Belgische topambtenaar na spionage gearresteerd PREI EN SPEKLAPJES Overal jj_)er Spiegel ziet Ongeval tijdens wielerwedstrijd (Soma/nt f van artikel ver koningshuis ^ÖstÊÜropèsë diplomaten uitgewezen Noodweer ontregelt verkeer Prinselijke belangstelling Maandag 22 augustus 1983,74e jaargang no. 22660 TV-TIPS Eerste aflevering van de zes delige serie over de componist Mozart op Ned. I om 20.28 uur. Om 21.55 uur Brandpunt met interview bisschop drs. J. Bluyssen over huwelijk en sexualiteit. Ned. II om 21.30 uur reportage over het open Nederlandse kampioenschap triathlon. HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minima rond 15, middagtemperatuur rond 25 graden. Zwakke, meest noor delijke wind. De regenskans neemt komende dagen af. Morgen zon op 06,36, onder 20.49. Schevening hoogwater 03,37 en 16.14 uur, laagwater 11.56 en 00.21 uur. Uitgave Wes'erpers, behorende lol Si)tholf Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank. Amro- bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [.[.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui)teweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0,40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW)per maand f 20.41 (uitsl.aul.betahng).kwartaal f 61.25, j. Klachten bezorging: maandag l/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. r Filippijnse oppositieleider in Manilla doodgeschoten Feyenoord geeft visitekaartje af Verder onder meer in Sporttribune: Rinus Michels weg bij FC Köln PSV loopt Excelsior voorbij Wieleramateur Koenders verrassend titel tri athlon Student Bos verrast bij golfstrijd Tweevoudige verbetering wereldrecord hoog springen Noordwijk experimenteert tegen VUC Strafcorner Russen verbaast Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. lenden, NN/DEN HAAG Het Duitse weekblad „Der egel" heeft te elfder ure afgezien van een publica- over het Nederlandse koningshuis. Het verhaal, bedoeld was voor de uitgave van deze week, zou lere gegevens bevatten over de achtergronden van iressies van prins Claus. Of het blad een van de nende weken met het stuk komt, is nog niet zeker. ka^tlacteur Erich Wiedemann Hamburg verschij- ïde weekblad, is in Neder- d geweest om de geruchten de achtergronden van ?ssies van de prins na eken. Der Spiegel, dat i utatie als serieus blad heeft verliezen, heeft het echter juridische gronden i igedurfd het verhaal te Nederlandse regering heeft in druk op Der Spiegel u efend om niet te public deelde de Rijksvoor- itingsdienst vanochtend gevraagd mede. De ambas- in Bonn zou alleen heben :ocht om de voorpublicatie gen ontvangen, zoals die al- op zondag aan een aantal I' geïtl smedia wordt aangeboden, gebeurde niet, omdat er i week geen publicatie het Nederlands Konink- Huis zou volgen, aldus de 3. r verluidt maakt de rege- g zich wel zorgen over mc ijke publicaties in Der Spie Een belangrijke rol speelt irbij dat het dit blad v n 1956 onthullingen deed de invloed, die gebedsge- jeres Greet Hofmans had op tingin Juliana. Deze affaire ïTnne ndde tenslotte uit in is rond de monarchie, irbij er zelfs sprake zou zijn 'eest van troonsafstand a koningin ten gunste a jar dochter Beatrix, igina 6: RVD noemt he chten over koningshuis .llemaal onzin" oeing „viel" ijfduizend meter Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, per kilo Speklapjes, 500 gS?4# 4.48 kilo 35 9S8 albert heijn -ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Een 9-jarige jongen is zaterdag gewond geraakt tijdens de pro fronde in de Merenwijk. Het jongetje stak plotseling de weg over en werd door een auto, bestuurd door een 31-jarige Leidenaar, geschept. Hij werd met hoofd- en inwendig letsel en een gebro ken been naar het AZL overgebracht. Op het gevaarlijke parcours twee rechte stukken met twee gevaarlijke bochten van 180 graden stak het publiek herhaal delijk over (het parcours was slechts op de belangrijkste punten afgezet) ondanks waarschuwingen van speaker Wim van Dui- venbode. De koers werd geneutraliseerd. Door het oponthoud fi nishten de renners in het donker. Onder andere Jan Raas en Joop Zoetemelk hadden reeds onderweg