9ittige discussie over fiieuwe start raadhuisbouw Kamerleden en pers hengelen in Ter Aar Hevig protest tegen verhuisplan van Prins Willem Alexandersehool y mbachtsschuur lakt weer uit iet cursussen ËÏDËN 'REEKRECHT NU VÓÓR DE RAADSVERGADERING OORDWIJKSE RAAD ZET „TRADITIE" VOORT Vereniging Dorpsbehoud pleit voor behoud dorp i an heroïne erslaafde broers isterden regio Leidschendammer eist verwijdering parkeerterrein SteidóeOowuint WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5 ffiDWIJK Met ingang van sep- jef krijgt de publieke tribune voor aadsvergadering gelegenheid haar i te doen. Dit voorstel van Ben W J gisteravond zonder discussie aan- jmen door de gemeenteraad. nog toe kon men in de raadsverga- diringen van spreekrecht gebruik ma- na de behandeling van de agenda, i vóór de rondvraag. Maximaal vijf uten mocht de burger aan het rd zijn. Bepaald elegant was deze ling niet. De burger kwam wel aan om zijn of haar zegje te doen. maar wel als mosterd na de maaltijd, t t de besluiten waren meestal reeds ,'e' amen. De gemeenteraad fungeerde t-le- slechts als klankbord. Het gevolg was dan ook, dat steeds minder van dat spreekrecht gebruik gemaakt werd. Wie meent iets onder de aandacht van de gemeenteraad te moeten brengen, krijgt daarvoor om acht uur 's avonds meteen de gelegenheid. Uiteraard dient men zich wel als kandidaat voor het spreekrecht aan te melden onder opga ve van het onderwerp waarover men het woord voeren wil. Deze proloog op de raadsvergadering mag uiterlijk tot half negen duren. Eventueel worden de raadsleden in dit half uur in de gele genheid gesteld om met elkaar van ge dachten te wisselen over hetgeen de spreker(s) naar voren hebben gebracht. Invloed De raadsvergadering begint in de nieu we situatie uiterlijk om half negen en als er geen sprekers of spreeksters zijn om acht uur. Op het eerste gezicht lijkt de burger nu een grotere invloed te krijgen op de discussie en de besluit vorming van de gemeenteraad. In wer kelijkheid verandert er echter niet veel. Of men nu vóór of na de raads vergadering het spreekrecht uitoefent, het standpunt van de fracties staat, na het commissieberaad en het fractie- overleg, vast. Men zal het niet licht wij zigen. Op z'n hoogst zal de zaak worden uitgesteld. Veel meer invloed kan de burger uitoe fenen als hij gebruik maakt van het spreekrecht aan het begin van de com missievergaderingen. Daar worden de standpunten gevormd en daarbij is ge-, legenheid om rekening te houden met hetgeen de burger naar voren heeft ge bracht. Uiteraard geldt dit alleen vobr de commissies, die in het openbaar ver gaderen. Hoewel de meeste commissies wel openbaar zijn wordt komt het vaak voor dat aan deze openbaarheid min of meer systematisch wordt getornd, hetzij door een onnodige verwijzing naar een besloten vergadering, hetzij door zaken te verwijzen naar de commissie voor al gemene bestuurszaken, die nog in de beslotenheid pleegt te vergaderen. ordt Hol t wet )RDWIJK De rdwijkse raad heeft traditie voortgezet. Hij nde gisteravond het ïwe vergaderseizoen een pittige discussie The r de voorbereiding van ïwe plannen voor de w en verbouw van een „..it Ihuis. Het college fou-idt, dat er met onver- iderde kracht efd moet worden naar realiseren van nieuwe Ihuisruimten. In de af- >pen maanden heeft zich verzekerd van assistentie van het In- ieursbureau voor Pro jectmanagement Haarlem B.V. en onder leiding van dit bureau is een groot aantal voorbereidende werkzaamheden verricht. Een inmiddels ingestelde stuurgroep blijkt thans zover te zijn, dat de gemeenteraad om een uitspraak kan worden gevraagd over de ruimtestaat. Over deze staat is in de stuur groep reeds een en ander te doen geweest. Dit werd uit de discussie duidelijk en dit heeft geleid tot een wijziging in de oorspronkelijke opzet. Om te bekijken hoeveel ruimte er in de nieuwbouw gecreëerd dient te worden, is een prognose no dig van het aantal mensen dat in het raadhuis