rakatau eiste 100 jaar geleden meer dan 36.000 mensenlevens Oppositiebeweging in Pakistan heeft weinig invloed in grote steden Driekwart West-Duitsers tegen nieuwe kernraketten Militairen blijven niet aan de macht „VEILIGHEIDSAGENTEN SCHOTEN OP AQUINO" ALS GENEVE MISLUKT Een Poggenpohl is zYi geld meer dan waard poggenpohl Zelfmoord ex-nazi om aan proces te ontkomen 4GD UITENLAND £eidóc@ou^ont WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 chter Reagan moet vaders izien bij vrouwen verbeteren WASHINGTON De oudste dochter van president jnald Reagan is door haar vader gevraagd, diens Jchte indruk bij de Amerikaanse vrouwelijke kie- l-es te verbeteren. Volgens de 42-jarige Maureen (eft zij daarin toegestemd, omdat haar vader „geen taaie kerel" is. Bekend is overigens dat Maureen igan in het verleden meer dan eens openlijke me- jsverschillen had met haar vader over kwesties •effende vrouwen. Zo was zij voorstander van ^vulling op de grondwet over gelijkberechtiging i de vrouw, die haar vader heeft kunnen voorko Eerder deze week beschuldigde een vrouwelij j ambtenaar van het ministerie van justitie presi frit Reagan er openlijk van, dat hij beloftes ovei jatregelen tegen de discriminatie van vrouwen t nakomt. „Hij geeft geen snars om vrouwenrech VS trekken Awacs terug uit Soedan WASHINGTON/PA RIJS De VS hebben besloten de twee Awacs- radarvliegtuigen terug te halen uit Soedan, die daar ruim twee weken geleden werden gesta tioneerd met het oog op de oorlog in Tsjaad. Dit heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken gis teren bekendgemaakt. Volgens het State De partment zijn de Awacs-toestellen niet meer nodig. Dertig Chinezen terechtgesteld PEKING Dertig misdadigers zijn gisteren in Peking ter dood veroor deeld en korte tijd later terechtgesteld. De executies zijn onderdeel van een omvangrijke actie om de publieke mo raal op een hoger plan te brengen. Van de 30 personen zijn er 19 veroordeeld wegen moord, 10 wegens verkrachting en 1 wegens het stelen van een auto. De gevonnisten waren allen 35 jaar of jonger. De doodstraffen werden in de loop van de ochtend meegedeeld tijdens een massabijeenkomst waar ongeveer 10.000 mensen met bussen en vracht wagens naar toe waren gebracht. Di rect daarna werden de veroordeelden naar de executieplaats aan de rand van Peking gebracht en terechtgesteld. Surinaamse militairen voor de krijgsraad PARAMARIBO Vier Surinaamse mili tairen. die eind januari samen met wijlen majoor Roy Horb en oud-minister Hard- joprajitno van plan zouden zijn geweest een staatsgreep te plegen, verschijnen vandaag in Paramaribo voor de krijgs raad. Zij worden beschuldigd van samen spanning. Roy Horb overleed eind januari onder verdachte omstandigheden in een cel. Oud-minister Hardjoprajitno wordt al ruim een half jaar gevangen gehouden in het bolwerk van de militairen, Fort Zee- landia. Hij zal zich op een nog niet beken de datum voor de gewone rechter myeten verantwoorden omdat hij als oud-minister niet voor de krijgsraad kan worden ge daagd. „EILAND MET ALLE BEWONERS MET DE ZEE GELUK GEMAAKT' Vreeselijker bevinding dan 97 00< e' We^e ^et g^teren hier ingekomen schip Berbice •zagvoerder Logan, met Pe- oleum van New York in \raat Soenda heeft gehad, zal ker door weinig zee va ren in zijn ondergaan. Uit het •rslag van den gezagvoerder: l^oo \ondag 26 augustus. Zware i52]oo onder en weerlicht. Plotse- 0000 ng zware aschregen. Telkens ielen vuurbollen op het dek spatten in vonken uiteen, een paar uuren lag er drie êi.