Fietsregenlaarzen CONSUMENTENINFORMATIE £eidóe(3oiMMit DINSDAG 23 AUGUSrÜsl983 PAGINAK formule Vooral meisjes worden beklaagd om jeugdpuistjes Nieuwe Golf: verbeterde versie van oude succes- Nieuwe mode lijkt wel in de rouw te gaan do u T Sportieve mannenmode Het is nu nog moeilijk voor te stellen, maar er komen weer dagen (weken) dat het overvloedig zal regenen. Naast de uitge breide regenkleding voor de fietser zijn er nu speciale lichtge wicht nylon regenlaarsjes op de markt gebracht (Agu, Alk maar), te dragen over de normale schoen of laars. Door middel van een ritssluiting makkelijk aan en uit te trekken. Water dicht. Een verstelbare elastieken kuitband zorgt ervoor dat ze op hun plaats blijven zitten. Door het lichtgewicht materiaal gemakkelijk in de jaszak mee te nemen. Verkrijgbaar in de meeste fietsen- en sportzaken, in de maten 36 t/m 45, voorlopig alleen in de kleur donkerblauw. Prijs f 39,50. Nog een dikke maand, dan gaan in Frankfurt de deuren weer open van de Internatio nale Automobil Ausstellung, de traditionele gelegenheid om het „modeljaar 1984" te presenteren. Een belangrijke tentoonstelling, omdat de toonaangevende Duitse auto industrie altijd wel zorgt voor een nieuw model van de een of andere veelverkochte auto. Deze keer heet het hoogte punt van de show Golf, ofte wel de opvolger van de auto die Volkswagen weer groot maakte. Het is een oud verhaal: er is niets spannenders dan het ontwerpen van een opvolger voor een zeer succesvolle auto. Negen jaar draait de VW Golf nu mee en nog steeds is het een zeer populai re auto. Daarom zal de Golf- II het even moeilijk hebben als de Golf I, die destijds de legendarische Kever moest vervangen. Je kunt twee din gen doen: iets heel anders op de wielen zetten, of het suc cesvolle recept nog verbete ren en aan de laatste ontwik kelingen aanpassen. Negen jaar geleden deed VW volko men terecht het eerste. De Kever dankte toen zijn popu lariteit nog aan traditie en ge wenning, maar was in feite al een achterhaalde auto. Dus bouwde VW een volkomen andere auto, die op alle fron ten beter was. De Golf werd geaccepteerd, na een korte ge- Vooral 's zomers als de kle ding een minder bedekkende rol speelt zijn vetpuistjes een bezoeking. De officiële naam is „acné" en ze komen bij jon gens en meisjes het meest voor in de puberteitsjaren. Liefst in het gezicht, langs de kinrand, op de rug, bovenar men en borst. Het laatste vooral bij jongens en dan ern stiger dan bij meisjes. Vreemd genoeg tilt „de omgeving" er niet zo zwaar aan. Jongens zouden toch minder om hun uiterlijk geven. De algemene opvatting is dat ze er maar mee moeten leren leven en veel sporten. Meisjes worden er meer om beklaagd. Men weet: ze willen er leuk en fris uitzien en acné vormt voor dit ideaalbeeld een lelijke bedrei ging. Typerend is dat 65 pro cent van de meisjes met het euvel naar de dokter stapt en maar 30 procent van de jon gens. Ze generen zich in stilte. Acné is geen ziekte in de me dische zin van het woord en ook geen aandoening van de talgklieren. Wel is het verve lende en soms hardnekkige euvel gebonden aan de se- bumfollikel (het haarzakje waarin het huidsmeer zit). Het gezicht heeft ca. 2.000 fol- likels per vierkante centime ter; daarvan zijn 1.650 vetlus- follikels, die voor de vetheid van de gezichtshuid zorgen, en 350 sebumfollikels die op het voorhoofd en de driehoek van de neus zitten. Ze houden daar soms lelijk huis. Er zijn rond acné nog steeds fabeltjes in omloop. Aan de aandoening liggen drie oorza