iikso verheid redt Wassenaars dierenpark Nog geen accommodatie voor schillenproject -Nieuwbouw bij ïichool Kastan je- gaat door EcidócSowumt Export boomkwekerijen stijgt met 9,5 procent van wer uitei pag|e pagIEIDEN/ KËGIÖ ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 _Jirecteur ^ljeidse Post —verleden ;IDEN Bart Lina, de fecteur van de Leidse it/Zuid-Holland Post is de nacht van woensdag del donderdag plotseling - t.TjJerleden. De heer Lina is J jaar* geworden. Hij was J Se|m 20 jaar aan het weke- 'tbaarls verschijnende adver- e zieiftieblad verbonden. De het Ier Lina wordt maandag drie uur op de begraaf- Lats „Rhijnhof" ter aar- [besteld. Peter Berg wint tijdrit Zoeterwoude ZOETERWÖUDE Peter Berg is gisteravond win naar geworden van de tijdrit, een onderdeel van het wielerkampioenschap van Zoeterwoude. Hij legde bij de senioren het parcours van 11,4 km af in een tijd van 16.22. Tweede werd Ben Verstegen op 9 sec. en derde Leo van Velzen op 14 sec. Bij de dames werd de tijdrit gewonnen door Toos Janmaar in 20.39. Zij werd ge volgd door Anneke de Jong en Corinne van der Krogt. Bij de junioren won Coen van der Krogt in 17.17, ge volgd door Lard Koeken en Frank van Leeuwen. In 17.37 werd Kees Kerkvliet winnaar bij de veteranen. Hij werd gevolgd door Wil Ooyendijk en Kees Jan maat. De twee resterende onderdelen van de strijd om het kampioenschap worden zondag verreden. Om tien uur zondagmorgen de sprint over 300 meter, start Dr. Kortmannstraat en 's middags om een uur start het cri terium van 60 km op het industrieterrein. El Cid week zit erop Een week lang hebben honder den eerstejaars studenten door Leiden gedwaald. Vannacht kwam aan die officiële kennisma king met Leiden een einde; de ..El Cid" week werd besloten met het slotfeest. De traditionele informatiemarkt op de Hooglandsekerkgracht beet gistermorgen de spits af en 's middags trad in het Van der Werfpark (foto) en op het Pieters kerkplein een groot aantal pop groepen op. Op beide lokaties werd een gevarieerd programma geboden met pop, jazz en folk. Het slotfeest speelde zich in de diverse studentensociëteiten af. FC Lisse en SJC in finale ROAC-toernooi ALKEMADE FC Lisse en SJC spelen morgen in de finale van het ROAC-toernooi. De Lissese formatie bereikte de eindronde door Leidse eersteklasser Lugdunum via strafschoppen te kloppen. In de regelementaire speeltijd kwamen beide teams niet verder dan 1-1. Nadat eerst Jaap Schildhuizen namens Lugdunum op de lat had gekegeld, bracht Ab van de Burg Lisse op voorsprong. Jan Huiper zorgde niet veel later voor een curieuze gelijkmaker. In de resterende speeltijd werd niet meer gescoord, zodat strafschoppen de beslissing moest brengen. De Lissenaren namen de penalty's be ter dan de Leidenaars, waardoor zij zondag om half drie in de fina le aantreden. Tegenstander in die eindstrijd is SJC. De Noordwij- kers hadden eveneens strafschoppen nodig om tegenstander ROAC '79 op de kniëen te krijgen. Na negentig minuten spelen prijkte er een 1-1 stand op het scorebord Piet Alders zorgde voor 0-1, waarna Jan van der Zalm een voorzet van ROAC's Wilco van der Meer in eigen doel kopte. De strijd om de derde en vierde plaats tussen ROAC'79 en Lugdu num begint zondag om half twaalf. renlILJOENEN VOOR RENOVATIE DOOR LANGDURIG WERKLOZEN nsj qj Kinderboerderij open gegeten De opening van de nieuwe Warmondse kinderboerderij Kloosterhof werd gistermiddag niet verricht door een officieel persoon. De eer viel te beurt aan enkele dieren uit de boerderij. Zij aten zich door een streng wortelen en verschaften zich