Verbanning van Schiphol probleem voor Air Holland N Nederlandse bedrijven staan klaar om de Perzische Golf te zuiveren Duizenden kinderen jaarlijks onnodig op operatietafel Margarine nog duurder Von Weizsacker vrijwel zeker nieuwe presiden t Bondsrepubliek GETEMPERDE VREUGDE BIJ LUCHTVAARTREDER JOHN BLOCK BINNENLAND/BUITENLAND ficidaeSotwatit WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1983 PAGINA 1| pQ WEGENS VERMOEDELIJKE VERGIFTIGING DEN HAAG Onder het motto „Je kunt ze ook geen tel alleen laten" is de nationale voorlich tingsactie „Preventie van vergiftigingen bij kinde ren" van start gegaan. Voor deze landelijke cam pagne, die wordt georga niseerd door de Stichting Consument en Veiligheid, gaf staatssecretaris Van der Reijden van WVC gis teren officieel het start schot. Hij kondigde aan dat er bin nen afzienbare tijd bindende voorschriften van kracht zul len worden over verpakking van een aantal gevaarlijke huishoudelijke middelen. De campagne heeft tot doel ouders beter te informeren over de huishoudmiddelen die absoluut buiten bereik van kinderhandjes gehouden moe ten worden. Want daar schort nog wel het een en ander aan. Duizenden kleine kinderen lo pen in huis een vergiftiging op door het consumeren van ma- chinevaatwasmiddelen, kunst gebitreinigers, ammonia, ko perpoets, kwastenreiniger, lampolie, insecticiden, ratten- gif, geneesmiddelen, enz. enz. Weliswaar is het aantal vergif tigingen met dodelijke afloop miniem, twee a vier per jaar, maar jaarlijks belanden onge veer 3000 kinderen met een vermoedelijke vergiftiging in een ziekenhuis, waar ze onder worpen worden aan akelige behandelingen, zoals maag spoelen, bloedprikken of slok- darmonderzoek. Nog eens 7000 kinderen moeten door de huis arts of poliklinisch worden be handeld. In veel gevallen blijkt boven dien achteraf dat een kind voor niets binnenstebuiten is gekeerd, omdat er sprake is van loos alarm. Een voorbeeld: in de afgelopen vier jaar on dergingen 573 kinderen on der narcose een behande ling waarbij met een metalen buis in hun slokdarm werd ge keken, omdat het vermoeden bestond dat ze een bijtend huishoudmiddel hadden bin nengekregen. Dat kan tot ge volg hebben dat zich litteken weefsel vormt, waardoor de slokdarm samentrekt. Van die 573 kinderen bleken er slechts 124 inderdaad iets te manke- tingen, die overigens steeds meer veld winnen, is het pro bleem maar gedeeltelijk opge lost, aldus directeur W. Rog mans van de Stichting Consu ment en Veiligheid. Ten eerste is de vindingrijkheid van kin deren om flessen, doosjes, doordrukstrips en dergelijke open te krijgen grenzeloos. Zelfs de zogenaamde „kinder- veilige" verpakkingen peute ren 20 van de 100 kinderen binnen vijf minuten moeite loos open, zo hebben tests uit gewezen. Bovendien gebeuren de meeste ongelukken terwijl de gevaarlijke huishoudmidde len onafgesloten voor het grij pen staan, omdat ze op dat mo ment worden gebruikt. Zo hebben de meeste producenten de laatste jaren kinderveilige sluitingen aangebracht op lampolie, maar dat heeft niet mogen baten. Als de olie in de lamp zit kan de kleuter er wel bij, vooral bij het „glaasje met drijvende pit", dat de laatste tijd erg populair is. JBI 1YI derdi bov DEN HAAG Als de Euroe pese Commissie haar zin ki wordt de margarine straks kwartje per pakje duurdei Gevoegd bij de prijsverhogin imenij met een dubbeltje als gevolispier) van de duurdere dollar, bete f-v°or kent dit een eengevoelige aan naaste slag op de portemonnaie va burge de consument, zo heeft giste :ren s ren de Consumenten Commis lürnfc sie voor Europa gewaar teger schuwd. De Europese Commis 'C Kö sie wil de margarine-heffin 1 gebruiken om de olijfoliepn h duktie van de lidstaten de Middellandse Zee te s dieren. Richard Von Weizsacker (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Richard von Weizsacker, de populaire burge meester van West-Berlijn, wordt vrijwel zeker de nieu we president van de Bondsrepubliek. Nu ook bonds kanselier Helmut Kohl de