Monique Kauffman' kiest voor wielrenner1 Haagse stadsgezichten bij Philip Akkerman Brigitte van d<~~ Maarel weer de sterkste Oem*ttenie* Ceidóc Qowumt sy Steman tweede bij afscheid Rijswijks speedway Tips voor Duindigt Baan test F vier spelers m Georgette Hagendoorn mishandeld FICTIE-CONGRES IN EINDHOVEN OPZU0P2.il/ JK MOET Ma/ g LOTTOFORMULIER. A/OQ INLEVEREN^" begint bv- SPORT DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 PAGIN, Zege RVC RIJSWIJK Eersteklasser RVC heeft gister avond het oefenduel tegen Excelsior 2 met 4-3 gewonnen. De Rijswijkse gastheren kwamen als eerste op achterstand, toen de Rotterdammer Verschoor een strafschop benutte. René Bierhuizen trok de stand weer gelijk. Dat deed ook Bert Blijie nadat Excelsior via Burggraaff opnieuw aan de leiding was gekomen. Het bleef 2-2 tot aan de rust en in de hervatting bracht Bierhuizen RVC voor de eerste keer aan de leiding. Hij scoorde na een goede pass van Gerard van der Mark. John van Spronsen maakte er nog 4-2 van en Burggraaff ten slotte beperkte de schade voor de bezoekers tot één doelpunt verschil: 4-3. In Rijswijk oefende ook de regionale jeugd van Rijswijk, het Al-team van Laakkwartrier werd met 5-1 verslagen. RIJSWIJK Voor een kleine drieduizend toeschouwers nam organisator Bob de Jong af scheid als speedway-organisa tor in het Rijswijkse Prinses Irene Sportpark. Hij deed dit met één van de twee wedstrij den voor het Nederlands kam pioenschap. Het werd een goed afscheid, want de liefhebbers konden genieten van uitste kende sport. En nu maar wachten wie er straks opstaat als nieuwe organisator van speedway in Rijswijk. Want er is plaats voor in deze gemeente onder de rook van Den Haag. Zesvoudig Nederlands kam pioen Henny Kroeze uit Zen deren won gisteren zijn vijf heats en staat nu op de eerste plaats voor het kampioenschap met vijftien punten. De Voor burger Henk Steman, die een tijd niet in Rijswijk aan de start was geweest omdat hij het niet zo goed kon vinden met Bob de Jong, won vier heats en moest alleen in zijn (eerste) duel met Henny Kroe ze genoegen nemen met een tweede plaats. Frits Koppe (Voorburg) en Peter Seur (Le lystad) staan samen met twaalf punten op een gedeelde derde en vierde plaat?. Zestien rijders waren voor de titelstrijd aan de start versche nen. In de eerste heat was er al gelijk vuurwerk voor het publiek, de ontmoeting tussen Henny Kroeze en Henk Ste man. In een tijd van 1.12.75 ze gevierde Kroeze en dat bete kende van de twintig heats di rect al de snelste van de avond. In de tiende heat moest Kroeze ook nog eens alles uit de kast rijden om de verras send goed rijdende Peter Seur voor te blijven. Hier stond de klok stil op 1.13.22. De jongste rijder van het ge zelschap, de zestienjarige Rob Steman, een broer van Henk, zal in dit kampioenschap nog niet voor de bovenste plaatsen mee doen. Maar op de Rijs wijkse baan maakte hij wel duidelijk dat hij veel talent heeft. De benjamin moet al leen nog sterker worden en zijn conditie opvqeren. Maar volgens de kenners heeft hij het in zich om een grote te worden. Hij behaalde door een tweede en twee derde plaatsen toch nog vier punten. De tweede wedstrijd voor het Ne derlands kampioenschap is eind september te Veenoord. Maar nog even terug naar gis teren. Toen er bijna niets meer te zien was door de snel inval lende duisternis, volgde er nog een demonstratie speedway met zijspannen. Best aardig om eens echt bij daglicht te bekij ken. WASSENAAR Twee rennen en negen draverijen staan morgenmiddag op het programma van de Was- senaarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur Onze tips voor deze meeting luiden. HEERLENPRIJS: Water Hanover, Wangura du Bois en Winston Gregor. MA ASTRICHTPRIJS: Yvonne Dakota, Yesterday en Yoko du Bois. VOERENDAALPRIJS. Well Dome. Valinor du Bois en Vina Harvester. ABBEVILLEPRIJS(eerste afdeling): Lucky Amber, Wallyfred en Simby. BRUNSSUMPRIJS: Valeri Borzov, Vincent V en Vrede Wuiverhof. SCHINVELDPRIJS: Verapok du Bois, Vuno W en Vuurvreter, ABBEVILLEPRIJS(tweede afdeling): Lady Sarah, Fabero en Golfstar. KERttRADEPRIJS: Titana P. Uniek Helene en Une Jeannine. MERKELBEEKPRIJS: The Black Arden, Rezatonka en Urica Marijke. LIMBURGPRIJS: The Import Laren, Rieka Hanover en Osmond. SIMPELVELDPRIJS: Utrillo, Urdy Dartel en Upsa- lin H. DEN HAAG Een 1, test moet vanavond uiti of Leo Rontberg fit gem om morgen met FC Den in Venlo aan te treden FC VVV, dat zaterdag mi van MVV verloor. De exj van DHC, die zondag tegi Cambuur in de tweede inviel, sukkelt nog met dl weeën van een enkelbles Trainer Rob Baan wil avond tijdens FC Den H; AZ '67 2 (19.00 uur) ooi eens bekijken hoe het steld met de vorm va: phons Groenendijk, Ko P| Ron de Roode. Sportwereld CARACAS Vier gewich- theffers, onder wie wereld kampioen Nunez (Cub), zijn betrapt op het gebruik van spierversterkende middelen bij de Panamerikaanse Spelen en hebben hun medaille moe ten inleveren. BRYNE Brann Bergen, de aanstaande tegenstander van NEC in de Europa Cup 2, heeft op de zestiende dag van de Noorse competitie met 2-0 gewonnen van Bryne, maar blijft in degradatiegevaar. STOWE John Fitzgerald (22) heeft in Stowe een Grand- Prixtoernooi gewonnen. De Australische tennisser versloeg in de eindstrijd de Indiase spe ler Vijay Amritray met 4-6, 6-2, 7-5. HANNOVER In de dertien de ronde van het internationa le schaaktoernooi in Hannover heeft Gennadi Sosonko zijn partij tegen de Chinees Chen De, waarin hij met wit speel de, afgebroken. Tamas Geor- gadse en wereldkampioen Anatoli Karpov uit de Sovjet- -Unie kwamen allebei tot winst. MARINA DEL REY De Spanjaarden Antonio Go- rost egui en Jose-Luis Doreste hebben in Marina del Rey (Ca- lifornië) hun wereldtitel zeilen in de Star-klasse behouden. Zij eindigden op de tiende plaats in de zesde en laatste race. SAVONO Op 67-jarige leef tijd is na een langdurige ziekte in Savona (Ita) de erepresident van de Werelddambond, Bep- pino Rizi, overleden. Rizi was van 1968 tot 1975 voorzitter van deze organisatie. Monique Kauffman hoopt deze week op een plaats bij de eerste drie bij de dames-achtervolging tijdens de WK wielrennen in Zürich. DEN HAAG De in Kijkduin wonende Moni que Kauffman heeft haar keus uiteindelijk dan toch gemaakt. De twintigjarige Haagse doet al enkele ja ren aan topsport. Bij het schaatsen is ze nog steeds een grote belofte en bij het wielrennen werd zij onlangs Nederlands kam pioene achtervolging en komt ze voor Nederland aan de start op 26 augus tus tijdens de wereldkam pioenschappen in Zürich. „Lang dacht ik dat schaatsen en wielrennen wel te combi neren zouden zijn, maar op beide fronten topsport bedrij ven is onmogelijk. Ik had ge hoopt opgenomen te worden in de schaatskernploeg na het uitstekende na-seizoen en de goede prestaties bij de wed strijden om de Gouden Schaats. De bondscoach koos echter voor Marieke Stam en dat was voor mij het sein dan maar te proberen bij het wiel rennen alles op alles te gaan zetten", aldus Monique Kauff man. Achter de bromfiets van de oud-wielrenner Bernard van der Putten trainde Monique Kauffman een maand lang drie keer per dag. Deze voor bereiding was genoeg om Ne derlands kampioene te Monique Kauffman: „In Lim burg moet er veel geklommen worden. Klimmen kan ik nu den. Monique Kauffman: „Die eenmaal niet. Om toch iets nationale titel kwam wel als de wielersport te bereiken ben een verrassing. In de halve fi- ik het maar op de baan gaan nale versloeg ik Mieke Havik zoeken. Vorig jaar kwam er en in de finale Petra de niet veel van fietsen terecht Bruijn. Titelhoudster Hennie door een blessure. Een ontste- Top werd al in de halve finale king kostte me bijna een heel uitgeschakeld. Het is alleen seizoen. Twee jaar geleden jammer dat er weinig publieke werd ik bij de achtervolging belangstelling was op de wie- tweede op het Nederlands lerbaan in Sloten. Dit jaar wa- kampioenschap en mocht ik ren de Nederlandse kampioen- voor