Peter Pieters stelt teleur Noord wijk verslaat RCH Tine Langeveld wijst Henny Fehling terug LEIDSE COURANT TENNIS CIRCUIT t= Dopingreglement wankelt niet SPORT/KUNST QeidóaQowumt WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 FAG11 Halve-finalisten America's Cup NEWPORT Het Australische jacht „Australia 2" en het Britse zeilschip „Victory '83" hebben zich geplaatst voor de halve finales van de uitdagerswedstrijden voor de America's Cup. Rien van Zwienen is in de openingsrace van de strijd om de Europese zeiltitel in de Con- tender-klasse op de achtste plaats geëindigd. Eerste op de Adriati- sche Zee werd de Westduitser Joa chim Harprecht. Willy van Bladel zeilkampioenschap in de Torna do-klasse als tweede geëindigd en staan zevende in het algmeen klas sement. Nederlagen volleybaldames MESSINA Het Nederlands da mesvolleybalteam bereidt zich momenteel op Sicilië voor op de strijd om het Europese kampi oenschap, die half september in Oost-Duitsland wordt gehouden. De eerste twee duels tegen de Italiaanse ploeg in Messina gin gen verloren met respectievelijk 0-3 (5-15, 12-15, 6-15) en 2-3 (16-14, 4-15, 6-15, 15-12, 7-15). De Zuidkoreaanse volleybalploeg won gisteravond in Vugt met 3-1 van eredivisieclub WC. De set standen waren: 9-15, 15-12, 15-10, 15-11. Vanavond spelen de Zuid- koreanen in Nieuwegein tegen het Nederlans herenteam. LEIDEN Noórdwijk en RCH werkten gisteravond een nuttige oefenwedstrijd af. Beide ploegen wensten het duel duidelijk win nend af te sluiten (de aan wezigheid van oud Noord- wijk-trainer Piet Buter op de bank van de Haarlem se hoofdklasser zal onge twijfeld iets met die in stelling te maken hebben gehad), waardoor de com petitiesfeer zo vroeg in het seizoen al redelijk kon worden nagebootst. Noordwijk won overigens met 2-0. De na rust in het veld gekomen Ivan Her mans onderscheidde zich door de eerste treffer zelf voor zijn rekening te ne men en de tweede (van Jos Smits) voor te berei den. RCL klopte eveneens een hoofdklasser: VUC. De Leider dorpers, met de teruggehaalde Koos Haneveld in de ploeg, za gen Cees Ruis en Eric van Doeselaar een 0-1 achterstand volledig ombuigen: 2-1. Lug- dunum ontmoette Sleutels in het kader van het P. Boot ne- derlaagtoernooi en won met 2- 0. Bennie en Wim de Roo te kenden voor de Lugdunum- goals, ex-kikker Frans Sjardijn miste een strafschop. Lisse za terdag bleef het Amsterdamse Swift met 2-0 de baas. Jan van Slooten en Ger van der Hulst doelpuntten. DOSR verraste het twee klassen hoger spelen de Alphense Boys met 3-2. In deze zeer levendige wedstrijd verzorgden Martin Hoogen- boom, John van Klink en Ri chard Wesseling de DOSR- doelpunten. Voor de Boys scoorden Wim van der Laan en Nick Verwoerd. Het Al phense onderonsje tussen Al phen en ARC leverde de Ra cing een onverwachte neder laag op. De 2-1 eindstand was reeds bij rust bereikt. Roël Valpoort doelpuntte tweemaal voor Alphen, Ruud van Es deed dat eenmaal voor ARC. Altior overtuigde tegen het een klasse hoger opererende DSS uit Haarlem. Frans de Boer (tweemaal) en een eigen treffer bezorgden Altior een 3- 0 zege. Foreholte werd door VTL op een forse nederlaag getracteerd Tegenover de twee treffers van Piet Ruigrok en Cees van der Lans stelde VTL er vijf. Doelpuntenma kers: Jan ten Bosch (2x), Fred van Haarlem (eveneens 2x) en Henk van Berkel. Randstad Sport won met 1-0 van Full Speed. Hans de Kruif scoorde voor de Voorschotense die deze oefenwedstrijd gens duidelijk in tege ling tot hetgeen in de d Haagse agenda's stond meld pas voor vanavon het programma had Meerburg ontmoette de ves van RVC en kwami een verdienstelijke 3-1 winning. De ZoeterwjL] ïieu 1 L $pels ind kwamen op naam Mark Kuyt. Loek var en Ton Weijers. SJZ Wilhelmus 3 met 2- brugge haalde fors i Aarlanderveen. Dave Leo van de Wetering LVE rote 1 nderc BOS. ilger Wij,,'' I zorgden ieder drie Pieter Peet en Bas Ei. completeerden het totaai