zijde van zijn christen-de mocratische partijgenoot heeft gekozen lijkt niets de intrek van Von Weizsacker in Villa Hammerschmidt, de ambtswoning van de president in Bonn, nog in de weg te kunnen staan. Von Weizsacker zal in 1984 de christen-democraat Karl Carstens opvolgen, die geen zin heeft in een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Officieel heeft Von Weizsacker zich niet kandidaat ge steld voor het hoogste ambt in de republiek. Dat zou ook hoogst ongebruikelijk zijn. De waardigheid en het aanzien van het pre sidentschap staan niet toe dat daar een openlijke verkiezings campagne over wordt gevoerd. De strijd om het presidentschap speelt zich geheel achter de schermen af. Wie naar buiten toe laat merken al te happig te zijn op de baan kan het eigenlijk al meteen vergeten. Er wordt veeleer voorzichtig gemanoeuvreerd en gelobbied om steun. Naast Von Weizsacker zijn ook Bonds dagpresident Rainer Barzel en de voorzitter van de christen-de mocratische fractie in de Bondsdag, Alfred Dregger, kandidaat. De positie van Von Weizsacker lijkt echter zo sterk dat Dregger en Barzel zich al aan het terugtrekken zijn tegen de onvermijde lijke nederlaag. Beiden laten nu doorschemeren eigenlijk alleen maar interesse te hebben als Von Weizacker niet zou willen. De functie van het staatshoofd in West-Duitsland is voorname lijk representatief. De feitelijke macht ligt bij de bondskanselier, zijn kabinet en bij het parlement. Toch moet ook de president soms uiterst belangrijke beslissingen nemen. Zo stond Karl Car stens dit jaar voor de moeilijke afweging of hij de Bondsdag moest ontbinden nadat kanselier Kohl, hoewel hij over een meerderheid beschikte, niet opzet een nederlaag in het parle ment had geleden. Kohl wilde verkiezingen omdat hij hoopte met een royalere meerderheid terug te kunnen komen. De pre sident wordt in Duitsland gekozen door 1038 kiesmannen. Ze zijn afkomstig uit het parlement in Bonn en uit de parlementen van de deelstaten. Binnen dit grote gezelschap beschikt de chris ten-democratische CDU-CSU momenteel over de absolute meer derheid. Als de CDU-CSU Von Weizsacker straks als haar offi ciële kandidaat naar voren schuift zal de socialistische SPD er waarschijnlijk van afzien om voor de vorm nog met een eigen kandidaat te komen. De socialisten zijn in feite helemaal niet ongelukkig met Von Weizsacker. In tegenstelling tot de aarts conservatieve Carstens geldt Von WeizSacker als een liberaal.' De aristocraat Von Weizsacker is bovendien een bekwaam be stuurder. Hij heeft in Berlijn, een stad met enorme problemen, de bewondering van vriend en vijand geoogst met zijn aanpak. Het zou de SPD niet ongelegen komen als Von Weizsacker de stad aan de Spree verruilt voor Bonn. Hoewel Berlijn van ouds her een rood nest is, zou de SPD bij de volgende verkiezingen in de stad geen kandidaat in het veld kunnen brengen die het met enige kans op succes tegen Von Weizacker op zou kunnen ne- AMSTELVEEN Het groene licht voor de vierde Nederlandse luchtvaartmaatschappij, Air Holland, kwam gis teravond van minister Neelie Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat ondanks fanatieke tegen werking van KLM, Mar tinair en Transavia. Met steun van de Rijks Luchtvaart Dienst heeft dit trio via een indrukwekkende reeks machinaties achter de schermen jarenlang gepro beerd de plannen van lucht vaartreder John Block te tor pederen. De bepaling dat de twee Boeing 727-machines van de nieuwe maatschappij, elk met een capaciteit van 200 passagiers, alleen vanaf de vliegvelden Rotterdam- Zestienhoven en het Lim burgse Beek mogen opereren, vormt echter wel een zware beperking aan de vergun ning, die Block ruim vier jaar geleden heeft aangevraagd. De minister is niet ingegaan op Blocks vele malen her haald verzoek om uit econo mische overwegingen ook vanaf Schiphol vluchten te mogen uitvoeren. Getemperde vreugde Op de elfde etage van een woontoren in Amstelveen, waar Block de laatste weken in martelende spanning op het