gevraagd of de koers niet kon worden ingekort vanwege het slechte zicht. De 27-jarige John Eradus heeft zaterdag tijdens de wielerwed strijd bij een val een sleutelbeen gebroken. Ook hij werd naar het AZL overgebracht. DEN HAAG Feyenoord heeft na de eerste competi tiedag van de eredivisie meteen de kop genomen. De Rotterdammers wonnen in Volendam met 4-1, mede dank zij twee doelpunten van Peter Houtman. Ajax, dat aanvoerder Dick Schoe naker door een blessure moëst missen, speelde bij FC Utrecht met 1-1 gelijk. PSV zette Excelsior in eigen huis met 3-0 opzij. FC Gro ningen behaalde in Tilburg op Willem II een winst van 4-3, door onder meer twee treffers van McDonald. PEC Zwolle, dat zich door de aankopen van Piet Schrijvers en John Rep da nig versterkte, bleek veel beter dan Haarlem: 3-0. FC Den Haag leed in de eerste divisie een gevoelige nederlaag. In het Zuider park ging SC Cambuur door een score van 1-0 met de punten naar huis. Tegen het einde van de wedstrijd moest de politie een charge uitvoeren contra Haagse supporters, die zich op het veld begaven. Na afloop werd -bij een incident in een tram- één arrestatie verricht. De eerste competitiedag heeft 7800 toeschouwers minder getrokken dan vo rig jaar. Twaalf maanden geleden werd met 94.300 kijkers een winst geboekt van 12.300. Bij de negen eredivisieduels kwamen dit maal 86.500 voetballiefheb- Olivas, zei vrijwel meteen na de moordaanslag, dat Aquino met een schot in het achterhoofd werd dood geschoten door een man, die was gekleed in het uni form van het onderhoudspersoneel. Enkele inzittenden van het vliegtuig, een Boeing van de Taiwanese luchtvaartmaatschappij China Airli nes, waarmee Aquino vanuit Taiwan in zijn land te rugkeerde, zeiden te hebben gezien dat militairen hem hebben doodgeschoten. Onder de getuigen be vonden zich twee Japanse journalisten. In het vlieg tuig had Aquino nog tegen zijn zwager, Kashiwara, gezegd over „geheime inlichtingen" te beschikken dat op het vliegveld een moordenaar zou wachten, die vervolgens zelf zou wordne gedood. Dat was pre cies de lezing, die de regering later van het gebeurde gaf. Pagina 6: Marcos wil Amerikaans en Japans persbureau vervolgen BRUSSEL Een Russische en twee Roemeense diplo maten zijn uit België gezet, nadat zij ervan beschuldigd waren vertrouwelijke docu menten van een hoge amb tenaar op het ministerie van buitenlandse zaken te heb ben gekocht. Volgens een hooggeplaatste Belgische re geringsfunctionaris zouden er nog meer arrestaties kunnen volgen, aangezien de zaak nog wordt onder zocht door de rechterlijke macht. De Belgische televisie meld de dat het totale aantal per sonen dat een uitwijzingsbe vel heeft gekregen, vijf be draagt. De drie uitgewezen diplomaten zijn genoemd door Eugene Michiels, di recteur van de afdeling Eu ropese handel van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Michiels werd vorige week gearresteerd op be schuldiging van economi sche spionage en heeft be kend dat hij de afgelopen maanden voor duizenden dollars documenten aan de Oosteuropese diplomaten heeft verkocht. Minister van buitenlandse zaken Leo Tindemans zei in een radio-interview dat het hier duidelijk ging om een geval van „economische spionage". Tindemans zei dat hij er de voorkeur aan gaf geen bijzonderheden te geven over de uitwijzingen teneinde „diplomatieke moeilijkheden" te voiorko- men. Belgie vermijdt in spionagekwesties binnen zijn grenzen zoveel mogelijk de publiciteit om te voorko men dat er vergeldings maatregelen genomen wor den tegen leden van de Bel gische diplomatieke dienst. Het belang van de zaak moest volgens Tindemans ook weer niet overdreven worden. Hij zei dat Michiels die al enige tijd werd ver dacht, vermoedelijk uit geldbejag en niet uit politie ke motieven had gehandeld. De arrestatie van Michiels, een week geleden, werd za terdag gemeld door het Vlaamse dagblad De Mor gen. Michiels begon in 1959 zijn carrière op het ministe rie van buitenlandse zaken. In 1979 werd hij directeur van de Europese coördina tie-dienst. Deze had niet al leen tot taak voor België de conferenties van Europese ministers