daarmee toegang tot de dierenweide. De officiële opening had plaats onder bijzonder grote belangstelling: ongeveer 500 mensen waren aanwezig. Nadat al deze bezoekers de boerderij hadden bezichtigd verzorgde het jeugdcircus Atleta uit War mond een optreden op het aangrenzende parkeerterrein aan de Kloosterwei in Endepoel II. NOORDWIJK De Noord wijkse Stichting voor mensen zonder baan 't Steuntje heeft nog geen zich op een spoedige op lossing van haar accom modatieprobleem. In een gesprek met wethouder Bedijn kwam men niet verder dan de toezegging, dat de gemeente zal blij ven zoeken naar een ge schikte ruimte voor het project. Zoals bekend wil 't Steuntje een vrijwilligerscentrale opzet ten voor werklozen en dat combineren met het ophalen van oud papier en schillen. Het is echter moeilijk om een geschikte ruimte te vinden waarin zowel schillen en pa pier kunnen worden opgesla gen en tevens een kantoortje voor de centrale kan worden opgezet. De gemeente heeft een paar vrijkomende loodsen van de dienst gemeentewer ken aan de Losplaatsweg be schikbaar gesteld, maar die zijn door het ontbreken alle comfort eigenlijk alleen ge schikt voor opslag. Misschien is het mogelijk om in de kanti ne van gemeentewerken aan de Losplaatsweg een kantoor tje in te richten in combinatie met een loods, vaar wethou der Bedijn kon daar gisteren nog geen enkele toezegging over doen. Aanvankelijk zou het gesprek van gisteren vooral gaan over de vrijwilligerscentrale die sa men met de Noordwijkse ker ken zou moeten worden opge zet. Over de opzet van de cen trale bestaat verschil van in zicht tussen gemeente en 't Steuntje. Aangezien door een misverstand de kerken niet waren uitgenodigd, is niet over de centrale gesproken. Er zal nu een afspraak worden gemaakt voor een nieuw ge sprek. Overigens hebben de kerken een ruimte in de oude Wilhelminaschool gereser veerd om daar eventueel een vrijwilligerscentrale op te zet ten. Nadeel is dat daar geen schillen of oud papier kunnen worden opgeslagen. Sportwereld IMOLA Bij testritten op het circuit van Imola is de Franse autocoureur Patrick Tambay met zijn Ferrari van de baan gevlogen. Tambay bleef bij het ongeluk, dat met een snelheid van 200 km/u plaatsvond, on gedeerd. ANTWERPEN De Belgi sche eersteklasser Beerschot heeft de 23-jarige centrale ver dediger Jean-Pierre Andries uitgeleend aan Helmond Sport. Eerder vond de Frans Roosen (ex-MVV) van Beer schot daar al onderdak. OBERHAUSEN Voor de aanvang van de verhitte ,.Ko- lenpot"-derby tussen Rot Weiss Oberhausen en Schal- ke'04, in de tweede Bundesli- ga. heeft de politie in Ober hausen 25 supporters uit Gel- senkirchen moeten arresteren. NIBBIXWOUD Oud-inter national Margo Al is op advies van fysiotherapeut Ted Troost met handbal gestopt. Al, die tien jaar voor de Noordhol landse eredivisieploeg SEW uitkwam, tobde al jaren met een onwillige schouder. LEIDEN De export van boomkwekerijproducten is het afge lopen seizoen met 9.5 procent gestegen. De totale uitvoer be droeg bijna 300 miljoen gulden. De export naar landen die niet in de EG zitten, kreeg echter met een achteruitgang van 3,5 procent te maken. Alleen de export naar Engeland maakte deze tegenvaller weer goed. Naar het Verenigd Koninkrijk werd in één jaar tijd voor vijftien miljoen gulden meer uitgevoerd. De stijging is voornamelijk te danken aan de daling van het pond. Het exportniveau naar Groot-Brit- tannië is overigens nog steeds een stuk minder dan een aantal jaren geleden. Toen de Engelse munt opeens sterk steeg, zakte de export naar het eiland ineen. Daarentegen