óö \oet asch op het schip. Of- ihoon het weder en de vree- S7.ooélijke electrische verschijnse- 35Qpn en het geraas onafgebro- io!oo len aanhielden, riep ik alle 36.oo panden aan dek om bij lanta- 38!oo *ns de asch weg te werken 79.00* 52 oo c*1331 het logboek van 45ioo lapitein Logan van de olie- 1600 'aar£ler Berbice, dat op 23 2e]80 pptember 1883 werd afge- 47.50 Irukt in de „Java-Bode". De 77-50 jemanning van de Berbice pas een kleine maand eerder |- zonder het op dat moment e weten getuige geweest 1130[an een even indrukwekken- 44^00 |e.' verwoestende als histori- the gebeurtenis: de uitbar- 35,50 ting van de vulkaan Kraka- 40,50 feu in de Straat Soenda. ten ff [^Vesten van Java. 26.40 2200eerste stuurman van het 68!ooeoutschip „Marie", Stokhuij- 32 iozen" schree^ *n diezelfde sep- 6i;ootembermaand in een brief: 05,00 oo,o0'»-^fef was stikdonker, maar Ao'.zoiindelijk kwam de lang ge- jj® '^ensch te dag. Nog nooit heb 10^50 (k met meer blijdschap het 1915 \anbreken van den dag be- \roet. Toen ik aan dek kwam. 54^001tond ik van ontzetting als 'erstomd. Van de geheele 'ede was slechts de „Marie" lls door een wonder gered. ■ie schoeners en verscheide- le andere vaartuigen waren taal verdwenen. Eveneens fe vuurtoren, de geheele stad >iot- net Gouvernements- en an- 1ere gebouwen. Een eiland vol klapperbomen en be- )5 oo fvoond door ongeveer 100 'B.oo nenschen was met de zee ge lift ijk en allen waren bij de 15.60 ramp omgekomen". >2.40 >5,40 >4.80 1 j|;oo \mpuls voor onderzoek )2.00 >3.30 Hoewel de uitbarsting van de >3 60 krakatau niet de grootste vul vae faanuitbarsting is in de ge- >4*20 ^kiedenis. geldt hij wel als 14^30 ien heel belangrijke. De ex- >5.60 >losie van augustus 1883 heeft ,^50 jamelijk een sterke impuls >9.'oo {egeven aan het wetenschap- 17 90 )elijk onderzoek van het vul- >3S0 tan isme. Reden genoeg voor >870 >3.50 het Tropenmuseum in Am sterdam om in samenwerking met het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in Leiden een kleine tentoon stelling te houden over de Krakatau en het vulkanisme. De expositie is vanmiddag ge opend door de vulkanoloog dr. M. Neumann uit het Indo nesische Padang en duurt tot 9 januari van het volgend jaar. Behalve tekeningen, foto's, dagboekaantekeningen en te legrammen over de explosie van 100 jaar geleden, wordt aandacht besteed aan meer recente vulkaanuitbarstingen en het gebruik dat wij maken van vulkanisch materiaal. Verder worden authentieke filmopnamen getoond van la tere uitbarstingen van de Krakatau, tussen 1927 en 1930. Volgens ir. H. van der Flier, conservator van het Tropen museum en een van de sa menstellers van de tentoon stelling, bestaat ook interna tionaal brede belangstelling voor de 100e verjaardag van de explosie van de Krakatau. Veel aanvragen voor materi aal komen uiteindelijk in Ne derland terecht, omdat Indo nesië eind vorige eeuw nog Nederlandsch-Indië heette. Wat gebeurde er nu precies op 26 en 27 augustus 1883? Vóór de grote uitbarsting tel de de Krakatau-groep drie ei landen. waarvan het grootste bestond uit drie vulkanen. Ruim 200 jaar was het er rus tig geweest, maar in mei be gonnen twee kleinere vulka nen te rommelen. Op 26 au gustus 1883 omstreeks een uur 's middags spoot uit de Kra- EXPOSITIE IN TROPEN MUSEUM: Na de uitbar sting van de Krakatau. Bij Anjer (West- Java) wierpen vloedgolven enorme stukken koraal aan land. (Foto: Koninklijk Instituut voor de Tropen) Een foto uit 1927, toen op de zeebodem de Krakatau opnieuw tot uitbarsting kwam en de Anak (kind) Krakatau werd gevormd. Het eiland links is het zogenoemde verlaten eiland, de hoge rots rechts de Piek Rakata. In het verre verleden vormden zij met het Lang Eiland één eiland van ongeveer 10 bij 5 kilometer (Foto: Koninklijk Instituut voor de Tropen) katau opeens wolk zo'n 27 kilometer hoog de lucht in. De hiermee ge paard gaande knallen werden tot op een afstand van 200 ki lometer gehoord. De volgende dag ging de vulkaan nog veel heviger tekeer. De aswolken bereikten nu een hoogte van 80 kilometer, een gebied van honderden vierkante kilome ters werd in het duister ge huld, terwijl de explosies dui zenden kilometers ver waren te horen. In een straal van 50 kilometer om de vulkaan vielen enorme brokken gloeiende puimsteen