werk Feyenoord Ajax een helft op volle toeren Michels weg bij FC Köln ANDAG 22 AUGUSTUS 1983 Ironingse supporters ingehouden lURG De Tilburgse politie heeft zater- 'ond 58 supporters van FC Groningen op ition aangehouden toen ze daar met de aankwamen. Tijdens de rit van Gronin- laar Tilburg hadden ze vernielingen aan- cht in een rijtuig dat in Zwolle was aange- \/Q( jeld. Stangen, lampen, klapstoeltjes en zit ten moesten het ontgelden. Onder het rij- werd een zitting naar buiten gegooid. De lorters wilden de eerste wedstrijd van dit >en van hun club tegen Willem II in Til- bijwonen. De spoorwegpolitie, die de sup ers vanaf Arnhem vergezelde, vroeg de urgse politie de Groningers op te wachten, jolitie onderzoekt momenteel wie wat ver heeft. kreeg tegen Volendam een fraaie kans, maar de lange Feyenoorder kopte in ge heel vrije posi tie naast. Ajax geeft Kieft vrij UTRECHT Wim Kieft is vrij om voor Pisa in de Italiaanse competitie te spelen. Ajax heeft hem vrijdag vrijgegeven. Er waren de laatste weken problemen rond de financiële afwikkelingen van de transfer tussen Pisa en Ajax. De lands kampioen moest lang wachten op de overeengekomen transfersom. Voorzitter Harmsen van Ajax deelde gisteren na af loop van de wedstrijd FC Utrecht-Ajax mee dat de problemen waren opgelost. „We hebben het eerste deel van het geld intussen ontvangen en voor het resteren de deel kregen we bankgaranties. Voor het spelen van Kieft staat hierdoor niets meer in de weg". LENDAM Thijs Libregts was al vrij kort na zijn ee bij PSV, enige seizoenen geleden, niet meer zo populair bij de spelers. De Rotterdamse trainer, die rgaans geen blad voor de mond neemt waar het iek betreft ten opzichte van zijn pupillen, loopt dat- gpade risico bij zijn huidige werkgever Feyenoord. swaar heeft Libregts het vaak bij het juiste eind ij commentaar geeft op zijns inziens wat minder tige aspecten van bijvoorbeeld een wedstrijd, maar lanier waarop hij zijn kritiek verpakt zal zeker niet en tot een grote aanhankelijkheid van zijn spelers. gisteren leverde Libregts na de toch qua score zo florissante van 4-1 van Feyenoord bij Volendam in nauwelijks weer te n gespierde termen kritiek op zijn ploeg. „Het diplomatiek /oorde deel daarvan luidde: „In de tweede helft was de dis- ne en de concentratie totaal onvoldoende. Op zo'n manier 'er je na een paar weken niet klagen dat het publiek weer blijft. Zo werk je dat in de hand". eerste helft", vervolgde Libregts, „heeft laten zien dat we icunnen - toen speelden we uitstekend. Maar die eerste helft olie ep wel verwachtingen bij de toeschouwers en die werden op iegi enkele manier waargemaakt". enoord haalde inderdaad gisteren in de eerste helft van het tegen promovendus Volendam een hoge graad van perfec- Het Rotterdamse team onderstreepte in die periode in alle chten de titelaspiraties met een soort voetbal, dat - hoe cli natig het ook klinkt - het beste kan worden omschreven als alvoetbal: veel beweging, een hoog tempo, diep gaande mid en nog dieper gaande achterhoedespelers. En dat al- inder leiding van Cruijff, die tekenend voor zijn zelfvertrou weer driftig gebarend en pratend aanwezig was en boven- als grondlegger fungeerde voor drie treffers. iorn,e lemki sser kjes serste viel al na twee minuten en was mede een gevolg van ek aan attendheid van de Volendamse achterhoede, die ook i het tijdens de eerste helft naar een grote attractie- rde uitgroeiende duel steekjes zou laten vallen. De vroege jing gaf Feyenoord vleugeltjes en de ploeg van Cor van der die Schokker met de „bewaking" van Cruijff had belast, aanvankelijk nauwelijks los komen. Na een kwartier raak- 1e Volendammers op toeren en er ontstonden ineens gevaar momenten aan de andere kant. Maar de offensieve bedoe- n van de Noordhollanders werden al spoedig afgestraft. In spectaculaire fase van de door 17.000 kijkers gevolgde ont- ting bracht Houtman Volendam de genadeslag toe door - op- w uit een dode spelsituatie - doeltreffend toe te slaan. de verdediging zijn tactische fouten gemaakt", oordeelde