VUF KEER 20 LEKKER ALSEEN In Hoofddorp bloeit deze week 's werelds grootste bloemstuk Vliegtuigslachtoffers kunstenaars De Appel IEER DAN DUIZEND VARIËTEITEN reen regeling oor regentschap oor ziekte Claus wÊÈm Ook CDA wil onafhankelijk onderzoek af faire-Valk Onderwijsbonden door schoolgeldplan in moeilijke positie gemanoeuvreerd Regering wil aanschaf Patriot-raket uitstellen 169 'SI! m MNENLAND Ccidóc Souoant WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 •ijs voor ""jerrekundige JNINGEN De Amsterdamse ster- [undige dr. J.A. van Paradijs krijgt de oor Schmeits-prijs voor Sterrenkunde ens zijn onderzoek aan compacte rönt- jronnen in de Melkweg. Deze onder- iis Riding wordt om de drie jaar toege- nL,d aan Nederlandse astronomen die igei er dan 40 jaar zijn. Paradijs is werk- 3 tot n bij het sterrenkundig instituut An- Pannekoek in Amsterdam. Hij ont- te onder meer dat bronnen die uitbar- jen vertonen, afkoelende resten van re sterren zijn en geen zwarte gaten s voorheen werd aangenomen. Het is weede keer dat tot uitreiking van de wordt overgegaan. Drie jaar geleden el vo 'inE de Utrechtse hoogleraar prof. dr. Graj .amers de prijs. AMSTERDAM/BERN Onder de vijf slachtoffers die zaterdag in het Zwitserse Interlaken bij een vliegtuigongeluk om het le ven kwamen, zijn drie kunstenaars van de Stichting De Appel in Amsterdam. Het gaat om de de 48-jarige, in Amsterdam wo nende Duitser Gerhard von Graevenitz, die bekendheid genoot in de experimentele kunst, Josine van Droffelaar (37) en Wies Smals (43). Ook de 25-jarige sportvlieger-instructeur Martien Barkhuis en het drie maanden oude zoontje Hendrik van Wies Smals vonden de dood in het op de Rotterdamse Aeroclub ge huurde sportvliegtuigje, een Piper Warrior 28. De (bestuursle den van De Appel waren van hun route afgeweken om een drij vende sculptuur in de Thunner See vanuit de lucht te bekijken. De leden van De Appel zouden in Zwiterserland een kunstpro ject uitvoeren. Hun vliegtuig is in zwaar weer in een doodlopen de vallei tegen een berg te pletter gevlogen. Een woordvoerder van de Kunstraad heeft gisteren gezegd dat De Appel nu „in feite niet meer bestaat". Protest tegen „zakgeld'1 aspirant-agenten UTRECHT De politiebonden ACP en NPB hebben zich gisteren tijdens overleg met het ministerie van justitie 'furieus' verzet tegen de nieuwe salariëring van as pirant-agenten. Volgens deze regeling krijgen aankomende agenten tijdens hun opleiding 700 gulden „zakgeld" per maand. Voorheen kregen aspirant-agenten afhan kelijk van hun leeftijd ongeveer 1.400 tot 2.300 gulden bruto per maand. De nieuwe maandgeldregeling is ingesteld om de ho gere kosten te dekken van de Herziene Primaire Opleiding (HPO) voor agenten van gemeente- en rijkspolitie, die per 1 oktober van start gaat. De opzet om meer oudere mensen bij de politie te krijgen wordt volgens de politiebonden door de maandgeldregeling volkomen gedwars boomd. Plezierboten moeten veiliger DEN HAAG Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) wil vanaf 1 januari 1985 eisen gaan stellen aan de veiligheid op ple ziervaartuigen. De eisen zullen be trekking hebben op de gasinstal laties aan boord, het motorbrand stofsysteem, de reddingsmiddelen, de stuurinrichting en de vluchtwe gen. De maatregelen zullen eerst nog met de betrokken organisa ties worden doorgesproken. De minister heeft dit het Tweede Ka merlid Castricum (PvdA) laten weten in antwoord op schriftelij ke vragen over een ongeval met enkele pleziervaartuigen begin juli. AMSTERDAM Je taalt uit alle uithoeken an de wereld, van Thai- and tot de Ivoorkust, 'an Taiwan tot Kenia, lit Singapore en Austra- ië, meer dan 1000 iloemsoorten bij elkaar. dat fleurige goed