ussische hockeycoach denkt aog niet aan grote titels Fin bekent bloeddoping sportuitslagen BRETAGNE 'SIJTHOFF PERS 'agiPORT £«icLe Gou/iant ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 (ingste meisje temt anaal over LkESTONE De jaalt'jarige Samantha uce uit Engeland is het Igste meisje, dat ooit temmend het Kanaal is fergestoken. Samantha het record over van 43 dagen oudere (idgenootje Alison We- Irley. Alison zwom don- rdag, Samantha gisteren lil Dover naar Calais. Sa- iaiLtha Druce legde 34 ki- luten en arriveerde to- zich uitgeput aan de Fran- litiere cust. len da 15 i i 27 Aad de Mos: twee langer bij Ajax AMSTERDAM Landskampioen Ajax en hoofdtrainer Aad de Mos hebben overeen stemming bereikt over verlenging van het contract voor twee jaar. De Mos, die een ver bintenis had tot juni 1984, blijft in dienst tot na het seizoen 1985-1986. Besprekingen met de 22-jarige Deense spits Jesper Olsen over het verlengen van diens contract, dat tot het einde van dit seizoen loopt, zijn nog niet vol tooid. De selectiegroep van Ajax, die werd uitgedund door blessures van Frank Rijk aard en John van 't Schip, is deze week ver der versmald. Dinsdag, in de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Hilversum, liep aan voerder Dick Schoenaker een knieblessure op, die hem in ieder geval buiten het veld zal houden in de eerste competitiewedstrijd, morgen bij FC Utrecht. Ter Horst weer verder met speer AMSTERDAM Rob ter Horst heeft gisteravond, voor de twee de keer in een week, het Neder lands record speerwerpen verbe terd. De atleet van AAC uit Am sterdam gooide op de Sintelbaan van Ookmeer de speer 77,36 me ter, daarmee verbeterde hij zijn eigen nationale record met 68 centimeter. Woensdag had Ter Horst zich een plaats op de natio nale recordlijst veroverd toen hij op Papendal de speer een afstand van 76,68 meter liet afleggen. Hij wierp daarmee 62 centimeter bo ven het een jaar oude record van Jeroen van der Meer. Tweehonderd vissertjes hengelen aan Kampioenschap TER AAR De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) organiseert za terdag 27 augustus het Nederlands Kampioen schap Jeugdvissen 1983 aan het Aarkanaal bij Ter Aar. Aan deze nationale wedstrijd doen zo'n tweehonderd jongens en meisjes mee, die zich via selectiewedstrijden hebben geklas seerd. De vissertjes, in de leeftijd variërend van 8 tot 15 jaar, proberen zich tussen twaalf en twee uur 's middags de nationale titel toe te ei genen, terwijl de kampioen van vorig jaar, Paul Zekveld natuurlijk probeert zijn titel te verde digen. De tien hoogst geklasseerde vissers elke gevangen centimeter vis levert punten op gaan in 1984 meedingen met diverse inter land viswedstrijden. De prijsuitreiking is rond half vier in het parkrestaurant van Avifauna, Hoorn 65 in Alphen aan de Rijn. Dat iropees kampioenschap ckey, deze dagen te nstelveen, is natuurlijk oeterwg al belangrijk. Zeker "-type or bondscoach Wim van ïumen en zijn mannen, i eindelijk wel weer een échte gouden ik om hun nek willen open. En het moet ge- gd, Oranje is met West- :itsland de grote favo- t voor de eindoverwin- ng. Van de kleintjes - •land, Oostenrijk, Wales Polen- mag immers et al te veel worden jrwacht. Outsiders? Ja, je zijn er wél. De Sovjet- pie, dat morgen als te- instander van het Ne- rlands herenteam fun- ert, is er zo eentje, ^-^arom kijkt ook ieder- reikhalzend uit naar e krachtmeting, die voor bij winst, wel 2930|ns een finaleplaats zou Innen opleveren. 