uit de hemel naar beneden. Op de eilanden van de Kra katau-groep werden lagen puimsteen van 30 tot 60 meter dikte afgezet. In totaal is on geveer 18 kubieke kilometer steen de lucht in geblazen: een hoeveelheid die Neder land onder een halve meter dikke laag zou hebben bedol ven en voor het vervoer waarvan 30.000 van de groot ste supertankers nodig zijn. Doordat in de zeebodem een enorme krater ontstond, waarin miljoenen liters zee water stroomden, ontstonden vloedgolven met een hoogte van 35 meter. Als muren van water stormden zij af op de nabijgelegen kustgebieden van Zuid-Sumatra en richtten daar grote verwoestingen aan. De ramp eiste in totaal meer dan 36.000 mensenlevens. Ook elders op de wereld wa ren de gevolgen van de uit barsting van de Krakatau merkbaar. De grote hoeveel heid as in de stratosfeer zorg de in Europa voor ongekend kleurrijke zonsondergangen. Dat gebeurde ook na de uit barsting, vorig jaar, van de Mount St. Helens in het wes ten van de Verenigde Staten en de vulkaan El Chichion in Mexico. De „deken van as" in de hogere luchtlagen zorgde er in 1883 voor dat de tempe ratuur over de hele wereld enkele tienden van graden daalde. Het ongewone weer in 1982 en 1983 in sommige de len van de wereld zou volgens sommigen ook het gevolg zijn van recente vulkaanuitbar stingen. Overigens zijn deze verschijn selen nog niets vergeleken bij de gevolgen van de hevigste vulkaanuitbarsting in de ge schiedenis, die van de Tambo- ra op Soembawa in Indonesië in 1815. Het volgende jaar werden Europa en de Vere nigde Staten in de zomer maanden juni. juli en augus tus getroffen door korte vorst perioden, waardoor onder meer graanoogsten verloren gingen. ISLAMABAD De ge welddadige protesten en politieke onrust in de Zuidpakistaanse provincie Sind zijn vandaag de elfde dag ingegaan zonder dat er aanwijzingen zijn dat de rust in het gebied te rugkeert. De hevigheid van de protesten moet niet alleen voor de rege ring van president Zia oel-Haq en het Westen als een schok zijn gekomen, maar ook voor de alliantie van verboden politieke partijen „Beweging tot Herstel van de Democra tie" (MRD). Deze bewe ging, waarin acht politie ke partijen zijn vertegen woordigd, is de stuwende kracht achter de vorige week gestarte campagne van burgerlijke ongehoor zaamheid. In drie van de vier Pakistaan se provincies (alleen in Poen- jab niet) hebben de acties zoals werd gehoopt de vorm aange nomen van een geleidelijke massamobilisatie. Partijleiders en leden van politieke partijen in de grote steden trotseren dagelijks de regels van de staat van beleg door arrestaties uit te lokken en politieke toespra ken te houden voor menigten die in aantal variëren van en kele tientallen tot vele duizen den. Sind is tot op heden ech ter de enige provincie waar vele tienduizenden mensen betrokken zijn bij de rellen en demonstraties. Maar in tegenstelling tot de onlusten, die in 1977 leidden tot de val van de regering- Bhoetto. concentreren de pro testen zich nu niet in de grote steden van Sind zoals Karachi, Hyderabad en Soekkoer, maar eerder in de kleinere steden en dorpen waar het sinds de onafhankelijkheid in 1947 niet meer zo onrustig is geweest. De demonstranten richten hun woede vooral tegen symbolen van federaal gezag, zoals rege ringsgebouwen, gevangenis sen, rechtszalen, politiebureaus en spoorwegstations. Er vin den vuurgevechten plaats tus sen leger en politie, banken worden geplunderd en talloze gebouwen worden in brand gestoken. Daarbij zijn vooral gebouwen van de „Steun Zia Campagne" een geliefd doel wit. Volgens betrouwbare, on afhankelijke berichten zijn tot dusver minstens 27 mensen bij de rellen om het leven geko- Massale arrestaties De onrust duurt voort ondanks massale arrestaties, afranselin gen en de aanwezigheid van legerpatrouilles in de onrustig ste gebieden. Hoezeer het hier een protest betreft van de ge hele