Steeds meer banen in automatisering |£a Huizenbezitters dupe van faillissement Tilburgsche kabinet wil vuilverbranding op zee aan banden leggen GASBEDRIJYEN WILLEN NAAR EUROPESE HOF STAPPEN Handel Tilburgsche verboden Fors hogere winst ABN iS»SIJTHOFF PERS Beurs van Amsterdam ECONOMIE CeidócSougq/nt ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 PAG (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Het faillissement van de Tilburgsche Hypotheekbank, dat al eind vorig jaar werd aangekondigd, dupeert vooral de pandbrief houders van de bank en huizenbezitters met een betalingsachterstand. De curato ren van de bank zullen de komende jaren zo'n 600 woningen van huizen bezitters met een achterstallige schuld gedwongen moeten verkopen. Par ticuliere pandbriefhouders krijgen waarschijnlijk maar een deel van hun geld terug. De Tilburgsche Hypotheekbank valt sinds juli vorig jaar onder een door de Nederland- sche Bank aangevraagde noodregeling, vergelijkbaar met uitstel van betaling. De dui zenden particuliere pandbriefhouders ontvingen vanaf dat moment geen aflossingen meer op hun waardepapieren, omdat de bank door tegenvallers op de onroerend-goed markt in grote problemen Hogere nettowinst NCB AMSTERDAM De nettowinst van de Nederlandse Credietbank is in de eerste helft van dit jaar gestegen van 5.7 tot ƒ6,3 min ondanks een toevoe ging aan de voorziening algemene risi co's van ƒ40 min. In dezelfde periode van vorig jaar werd ƒ27 min aan de stroppenpot toegevoegd. De brutowinst vó:ór voorzieningen en vennootschaps belasting is met 41 pet gestegen tot 46,8 min, zo heeft de bank meege deeld.Naar het zich thans laat aanzien zal de ontwikkeling van het brutobe- drijfsresultaat in het tweede halfjaar bevredigend zijn. Het gunstige brutore- sultaat in is vooral bereikt door een verbetering van de rentemarge en'door hogere opbrengsten uit het effectenbe drijf. Optiebeurs gaat jongeren opleiden AMSTERDAM De Europese Optiebeurs gaat op 1 september beginnen met het opleiden van jonge mensen. Er is door de enorm gestegen omzetten op de beurs een toenemende behoefte aan „market makers", over het algemeen jonge ondernemers die voor eigen rekening en risico als tegenpartij op de optiebeurs fungeren voor de beleggers en zo vraag en aanbod met elkaar in evenwicht brengen. De optiebeurs heeft voor de opleiding een aparte stichting in het leven geroepen, de Stichting Opleiding en Financiering Market Makers EOE. De nieuwe stichting neemt vier tot zes mensen in dienst voor een periode van ongeveer een half jaar. In die tijd krijgen zij zowel een theoretische als prakti sche opleiding. Als de kandidaten aan het eind van de opleiding aan de verwachtingen voldoen, zal de stichting vervolgens be hulpzaam zijn bij het vinden van een financier voor de nieuwe market makers. Voor deze positie is een minimumkapitaal nodig van 25.000. Intussen is de opleidingscapaciteit nu al bezet. On derzocht wordt of door een verkorting van de opleidingsperiode meer mensen kunnen worden opgeleid, waartoe ook een samen werking met de zgn. clearingleden van de beurs (die de ties afwikkelen) tot stand is gebracht. gekomen. Totaal stond bank voor zo'n 625 miljoen gulden bij zijn schuldeisers in het krijt. De waarde van de hypotheekportefeuille werd door de curatoren veel lager ingeschat. Eind vorig jaar konden de be windvoerders bij de Tilburg sche voor ruim 200 miljoen gulden aan hypotheken aan de Rabobank verkopen. Door af lossingen en rentebetalingen op overige hypotheken was al 120 miljoen gulden in het laat je gekomen. Vorige maand tenslotte, schoten de Haagse verzekeringsmaatschappij En- nia en de Nederlandsche Bank nog eens te hulp met een noodkrediet van 100 miljoen gulden. Daarvoor werd al het overige onroerend goed van de Tilburgsche in zekerheid gege- Totaal heeft de Tilburgsche