ABP maakte Sportstar kapot Actueel Slijtageslag aan Texels westkust Reddingsplan voor beleggers 'Tilburgsche' bondsrepubliek voor litiatief Andropov Ex-notaris verdacht van miljoenenfraude «5* Ccidoc Sou/tont ISSnmBKBSBB TV-TIPS HET WEER Deze winter wordt de beslissende fase verwacht in een al jaren durende slijtageslag tussen de Noordzee en de Texel se westkust. Het duinengebied is op dit eiland al zo ver af gekloven, dat het zilte nat nieuwe gebieden gemakkelijk zou kunnen annexeren. Volgens de Stichting Duinbehoud dreigen niet alleen unieke natuurgebieden door de zee ver zwolgen te worden, ook dure recreatievoorzieningen kun nen sneuvelen. Verslaggever Paul Koopman nam poolshoogte op het eiland, waar nu nog duizenden toeristen zorgeloos soezen aan de kalme waterrand. Volgende week zaterdag wordt het allemaal wat levendiger, bij de viering van de landelij ke waddendag. Die staat dit jaar geheel in het teken van de duinafslag op Texel. Volgens de organisatoren zijn nood maatregelen om een catastrofe te voorkomen nü dringend nodig. Maar het ministerie van verkeer en waterstaat houdt de hand op de knip. Minister Neelie Smit-Kroes wil zelfs niet eens komen kijken. VERDER IN FINALE: Frans van Dusschoten trekt in verbale schijnge vechten met André van Duin altijd aan het kort ste eind. Guido Pieters steekt Piet Bakkers „Ciske de Rat" in een nieuw filmjasje. „Duitendief" Hanno Riedlin: „Zuid-Korea lijkt sprekend op Nederland van vlak na de Tweede Wereldoorlog". Visrubriek: Swingtip en katapultvoer. Karei Jansen en de strijd van de VVCS. Voetbalmakelaar Janos Bekeffy: „Heren, wat is het u waard?". Minder warm en zonnig dan gisteren, vooral in het zuid westen. Kans op een regen- en onweersbui. Middagtempera- tuur omstreeks 24 graden. Na vandaag wordt het weer wat minder bestendig. DEN HAAG De Vereniging Effectenbescherming (VEB) ziet onder bepaalde voorwaar den nog kansen voor beleggers in de Tilburgsche Hypotheek bank om een volledige uitke ring te ontvangen. Daarom heeft de VEB de rechtbank in Breda gevraagd maandag nog niet te beslissen over de faillis sementsaanvraag die bewind voerders van de bank hebben ingediend. Zoals het er nu voorstaat zou volgens de VEB bij een faillissement ruim f 200 miljoen verlies worden gele den door beleggers. Pagina 6: Huizenbezitters dupe van faillissement Til burgsche Zaterdag 20 augustus 1983,74e jaargang no. 22659 Zaterdag: Rockpalast met ze ven uur popmuziek van o.a. U2, Joe Cocker en Steve Mil ler op Duitsland 3 om 16.00 uur. Ned. I om 20.45 uur film De man zonder noodlot. Zon dag: Ned. II om 21.00 uur F.I.S.T. met Sylvester Stallo ne. België BRT 1 om 20.35 uur tv-film Jemeljan Poegatsjov. ioc^ABRUCK De Westduitse regering heeft er gis- ;n officieel bij de Verenigde Staten op aangedron- een Sovjet-aanbod tot onderhandelen over een Dod van anti-satellietwapens te aanvaarden. et-leider Yoeri Andropov had donderdag gezegd dat Moskou als eerste dergelijke wapens zou gebruiken en had de Vere- e Staten opgeroepen deze wapens (ook) af te schaffen. Westduitse onder-minister van defensie, Würzbach, ver- rde in een vraagesprek met de Neue Osnabrücker Zeitung het in het belang van alle landen is dat er geen wapens in de lte ontPl°°id worden. lar de Russen moeten bereid zijn hun dodende satellieten te happen als de Verenigde Staten ermee instemmen dergelijke Urk Jemen niet te produceren. Andropov moet bereid zijn op zijn L0I( rden daden te laten volgen". overeenkomst over een verbod van ruimtewapens moet jijj ens Würzbach gepaard gaan met een strikte controle. Hij jyfoi it de woorden van Andropov dat een succes op het Geneefse je (u leg over raketten voor middellange afstand nog mogelijk is, Ie Stief. Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste- het voorstel van Andropov tot een moratorium op anti-satel- vapens wegens „dubbelzinnigheid" betiteld als „onduide- ropov heeft gezegd dat de Sovjet-Unie deze wapens niet als te in de ruimte zal stationeren, aldus de Amerikaanse irdvoerder Romberg. Maar de Sovjet-Unie heeft haar sy- m, dat al lang operationeel is, herhaaldelijk in de ruimte ge- scal >ard voorstel voor een moratorium is wel nieuw, zo zei Romberg, jk m [r het levert problemen op. Een hiervan is volgens hem dat 1 >ovjet-Unie een „eenzijdig voordeel" heeft, omdat het „in te- bui stelling tot de Verenigde Staten" al over een dergelijk wapen sag :hikt. k et moeilijk een eventuele ontmanteling van het Sov teem te controleren. Het is voor de Sovjet-Unie makkelijk het te verbergen en het in tijden van crisis te gebruiken", us Romberg. 