Te stugge organisatie brengt Jamin aan rand van de afgrond Beurs van Amsterdam! Grote meningsverschillen over hervormingen EG HAL dreigt te verdrinken in snel groeiende verliezen Eigen Huis in geweer tegen boetebepalingen hypotheken :«'e' ECONOMIE CckjócOott/uwt WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 PAGI MARKTEN Koersval NMB AMSTERDAM Op overwegend lager Danmrak heeft de Middenstandsbank gisteren een forse koersval i zien gegeven. Wat al gevreesd werd gebeurde. De bank kwam met halfjaarcijfers die bar tegenvielen, al bleek de nettowinst nog wel met 9 pet festegen. De koers van ankaandeel viel snel terug met ƒ11,50 tot ƒ151, later op de dag trok de koers nog gulden aan, maar verder kwam het niet. Beursfactoren bleken ook de lagere dollar en schrik o- het verzoek van Brazilië een schuldenregeling. ABN verloor ex dividend 3 op 378 en Amrobank 1,30 op 62,20. Van de internationals was Akzo rond het middaguur 1,50 goedkoper geworden op ƒ78.80 en ook Kon. Olie raak te dit bedrag kwijt op 145,60. Unilever moest 1,70 terug tot ƒ216 en Philips ruim ƒ1 op 45,70. Hoogovens liet vijftig cent liggen op 35,60 terwijl KLM ƒ2,10 goedkoper werd op 152,70. De hypoptheek- banken en de verzekeraars le den merendeels beperkte ver liezen. De uitgevers konden zich daarentegen ruim hand haven. Bij de aannemers ge beurde in feite niets. Nedlloyd was 0,60 beter op 93. Ahold was beleggers bijna 2 minder waard op 168,20 en Heineken 2,30 op 135,50. Pakhoed, die in de loop van de middag met haar halfjaarcij fers zou komen, ging al snel 3 terug tot 62. Ocè-v.d- Grinten ging 1,50 omhoog naar ƒ209,50. De staatsfond- senmarkt gedroeg zich prijs houdend. Op een wat rustiger lokale markt kregen de verliezen enigszins de overhand. Hier verloor Buhrmann-Tetterode die later op de dag de resulta ten over het eerste halfjaar zou publiceren, ƒ1,20 op 54. Wereldhave werd 1 beneden het bod van 155 van de pen sioenfondsen PGGM en PVM verhandeld. HAL was zw in reactie na de bekendmaking van het forse verlies van rond 50 min in de eerste zes ma den. De winst van maandag verdween ruimschoots en op 210 bedroeg het verlies 8,50. Amsterdam Rubber raakte 1,10 kwijt op 10 en Twent- sche Kabel 8 op ƒ210. Nier- strasz werd 29 goedkoper op ƒ821. goud en zilver buitenlands geld Winstexplosie bij Buhrmann-Tetterode AMSTERDAM De nettowinst van het grafische bedrijf Buhrmann-Tette rode is in de eerste helft van dit jaar fors gestegen. Het resultaat gaf ten op zichte van dezelfde periode van 1982 een verbetering van 72,3 pet te zien tot 6,4 min. De gang van zaken in het tweede half jaar zal in belangrijke mate afhangen van de investeringsontwikkelingen in de grafische industrie, aldus het bedrijf. In 1982 bedroeg de winst over het gehe le jaar 12,6 min. De omzet ging in de eerste zes maanden met 0,8 pet omhoog van 1297,9 min tot 1307,8 min Het bruto bedrijfsresultaat liep met 10,5 min terug tot 48,1 min. Iran int vier miljard dollar LONDEN Iran heeft van de zeven mdjard dollar die het vóór de islamitische revolutie van 1979 aan leningen heeft verstrekt, vier miljard dollar weten te innen. Dit heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren gemeld Aan rente en commissie is er twee miljard dollar binnen gekomen. Sommige landen weigeren om aan hun verpichtingen te voldoen en andere kun nen hun leningen niet terugbetalen. Een land als Frankrijk vertraagt de terugbetaling van 1,5 miljard dollar en houdt aldus een wapen tegen Iran achter de hand. zo verklaarde Kazem Ta- batabaie, directeur leningen en internationale samenwerking van het Iraanse ministerie van economische zaken en financiën. Iran wil zijn aanspraken binnenkort voor een internationaal tribunaal brengen. Amerikaanse munt duikelt verder AMSTERDAM De Ame- rikaanse dollar is gister middag op de wisselmarkt in Amsterdam twee cent geduikeld tot 2,93. Bij de banken moet nu 2,99 voor een dollar worden neergeteld. De koersdaling van de laat ste dagen wordt in verband gebracht met de druk op de rentetarieven in de Vere nigde Staten. De rente van schatkistpapier met een looptijd van 