het eerst naar het we- schappen niet gelijk met de reldkampioenschap in Brno. amateurs en de profs. Dat is Met. een achtste plaats was ik jammer, want daardoor komt toen tevreden. Ik hoop nu ech- het damesfietsen niet onder de ter op meer, op een plaats bij aandacht. Ik hoop dat de de eerste drie. Dat zou gewel- KNWU het volgend jaar de dig zijn. De tijden op het Ne- wedstrijden weer in gramma gaat opnemen". Vijfjaar geleden deed Moni que Kauffman in het Lim pro- derlands kampioenschap wa ren goed. Voor Petra de Bruijn ben ik echt niet meer bang. Maar ik weet niet wie er aan burgse Geulle met dispensatie de start verschijnen in Zürich. mee aan het Nederlands kam- Als er dames uit Rusland ko- pioenschap op de weg. Als men dan kan je natuurlijk het vijftienjarige deed zij het be- nodige vuurwerk verwachten. hoorlijk door zestiende te den. Een jaar later werd ze ne gende. De grote, verwachte doorbraak op de weg bleef uit. Maar voor de rest is het af wachten. Het is jammer, dat het volgend jaar bij de Olym pische Spelen geen baanwed- Links en rechts won Monique strijden zijn. Alleen op de weg Kauffman op. verdienstelijke wijze wat koersjes en zegevier de ook een keer in de klassie ke Batavus-Lenterace. In de strijd om het Nederlands kam- zit Monique Kauffman zonder sponsor. Gazelle stopt er mee. En dat betekent geen gratis komt men dan in actie. Maar ach, ik ben uiteindelijk nog jong genoeg". Aan net eind van het seizoen KUNST De liefde, die de kunstschilder zichten (tot 29 augustus) on- Philip Akkerman voor de stad dersteunt hij dit standpunt. Den Haag voelt, is zowel te vinden in zijn huidige werk H« stadsgezicht is een tradi l ,u.-J„ 11J1. als in de naam van zin galerie. Met Madeion Acket opende hij vorig jaar Galerie Den Haag (Boomsluiterskade 359), waar zij het werk van zeer uiteenlo pende kunstenaars tonen. De individuele kwaliteiten van een kunstenaar zijn voor hen belangrijker dan het presente ren van een specifieke kunst stroming. Deze visie vloeit on der meer voort uit ervaringen van Akkerman tijdens zijn op leiding aan de Koninklijke Academie en Ateliers '63 in Haarlem. Hij verzet zich tegen moderne trends in de beelden de kunst. Met zijn vijfig pente keningen van Haagse stadsge- tioneel thema in de beeldende kunst en ook de stijl waarin de tekeningen van Akkerman zijn uitgevoerd is weinig ver nieuwend. De historische ge bouwen, de pittoreske plekjes, de pijpen van het Gemeente lijk Energiebedrijf of de nieuwbouw van de Koninklij ke Bibliotheek zijn realistisch weergegeven. In een losse tekentechniek worden niet zozeer details met een fotografische precisie uit gewerkt, maar op een schets matige manier aangegeven. De in"de kunsT tekeningen waarbij het lijnen spel een accent krijgt, of wan neer een gemengde techniek wordt gebruikt, ontstijgen het niveau van het stadsgezicht als illustratief plaatje. In andere tekeningen ligt de nadruk op het pittoreske aspect van de stad en wordt de initimiteit van oude prenten benaderd. Het zijn juist de stijl en het on derwerp die Akkerman met zijn werk voortdurend ter dis cussie stelt. Tijdens zijn oplei ding werkte hij in diverse stij len en technieken en liet zien wat één persoon kon maken. Daarmee plaatste hij vraagte kens bij de persoonlijke stijl van een kunstenaar en leverde hij kritiek op kunstenaars die hun stijl aanpassen aan trends Zijn schilderijen met felle kleuren, zowel abstract als fi guratief, werden goed ontvan gen en opgenomen in het kunstcircuit. Zijn succes leek meer te maken te hebben met de gevoeligheid van zijn bege leiders voor kunsthistorische trends dan met interesse voor zijn persoonlijke ontwikkeling in de kunst. Nadat hij in 1980 zijn grote kosmische beelden voltooide, begon hij aan een serie por tretten en zelfportretten. Van af die tijd liet dat traditionele thema hem niet meer los. De stabiliteit in onderwerp leidde tot experiment met de tech niek. Het resultaat is zo'n zes- i tig zelfportretten in