van der Hart Tater. „Vooral bij de spelhervattingen waren niet oplettend genoeg". Dat manco trad ook kort na de pauze Nadat Houtman er 0-3 van had gemaakt, na weer een diepte van Cruijff, dreigde voor Volendam een debacle toen Jeli- 3V, als rechterspits verkozen boven de wel weer fitte maar >aarde Gullit en de gepasseerde Been, uit een vrije trap van anders dan Cruijff weer toesloeg: 0-4. Maar vanaf dat mo lt ontstond de desinteresse bij Feyenoord. De Rotterdammers [en hopeloos lopen knoeien, maar Volendam kon er niet van literen. Daarvoor heeft de aanvalslinie met de nog niet in m zijnde Blanker en de te speelse debutant Kemper te wei- fysieke kracht. De derde spits, Holshuysen, scoorde nog wel, ir dat was slechts belangrijk voor de statistiek. alle selectie der Hart klaagde na afloop over zijn mede door de blessures Kramer en Helling te smalle selectie. Hij ontvangt morgen Engelse speler op proef. Deze heeft zich per brief bij hem ;emeld en zou zowel libero als voorstopper moeten kunnen en. „We laten de kopjes nog niet hangen", gooide Van der t er nog maar eens een voetbalkreet tegenaan. „Tegen ploe- lals Feyenoord en Ajax pakken we nu eenmaal geen punten, moet tegen andere ploegen gebeuren. Zo niet, dan staan we lid onderaan". ver hoeft het niet te komen met Volendam. De Noordhol- se ploeg, die vooral in de eerste helft het traditioneel tech- ti verzorgde spel had vervangen door een wat opportunisti- ir strijdwijze, moet dan echter defensief wel beter gaan spe- n gisteren. FRANK WERKM-AN ndam-Feyenoord 1-4 (0-3): 2. Hoekstra 0-1, 24. Houtman 0-2, 38. Houtman »2. Jeliazkov 0-4, 57. Holshuysen 1-4. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou- 17.000. I vrije trap van Johan Cruijff stuit op het Volendamse urtje, bestaande uit Jan Schokker, Jaap Jonk en Dick I Boer (v.l.n.r.). r (annie Das eerste schorsing (I HAAG Hannie Das van Vitesse heeft de twijfelachtige de eerste speler te zijn in het nieuwe voetbalseizoen die met 1 gele kaarten een schorsing tegemoet kan zien. Das, één van lertien spelers in de eerste divisie die een gele prent te zien jen, liep zijn derde gele kaart binnen een jaar op in het duel NEC op eigen veld. In de eredivisie was er slechts één spe- die een gele kaart kreeg: Carlo van Tour van Excelsior. Frans Adelaar brengt FC Utrecht op 1-1. Scheidsrechter Geurds ziet dat doelman Hans Galjé kansloos is. UTRECHT Aad de Mos, Ajax' technische baas was na de 1-1 tegen FC Utrecht gisteren re delijk tevreden. „Zo goed als dit nieuwe Ajax in de eerste helft speel de, heb ik het in de voorbereiding nog niet gezien. Daarom zeg ik dat we op de goede weg zijn. Ik heb vanaf de zij kant in elk geval zitten genieten". Ajax, dat naast Rijkaard, Schoenaker met een blessu re moest missen, opereerde in Utrecht met Sonny Silooy en Peter Boeve als mandek kers op Utrechts meest voor uitgeschoven Leo van Veen en Floyd Streete. De overige Amsterdammers waren min der plaatsgebonden en dat resultèerde in positiewisse lingen, waar FC Utrecht in, de eerste helft duizelig van werd. Op links bijvoorbeeld tussen de bij vlagen fabe lachtige Vanenburg en gele genheidsaanvoerder Olsen, en op recht tussen Molenaar en Van Basten. Tot onbetwiste leider ont popte zich in deze fase ech ter Jan Mölby. De Deen, die dank zij Utrechts keus voor twee spitsen zonder direkte tegenstander zat, koos slim positie op het middenveld en verzond vandaar de ene kie ne pass na de andere. Bo vendien stelde zijn schijn baar onbegrensde loopver mogen hem in staat continu daar te verschijnen waar zijn aanwezigheid gevraagd werd. Na amper vier minu ten stond de alleskunner aan de basis van Ajax' openings treffer. De Deen lanceerde Felix Gasselich - soms prima passend en temporiserend, vaak te flegmatiek - uit wiens pass de bal door Mar co van Basten in het net ge lopen werd: 0-1. „Daarmee was onze opzet geslaagd", zou Aad de Mos later uitleg gen, „want we waren ge brand op een snelle goal. Door de hele entourage en de aanwezigheid van de sterke koppers Van Veen en Streete