ME Afrikaans muziekfestival was uitputtend gebeuren Camera klaar Opname Japans oorlogstribunaal op film publiekstrekker Ron van de Werf wint sprietloopwedstrijd 99 KUNST /BINNENLAND Ccidóc Somant MAANDAG 22 AUGUSTUS 1983 PAGINjnJ) „Den Haag Vandaag" in nieuw seizoen elke maandag HILVERSUM De parlementaire rubriek van de NOS „Den Haag Vandaag" zal in het nieuwe seizoen elke maandag op televisie verschijnen. Behalve verslag van de gebeurtenissen in het parlement, zal in deze uitzending ook achtergrondin formatie over sociaal-economische vraagstukken worden ge geven. Dit stelt de Raad van Beheer van de NOS voor in het winterschema 1983/1984. De Programmaraad Televisie van de NOS heeft in het verleden herhaaldelijk aangedrongen op uitzendingen op maandag van deze rubriek. De Raad van Be heer heeft dit verzoek nu overgenomen. De aanbeveling voor achtergrondinformatie over sociaal-economische vraagstuk ken is onder meer van de Sociaal-Economische Raad (SER) afkomstig. Een andere noviteit in het winterschema is het on der één noemer brengen van verschillende NOS-rubrieken. De rubrieken „Artsenij", „Ot en Sien", „Horizon" en „Oogst in Beeld" keren als zodanig niet meer terug op de televisie. Onder de voorlopige titel „Mens en werk" verschijnt een rubriek die zich richt op de werkgelegenheid. Zarah Leanders landgoed te koop STOCKHOLM Zarah Leanders landgoed „Loenoe" ten zuiden van Stockholm is te koop. De kinderen van de twee jaar geleden overleden filmac trice en zangeres vragen voor het 21 kamers tellende huis zeven miljoen kronen, dat is 2.5 miljoen gulden. De ster van UFA-films als „Zu Neuen Ufern" en „Es War eine Rauschende Ballnacht" en chansons als „Du solist mir nie mehr Rote Rosen schenken", „Der Wind hat mir ein Lied erzaehlt" en „Gebundene Haende", had het land goed in 1939 gekocht voor 350.000 kro nen (f. 120.000,-). Bij het huis zijn 100 hectare akker- en grasland, 250 hectare bos, twee dorpen, vijf vakantiehuizen, viswater en talrijkje eilandjes. KRAKATAU - 100 JAAR NA DE UITBARSTING AMSTERDAM Het Tropenmuseum in Am sterdam opent 24 augustus een tentoonstelling ter herinnering aan de grote uitbarsting hon derd jaar geleden van de Krakatau, het vul kaaneiland in de zeestraat tussen Java en Suma tra. De eruptie van de reeds lang doodgewaande vulkaan vond plaats op 26 en 27 augustus 1883. Vloedgolven van 35 meter hoogte overspoelden de kusten van West-Java en Zuid-Sumatra waardoor meer dan 300 dorpen en steden wer den weggevaagd of verwoest. Bij de ramp kwa men 36.000 mensen om het leven. De invloed op het milieu was tot op duizenden kilometers van de vulkaan te merken. In een bioscoopzaaltje worden authentoeke filmopnamen getoond van een reeks latere uitbarstingen van de Krakatau in de jaren 1927 tot 1930. De tentoonstelling duurt voort tot 9 januari volgend jaar. Kunsthistoricus Pevsner overleden LONDEN Sir Nikolaus Pevsner, de Britse kunsthistoricus van Duitse afkomst, is eind vorige week na een langdurige ziekte op 81-jarige leeftijd in Hampstead bij Londen overleden. De in 1902 te Leipzig geboren Pevs ner studeerde kunstgeschiedenis in Leipzig, Milnchen, Berlijn en Frank fort. Daarna was hij van 1924 tot 1928 assistent-conservator van het mu seum in Dresden en vervolgens van 1928 tot 1933 docent aan de universi teit van Göttingen, waar hij zich speciaal bezighield met de Engelse kunstgeschiedenis. Na het aan de macht komen van de nationaal-socialis- ten week hij uit en vestigde zich in 1934 in Engeland. Daar gaf hij van 1942 