zal komen te werken. Ook deeltijdbanen, werktijd verkorting, en nog een aantal zaken spelen daarin mee en maken een voorspelling extra moeilijk. Uiteindelijk kwam men uit op een formatie van 118 mensen en op die basis dacht men door bouw en ver bouw te moeten komen tot een ruimteoppervlak van zo'n 2800 vierkante meter, met een mar ge van nog eens 200 vierkante meter. De bouwkosten mogen niet meer bedragen dan tien mil joen en het werk moet in fasen worden uitgevoerd. De termi nologie van het voorstel liet hier en daar wat ruimte en uit de discussie werd duidelijk, dat de raad beducht was de be kende vinger te geven, die aanleiding zou kunnen zijn tot het nemen van de gehele hand. Het CDA maakte weinig problemen. Fractievoorzitter Alkemade zei het weinig zin vol te vinden om de gehele voorgeschiedenis van de raad huisbouw te gaan oprakelen. Het optreden van de stuur groep onder leiding van pro jectmanagement gaf vertrou wen, dat men op de goede weg was, stelde de woordvoerder van het CDA. Alkemade at tendeerde er op dat de finan ciering van de eerste fase van de bouw in de meerjarenbe groting aanwezig was. Ru- bingh (VVD) kon zich in het betoog van Alkemade wel vin den. De woordvoerder van de Noordwijkse liberalen achtte het een bijzonder goede zaak, dat de bevolking via de pers regelmatig van de plannen op de hoogte zou worden gehou den. In het kader daarvan zal in december een informatie avond worden belegd. De frac tievoorzitter van de VVD liet niettemin een nauwelijks ver hulde waarschuwing horen. Volbouwen van het parkeer terrein naast het raadhuis zou zeker tot vertraging leiden. Mevrouw Voorham (PvdA) noemde het voorstel een eerste bouwsteen, zij het van papier. Hoe solide deze steen is. zal in de toekomst wel blijken. De fractievoorzitster van de PvdA attendeerde op de invloed van deeltijdbanen en werktijdver korting op de ruimtebehoefte. LEIDERDORP Wet houder J. Bezemer (PvdA) heeft gisteravond in de raadscommissie onderwijs een gevoelige nederlaag geleden. Alle commissie leden moesten niets heb ben van zijn plannen in het komende schooljaar een klas van de openbare Prins Willem Alexander sehool onder te brengen in de Springschansschool. De verhuizingsplannen hebben ook de woede op gewekt van de ouders, leerkrachten en leerlin gen van de Prins Willem Alexandersehool. Met een overvolle publieke tribune werden de protesten kracht bij gezet. De Prins Wil lem Alexandersehool heeft on langs met financiële steun van het ministerie van Onderwijs een ingrijpende verbouwing ondergaan om de integratie met de kleuterschool 't Kwet- ternest mogelijk te maken. De school heeft de beschikking over vijf leslokalen. Eén te weinig voor de zesklassige school. Voornaamste bezwaar van de Alexandersehool is de afstand van 500 meter met de Springschansschool. „Onder wijskundig onaanvaardvaar", zo stelden schoolhoofd J. Scherphof en voorzitter Blom van de oudercommissie. Een stelling die unaniem werd on derschreven door de raads commissie onderwijs. Wethouder Bezemer gaf zich niet zo maar gewonnen. „Het gaat om een afweging van be langen. Huisvesting van de klas in de r.k. Meijegaard- school (slechts op 50 meter af stand gelegen, red.) kost de ge meente 15.000,- tot 17.000,- per jaar. Dit bedrag is van een dergelijke omvang dat onder wijskundige bezwaren het daar tegen af moeten leggen", aldus Bezemer. Hij rekende voor dat op basis van de ver goeding van 5.000,- die ge meente aan het r.k. schoolbe stuur voor het gebruik van het lokaal in de Meijegaard moet betalen, het bijzonder onder wijs recht heeft op een extra vergoeding van ƒ7,50 per leer ling overeenkomende met een bedrag ƒ12.000,-. Dit effect van doorberekening treedt niet op bij gebruikmaking van een leegstaand lokaal in de openbare lagere school De Springschans waarvoor de ge meente geen huur is verschul digd. NOORDWIJKERHOUT Beeld- en sfeerbepalende ge bouwen kunnen al te gemak kelijk worden gesloopt in