nu zo'n 450 miljoen gulden in kas, voor de uitbetaling aan zijn schuldeisers. Volgens een woordvoerder van Ennia zul len de ongeveer 30 grootste schuldeisers het eerst aan de beurt komen bij het voldoen van de schulden. Wat er over schiet gaat naar de pandbrief- houders, die samen nog 255 miljoen van de Tilburgsche te goed hebben. Een simpel re kensommetje leert, dat zij naar een deel van hun geld kunnen fluiten. Boedelverkoop De bewindvoerders van de Tilburgsche staan intussen voor de moeilijkheid de reste rende boedel van de Tilburg sche te verkopen. De bank is onder meer in moeilijkheden gekomen, omdat veel hypo theeknemers niet meer aan hun betalingsverplichtingen konden voldoen. Volgens En nia, die de hypotheekbank on langs geheel doorlichtte, gaat het om totaal 400 miljoen gul den aan hypotheken met een betalingsachterstand. In het Brabantse, waar de kleinste Nederlandse hypo theekbank de meeste hypothe ken heeft afgesloten, zullen de komende maanden enkele honderden mensen uit hun huizen gezet moeten worden. Die woningen worden open baar geveild. De curatoren zul len dan de opbrengsten over de schuldeisers verdelen, vol gens de regelingen van het faillissementsrecht. Overigens doen de curatoren daarmee niets anders dan een bepaling uit de hypotheekakte uitvoeren. Daarin staat name lijk dat de bank zijn schulden kan opeisen, zodra de hypo theeknemer niet meer aan zijn verplichtingen voldoet. Wo ningbezitters die bij de Til burgsche een hypotheek heb- bén afgesloten en steeds op tijd betaalden, ondervinden geen nadeel van het faillissement. Kamervragen In de Tweede Kamer zijn eind vorig jaar vragen gesteld over de vorderingen van de parti culiere pandbriefhouders op de Tilburgsche. Minister Ru- ding van Financiën antwoord de daarop, dat de pandbrief houders niet onder de collec tieve garantieregeling voor het bankwezen vallen en dus niet voor een uitkering in aanmer king komen. De regeling is volgens de minister vooral be doeld voor de bescherming van rekeninghouders. De curatoren noch directie van de Tilburgsche waren gis teren bereikbaar voor com mentaar. Evenmin kon een toelichting worden gegeven op het reddingsplan dat de VEB op de valreep gepresenteerd zou hebben. Vrijwel alle be trokken partijen waren in ver gadering bijeen en wilden tot maandag niet gestoord wor den. De kans lijkt niettemin klein dat er nog een „zachte landing" voor de Tilburgsche uit de bus komt. De woord voerder van Ennia: „Er staat voor 625 gulden aan schulden uit. Je kunt die mensea niet tot Sint Juttemis laten wach ten". PAUL KOOPMAN AMSTERDAM Ondanks de groeiende werkloosheid geeft het vakgebied geautomatiseer de informatieverwerking een snel groeiend aantal banen te zien. Dit blijkt uit een enquête van Berenschot Informatica naar de salariëring en de" vraag naar personeel in de ad ministratieve automatisering. Uit de enquête onder 170 be drijven en instellingen met sa men 5946-werknemers blijkt, dat er op 1 maart 376 vakatu- res openstonden. Het lage ver- trekcijfer (25 tot 30 mensen per maand bij deze 170 reken centra) mee in beschouwing genomen constateert Beren schot dat de werkgelegenheid in de sector nog steeds groeit. Dit temeer, daar de toepassing van mini- en mikrocomputers een explosieve groei vertoont. Een illustratie van de vraag in de bedrijfssector is ook de stij ging van het salarispeil. Het niveau steeg vorig jaar met ge middeld 5 pet. Een kenmerk van de beroepsgroep is het re latief hoge opleidingsniveau van de mensen. Rond tachtig - procent van de betrokkenen heeft HAVO of een hogere op leiding. Bovendien is de auto matisering een werkterrein voor jongeren. Van het totaal is 73 procent jonger dan 36 jaar en slechts zes procent ouder dan 45 jaar. Bijna overal gaan banen weg, maar de computer maakt dat er banen bij komen. DEN HAAG Het kabinet