tot 1945 „The architectural review" uit. Daarna was hij hoogleraar aan de universiteiten van Londen, Cambridge en Oxford.Hij schreef tal van werken op kunsthistorisch gebied. In Duitsland publiceerde hij een boek over de barok-bouwkunde van Leipzig en een werk over de Ita liaanse schilderkunst van het eind van de Renaissance tot het einde van de Rococo. In Engeland volgden nog vele publikaties, waaronder zijn hoofdwerk ,The buildings of England' in 46 delen (1951-1974).In 1969 werd hij in de Britse adelstand verheven wegens zijn verdiensten voor de beeldende kunsten en de architectuur. Hij kreeg vele onderscheidingen, waaronder 13 ere-doctoraten. Zwemmen en wielrennen uitvoerig op radio en tv HILVERSUM Studio Sport van de NOS geeft de komende week uitgebreide televisiebeel den van de Europese zwem- kampioenschappen in Rome. Verslaggevers zijn Rob Kerk hoven en Harry Vriend. Van avond wordt op Ned. II om 17.55 uur begonnen met o.a. de 100 meter vrije slag dames. Tot en met zaterdag verzorgt de NOS nog elf uitzendingen in afwisseling op Ned. I en Ned. II. Ook op de radio krijgt het zwemfestijn ruime aandacht met verslaggeving van Walter Tiemessen. Daarbij zal de NOS niet alleen gebruik maken van haar eigen programma „Langs de Lijn" op woensdag (Hilver sum 1, 20.03-23.00 uur) en op zaterdag (Hilversum 1, 20.30-22.00 uur), maar op de overige dagen ook "inbreken" in de zendtijd van andere om roepen. Op de televisie maakt de NOS verder veel ruimte vrij voor het verslaan van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan in Zü- rich-Oerlikon, die van dinsdag tót en met zondag worden ge houden. Zij bijt morgen op Ned. II om 22.45 uur de spits af met een reeks van uitzen dingen op de twee zenders. De laatste beelden van het evene ment zijn zondag te zien op Ned. I om 19.00. Op de radio geeft de NOS deze week dage lijks een verslag van de wie lerkampioenschappen. Behal ve van haar eigen programma "Langs de Lijn" zal zij ook hier gebruik maken van zend tijd van andere omroepen. Op woensdag (Ned II, 22.45 uur) en vrijdag (Ned II, 22.45 uur) is er in extra uitzendingen een televisie-verslag van atletiek wedstrijden in Zürich en Brus sel. In eveneens extra uitzen dingen op zaterdag (Ned. I, 18.00 uur) en zondag (Ned. II, 14.15 uur) komt de Grand Prix in Zandvoort aan bod. Werktheater naar Berlijn AMSTERDAM/BERLIJN De Berlijnse schouwburg heeft het Amsterdamse Werkteater uitgenodigd voor een gastopt reden van 3 tot 11 september in West-Berlijn. Het Werktea ter geeft een uitvoering var het soloprogramma „Jij bent mijn moeder" van en met Joop Admiraal. Vader rijdt zoon over LEIDSCHENDAM Een 12- jarige jongen uit Spijkenisse is vanmorgen omstreeks acht uur zwaar gewond geraakt. De jongen raakte onder de wielen van een graafmachine die door zijn vader werd bestuurd. Daarbij werden zijn benen verbrijzeld. De graafmachine bevond zich op de lijnwerk- plaats van de Nederlandse Spoorwegen aan de Westvliet- weg in Leidschendam. De ma chine wilde niet starten er werd door een vrachtwagen opgetrokken. De jongen be vond zich tussen tractor vrachtwagen waar hij vern delijk iets met de sleepkabel deed en werd verrast door de graafmachine. Het slachtoffer is overgebracht naar zieken huis Antoniushove in Leid schendam. Surakata Koite bespeelde onaangetast door Westerse invloeden authentieke muziek op zijn vriendelijk klinken de, harp-achtige Kora, een instrument met 21 snaren. DELFT Afrikaanse pop lijkt in Europa en dan vooral in Nederland de nieuwe (muzikale) trend te worden. Na de disco en andere Westerse amuse mentsmuziek, waarop goed viel te dansen, richt de belangstelling zich mo menteel op de Afrikaanse drumgeluiden die zijn te rug te horen in muziek zo als de Afro-beat, de Juju en de Bini. De twee kleine Amsterdamse pop-„tempels" de Melkweg en Paradiso spelen handig in op de nieuwe gril en bezorgen zo heel wat Afrikaanse muzikan ten een aardige belegde boter ham. Of deze explosie echt zal doorzetten, is echter de vraag. De Afrikaanse muzikanten hebben namelijk nog een lan ge weg te gaan voor ze zich de nieuwe „popgoden" van de Europese hitparade mogen noemen. Dit werd zaterdag duidelijk op het eerste „Afri can Music Festival" in het DHC-stadion in Delft. Het evenement dat van twaalf uur African Music Festival, zaterdag DHC-stadion in Delft met o.a. Roots- Anabo, Surakata Koite, Busi Mhlon- go, Manu Dibango en Xalam. 's middags tot half twee 's nachts duurde, liet horen dat er muzikaal niet veel nieuws is onder de zon. Ofwel dat al heel veel Afrikaanse klanken in Westerse muziek verwerkt zit en dat is natuur lijk niet onlogisch gezien het koloniale verleden van veel Westerse landen. Taal Het grootste probleem is ech ter de taal. Veel van de groe pen, die in Delft het podium betraden, zongen in hun eigen dialect en deze is voor veel (zo niet alle) Nederlandse oren onverstaanbaar. Daarom ook lijken de Europese hitparades en daarmee de doorbraak ver weg voor deze groepen. De Afrikaanse muzikanten die in het verleden enige bekendheid en succes kregen, zongen in het Engels. De groepen, die op het festijn optraden beheersten veelal maar ten dele het Engels of het Frans waardoor het voor het publiek dat overigens volop genoot een raden was waar de nummers over gin gen. Heel af en toe was er een gebrekkige uitleg over de strijdliederen en andere au thentieke nummers die (met moderne instrumenten) wer den gebracht, maar die was niet voldoende om je echt in te kunnen leven. Met de zon hoog aan de hemel was dat echter een overkome lijk probleem. Met de ogen dicht, liggend op het gras en een koel drankje in de buurt was er weinig fantasie nodig om je in Afrika te wanen. Thuis met de plaat op de draaitafel gaan echter andere factoren spelen en is die ver staanbaarheid wel gewenst. Het was de organisator echter niet te doen om hitparade-suc ces voor de groepen te force- Voor Oko Drammeh beteken de het festival een eerste stap naar culturele uitwisseling. Daarom ook organiseert hij volgend jaar een tweede festijn en dat is een goed streven, want vervelend was het ge- Trommelgeluid Dat rustig luisteren niet altijd mogelijk was, kwam vooral door de (steeds weer opvallen de) trommelgeluiden, die zo nu en dan behoorlijk opzwepend waren. Dan werd de groep, die zich voor het podium had ge nesteld een deinende massa en haalde de bierverkoop nader hand record omzetten. Het festival, waarop voorna melijk groepen te horen waren afkomstig uit West-Afrika, zou bij een herhaling wat minder lange wachttijden tussen de bands moeten hebben. Hoewel er in de pauzes Afrikaanse platen werden gedraaid, is het leuker om een groep in leven de lijve te zien. Daar kom je tenslotte voor. Bovendien zou den er wat minder bands ge contracteerd moeten worden. Het afgelopen weekeinde ble ven de concerten veelal be perkt tot een té korte kennis making. Vooral de groepen die 's middags speelden kregen nauwelijks de kans te laten horen wat ze waard zijn. HANS PIËT TOKIO Een jaar na de herrie rond de verbloe mende nieuwe voorstel