acht. ordt Cricketteam tegen België DEN HAAG Op zater dag 27 augustus zal in Vught voor de 28e keer de cricketwedstrijd tussen elftallen van Nederland en België om een in 1953 ingestelde trofee worden gespeeld. Nederland, dat de laatste keren in een zwakkere opstelling aan trad vanwege het spelni- veau in België, won de beker zestien keer. Belgie kwam elf keer als over winnaar uit de strijd. Het bondsteam, dat het op de velden van MOP opneemt te gen een uit Belgen en Engel sen samengestelde ploeg, be staat uit: Kees Mulder (ACC, aanvoerder), Reinier van Es (Quick Hg., w.k), Patrick Groeneveld (HCC), Ferry Smit (Hercules), Eric Dulfer (Excel sior), Henk Kornet (Excelsior), Bart Visée (HBS), Michiel Lubbers (Kon. UD), Eric Lu- cassen (MOP), Alex de la Mar (Rood en Wit) en Marcel Bertsch (Quick Hg.). ZÜRICH Het achter- volgingstoernooi heeft voor Peter Pieters en Jel- le Nijdam twee ronden geduurd. Net als vorig jaar was voor het Nederlandse tweetal niet meer haal baar dan een plaats bij de laatste zestien. Jelle Nijdam heeft daarmee aan de verwachtingen vol daan, Peter Pieters niet. De drievoudige Nederlandse kam pioen stapte wel met een ze vende tijd uit de kwalificatie- ritten, maar daarmee was voor hem de koek op. De baan van Oerlikon, vermoedelijk de snelste piste van cement ter wereld, leverde tijden óp, die voor de meesten niet geringe prestatieverbeteringen inhiel den. Jelle Nijdam, nooit vlug ger dan 5.01 bij de nationale kampioenschappen in Nijme gen, haalde dertien seconden af van zijn persoonlijke toptijd. Hij schakelde en passant we reldkampioen Detlef Macha uit Oost-Duitsland uit. De ge weldige Viktor Koepovets be naderde in Zürich zowel in de kwalificatie (4.37,75) als in de achtste finales (4.37,31) zijn wereldtoptijd van 4.36,349, ge reden op het magische hout van de Olympische baan in Moskou. Voor de negentienja rige Koepovets heeft de Sov jet-Unie geen speciale fiets la ten fabriceren. Er wordt volle dig vertrouwd op zijn geweldi ge kracht en op zijn unieke ge voel voor ritme dat hem van begin tot eind in staat stelt rondjes van 333 meter in 23 se conden af te leggen. Mathé Pronk maakt een om weg in het wereldkampioen schap der stayers. Niet vrijwil lig, want de Nederlandse kam pioen ziet herkansing als een hinderlijke bijkomstigheid. Zijn nederlaag tegen de Ita liaan Dotti en de enige Zwit serse deelnemer op dit onder deel Baumgartner, die koste wat het kost de finaleplaats moest afdwingen, was het ge volg van een misrekening. De tegenvaller van Pronk werd aantrekkelijk gecompenseerd door Gaby Minneboo en Jan de Nijs, die de eerste serie zon der Zwitserse inbreng geza menlijk naar hun hand zetten. Eric Geserick sloot het lange dagprogramma af met winst in de laatste serie en bereikte derhalve 'ook rechtstreeks de finale. Kilometer-sprinter Sergej Kopilov wordt de eerste wereldkampioen in Zürich. De 22-jarige Rus onderstreept de snelheid van de Oerlikon-piste met een sprinttijd van 1 minuut en 3,94 se conden (gemiddelde snelheid 56,302 km per uur), anderhalve seconde boven het wereldre cord. ZÜRICH Joop Zoetemelk zit nog altijd met de brokken van een ontoereikend do pingreglement binnen de in ternationale wielerfederatie. Het UCI is niet op voorhand overtuigd dat het noodzake lijk is op korte termijn zijn reglementering aan te passen aan de ontwikkelingen. Gisteren heeft het dagelijks bestuur van de UCI te Zü rich het oor geleend aan twee zwaargewichten, die de KNWU in de ring heeft ge bracht. Dokter Lon Schat tenberg, voorzitter van de medische commissie en pro fessor Jacques van Rossum, pharmacoloog te Nijmegen, bepleiten op medische, ethi sche en juridische gronden wijzigingen en vroegen om een commissie die het be- staande reglement op de hel ling moet zetten. Er zal bin nen de internationale federa tie verder over worden ge praat, maar zelfs een flauwe toezegging kon er gisteren niet af. Volgens