Aralmeer met uitdroging bedreigd •vergave leider Solidariteit ;ou onder druk zijn gebeurd Argentijnse leiders uit Falkland-oorlog voor de krijgsraad Nazi-organisatie behoort niet fineer tot extremistische groepering Pakistaanse advocaten protesteren tegen lijfstraffen Echte Merksigaar 66 ct. Goeie Sigaar, Lekkere Prijs, Slechts drie partijen mogen deelnemen aan Turkse verkiezingen UITENLAND £eidóc6otncmt DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 PAGINA 11 Niy- itse arts beschuldigd n proeven op zigeuners iNN Een voormalige arts bij de Duitse chtmacht zal terecht moeten staan op beschul- ging van proefnemingen met gifgassen op zi- uners in het concentratiekamp Natzweiler in ■ankrijk tijdens de Tweede Wereldoorlog. De rdachte is de 65-jarige Helmut Rühl, die in 52 in het Franse Metz bij verstek ter dood erd veroordeeld. De autoriteiten van de Britse »zettingszone van Duitsland waar Rühl toen oonde, weigerden echter hem uit te leveren in Frankrijk. Sindsdien kreeg de Westduitse stitie nieuwe gegevens in handen die het mo- ilijk maken in de Bondsrepubliek een proces gen de arts aan te spannen. Zo spoorde het enootschap voor christelijk-joodse samenwer- ing in Giessen twee mensen, op die de experi- enten van Rühl hebben overleefd. Overleden na eten geroosterde rat SINGAPORE In Singa- pore zijn deze week twaalf Thaise bouwvakarbeiders overleden na het eten van geroosterde ratten. In som mige delen van Thailand geldt gebraden rat als een delicatesse. De arbeiders hadden de dieren op hun werk gevangen. De ge zondheidsautoriteiten van Singapore hebben inmid dels de gastarbeiders ge waarschuwd tegen het eten van de ratten, omdat ze dragers van voor de mens dodelijke ziekten kunnen zijn. Bush bezoekt Oost-Europa WASHINGTON De Amerikaanse vice-president George Bush zal vol gende maand een rondreis maken langs zeven landen in Oost-Europa en Noord-Afrika: Joegoslavië, Roemenië, Hongarije, Oostenrijk, Marokko, Alge rije en Tunesië. Zijn rondreis begint op II september en zal in totaal tien dagen duren. Het zal de eerste keer zijn sinds de ambtsaanvaarding van president Reagan dat een hoge Ame rikaanse regeringsfunctionaris een be zoek brengt aan Oosteuropese bondge noten van de Sovjet-Unie. Bush was eind vorig jaar zelf in Moskou ter ge legenheid van de de begrafenis van president Leonid Brezjnev. Turkse arbeiders te klein voor geïmporteerde machines ISTANBOEL Turkse arbeiders zijn over het algemeen te kort om veel van de geïmporteerde machines te kunnen bedienen, hetgeen het grote aantal be drijsongevallen in Turkije verklaart. Deze conclusie heeft een Turkse rege ringscommissie getrokken na een diep gaand onderzoek. Volgens de commissie is gebleken dat de Turkse fabrieksarbeider met een ge middelde lengte van 1.68 meter de kleinste is van Europa. De commissie, drong er bij de regering op aan om de geïmporteede machines te veranderen, zodat zij overeenstemmen met Turkse standaarden, teneinde ongelukken te voorkomen. Stokslagen voorrechters en agenten LISSABON In Mozam bique zijn twee politiea genten veroordeeld tot ie der vijftien stokslagen voor een poging twee meisjes te verkrachten. Een rechter kreeg tien stokslagen omdat hij de zaak in de doofpot had willen stoppen. Zijn colle ga die hier achter was ge komen aarzelde niet en veroordeelde het drietal. De lijfstraffen zullen in het openbaar worden uit gevoerd. Regering Chili staat herdenking van Allende toe SANTIAGO De Chileense regering heeft de in de Demo cratische Alliantie verzamelde oppositiegroepen toegestaan volgende maand een openbare bijeenkomst te beleggen. Dat is in tien jaar militair bewind slechts een keer eerder voor gekomen. De bijeenkomst wordt gehouden op 4 septem ber, wanneer het 13 jaar gele den is dat de socialist Salvador Allende tot president werd ge kozen. Drie jaar later werd zijn regering omver geworpen door generaal Pinochet. „Films sexschandaal in VS bestaan niet" LOS ANGELES De Ameri- kaanse advocaat Robert Stein berg is in staat van beschuldi ging gesteld wegens het ge bruik van een vals politierap port. In dat rapport stond dat films waarop volgens Stein berg sexuele uitspattingen wa ren te zien van functionarissen van de regering-Reagan, uit zijn kantoor gestolen zouden zijn. „De theorie van de men sen in deze zaak is dat de fims nooit hebben