verlossende antwoord van de minister heeft ge wacht, is haar fiat duidelijk met getemperde vreugde ont vangen. Het welslagen van de Air-Hollandoperatie, die zo goed als zeker een prijzen slag in de Nederlandse lucht vaart zal ontketenen, hangt nu duidelijk af van de toege zegde bereidheid van vier vaderlandse touroperators Arke, Neckermann, Bel Air en de Zuid Europa Stich ting om, te beginnen met het zomerseizoen 1984, een belangrijk deel van de door hen aangeboden vliegvakan ties op de vliegvelden Rotter dam en Beek te laten begin nen. Rekening houdend met het feit, dat deze touropera tors ruim veertig procent van de vliegvakantiemarkt in handen hebben, had Block reeds in een eerder stadium becijferd, dat zijn nieuwe maatschappij met 75 vaste personeelsleden en 30 free lance stewardessen in het eerste jaar van zijn bestaan 125.000 passagiers zou ver voeren, wat neerkomt op zo'n 20 procent van het aan tal Nederlanders, dat per vliegtuig naar zijn vakantie bestemming gaat. Op die ma nier zouden de aanloopkos ten, die geschat worden op drie miljoen gulden, binnen één jaar reeds zijn terugver diend. Lief ding „Het is begrijpelijk", zegt een grimmige John Block, „dat KLM, Martinair en Trans avia er een lief ding voor over hadden om Air Holland uit de lucht te houden. Maar ook deze drie maatschappij en, die in feite al jaren een hecht kartel vormen, dat zijn vliegprijzen dwingend kan dicteren aan de touropera tors, konden mijn initiatief gelukkig niet eindeloos blij ven dwarsbomen. Het gaat immers, zo heeft ook de mi nister bij haar besluit zwaar laten meewegen, om de con sument. Die is gebaat bij de laagst mogelijke vliegtarie- ven. Wat ik nu met Air Hol land ga proberen is de vlieg vakanties, die duidelijk op de schopstoel zitten, opnieuw at tractief te maken. Onder druk van de expansieve prijsstijgingen van de be staande luchtvaartmaat schappijen gaan steeds meer Nederlanders per bus op va kantie. Dit jaar 150.000, wat een verdubbeling betekende ten opzichte van 1982. Va kantie is nu eenmaal de hei lige -koe, die men hoe dan ook yvenst te aanbidden. Lo gisch dus, dat men zoekt naar alternatieve en goedkopere reismogelijkheden, als de luchtvaartmaatschappijen zich uit de markt prijzen. Die ontwikkeling wil ik met het scherp geprijsde produkt van Air Holland een halt toeroe pen". Met tegenzin De 80.000 potentiële luchtrei zigers. die dit jaar waar schijnlijk met grote tegenzin de bus in zijn gevlucht, kun nen volgend jaar volgens Block de gasten van Air Hol land zijn. „Want wij zijn be reid", belooft hij, „nog ouder wets te knokken voor iedere klant. En dat kan helaas niet gezegd worden van de ande re Nederlandse luchtvaart maatschappijen, die door hun monopoliepositie bepaalde maatstaven gaandeweg uit het oog hebben verloren. In de top van deze bedrijven heeft men blijkbaar nog steeds niet door, dat de bo men allang niet meer tot in de hemel groeien en dat het de hoogste tijd is de franje Hetze Over de hetze-campagne, die in de afgelopen weken tegen hem gevoerd is, zegt Block: „Er werd in brieven en ge sprekken gesuggereerd, dat Air Holland een eendagsvlieg is. Dat ik van plan zou zijn uitsluitend met free-lancers te gaan werken, de cao en de pensioenvoorziening aan mijn laars lap en het onder houd van mijn vliegtuigen door buitenlandse maat schappijen zal laten verrich ten. Stuk voor stuk zijn dat pertinente, infame leugens, waarmee men geprobeerd heeft de minister en de Rijks Luchtvaart Dienst onder druk te zetten en zo te be werkstelligen, dat mijn aan vraag naar de prullenbak zou verhuizen. Het is hun inder daad gelukt de beslissing eni ge tijd op de lange baan te schuiven. Maar het vervelen de voor mijn concurrenten is, dat ze een tegenstander heb ben, die het hoofd nooit in de schoot legt en blijft vechten voor zijn goede zaak". Derde ronde Steunend op een ervaring van 25 jaar hij was met Martin Schroder peetvader van Martinair en richtte daarna Transavia op be gint Block nu aan de derde ronde van zijn