van buitenlandse zaken te coördineren, maar ook de betrekkingen tussen de Europese Gemeenschap en de Comecon, de Oosteu ropese tegenhanger van de EG. AMSTERDAM Hevige stortregens hebben gistermid dag het verkeer op de A-10 bij Amsterdam en op de A 4 en de A 44 in de Haarlemmermeer flink wat overlast bezorgd. Rond Schiphol was het zulk bar weer dat tientallen auto mobilisten de vluchtrstoook opzochten omdat het zicht tot een minmimum was geredu ceerd. In de buurt van de RAI veroorzaakten vijftien dóórrij ders een kettingbotsting, met slechts (grote) materiële scha de. Ook diverse plaatsen op de noordwest Veluwe werden gis teravond door noodweer.Stra- ten en wegen werden onbe gaanbaar doordat er op som mige plaatsen meer dan 30 Blinde solozeiler veilig op Hawaï HONOLULU De blinde Amerikaanse solozeiler Hank Dekker, die drie weken terug vanuit Los Angeles vertrok voor een solo-zeiltocht naar Hawaï en van wie sindsdien niets meer was vernomen, is het afgelopen weekeinde vei lig op zijn bestemming aange komen. Dekker vertelde na aankomst dat hij zeker 48 uur eerder had kunnen aankomen, als zijn acht meter lange jacht „Dark star" op 6 augustus niet in een storm was omgeslagen. Dekker had twee dagen nodig om het schip weer op orde te brengen. Bovendien -bleek de elektronische navigatie-appa- ratuur kapot, zodat hij zich moest oriënteren met zeekaar ten in braille, met kompas en de zon, die de voor 98 procent blinde man nog net kan her kennen. In Sporttribune: Jan Raas sterkste in'incidentrijke ronde MANILLA De Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino is gisteren vermoord toen hij op het vlieg veld van Manilla terugkeerde van drie jaar balling schap in de Verenigde Staten. Volgens de officiële lezing is Aquino door een onbekende man doodge schoten, die als iemand van het onderhoudspersoneel van het vliegveld was gekleed. Maar diverse passa giers, die bij Aquino in het vliegtuig zaten, zeiden dat hij van dichtbij door militairen werd neergeschoten. De moordenaar werd direct na de aanslag door vei ligheidsagenten doodgeschoten. Aquino was na de landing in het vliegtuig opgehaald door drie militairen, die andere inzittenden verbo den het toestel te verlaten. Aquino had een kogelvrij vest aangetrokken, maar had nog tegen zijn zwager gezegd „als zij mij in het hoofd schieten dan ben ik er geweest". Vrijwel meteen nadat de Filippijnse op- positielieder de vliegtrap had verlaten, werd hij doodgeschoten. Het hoofd van de politie in Manilla, CNVER Een Boeing-767 de Amerikaanse m; slech ïappij United Airlines met mensen aan boord heeft weekeinde een „val" a 5.000 meter gemaakt ordat de piloot de motoren tijdens de vlucht tot stil- d waren gekomen. \v starten. Het toestel, dat uit is Angeles kwam, is zonder jeilijkheden in Denver, Co- ■ado, geland. Niemand was deerd. Volgens een woord erder van de maatschappij u de oorzaak een „statische tlading" kunnen zijn oen het toestel door e ksem werd getroffen. I estel had toen 8.500 me I^J&ogte boven een rotsachtig IJKrggebied met pieken eer dan 4.000 meter. Gekleed in een rood jachtkostuum nam prins Bernhard gisteren op het paardenfestijn CHIO in Rotterdam een parade af, voor de prins georganiseerd ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Stichting Nederlandse Hippische Sportbond. Het was voor het eerst sinds de jaren zestig dat de prins in het openbaar te paard verscheen. Prins Willem Alexander (inzet) blijkt al een evengroot paardenliefhebber als zijn grootva der Bernhard. Op de foto beloont hij met een prinselijk kusje het paard Blue Moon, dat op de vijfde plaats eindigde in de strijd om de Grote Prijs van Rotterdam. Het was waar schijnlijk het laatste openbaar optreden van de prins. Binnenkort vertrekt hij naar zijn Engelse kostschool. (Het CHIO-verslag staat op de sportpagina's). De Leidse Courant, niet voor Leiden alleen, maar voor alle gemeenten tot ver erom heen. Aldus abonnee R. Erkelens. De Leidse Courant wil best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend De vermoorde oppositie leider Aquino

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1