diverse sche stijl plaatst hij mensen te stijlen. Bovendien werkte hij gen een architectonische ach Ed van der Kooy Grafiekwinkel Inkt (Prinse- gevangen gehouden door de gracht 16) heeft tot 7 septem- streng doorgevoerde ruimtelij- ber een tentoonstelling, ke omlijsting. Titels als „Al- Ed van der leen" en „Bedreiging" spreken Kooy te zien zijn. Er hangen voor zich zelf. De aanzet tot enkele droge naald gravures abstractie werd door Van der uit 1981 en 1982, maar het Kooy niet voortgezet. Om de meeste werk is van recentere datum. Hierbij verving hij de mogelijkheden van de archi tectuur in zijn grafiek onder Ed van der Kooy, „Man met oude man", 1983, ets. in de openlucht aan zijn pente- keningen van Den Haag. De stadsgezichten zijn een eerbe toon aan „De Baby der We reldsteden". tegenwoordig de achtergrond gedetailleerd uit. Met gevoel u voor lichtwerking weet hij de- tergrond. Zij ouder werk toont zelfde vervreemding als in zijn kamers, die tot geometrische vroegere werk op te roepen, lijnpatronen zijn geabstra- Zijn stijl wordt gekenmerkt door fijne arceringen en scher pe zwart-wit contrasten. De persoon op de voorgrond - mannen met de kraag hoog opgeslagen of met de handen nonchalant in de zakken - kij ken altijd het beeldvlak uit, waardoor zij weinig te maken lijken te hebben met hun ar chitectonische omlijsting. Hun menselijkheid verstard door de kale ruimten. Op enkele prenten blijft van de persoon niets anders over dan twee bungelende voeten in de lucht. Deze speelse en soms macabe re accenten prikkelen de fan tasie van de kijker. INGRID VAN SANTEN Flairck met orkest naar Voorschoten VOORSCHOTEN De groep Flairck geeft in september met het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Jan Stulen zeven populaire concerten, waarvan een in de Voorscho- tense sporthal De Vliethorst. Dit concert wordt gegeven zondagmiddag 4 september en begint om half drie. Het hele programma is Spaans getint, op het openingsnum mer na, gespeeld door het NPO: „Die Schöne Galathee" van Franz von Suppé. Hierop volgen van Rimsky Korsha- koff Capriccio Espagnol, van Farid el Atrache/Erik Visser Arabesk, van Visser Aoife, Gevecht met de Engel deel 3 en Circus en van De Falla De driekanten steek. Een groot deel van de opbrengst gaat naar het.Rode Kruis. AMSTERDAM Op weg naar een repetitie voor de mu sical Evenaar van Jos Brink in het Amsterdamse theater Car ré is de 73-jarige actrice Geor gette Hagendoorn onlangs uit de tram gegooid en daarbij ernstig ten val gekomen. De actrice, die languit en ver doofd op straat bleef liggen, kreeg eerste hulp van een ver pleegster die daarna de GGD waarschuwde. De actrice kan zich herinne ren dat een stel jongens haar met stevige duwen uit de tram gooiden, waarna zij een ge kneusde arm en een gekneus de heup opliep. Georgette Ha gendoorn, die als vitaal en ij- zersterk te boek staat, ging niet naar huis, maar spoedde delen. Met een arm in een mi tella en met een zere heup zet te zij de repetities voort, zij het iets voorzichtiger dan nor maal, om tijdens de première weer de oude te zijn. „Maar ik durf geen tram meer in", ver telde zij later. „Afschuwelijk om op klaarlichte dag gewoon uit de tram te worden gegooid. zich naar Carré, waar zij zich Terwijl ik met die jongens door een masseur liet behan- geen woord had gewisseld" tend hierop een lezing geeft. EINDHOVEN Liefhebbers van science fiction uit de Be nelux ontmoeten elkaar van 2 t/m 4 september in het Eind- hovense Hotel de Cocagne voor een conventie, die dit jaar voor de tiende keer wordt ge houden. Deze ontmoeting „X- Con" wordt geopend door Chriet Titulaer. die aanslui- Vervolgens worden in acht za len tal van onderwerpen be handeld op het gebied van science fiction en fantasy. Behalve Titulaer zijn uitgeno digd de Britse schrijver van SF Brian W. Aldiss en de Ne derlander Wim Gijsen, die de afgelopen drie jaar vier SF-ti- tels produceerde. Gerben Hel- linga leidt deze dagen een workshop voor