9 F ft Russische hockey heeft de ftste jaren een stormachtige 157. itwikkeling door gemaakt, kon Dynamo Alma Ata dit de Europese clubtitel voor opeisen ten koste van i Zwitserland, en de J is nu of ook de nationale rg ploeg het de Nederlanders las- kan maken. Toch maar ïformeren bij Eduard rich, de bondscoach, et hotel, waarin de Russen de organisatie voor zo'n jrdige honderdvijftig gulden ""'".r nacht, per persoon zijn on- [S1 aVgebraeht, oogt luxe. Het is kat,e^i drukte van belang, en er is fi speciale balie ingericht metfor de hockeyers. De recep- de niste wil best even bellen, kamer 114, waar Eduard twedrich ongetwijfeld met meer mfort zit opgezadeld, dan hij Rvend is. /en later verschijnt een on- lidelijk personage, dat in re- lijk Engels meldt niet te we- rl.] p waar Airich precies uit logt. Hij: „De bondscoach? tot fen idee. Wellicht is hij in hten t stadion, maar ik wil u niet n Isleiden. Hij zou ook best hier ergens in het hotel kun nen zijn, om met een speler te praten". De naam wordt geno teerd en Airich zal in elk ge val worden ingeseind. Een paar uur later kan de re ceptioniste, die inmiddels haar krukje achter de balie voor een plaatsje op de tribune van het Wagenerstadion heeft in geruild, vertellen dat „ie er natuurlijk wel was". De ge bruikelijke geheimzinnigheid wordt weer eens in ere gehou den, maar als de Sovjet-Unie dan toch moet aantreden voor het duel met Polen kan Edu ard Airich (65) zich natuurlijk nergens meer verschuilen. En na afloop van de wedstrijd wil het bonkige, gebrilde en in een muisgrijs kostuum gehesen mannetje, best even praten. Blijkt dan ook een aimable fi guur, en is pas uitgesproken als een official hem meldt dat de bus richting het hotel wenst te koersen. Even eerder biecht Airich op best trots te zijn. „Ie dereen, die iets bereikt, mag trots zijn. De Europese titel van mijn club heeft me deugd gedaan. Maar het feit dat tien jaar geleden niemand naar ons omkeek, en we nu toch wel belangrijk zijn, doet me ook wel wat". Geboorte De geboorte van het Russische hockey vond zo'n vijftien jaar geleden plaats. Eerder was de sport aldaar onbekend geble ven, al werd het ijshockey en het bandy -een soort hockey op het ijs met een bal- uitge breid bedreven door de Rus sen. Waarom toch die late ont dekking? „De literatuur", legt Airich met een raadselachtige glimlach om .de mondhoeken uit. „In een krant stond een keer een klein stukje over hockey. Een tekening erbij, waardoor alles een beetje dui delijk moest worden. Het leek mij wel aardig en ik ben me er in gaan verdiepen". Airich stond aan de wieg van de Russische opmars. „In Alma Ata hebben wij Horst Wein, de Spaanse bondscoach, en Hugo Budinger, een West- duitse expert, uitgenodigd. Die hebben ons wat over techniek en tacktiek verteld, dat was in 1974. We hadden natuurlijk nog geen orginele hockeyers, maar de jongens die bandy be- Klein Zwitserland heeft al diverse keren op pijnlijke wijze aan den lijve ondervonden, hoe sterk het Russische hockey is geworden zoals hier tijdens de strijd om de Europa Cup in Versailles in 1982. Het Russische hockey is hard op weg het Westeuropese hockey voorbij te streven. Record voor Mariano Bordas AMSTELVEEN De Spaanse hockeyer Mariano Bordas vestigde op de tweede dag van de Euro pese titelstrijd in Amstel veen een Europees „score- - record". Bordas, een 23-jarige student architec tuur uit Barcelona, maakte in de wedstrijd Spanje- - Oostenrijk (10-0) maar liefst negen doelpunten. Bordas schoot zeven keer raak uit strafcorners en passeerde doelman Beier ook nog eens tweemaal uit een veldsituatie. Het per soonlijk score-record van Europa was in handen van Paul Litjens en de Span jaard Juan Amat. Litjens maakte in 1974 in de inter land tegen de Verenigde Staten acht doelpunten. Amat deed tijdens het Olympische toernooi van 1980 hetzelfde tegen Cuba. West-Duitsland had giste ren in Amstelveen meer moeite met het door de Nederlander gecoachte Ton