloot onmid dellijk aan bij de zo begeerde sub-top in de eredivisie. „verkeerde" linkerbeen, verdween via de voeten van DS-stopper Wijnberg langs de uit positie zijnde Bloem: 1-0. Rust en overzicht putte AZ niet uit die fortuinlijke treffer. Talan zette negen minuten voor tijd de Alk- maarse ploeg definitief op winst: 2-0. Die overwinning was voorlopig het enige ver trouwenwekkende in Alkmaar. AZ'67 heeft wel erg veel tijd nodig gehad om az '67 - DS '79 2-0 (0-0): 51 Haar ï-o, 8i Talan 2-0. het duel met de over-ijverige Dordtenaren Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 3500. Gele kaar- naar dp hand fp 7Ptfpn ten: Artnz- Steinmann (beiden AZ 67) en Meijer (DS 79) naar ae nana te zetten. AZ 67. Treytel. Van der Meer Haar Readers, stein mann (Heus); Arntz, Van der Poppe, Tiktak; Talan, Log- Na de rust kreeg AZ onmiddellijk het zetje in g|, Bloem: Matena; Mühre„ Wijnberg Den Bakker; de rug, dat het bitter nodig had. Een slap yan der Steene, Lees, Gorter, Meijer; Melis, Linford (Bra- schot van Martin Haar, nota-bene met het ham, Bartelings). gingen. De overwinning op Sparta - hoe klein ook - was verdiend, maar de 15.000 toeschouwers had den in de eerste thuiswed strijd toch wel wat meer verwacht. De Eindhovense ploeg liet zich door een uiterst gedisiplineerd spelend Sparta geruime tijd de kaas van het brood eten. Dat werd ook in de hand gewerkt doordat PSV, dat met twee spitsen - Koolhof en Thoresen - opereerde, veel te weinig steun kreeg van het midden veld. Sparta reageerde verbaasd op deze kortzichtigheid. Het waagde zich vaak in de front linies, maar succes was niet weggelegd voor de Rotterdam mers. Met twee man vóór deed PSV er genoeg aan om de buit bin nen te halen. Koolhof mikte echter op de lat en Thoresen zag een halve omhaal maar net gestuit. Ze kregen er het publiek niet mee op de banken al verzonden Haan en Valke nog zulke goede passes. In de tweede helft hadden de mid denvelders wel strengere voorschriften gekregen. Sparta werd overspoeld met aanval len en moest al in de vijfde minuut door de knieën. Een uiterst scherpe pass op Thore sen werd door deze omgezet in een voorzet waaruit de opge komen Poortvliet via de lat raak schoot. PSV - Sparta 1-0 (0-0): 50. Poortvliet 1-0. Scheidsrechter- Mulder Toe schouwers: 15.000 PSV; Doesburg; Van Aerle, Stevens, Brandts (Landsbergen), Wildschut, Poortvliet, Van de Kerkhof, Valke. Haan; Koolhof, Thoresen Sparta: Van Noortwijk; Blind, Van Oosten, Andriessen. Verbeek; Van den Berg, Van Gaal, Lengkeek; Hol- verda, Olde Riekerink, Eijer (Schmidp. SITTARD Fortuna Sit- tard heeft in zijn eerste thuisduel van de nieuwe competitieronde in de Baandert het publiek ge geven waarom het vroeg. Vier doelpunten op rij binnen tien minuten en een uiteindelijke zege van 5-1 op FC Den Bosch, één van de debutanten in de hoogste klasse. De gevaarlijkste man van de Limburgse ploeg was Huub Smeets, die drie treffers voor bereidde en eenmaal zelf scoorde. Manager en vroegere trainer van Fortuna, Joop Cas- tenmiller coachte de ploeg om dat Frans Körver met rug klachten vlak voor de wed strijd naar huis terugkeerde. Fortuna S - FC Den Bosch 5-1 (4-0); 31. Evers 1-0, 34. Smeets 2-0, 38. Hoy- er 3-0, 42. Van Well 4-0, 71 Van Well 5-0, 90. Schouwenaar 5-1. Scheids rechter: Van Swieten. Toeschouwers: 8200. Gele kaarten voor Smeets (For