ken ten grondslag: een syn droom (samenspel van symp tomen): 1. „Seborrhoea", een verhoog de afscheiding van huidsmeer dat zich met afgestoten opper huidcellen vermengt en aan het huidoppervlak als een vetachtige laag of op sterk be haarde plaatsen als schilfers en korstjes verschijnt; 2. hormonale invloeden; 3. bacterièle invloeden. Onrust, agressie Psychische invloeden spelen ook mee, zij versterken de factoren 1 en 2. Bij mannen en jongens is soms sprake van een extreme vetafscheiding. Bovendien hebben de jon gens- en de meisjeshuid een andere samenstelling; de vrouw heeft een zachter vel letje, dat fijner van structuur en harmonischer van opbouw is. De jongen heeft een grove re huid met wijdere en onre gelmatiger poriën. De nek is voor beide geslachten een ge liefde lokatie voor acné, maar hier weer veel ernstiger voor iongens. De behaarde hoofd huid en het achterhoofd zijn specifieke acné-terreinen voor mannen, maar gelukkig zeldzaam. De acné in het ge zicht is zeker bij de jongens erger; dit hangt af van de vet- ftroduktie en de vetsamenstel- ing naast de andere van in vloed zijnde factoren. Boven dien neigt de mannenhuid tot grotere verhoorning dan de vrouwenhuid en biedt dus meer kans op huidonregelma tigheden en puistjes. Onrust, agressie en onevenwichtig heid hebben een slechte in vloed op acné, hetgeen nog versterkt kan worden door roken, drinken en drugge bruik. Bij jongens is deze ten dens groter dan bij meisjes. Dagelijkse douche en geestelijk belastende aan doening, waarvan de behan deling uiterst moeilijk en in gewikkeld is omdat er zoveel factoren aan ten grondslag liggen. Onrechtvaardig ook tegenover de jongens is, dat de reclame voor middeltjes te gen vetpuistjes hoofdzakelijk gericht is op meisjes. De fabri kanten gokken dat hun omzet van de vrouw komt. Reinigen van de huid is goed, mis schien meer op psychologi sche dan op aantoonbare gronden. Er bestaat geen en kel bewijs dat veel en uitge breid wassen zin heeft, maar het geeft psychisch voldoe ning. Het voelt lekker „schoon" aan. Bacterie-doden de zepen moeten echter kri tisch bekeken worden, ze ver nietigen de beschermende li- pidemantel en verhogen de kans op secundaire infecties. Het is voldoende dagelijks een douche te nemen. Juist als jonge mensen be- hoefte hebben tot identificatie Peeling (zichzelf plaatsen) worden ze bezocht door zo'n lichamelijk Reiniging in een instituut (peeling) is een ander hoofd stuk, maar hiertoe krijg je een jongen niet gauw. Het zelf toepassen van zulke peelings is onverstandig; zelfs de be kende Axolon korrelcrème kan door minuscule krasjes in de opperhuid ontstekingen veroorzaken. De feitelijke „behandeling" van acné, zo er al een afdoende aanpak be staat, moet er in de eerste plaats op gericht zijn de uit- voergangen van de huid open te houden en de vochtgraad optimaal te maken (stoomba den, sauna en massages met vette olie zijn goed). Maar de massagevorm mag geen ster ke druk uitoefenen, want die zet juist de acné aan tot grote re activiteit. Aangepaste voe ding is prima; veel rauwkost, gekookte bladgroenten; ver mijd kruiden en scherpe spij zen. Soms werken varkens vlees, boter, chocolade en sterke koffie de acné in de hand. Uitknijpen van de puis tjes is verkeerd. Er ontstaan soms lelijke littekens. Hetzelf de geldt voor krabben aan acné, dat veroorzaakt weer infecties en uitbreiding. Een makkelijk middel voor jonge lui is het papje van „Luvos aarde", een soort masker, ver krijgbaar bij elke drogist en reformhuis. Tweemaal