bij Utrecht in de spits was dat voor ons erg belangrijk". Geschud Hoewel Marco van Basten kort daarop verzuimde kop pend een puike voorzet van alweer Mölby tot doelpunt te. promoveren, leken de kaar ten vroegtijdig geschud. Ajax domineerde nadrukke lijk met oogstrelend voetbal, dat door het publiek her haaldelijk met open doekjes beloond werd. Techniek, snelheid van handelen en variatie waren de pijlers, waarop de Ajax-show geba seerd was. Voor FC Utrecht resteerden de kruimels, om dat de ploeg van Barry Hug hes geen kans zag zich aan de Amsterdamse druk te onttrekken. Onvoldoende FC Utrecht profiteerde in de eerste helft onvoldoende van het feit dat de defensie van Ajax verre van solide acteer de, mede door het gebrek aan koppers in die linie. Goede wil was ruimschoots aanwezig, maar niemand zag kans het gedraaf te coördi neren. Gevolg: de linies slo ten onvoldoende aan, waar door de spitsen Van Veen en Streete vrijwel van aanvoer verstoken bleven. Voeg daarbij het. feit, dat de Hug- hes-formatie met mandek ker Ton du Chatinier als onzekere vrije verdediger (Advocaat was licht gebles seerd) van achteruit geen impulsen hoefde te ver wachten en wat de thuisclub restte, was opportunisme. Met die wetenschap mocht Barry Hughes de rust benut ten voor een tegenzet. De oplossing die de Brit bedacht heette risico. Talent Rob de Wit, vóór de rust onzicht baar vanuit het middenveld opererend, kreeg de vol macht zich op zijn linksbui tenstek te manifesteren (Edo Ophof werd zijn bewaker) en achterin werd bij balbezit overgeschakeld op een tegen een. Ton de Kruijk werd daarbij de man, die frequent voorin moest verschijnen. Ajax wist zich geen raad met de mutaties en na zeven mi nuten mocht Hughes zijn in greep het predikaat geslaagd opplakken. Streete verleng de met het hoofd, waarna Frans Adelaar Galjé met een schuiver kansloos liet: 1-1. Kort daarvoor had de doel man van Ajax zich prima door een oóg-in-oog-con- frontatie met Ton de Kruijk geslagen en was Ajax door het oog van de naald gekro pen, toen een inzet van Rob de Wit via Galjé op de lat uiteenspatte. Het was prompt gedaan met de Ajax-show. FC Utrecht speelde ontketend en nu het op knokken aankwam scoor de de kleuterklas van De Mos beduidend lager. Via opnieuw De Kruijk en Kruijs kwam de thuisclub zelfs dicht bij een voor sprong. Aad de Mos: „Mis schien hebben we de eerste helft wel tè goed gespeeld. Het had in elk geval zo veel kracht gekost, dat we in de tweede helft te kort kwa men om Utrecht op afstand te houden. Al moet ik zeg gen dat die jongens het na rust goed oplosten. Door Ton de Kruijk te sturen, kon Utrecht het bekende spelle tje met de lange bal naar hartelust spelen". Ajax, dat vlak vóór slui tingstijd via Van Basten nog' dicht bij de winnende treffer was, toonde in Utrecht nog een manco. Toen Aad de Mos mede om conditionele redenen zijn reservebank moest aanspreken, bleek deze slechts jeugd te herber gen. Wilco van Buuren, vo rig seizoen in de strijd om het landskampioenschap bij de amateurs nog aktief na mens DHC tegen IJssel- meervogels, en Johnny van 't Schip zijn vooralsnog geen namen, waar de eredivisie van wakker ligt. Het geeft echter andermaal aan dat het Ajax menens is te probe ren via jeugd aan een nieuw topteam te bouwen. TON TERPSTRA FC Utrecht - Ajax 1-1 (0-1): 5. Van Basten 0-1, 53. Adelaar 1-1. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou wers: 19.500. FC Utrecht: Van Ede; Van Tame- len, De Kruyk, Du Chatinier, Flight (Verrips); Wouters (Van der Lem), Kruys, Van Veen, Adelaar; Streete, De Wit. Ajax: Galjé; Ophof. Boeve, Koe man (Van Duuren). Silooy; Mole naar, Mölby, Gasselich, Vanen burg; Van Basten, Olsen. KEULEN Rinus Mi chels verdwijnt bij 1 FC Köln. Gisteravond beslo ten de Bundesligaclub en de Nederlandse trainer uit elkaar te gaan. De schei ding heeft plaats op ver zoek van Michels. Hij zag onder de gegeven omstan digheden geen mogelijk heden meer succesvol met de spelers samen te wer ken. Het bestuur van de 1 FC Köln heeft gisteren aan zijn verzoek