f- Zwaar gif onder 760 huizen in Maassluis - chrappen Fokker F-27 wordt van wapens voorzien Air Holland mag toch de lucht in amin moet 1)00 banen Prins Claus niet bij Prinsjesdag Vers nieuws mMVMum ndergrondse ider plidariteit ;eft zich aan Goiwa/nt Straathandel in N'Djamena DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 24 augustus 1983, 74e jaargang no. 22662 TV-TIPS Laatste twee documentaires uit de serie Middletown op Ned. I om 20.28 uur. Ned. II om 20.00 uur tv-film Collin en om 21.33 uur Cinevisie met Monty Python's The Meaning Of Life. Duitsland 1 om 20.15 uur tv-spel Gin-Romme. Duitsland 3 om 22.15 uur speelfilm Shanghai-Express. HET WEER Zonnig en droog. Minimum temperatuur 15. middagtempe- ratuur 26 graden. Matige noordoostenwind. Zon op 06.39. onder 20.45. Schev. hoog water 4.54 en 17.29. Laag wa ter 13.05. STERHOUT De snoepwinkelketen Jamin moet van de 2100 arbeidsplaatsen schrappen om over- te kunnen blijven. Dit stelt het organisatiebureau r en Croon in een gisteren gepresenteerd onder- naar de toekomststrategie van Jamin. Vooral het iagement moet eraan geloven; bij het hoofdkantoor )osterhout vervallen 200 banen. {ens het bureau, dat door de vakbonden was ingeschakeld, len de Jamin-winkels (1.500 werknemers) en de fabrieken werknemers) organisatorisch en beleidsmatig worden ge iden. Ruim tachtig van de 262 Jamin-winkëls zullen op hun hsvatbaarheid worden onderzocht. deel van de tachtig winkels zal waarschijnlijk in handen len van de huidige beheerders, op voorwaarde dat zij Jamin- dukten blijven verkopen. Daardoor kan Jamin de loonkos- £prukken en de omzet behouden. Het dan overblijvende deel Hde tachtig noodlijdende winkels zal worden gesloten. $8: Te stugge organisatie brengt Jamin aan rand van de fond [ADVERTENTIES J (Ml Het Motorhuis Vondenaan80. Leiden Tel 071-769515 AMSTERDAM De vliegtuigfabriek Fokker heeft de zogenaamde ma ritieme uitvoering van de F-27 van bewapening voorzien en daarmee een gevechtsvliegtuig van de eerste orde gemaakt. Drie van deze toestellen wor den thans gebouwd voor Thailand. „De maritieme uitvoering van de F-27 werd zeven jaar gele den ontworpen, met het speci fieke doel de autonomie in de eigen kustwateren te kunnen handhaven", zegt de heer Knook van Fokker. „Het ging helemaal om passieve beveili ging. Enkele jaren geleden werd de behoefte gevoeld aan een beter bewapend vliegtuig, dat ook andere taken kan ver richten, zij het nog steeds ta ken boven zee. Het blijft een defensief vliegtuig, zodat het misschien beter is niet van een gevechtsvliegtuig te spreken". De F-27 wordt in Engeland van bewapening voorzien. Daartoe behoren in elk geval raketten. Van welke makelij deze zijn wordt nog niet be kend gemaakt. I Inrli Uitgave Wes'erpers, behorende lol Siilholl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro- bank N. V. Leiden Directeur-hooldredacleur: LI Hallewas, Chel redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) I 0,58 per minkleintjes I 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand i 20.41 (uitsl.aut.belaling).kwartaal f 61.25. jaar f 233,50 Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. ISCHAU Een van de vijf onder- Ise leiders van het verboden Poolse erbond Solidariteit, Wladyslaw ek, heeft zich gisteren bij de auto- en gemeld. Hardek gaf zich aan na aanden onderdoken te hebben ge- Hij valt onder de amnestie die de iteiten een maand geleden afkon n tegelijk met heffing van de van beleg. Giftige babypoppen ontdekt ROTTERDAM De Keuringsdienst van Waren heeft ontdekt, dat op 22 en 23 juli tijdens een braderie in Hoek van Holland „babypoppen" zijn verkocht die de giftige stoffen tolueen en xyleen bevatten. De pop pen, die het merk Esvi in de nek hebben, bestaan uit een linnen torso en voor de rest kunststof. De