13 weken be draagt er nu 9,18 procent tegen bij de vorige uitgifte 9,43 procent. Werkloosheid EG stabiliseert zich BRUSSEL De werkloosheid in Europa lijkt zich te stabiliseren. Dit heeft het Euro pese bureau voor de statistiek gisteren be kend gemaakt. Vorige maand steeg het per centage werklozen onder de beroepsbevol king van de EG (exclusief Griekenland) slechts ééntiende punt tot 10,3 procent. Er stonden eind juli in de negen lidstaten 11,6 miljoen werklozen geregistreerd. In de af gelopen vier maanden zijn de veranderin gen minimaal geweest. In de twaalf maan den tot en met juli is het aantal werklozen met 11,5 procent gestegen. In de voorgaan de periode van twaalf maanden was er nog een groei van bijna twintig procent. Neder land komt met een werkloosheidspercenta ge van 14,5 in de EG na Ierland (15,1) en België (14,8) op de derde plaats. Brazilië wil nieuwe schuldenregeling BRASILIA Brazilië heeft de een aflossing van 1,5 miljard dollar op zijn schuld van rond de 90 miljard aan w terse banken opge schort en wil gaan pra ten over een herfinan ciering van deze groot ste schuld in de ge schiedenis van het ternationale bankwe- Het nog de vraag of het land aan de afbetaling van deze gigantische schuld zal toekomen. BRUSSEL Er bestaan tussen de landen van de Europese Gemeenschap grote meningsverschillen over de vraag hoe de her vormingen op financieel en landbouwgebied eruit moeten gaan zien. Dit is gisteren gebleken tijdens een bijeenkomst van hoge ambtenaren ter voorberei ding van de speciale mi nisterraad over de hervor mingen op 30 augustus. De Europese Commissie heeft vorige maand aanbevelingen gedaan voor het beheersen van de kosten van het ge meenschappelijk landbouwbe leid, die tweederde van de EG-begroting opslokken. De enige aanbeveling die bij alle EG-landen in goede aarde valt is het voorstel om een eind te maken aan de onbeperkte prijsgaranties voor landbouw- produkten. Dat zou betekenen dat de boeren bij overschrij ding van een bepaald produk- tieniveau moeten bijdragen in de kosten van het opslaan van overschotten. Grote meningsverschillen be staan er nog over de omvang van de landbouwbegroting, de verdeling van de te brengen offers over de verschillende groepen boeren, de melk markt, de monetair compense rende bedragen voor de boe ren en de gevolgen van de voorgestelde importbeperkin gen voor de betrekkingen met derde landen. Zelfs over het voorstel van de Commissie om de landbouwuitgaven minder snel te laten stijgen dan de to tale uitgaven bestaat geen een stemmigheid. Nederland en West-Duitsland zijn het er mee eens en Groot-Brittannie wil een nog strakkere aanpak, maar de meeste andere landen voelen niets voor het vaststel len van een plafond voor de landbouwuitgaven. ROTTERDAM De scheepvaartmaatschappij Holland America Line (HAL) dreigt te verdrin ken in de snel oplopende verliezen. De eerste zes maanden van dit jaar werd bijna 50 miljoen gul den verlies geboekt, bij een 16 procent lagere om zet. Ook voor de tweede helft van dit jaar rekent de HAL op miserabele re sultaten. De HAL is nu gedwongen twee passa gierschepen, de Veendam en Volendam, te verko pen. Het eerste halfjaar van 1982 stond de HAL nog voor 7 min gulden in het rood. Boekwin sten zorgden ervoor dat het gehele jaar toch nog met een winst van 17,8 min dollar af gesloten kon worden. Nu de resultaten weer fors duikelen, wil de directie de algemene en marketingkosten fors terug dringen. De eerste zes maanden van dit jaar was vooral de gang vban zaken in de divisie toerisme bijzonder slecht, zo blijkt uit het halfjaarbericht. Deze afde ling had niet alleen te kampen met een grote overcapaciteit in de markt, maar ook met te genvallende kosten bij het in de vaart brengen van de Nieuw Amsterdam. Het vaar- programma moest tweemaal worden uitgesteld, waardoor een aantal cruises moest wor den afgelast. De stijging van de dollarkoers heeft voorts een ongunstig effect gehad op de omrekening van de Europese omzet in dollars. SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN Aardappelcampagne In de aardappelzetmeelfabriek