Noordwijkerhout. Dat vindt de Vereniging Dorpsbehoud die deze mening onder de aan dacht brengt in een folder die morgen bij alle inwoners van Noordwijkerhout in de bus zal liggen. De vereniging ergert zich verder aan het feit dat er weinig variatie in de nieuw bouw zit. Omdat steeds tot de maximale toegestane hoogte wordt gebouwd van 7,50 meter verdwijnt een stuk dorpska- rakteristiek. Daarom moet het bestemmingsplan Centrum meer gedetailleerd worden, al dus Dorpsbehoud in de folder. Voor een aantal gebouwen als het raadhuis, de ABN-bank, de boerderij aan de Dorpsring weg, Sixenburg, Vaartwel, Jachtlust, In den Groenen Tuyn en het koetshuis Leeu wenhorst wil de vereniging een gemeentelijke monumen tenverordening. Deze panden mogen dan wel verbouwd worden maar alleen nadat de plannen voor die veranderin gen door een commissie zijn goedgekeurd. Ook stoort men zich aan de open gaten zoals die bijvoorbeeld in de Dorps straat door sloop ontstaan. Het verstrekken van een sloopver gunning zou vergezeld moeten gaan van een goedgekeurd bouwplan, vindt de vereni ging. De dorpelingen wordt gevraagd om in te stemmen met de actie door het tekenen van een steunbetuiging in de folder. Op die manier hoopt men de beslissing van de ge meenteraad in september te beïnvloeden. erdtVANGENISSTRAFFEN GEËIST ini* unrr^ ,N HAAG „Het komt zelden voor dat in één familie drie e ^ers samen op dievenpad gaan". Het trio uit Rijswijk vormde t pjuitzondering op de regel, aldus officier van justitie J. Hoog- Je Myn gistermiddag voor de Haagse rechtbank. De broers (18, dagfn 26 jaar), allen verslaafd aan heroïne, deden de politie van dei Haag, Leiden, Voorburg en Rijswijk regelmatig versteld :orw lefojnkele maanden tijd pleegden zij in die plaatsen ruim veertig ]aken. „Die familie heeft de regio werkelijk geteisterd", al- ,de officier, die tegen 23-jarige Rijswijker en diens jongere frtje een gevangenisstraf van 21 maanden en 18 maanden roor hun aandeel in een reeks van respectievelijk 39 en 27 een. De zaak tegen de oudste, die 49 inbraken heeft be- wordt tot volgende maand aangehouden, want dan is zijn iaat weer terug van vakantie. lagvaarding van de officier maakte alleen melding van ^atjaak in een Leidse woning aan de Wintervlinder, waar gou- Kojsieraden en geluidsappartuur verdwenen, en van inbraken m woonhuis in de Rijswijkse Nansenstraat en de herenmo- ak „Hij" in de Boogaard". De eigenaars hebben daar aangif- idaan van de diefstal van sieraden, geld, oude munten, als- Ie een hoeveelheid kledingstukken: veertig leren jacks ieven groot aantal kostuums. Voor alle gemeenten tezamen it de buit op een ton geraamd. De braakschade is daarbij berekend. [ens de advocaten van de twee resterende verdachten zou onder invloed van een oudere broer bij de nachtelijke Optochten betrokken zijn geraakt. De Benjamin van de fami- rerd overgehaald door de middelste en deze op zijn beurt de oudste. Hun gemeenschappelijk heroïnegebruik zorgde een innige familieband, die, aldus de raadslieden, door bei- mgens op den duur als knellend werd ervaren. De twee wil- ïlders in het land een eigen leven gaan leiden om onder de )ed van de familie uit te komen, op 6 september. Dpi tvei !d r e< nst» 1TERWOUDE De Zoeterwoudse Ambachtsschuur aan de isstraat 46 gaat in september wëer van start met de cursus- ln het cursuspaket zit veel inspraak verwerkt. Zo krijgt de ulaire cursus vogelverkenning een vervolg. Nieuw in het ket is de mogelijkheid voor de jeugd om op zaterdagmiddag mini-cursus te volgen. Er zijn voorlopig zeven cursussen e de jeugd in het programma opgenomen: tekenen, boekbin- net poppen maken, de tiener-cursus „mode voorjaar 1984", ke iek, schoonheidsverzorging en hygiëne en tenslotte applica- fav echniek. ioj iverige cursussen zijn in hoofdzaak bestemd voor de senio- sch Vogelverkenning wordt georganiseerd in samenwerking jit< de Berkelse vogelvereniging. Deze cursus gaat overigens pas lopi end jaar van start. De bloemenbindcursus begint op 22 sep- ig tber. Modeltekenen gaat zaterdag 17 september van start. P lenpoppen en kantklossen binnenkort, wandkleden ver- n cdigen op 6 september. Boetseren en beeldhouwen staat van- s H 4 september gepland. Creatieve kleding maken vanaf 19 sep- larlber. Spaans onder leiding van Lolita Schaepman wordt ge- n $ken vanaf 19 september. Jan Ruygrok is ingehuurd voor de Os ncursus. 