laat vervolgens door een Amsterdamse bloemsier- [unstenaar in elkaar iriegelen. Zo krijg je au- imatisch 's werelds ootste en duurste iloemstuk. Ook het tooiste? „Het mag geen immeltje worden", zegt fohan Weisz, die de klus iorgen gaat opknappen. Eet wordt in ieder ge il een fraaie promotie •or Nederland". ohan Weisz heeft als bloem- ierkunstenaar al een in drukwekkende staat van dienst. Zo verzorgde hij de decoratie van de Grote Kerk In Amsterdam bij de kroning van Beatrix. Reisde van oost- naar westkust in de Verenig de Staten om de Amerikanen ..bloemen-minded" te maken. En scoorde hoge ogen bij ver schillende internationale bloemententoonstellingen Nu dan het grootste bloem stuk ter wereld. „Dat doe ik voor de aardigheid", zegt Weisz. „Ik houd er geen cent aan over, maar ik vind het wel leuk om in het Guiness Book of Records te komen. Zo ijdel ben ik wel". De laatste paar weken zit Jo- han Weisz ieder vrij uurtje met zijn neus in de bloemen- boeken. Dan verdiept de bloemenman uit Amsterdam zich in soorten die hij nog nooit in zijn groene vingers heeft gehad. Om te voorko men dat de bloemen al ver welkt zijn voor ze in het ont werp geprikt zijn, moeten alle bloemen namelijk op het laatste moment aangevoerd worden. „Ik weet niet waar ik aan begin", verzucht' Weisz. „Tot het laatste mo ment blijft het gissen wat voor bloemen ik krijg". Toch heeft de bloemenman al een ontwerp gemaakt. De meer dan duizend verschil lende bloemsoorten wil hij allemaal tot hun recht laten komen in een „moderne pa rallelschikking", waaruit zo'n vijf zuilen omhoog rijzen. Weisz: „Ik heb wel een beetje een idee wat ik wil maken. De verschillende bloemsoor ten worden zo veel mogelijk in hun natuurlijke omgeving geplaatst. Waterplanten ko men in een natte omgeving, rotsplanten in een rotsige sfeer. Zo kun je voorkomen dat er een onordelijke chaos ontstaat". Er is een ijzeren werkschema gemaakt, dat ervoor moet zorgen dat het bloemstuk op tijd klaar komt. Morgenoch tend negen uur stipt begint de ruwbouw; het opzetten van het „dode" materiaal en de voedingsbodems waarin de bloemen drie dagen lang moeten bloeien. Twee uur 's middags wordt de eerste bloem in het raamwerk ge stoken. Vervolgens werkt Weisz, overigens met de hulp van vier medewerkers, conti nu door tot twaalf uur 's nachts. Het grootste bloemstuk ter wereld staat er niet zomaar. Vrijdagochtend 7 uur wordt het werk na een korte nachtrust weer hervat, 's Middags drie uur tenslotte, kan de bloemenman als alles goed is gegaan het glas hef fen op de afronding van zijn jongste creatie. Hobby Weisz ziet het bloemschikken als een uit de hand gelopen hobby. „Mijn familie heeft altijd gezegd: je bent knetter gek", bekent de bloemen man. „In ons gezin is ieder een in de muziek gegaan, zonder uitzondering. Maar ik wilde per se in de bloemen. Ik hou enorm van natuurlij ke dingen. Een roos die uit de knop komt. dat vind ik prachtig. En bloemschikken is toch net zoiets als muziek maken. Je ziet meteen resul taat van je werk en het is ook een creatieve bezigheid". „Bloemen gaan me aan het hart", vervolgt Weisz. „Wat het mooie van het werken met bloemen is: het is levend materiaal. Je weet onbewust dat er een einde aan komt. Een bloem sterft, vanaf het moment dat je hem afsnijdt. Het is net als met het leven: je hebt maar een hele korte tijd om er van te genieten". Morgen en vrijdag kan het publiek het bloemstuk-in- wording van Johan Weisz gratis gadeslaan in de hal van de Sheraton Schiphol Inn te Hoofddorp. Morgen laat de bloemsierkustenaar zich op de vingers kijken tus sen 16.00 en 22.00 uur, vrij dag tussen 10.00 en 12.00 uur. Zaterdag kan men de bloe menpracht tussen 9.00 en 22.00 uur bezichtigen. Zondag