Avebe te Foxhol (Groningen) is vanmorgen de aardappelcampagne begonnen. De verwachting is dat er twee miljoen ton aardappelen zal worden verwerkt, 300.000 ton minder dan het voorgaande jaar. AMERSFOORT-AMSTERDAM De Vereniging Eigen Huis heeft enkele banken ervan beschuldigd het omwisselen van dure in goedkopere hypotheken volledig te blokkeren. Daardoor kunnen volgens de organisatie huizenbezitters, die in een dure tijd een hypotheek hebben afgesloten, niet profiteren van de rentedaling van de afgelopen maanden. De banken zelf vinden de beschuldiging overdreven en achten het redelijk dat de kos ten bij omwisseling niet volledig door de banken worden gedra gen. Eigen Huis overweegt met andere organisaties de consumenten op te roepen tot het massaal opzeggen van salaris-, spaar-, rente- en andere rekeningen bij wat zij noemt consument-onvriendelij ke banken. Het gaat volgens Eigen Huis vooral om de ABN en de AMRO-bank. Zij hanteren sinds kort de zwaarste boeterege lingen bij het „overschrijven" van een hypotheek. De wijzigin gen betreffen volgens Eigen Huis niet alleen de boete bij het omwisselen van dure in goedkopere hypotheken, maar ook de boete bij vervroegd aflossen. Een woordvoerder van de ABN reageerde: „Het lijkt ons niet redelijk dat bij het omwisselen van een hypotheek de pijn alleen door de bank moet worden gedragen. De klanten piepen ook niet als de rente omhoog gaat en zij nog van een laag tarief kun nen profiteren". Volgens de ABN gelden de verzwaarde boete bepalingen overigens alleen voor nieuw af te sluiten hypothe- (Vervolg voorpagina) OOSTERHOUT Jamin heeft in het verleden on voldoende ingespeeld op de snel veranderende snoepmarkt. Aldus ver klaart het organisatiebu reau Boer en Kroon de slechte positie waarin Ja min al enkele jaren ver keert. De vakbonden had den al eerder kritiek gele verd op de stugge organi satie van het zoetwaren- bedrijf. De vakbonden hebben vanaf maart dit jaar op een onafhan kelijk onderzoek aangedron gen. Boer en Croon kwam al na drie weken onderzoek tot de conclusie dat alleen snel in grijpen Jamin van een gewisse ondergang zou kunnen red den. Volgens drs F. Croon, partner van het organisatiebureau en tijdelijk bij Jamin gestatio neerd, moet de organisatie van winkels en fabrieken worden gestroomlijnd. De verkoopaf delingen van winkels en fa brieken die tot nu toe waren verstrengeld, zullen geschei den gaan opereren. De ver koopafdeling van de fabrie ken, die de verkoop van Ja- min-produkten aan derden in handen heeft, wordt in een zelfstandige constructie onder gebracht. Jamin moet volgens Croon voorts tien miljoen gul den investeren om de produk- tiviteit te verhogen. De winkelformule van Jamin moet duidelijker en krachtiger naar voren komen, zo blijkt uit het onderzoek. „Jamin moet in de aanval, niet in de verdediging", aldus Croon. Als Jamin deze maatregelen niet uitvoert, is de toekomst van het bedrijf uitermate onzeker, aldus het organisatiebureau. Ongewijzigd beleid zou dit jaar een verlies van 10 tot 12 mil joen gulden opleveren Volgens een woordvoerder van de Voedingsbond FNV moet de Jam in-top „de prijs betalen voor de fouten die zij in al die jaren heeft gemaakt". Hij stemde in met de conclusie over het tekort schieten van de leiding. Volgens de woord voerder hebben directie en Raad van Commissarissen door een „falend en te behou dend beleid en een volstrekt wanordelijk management" het bedrijf aan de rand van de af grond gebracht. De verminde ring van het aantal arbeids plaatsen heeft volgens de woordvoerder pas zin als de banken met krediet over de brug komen. Jamin moet in de aanval, niet in de verdediging hoofdfondsen Nedlloyd Gr. overige aandelen MSHl nald chte agan !ms ,es«e SS 6]soin. Ei 'j# amb i'o< nt R< r Sk>i- Slot- I IiïÏÏ'"°c Belaggingifondten obligaties m' 'amf. \mp i len |losi' la; 'P i \l 4.90 94.90 llXet 4,70 94,70 Ifigip ^TSC beurs van New York Boeing Canadian Pacific Chrysler Citicorp Goodyear jC. Indus 51 7/8 50 3/41— 25 7/8 25 5/8: 68 1/2 67 3/1 (11 43 3/8 41 7, 36 3/8 36 1,

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8