tuna S) en De Jong (FC Den Bosch) Fortuna S: Hanssen; Maessen, Dek ker, Koevermans. Schrijnemakers; Hoyer (Boessen), Evers (Bux), Su- vriin; Van Well, Smeets, Ruys. FC Den Bosch. Van Grinsven; Salm (Groenendijk), Van Herpen. Adri- aanse, Aichorn; Van de Linden, De Jong, Van Nielen, Romijn (Lind- houdt), Schouwenaar, Van der Horst. KERKRADE Roda JC heeft tegen Exelsior gis teravond half werk gele verd. Gelukkig voor de ploeg uit Kerkrade werd in het tweede wedstrijdge deelte spektakel geboden op Kaalheide zodat de in teresse voor Roda's twee de thuisduel, zondag tegen Sparta geen deuk opliep. De eerste helft kon op een misser van Eriksen direct worden vergeten. De falende ex-international René Hofman bleef in de kleedkamer achter en zag zijn vervanger Hans Zuidersma uitgroeien tot de motor van Roda. Het enthou siasme en de inzet van Zui dersma kreeg het tot dan tam me Roda eindelijk op gang. De winst was het gevolg. Roda JC - Excelsior 2-0 (0-0): 69. Van der Ven 1-0, 82. Zuidersma 2-0. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschou wers: 5000. Roda JC: Smits; Hanssen, Degens, Calderwood, Cremer; Van de Ven, Marijnissen. Van Geel; Hofman (Zui dersma), Guthrie, Eriksen. Excelsior: Van Kelle, Leenheer, Bijl, Rutjes, Ridderhof, Wasiman, Van Tour, Snoei; Beukers. Van Goozen (Jalink) Giles ININGEN Het aan- ien van Piet Schrij- voor PEC Zwolle zou zijn voor acht pun- werd door de insiders eerd. Gisteravond in ïingen verdiende de van Zwolle" het e punt in een zinde- j Oosterpark-stadion. 1 oelman, die zo harts- telijk door de plaatse- FC werd begeerd, toch voor Zwolle redde in de meest iogelijke situaties. Het J nmer, dat bondscoach Rijvers zijn naam op de UEFA-lijst had omdat die in eerste mtie naar Canada zou anders had hij waar- nlijk op 7 september in hetzelfde station ïen aantreden voor de land Nederland-IJs- its één keer werd Schrij vers gepasseerd door Van Tig- gelen, die een afgesprongen kopbal van Waalderbos op het lichaam van Schrijvers voor het intikken had. Daarmee stond de gelijkmaker op het bord, want in de 54ste minuut had Peter van der Hengst de Zwolse ploeg verrassend aan een voorsprong geholpen. Er liep bij PEC trouwens nog een speler te bewijzen, dat hij weer voor het interlandwerk opgeroepen kan worden. John Rep kan moeiteloos mee in Rijvers' elftal. De routine van het tweetal hield de Zwollena ren overeind. Han Berger, de coach van FC Groningen, na afloop: „Dit PEC Zwolle is een ander team dan vorig seizoen. Het speelde clever zonder echt negatief te zijn. Het was een zeer aantrekkelijke wedstrijd". Drie keer PEC Zwolle had evenwel in de eerste helft al op een forse achterstand gebracht kunnen worden als Rob McDonald wat trefzekerder was geweest. En als Piet Schrijvers niet in zijn allerbeste vorm stak. Zeker drie keer strandden de Gro ningers op de voormalige doel man van Ajax. Ondanks zijn blessure. Schrijvers speelde met een bandage om en kreeg in de beginfase al een tik, toen hij bij een doorbraak van Mc Donald weer het juiste mo ment van ingrijpen koos. De Zwolse ploeg kreeg eigenlijk nimmer echt greep op de be weeglijke Groningers, die in de hoogste versnelling het doel van de Zwollenaren opzocht. De buitenspelval bracht in sommige gevallen nog wel eni ge uitkomst. Temposlag De temposlag bleef onvermin derd voortduren tussen beide