1 JJJ, ndercursus re 1 deren vanaf 8 jaar kunnen vanaf 14 september bezighouden allerlei technieken. Alternatieve geneeskunde begint op 20 v ïmber. Keramiek op 21 en 22 september. Boekbinden onder ng van Gerard Zwarts start op 14 september. r meer informatie kunnen belangstellenden op zaterdag 10 i<*n ondag 11 september terecht bij de Ambachtsschuur die dan i huis houdt. Op zaterdag var! tien tot vijf uur en zondag van alf tot vier uur. Tijdens het open huis is er over alle cursus- informatie te krijgen. Mensen die zo lang niet kunnen wach- kunnen zich in verbinding stellen met mevrouw Schaep- r0li, Dorpsstraat 46, telefoon 1987. Dit beeld bood het water langs de Oostkanaalweg gistermiddag. Wim Bosboom maakt met een hamer een forel een kopje kleiner. TER AAR Negenhon derd forellen zijn gister middag in Ter Aar een kopje kleiner gemaakt. Dit is het resultaat van een viswedstrijd die door de „Club der 100" werd georganiseerd aan de Ter Aarse Oostkanaalweg. Voor de 15e maal visten parlementariërs en ver tegenwoordigers van en kele media in een afge sloten vijvertje van onge veer anderhalf hectare. Afgelopen maandag wa ren op deze plaats 1600 forellen uitgezet. Zoals de Ter Aarse burgemees ter P.J. Verhoef al in het programmaboekje voor spelde: „Ik ben ervan overtuigd dat menig fo rel zich zal laten ver schalken". Onder de politieke kopstuk ken bevonden zich onder meer staatssecretaris A. Ploeg van Landbouw en Vis serij, zijn partijgenote me vrouw E. Terpstra en voor malig staatssecretaris van jus titie mevrouw E. Haars. Ook de onlangs tot lid van de Raad van State benoemde mevrouw M. Gardeniers was van de partij. Onder de jour nalisten waren Siebe van der Zee (Avro), C Enkelaar van de NOS, Wim Bosboom (Tros) en de heer Th. Lepel tak, alias Stan Huygens van een landelijk dagblad. Laatstgenoemde twee heren bleken het meest vaardig met de hengel. De „Wim Bos- boom-taktiek" zoals bewon derend werd gefluisterd, had succes. De wijze van henge len van deze doorgewinterde vissersbaas bestond uit het veel bewegen van de dobber en het aas. Hij mocht ruim veertig maal de hamer han teren. Bosboom: „De vis komt echt niet naar je toe. Je moet actief vissen en de aan dacht van het dier op de worm vestigen". In het water, waar overigens een bordje „Verboden te vis sen" staat, komt normaliter geen forel voor. Om toch smakelijke vis te serveren, werden er kweekforellen in gegooid. Volgens de Club der 100 geen bijzonder verschijn sel omdat bijna alle vis in ons land is uitgezet. Omdat de temperatuur van het stil staande water hoog was en dus de kans bestond dat de parlementariërs met dode vis geconfronteerd zouden wor den, werd met machines zuurstof in het water ge pompt. Ook de entourage aan de Oostkanaalweg had een facelift ondergaan. Het visi tekaartje van Ter Aar werd door gemeenteambtenaren ontdaan van hinderlijke tak ken. Toch kreeg nog menig kamerlid en journalist de haak met aas in de takken. Uiteraard tot hilariteit van de „tegenpartij". De beker ging uiteindelijk net als vorig jaar naar de pers. De vertegenwoordigers van de media vingen 515 fo rellen terwijl de parlementa riërs „slechts" 385 vissen uit het water hengelden. Alle ge vangen vis werd door de deelnemers mee naar huis genomen. De 700 forellen die nu nog het water bevolken, kunnen door leden van een plaatselijke visvereniging worden gevangen. De kosten van dit festijn bedroegen rond de 40.000 gulden. Dit bedrag werd op tafel gelegd door een aantal sponsors. LEIDSCHENDAM De Leidschendammer Ron Wassenaar