bestaan", aldus plaatsvervangend officier van justitie Marsha Revel in Be verly Hills. Volgens haar heeft Steinberg de hele zaak verzon nen. )ost- )uitsland Ireigt et nieuwe aketten OST-BERLIJN De DDR teft gisteren meegedeeld dat ■n van de onvermijdelijke te- mmaatregelen van het Sow- -blok in geval van statione- ng van de nieuwe Ameri- inse wapens zou zijn het latsen van kruis- en lange- •afstandsraketten in landen het Pact van Warschau. Oostduitse leider Erich Ho- ecker zei dit tegenover de festduitse sociaaldemocrati- •he ontwapeningsdeskundige gon Bahr (oppositie). Als ioskou gedwongen wordt zijn nzijdige stop voor statione- ng van nieuwe wapens voor iddellange afstand op te ge en, zou een bepaald aantal •uisraketten moeten worden itationeerd. Verder zou het idzakelijk zijn doelmatige irten operatief-tactische ra tten voor langere afstand op rooruitgeschoven posities te atsen in landen van het 'arschau-pact, zo gaf het offi- iele perbureau ADN de op- lerkingen van Honecker Men kan niet buiten beschou wing laten dat de ophanden lijnde omvorming van het ge- lied van de Bondsrepubliek lot een lanceergebied van eer- ;e-klapwapens een nieuwe si tuatie schept daar dit de her haling betekent van het ge vaar van een nieuwe oorlog tegen de Sowjet-Unie vanal ^Duitse bodem". Ook in Praag is gedreigd met maatregelen jwanneer de stationering van [de nieuwe amerikaanse kern- :aketten doorgaat. ECOLOGISCHE RAMP DREIGT IN SOVJET-UNIE MOSKOU Door een reusachtige ecologische ramp is het Aralmeer, een enorm zoutwatermeer in de Sovjet-Unie, de laatste tien jaar de helft van zijn water kwijtgeraakt en is zijn kustlijn zestig kilome ter teruggelopen. Sommige wetenschapsmensen zijn minstens even verontrust over een voorstel dat is gedaan om het probleem op te lossen het overhevelen van miljoe nen tonnen water uit twee ri vieren in Siberië omdat een dergelijke overheveling vol gens hen het weer op aarde zou kunnen beïnvloeden, de geografie van de Noordpool in de war sturen en delen van Si berië uitdrogen. In officiële kringen in Moskou gaat men uit van de opvatting dat de problemen met het Aralmeer zijn ontstaan door het roekeloos aftappen van twee in het meer uitkomende rivieren voor het bevloeien en ontwikkelen van de droge ge bieden van centraal Azië. De redding van het Aralmeer is een staatsprobleem gewor den, zegt de schrijver van een artikel in Moscow news. Al eerder zijn berichten in de pers verschenen over de pro blemen rond het Aralmeer, maar het artikel in Moscow News geeft als eerste een idee van de omvang van de ecolo gische ramp die zich voltrekt aan de binnenzee, die bij de oude Russische kroniekschrij vers bekend staat als „het blauwe meer" vanwege de verlokkelijke azuren schake ringen van zijn water. Het meer was vroeger twintig tot vijfentwintig meter diep, maar de waterspiegel is in zeer kor te tijd tien meter gezakt. Ban ken steken als moddereilan- den uit het water omhoog. Daar waar het water zich over een afstand van vijftig tot zes tig kilometer van de kustlijn heeft teruggetrokken, is een zoutbodem tevoorschijn geko- De schrijver van het artikel in Moscow News betreurt het dat de Sovjet-geleerden zich pas zo laat zijn gaan bezighouden met deze ecologische ramp. De uitgave van de Sovjet-en cyclopedie van 1970 vermeldt dat het Aralmeer in de jaren vijftig „beduidend is gaan zak ken" door „intensief onttrek ken van water aan de rivier Amudaria en de Syrdaria ten behoeve van de irrigatie". De daling van tien meter zou zich in de laatste tien jaar moeten hebben voltrekken. Toch kwamen de Russische media pas in 1978 naar buiten met een afgerond plan om het probleem op te lossen het graven van een ruim tweedui zend kilometer lang kanaal dat water uit de Siberische ri vieren Ob en Irtysj moet over hevelen naar de Amudaria en de Syndaria. Het is niet be kend of de Sovjet-regering zijn goedkeurig heeft gehecht aan uitvoering van het plan. Volgens het voorstel moet een hoeveelheid van maximaal 25 duizend miljoen kubieke me ter water worden afgetapt, een onderneming waarvan sommi ge geleerden vrezen dat deze het het weer op aarde zouden kunnen veranderen, de geo grafie van de Noordpool in de war sturen en gebieden uitdro gen in Siberië, dat ook kampt met een watertekort. De bedenkingen van de we tenschappers tegen het plan worden