ling van de oorlogsge beurtenissen in de Japan se geschiedenisboekeen is de oorlog in de Pacific in Japan weer het brandpunt van een openlijke contro verse. Aanleiding daartoe is „Tokyo Saiban" (Proces in Tokio), de eerste Japanse film over het het proces tegen oorlogsmis dadigers in Tokio dat in 1948 werd besloten met de te rechtstelling van zeven hoofdbeklaagden. Een van hen was generaal Hideki Tojo die tijdens de oorlog premier was. De film is het werk van de bekende regisseur Masaki Kobayashi wiens epos over de Japanse veldtocht in Chi na onder de titel „Barrevoets door de hel" in Europa te zien was. In zijn provoceren de nieuwe film bezint hij zich vanuit een gewijzigd oogpunt over de vraag of Ja pan, gezien de elllende en de vernederingen die het land door de Verenigde Staten en hun bondgnoten werden op gelegd, niet eerder als slacht offer dan als dader moet worden beschouwd. De 38e verjaardag van de Japanse capitulatie plaatst „Tokyo Saiban" in de actualiteit. Dat alleen verklaart echter niet de populariteit van de vier en een half uur durende film die de eerste zes weken na het uitbrengen ruim 700.000 kijkers trok. Onder hen zijn verrassend veel jongeren die op school wel veel over het shogunaat en de samoerai le ren, maar nog steeds weinig over het jongste verleden van hun land. Treffend zijn beelden die in lange passages ingelast wor den, zoals Japanse meisjes die voor aanrukkende Ame rikaanse soldaten zelfmoord plegen, het door Amerikaan se bombardementen ver woeste Tokio, herhaaldelijk de kernaanval op Hiroshima en als veelbetekende, op de werkelijkheid vooruitlopen de slotreeks beelden waar mee het wapen van de aan klager tegen hemzelf wordt gekeerd: een naakt Vietna mees meisje dat wegvlucht voor Amerikaans napalm- vuur. „Het oorlogsmisdadi- gersproces in Tokio was vol kenrechtelijk zeer omstreden en laat ook uit geschiedkun dig oogpunt heel wat vragen onopgelost", zo becommenta rieerde Kobayashi zijn film waarvan de boodschap op niet-kritische kijkers zo overtuigend overkomt omdat hij als een zuivere documen taire is opgevat. HAZERSWOUDE Ron van de Werf is zaterdagmiddag winnaar geworden van de wedstrijd boegsprietlopen over de Hogeveense Vaart, in de Groenendijkse volksmond be ter bekend als Molenvaart. Van de Werf liet de beste tijd voor zich afdrukken, toen Hans de Boer en Ben de Roo genoemde vaart heen en terug droog hadden „overgewan- deld". Uiteindelijk werd De Roo tweede en De Boer derde. Matthieu van Wieringen, die donderdag de boegsprietloop- wedstrijd over hetzelfde water had gewonnen en toen beslag had gelegd op de wisselbeker, kwam er zaterdagmiddag in de Hazerswoudse buurtschap de Groenendijk niet aan te pas. Nog voordat de finalewedstrij den waren begonnen, kon hij de douche al opzoeken. Deze wedstrijden rond en bo ven de Hogeveense Vaart wer den gehouden in het kader van het vijfentwintigjarig be staan van speeltuinvereniging De Groenendijk. Uiteraard werden er voor de jongste jeugd verschillende wedstrij den op touw gezet: straatteke nen, schatgraven, een biervil- trace, hardlopen met hinder nissen en een groot aantal an dere spelletjes. De ouderen werden vooral zaterdag inge zet, toen een groot aantal Oud hollandse spelen zoals kuipje steken, zak slaan, touwtrekken en kruiwagenraces aller aan dacht vroegen. Jongen veroorzaakt frontale botsing KATWIJK Een 7-jarig Kat- wijkertje heeft gisteravond omstreeks half zes een frontale botsing veroorzaakt op de Boulevard ter hoogte van de Voorstraat in