Napels staat voorlopig onder gezag van Rome Marcos: Moord op Aquino werpt schaduw op regering Autoriteiten speelden pubbei spel met Solidariteit Vijf op een rij Tsjaad wil Franse troepen inzetten tegen opstandelingen Oppositie in Chili wil Europese druk op regime-Pinochet Roemenië ontkent spionage in België PAG|UITENLAND" £eidóc@outfmt DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 fcl. roei fflVoedsel- Htekort ^teistert even iljoen ritten 37;|/)NDEN Meer dan ze- ren miljoen mensen in Iroot-Brittannië moesten »et vorig jaar op een gege- /en moment zonder voed- ;1 stellen wegens geldge- wek, blijkens een onder- de Britse televi siemaatschappij London >-oiVeekend. Op een totale bevolking van 55 miljoen 595.omensen konden 7,5 mil- 540orn ®r'^ten n'et i24io|)ezit veroorloven van een 3o,oko belangrijk artikel als 238.ofen droge, warme jas, wa- 3s!tten meer dan 3 miljoen 4ioo'orr'tten n'et 'n staat ^un Woning te verwarmen en "padden 2,9 miljoen Britten 97 ^}iiet het geld om eenmaal i87.oher week een stuk vlees 45 o?P te zetten. „Het kan 56.ojijn dat als U dit leest een 67-ö^las koud bier drinkt 9Rechtstreeks uit de koel- i53.otast, wellicht uitkijkt naar 255,'oï'et zondagse stuk vlees en 66eioimet plezier mijmert over 668ofe welvei"diende vakan- 4i5iodie", zo schreef het Britse lïylad Sunday Times dat het ggjjmderzoek publiceerde. seisi.Als dat zo is, kunt u er 45ajnisschien bij stilstaan dat 42[2©ngeveer 7,5 miljoen men- 1|7{3®n niet zo gelukkig zijn. jTwee miljoen gezinnen kunnen zich niet een koel- ,37'^xast veroorloven, laat 242,'o$taan het bier. Drie mil- :n kunnen geen vlees copen. Tien miljoen ko len niet eens aan een reek vakantie toe". „Hun i29,5feven is", aldus de Times een hoofdartikel, „een- lam, arm, akelig en dier- ijk-. Heel voorzichtig houden Jer- 'y en Jennifer Joyce uit het plaatsje Neptune in de Ame rikaanse staat New Jersey hun vier dagen oude vijfling vast. De kinderen, drie jon gens en twee meisjes, wer den bijna twee maanden te vroeg geboren en wegen elk net iets minder dan drie pond. Volgens de artsen ma ken vader, moeder en de kin deren Joyce het uitstekend. Thatcher zet mes in uitkeringen voor jongeren LONDEN De Britse regering is van plan de werkloosheidsuitkeringen voor jongeren te verla gen om de „motivatie tot werken te versterken". De maatregel moet een besparing opleveren van ongeveer 450 miljoen gulden per jaar. Eerder dit jaar verklaarde premier Margaret Thatcher al, dat het voor een aantal jongeren te makkelijk is op zestienjarige leeftijd rechtstreeks van school naar de sociale dienst te gaan. „Zij leren zich een ma nier van leven aan, die zij zich nooit eigen zouden moeten maken", aldus de premier. Op het ogen blik krijgen zestien- en zeventienjarige werklozen 71 gulden per week en achttienjarigen 92,50 gul den per week. Als de werkloze jongere eigen huis vesting heeft, kan hij binnen bepaalde grenzen de huur betaald krijgen. Vooral de laatstgenoemde regeling is velen in de Conservatieve partij een doorn in het oog. Pat Nixon had lichte beroerte NEW YORK De vroegere Amerikaanse „First Lady" Pat Nixon is vorige week door een lichte beroerte getrof fen. De 71-jarige me vrouw Nixon is echter inmiddels uit het zie kenhuis ontslagen en het herstel vordert, zo liet een medewerker van de Nixons weten, naar wens. Zes jaar ge leden had Pat Nixon een veel ernstiger atta que. Maar daarvan is zij volledig hersteld. N'DJAMENA De regering van Tsjaad gaat de Franse troepen vragen deel te nemen aan het tegenoffensief tegen de door Libië ge steunde opstandelingen. De autoriteiten in N'Djamena zeiden gisteren de militaire steun die Frankrijk tot nu toe heeft gegeven te waarderen, maar onvoldoende te vinden. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De stad Napels, het zorgenkind van Italië, krijgt een regeringscom missaris. Het democratisch gekozen stadsbestuur klapte in juli in elkaar. Omdat er sindsdien geen oplossing is gevonden voor de politieke moeilijk heden, heeft de nationale regering in Rcme besloten zelf het bestuur van de stad over te nemen. Bin nenkort wordt de com missaris aangesteld die namens Rome de stad gaat besturen en nieuwe ge meenteraadsverkiezingen (voor eind november) moet voorbereiden. Dit is al de derde keer sinds de oorlog dat Napels onder cura tele wordt gesteld. De Zuidita- liaanse stad is hiermee waar schijnlijk de meest onregeer- bare stad van heel West-Euro- pa. De problemen van Napels zijn enorm. De Camorra, de geor ganiseerde misdaad, kan in deze stad van 1,2 miljoen in woners rekenen op de mede werking (goedschiks of kwaadschiks) van ongeveer 60.000 mensen. 300.000 Napoli- tanen zijn zonder werk. Op de lijst van urgent woningzoe kenden staan 100.000 mensen, terwijl 20.000 zelfs als letterlijk dakloos moeten worden aange merkt. Velen van hen zijn slachtoffers van de aardbeving die Napels drie jaar geleden trof, en waarvan de sporen in grote delen van de stad nog steeds het straatbeeld bepalen. De hygiënische toestand is om te huilen. De nu afgetreden burgemees ter van Napels, de communist Valenzi, was in de Romeinse regeringspaleizen een vaak ge ziene maar geen graag geziene gast. Elke keer kwam hij weer aanzetten met een verzoek om extra geld, ter leniging van de ergste nood. Napels heeft on derhand een schuld van meer dan 1 miljard gulden. Deze fi nanciële problemen hebben het stadsbestuur de laatste ja ren voortdurend parten ge speeld, totdat vorige maand de meerderheid van de gemeen teraad weigerde nog langer de ingediende begroting goed te keuren. Daarop moest burge meester Valenzi aftreden. De communist Valenzi is acht jaar lang burgemeester van Napels geweest, dit jaar zonder een meerderheid in de raad. Het laatste linkse gemeentebe stuur van Napels werd ge vormd door communisten, so cialisten en sociaal-democra ten met samen 37 van de 80 zetels. De christen-democra ten, neo-fascisten, liberalen en republikeinen hebben nooit iets nagelaten om dit stadsbe stuur dwars te zitten, zowel in de gemeenteraad als daarbui ten, waar vooral de christen- -democraten nog aan alle be langrijke touwtjes trekken. De christen-democraten beheer sen de banken, de kerk, de middenstand, de industrie en volgens ingewijden ook de on derwereld. Als zich bij de verkiezingen van november de tendens van de in juni gehouden parle mentsverkiezingen voortzet, zal de aanhang van de linkse partijen in Napels groeien, maar nog niet genoeg om een degelijke meerderheid in de raad te vormen. De christen- -democraten eisen het burger meestersambt in Napels, en de socialisten zullen zich daar niet tegen kunnen verzetten. Want toen de socialist Craxi in Rome premier werd, heeft hij onder de tafel aan de christen democraten moeten beloven het centrum-linkse samenwer kingsverband ook op lokaal niveau te zullen nastreven, ten koste van de communisten. !8.6( X to.oj ARSCHAU Jerzy arbeidersonrust in de Oostzee- nlodziejski, die mee on- havens in december 1970 ging - - - Gierek, die toep partijleider was, zelf naar de scheepswer ven in Szczecin. Hij deed daar de stakende arbeiders beloften die nooit zijn nagekomen. Volgens de oud-burgeeester van Gdansk waren de autori teiten politiek noch psychisch bereid de akkoorden van 1980 te respecteren. „Ze waren niet geïnteresseerd in de uitvoe ring van de akkoorden, ze wa ren domweg tegen." Voor het eerst worden hiermee de auto riteiten bekritiseerd en wor den zij rechtsstreeks verant woordelijk gesteld voor de po litieke en economische crisis, die Polen in zijn