gevolg gegeven. Rinus Michels, eerder coach bij Ajax, FC Barcelona, Los Angeles Aztecs en tijdelijk su pervisor van het Nederlands elftal, ondervond in Keulen, waar hij aan zijn derde seizoen als trainer begon, steeds meer weerstand in de spelersgroep. De spelers wensten zich hoe langer hoe meer onder zijn ij zeren discipline uit te werken. Aan het eind van het vorig seizoen kwam Michels in con flict met doelman Schuma cher. Dat conflict duurde voort tot in het begin van de nieuwe competitie. Het be stuur van 1 FC Köln trok par tij voor Michels, die met de club tweemaal de beker won. Die steun verminderde toen de eerste resultaten van het nieuwe seizoen tegenvielen. De thuiswedstrijd tegen Armi- nia Bielefeld en de uitwed strijd tegen Fortuna Düssel- dorf gingen verloren. In het weekeinde reikte de ploeg ook niet verder dan de vierde en laatste plaats van een vriend schappelijk toernooi in het Spaanse Gijon. Tijdens de eer ste wedstrijd, die door Real Madrid werd gewonnen, wil den de spelers voortijdig het veld verlaten omdat de scheidsrechter partijdig was. Michels stuurde hen terug het veld in. Terug in West-Duits- land besloten club en trainer uit elkaar te gaan. Lang beraad Rinus Michels verklaarde gis teravond, dat hij zijn ontslag na lang beraad had aange vraagd. „Bij terugkeer uit Spanje stond mijn standpunt vast", zei hij.. In Spanje, waar Köln vierde werd in het vriendschappelijke toernooi i Gijon, was overigens niets gebeurd, dat het werkklimaat tussen hem en de spelers ver slechterde. „Daarginds was de stemming zelfs vrij goed". De Duitse pers heeft er toe bij gedragen, dat de enige Neder landse coach uit de Bundesliga is opgestapt. „De Duitse pers was dermate negatief en had zoveel invloed, dat het werken onmogelijk werd. Er ging geen dag voorbij of mijn positie stond ter discussie. Wat dat be treft was het goed om een paar dagen in het buitenland te zijn met de spelers. Daar waren we bevrijd van de hetze. Het had alles te maken met Schuma cher. Door zijn uitlatingen is het allemaal begonnen en heeft de zaak dergelijke vor men aangenomen, dat verder gaan zinloos was. Ik heb dat het bestuur van de club, dat me nog steeds steunde, ook uitgelegd. Het bestuur heeft ook ingezien hoe de kaarten liggen. Door alles wat er ge beurd is, was mijn zin om bij deze club door te werken na tuurlijk ook verdwenen". In juli vroeg Harald Schuma cher, ook doelman van het Westuitse elftal, openlijk om een andere trainer. „Michels leeft als in een burcht. De eni ge met wie hij nog contact heeft in de spelersgroep ben ik en ik ben hem nu ook zat. Hij heeft zelf gezegd, dat hij geen jonge spelers kan inbouwen". Al eerder was er een confict geweest. De spitsen Klaus Fi scher en Pierre Littbarski (overigens door Michels uit de jeugd naar de A-ploeg overge heveld) verklaarden dat Mi chels onmenselijk was. Zij bo den later excuses aan. Michels won ook de machtsstrijd tegen Schumacher, maar de resulta ten van de eerste twee Bun- desligawedstrijden werkten sterk in zijn nadeel. Twee ne- derlagen achter elkaar in wed strijden die tweemaal twee punten moesten opleveren. In Dusseldorf tegen Fortuna leek het of een deel van de Köln- -ploeg tegen de eigen coach speelde. Michels: „Ik weet niet of dit iets oplost. De spelers hebben een grote verantwoor delijkheid". De Duitse pers verweet Michels, behalve het niet-behalen van de landstitel, vooral de matige kwaliteit van het spel. Zijn tactiek ging altijd uit van voorzichtigheid. Hij durfde de ploeg nooit vol op de aanval te laten spelen. Het resultaat-voetbal voedde hij^ zelf door uitspraken als: „De overwinning is het belang rijkst. Daafna komt de manier waarop pas". Voorlopig nemen manager Hannes Lohr, al eens de assis tent van Hennes Weisweiler, en conditie-trainer Rolf Her- ings de trainingen waar. Rinus Michels, die dertigduizend gul den per maand zou hebben verdiend bij Köln, heeft van middag afscheid van de spe lers genomen. Rinus Michels: zelf ontslag genomen

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11