van Gils Frankrijk dan verwacht. Na een ach terstand van 1-0 bij de rust wonnen de Westduitsers met 3-1. Engeland ver sloeg Wales met 2-0. oefenden, hadden wel gevoel voor de stick. Met die spelers zijn we gaan werken". Sindsdien heeft het hockey in de Sovjet-Unie, met tegen woordig zo'n 20.000 spelers, terrein gewonnen. „Er zijn bij ons twee divisies. Een compe titie, die op een hoog niveau staat. Door de grote afstanden worden er veel dubbelpro gramma's afgewerkt, om de reiskosten te beperken. Sinds 1978 is er een aparte hockey- bond, gescheiden van het bandy. Er wordt nu ook geld ter beschikking gesteld voor onze sport". Doel Denkt Airich, te Amstelveen, eigenlijk nog hoog te kunnen eindigen met zijn ploeg? „Een plaats bij de eerste vier, dat is ons doel", zegt hij. „Kijk, de absolute top is voor ons moei lijk te bereiken. We versloe gen al snel de zwakke broe ders. We deden er echter al langer over ook de subtop-lan den terug te wijzen en de grote jongens, ja dat gaat tijd kosten. Hoe lang? Ik weet het niet, enige jaren zeker". Airich heeft zijn team opge bouwd uit spelers van drie clubs. Dynamo Alma Ata, Moskou en een legerploeg uit Sverdlovsk. „Het nationale team", licht de coach, die met zijn Wolga-Duitse familie ooit via Siberië in Alma Ata be landde, toe, „blijft een pro bleem. De clubs hebben bij Eu ropese toernooien een goede kans hoog te eindigen, dat is inmiddels bewezen. Het natio nale team kan echter niet zo vaak bij elkaar komen. Voor dit toernooi bijvoorbeeld maar drie keer. Daarom hebben wij het op het internationale vlak wat moeilijker. Een wereldti tel ligt dus nog ver van ons af". Wein In Amstelveen lopen uiteraard meer bondscoaches rond en ééntje, die het helemaal niet zitten in de Russen, is Horst Wein. Westduitser, in Spaanse dienst. „De Sovjet-Unie? Ik ben er in 1974 twee weken ge weest. Maar nooit meer. Ik moet nog steeds de kosten van mijn vliegtuigkaartje terug krijgen. Met die lui wil ik niets meer te maken hebben", zegt hij. Wein, blijkt het wat vlotte re type, dat zich bovendien dank zij een welgestelde schoonfamilie over zijn finan ciële toekomst niet bijster druk meer hoeft te maken. Wein loopt bijna leeg als hij iets mag vertellen over de Russen, die duidelijk zijn sym pathie niet hebben, al betiteld hij Airich als een vriend. „Met hem heb ik regelmatig contact. Aardige man. We schrijven re gelmatig, maar echte adviezen krijgen ze natuurlijk nooit „De Russen redden het nooit", legt hij uit. „De Sovjet-Unie is goed in sporten, waarbij een systeem belangrijk is., Neem volleybal, dat speel je met zes man. Daardoor is een aantal varianten in te studeren. Dat gaat bij hockey niet. Twee maal elf spelers, en een groot veld. Ze missen de eigen fan tasie, en daardoor zullen ze nooit de absolute top halen. Zou me pijn doen ook. Hockey is geen sport voor mensen met een ijzeren discipline en een grote conditie. De techniek be hoort te zegevieren". Waarna Wein nog achteloos een aantal smakelijke verha len uit zijn mouw schudt, over zijn belevenissen achter het IJzeren Gordijn. Duidelijk is dat hij geen sympathisant is van het communistische sy steem, maar bij navraag schijn je bij hem ook alles met een korreltje zout te moeten ne men. „Die Russen", zegt hij dan nog, „horen eigenlijk he lemaal niet op dit toernooi thuis. Ze proppen hun team vol met spelers uit het Aziati sche gedeelte. Daar komen de meer wendbare spelers van daan. Maar we houden hier toch een Europees kampioen schap"? Dan is er nog een bondscoach, die zijn mening heeft over het Russische hockey. Wim van Heumen, die de technische scepter van Nederland in han den heeft. „Het Russische hoc key is enorm sterk geworden. Daarom zullen wij nog heel