Katwijk. De jon gen reed plotseling met zijn fiets van het trottoir af. Een 38-jarige Rotterdammer njoest hem ontwijken met zijn auto en kwam daardoor op de ver keerde weghelft terecht waar na hij frontaal botste tegen een tegenligger, een 39-jarige Rijnsburger. De jongen werd lichtgewond en werd met hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Beide auto's werden beschadigd, maar de bestuur ders liepen geen verwondin gen op. Vrouw verkracht LEIDEN Een 22-jarige vrouw heeft gisteren bij de po litie aangifte gedaan wegens verkrachting. De vrouw zwaaide in de nacht van zater dag op zondag een kennis uit. Toen de kennis wegreed, do ken plotseling twee onbekend gebleven mannen bij haar wo ning aan de Rijnsburgerweg op en duwden de Leidse naar binnen. Eén van de twee ver- Een andere 22-jarige Leidse heeft tegenover de politie ver klaard dat zij zaterdag in de Leidse Hout door een onbe kend gebleven ongeveer 17-ja- rige jongen is aangerand. De jongen had haar onzedelijk be tast en ging ei mer vandoor. SUSKE EN WISKE DE HIPPE HEKSEN 'In het land van ia$m tn Minden /i dit it lanMt naihl tn m hunnen illt rrttli sprthtn fQii lm homt uhtr ptrtmpMk van ainitr dit jluwrm rlnil tr rui. btvrui van lui leiwur. r~ (waanchi/nli/lt lira? htm J (Udl tt erachter (Oal weet (die iluier te zien \th met V IK zou mij daar met wtfen tiarwtl Vakantie: lekker even bijko men, in eigen land of ergens over de grens. Neem dan de camera, om alle hoogtepunten vast te leggen. Maar mis schien heeft u uw fototoestel al een poosje niet gebruikt, en dan is het alleszins nuttig voor u op reis gaat een kleine inspectie uit te voeren. Hier onder leest u waar u op moet letten. Batterijen De huidige camera's zijn inge nieuze apparaten, wondertjes van moderne techniek. Ze verbruiken maar weinig stroom, die meest door minis- cule batterijen geleverd wordt. Zo'n batterijtje gaat ongeveer een jaar mee. Om onaangename verrassingen tijdens de vakantie te voorko men is het verstandig om de batterij te laten testen. Uw fo- tovakhandelaar heeft daar speciale apparatuur voor en kan nameten of er nog genoeg stroom in zit. Neem wanneer u dit gaat doen ook uw flitser mee, zodat de batterijen daar van eveneens nagemeten kunnen worden. Wazige foto's zijn nooit leuk. U kunt dit voorkomen door de camera regelmatig stofvrij te maken. Hiervoor bestaan handige blaaskwastjes en klei ne spuitbussen met geperste lucht. Vergeet het interieur niet! Voor het schoonmaken van de lens kunt u gebruik maken van een speciale vloei stof. Doe enkele druppeltjes hiervan op het midden van de lens en wrijf dan met lenspa pier van het midden uit naar de randen. Doe dit wèl voor zichtig. Is uw fototoestel weer goed schoon, geef het dan de nodige bescherming. Doe er een paraattas omheen of stop het in een kleine fotokoffer of -tas waar ook alle accessoires in kunnen. Tijdens de vakantie wordt de camera veel gebruikt. Dan is het raadzaam af en toe even te kijken of er geen zandkor rels of stof op en in de camera zijn gekomen. Om de lens tegen stof en krassen te beschermen kunt u er een UV-filter opzetten. Dit filter houdt bovendien het UV-licht tegen dat een blauw waas op de foto kan veroorza ken. UV-licht is het sterkst in de bergen en aan het water. Het filter kunt u altijd op de camera laten zitten, het is zelfs kleurloos. Een ander fil- ter, het sky-lightfilter heeft dezelfde werking, het is al- leen licht getint waardoor de kleurweergave van uw film iets warmer wordt. I Tot slot nog een wenk: Laat uw fototoestel