per week opbrengen en kijken of het helpt. Gist De oude huisapotheek schreef gist voor tegen huidonreinhe den en zo'n kuur bewijst nog altijd haar waarde. Tweemaal per jaar vier tot zes weken (desnoods in overleg met de huisarts) een gistpreparaat in nemen en de therapie afron den met een wekelijks gist- masker. In de cosmetica-industrie zijn veel anti-acné crèmes en lo tions te krijgen. Ze variëren van reinigende laits, tot anti septische lotions met een ont smettende- of zuiverende crè me, waarin soms zwavelpoe- der zit. Maar hiervoor dient een estheticienne geraad pleegd te worden. Er zelf op afstevenen om in de parfume riewinkel zo'n, meestal duur, produkt aan te schaffen, is af te raden. Een troost: veel jongelui die in hun puberteitsjaren gebukt gingen onder de pesterige acné kregen later een mooie gladde huid en kunnen zich die jeugdnarigheid nauwelijks herinneren. Er zit verbazend veel raffine ment verstopt in de nieuwe mode. Geen kindvrouwtjes meer in zorgeloze japonnetjes, maar volwassen vrouwen die van achter hun weduwevoile- tje de wereld inkijken, hun toekomst bepalen. De mode lijkt echter wel in de rouw ge gaan. Zoveel donkere tinten, hier en daar wel wat opge licht door kleurtoetsen (au bergine, blauw, grijs), hebben we nog nooit gezien. Ondanks het sombere kleurgamma, dat op „soberheid" lijkt te wijzen, laten de korte, op de knie, bo ven de knie, onder de knie vallende japonnen zoveel te raden van de vrouwelijke vormen, dat feministen ervan zullen blozen. De vrouw heeft zich handig voor feestelijke gelegenheden verpakt in strak om de billen spannende rokken, vaak met splitten opzij of van voren, zgn. voor bewegingsvrijheid, maar in werkelijkheid om het fraaie benenwerk te laten zien. Vandaar de nieuwe beel dige kanten panties, want been is „in". Voor de avond zelfs soms splitten tot de tail le. Wie kan erin lopen, wie wil erin lopen, wie kan het betalen De haute couture leeft weer op. In de Parijse collecties zit ten zelfs japonnen van een ton die grif van de hand gaan. Ondanks de inflatie die Frankrijk teistert, is de omzet van een aantal couturehuizen tot meer dan de helft gestegen (tussen 40 en 60 pet). Mis schien omdat de Italianen de laatste jaren zoveel succes hebben gehad, heeft Parijs alle zeilen bijgezet met dure stoffen, prachtige.borduursels, pailletten en strasz-vuurwerk om weer het visitekaartje van de mode te zijn voor de hele wereld. Je kunt er dan ook met alle muntsoorten terecht. Niet in het minst met die van de Arabische landen. Er is in de haute couture een nieuwe bloei ontstaan: weelderig, rijk, met kleren voor zeer welge- stelden. Mouwen Voor overdag houdt Parijs het stil en rustig. Veel hemdjurk- jes, pakjes, waarbij de inge snoerde taille verdwenen is. De tailleurs reiken tot over de heup en zijn vaak dubbelbrea- WINTERMODE: immens veel zwart, vooral in fluweel en weelderige kanten panties; stoffen; splitten; zware wollen wintermantels; in de Chanel-pakjes minder tweed, meer unistoffen; supervrouwelij- ke lijnen; mouwen: de vrouw gaat in 1983-'84 breedgeschouderd door het leven, vooral bij de mantels; satijnen jakken die over de taille over nauwe rechte rokken vallen; dagkleding wordt gekenmerkt door veel meer: strasz armban den, zilveren kettingen, brede taillebanden, gedrapeerd, van leer of ingenaaid. ted (dubbelknoops) of kimor nomodel. Tunieken doen oolté3 opgeld. Je loopt er lekker il£e en hoeft niet in het splittenP werk te vervallen. De lang(e" broek heeft aan invloed verFc' loren. Mouwen