wat met ze te stellen krijgen", aldus de man, die zijn eigen ploeg toch liever in de positie van underdog manoevreerd. DENNIS MULKENS heer 5 (sc) 8-0, 65. Bordas (sc) 9-0, (strafbal) 1-0, 45. Bart -34,20 punten; 3. Rüdiger Schwarz 0-47,62; (WDI), Power Game. -36,20 punten; 4. - Thierry Lacour (Fra), Hymen de la Cour, -38,80 punten; 5. Rachel Bay- liss (GBr), Mystic Minstrel, -39,40 punten; 6. Jörgen Albertsen (Zwi), -Larsen (Den) Coq.d'Or 1348; 4. Jen nie Loriston-Clarke (GBr) Dutch Cou rage 1342; 5. Ingamay Bilund (Zwe) Aleks 1337; 6. Klaus Hüssenbeth (WDI); Priamus 1336. in; 27. Angela Rohof (Ned), Re- irny 18 punten; 2. Tsjegol- 400- ■Duitsland - Frankrijk 3-1. (0-1). -119.4 35. Simon de Jonge (Ned), Mir cle, -60.40 punten. Landenklassement: 1. Zwitserland ir en Schwarzman 7; 10. Berte Simonelli 4; 12. Conard 3. Ckey in Amstelveen: Spanje-Oostenrijk 1(5-0). 10. Bordas 1-0, 14. Bordas 2-0, 17 Bordas (sc) 3-0, 23. Bor- (sc) 4-0, 31. Bordas (sc) 5-0, 42. das 6-0, 44. Chaves (sc) 7-0, 41. 3-1. Scheidsrechters: Bender (Ned) 'and -165,20 punte i Polen -135,80 punten, 7. Neder- ippe Rozier Coeur' 0-49,78; 9. Paul v (Bel) Rapide 0-50,0 Landenwedstrijd: 1. Groot-Brittannië 0 strafpunten; Michael Whitaker, Amanda 0+4; Derek Ricketts. Money Flambeau C 0+0; Philippe 12 strafpunten; Anton Kaiserslautern-VfB Stuttgart 2-2. nitt Z 8+0; Rob Ehrens, n Kentwell (VSt). toeschouwers: 750. Ubergabe 8+12; Paul springconcours, 10 hindernissen (12 sprongen), max. hoogte 1.40 meter, i strafpunten): ZEILEN WK Cadetklasse bij Brouwershaven: 1. Guillermo en Mariano Parada (Arg); 8 Noetzel/Michalik (Pol); ik/Lejman (Pol); 10.Marti nez/Blanco (Arg). NK Pampusklasse bij Akersloot: tweede race: 1. Ton Dijkman (Reeu- wijk); 2. Hans Indermaur (Loos- drecht); 3. Andrè van Galen (Loos- Thomas Fuchs (Zwi) Pen Dui Hansueli strafpunten-47,09 3 West-Duitsland 4 strafpunten; Fritz 2. David Bo- Llgges, Rodney 4+4; Michael Lüp- i Sanders-Keyzer (Ned) Amon Derde r Onno Zweep (Sneek); SUSK€«nWISK€ WILLY VANDERSTEEN DE HIPPE HEKSEN De Europese zwemkampioenschappen zijn gisteren in Rome officieel geopend. Dit gebeurde gisteravond met een vlaggenparade in het zwemstadion. HELSINKI De Finse lange-afstandsloper Kaarlo Maanika heeft bekend door bloeddoping twee Olympi sche medailles te hebben gewonnen tijdens de Spelen van Moskou 1980. Maanika won zilver op de tien en brons op de vijf kilometer. Hij verklaarde, dat hij voor de eerste wereldkampioenschappen van vorige week in Helsinki door hetzelfde medisch team op dezelfde ma nier als voor Moskou geprepareerd had kunnen wor den. Hij heeft dit geweigerd. „Voor Moskou wilde ik het wel een keer proberen. Daarna niet meer Sinds Moskou '80 liep Maanika op zijn natuurlijke reser ves. Hij wist zich niet te kwalificeren voor het Finse team voor de wereldkampioenschappen. Volgens experts zou door bloeddo ping de prestatie met acht procent kunnen worden verbeterd. Kaarlo Maanika is niet de eerste Finse atleet die bloeddoping toegeeft. Twee jaar geleden vertelde steeple-loper Mikko Ala- -Leppilampi dat hij voor de Olympische Spelen van München 1972 door bloeddoping zijn prestaties had willen verhogen. Bij de gouden-medailleoogst van Lasse Viren, eveneens een Fin, de winnaar van de vijf en tien kilometer op zowel de Spelen van Mu:nchen '72 als Montreal '76, viel ook steeds het woord „bloed doping". Viren ontkende alle keren hardnekkig en wees naar de stimulerende werking van rendierenmelk. Overigens is bloeddoping door het Internationaal Olympisch Co mité (IOC) en de Internationale atletiekfederatie (IAAF) niet verboden, omdat het vergrijp niet via urinemonsters kan wor den aangetoond. Kans op hittegolf tijdens Spelen LOS ANGELES Meteorolo