ploegen, die, waar mogelijk, de aanval zochten. Dat PEC daar nauwelijks aan toe kwam, lag meer aan de tomeloze aanvals golven van de thuisclub. Toch speelde PEC Zwolle het spel volwaardig mee. Rep daar over: „We worden echt een link ploegie. Er wordt onder druk alleen nog te snel ge speeld. Sommigen zijn te on rustig, maar ze kunnen stuk voor stuk allemaal voetballen bij ons. Neem alleen maar Van der Hengst en Visscher op het middenveld". Ook Piet Schrij vers sloot zich bij Rep aan. „Het gaat misschien nog te ge jaagd, maar dit PEC Zwolle valt me zeker niet tegen. Ik had een stille hoop op de over winning". In de tweede helft trakteerden de Groningse fans Schrijvers in zijn doelgebied op een regen van flesjes en closetpapier. De uiteindelijke keuze voor PEC inplaats van Groningen zat de supporters nog hoog. Hijzelf maakte zich daar nauwelijks druk over. „Ik doe gewoon mijn werk en voor de rest maakt het mij gewoon niets uit". FC Groningen bleef in de tweede helft jagen op het ope ningsdoelpunt. Die viel echter aan PEC-zijde. Gerrit Visscher lanceerde Alex Booy, die voor zette op de Elburger. Via de paal kwam de paal bij Van der Hengst, die het karwei strui kelend afmaakte: 0-1. Even stil Even was het stil in het Oos- ffef O lRLEM Het verzuim in ?ru leginfase fel toe te slaan f Haarlem tegen Volen- AB de zege gekost. Eredivi- idaifbutant Volendam vero- daardoor het eerste ietitiepunt. Het werd uit- ilijk 1-1, een score die al ust was bereikt. -Volendam 1-1 (1-1): 19. Van Kuyl 1-0. 42. Helling 1-1. dsreehter. Thomas. Toeschou- 3.500. Gele kaart: Mooyer (Vo- *Ied lem: Metgod; Masefield. Ver- r, Huyg, Nijholt; Leysner, Van kuyl, Kleton (Van der Veldt), Van der Waart, Keur (Van ndam: Hoek; De Boer (Schok- Jonk, Guyt, Zwarthoed; Tuip, ruo ng, Steur. Mooijer; Tol, Blanker. VENTER Go Ahead [jps heeft op eigen ter- leen geflatteerde zege behaald op FC jjfcht. Tegen de spel- houding in kwam GA [les in de I6e minuut iv| een voorsprong door I man. Tien minuten I ir rust was het weer P k. Eijkelkamp tikte de uit een hoekschop de vrijstaande Hans gikamp, die van 25 me- afstand onhoudbaar hoot (2-0). FC Utrecht if het antwoord schul- [Ahead Eagles - FC Utrecht 2-0 16. Bosman 1-0, 35. Voskamp 'Stheidsrechter: Van der Laar. chouwers: 8000. Ahead Eagles; Jongbloed; Oost- Veldmate. Oude Wesselink, ard, Woudsma, Ten Cate rijver). Voskamp; Small, Bos- Eijkelkamp. Utrecht: Van Ede; Van Tamelen, Kruik, Du Chatinier, Flight; "ets (Van der Lem), Adelaar; Van Veen (Rietveld), Kruys, ROTTERDAM Feyenoords eerste thuiswedstrijd heeft Johan Cruijff gisteravond allerminst een fortuin en de aanhang een fikse kater opgeleverd. De op recet tebasis spelende oud-Ajacied zag zijn competitiedebuut slechts door 2320 toeschouwers meer bijgewoond dan was begroot (22.000). De thuisblijvers hadden dit keer geen ongelijk. De overwinning (5-2) op het nietige Hel mond Sport sprak allerminst tot de verbeelding en kwam met miserabel voetbal tot stand. Feyenoord startte nerveus. Het wilde het groeiende legioen aan zich binden en onmiddellijk de doelpuntenproduktie op gang brengen. Ongedisciplineerd zocht het met alle beschikbare man kracht de aanval en stelde daardoor Helmond Sport in staat in de beginfase enkele plaagstootjes te plaatsen, die in de zevende minuut zowaar in de openingstreffer resulteerde. Uit een hoek