aankomende SF-schrijvers. De bijeenkomst is georganiseerd door het Ne derlands Contactcentrum voor Science Fiction, in 1965 opge- Reddingsactie voor bronzen engel in Rome ROME De Romeinse dienst voor monumentenzorg heeft een plan opgesteld voor de redding van de bronzen engel die sinds 1752 de Engelenburcht in Rome bekroont. Het beeld van de Vlaamse beeldhouwer Peter Anton Verschaf feit, destijds voor paus Benedictus XIV vervaardigt, dreigt van de koepel van het middeleeuwse gebouw te storten. Volgende maand wordt met de restauratie begonnen van het vijf meter hoge beeld, dat uit 30 gegoten stukken bestaat. Voorjaar 1985 moeten de werkzaamheden zijn voltooid. Autobiografische film Ewtoeshenko MOSKOU De Russische dichter Ewgueni Ewtoesjenklo, het enfant terrible van de Ruissische letterkunde in de jaren zestig, maakt zijn eerste avondvullende film. Het gaat om een werk van autobiografische aard, dat speelt in het begin van de Twee de Wereldoorlog. Ewtoesjenko speelt in deze film, getiteld „Kleuterklas", de rol van een geheimzinnige schaker. Voorts treden enige Russische beroepsacteurs op en de Oostenrijker Klaus Maria Brandauer. Ewtoesjenko, vorioge maand vijftig geworden, kwam destijds in het nieuws door zijn anti-conformistische optreden en vooral omdat hij het in 1974 opnam voor de in ongenade gevallen Alexander Solzjenitsyn. Sindsdien volgt hij echter de partij- koers. Hij is thans een van de meest populaire dichters in Rus land. fiets en kleding meer. „Het moet gek gaan als ik als natio naal kampioene achtervolging straks geen nieuwe sponsor kan vinden. Daarom zijn de prestaties op de komende WK natuurlijk ook erg belangrijk". Is Monique Kauffman nu he lemaal voor het schaatsen ver loren. „Ik blijf natuurlijk ge woon schaatsen. Het is een goede voorbereiding voor het fietsen. En ik probeer ook zo hard mogelijk te schaatsen. Ik HU hoef, nu ik niet meer iAm kernploeg zit, niet meely hard te trainen om de anjaai dames bij te houden. Dat ter, ik althans. Het was voorpi. een teleurstelling, dat ik"* in de kernploeg werd opjp1*1 men. Aan de andere kant», Al je natuurlijk niet alles heljtegl Uiteindelijk moest ik tochLa de keus maken. Al is schaiu0 mij net zo lief als het wieP nen. rP11 ARTHUR VAN RIJS#J"C ADVERTENTIE En vergeet ook het Cijferspel nie LEIDEN De Hazers- iwoudse Brigitte van der Maarel heeft zich weer de sterkste getoond bij de C- dames. De door de regen een dag uitgestelde finale van het Leidse Hout toer nooi tegen Hetty Bosch werd door de De Munnik speelster met 6-3, 6-4 ge wonnen. In Zoeterwoude is het C en D- toernooi van start gegaan. Ha rold van Offeren is de plaatse lijke favoriet, die als eerste ge plaatst is bij de heren in C. René Cardinaal, Dick Zaad- noordijk en Patrick Chin a Fung volgen de Zoeterwoude- naar op de plaatsingslijst. Bij de dames gaat Joan Zonne- vyle als favoriete van start. Tiny van Velzen staat tweede genoteerd. In het rendubbelspel C wordt eei nale verwacht tussen de binatie Wim van Dilst/P van Hagen en het koppel I Jan Salman/Leo van Toi ren. De mixed moet een o winning op gaan leveren i Cynthia Volten en Peter Paridon voor Diana en R Euser. cjDE In D staat Stompwijker CL van Santen het hoogst ger teerd. Marc Euser, Cees 20 S Velzen en Marcel van Gd ..H moeten eveneens tot de k£©kt hebbers gerekend worden.la' f de dames voert Ariënne £inn het deelnemersveld aan. I&n 1 nadette Kortmann, Ineke 'deb der Ploeg en Florike Westlihot nemen ook beschermde pk di( ties in. loon ovar £ndf fl mi „De lling 28 K liitbï srde r Be En niet alleen bij het begin. Want Demmenie is het gehele jaar door üw speciaalzaak voor: kantoorartikelen schrijfwaren schrijfmachines vulpennen tekenartikelen kado-artikelen Demmenie <§L Leiden Haarlemmerstraat 167-171 Tel. 071-141063 inde ison ÜW V onk€ ier) Is, o i, die eten het ;t, st It uit 55 D ps-n t mi i het ber< Mas lump Ichaf longe Ir uit Ie d'l Ins, I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12