nooit aflatend gevecht om de gunst van de Nederlandse vakantieganger. Hij blaakt nog steeds van zelfvertrouwen en wenst voor niemand opzij te gaan. De reiswereld, die stelt in het verleden te vaak door de luchtvaartmaatschappijen te zijn gemanipuleerd, had hem al laten weten voor honderd procent achter zijn nieuwe maatschappij te staan. De vraag blijft of men zijn belof te gestand zal kunnen doen nu Air Holland voorlo pig van Schiphol is ver bannen. Ondertussen blijven de solli citaties zijn ruim bemeten flat in Amstelveen binnen stromen. „De oude garde", heeft hij ontdekt, „weet nog steeds donders goed, wie John Block is en wil dolgraag weer met me samenwerken. Als de heren aan de top van Martinair en Transavia zou den weten, wie er van deze twee maatschappijen al bij mij gesolliciteerd hebben, zouden ze spontaan een rol beroerte krijgen". LEO THURING Foto: CEES VERKERK ME- lerla de npioe ïgen aar tand t Sit een de p iendi ARABISCHE ORDER LAAT AL MAANDEN OP ZICH WACHTEN DEN HAAG „Het Ne derlandse plan om de enorme olievervuiling in de Perzische Golf op te ruimen ligt al maanden gereed. Maar tot nu toe is van de kant van de be trokken Arabische landen nog niet gereageerd. We verkeren nog in het onge wisse over een mogelijke Arabische opdracht en moeten gewoon afwach ten". Met deze woorden reageerde gistermiddag de woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, B. Voskuil, op geruchten als zouden Ne derlandse bedrijven spoe dig de order kunnen ver wachten om de Perzische Golf te zuiveren van de daar aanwezige, giganti sche olievlek. De geruchten waren gebaseerd op een vorige week genomen besluit van Saoedi-Arabië, Koeweit en Bahrein om alvast een begin te maken met het opruimen van de olievlek. Deze overeenkomst, die na maanden van moeizaam on derhandelen tot stand was ge komen, leek uitzicht te bieden op een slagvaardige aanpak. Maar tot nu toe wijst niets er op, dat de landen de daad naar het woord hebben gevoegd. De al bijna drie jaar durende oorlog tussen Irak en Iran is de oorzaak van de olie veron treiniging in de Perzische Golf en staat een effectieve bestrij ding in de weg. Begin maart van dit jaar bombardeerden Iraakse gevechtsvliegtuigen het Iraanse olie-eiland No- vroez en sindsdien stromen er dagelijks grote hoeveelheden olie in zee. Hoeveel olie inmid dels is weggelekt, is met geen mogelijkheid te zeggen. Het eiland Novroez ligt in het oor logsgebied ligt, zodat niemand daar poolshoogte kan nemen. Zonder drinkwater Wel is zeker, dat de vervuiling een enorme omvang heeft aangenomen. Enkele weken geleden wees het Wereld Na- tuurfonds (WNF) op de ramp zalige gevolgen er van. Vol gens WNF-woordvoerder Tom Allen hebben enkele Britse wetenschappers, in dienst van de Saoedische regering, een vlucht boven een gedeelte van de Perzische Golf gemaakt. Zij hebben onder meer gezien dat koraalriffen met algen waren bedekt, hetgeen volgens hem duidt op een massale sterfte. „Als de olie-stroom niet ge stopt gaat worden, dan loopt al het dierlijk en plantaardig le ven in de Golf gevaar uit te sterven". Behalve het natuurlijk leven in de Golf, lopen ook de ont- ziltingsinstallaties van de Ara bische Golfstaten gevaar. Als deze moeten worden gesloten betekent dat, dat de daar wo nende mensen zonder drink water komen te zitten. Onlangs kwamen er zelfs be richten, dat de oliekoek in de Perzische Golf op sommige plaatsen zo dik is geworden, dat het scheepvaartverkeer onmogelijk dreigt te worden. Van veel kanten wordt aange drongen op wereldwijde aan dacht voor de olieramp in de Golf en benadrukt men de noodzaak van een stopzetting van de oorlog tussen Irak en Iran. Hoop op een order Vrijwel direct na het bekend worden van het Iraakse bom bardement van Novroez heb ben bedrijven uit diverse lan den bestrijdingsplannen ont wikkeld in de hoop een order in de wacht te kunnen slepen. Maar liefst zeven Nederlandse bedrijven, waaronder Smit In ternationale en Ballast Nedam, zijn hierbij in de slag. Ook de