wil het verbranden van af valstoffen op zee strakke regels binden. Daartoe is bij de Tweede Kamer een voorstel tot wijziging van het Verdrag van Oslo inge diend. Het verbranden van het afval op zee moet met ingang van 1 januari 1990 helemaal stoppen. Tot nu toe kende het. Ver drag van Oslo geen regels voor het verbranden van afval op zee. Via de wijzi ging wordt het alleen toege staan op zee afvalstoffen te verbranden waarvoor op het land geen verwerkings methode voorhanden is. Te gelijk zijn de stoffen die verbrand mogen worden omschreven. Voor het ver branden is een vergunning nodig die maximaal twee jaar geldig is. DEN HAAG De vereniging van gasbedrijven VEGIN zal naar het Europese Hof stappen indien minister Van Aardenne (Economische Zaken) voor 1984 een verhoging van de gasprijs bepaalt die volgens de VEGIN „niet terecht" is. Als „niet terecht" ziet de VEGIN prijsverhogingen die niet door energiepolitieke overwegingen zijn ingegeven. Daaronder be grijpt de VEGIN ook de basis voor de berekening van de gasprijs. Die prijs is nu gekop peld aan die van van huis brandolie. De VEGIN acht dit niet reëel en wil als basis voor de gasprijs de prijs van stook olie gaan hanteren. Op de berekende gasprijs aan de hand van de stookolieprijs wil de VEGIN wel een toeslag voor distributiekosten en voor een lage bedrijfstijd accepte ren. Met deze prijsberekening zou de huidige gasprijs van 58.5 cent per kubieke meter (inclusief BTW) al iets te hoog zijn. De VEGIN is niet bereid vrijwillig mee te werken aan de prijsverhoging van op 1 ja nuari. Alleen eèn sterk stijgen de dollar of olieprijs zou daar verandering in kunnen bren gen. Als VEGIN en Gasunie geen overeenstemming berei ken kan minister van econo mische Zaken een prijs voorschrijven. AMSTERDAM De commissaris voor de note ring heeft gisteren op de Amsterdamse Effecten beurs de handel in alle stukken Tilburgsche Hy potheekbank tot en met 22 augustus verboden. Korte tijd tevoren was na melijk bekend geworden dat het faillissement van de bank is aangevraagd. De kans is volgens de beurs groot, dat deze aan vraag wordt ingewilligd, al komt de Vereniging Ef fectenbescherming op de valreep nog met een red dingsplan. Ondanks de forse daling op de Amerikaanse beurs heeft de rest van het Damrak zich gis teren relatief goed gehouden. Het koerspeil zakte wel wat terug, maar gezien de. sterke stijgingen eerder deze week viel de reactie erg mee een flauwe stemming ker geen sprake. Wel lag de ABN zeer zwak in de markt. Deze bank zou om half twee met de halfjaarcijfers komen en hoewel de verwachtingen hoog gespannen waren, ope reerde men voornamelijk aan de verkoopzijde. Er liepen na melijk sterke geruchten over een op handen zijnde aande lenemissie. Rond het middag uur was de notering ruim 5 gezakt tot 403. De andere banken en ook de overige fi nanciële waarden gaven maar kleine verschuivingen te zien. Van de internationale aande len noteerden Philips en Akzo elk 1 lager op 46,60 en 77. Bij Unilever ging ruim 1 ver loren op ƒ214. Kon. Olie zakte krap een gulden tot 145,30. RUITENHEER KLM hield zich goed op 154, evenals Hoogovens op 36. Hoogvlieger Gist-Brocades zag de weg omhoog ditmaal ver sperd door winstnemingen en moest 1,50 terug tot 163,50. Ahold verloor ruim 1 op 169. De overige verschillen bleven merendeels beneden de 1 verlies. Ook zat er een bo dem in de markt, want later hadden veel koersen de nei ging wat aan te trekken. De lokale markt lag er niet slecht bij. Zo gingen Schuite- ma en de Telegraaf elk 3 om hoog tot 98 en 153 en werd Reesink 4,50 duurder. Voor Amsterdam Rubber werd ver geefs 1,40 meer geboden op 11. De biedprijs voor Sedep werd met 100 verhoogd tot 1500. Nagron werd 1,50 op gevijzeld tot 28 en Holec ver beterde nog iets tot 41,80. Al leen Norit lag 2,50 lager aan geboden op 113,50.Op de