een deskundige van de KNWU zijn er talrijke la cunes in het reglement. Schattenberg stelde dat toe passing van de reglementen het mogelijk maakt dat de belangen van de renner on voldoende gewaarborgd zijn. Hij wees erop dat die door ziekte zijn beroep niet kan uitoefenen genees middelen kan voorgeschre ven krijgen, waardoor hij herstelt. Maanden later ech ter kan hij, omdat dan nog verboden stoffen worden aangetroffen, worden ge straft. Een renner die door een dergelijke sanctie wordt geraakt, wordt gedeeltelijk gestraft maar mag de (etap pe) wedstrijd voortzetten. Daarin schuilt of het gevaar van koersvervalsing, omdat aangetoond is dat de betref fende renner gedrogeerd is, of het risico dat hij enkele dagen later voor dezelfde overtreding opnieuw wordt gepakt. Volgens Schatten berg is dat een ongekende onredelijkheid. Van Rossum bepleitte een kwantitatieve analyse. Om dat bijvoorbeeld het genees middel Efedrine (neusdrup pels) in geringe hoeveelheid gebruikt wel heilzame wer king heeft, maar bepaald geen prestatieverbetering op levert. Sportwereli BOGOTA De Colombij marathonloper Victor de veelvoudige winnaar de Sylvesterloop, is op naar het vliegveld gewond geraakt bij ngeluk. Hij kan daardoor deelnemen aan de mara voor de wereldbeker o| september in Montreal. MAHWAH De naar enigde Staten uitgeweken nese tennisster Hu Na haar eerste profpartij ge nen. In het international! mestoernooi in Mahwah sloeg ze in twee sets Nort HANNOVER Wereld pioen schaken Anatoli K; heeft de beste uitzichten toernooi-overwinning in nover. In de vijftiende en ste ronde kan hij zich tege Tunesier Slim Bouaziz mise veroorloven. Door zege op zijn landgent koploper Georgadse nar pov in de voorlaatste een voorsprong van ee punt op deze speler. KOEALA LOEMPOER Australië heeft gisteren vijflanden-hockeytoernooi 3-1 van India gewonnen 3-0). ZÜRICH Wereldkamp Giuseppe Saronni zal zijn bij de wegkampioenschaj in Zwitserland wel als kop van de Italiaanse ploeg digen. Er was, gezien de sl te resultaten van Saronn de uitstekende vc Francesco Moser, sprake dat laatstgenoemde als man zou optreden. BISCHOFSZELL De ervaren Zwitserse am wielrenner heeft gistere leiding in de Grote Prijs helm Teil overgenomen de Columbiaan Edgar Ci dor. Bezoekers aantal Herman van Veen teleurstellend DEN HAAG Het aantal mensen dat naar de voorstel lingen van Herman van Veen in het Congresgebouw trok, is tot dusver teleurstel lend geweest. Dieptepunt was een aantal van 200 be zoekers afgelopen zondaga vond. Gisteravond steeg het aantal naar ongeveer 300; verwacht wordt, dat in de loop van deze week de (to neelzaal met 500 zitplaatsen nagenoeg geheel gevuld zal zijn. Aanvankelijk lag het in de be doeling Herman van Veen in de grote zaal te laten optreden, waar 2000 stoelen staan. Maar toen uit de voorverkoop bleek dat de belangstelling onge meen laag zou worden, werd besloten de voorstellingen in de veel kleinere toneelzaal te laten plaatsvinden. maal niks", aldus een woord voerder van het Congresge bouw. „Dat kun je een man als Van Veen niet aandoen, die onmiddellijk bereid bleek in de toneelzaal te willen spelen. Die staat ook niet graag voor Voor de geringe belangstelling zijn achteraf verscheidene oor zaken gevonden. Tot hoofd schuldige is het buitengewoon mooie zomerweer verklaard. „Een landelijk verschijrisel. De mensen zitten met dit soort weer liever in de tuin of op het balcon dan in een toneel zaal. Daar komt bij, dat Her man van Veen ook in april in het Congresgebouw te vinden Dat het lopende programma is gebaseerd op het vorige; met een groot aantal nieuwe num mers, zal eveneens nogal wat mensen thuis hebben gehou den. Die wachten tot Van Veen met een toaal nieuw pro gramma komt. En dan speelt de minder rooskleurige econo mie natuurlijk ook een rol". althans een volle toneelzaal. „Veel vakantiegangers komen terug, men heeft het salaris ontvangen en langzaam zal