wordt het bloemstuk „afge broken" en via het Rode Kruis over verschillende openbare instellingen in Zuid-Holland verdeeld. Het bloemenproject wordt ge sponsord door Sheraton, de bloemenhandelaar Zurel uit Aalsmeer, die de aanlevering van de bloemsoorten ver zorgt en Johan Weisz zelf. PAUL KOOPMAN Johan Weisz ziet het bloemschikken als een uit de hand gelo pen hobby. ,,ln ons gezin is iedereen in de muziek gegaan, maar ik wilde per se in de bloemen rvolg van de voorpagina) Igens de wet is prins nis de eerste kandidaat het regentschap, in geval koningin Bea- (tijdelijk) niet in staat zijn haar ambt uit te enen. Hoewel het dui- ijk is dat de prins mo- teel een dergelijke k niet aan zou kunnen, iet niet nodig speciale irzieningen te treffen, blijkt uit schriftelijke woorden van premier Dbers op vragen, die Tweede-Kamerlid tmaat (Centrumpartij) der op die dag had ge- d. Janmaat had om ndelinge beantwoor- g gevraagd. ibers wijst erop dat er in itelling tot tijdens de re gering van koningin Juliana nu twee kandidaten voor het regentschap zijn. De ande re kandidaat is prinses Mar griet. Als Claus geen regent kan of wil zijn, komt zij auto matisch voor dit ambt in aan merking. De ministerraad is de instantie, die beslist of prins Claus, in het geval hij' dit zelf wel zou ambiëren, regent kan zijn. De regering heeft weliswaar tot taak het staatshoofd tegen lastercampagnes te bescher men, maar dat wil nog niet zeggen dat zij op elke publica tie „in de sensatiepers" behoeft te reageren, aldus Lubbers. De premier doelt op berichten in vooral Westduitse boulevard bladen over een handen zijnde echtscheiding en-of een aftre den van de koningin. Lubbers ontkent dat er tijdens het ko ninklijk bezoek van vorig jaar aan de Verenigde Staten in New Vork iets compromitte- Het koninklijk gezin gisteren In de tuin van Huis ten Bosch rends'is gebeurd, zoals gemeld we Re vu had bericht dat de door het weekblad Nieuwe prins zonder veiligheidsfunc- Revu. „Een zodanig incident tionarissen het nachtleven van heeft niet plaats gehad". Nieu- New York zou zijn ingegaan. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CDA-frac- tievoorzitter Bert de Vries vindt het vooralsnog niet noodzakelijk dat de Twee de Kamer zelf de even tuele betrokkenheid on derzoekt van de Neder landse Militaire Missie bij de staatsgreep van Bouter- se in Suriname. Aangezien ook VVD-leider Nijpels op dit standpunt staat, is het waarschijnlijk dat de rege ring haar zin krijgt en een niet-parlementaire com missie belast wordt met het uitzoeken van deze af faire-Valk. Wel meent De Vries dat zo'n commissie uit onafhankelijke personen moet bestaan en niet uit ambtenaren van het minis terie van Defensie. Het mag niet zo zijn dat dezelfde men sen, die wellicht een rapport over de zaak-Valk in de doof pot stopten, nu zelf tot onder zoekers worden benoemd. Bij het CDA denkt men dus aan een commissie van externe deskundigen, die verslag uit brengt aan de regering. De affaire-Valk kwam van middag weer aan de orde in een besloten vergadering van de Kamercommissie voor in lichtingen- en veiligheidsdien sten. Vorige week had deze commissie door afwezigheid van De Vries (vakantie) geen standpunt kunnen bepalen. De ministers De Ruiter (defensie) en Van den Broek (buiten landse zaken) deelden mee dat zij het gedrag van de Neder landse Militaire Missie in Suri name ten tijde van de staats greep van Bouterse wilden la ten onderzoeken door een ambtelijke commissie, een commissie van externe des kundigen of een mengvorm daarvan. PvdA-leider Den Uyl stelde dat de Tweede Kamer van meet af aan betrokken diende te worden bij het onderzoek. Hij wees erop dat het parle ment tót nu toe zeer