ac tieve markt bleven de fluctua ties later erg klein. Gist ruim de de winstnemingen evenwel snel op en sloeg daarna de weg omhoog weer in en ook Heine- ken kon een aanvankelijk ver lies ombuigen in een kleine winst. De staatsfondsen daal den gemiddeld 0,2 punt.Op de optiebeurs was er vrijdagmor gen sprake van een levendigde handel. Veel minder exportorders Nederlandse scheepsbouw ROTTERDAM De order- portefeuille van de Nederland se werven is in het tweede kwartaal van 1983 sterk terug gelopen. De daling van expor torders, «schepen die op buiten landse rekening in Nederland worden gebouwd, heeft zich daarbij in versterkte mate doorgezet, aldus gisteren de vereniging van scheepsbou wers Cebosine. Het aantal bui tenlandse opdrachten liep in het tweede kwartaal terug van 35 met een waarde van 480 miljoen gulden naar 25 ter waarde van 360 miljoen gul den. De totale orderportefeuil le van de Nederlandse werven liep in het tweede kwartaal te rug van 502.670 ton (waarde: 2,36 miljard gulden) naar 421.480 ton (1,89 miljard gul- AMSTERDAM De netto winst van de ABN is in de eer ste helft van dit jaar ten op zichte van dezelfde periode van 1982 gestegen met 22.1 pet van ƒ187,3 min tot ƒ228.6 mnln. Er zal een onveranderd interimdividend worden uitge keerd van 13 per gewoon aandeel van 100 nominaal, naar keuze geheel in contan ten of voor ƒ5 in contanten plus 2,5 pet'in agio-aandelen. Vorig jaar kon worden geko zen voor een uitkering geheel in contanten of ƒ7,50 contant plus 2,5 pet in aandelen. De nieuwe aandelen zullen ge rechtigd zijn tot het slotdivi- dend over 1983, aldus de bank. De geconsolideerde winst voor vooorzieningen en belastingen nam toe met 30,5 pet van ƒ528,8 min tot 690,2 min. De toevoeging aan de Voorziening Algemene Risico's (VAR) werd verhoogd van ƒ247,5 min tot ƒ324 min. In de cijfers is de nettowinst begrepen van Bank Mees en Hope, die steeg van 15,9 min tot 19,9 min. Het geconsoli deerde balanstotaal is in het eerste halfjaar toegenomen met 3,1 pet van 123,9 miljard tot 127,8 miljard Het resul taat is in belangrijke mate gunstig beïnvloed door een verbeterde rentemarge in het binnenlandse bedrijf en door hogere provisie-inkomsten in het effectenbedrijf als gevolg van de sterke opleving in de effectenhandel. Het resultaat van het buitenlandse bedrijf lag in dezelfde orde van groot te als in dezelfde periode van 1982. goud en zilver 'olQt vastg< 3oud onbewerkt 39.850-40.350. orige 39.610-40.110 42.120 laten. Zilver onbewerkt 1135-1205, v rige 1145-1215 buitenlands geld [ADVERTENTIES Met uw krant naar de Franse Rivièra: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR DE CÖTE D'AZUR gelogeerd. Maandagochtend v ding wordt gedurende ons verblijf a ertrekt de bus om acht uur uit Den Ha t Rotterdam. Zowel op de heen- als op de terugreis I) Dyon. De volgende dag gaat het v il bij Frejus. Tijdens uw verblijf worde ar Frejus, Porie Grimaud en een pijp 9 Cogolin. alsmede twee volle dagtochten naar Grasse (b mes. Nice en Monaco. Eventuei vertrekdata zijn maandag ia en 26 aeptember a.a., terwijl Dove r maandag 12 aeptember a.a. nog een beperkt aantal plaatse parfumfabriek). V |ke ƒ495 r inclusief afscheidsdiner en excursies alsmede de lunches op de 3e en 6e dag. Toeslag voor een èènpersoonskamer 75. Annuleringsverzekering 3 1/2% - |t gecombineerde reisverzekering 16 per TEL 070-190882 S-GRAVENHAGE M 9 EN 13 UUR) hoofdfondsen overige aandelen beurs "ISA 590.oi8« sw i?7, w ll'lfd Nersuasz"88'" 850.00 11370 op 1?5:oo aas- 1S9 teg iL 250M Jlr "Het ;i!if ppr 159^00 loioo 2ie!oo "l®11 ger 'lij! t 32.90 242O0 46 10 li s Weg en ei-71c certo 42 50ldsu 123.00»rs w"lerjTam»m «s. 215-3 vc 128.00* VC WijS'ln Her 78:20 Beleggingsfondsen 11:18. obligaties beurs van New York Canadian Pacltic Chrysler

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6