schop van Strijbosch kopte Harrie Lubse vallend raak: 0-1. Die onverwachte opening vergrootte de chaos in de Rotterdamse gelederen. Zonder elke vorm van overleg zocht Feyenoord de kortste weg naar het vijandelijke doel. Cruijff mocht aanwijzin gen geven wat hij wilde, gebaren hoe het wel moest, zijn mede spelers hadden oogkleppen op en ontbeerden de voetbalintelli gentie de uit tien spelers bestaande Helmondse afweer te door breken. Fortuinlijk Na veertien hoekschoppen kwam Feyenoord op slag van rust toch nog fortuinlijk langszij. Een voorzet van Gullit werd door Cruijff met een subtiel hakje teruggelegd op Nielsen, die zijn af zwaaiende schot via de Helmondse verdediger Andries toch nog achter de goed spelende Helmondse doelman Versfeld zag be landen: 1-1. In de tweede helft stelde Feyenoord binnen vier minuten met doelpunten van de voor de geblesseerde Troost ingevallen Jeli- azkov (kopbal) en Cruijff (afstandsschot) orde op zaken: 3-1. Daarna verviel het weer in kinderlijk gepruts, dat g^n enkele moment verried dat de torenhoge favoriet voor het landskampi oenschap aan het werk was. Cruijff had kennelijk zijn magere netto-opbrengst uitgerekend en sloofde zich niet bijzonder uit. In de 61e minuut werd hij tot een hogere versnelling gedwon gen, toen Corbijn de kwetsbaarheid van de Rotterdamse defen sie aantoonde en van dichtbij Hiele passeerde: 3-2. Het verbijste rend zwakke Helmond Sport, dat tachtig minuten lang afbraak voetbal speelde, bracht het groot-kapitaal van Feyenoord daarna even in het nauw. Jeliazkov maakte aan alle onzekerheid een einde. In de 69e minuut benutte hij koppend een voorzet van Cruijff: 4-2. Tien minuten later tikte Houtman het vijfde doel punt in: 5-2. Vier minuten voor het einde illustreerde de topsco rer van het vorige seizoen de malaise van zijn ploeg door een strafschop (wegens het ten val brengen van Cruijff) klunzig te missen. Feyenoord - Helmond Sport 5-2 (1-1): 7 Lubse 0-1, 45. Andries 1-1 (eigen doel), 46. Jeliazkov 2-1, 49. Cruijff 3-1, 61. Corbijn 3-2, 69. Jeliazkov 4-2, 79. Houtman 5-2. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers 24.320. Feyenoord: Hiele; Nielsen, Troost (Jeliazkov), Van der Korput, Wijnstekers; Hoekstra, Gullit, Duut; Houtman, Cruijff. Vermeulen. Helmond Sport* Versfeld; Vincent, De Wert, Andries, Ribberink; Edelbloedt, Roossen. Strijbosch: Meeuwsen (Van Tilburg). Lubse. Corbijn Piet Schrijvers onderscheidde zich bijzonder in het Oostersportpark door voor PEC Zwolle één punt te redden. AMSTERDAM Na de met taktiek volgepropte uitwedstrijd tegen FC Utrecht (1-1) kreeg het piepjonge Ajax thuis tegen Willem II een avondje vrij spel. Wat stelde Willem II tenslotte voor? De Til- burgse ploeg, vechtend te gen drie miljoen gulden schuld en met een faillis sement bedreigd, zag nog meer kernspelers dan Ajax vertrekken. Voor de competitie begon had trai ner Notermans niet eens de beschikking over een libero. Krijgh raakte in de oefencampagne zo ernstig aan een knie geblesseerd, dat hij wellicht nooit meer kan voetballen. Jeugdspe ler Cohen verving hem te gen FC Groningen, dat met 4-3 won. Voor het duel met Ajax in De Meer recruteerde Notermans zowaar een echte vrije verde diger. Bij FC Antwerp werd de Belg Mare Stijard gehuurd. De uitgangspositie van Willem II veranderde niet. De ploeg wilde de vaststaande