bleek vooral in Canada veel minder belangstelling te zijn voor de Hollandse produkten. De export daalde van 7.8 miljoen gulden naar ruim 6 miljoen Andere ..dalers" waren Skandinavië. Zwitserland en Amerika. Omdat de verkoop bui ten de EG veel kleiner is dan binnen de Gemeenschap hebben deze dalingen niet veel invloed op de totaal cijfers. Door elke keer weer nieuwe produkten op de markt te brengen en in te spelen op de marktsituatie weten de boomkwekers nog steeds hun omzet te vergroten. Vooral in trek waren dit jaar de Flox, Lupine en de Pioenen. Ook de fruitboompjes voor eigen gebruik die bij postorderbedrijven en kwekers te koop zijn, heb ben een vlucht genomen. Daarentegen is de opkomst van bij voorbeeld de heideplant aan het omslaan in een daling. I u "AATSSECRETARIS VAN LEIJENHORST: lnf< swe« SIDERDORP/ DEN AAG Bij de zwa hooi aan de Kastanje- m in Leiderdorp komt S(jc n nieuw speellokaal ter ijl de school intern ver- 1 tuwd zal worden. Dit |N tl behoeve van kleute- Pi nderwijs in de lagere 1333hooi. Het schoolbestuur, protestants-christelijke Leider uur irp en de gemeente zijn M»et ,dit voornemen ak- i5.3f)ord gegaan. Ondanks >t feit dat veel schoollo- ujmilen jn Leiderdorp leeg lan is de gekozen oplos- hias ïg juist, omdat het niet f trantwoord is langer een 'isisschool op twee ver- ver van elkaar liggende lokaties, te Hei indhaven. heeft staatssecretaris Van lijenhorst (Onderwijs) laten iten in antwoorden op vra- n van het VVD-Kamerlid over de plannen voor 1 nieuwbouw bij de lagere school aan de Kastanjelaan. Dijkstal stelde zijn vragen ge zien het feit dat veel lokalen in Leiderdorp leeg staan. Hij achtte nieuwbouw bij de school aan de Kastanjelaan dan ook ongewenst. Van Leij- enhorst blijft echter bij zijn be sluit en ziet ook geen nut in nader overleg over de zaak, zo blijkt uit de antwoorden. De gemeenteraad van Leider dorp was aanvankelijk in krappe meerderheid ook tegen de nieuwbouw, om dezelfde redenen die het Kamerlid aan voert: er staan veel lokalen leeg in Leiderdorp. Begin maart werd het voorstel van het college om die reden in een vergadering van de ge meenteraad van de hand ge wezen. Dat kwam mede door het feit dat in het voorstel van het college tevens de integratie van de Willem de Zwijger- school en de Marijkekleuter- school was verwerkt. Later bleek echter dat door de ge meenteraad in 1981 al was be sloten om de verbouwing bij de Kastanjeschool goed te keu ren, en was de afwijzing door de raad in tweede instantie on wettig geworden. NIEUWKOPERMET T T 0 1 1 KUNSTUITING: Veenkoppen m de plas navI^SSENaar ,i Spade voor de g de r De eer- verbou- ng en renovatie van het erenpark' Wassenaar 2ffec n op 1 september zon- r problemen de grond Gisteren besloten de nisteries van landbouw visserij en van sociale ken en werkgelegen- id in totaal 2,7 miljoen lden beschikbaar te dien voor herstel van t park. Daarmee komt een einde aan de onze rheid, die over het ortbestaan van het park nu loe noS bestond, dat n toezegging van de overheid int nog precies op tijd, om it de andere instanties die ,ei"k dragen aan het reddingsplan vóór 1 september definitief ze kerheid wilden hebben over de haalbaarheid daarvan. Mocht dat niet gebeuren, dan zouden zij zich terugtrekken en zou het dierenpark als ver loren moeten worden be schouwd. Rijk, provincie, ge meenten en particuliere fond sen hebben nu zo'n vijf mil joen gulden bij elkaar ge bracht. De rest moet van de bevolking uit de Leidse en Haagse regio komen. De ministeries hebben wel een aantal voorwaarden verbon den aan de financiële steun die