onvolle dig was ingelicht door de rege ring. Den Uyl stelde dus voor een Kamercommissie te be noemen, zoals die welke enke le jaren geleden de affaire- Aantjes onderzocht. Hij werd daarin gesteund door zijn col lega Engwirda van D'66 Nijpels koos de zijde van de beide ministers. De Vries lijkt dat nu ook te doen, mede om dat de Kamer al bezig is met een parlementaire enquête naar de RSV-affaire en ook nog diverse andere onderzoe ken. Bovendien is het zo dat de uitkomsten van het onder zoek toch worden voorgelegd aan de Kamer, die dan alsnog kan besluiten dat er meer moet worden gedaan. De Vries wilde zich overigens vanoch tend nog niet geheel vastleg gen. Hij sloot niet uit dat het CDA zou instemmen met een gedeeltelijke betrokkenheid van de Kamer bij het onder zoek. J' N HAAG Het plan J, i minister Deetman, om anji deel van de bezuini gen te vinden door in- 16 iring van schoolgeld- °tu fing voor leerplichti- heeft de onderwijs bonden in een moeilij- positie gemanoeu- rs"u}erd. Ook de regerings tijen zijn zeer voorzich- met hun commentaren de weinig plezante atregel, die voortijdig is gelekt. tman moet op de begroting '84 nog eens 225 miljoen gul den structureel ombuigen en het ziet ernaar uit dat het uit lekken van dit voorstel voor de minister een proefballon is om de meningen in het onder wijsveld te peilen. De VVD zegt het er moeilijk mee te hebben, dat zal best, maar deze fractie zal waar schijnlijk wel akkoord gaan met de maatregel. Het CDA wil liever niet officieel reage ren op het voorstel, dat im mers nog niet als zodanig be staat. Wel begrijpelijk, want juist het CDA heeft zich in het verleden samen met de PvdA verzet tegen eerdere aanvallen op het gratis onderwijs voor leerplichtigen. In 1972 kwam de toenmalige onderwijsminis ter Van Veen (CHU) tijdens het kabinet-Biesheuvel ook al met het voorstel om voor het gehele voortgezet onderwijs schoolgeld te heffen. De frac ties van KVP, AR en CH noemden dat toen een verkap te vorm van belastingheffing. Nu Deetman (ook van CHU- afkomst) elf jaar later hetzelf de probeert, voelt het CDA zich natuurlijk weinig comfor tabel. De PvdA zal fel tegen dit plan verzetten, maar zon der steun van het CDA zal dat weinig uithalen. De onderwijsvakbonden zijn uiteraard eveneens tegen de heffing van schoolgeld bij leerplichtige kinderen vanaf 12 jaar, maar vrezen ander zijds dat alternatieve bezuini gingen nog meer arbeidsplaat sen in het onderwijs gaan kos ten. De bonden stellen zich alle op het standpunt dat on derwijs gratis moet zijn zolang er leerplicht moet zijn. De KOV, de grootste onder wijsbond, stelt dat men aan deze maatregel de voorkeur geeft boven het verlies van nog eens duizenden arbeids plaatsen. Ook het Nederlands Genootschap van Leraren staat op het standpunt dat er in ieder geval niet nog meer werkgelegenheid in het onder wijs verloren mag gaan. De PCO daarentegen wijst de be zuinigingsmaatregel van mi nister Deetman resoluut af. „Onderwijs voor leerplichtigen moet gratis zijn", aldus PCO- voorzitter Ter Haar. Ook de ABOP wijst het voorstel af. Minister Deetman moet nu maar eens tot de overtuiging komen dat er niets meer te be zuinigen valt op de onderwijs begroting, meent de ABOP Deze bond vindt dat op deze wijze vakbonden en ouderor ganisaties tegen elkaar dreigen te worden uitgespeeld. Het feit dat minister Deetman nu zijn bezuinigingen moet vinden door middel van een maatregel, die lang gekoester de tradities aantast, geeft wel aan dat voor hem de keus ui terst beperkt is geworden Door de vele voorgaande be zuinigingsronden is alle rek uit de begroting verdwenen en zijn alle mogelijke „franjes" reeds afgeknipt. Wil Deetman nu opnieuw structureel bezui