bevolking blijkt wel uit het feit dat er minstens twee protestmarsen van vrouwen zijn geweest in kleine stadjes. Doorslaggevende factor voor het ontstaan van de onrust lijkt het feit te zijn geweest dat machtige feodale grondbezit ters uit Sind, behorend tot de grootste oppositiepartij, de Pa kistaanse Volkspartij (PPP), de strijd hebben aangespannen tegen het regime. De twee be langrijkste figuren in dit op zicht zijn Moestafa Jatoi en Moemtax Ali Bhoetto, een neef van de geëxecuteerde ex- premier. Beiden zitten nu ge vangen. Boeren en studenten hebben zich achter hen ge schaard alsmede enkele voor aanstaande geestelijken. De nationalistische gevoelens van Sind spelen duidelijk een belangrijke rol bij de huidige onlusten, met name de onder stroom van wrok over wat wordt gezien als overheersing door Punjabi's in de provincia le regering, het leger en ande re sectoren zoals de spoorwe gen. Deze gevoelens manifes teren zich politiek in organisa ties zoals de Studentenfedera tie Jiye Sind en de radicaal linkse Sind Awami Tehrik die wordt geleid door de inmid dels gevangen genomen Pale- jo. die zijn inspiratie voor een groot deel put uit de denkbeel den van Mao. De leiders van de PPP hebben de afgelopen jaren herhaalde lijk bij de regering gepleit voor vervroegde democratische verkiezingen, een recht dat in de grondwet van 1973 is vast gelegd. De PPP heeft de rege ring gewaarschuwd dat als deze verkiezingen niet worden georganiseerd, de Pakistaanse eenheid in gevaar zou kunnen komen. Zia oel-Haq ging in een onlangs afgelegde verkla ring geheel aan deze waar schuwingen voorbij. Met geen woord repte hij over opheffing van het verbod op politieke partijen. Integendeel, hij zei juist dat hij de grondwet van 1973 zou wijzigen om meer macht te geven aan de presi dent en verklaarde dat de staat van beleg van kracht zou blijven tot maart 1985. Pas dan zouden verkiezingen worden georganiseerd waaraan alleen door het regime goedgekeurde kandidaten mochten deelne men. Oppositie Voor de leiders van de Bewe ging voor het Herstel van de Democratie (MRD) was dit veel te weinig en veel te laat. Het huidige probleem voor de oppositie is of deze los aan el kaar hangende alliantie van regionale partijen, linkse par tijen, sociaal-democraten en godsdienstig georiënteerde groepen de campagne van een provinciaal tot een nationaal niveau kan verheffen. De sleutelvraag daarbij is of de beweging ook zal aanslaan in de dichtstbevolkte provincie Poenjab. Veel aanhangers van de MRD daar zijn pessimistisch. Zij zien de moeilijkheden in Sind eer der als het begin van het eind voor Pakistan dan als de We dergeboorte van de democra tie. Volgens hen zet de rege ring vandaag of morgen het leger in om de onlusten met grof geweld de kop in te druk ken en onstaat er in Sind dan een afscheidingsbeweging die ondergronds gaat opereren tot de volgende explosie. De PPP in Poenjab heeft nog nooit een massaprotest georga niseerd en de leiders van de PPP realiseren zich maar al te goed dat er na zes jaar staat van beleg tijd, moed en grote organisatorische inspanningen nodig zijn om effectieve poli tieke activiteiten te ontwikke len. De MRD heeft gezegd dat de protesten deze week van de stad Lahore zal worden uitge breid naar andere steden in Poenjab. Maar zij die de straat op gaan, weten dat ze een gro te kans lopen op een afranse ling. Veel zal afhangen van het feit of de politici munt we ten te slaan uit de onvrede on der de fabrieksarbeiders en of ze de studentenorganisaties bij hun protest kunnen betrek ken. IAN HOARE The Guardian ANKARA De Turkse mili taire machthebber, Kenan Evren, heeft gisteren ver klaard dat Turkije na de ver kiezingen van november zal terugkeren naar de democra tie. Volgens Evren hadden de militairen het referendum van vorig jaar kunnen gebruiken als excuus om aan te blijven. „Wij zijn dat niet van plan", aldus Evren. die