nooit in de zon liggen. De hitte kan nadelige invloed hebben op de film en dus op uw kostbare vakantie herinneringen. En dat zou zonde zijn, want met uw va- ÏSS8&SJ J1 1 kantiefoto s legt u alle beleve- Voor camera's met een dure zoomlens zijn handige heuptas- nissen vast zodat u er later jes In de handel. ook nog van kunt genieten. Amerikaan gewond in Rijnsburg RIJNSBURG Een 55-ja Amerikaan raakte zaten avond gewond toen hij Rijnsburg door een brom ser werd aangereden. De moest met hoofdletsel naar AZL worden vervoerd. De jarige bromfietser uit, burg haalde de man, di fiets zat, omstreeks negen op het fietspad van de Noi f wijkerweg in. De fietser v/ plotseling uit en kwam raking met de brommer. D bij kwam de Amerikaan Vest- iijna irodi ands indei lat e naar Frisse lucht vooch,0>- val. Noordwijkse stoplichten o|EJIL\ lan fing. NOORDWIJK Frisse life was afgelopen weekend i om de stoplichtinstallaties Noordwijk aan de gang te ll den. Al vrijdagmiddag bleji verschillende stoplichten meer te werken. Eén agenten ontdekte dat doorii openzetten van de deuije van de automaten, de appii tuur afkoelde en v maal werkte. Toen de tenj ratuur 's avonds afnam, de storingen voorbij. Zater<£' morgen begonnen de i heden echter weer. een woordvoerder Noordwijkse politie is ditL nooit eerder voorgekomen.L politie overlegt vandaag fc de fabrikant van de stoplL ten over de mogelijke oorzL van de storingen. in Frontale botsing WASSENAAR Drie en uit Arnhem zijn g iddag omstreeks kwart er gewond geraakt bij frontale botsing op de Ri straatweg ter hoogte Kerkeboslaan in Wassei De auto, waarin de zaten, werd bestuurd door 56-jarige vrouw die een 74jvord rige en een 80-jarige vrouw|chill passagiers had. De vrouw rjien. in de richting Leiden en stizijn de om onduidelijke rederiie j naar links, waarbij ze opde verkeerde weghelft terecoem kwam. Daar kwam z( in botsing met de autc 26-jarige man uit Alkmaar] vrouwen werden voc deling overgebracht kenhuis Bronovo in Den Hi De bestuurster liep hoofdli op, de 74-jarige passagiere gebroken heup. Beiden den opgenomen. De 80-jai passagiere kon na behandel het ziekenhuis weer verlaj De Alkmaarder bleef deerd. Beide auto's i zwaar beschadigd. Wateroverlast in Noordwijk w. NOORDWIJK Een enorme regenbuien zorgJj gistermiddag voor watero\ last in Noordwijk. Enk p$! kruispunten moesten afgesloten omdat het de rioleringsputten de weg spoot. In de Hoofdstraat 1 2 5 een aantal kelders onder ter. De brandweer heeft gel pen bij het leegpompen, gasten doken daarop auto richting huis. De Paral boulevard, Duinwetering het kruispunt Oude Zeeweg Rembrandtweg waren echL__ afgesloten door de waterovQg last. Hierdoor ontstonden flp^ wat opstoppingen. Volgens t politiewoordvoerder dreven5 putdeksels door de kracht ray het water vanuit het riool «J? a meter boven de putten I Rond vier uur waren de gr0?'9] ste problemen opgelost. P h t Horst Bingel stadsschrijveÊ Rir van Ui. Offenbach FRANKFURT De W(^St duitse schrijver Horst Binf is met ingang van 1 oktoE voor twee jaar benoemd r .stadsschrijver' van Offf bach, een stad van ongevW 100.000 inwoners in de Wdingl duitse deelstaat Hessen. jht Aan deze functie is behaP' huisvesting in de „Büchj turm" een jaargeld 44.000 mark (ongeveerl11 45.000) verbonden. Binl heeft tot taak „actief aan culturele en literaire lev van de stad deel te neme p'^ Voorgangers van hem waiSW; Hans-Christian Kirsch (F ,jd^ derik Hetmann) en Hannes er Juritz. en.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 8