daarentege$en staan in het middelpunt var de mode: banenmouwen dip1^ bol staan, kopmouwen, diepe^ vierkant ingezette mouwen!1"31 Paco Rabanne maakt het er^e' bont met idioot breed opge?0^ vulde mantelschouders, terSIT wijl op de rug van het kle&en dingstuk drie, ook opgevuldef>e* kleurige flamingo's zijn ge'n naaid, die kop en veren kunf31" nen bewegen. Voor de avond breekt de beet- los. Er is een stroom var strasz en pailletten, die schitT teren op zwart fluweel, wanf dat is overweldigend aanwe zig voor het avondfeest. Lux^a, slaat toe en wordt gretig ver|l< kocht. Ook Amerikaans* vrouwen laten zich opnieuvJ door de excessief dure klereii1 verwennen, hoewel de vrou\v van een schatrijke Amerikaaijp^ nst de vraag, wat ze wel ging ko pen, beantwoordde met: „He?ar allersimpelste". En daarin is-ac ook voldoende keus. (T.F.) es Het moderne, gemakkelijk te bedienen en afleesbare instru mentenpaneel van de nieuwe Golf. Ook meer bergvakken. natuurlijk aan elk detail ge werkt. Andere stoelen zorgen voor meer comfort en (nog) meer ruimte voor de achter passagiers, het dashboard heeft meer bergvakken, de benzinetank van kunststof heeft een grillige vorm en vult alle beschikbare ruimte, waardoor de inhoud van 40 tot 55 liter kon worden 'ver groot. De wielophanging werkt nog volgens hetzelfde principe, maar is op vele pun ten verbeterd. Bij meer com fort hoort ook meer uitrus ting, want ook in de kleinere klassen is er tegenwoordig vraag naar pure luxe. Voor de Golf werd dan ook stuurbe krachtiging als extra ontwik keld en uiteraard zijn er voor de hand liggende ingrediën ten als elektrisch bediende ra men en deurvergrendeling. Meer motorkracht Motorisch gezien groeide de Golf eveneens. Het aanbod begint nu niet met 1,1 maar met 1,3 liter en 40 kW-55 pk; in feite was bij de oude Golf de kleinste motor al niet erg populair. De nieuwe 1,3 liter, overgenomen uit de Polo, is overigens ook krachtiger en zuiniger dan de oude 1,3 mo tor. Als nieuwe variant komt er een 1,8 liter carburatiemo- tor bij. Deze 66 kW-90 pk mo tor is een wat afgezwakte GTI-krachtbron, speciaal voor de luxueuzere Golf GLX. Verder wordt de 1,5 li ter motor door een 1,6 liter exemplaar vervangen (uit de Passat), zodat VW het moto rengamma over het complete modellenaanbod gezien wat kan verkleinen. Uiteraard blijft de dieselmo tor, die ooit aantoonde dat ook in een kleinere auto deze type krachtbron voordelig is. Ver der is er vanzelfsprekend weer een GTI en naast het nieuwe GLX-niveau de be kende lagere "uitrustingsni veaus. Zeer binnenkort zullen we de eerste rij-indrukken met de nieuwe Golf mogen opdoen, waarna een veel bete re conclusie over de aange brachte verbeteringen kan worden getrokken. Pulli vest of V-hals tui op een ribbroek of jeans, zie hier de sportieve mannenmode 1983-84. De pulli kan open en dicht worden gedragen, met of zonder das, maar heeft geen puntig kraagje. Het sluit rond de nek (Lacoste). De sportieve man wil makkelijk zittende, comfortabele kleding, eigentijds en stevig. Actief bezig, moeten zijn kleren tegen een h stootje kunnen. Hier uit de Camel-collectie t 1983: links (loshangende leren mouwloos e vest over een shirt met korte, toch opge-1 stroopte mouwen. Geruite short en een F riem. Rechts: sweatshirt met horizontale n streep en lange mouwen, op katoenen broek met diepe steekzakken. Leren jasje over de schouder. (Camel). MOOIE LIPPEN Elisabeth Arden heeft een nieuw huidverzorgingsprodukt op de markt gebracht, dat voor mooier egaal gekleurde gelipstickte