Duidelijke verschillen tussen manneli jke en vrouweli jke hersenen Duphar: Na '84 geen lozing chemisch afval in NZ-kanaal Mosselvissers op de bon: schepen niet zeewaardig Buitenlandse matrozen vechten ontslag aan "dienstplichtigen tloen mee aan acties ->p vliegbasis )ptreden tegen Golden Ten" zaak oor strafrechter Nederlands schip raakt verstekelingen maar niet kwijt PPR, PSP en CPN op gezamenlijke Europese lijst NNENLAND CcidócSomnnt DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 PAGINA 7 welierszaak in 'keuken, dat kan niet HAAG Van oliehandelaar juwelier kan niet zomaar, onder- pd J- de Vries uit Urk. Omdat zijn Mandei niet meer floreerde, he bt hij iets anders aan te pakken. begon een juwelierszaak. tin ClubH»' z'jn n'euwe nering, die de \m „De Parelvisser" kreeg, onder :blau£/e uitgebouwde bijkeuken van ieur' b huis. Dat kan niet, schreven B de ex-oliehandelaar en wezen op de voorschriften uit het be- imingsplan „De Reede". Een wo- is om in te wonen en niet om er '\del in te drijven. Een ontgoochel- le Vries stapte naar de afdeling •tspraak van de Raad van State, jar hij ook nul op het rekest Twee jaar cel voor overboord zetten van verstekeling ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren de 39-jarige coasterkapitein T.H. de B. uit Meppel, die een Ghanese verstekeling overboord liet zetten, tot een gevangenisstraf van twee jaar veroor deeld. Het hof acht bewezen, dat de kapi tein als bevelvoerder van het Nederlandse schip „Emily" in oktober 1979 voor de kust van Nigeria opdracht heeft gegeven de verstekeling overboord te zetten. De man is volgens het hof verdronken. De B.'s 29-jarige stuurman A.B. uit 's Graven deel, die de opdracht van de kapitein doorgaf aan enkele matrozen, werd we gens medeplichtigheid veroordeeld tot een jaar cel. De procureur-generaal had twee weken geleden gevangenisstraffen van 3XA en l'/2 jaar geëist. Brandstichter aangehouden GRONINGEN De politie van Groningen heeft de 18-jarige J.B. aangehouden, die heeft bekend deze maand vijf scholen en een zwembad in Groningen in brand te hebben gestoken. De totale schade bedraagt tussen de vijf en zeven mil joen gulden. De man heeft verklaard de branden te hebben aangestoken omdat hij boos was dat hij bij in braken in die gebouwen niets van zijn gading had kunnen vinden. Toen afge lopen woensdag opnieuw brand werd gesticht in een school, konden getuigen een tamelijk nauwkeurig signa lement geven. Drachten in angst om vogelspin DRACHTEN In het centrum van Drach ten is onrust ontstaan over een vogelspin die er vrij rondloopt. Het dier (doorsnee 9 centi meter, grootte inclusief poten 18 tot 25 cen timeter) is zaterdagmorgen gesignaleerd in een tuin. Een beet van de spin kan dodelijk zijn. De zwartblauwe spin werd enige tijd geleden door een particulier gekocht. Hij be waarde de spin in een glazen kast. Onlangs kwam hij tot de ontdekking, dat de spin verdwenen was. De eigenaar dacht dat het dier was doodgegaan en schonk er verder geen aandacht meer aan. Toen hij gisteren hoorde, dat de spin in een tuin was gezien, meldde hij zich bij de politie, die hem be loonde met een proces-verbaal. De spin heeft volgens kenners van het Noorder Die renpark de neiging zich in te graven. De installatie waarmee Duphar chloor verbindingen uit het afvalwater gaat verwijderen, kan al op in maart 1984 klaar zijn. Gisteren werd de eerste paal van de zuiverings installatie geslagen. jd- f/ e/ |Je" AMSTERDAM Recen- Jrng je onderzoekingen heb- pen aangetoond dat er "~ieer duidelijke anatomi- Hl fiche verschillen te vin- l""üen zijn tussen de herse- ian aPen van een vrouw en siofardie van een man. Deze i44j/erschillen hebben ver- jnoedelijk hun invloed naa%p taal- en wiskundige vaardigheden bij man menen en vrouwen en mo- bev jelijk ook op de mate an agressiviteit. De hor- noonhuishouding in het 'ichaam blijkt een be- angrijke invloed te heb- )en op de vorming en boot ontwikkeling van beide soorten hersenen. Dat bleek gisteren uit ge sprekken met verschillende deskundigen op het gebied van hersenonderzoek, die deze week in Amsterdam deelnemen aan een interna tionale bijeenkomst over dit onderwerp. De bijeenkomst werd georganiseerd door het Nederlands instituut voor hersenonderzoek in samen werking met de universiteit van Amsterdam. Directeur