Rotterdamse politie zegt dat de giftige stoffen na drie tot vier maanden vervlogen zijn. De poppen kunnen in die tijd het best buiten het bereik van kinderen op een luchtige plaats bewaard worden. Daarna hebben zij geen nadelige effecten meer voor de gezondheid, aldus de politie, die niet weet hoeveel poppen er zijn ver kocht en evenmin of de fabrikant inmid dels bekend is. Oostduitser mag na klachten naar het Westen BONN De DDR heeft haar 20-jari- ge ingezetene Gerd Simon toestem ming gegeven naar de Bondsrepubliek te emigreren, nadat hij telefonisch te genover de Westduitse „Frankfurter Allgemeine Zeitung" over zijn lot had geklaagd. Het verhaal, waarin Simon onder meer klaagde dat hij wanhopig was en geen werk kon krijgen, stond eind vorige week op de voorpagina van dit blad. Volgens de „Frankfurter Allgemeine" hebben de Oostduitse au toriteiten Simon vrijgelaten „omdat zij niet nog meer vervelende berichten in de Westerse pers willen". Krokodil in Westduitse beek STUTTGART Spelende kinderen ontdekten eerder deze week in een beek in het Westduitse Göppingen (Baden- -Württemberg) een krokodil Deskundigen identificeerden het ongeveer 80 cm lange dier als een bijtende brilkaaiman, een krokodilsoort die in Afri ka en Azië voorkomt. Nader onderzoek wees uit dat het dier ontsnapt was uit het bas sin van man in de omgeving van Göppingen, die er alle maal vreemde dieren op na houdt. De kaaiman is inmid dels in het bassin teruggezet. en verklaring het journaal de Poolse tele- noemde Har- gisteravond ir ondergronds t zinloos en op acties, die I ld konden ver ken te staken. verschijn hier u uit vrije wil nijn standpun- n mijn besluit te delen en om len van het ipige coordi- §i BOicomité van S°" iteit en alle an- 'y: ti die nog on- igin^pdoken zitten öfTQfa8en n°g eens fce denken over bedoelingen", lei hij Hardek i zijn verklaring het eind van lag die het be- oest zijn van langdurige taam-aan-actie pdansk. Daar- j hoopt het on- rondse comité besprekspartner het regime te flen erkend. De bleek gisteren succes. V.ol- 5 voorlopige pei- en hadden de ste arbeiders er 5 van gemerkt. gj da MAASSLUIS Het zui delijk deel van de nieuw bouwwijk Steendijkpolder in Maassluis blijkt ge bouwd te zijn op een stort plaats van ernstig vervuil de bagger uit de Rotter damse haven. Volgens een eerste onderzoek bevat de bagger olie, gechlo reerde verbindingen. zoals pesticiden en de zware meta len chroom, kwik, cadmium en arseen. Het openbaar li chaam Rijnmond heeft dit gis teren bekendgemaakt. De bagger die in de jaren 1962, 1963 en 1964 is gestort, komt uit de le, 2de en 3de Petro leumhaven, de Botlekhavens en havens van scheepswerven. Het gaat om 1,7 miljoen kubie ke meter, waarop de 760 nieuwbouwwoningen staan. Daarin wonen ongeveer 2000 mensen. In 1977 zijn de eerste woningen betrokken. Bij de GGD van Maassluis zijn tot nu toe overigens nog geen ge zondheidsklachten van de be woners binnengekomen. De Rijnmondse milieu-gecom mitteerde L. van Rijn-Velle- koop vindt het merkwaardig dat lokale bestuurders, ambte naren en actiegroepen destijds niet aan de bel hebben getrok ken. Het was toen immers al bekend dat het gestorte ha- venslib giftige elementen be- Eerste commerciële vlucht Airbus SCHIPHOL De KLM heeft gisteren de eerste commerciële vlucht met een Airbus A 310 uitgevoerd. Eén van de drie A toestellen waarover de KLM al enige tijd beschikt, werd in gezet op een lijnvlucht Schip- hol-Londen De vlucht ver liep zonder feestelijk vertoon. De KLM hoopt de eerste A 310 toestellen in november te kun nen inzetten. Volgende maand begint in Toulouse, waar de A 310 wordt geassembleerd, de opleiding van de eerste specia le cockpitbemanningen. Tot nu toe zijn alleen de KLM-in- structeurs opgeleid. Als gevolg het inmiddels bijgelegde ge schil