nigen, dan is hij wel gedwon gen om het te zoeken óf in de werkgelegen heidssf eer óf in de sfeer van de eigen bijdra gen. Het profijtbeginsel, zoals mi nister Pais dat noemde, wordt nu op een andere wijze toege past. Twaalf- tot zestienjarigen vallen onder de leerplichtwet en iedereen was het er tot nu toe over eens dat verplicht on derwijs gratis moet zijn. Of dat principe nog langer te handha ven valt. zal mede afhangen van de vraag of er nog een al ternatieve bezuiniging te vin den is, die niet nog eens dui zenden mensen op straat zet Zeker in CDA-kringen zal driftig naar een oplossing wor den gezocht. FRANS WEERTS HEMELS hebje eev V KT. DEN HAAG De rege ring heeft aan de NAVO laten weten dat zij de aan schaf van het Patriot-sy steem, dat de Nike-Hercu- les-luchtdoelraket in 1986 zou moeten gaan vervan gen, graag nog een jaar uitsfelt. De belangrijkste reden vormen de kosten: 1,3 miljard gulden. Dat geld heeft het ministerie van defensie niet, nu het zo veel heeft moeten bijdragen aan de redding van de marine werven van RSV. Of de Pa triot-raketten, waarvan Ne derland er 160 zou kopen met 20 mobiele lanceerinrichtin- gen, er inderdaad later komen, zal worden meegedeeld in de Defensienota (meerjarenplan) Deze verschijnt aan het eind van het jaar, nadat omstreeks oktober de NAVO heeft gerea geerd op de beleidsvoorne mens van de Nederlandse re gering. In de NAVO is het ge bruikelijk dat een staat aan andere lidstaten advies vraagt over ingrijpende plannen. De aanschaf van de Patriots maakt onderdeel uit van de plannen vên minister De Rui ter om een aantal kerntaken af te stoten. De Patriot is een conventioneel wapen, dat ge lijkwaardig wordt geacht aan de nucleaire Nike-Hercules STAATSSECRETARIS VAN DER REIJDEN: Voor zware ingrepen handtekening van patiënt vereist (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De patiënt zal bij ingrijpende medi sche behandelingen schriftelijk toestemming moeten verlenen aan de arts. Dit stelt staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) in een nota over het patiënten- beleid, die naar de Tweede Kamer is gezonden. Van der Reijden vindt dat over elke medische behandeling over eenstemming moet bestaan tussen patiënt en arts. Onder ingrijpende behandeling wordt bijvoorbeeld een amputatie of sterilisatie verstaan. Voor een blindedarmoperatie bij een acute ontsteking is geen hand tekening nodig, omdat in zo'n geval geen alternatief mogelijk is. In de nota kondigt Van der Reijden een aantal maatrege len aan die de positie van de patiënt zullen versterken. Zo zal het klachtenrecht worden geregeld in een wet die voor alle tereinen zal gelden. Ver der komt er een speciale rege ling voor het verstrekken en bewaren van patiëntengege- Bijval voor stiptheidsactie vliegbasis LEEUWARDEN De giste ren gestarte stiptheidsactie van het militair personeel op de vliegbasis Leeuwarden krijgt veel bijval, zo hebben de actie voerders laten weten. Naast sympathiebetuigingen uit eigen kring heeft de actie leiding ook steun gekregen van andere onderdelen van de krijgsmacht, onder meer van leden van de Nederlandse offi cieren vereniging NOV. CNV en Abvakabo hebben zich eveneens solidair verklaard De actie richt zich tegen een zijdige ingrepen in de finan ciële arbeidsvoorwaarden door de politieke defensieleiding De militairen willen alleen „inleveren" indien „de daling van koopkracht op hetzelfde niveau geschiedt als voor het overig rijkspersoneel geldt". J Wat is vi|f keer zo lekker als één 1 reep chocolade van Jamin? I Precies, vijf repen chocolade van I Jamin. Melk, puur en I butterscotch. Maar 1 liefst 25 gram per stuk. Vijf stuks ifè5

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7