D. Swaab van het in Amsterdam gevestigde in stituut zegt dat er duidelijke verschillen in vorm en om vang van de hersenen van mannen en vrouwen zijn ge constateerd. Mannen zouden over het algemeen meer asymmetrische hersenen hebben dan vrouwen. Veel andere deskundigen toonden de resultaten van hun onder zoeken, waaruit blijkt dat in de hersenen op tal van pun ten verschillen zijn te ont dekken. Invloed hormonen M. Breedlove van de univer siteit van Californië wees be paalde plaatsen in het her- sensysteem aan waar cellen zowel in aantal als in om vang tussen beide seksen dui delijk van elkaar verschillen. De hormonhuishgouding in het lichaam van het ongebo ren kind blijkt van invloed te zijn op de uiteindelijke vorm van de hersenen. Volgens dr. G. de Vries van het instituut voor hersenonderzoek in Amsterdam lijkt de aan- of afwezigheid van mannelijke geslachtshormonen een be langrijke factor te zijn. Welk verband er gelegd moet worden tussen de bioloigsche verschillen in de hersenen en het anders functioneren van mannen en vrouwen kunnen de onderzoekers nog niet met zekerheid zeggen. Er is nog veel onderzoek nodig om vast te kunnen stellen of en welke vaardigheden typisch mannelijk en vrouwelijk zijn. Er zijn echter aanwijzingen dat het verschil in taal- en wiskundige vaardigheden tussen man en vrouw gevon den moet worden in de sa menstelling van de hersenen. Wiskunde C. Benbow van de John Hop kins universiteit in Baltimore (VS) heeft een zeer uitge breid onderzoek verricht naar de mathematische vaar digheden van een groot aan tal jongens en meisjes van ge lijke intelligentie en voor keur voor wiskundevakken. Het blijkt dat de jongens in alle opzichten verreweg het beste zijn. Daartegenover staat dat vrouwen een betere taalvaardigheid hebben dan mannen, zegt S. Butler van de medische school in Bir mingham. Dit zou te maken hebben met de symmetrie van de vrouwelijke hersenen. Mannen zijn over het alge meen kwetsbaarder op dit punt. Bij hersenbeschadiging treden bij hen ook eerder spraakstoornissen op. Voor zover er studies op dit punt zijn verricht, lijkt het erop dat het verschil tussen mannelijke en vrouwelijke hersenen ook van invloed is op onderscheiden eet- en drinkgewoonten. AMSTERDAM De di rectie van Duphar, dat ge neesmiddelen en gewas beschermingsmiddelen produceert, heeft de „stel lige overtuiging" dat het bedrijf eerder had moeten stoppen met het lozen van chemisch afval op het Noordzeekanaal. Dit zei adjunct-directeur dr. J. Schlatmann gisteren bij het slaan van de eerste paal voor een zuiveringsinstallatie op het terrein van Duphars fa briek van bestrijdingsmidde len in Amsterdam. Als de in stallatie eind 1984 klaar is denkt de fabriek een eind te hebben gemaakt aan de lozing van chemisch afval in het ka- Schlatmann verklaarde dat, „achteraf gezien", de sanering van de afvallozing in het Noordzeekanaal voorrang had moeten hebben op de zuive ring van het mengzuur (fosfor- zuur, ijzerchloride, zoutzuur) dat in de Noordzee wordt ge loosd. Volgens de adjunct-directeur werd „onder voortdurende druk van overheid en publici teit" veel tijd besteed aan het zoeken naar oplossingen voor het probleem van de zuurlo- zing in de Noordzee. „Na zuivering bevat dit zuur nog ten hoogste 1 milligram organisch gebonden chloor per kilo, wat volgens Schlatmann betekent, dat Duphar nu maximaal 17 gram gebonden chloor per dag in de Noordzee loost". „Maar op het Noordzeekanaal wordt 92 kilo organisch gebon den chloor per dag of 5400 maal zoveel als in zee ge loosd". Schlatmann sprak van een „onjuiste prioriteitskeuze door Duphar en een onjuiste prioriteitsstelling door de overheid". jjgÜHEUWARDEN Ook ^osspstplichtige militairen isto^i de vliegbasis Leeu- uii eirden doen mee aan de 13> |)theidsacties van de be- épsmilitairen. Dit heeft brdinator P. de Jager 3$ n de acties op de basis s. ntferen meegedeeld. veg I513.j Leeuwarden ontstond file- fming maar tot grote op- ppingen kwam het niet. Het op de basis, waar zo'n 10 mannen en vrouwen jrken, kwam traag op gang. Igens De Jager duurden de irkzaamheden aan de poort uur langer dan normaal, •k de andere werkprocessen de bedrijven op de basis zijn it van één tot l'/i uur ver- ,agd. Andere afdelingen bben inmiddels hun adhesie it de actie betuigd. De