lipjes zorgt. Vaak beletten droge lippen (bij hitte en kou- de) de lippenstift goed te „pakken". Er ontstaan droogtelijntjes langs de mond, zodat de lip- I penstift vervagend uitloopt, terwijl de conditie van de lippen zelf niet voor optimale opname i van de kleur zorgt. Visible Difference Lip-Fix met Primilin II is een niet vette crème om vóór het stiften aan te brengen. Het huidgebied van de lippen wordt soepeler; bij herhaald i gebruik worden de verticale droogtelijntjes lieflijk weggestreken; 27,50. Zwart fluwelen rok met voorsplit en zwar te blouse, geheel gepailletteerd. De cein tuur is geborduurd met strasz-steentjes. Los jasje met bontmanchetten. Luxueuze hoed met voile, strasz ornament en wui vende aigrette (Balmain). Een heleboel „been" bij dit donderblauw met zwart gestreepte pak van Lanvin. Lage taille. Een echarpe van zwart flu weel en franje. Zwarte,kanten kousen, die zich niet laten verstoppen. Ronde he renhoed. Weinig broeken in de Franse collectie, maar hier is er dan een. Een pantalon tailleur van Emanuel Ungaro in zwart-wit wol (Dormeuil). Bijpassende witte blouse met (helaas) een vos, die weer in de mode is, geslingerd over de schouder. Courrèges, die ondanks zijn belofte opM de show „met iets geheel nieuws" te ko-Y men, blijft zijn kleine jurkjes trouw. Dit model aan rechte bandjes hangend, be staat uit over elkaar vallende bladeren,Vai afgezet met zilveren pailletten. ME erp Verbeterde stoelen zorgen in de nieuwe Golf voor nog meer comfort en (nog) meer ruimte voor de achterpasssagiers. De zittingen zijn anatomischer gevormd, het steunvlak voor de dij benen is vergroot en de verstelbaarheid is verbeterd, zodat ook langere bestuurders nu ontspannen kunnen zitten. Gardin heeft 240 verschillende mo Hier een nauw toelopende zwarte Ion, en tuniek zonder mouwen, maar met enorme „armsgaten" tot bij heup. Dubbelknoops jacket, wat veel de mode voorkomt. Een maatje groter We moeten dus niet letten op het uiterlijk, dat nogal teleur stellend overkomt een wei nig fantasievolle face-lift van het oude model. Je kunt wel zeggen dat het uiterlijk alleen op praktische gronden is ver anderd, en dan nog zo weinig mogelijk in verband met de herkenbaarheid. Die prakti sche voordelen bestaan uit een veel betere stroomlijn (Cw 0,34) en een grotere ach terklep. Pas naast een oude Golf is duidelijk te zien, dat de opvolger een slagje groter werd, met 7,5 cm meer wiel basis en 17 cm meer lengte. Ook de spoor- en carrosserie breedte namen toe, dat alles om meer ruimte voor (met name achter-)passagiers en bagage te scheppen. Verder is Diepzwarte wollen jas met hoge opgerim- pelde schouders, waaruit enorme aange- rimpelde kopmouwen groeien. Lengte: ver over de knie tot aan de met knoopjes gesloten laklaarzen (Balmain). het eerste gezicht bij de Golf dus geen spectaculaire wijzi gingen, maar een aanpassing aan de heersende vraag naar meer ruimte en comfort bij een zo laag mogelijk verbruik. De grillig gevormde kunststof brandstoftank van de nieuwe Golf (vooraan) benut elk vrij hoekje, waardoor de inhoud kon worden vergroot van 40 naar 55 liter. Boven de oude tank. wenning, en promoveerde zelfs tot voorbeeld voor de ge hele autobouwende wereld. Ook nu is die Golf in pricipe nog niet achterhaald, al zijn de eisen van de automobilist in negen jaar wel wat ver schoven. Wederom terecht kiest men in Wolfsburg nu voor de andere methode: aan passen en verbeteren van het succesvolle oude recept. Op

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10