in twee rapporten uit de doeken gedaan. Volgens de rapporten zouden wouden on der water komen te staan waardoor de vochtigheid in de lucht zou verminderen en mo gelijk een klimaatsverande ring in de hele wereld zou plaats vinden. Door water te onttrekken aan de Ob zou men ook de monding veranderen van deze rivier, die in de Obs- kaja Golf in het bevroren Poolgebied uitstroomt met een mogelijke invloed op het land dat zich onder het ijs bevindt, zo zeggen de rapporten. Het rapport van 1978 vermeldt dat meer dan honderd onder zoeksbureaus aan de proble matiek werken sommige aan het omleidingsplan zelf. Laat men de zaak echter op zijn be loop, zo zeggen de geleerden dan zijn de gevolgen ver schrikkelijk. Als het Aralmeer geheel droog komt te liggen, zou 1000 mil joen ton zout die het bevat worden weggeblazen en het omliggende gebied ongeschikt maken voor bebouwing. Uit het artikel in Moscow news valt af te leiden dat het con troversiële plan wordt doorge zet. ARSCHAU Een van ondergrondse leiders 'an de verboden Poolse 'akbond Solidariteit, Wla- slaw Hardek, die zich iaandag bij de autoritei- in had gemeld, is giste- in in vrijheid gesteld. Dit uit welingelichte bron- ïen in Krakow meege- leeld. Tevoren was hij lan een langdurig verhoor inderworpen over zijn vakbondsactiviteiten in de afgelopen maanden. In Polen wordt daardoor het vermoeden sterker, dat Har- dek zijn verklaring van dins dag, waarin hij voor de televi sie zei dat verder verzet tegen de Poolse machthebbers zin loos is, onder druk heeft afge legd. Op de dag dat hij zich bij de autoriteiten aangaf, heeft Har- dek nog een oproep onderte kend van de leiding van Soli dariteit. Daarin wordt de Po len gevraagd zich aan te slui ten bij de langzaam-aan-actie op de Leninscheepswerf in gdansk en om deel te nemen aan de demonstraties op 31 au gustus. Westerse correspon denten in Warschau kregen die oproep gisteren in handen. Zbigniew Bujak, een van de vooraanstaande leiders van Solidariteit, gelooft niet dat Hardek zich vrijwillig heeft gemeld. Volgens Bujak heeft Hardek tot op het laatste mo ment deelgenomen aan de werkzaamheden van Solidari teit. Niets wees er op dat hij van plan was de strijd op te geven en zich aan te geven, al dus Bujak. „Tot op dit moment weet ik niet hoe het is geko men dat hij in handen van de autoriteiten is gevallen, of hoe het is gekomen dat hij op de televisie is verschenen. Het betekent hoe dan ook een ver lies, maar tot nu toe hebben we verliezen goed kunnen ma ken'1, aldus Bujak. Honderden Pakistaanse advocaten hebben gede monstreerd gehouden te gen de vonnissen van mili taire tribunalen, waarbij arrestanten, die protes teerden tegen tegen het militaire bewind van presi dent Zia oel-Haq, werden veroordeeld tot zweepsla gen. Ook hebben de advo caten gisteren uit protest tegen deze vonnissen de gehele dag het werk neer gelegd. Behalve door de advoca ten werd ook door studen ten geprotesteerd tegen de uitgesproken lijfstraf fen. In de provincie Sind, waar het verzet tegen het Pakistaanse régime het felst is, kwam het gisteren opnieuw tot ongeregeldhe den. Er zouden diverse ge wonden zijn gevallen. Het aantal doden als gevolg van de protesten van de afgelopen dagen is al tot boven de dertig gestegen. ONDERZOEKSCOMMISSIE STELT VOOR: BUENOS 'AIRES De Argentijnse leiders (mili tairen en een aantal bur gers) die vorig jaar de oor log om de Falkland Eilan den begonnen, zouden voor de krijgsraad moeten komen wegens de incom petente manier waarop zij de hele zaak hebben be handeld. Zo klopte er niets van de pogingen de eilanden na de invasie te verdedigen. Ook had men serieuzer moeten streven naar onderhandelingen, toen duidelijk werd dat Groot-Brittannië de eilan den wilde heroveren. Een en ander blijkt uit twee rapporten die dinsdag en giste ren zijn gepubliceerd door het Peronistische Argentijnse dag blad „La Voz". Het gaat om rapporten van de onderzoeks commissie van generaal Benja min Rattenbach, die tot taak heeft de zaak van de Falk land-oorlog tot op de bodem uit te zoeken. Dinsdag publiceerde de krant een twee maanden oud werk document van de commissie, waarin onder anderen ex-pre- sident Galtieri en de vroegere minister van buitenlandse za ken, Nicanor Costa Mendez, verantwoordelijk werden ge steld voor de nederlaag. Zo overschatte Costa