pa- I ptheid van de basis lijdt vol- His De Jager niet onder de Je. MM^dereen kent zijn verant woordelijkheid en uitdrukke lijk is ook bekend gemaakt dat de QRA (Quick Reaction Alert) buiten de actie valt. Dus mocht er iets gebeuren dan zijn we wel degelijk paraat". Het paraat zijn van de basis betekent dat er 24 uur per dag vliegtuigen klaar staan die binnen enkele minuten het luchtruim in kunnen. De beroepsmilitairen proteste ren tegen aantasting van hun arbeidsvoorwaarden. Staatsse cretaris Hoekzema (Defensie) wil hun ziektekostenregeling zo wijzigen dat militairen voortaan zelf moeten opdraai en voor de ziektekosten van hun gezinsleden. Dat kan hen tussen de 150 en 200 gulden per maand gaan kosten. De militairen willen de actie drie dagen lang gaan voeren. De beroepsmilitairen hebben zich overigens nogal gestoord aan opmerkingen van Hoekze ma zondag op de radio. Hoek zema sprak toen het onaan vaardbaar uit over de aange kondigde acties. N HAAG De twee Bra- tse exploitanten van het lette-achtige „Golden "-spel, die deze maand een geding aanspanden tegen Staat, kunnen niet van de ter in dat geding verlan- dat hij een uitspraak doet r de strafbaarheid van een Jelijke inval door justitie en inbeslagname van de speel- aratuur. Alleen de straf- hter kan dat doen. Zo luidt vonnis van de president de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt. spoedmaatregelen die vol- de eisende partijen moe- worden genomen, hadden in het algemeen de strekking te verhinderen dat een vrije exploitatie en beoefening van het Golden Ten-spel in gevaar komt door inbeslagneming van de speelapparatuur, slui ting van de speelruimte en an dere dwangmaatregelen van justitie en politie in het kader van een strafrechterlijk onder zoek. Het Golden Ten-spel, ook wel ,,24'en" of „Derby-roulette" genoemd, wordt in verschil lende steden in Nederland toe gestaan. Het Utrechtse parket besloot echter vorige week te gen de exploitanten aldaar op te treden. „Wespen tafel" Wespen hebben het soms vooral voorzien op kin deren die van een ijsje of een glaasje limonade genieten. De ei genaar van een speeltuin in Ben- nebroek denkt daar wat op te hebben gevon den; in zijn speel tuin heeft hij een „wespentafel" geïnstalleerd. Als het goed is ko men alle wespen daar op af en kunnen de kinde ren ongestoord hun ijsje opeten. HOOGEZAND Het vrachtschip „Anny Da- nielsen" van het scheeps- vaartbedrijf Westerpark uit Hoogezand probeert al enkele weken tevergeefs twee Algerijnse versteke lingen van boord te krij gen. Tot nu toe hebben Portugal, Ierland en Engeland gewei gerd de twee over te nemen. Binnenkort gaat het schip pro beren de verstekelingen in West-Duitsland te slijten. Het tweetal slaagde er drie weken terug in om in de Algerijnse haven Skikda ongemerkt aan boord te komen. Overigens heeft de bemanning helemaal geen last van de Al gerijnen. „Er is eten genoeg en er valt wel het een en ander te doen voor de kost", aldus di recteur F. Smit van het scheepvaartbedrijf. „Het probleem is dat de twee mannen niet over voldoende papieren beschikken en daar om voor de autoriteiten ge woon niet bestaan", aldus ka pitein Hendrik Jan Smeenk van de Anny Danielsen. „Een Algerijnse consul zou een document kunnen geven dat de twee een vrijgeleide bezorgt om het dichtstbijzijnde vlieg veld te bereiken. De rederij wil de vliegreis naar huis dan wel betalen, maar tot nu toe hebben we nog geen enkele consul zover kunnen krijgen". ROTTERDAM De rijkspolitie te water in IJmuiden en Den Helder heeft zes Zeeuwse mosselvissers giste ren een bekeuring gegeven, omdat zij met hun kotters langs de kust op weg waren naar de Wadden om daar mosselen te laden. Volgens een politie-woordvoerder ging het voornamelijk om kotters uit Yerseke, die niet waren voorzien van een certificaat van zeewaardigheid. In verband met het mooie zomerweer ma ken Zeeuwse mosselvissers de laatste maanden veelvuldig ge bruik van de snellere route langs de Noordzeekust. Eigenlijk moeten de niet-zeewaardige schepen via de Neder landse binnenwateren naar de Wadden varen, maar de schip pers nemen bij mooi weer veel liever de Noordzee omdat er dan een tijdwinst van zes uur per reis kan worden behaald. Die route „buitenom" wordt vooral graag op de thuisreis naar Zeeland gevaren, omdat de