bij het publiek bekend worden, dat Van Veen echt een schitte rende show brengt, met uitste kende nieuwe nummers", al dus de woordvoerder van het Congresgebouw. LEIDEN Tine Lange veld heeft gistermiddag op eenvoudige wijze het dames B-toernooi van de Leidse Hout op haar naam geschreven. De Alphense die haar finale tegen Hen ny Fehling afgelopen zon dag bij een 1-1 stand in sets zag afgebroken (6-3, 4-6) had amper twintig minuten nodig om de wei nig gemotiveerd op het park teruggekeerde Feh ling met 6-0 terug te wij zen. Zoeterwoude Harold van Offeren, lijstaan voerder van de deze week tij dens het toernooi van de Zoe- terwoudse Tennisclub actieve C-heren, heeft zich reeds bij de laatste acht gespeeld. S. Westra (6-1, 6-1) en Pieter Koek (6-0, 6-1) leverden Van Offeren geen problemen van betekenis op. Patrick Chin a Fung stuitte tot nu toe als eni ge geplaatste speler wel op for se tegenstand. Luc Klomp snoepte de papieren nummer vier een set af voordat hij zich gewonnen gaf: 4-6, 6-3, 6-2. Bij de heren in D bevinden Koen van Santen en Mare Euser zich reeds bij de laatste acht. Van Santen moest daarvoor Kees Boeter met 6-3, 6-2 ver slaan. Ineke van der Ploeg had tegen Maija Mulder een derde set nodig om te bewijzen dat zij niet voor niets als derde staat geplaatst. Dat derde deel werd overigens wel overtui gend gewonnen: 7-5, 5-7, 6-0. De plaatsing bij de dubbelende D-dames bleek in Zoeterwou de een onmogelijke zaak. De drie hoogstgeplaatste koppels L. Groenendijk/H. Voskuil (1), L. de Groot/H. Paauw (2) en M. Mulder/H. Malander (3) werden reeds in de eerste ronde uit het toernooi ge werkt. Ook het gemengd dub bel D raakte een geplaatst duo kwijt. Van Eisen en Ouwe- Romeinse sarcofaag voor Allard Pierson Museum AMSTERDAM In het Allard Pierson Museum, het archeolo gisch museum van de Universiteit van Amsterdam, wordt mor gen een bijna 2000 jaar oude Romeinse sarcofaag (doodkist) ge plaatst. De sarcofaag is voor meer dan honderdduizend gulden aangekocht door de Vereniging Rembrandt ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan. Volgens het museum zal de kist, die meer dan twee ton weegt en ruim twee meter lang is, met een hoogwerker over het dak van het museum getild worden en door een raam in het museum op een voetstuk worden geplaatst. De sarcofaag is van marmer en gemaakt in de tweede eeuw na Christus. Hij is versierd met een twintigtal figuren in relief, die volgens het museum van zeer bij zondere artistieke en religieus-historische betekenis zijn. Het deksel van de kist ontbreekt en ook van de inhoud is niets be waard gebleven. Groningen krijgt nieuw conservatorium GRONINGEN De stad Groningen krijgt van het ministerie van onderwijs en wetenschappen geld voor een nieuw conserva torium. Daarmee is een bedrag gemoeid van 11 miljoen gulden. Het gebouw zal verrijzen nabij het cultuurcentrum de Ooster poort. Met de bouw kan in 1984 worden begonnen. Naar ver wachting zal het nieuwe conservatorium klaar zijn in 1986. Momenteel heeft het conservatorium in Groningen vijf gebou wen in gebruik, hetgeen grote organisatorische problemen ople vert. hand werden door Uiterwijk- /Kor geklopt: 4-6, 1-6. Merenwijk Het zesde en laatste jeugdtoer- nooi in het Leidse district, dat deze week op het park van de Merenwijk wordt verspeeld, kent Marius Pieters op papier als sterkste deelnemer. De OLTCer is zowel bij de jon gens t/m zestien, als in de leef tijdsgroep t/m veertien als eer ste geplaatst. Thomas Koe mans, Martijn Krans en Rob bert van Splunter staan in bei de categoriën achter Pieters als tweede, derde en vierde op de lijst. Anne Jongkind van Ter Aar is bij de (oudere) meisjes tweemaal als eerste ge plaatst. Bij de meisjes tot en met zestien moet zij van Karin van Reeuwijk de meeste te genstand gaan ondervinden, bij die t/m veertien wordt Jac queline Paauw in de finale verwacht. Districtskampioe nen Kees Jan Schuilenburg