zij aan de nieuwe BV Dieren park Wassenaar Zoo geven. Zo moeten bij de renovatiewerk zaamheden zoveel mogelijk langdurig werklozen worden betrokken en mag een deel van het werk om overigens nog niet geheel duidelijke re denen pas na 1 januari 1984 worden uitgevoerd. Daarnaast zal de WIR-premie. een subsi die voor investerende onder nemers, van de bijdrage die de twee ministeries gisteren ga ven worden afgetrokken. Blij Gedeputeerde drs. J. Borgman, die vanaf het moment dat be kend werd gemaakt dat het park sloot zich onvermoeibaar voor behoud heeft ingezet, toonde zich gisteren uiterst ge lukkig met de mededeling van de ministeries. „Het heeft er toch nog wel om gespannen. De datum 1 september nader de snel en ik kon maar niet de officiële bevestiging krijgen van de ministeries dat ze dat geld wilden bijdragen. Ik heb me de afgelopen dagen toch wel even afgevraagd of het al lemaal zou lukken. Ik ben enorm blij dat de beslissing nu toch is gevallen", aldus de heer Borgman. De renovatie van het park is gebaseerd op de situatie zoals die momenteel is in het Noor der Dierenpark in Emmen. Daar hebben de dieren veel meer ruimte dan in de con ventionele parken en zijn het de bezoekers die min of meer gekooid zijn. Het ooit noodlij dende dierenpark in Emmen trekt momenteel zo'n 700.000 bezoekers per jaar. Het dieren park Wassenaar rekent op een bezoekersaantal van ongeveer 300.000 per jaar. wat minimaal nodig is om de tuin rendabel voort te zetten. De huidige eigenaren van het park, de gebroeders Louw man, maakten 20 oktober van het vorig jaar bekend geen geld meer te kunnen opbren gen voor een verdere exploita tie van het park. Het park moest worden gesloten, zo lie- ten zij weien. Dat leidde door het hele land tot protesten, die onder meer leidden tol een handtekeningenactie waar ook de lezers van deze krant actief aan meewerkten, door in meer dan 6500 briefkaarten te stel len dat het Dierenpark Wasse naar moest blijven. De kans dat die wens in prak tijk werd gebracht groeide toen de Zuidhollandse gedepu teerde Borgman het initiatief nam voor een reddingsplan van 5,5 miljoen gulden. Hij be naderde gemeenten, particu liere fondsen en ministeries met het verzoek een bijdrage te leveren. Na een zeer moei zame start kwam er rond mei van dit jaar wat schot in de zaak, toen de provincie zelf besloot 2 miljoen gulden te ge ven. Met het besluit van giste ren staat niets een voortzetting van het park meer in de weg. '8°Hsmine Smart met haar Arabische hengsten. at 36 ;spk™ ircus Holiday bij Groenoordhal I5£IDEN Het enige grote circus van ons land, Circus Holiday, ;ft dit weekeinde enkele voorstellingen in Leiden. Op het Vpkeerterrein van de Groenoordhallen heeft men de tent neer iet. Voorstellingen zijn er vanmiddag en morgen om drie en i acht uur. •cus Holiday wordt geleid door Hans Martens, die overigens f in het programma optreedt als clown. Onder de optredende iesten dit keer ook de Britse Yasmine Smart, kleindochter n de befaamde Billy Smart, die in de piste verschijnt met een ntal paardennummers. Circus Holiday onderscheidt zich van dere circussen door minder accent te leggen op nieuwe thea- elementen, maar meer terug te keren naar het klassieke cir- zoals dat ruim een eeuw geleden ontstond. Vandaar ook een optreden van familie Fischer met dansende, rekenende en lerende olifanten, een act die overigens ook vorig jaar al aan- zig was. Voorts antipodistes, luchtballet, veel clowns, messen- lj irpers ei\ volop dieren. NIEUWKOOP Het na tuurgebied de Nieuw- koopse plassen kent sinds kort een splinternieuw