meent dat de democratie het beste past bij het Turkse volk. Twee nieuwe partijen zijn door de militairen overigens uitgesloten, omdat ze door de militairen vereen zelvigd worden met groeperin gen die de hand hadden in het politieke geweld van voor de militaire ingreep. Japanse journalist: TOKIO De Japanse journalist Wakamiya heeft gisteren voor de Japanse televisie gezegd, dat veiligheidsagenten van de Filip pijnse regering zondag op het vliegveld van Manilla op de oppo sitieleider Aquino hebben geschoten. Volgens de regering-Mar- cos is Aquino vermoord door een nog niet geïdentificeerde man, die direct na de aanslag door veiligheidsagenten is doodgescho ten. Het feit dat de man geen enkel identiteitspapier bij zich had. heeft bij de Filippijnse oppositie de nodige bevreemding ge wekt. De Filippijnen moeten namelijk diverse identiteitspapie ren dragen, zoals een document waaruit blijkt waar zij wonen, een identiteitsbewijs van de PTT en een werkvergunning. De verklaring van de Japanse journalist, die aan boord was van het toestel dat Aquino zondag naar Manilla vloog, roept twijfels op Gisteren zei hij te hebben gezien hoe twee van de drie agenten, die Aquino uit het vliegtuig haalden, hun revolvers trokken en Aquino van korte afstand in het hoofd schoten. Eerder had Wa kamiya echter gezegd dat hij niet heeft kunnen zien wie de schoten op Aquino afvuurde. [rijzen25 gratis lange woonweekends in een üxe bungalow Een deskundige jury beloont de Irigineelste inzendingen. Prijswinnaars Jntvangen uiterlijk 4 weken na de sluitdatum lersoonlijk bericht een paar apart met héél weinig calorietjes I BONN Driekwart van alle Westduitsers is tegen de stationering van nieu we Amerikaanse kernra ketten in de Bondsrepu bliek, als de- Amerikaans- Russische onderhandelin gen in Genève deze herfst werden gemeld door de niet tot tastbare resultaten Deutschlandfunk. hebben geleid. Dit blijkt Het ZD^ zegt de resultaten n°g met bekend te hebben ge- een opiniepeiling in op- maakt om(jat de uitslag vrijwel dracht van het tweede dezelfde was als het resultaat Duitse televisienet (ZDF), van het vorige onderzoek. In waarvan de resultaten vergelijking met mei steeg het aantal tegenstanders van 72 tot 75,5 procent. Slechts 20,4 pro cent van alle ondervraagden bleken het standpunt te delen dat de voorgenomen plaatsing van de raketten moet door gaan als er deze herfst geen akkoord in Genève tot stand komt. President Reagan heeft giste ren opnieuw uitgehaald naar de vredesbeweging. Hij meent dat de vredesbeweging de ver dediging van de vrijheid kan verzwakken en een derde we reldoorlog naderbij kan bren gen. Volgens Reagan maakt de vredesbeweging dezelfde fout als de Engelse premier Cham berlain, die volgens hem een zweverig beleid voerde Vre de moet op kracht gebouwd worden,, aldus Reagan tot de oud-strijders, die hij de ware strijders voor de vrede noem de. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 50 3/4»— ITENHEER JJL ADVERTENTIE Een eigentijds voorbeeld uit het Poggenpohl- programmade HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggenpohl- keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer Industrieweg 14 De Grote Polder /oeterwoude-Rijndijk do.avond Tel 071-899206 za Openingstijden ma. t/m vrij. 8.00-12.30 uur 13.30-17 00 uur 19.00-21 00 uur 9.00-15.00 uur BONN Een ex-SS-kapitein in West-Duitsland, die ervan wordt beschuldigd in de Twee de Wereldoorlog 1.366 joden uit Frankrijk naar vernieti gingskampen te hebben gezon den, heeft zelfmoord gepleegd om aan zijn proces te ontko men. In oktober had de man voor de rechtbank in Bonn moeten verschijnen. De 74-ja- rige Richard-Wilhelm Freise zegt in een brief die hij naliet dat hij onschuldig is. alleen be velen van superieuren te heb ben uitgevoerd en pas na de oorlog het lot van de joden te hebben vernomen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9