greep houdt en waarvoor tot nu alleen het inmiddels buiten de wet ge stelde Solidariteit de schuld kreeg. Kolodziejski meent dat de ak koorden van Gdansk „in geen enkel opzicht een politieke ne derlaag betekenden" voor de partij en de regering, zoals veel partijfunctionarissen dachten. Maar de dubbelzin- ijjj®|erhandelde over de ak- i54;«oorden van Gdansk van l augustus 1980, heeft de oolse leiders van drie ■Mar geleden verweten dat een dubbel spel speel- met het vakverbond in Lech Walesa, door akkoorden te teke- pn, terwijl ze vastbera den waren ze niet uit te 97:ao5eren. 9S.60| een vraaggesprek met Poli- 95^40 ka, het weekblad van het 94.60»ntrale comité van de Poolse gl^immunistische partij, zegt 92!90olodziejski, die in 1980 bur gemeester van Gdansk was en ga^oïel krediet had bij de stakers, 93.3CW het eerst dat „een deel 94;2°)n het machtsapparaat er 94i3o|en van overtuigd was dat 96 2o*ze akkoorden niet in prak- 9i!4o|k gebracht konden worden 94oo^s 'n het geval was 97;90,et Edward Gierek". Na de 93.50 nigheid van de oude leiding, gecombineerd met de soms on redelijke verlangens van Soli dariteit schiepen een klimaat van wantrouwenen droegen bij tot de spiraal die onvermij delijk moest leiden tot de staat van beleg. Met deze laatste maatregel, aldus de oud-burge meester, werd een burgeroor log voorkomen. Naar schatting duizend arbei ders van de Leninwerf in Gdansk hebben gisternamid dag betoogd bij het monument voor de gevallenen van de ar beidsonrust in Gdansk. Solida- riteitsleider Lech Walesa deed overigens niet mee, uit angst te worden gearresteerd. Giste ren liep het ultimatum af dat Walesa aan de autoriteiten hadden gericht, als zij niet met hem zouden willen praten. Vandaag moesten langzaam- aan-acties starten, maar het zag er vanmorgen niet naar uit dat daar massaal gehoor aan zou worden gegeven. president iLiberia 90.0° I '^■lezoekt Israël 38]00 jo ™ERUZALEM De P^sident j7'50ln Liberia, Samuel Doe, is een bezoek van vier Israël begonnen. Daar- is hij de eerste zwarte leider die sinds jaar Israël aandoet. Tij- ms de Oktoberoorlpg van 1 .'20 IJS verbraken de zwarte landen de diplo betrekkingen met Is- ël. Israël ziet het bezoek van [8-30 joe als een nederlaag voor de n^ofabische diplomatie. '6.00 venals een aantal andere IJjJgïrikaanse landen toont Libe- üoa belangstelling voor Israëli- J'lo 'he wapens en militaire bij- 3.50 ^nd. Verwacht wordt dat tij- 2.30 ^ns het bezoek van Doe een 'ereenkomst wordt bereikt r economische en militaire lenwerking. Liberia zou t het bezoek tevens een be- •e relatie met de VS beogen. MANILLA De Filip pijnse president Marcos heeft gisteren ontkend dat zijn regering verantwoor delijk is voor de moord op zijn belangrijkste rivaal Benigno Aquino. Wel zal de moord „een soort scha duw" op zijn régime wer pen, aldus Marcos. In een door de Filippijnse tele visie uitgezonden persconfe rentie gaf Marcos de commu nisten de schuld van de moord, maar hij zei tevens dat de regering geen enkele con clusie zal trekken totdat het onderzoek is afgesloten. Vol gens Marcos is Aquino door een beroepsmoordenaar, wiens identiteit nog steeds nog steeds niet is achterhaald, in het hoofd geschoten. De Ameri kaanse regering heeft van pre sident Marcos geëist dat deze een „objectief en grondig" on derzoek instelt naar de moord op Aquino. Ondanks de aan slag gaat het bezoek van presi dent Reagan in november aan de Filippijnen gewoon door, zo heeft het witte Huis gister avond meegedeeld. Marcos was voor de persconfe rentie door een van de belang rijkste oppositieleiders in de Filippijnen, Laurel, „volledig verantwoordelijk" gesteld voor het ontbreken van bescher ming voor Aguino, toen hij zondag op het vliegveld van Manilla arriveerde. De voor zitter van