tijdwinst de kwaliteit van de mosse len ten goede komt. Het kwaliteitsaspect speelt vooral de laatste weken een belangrijke rol vanwege het warme zomerweer. De controle op de Zeeuwse mosselvissers is de laatste maanden in opdracht van justitie verscherpt. Kampement in Schinnen uit ijstijd SCHINNEN Een in het Limburgse Schinnen op gegraven kampement uit de laatste ijstijd is 13.000 jaar oud. Archeologen van de Universiteit van Am sterdam en de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB) in Amersfoort hebben dat vastgesteld. Het is voor het eerst, dat met de vondst van deze prehistori sche tent in ons land een ne- derzettingsvorm van de Mag- dalenien-cultuur is aangetrof fen. In Frankrijk en West- -Duitsland zijn al wel neder zettingen van deze cultuur aangetroffen. Mensen van deze cultuur hebben de beken de rotsschilderingen van Alta- mira en Lascaux gemaakt. Na de laatste ijstijd trokken zij naar het noorden. In het kam pement zijn stukken vuursteen en stukjes rode oker gevonden. Met de rode oker werden kle ding en huiden beschilderd. AMSTERDAM De besturen van de PPR, de PSP en de CPN zijn „in beginsel" bereid om met een gezamen lijke lijst deel te nemen aan de Europese verkiezingen van juni volgend jaar. Na afloop van het „links overleg" van delegaties van de partij besturen bevestigden woordvoerders gisteren dat er wel me ningsverschillen aan het licht zijn getreden over de status van het „Groene Platform". De PPR wil deze groep, de opvolger van het ter ziele gegane „Groen Beraad", beschouwen als een gelijkwaardige gespreks partner, die eventueel kandidaten zou kunnen leveren voor de „kleine-linkse lijst". Het PSP-bestuurslid Frans Jansssen sloot echter vrijwel uit, dat de „Groenen" als een gelijkwaardig partner in de lijst kan fun geren. De CPN wil deze zaak „soepel benaderen". Het Groene Beraad zelf (met onder andere Bas de Gaay Fort man, Roel van Duyn en Bob Goudzwaard) ziet zijn rol als „dienstverlenend, overkoepelend orgaan". PPR, PSP en CPN zijn het niet eens over wat er moet gebeuren als D'66 of de EVP zich bij de lijst zou willen aansluiten. HEMELS Stemverbod aandeel Wereldhave gevraagd ZEIST De pensioenfondsen PGGM en PVM (DSM) heb ben in een kort geding de rechtbank in Den Haag ge vraagd om een stemverbod op de door het beleggingsfonds Wereldhave geplaatste 1.5 mil joen stuks preferente aande len. De zaak dient op 29 au gustus. Wereldhave plaatste de aande len, om te voorkomen dat de beide beleggingsfondsen een stemmen-meerderheid zouden verwerven. Zoals bekend heb ben PGGM en PVM al meer malen een bod op aandelen Wereldhave gedaan. De direc tie van Wereldhave verzet zich echter tegen een overna me door PGGM en PVM. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezellde avond nabexorgd. DEN HAAG Via een kort geding voor de Haag se rechtbank hebben 67 buitenlandse matrozen gisteren proberen te voor komen dat zij door hun werkgever, de Nedlloyd Rederijdiensten bv in Rot terdam, worden ontsla gen. De scheepsgezellen voelen zich ten opzichte van hun Neder landse collega's gediscrimi neerd. Voor de matrozen is ontslag aangevraagd omdat de vloot moet inkrimpen en om dat de Scheepvaartinspectie eist dat buitenlandse beman ningsleden de Nederlandse taal moeten spreken. Elke bui tenlander die verzekerd wil zijn van zijn baan bij de Ne derlandse koopvaardij moet in het bezit zien te komen van een certificaat waaruit zijn taalvaardigheid blijkt. Voorlopig geldt dit niet voor de civiele bemanning, zoals de hofmeester, kok en wasbaas. In 1987 zullen alleen nog Ne derlanders op gerationaliseer de schepen nieuwe, aange paste boten met een kleinere bemanning mogen varen. Volgens het ministerie van verkeer en waterstaat houden deze speciale eisen verband met de veiligheidsaspecten aan boord. In geval van nood moet de bemanning elkaar snel be grijpen. Door het werken in een klei ner ploegverband komt de na druk. meer nog dan voorheen, op een goede communicatie te liggen. De boze zeelieden, voornamelijk Spanjaarden, Portugezen en Kaapverdianen, noemen de argumenten van de Staat, inspectie en rederij on redelijk. Al eeuwen lang vaart de Nederlandse vloot met bui tenlanders. De voertaal is daarbij nooit het probleem ge weest, vinden zij.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7