neder laag zo klein mogelijk houden. Vandaar dat alle elf spelers met verdedigende opdrachten het veld betraden. De 8.000 toeschouwers kregen zodoende een over het geheel matige wedstrijd te zien. Ajax had moeite met het Brabantse loopgravenvoetbal. Dat kwam, omdat er te eenzijdig aange vallen werd. Alles moest over de grond. Zelfs de meest voor uitgeschoven spits, de lange Van Basten, is een novere kon per, zijn vierde doelpunt ten spijt. Over de grond was Ajax. gevaarlijk als de inleiding een gelukte individuele actie was, waarbij minimaal twee tegen standers op het verkeerde been werden gezet. De met flitsend voetenwerk weer uitblinkende Vanenburg opende zo halverwege de eer ste helft de score. Zijn perma nente bewaker Braam, een „nette klever", werd drie keer misleid alvorens de Ajacied van twintig meter inschoot. Het schot was overigens houd baar. Nog in dezelfde minuut tekende Van Basten op aange ven van Vanenburg voor 2-0. Vijf minuten later werd het 3-0, weer door Van Basten, na goed doorzetten van Gasselich. Het was een van de sporadi sche wapenfeiten van de nog niet aangepaste Oostenrijker. De tweede helft leek stierliik vervelend te worden. Ajax zag bij deze stand de inspiratie we gebben, zodat Willem II steeds tijdig kon ingrijpen. Pas op het moment dat het publiek de on tevredenheid ging uiten, draaide Van Basten drie keer om zijn as en schoof de bal voor de vierde keer in het net. De frele spits was met zijn hat trick door het dolle heen. Drie minuten later voegde hij ook nog een rake kopbal aan zijn totaal toe. Ajax - Willem II 5-0 (3-0): 21. Vanen burg 1-0, 22, 27. 69 en 72 Van Basten 2-0, 3-0, 4-0 en 5-0. Scheidsrechter: Blankestein. Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Van Gils (Willem II). Ajax: Galjé; Molenaar, Koeman, Si- looy, Boeve, Ophof (Van 't Schip), Mölby, Gasselich; Vanenburg, Van Basten (Van Buuren), Olsen Willem II: Formannoy; Van de Ven, Stijard, Huijbrechts, Braam; Feskens, Bastiaansen, Soffers, Gozems, Van terpark. Daarna kwamen de golven opnieuw op de Zwolse muur aanrollen. Soms met kunst- en vliegwerk, vaak ook met slim countervoetbal, ble ven de Zwollenaren de negen tig minuten volspelen. Af en toe werd het even grimmig. Keizer trok geel voor Pelle- boer en Van Tiggelen. Steeds weer zochten de Groningers het hoofd van de lange McDo nald, aan wie Kamstra de han den vol had. Brom greep in. Booy mocht moegestreden de zijkant opzoeken en Van Moorst ging zich belasten met de dekking van de Groninger spits, die er vanaf dat moment niet meer aan te pas kwam. Tot negen minuten voor het einde. Broeken deponeerde de bal op het hoofd van Waalder bos. Via het lichaam van Schrijvers dwarrelde het leer voor de voeten van Van Tig gelen. Het restant van de tijd (Van der Hengst werd nog ge wisseld voor Mulder) kwam PEC ongeschonden door. HENK WAGEMAN Marco van Basten scoorde maar liefst viermaal voor Ajax tegen Willem II. FC Groningen PEC Zwolle 1-1 (0-0): 54. Van der Hengst 0-1, 80. Van Tiggelen 1-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 16.000. Gele kaarten voor Pelleboer (PEC) en Van Tigge len (Groningen). FC Groningen: Schellekens; Steenge (De Haan), Hiddink, Mulder. Waal derbos; Broeken, Van Dijk, Keukens; Van Tiggelen, McDonald, Roossien (Wiebing). PEC Zwolle:

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13