gen hebben in de periode van 28 juli tot en met 12 augustus het weer in Los Angeles en omgeving nauwkeurig bestu deerd. In dat tijdvak vindt in de Californische metropool volgend jaar de Olympische zomerspelen plaats. De kans op een hittegolf lijkt reëel aan wezig. Op de plek waar in 1984 de Olympische schutters in actie komen, werd op 7 au gustus 49 graden Celsius in de schaduw gemeten. Het was de heetste dag sedert 98 jaar! In de buurt van het Olympisch stadion schommelde de tempe ratuur rond de 31, 32 graden. Behalve op 6 augustus, toen de thermometer opliep tot 41 gra den, nadat het in de ochtend uren kort geregend had. De vochtigheidsgraad lag meestal tussen de 61 en 82 procent. De gevreesde smog werd dagelijks waargenomen, al werden in de diverse regio's verschillende sterktes gemeten. Sprookjesachtige opening Spelen in Los Angeles LOS ANGELES De openings- en sluitingsceremonie van de Olympische Spelen in Los Angeles worden sprookjesachtig. Het organisatiecomité heeft hiervoor de filmmaker David Wolper uit Hollywood gecontracteerd. Wolper is in Nederland bekend van de televisieserie „Roots". Hij heeft het budget van vijftien miljoen dollar (45 miljoen gulden) gekregen. De „Walt Disney- -Productions" weigerde voor dit bedrag de opdracht aan te ne men. Wolper vindt het genoeg om er iets bijzonders van te ma ken. „De wereld krijgt iets ongelooflijks te zien", zei hij. Onge veer 18000 mensen, onder wie negenduizend atleten, nemen aan de openingsceremonie in het Los Angeles Memorial Coliseum deel Alle toegangskaartjes voor beide gebeurtenissen, twee keer zo duur als bij de sportevenementen, zijn intussen verkocht. De Walt Disney-groep heeft zich niet geheel van de Olympische Spelen afgewend en zal Wolper van advies dienen. Scholma dwingt titel— pretendent remise af DEVENTER Auke Scholma heeft in de voorlaatste ronde van het Europese damkampi oenschap in Deventer het kampioensfeest voor Wadim Wirny uit de Sovjet-Unie een dag uitgesteld. Wirny moest na bijna vijf uur spelen in remise berusten, waardoor zijn voor sprong op zijn wel winnende landgenoot Tsjegolev tot twee punten werd gereduceerd. On danks die fraaie prestatie kreeg Scholma de Nederlandse „vice-kampioen" Jos Stokkel, die Berté versloeg, naast zich op de derde plaats. Sportwereld AMSTELVEEN Het Neder lands dameshockeyteam speelt in oktober vijf interlands te gen Australië: op 10 oktober in Enschede, op 11 oktober in Hilversum, op 13 oktober in Rotterdam, op 15 oktober in Amstelveen en op 16 oktober in Eindhoven. LONDEN De wereldkam pioen formule 1, de Fin Keke Rosberg, blijft het komend sei zoen de renstal van Frank Williams trouw. Ook de Fransman Jacques Laffite blijft in 1984 bij de Britse stal. 8 dagen met uw krant naar gebouwde kloostercomplex van mont st. michél. We ri bisschopsstad dol en lamballe naar Andrè. alwaar we 4 dagen havenstadje pleneuf ns verblijf josselin, r cap frehel. met het gaafst t Bretagne. carnac, beroemd om al Interessante excursies op het pro arde en nog bewoonde kasteel vai menhirvelden (meer.dan 3000 recht Huur van de jaren 3500 tot 1800 v 350 ton wegen) en huelgoat me lacht en is er gelegenheid tot winke 8 september a zijn» De prijs van deze bijzondere touringcarreis bedraa per persoon op basis van een tweepersoonskame Logies, ontbijt en diner zijn Inbegrepen alsmede en met de 6de dag. Niet Inbegrepen zijn dus de lunches op de heen- ifscheidsdiner in Rijnsbergen agt 690.-' er met douche en tollet. De reisverzekering k Inlichtingen en boekingen: t r persoon 5.- kosten e vestigingen Spulstra n het Spui) en Coolsingel 67. Rotterdam (t ÏS— iSk&r (maandag t/m vrijdag tussen 9 en 13 uur)

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9