tussen KLM en de Vere niging van Nederlandse Ver keersvliegers over de salarië ring en andere arbeidsvoor waarden voor toekomstige A 310 vliegers, kon de KLM tot voor kort geen vliegers voor de nieuwe vliegtuigen aanwij- a ling vliegtarieven verwacht fj HAAG De vlieg- even zullen vanaf het jencje zomerseizoen oelig kunnen dalen, is de verwachting nu lister SmitKroes van j*l! keer en waterstaat fw ft besloten een ver- ining af te geven voor nieuwe vliegtuigmaat- ppij in Nederland: Air land. nieuwe chartermaatschap- nag alleen vliegen vanaf fliegvelden Beek en Rot- am. De vergunning is ver- d voor twee vliegtuigen, pik maximaal 180 passa- kunnen vervoeren. Ten aanzien van de bestemmingen gelden geen beperkingen. Air Holland is een initiatief van luchtvaartpionier John Block, die zijn aanvraag om een nieu we chartermaatschappij te mo gen beginnen al vier jaar gele den indiende. Minister Smit Kroes verzette zich steeds te gen de beoogde nieuwe onder neming omdat ze vreesde dat de marktpositie van KLM. Martinair en Transavia te veel schade zou lijden. Het belang van de consument heeft haar echter doen besluiten nu toch door de knieën te gaan, zo liet zij gisteren weten. Pag.10: Verbanning van Schiphol probleem voor Air Holland De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vnjblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag In plaats van de jaarlijkse fotosessie tijdens de zomervakantie ontving de koninklijke familie de fotopers gisteren op Huis ten Bosch. Breed lachend poseerden koningin en prins voor de foto grafen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Koningin Beatrix zal dit jaar vrijwel zeker niemand aan haar zijde hebben op Prinsjesdag (20 september). De gezondheid van prins Claus laat zo veel te wensen over, dat het vooralsnog niet verant woord wordt geacht hem deel te laten nemen aan de traditionele rijtoer en hem het uitspreken van de troonrede te laten bijwonen. Het een en ander is giste ren vernomen in regeringskringen. Vorig jaar was prins Claus, ofschoon hij al ziek was, wel van de partij op Prinsjesdag, bij welke gelegenheid de koningin het nieuwe parlementaire jaar opent en bekend maakt wat de voor nemens zijn van de regering voor deze periode. De stoel naast de troon zal nu vermoedelijk leeg blijven. Kroonprins Willem- Alexander is naar het oordeel van de regering nog te jong om de plaats van zijn vader in te nemen. Over de toekomstplannen van prins Claus, die op 6 september 57 jaar wordt, is nog weinig bekend. Wel lijkt het erop dat de prins niet in Huis ten Bosch, waar hij verblijft sinds hij met zijn familie terugkeerde uit Italië, wil blijven. Hij zou het paleisleven niet aan kunnen. Er gaan geruchten dat de prins bezig is een huis te kopen in Bad Driburg of in de omgeving van dit plaatsje, waar hij de afgelopen maanden heeft gekuurd als gast van zijn vriend, graaf Caspar von Oeynhausen. In die periode kwam de prins alleen in het weekeinde naar huis. Pagina 7: Geen voorzieningen voor regentschap Mevrouw De Vries vraagt de groenteman altijd de sla en andijvie m de Leidse Courant te verpakken. „Dan heb ik thuis nog wat te lezen"Ons advies, mevrouw De Vries: vul de bon even in, dan krijgt u al het nieuws voortaan ook „vers" thuis. Aldus abonnee F.P.M. Mentink. De inwoners van de Tsjadische hoofdstad N'Djamena zijn niet alleen uit veiligheidso verwegingen blij met de komst van Franse militairen. Hun aanwezigheid stimuleert de locale handelsactiviteiten, zoals deze Tsjadische straatventer aantoont, die hier een horloge probeert te verkopen aan een Franse militair. De prikkeldraad versperring, die het Franse kampement in N'Djamena omringt, blijkt geen enkele belemmering te vormen voor de groeiende straathandel.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1