kunstfenomeen: veenkop pen. De Nieuwkoopse amateur kunstenaar An ton van der Hooren kleide onlangs uit de bonken veen, die elk jaar uit de plassen omhoog komen, een viertal koppen. De kunstuitingen zijn ronduit verrassend. Vlak bij een doorgaande vaart, bij de entree van de Nieuwkoop- se Plassen duiken plotse- lingen vier prachtige kop pen uit het water op. De stukken veen komen door de weersinvloeden en gasvor- ming in de bodem elk najaar omhoog. Even plotseling als ze zijn gekomen, verdwijnen ze een paar maanden later weer. Anton van den Hooren vond 't maar jammer dat er niets mee gebeurde. ,Mijn vrouw zat een paar weken geleden, in onze vakantie, in de boot te lezen en ik keek een beetje over het water heen. Toen dacht ik opeens: verrek, laat ik 's gaan kleien met die veenbonken". „Zo gezegd" is voor de Nieuw- koper Anton van der Hooren „zo gedaan". Op de veenbon ken kleide hij van het slik en turf een vrouwen-, en een kin- der-hoofdje plus twee manne lijke koppen. De totaal nieuwe kunstvorm van de Nieuwkoper slaat aan. Langsvarende recreanten zijn razend enthousiast als ze de kunstenaar, die in het dage lijks leven timmerman is, aan Anton van der Hooren bij t het werk zien op het water. Bijna elke dag is hij wel te vinden op de plassen. „Ik vaar met m'n zeilboot naar zo'n veenbonk toe en ga er op een omgedraaide emmer opzitten. Dan knijp ik het water uit de ree van zijn veenkoppen. klei om het geschikt te maken voor het boetseren. Dan maak ik een kop. Het enige gereed schap dat ik gebruik, zijn mijn handen". ..Het is gewoon prachtig om te horen wat de mensen ervan zeggen. Ik ga wel eens in een bootje vlakbij liggen om de re acties te horen", zegt hij met gepaste trots. „Het nieuws gaaf echt van mond tot mond op de plassen. Van veraf zie je de mensen al wijzen naar de kop pen. Als ze er vlakbij zijn wordt er steevast een camera tevoorschijn gehaald. „Elke keer als ik die lovende kreten hoor. dan stimuleert mij dat om verder te gaan. Ik heb zelfs al een keer foto's toege stuurd gekregen van een vrouw uit Amsterdam die mijn werk had gefotografeerd". En zijn het geen waterrecreanten, dan zijn het wel de eenden die heel wat waardering op kun nen brengen voor het werk van A.nton. Zij maken massaal gebruik van de comfortable zi tjes die een aardig uitzicht over de plas garanderen. De Nieuwkoper is in zijn dorp al een paar jaar bekend als een verrassend amateur-kunste naar. In '81 maakte hij voor het eerst een beeldengroepje van papiermaché en klei. Zijn werk werd meteen bekroond met de Persprijs op de Huis houdbeurs in de Amsterdamse RAI. Tijdens de laatste beurs kreeg hij zelfs een hoofdprijs uitgereikt. Een tentoonstelling in het Nieuwkoopse raadhuis, waar zijn werk ook te zien was, trok ruim zesduizend be zoekers. Sindsdien heeft de Nieuwkoper niet meer stilge zeten. Hij heeft nu zoveel echt schitterende poppen (die ove rigens vakkundig en tot in kleine details zijn aangekleed door zijn vrouw) dat hij niet meer weet waar hij ze moet la ten. Misschien is het daarom ook dat hij buiten op de veen- bonken verder is gaan kleien. „Elke dag als ik uit mijn werk kom, ga ik eerst kijken of de vier kleikoppen er nog staan. Die kleibonken zijn natuurlijk erg gevoelig voor het weer en voor vandalen. Gelukkig heeft nog niemand vernielingen aangericht. Dat valt me echt mee". Definitief wordt zijn werk vernield als de veenbon ken in het najaar weer weg zinken. Dan leeft zijn vergan kelijke kunst alleen nog voort in de. fotoboeken van honder den watersporters.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3