Mendez de steun die Argentinië van de Verenigde Staten en in de Verenigde Naties zou krijgen. In het rapport wordt voorge steld Galtieri, Costa Mendez en vier ander hoge militairen voor een krijgsraad te dagen. In het rapport dat „La Voz" gisteren publiceerde wordt vooral de haast bekritiseerd, waarmee de hele Falkland- operatie werd uitgevoerd. FELLE PROTESTEN TEGEN BESLUIT VAN REGERING-KOHL uit» lijk, ba ls: gei)}} 7h± 1 BONN In West-Duits- land is een storm van pro testen opgestoken tegen het besluit van de rege- ring-Kohl om een organi satie van voormalige SS- PUfers te schrappen van de lijst van extremistische groeperingen. Het gaat om het „Burides- verband der Soldaten der ehemaligen Waffen-SS" (HIAG), dat regelmatig bijeenkomsten houdt en ook een tijdschrift uitgeeft waarin herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog worden opgehaald. Vol gens de woordvoerder van het ministerie van bin nenlandse zaken, Butz, is het besluit om de HIAG „tot nader order" van de lijst te schrappen, uitslui tend op juridische gron den genomen. Voor de opneming van een ex tremistische groepering op de lijst is het, volgens Butz, nood zakelijk dat moet worden be wezen dat zij een doel na streeft dat in strijd met de grondwet is. Bij de beslissing van de regering zou een be langrijke rol hebben gespeeld, dat op de kalender die de HIAG jaarlijks uitgeeft, niet meer gedenkdagen uit de nazi- -tijd worden vermeld. De plaatsvervangend fractie voorzitter van de sociaal-de mocratische oppositie, Emmer- lich, had geen goed woord over voor het regeringsbesluit. Volgens hem heeft het kabinet aan de HIAG een „zeeppoe derglans" gegeven, waardoor „de strijd tegen het rechtse ex tremisme wordt bemoeilijkt". Emmerlich vindt dit temeer verwerpelijk, omdat op het ogenblik de ontvankelijkheid voor rechtse denkbeelden met name onder de jeugd toe neemt. Volgens hem viert de HIAG- nazi-gedenkdagen, zoals de verjaardag van Hitier. Boven dien draagt zij bij tot de ver spreiding van leugens over de uitroeiing van joden door de nazi's. IRpMpMH nm jglgj ELÜAS CORONA KB 120 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Liberia opent ambassade in Jeruzalem JERUZALEM Liberia gaat binnenkort een ambassade in Jeruzalem openen. Dit is een direct gevolg van het herstel van de diplomatieke betrek kingen met Israël, aldus heeft de Liberiaanse minister van buitenlandse zaken gisteren in Jeruzalem verklaard. Het wordt daarmee het tweede Afrikaanse land na Zaïre dat een ambassade in Jeruzalem heeft. Tijdens de Oktoberoor- log van 1973 verbraken 25 Afrikaanse landen de diplo matieke betrekkingen met de joodse staat. Israël gaat militai re adviseurs zenden naar libe- ria, die hulp zullen verlenen bij de opleiding van liberiaan- se militairen. RUITENHEER ANKARA Slechts drie van de vijftien aangemedle politie ke partijen mogen meedoen aan de algemene verkiezingen, die in november in Turkije worden gehouden. Dit meldde het semi-officiële Anatolische Nieuwsagentschap. De drie partijen, twee rechtse en een centrumlinkse, zijn de enige groeperingen die zijn goedgekeurd door het militaire bewind. Gistermiddag verliep de termijn van inschrijving. Partijen die wilden meedoen aan de verkiezingen dienden aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moest iedere partij ten minste dertig oprichters kunnen opvoeren tegen wier persoon de regering geen be zwaren had. Bovendien moes ten de partijen vertegenwoor digd zijn in ten minste de helft van de 68 Turkse provincies. De verkiezingen, die binnen kort worden gehouden, zijn de eersten sinds de militairen in september 1980 de macht gre pen. Nieuwsagentschap zijn slechts die partijen goedgekeurd, die voor het verstrijken van de in schrijvingstermijn reeds het groene licht kregen. Zij zijn de rechtse Nationalistische Demo cratie-Partij, de eveneens rechtse Vaderlandspartij en de centrumlinkse Volkspartij. Volgens het Anatolisch Volgens waarnemers zijn pre sident Evren, die de coup van september 1980 leidde, en de andere vier leden van de Na tionale Veiligheidsraad altijd van plan geweest niet meer dan een beperkt aantal partij en toe te laten. Dit ondanks kritiek dat een dergelijke op stelling in strijd is met de be loofde terugkeer naar een de mocratisch systeem.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11