de uit twaalf partij en bestaande oppositiecoalitie Unido waarschuwde Marcos dat als deze de moord niet op- Laurel zei verder dat het lijk van de man, die Aquino zou hebben doodgeschoten en vol gens de politie op zijn beurt door veiligheidsagenten werd gedood, op „mysterieuze" wij ze is verdwenen. Het feit dat de ene kogel, die Aquino trof volgens het lijkschouwingsrap port van achter door de sche del naar de kaak ging, wijst erop dat deze een baan naar beneden volgde. Volgens Lau rel roept dit de vraag op wie Aquion heeft gedood, omdat heldert het einde van zijn ré- de moordenaar 15 centimeter gime nabij is. kleiner was dan Aquino. CDA-voorzitter Bukman (r) en PvdA-Tweede Kamerlid Meijer (I) op hun persconferentie na terugkeer uit Chili. CDA-VOORZITTER BUKMAN NA BEZOEK AAN CHILI: SCHIPHOL „De situatie in Chili is zeer explosief. Niemand heeft het steeds toenemende protest tegen de dictatuur-Pinochet onder controle. Het leger niet, de partijen niet en de kerk niet. Vandaag is niet te voor spellen, wat volgende week gebeurt. Een verergering van het geweld is zeker niet uitgesloten". Dat ver klaarden gistermorgen CDA-voorzitter P. Bukman en het PvdA-Tweede Kamerlid W. Meijer, toen zij na een bezoek van ruim een week aan Chili in Nederland ar riveerden. In Chili hebben de twee gesproken met leiders van de welis waar verboden maar toch zeer actieve politieke partijen, die sinds het afgelopen weekeinde samenwerken in de Democrati sche Alliantie. In een document heeft deze Alliantie gevraagd om het aftreden van Pinochet en een terugkeer naar de demo cratie binnen 18 maanden. De twee Nederlandse politici hebben verder gesproken met de vakbonden, de katholieke kerk en een tweetal ministers. Uit deze contacten is het Bukman en Meijer duidelijk geworden, dat de oppositie in Chili er veel belang aan hecht als Europa (EG en Europees parlement) druk uitoefenen op de Chileense macht hebbers. „Het is aardig om te zien, hoe zo ver van Europa grote waarde wordt toegekend aan uitspraken van het Europees par lement", aldus Meijer. Er is door de Chileense oppositie met name gevraagd om een gezamenlijke Europese veroordeling, als volgend maand tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Naties de situatie in Chili opnieuw ter sprake komt. Verder zou Europa er bij de VS op moeten aandringen de dictatuur van generaal Pinochet de wacht aan te zeggen. Dat zou onder meer kunnen door aan de noodzakelijke sanering van Chili's enorme buitenlandse schuld politieke voorwaarden te verbinden. Verder zou het IMF Chili geen grote leningen meer mogen verstrekken. Overigens zijn de twee Nederlandse politici gedurende hun ver blijf in Chili niet veel wijzer geworden over de huidige machts positie van generaal Pinochet. „Hij heeft een slag verloren, maar is nog niet weg", is volgens Bukman een veel gehoorde uit spraak. Generaal Auguste Pinochet, die in 1973 de macht greep, zou wel bereid zijn voor een deel aan de wensen van de opposi tie tegemoet te komen, maar denkt er niet over zelf te vertrek ken, zoals de oppositie eist. Bovendien heeft Pinochet gedreigd dat het leger nog veel harder zal optreden, als de demonstraties gepaard blijven gaan met geweld. „Hij gaat er daarbij van uit dat het leger met het geweld is begonnen aldus Bukman. De twee Nederlandse bezoekers durven na hun bezoek geen voorspellingen te doen over de nabije toekomst van Chili. „Sinds 1973 heeft de democratie er nog nooit zoveel kansen gehad. Maar die kunnen snel teniet worden gedaan. Het is er nu een chaos en je moet er rekening mee houden dat het er volgende maand, wanneer het 10 jaar geleden is dat president Allende werd afgezet, allemaal nog ernstiger zal zijn". De Tsjadische minister van voorlichting, Mahamat, zei gis