heeft de Raad van State gevraagd een voorziening (dwangsom of schadevergoeding) te tref fen voor het niet verwij deren door het gemeente bestuur van een parkeer terrein aan De Tol in Leidschendam-zuid. Was senaar heeft ruim twee jaar geleden bezwaar ge maakt en een schadeclaim ingediend omdat het te genover zijn woning aan gelegde parkeerterrein in strijd was met het bestem mingsplan. De gemeente zei daarop dat het par keerterrein zou worden ingepast in een aanhangig te maken herziening van het bestemmingsplan en wees, op andere gronden, een schadeclaim af. Een daarop ingediend Arob- bezwaarschrift (Administratie ve rechtspraak overheidsbe- slissingen) werd door de ge meente niet ontvankelijk ver klaard. omdat het aanleggen van parkeervoorzieningen zou moeten worden aangemerkt ,als „feitelijk handelen" waaro ver geen uitspraak volgens de Wet-Arob mogelijk zou zijn. Vorig jaar april ging Wasse naar vervolgens naar de Raad van State die hem 26 mei van dit jaar volledig in het gelijk stelde. Voor de Raad van State zei hij dat de gemeente ook op erger lijke wijze de hand had gelicht met de termijnen die in de Wet-Arob zijn genoemd. De toenmalige wethouder (H.L. van Dongen) had bij de hoor zitting met geen woord gerept over het feit dat hij niet-ont- vankelijk in zijn bezwaren zou zijn. Wel gaf de wethouder uitdrukkelijk toe dat de ge meente in strijd met het be stemmingsplan had gehandeld. Van een normale rechtsgang was volgens Wassenaar geen sprake geweest omdat hij niet (volgens het fair-play beginsel) in de gelegenheid is gesteld, om de eventuele niet-ontvan- kelijkheid te weerleggen. Voorzitter mr. L.A. Barend- sen-Cleveringa en de twee le den van de Raad van State, mr. J.A.E. van der Does en mr. F.H. van der Burg, vernie tigden het besluit van het ge meentebestuur waarbij Wasse naar niet-ontvankelijk werd verklaard. Op een sommatie van hem aan het gemeentebe stuur het parkeerterrein te verwijderen is tot op heden niet ingegaan. De gemeente stuurde hem 11 augustus een brief waarin een nieuwe hoor zitting werd aangekondigd die echter wegens vakantie van de wethouder niet vóór eind au gustus/begin september zou kunnen worden gehouden. Het parkeerterrein is aange legd omdat de oorspronkelijke plannen voor de onderbouw van de bejaardenflats aan De Tol geen doorgang vonden. De wijkvereniging voor wie de ruimte was bedoeld heeft in middels elders in een nieuw gebouw onderdak gevonden. Voor de commerciële verhuur van de ruimte, die overigens ook nog steeds niet is gelukt, werd vervolgens parkeerruim te aangelegd. Wassenaar zegt hinder te ondervinden van on der meer vrachtwagens die De gemeente heeft verder vo rige maand de commissie ruimtelijke ordening een „Be knopte knelpuntennota Leid- schendam-zuid" gestuurd waarin dertig wijzigingen van het bestemmingsplan zijn op genomen. Over het omstreden parkeer terrein zeggen burgemeester en wethouders dat.het aantal parkeerplaatsen moet worden bepaald „afhankelijk van het gebruik van de onderbouw" en dat dit op de plankaart moet worden aangegeven. Aan de bestemming van de onder bouw (sociaal-culturele doel einden) zou een wijzigingsbe voegdheid ten bate van kanto ren en klein ambachtelijke be drijven moeten worden toege voegd Secretariaat SOB verhuist naar Lisse LISSE Het secretariaat van het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) verhuist naar Lisse. In het nieuwe ge meentehuis zijn voor het SOB twee ruimtes gereserveerd, vanwaar de administratieve gang van zaken betreffende de SOB-aangelegenheden kan worden geregeld. Uiteraard moet het samenwer kingsorgaan hiervoor de ge meente Lisse wel een vergoe ding betalen, maar men prijst zich gelukkig dat men in staat wordt gesteld enig meubilair van Lisse over te nemen. Het Samenwerkingsorgaan praat woensdag 31 augustus in het gemeentehuis van Sassenheim (aanvang acht uur) over de op handen zijnde verhuizing

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5