en Heieen van der Berg zijn in de klassen tot en met twaalf jaar het hoogst ingeschaald, terwijl Peter Paul Scheerder en Lies- beth Hooghoudt bij de aller jongsten als worden verwacht. Rijkspolitie Nijmegen streng tegen fietser NIJMEGEN De Rijkspolitie in het district Nijmegen slin gert fietsers en bromfietsers, die in overtreding zin, vanaf 5 september zonder pardon op de bon. Vanaf die dag komen, verkeersdeelnemers van 12 jaar, die bijvoorbeeld geen voorrang verlenen, door rood licht rijden of zonder licht fiet sen in het donker, er niet meer met een waarschuwing vanaf. Aanleiding tot het veel strengere optreden is het suc ces van de aanpak van Amers- foortse collega's. Het aantal ongelukken waarbij fietsers en bromfietsers betrokken waren ging in het eerste kwartaal in Amersfoort met 49 en 45% om- Apothekers willen deel van winst op medicijnen houden UTRECHT De Nederlandse de verkoop van medicijnen. zij Van het ziekenfonds' apothekers willen een derde Maar door voordelig inkopen g0ed krijgen. Aan die sit lukt het hen medicijnen in te moet volgens de slaan beneden het bedrag dat Commissie een einde kon deel van de winst die zij ken op het goedkoop inkopen- van medicijnen in eigen zak houden. De rest van de winst zou naar de ziekenfondskassen mogen. De apothekersorgani satie zal een voorstel van die strekking voorleggen aan de Europese Commissie in Brus sel, die bepaald heeft dat de huidige vergoedingenregeling tussen ziekenfondsen en apo thekers in strijd is met EG-richtlijnen. De Nederland se apothekers krijgen van de ziekenfondsen een vergoeding per geneesmiddel plus een vast honorarium per cliënt. Uit gangspunt daarbij is dat ze geen winst mogen maken op 'Ne Driehonderd studentenliederen verzameld GRONINGEN In Gronin- gen is vandaag verschenen een nieuwe bundel met driehon derd studentenliederen, verza meld door leden van de stu dentenvereniging Albertus Magnus. De studenten, die zich hebben verenigd in het „Groot Groninger Sint Gregorius Gil de", hebben meer dan een jaar gewerkt aan hun Lyra Maior zoals de bundel heet. De liederen dateren twaalfde eeuw tot ni men voornamelijk ui derlandse, Vlaamse e traditie. Ook het regionale krijgt nogal wat aandacht oudste Nederlandse studei liedboek komt ook uit Gro gen, het verscheen Het boekje is in eigen be uitgegeven en zal niet winkels te koop zijn. Het Bloemencentrum voor bloemen en planten, bloemwerk, plantenbakken, bruidswerk, rouwarrangementen Lage Rijndijk 10b, Leiden 071-121434 Van Berge Henegouwen B.V. Radio, tv, hi-li video meubelen Aalmarkt 12, Leiden Tel. 071-121782 Bloemslerkunst MILLE FLEURS Wagnerplein 132. Leiden Tel. 071*763138 Treubplein 1, Voorschoten Tel. 0171 7-6288 Scholl Speciaalzaak Uw adres voor gemakschoenen en sandalen De grootste sortering voor Lelden en omgeving Scholl voetcomfort Hooigracht 4. 2312 KR Leiden T8l. 071*131770 Dansschool EVERT CASTELEIN Hooglandse Kerkgracht 48 2312 HV Leiden - Tel. 071-123583 - 120917 Taxibedrijf VAN OOYEN B.V. Corellistraat 1. Hazerswoude Tel. 01714-2040 Dames- en Herenkapsalon ANCO Thorbeckestraat 58, Leiden Tel. 071-131310 Touringcar BOVO-TOURS De Lasso 6. Roelofarendsveen Tel. 01713-9107 Dames- en Herenkapsalon MAISON KREEFT - Wilhelminapark 1, Oegstgeest Oameskapsalon geopend van 8.30 tot 18.00 uur Herensalon, woensdag en do. van 8.30 lol 17.30 u. Tel. 071-174270 Trouwauto's GEBR. DE JONG LEIDEN BV Hogewoerd 160/164 - Leiden Tel. 071-140167/149000 Unisex Coiffure Indivlduelle J. v.d. BURGH ZOON Noordeinde 32. 2311 CE Leiden Tel. 071-131489 Woninginrichting FRANS VAN STIJN Warmond - Dorpsstraat 64 postbus i6 Tel. 01711-10052 Oude metalen Oud papier Non ferro en staalsloopwerken Fa. J. DE NOBEL Zoeterwoudseweg 9. Leiden Tal. 071 *766426 Zaalverhuur t parlement voor party's, vergaderingen en clubs Nieuwstraat 45 - Leiden Tel. 071-132974-212327-213838

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12