Nederlandse regering kwam in het geweer. Men ontwikkel de een groot Nederlands red dingsplan, dat door minister van Verkeer en Waterstaat. mevrouw Smit-Kroes, in eigen persoon in Koeweit, Saoedi- Arabië en Bahrein werd aan geprezen. Maar tot op heden hebben de bemiddeling van de minister en het bezoek van een speciale ambtenaar, die het plan nog eens in de Arabi sche landen toelichtte, geen enkel resultaat opgeleverd. In het plan worden de betrok ken landen tot in details geïn formeerd over zowel de uit voering als de kosten van de schoonmaakoperatie. Het voorziet onder meer in het be schikbaar stellen van een spe ciaal twee-motorig verken ningsvliegtuig van Rijkswater staat. Met dit vliegtuig kunnen de omvang en de zichtbare ge volgen van de olievlek worden vastgesteld. Aan de hand van deze gegevens kan de totale schade worden geïnventari seerd. Voor het daadwerkelij ke opruimen van de olie heeft Nederland een aantal gespe cialiseerde bedrijven in huis. Over de kosten van het be- strijdingsplan wil Rijkswater staat uit concurrentie-overwe- gingen niets kwijt. Andere landen (West-Duitsland, Japan en Noorwegen) hebben name lijk ook hun diensten aangebo den. Wel is zeker dat de totale kosten in de vele miljoenen lo pen. Andere mentaliteit heer Voskuil van Verkeer en Waterstaat nog wel kwijt, dat bij de betrokken landen „veel belangstelling" bestaat voor het Nederlandse plan. „Wij hebben immers alles gedaan wat zij vroegen. Wij hebben een zeer uitvoerige studie ge maakt over de opruimings werkzaamheden. De Arabie ren beschikken nu over alle noodzakelijke gegevens". Bij de bedrijven die het Neder landse plan zouden moeten uitvoeren is enige teleurstel ling merkbaar. Volgens ad junct-directeur K.J. Reinigert van Smit-Internationale zijn de vooruitzichten op een mo gelijke order sterk vervaagd. „Zelfs het verkenningsvlieg tuig, dat volgens het aanbod van Smit-Kroes gedurende veertien dagen gratis vluchten zou kunnen maken boven de Golf, is nog steeds niet gemo biliseerd". Volgens Reinigert is veel van het Arabische talmen het ge volg van een totaal andere houding van de Arabieren te genover olieverontreiniging dan Nederlanders. „Als er bij ons voor de kust een olievlek wordt waargenomen, dan is deze binnen enkele weken op geruimd. Bij de Arabieren gaat dat allemaal anders. Zij kijken niet op een beetje olieveron treiniging. Zij hebben een ge heel andere milieu-mentaliteit dan wij". RICK KERSJES Lever transplantaties in ons land misschien niet meer mogelijk GRONINGEN Het naar uit dat dat het Acade misch Ziekenhuis Groningen binnenkort geen levertrans plantaties meer kan uitvoeren Dat kan betekenen dat Nederland geen levers getransplanteerd kunnen wor-|d< den. Een commissie van de Zieken fondsraad heeft het subsidie verzoek van het ziekenhui: (bijna 6 miljoen jaar) afgewezen en alle lever- lil patiënten zijn voor deze inge wikkelde medische ingreep oj Groningen aangewezen. In 1979 werd de eerste trans plantatie daar met succes uit gevoerd. De directie van he Groningse ziekenhuis slui niet uit, dat deze ontwikkeling „luchtbruggen" naar andereUT, landen, net als bij hartopera-F ties, tot gevolg kan hebben. De commissie van de Zieken fondsraad vindt dat de subsi die-aanvraag van het Gro ningse Ziekenhuis grootste deel een experiment behelst, dat niet ten laste ge bracht kan worden van de bij zondere kassen, waarover het ziekenfonds beschikt. Bestuur en directie Groningse ziekenhuis hebben gisteren in een brief de zitter van de Ziekenfondsraad er echter op geattendeerd, dat levertransplantaties de experi mentele fase allang zijn gepas seerd. Sinds 1979 zijn er in Gronin gen 30 levertransplantaties verricht. 60% Van de getrans- planteerden overleefde eerste jaar na de operatie. Dit resultaat hoort international tot de beste scores, aldus dr. Krom van het ziekenhuis. fSTI erli sft r gen iijd utopie ilisw het 'P ïstel se "PC NHJ ste p het W x )it to-ge ial 16' tr. lersj

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10