teren dat Frankrijk door zijn militaire aanwezigheid de taak op zich heeft genomen om de opstandelingen van verdere acties af te houden. Maar deze taak is te beperkt, aldus Maha mat. Hij zei verder dat „als de middelen waarover wij be schikken het toestaan, wij het gehele Tsjadische grondgebied zullen heroveren" op de op standelingen. Mahamat zei niet waneer het tegenoffensief zou beginnen. De Franse generaal Poli is gis teravond in N'Djamena gearri veerd. De 54-jarige veteraan, die de oorlogen in Algerije en Indo-China heeft meege maakt, heeft de leiding over ongeveer 1.200 manschappen. Poli arriveerde tegelijk met zo'n 60 luchtmachtcomman do's, die belast zullen worden met de bewaking van de vier Jaguar-bommenwerpers en de vier Mirage-gevechtsvliegtui- gen. Ceaucescu dringt aan op uitstel plaatsing kernraketten BOEKAREST President Ceaucescu van Roemenië heeft er bij Sovjet-leider Joeri Andropov en president Ronald Reagan van de Verenigde Sta ten op aangedrongen „alles in het werk te stellen om de op stelling van nieuwe middel- lange-afstandsraketten in Eu ropa te verhinderen. Ceaucescu heeft persoonlijke brieven gestuurd naar Was hington en Moskou, waarin hij vraagt de plaatsing van nieu we raketten, als de euroraket ten in Genève voor het eind van dit jaar niet tot resultaat leiden, uit te stellen tot eind 1984 of begin 1985. In de tus sentijd zouden de supermach ten dan alsnog pogingen moe ten doen de komst van nieuwe raketten te verhinderen. Ceaucescu vraagt Moskou de garantie te geven dat de Sov jet-Unie geen nieuwe raketten opstelt of bestaande moderni seert zolang de besprekingen in Genève gaande zijn. Als de Verenigde Staten én de Sov jet-Unie in Genève geen ak koord weten te bereiken, wil Roemenie dat „ze in elk geval afzien van het installeren van kernkoppen in de beide Duits- landen". ADVERTENTIE r Wiskunde nodig voor informatica? De Lucas Academie leidt in 1 jaar. in de avonduren, op voor staats examens MAVO HAVO. Atheneum LUCAS ACADEMIE tél. 070-456036 A Treinramp in Ierland Ierse politieman nen en brandweer lieden bekijken de ravage, die ont stond nadat even ten zuiden van de hoofdstad Dublin twee treinen op el kaar botsten. Bij dit ongeluk kwa men acht mensen om het leven en raakten zeker vijf tig anderen ge wond. Buitenheer Jordanië: Amerikaanse politiek leidt tot oorlog AMMAN De Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten sluit alle deuren naar vrede en leidt tot een nieuwe oorlog in het gebied. Dit heeft de Jor daanse premier Radran f'ste- ren gezegd in het Jordaanse parlement. Badran bekritiseerde het jong ste Amerikaanse veto tegen een resolutie van de Veilig heidsraad, waarin de ontman teling werd gevraagd van de Israëlische nederzettingen in de door Israël bezette gebie den. Waarnemers noemden zijn opmerkingen de tot dus ver felste officiële kritiek op het Midden-Oosten beleid van de Amerikaanse regering. Ook koning Hoessein noemde in een interview het Amerikaan se veto „totaal onaanvaard baar". INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA BRUSSEL De Roemeense ambassade in België heeft gisteren met klem berichten tegengesproken, als zouden Roemeense di plomaten wegens economische spionage België zijn uitgewezen. Eerder was rond het Belgische ministerie van buitenlandse za ken vernomen, dat zich onder de zes buitenlanders die vorige week werden uitgewezen vier Roemenen bevonden Volgens een woordvoerder van de Roemeense ambassade is er sprake van een „ernstige provocatie, die zeker schadelijk zal zijn voor de betrekkingen tussen Belgie en Roemenie". De Belgische mi nister van buitenlandse zaken, Tindemans, wil niet vertellen uit welke landen de ni»newe7en diplomaten knmen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9