'gens wangedrag vorig jaar uit ambt gezet AMSTERDAM De 62-jarige ex-notaris A.V. is gisteren in Amsterdam aangehouden op verden king van verduistering en valsheid in geschrifte, waarbij hij enkele miljoe nen guldens zou hebben verduisterd. Dat zou ge beurd zijn tussen 1979 en 1981, toen hij nog notaris was. De benadeelden daarbij zijn, volgens een woordvoerder van i'ustitie, twee hypotheekban ken en een aantal lidmaten van flatexploitatieverenigin- gen in Amsterdam. Notaris V. zat in het bestuur van deze verenigingen. Gelden die door de leden werden overgemaakt, zouden daarbij door V. zijn op gestreken. Ook de echtgenote van de ex-notaris zou hierbij betrokken zijn geweest, aldus justitie. Met de valsheid in geschrifte zou V. zich in het ergste geval twee miljoen gulden ten on rechte hebben toegeëigend door te knoeien met hypo theekverklaringen. De Friesch-Groningsche Hypo theekbank en de Haarlemse Maatschappij voor Hypothecai re Financiering werden hier van de dupe. V. werd in juni vorig jaar uit zijn ambt gezet. Begin 1982 al was hij door de Kamer van Toezicht op het Notariaat met ongevraagd verlof gestuurd. Dit omdat V. zich, volgens de Kamer, had schuldig gemaakt aan "wangedrag, dat strijdig was met de eer en de waardig heid van het ambt". De ex-no taris werd begin deze week aangehouden en gisteren voor geleid voor de officier van jus titie, mr. J.Pieters. De rechter- -commissaris heeft de ex-nota ris inmiddels in preventieve hechtenis laten nemen. Tien geboden voor automobilisten KASSEL „Ge zult niet be geren uws naasten voertuig, maar in een auto rijden die past bij uw behoeften". Dat is een van de „tien geboden voor automobilisten" die opgesteld is door een werkgroep van rooms-katholieken en evange listen in de Duitse Bondsrepu bliek. De kerken willen zo proberen meer menselijkheid in het wegverkeer te brengen. Het 2e gebod zegt, dat de naam van god niet moet worden vervangen door Mercedes of Fiat elektr. dio-ca 19J ooi nog opening t veer «heven HAAG dagen voor de Teelijke opening ovede openbare la- Prins Willem- il in Scheve- en, die op ïdag 29 augus- zou plaatsvin- wenst minister 25|man (Onder- de school we- een tekort aan ingen toch op beffen. Daartoe de bewinds- de Kroon ge- seerd het be- van GS van Holland om de )1 open te hou- op te schorten, in brief aan B W van Den °°le# zegt de be sman zich niet ;unnen vereni- met de uit- ak van GS van I-Holland. B en /an Den Haag »en minister man inmiddels telegram ge- ird waarin zij op kortst mogelijk t lijn, in elk ge- 6642 voor 29 augus- om een onder- el vragen. Tóch naar school In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een «onoafc om een proelabonnement worden geweigerd. Ex-directeur Poot van failliete bouw maatschappij: DEN HAAG Het Al gemeen Burgerlijk Pen sioenfonds heeft eind 1980 het faillissement veroorzaakt van de ex ploitatie- en bouwmaat schappij van tennishal len „Sportstar". Dit heeft ex-directeur A.F. Poot van Sportstar giste ren gezegd. Dat Sportstar er onderdoor ging kwam vooral omdat het ABP toezeggingen voor de afname van tennishalprojec- ten niet nakwam en weiger de een (overeengekomen) hypotheek op vier projecten volledig uit te betalen. Ook ontnam het ABP Sportstar de exploitatierechten van de tennishallen, aldus de ex-di- recteur. Volgens Poot ontstonden de problemen met het ABP, na dat hij weigerde nog meer provisie te betalen aan een door ABP-directeur Masson aangestelde tussenpersoon, ir. J. van Zon uit het Belgi sche Meeuwen. Poot zei, dat hij in 1980 met Masson overeengekomen was dat het ABP voor maxi maal 60 miljoen gulden aan projecten van de BV Sport en Spel Beheer (merknaam Sportstar) zou financieren. Van Zon zou eenmalig een provisie hebben gekregen van 32.500 voor zijn be moeienis met de financie ring door het ABP van vier projecten in Dordrecht, Aalsmeer, Etten-Leur en Bergen op Zoom. De provisie bedroeg een XA% van de investering, de ande re helft ging naar een ande re bemiddelaar, die zich be reid toonde voor dat percen tage plaats te maken voor Van Zon. „Maar deze ging gewoon door met het sturen van nota's voor bewezen diensten". Volgens Poot liep het bedrag dat Van Zon opeiste in de tonnen. Poot weigerde ech ter de rekeningen te betalen, „omdat Van Zon na zijn eer ste bemiddeling verder niets meer had gepresteerd voor Sportstar". „Van Zon wilde zelfs provi sie hebben over de WIR- -premie die op de projecten kon worden verkregen. Hij zei mij dat hij slechts een klein gedeelte van deze pro visie voor zichzelf kon hou den, de rest ging naar der den". „Omdat Van Zon voortdu rend overleg pleegde met Masson over mijn weigering nog meer provisie te betalen, is het waarschijnlijk dat de rest daar naartoe zou gaan", aldus Poot. nn MIII if Willi——3HEB Pagina 5: Huizenbezitters dupe van faillissement Til burgsche izine idkoper TERDAM meeste olie- tschappijen en n daï 1 pompen verla- fi b, maandag de m <£en van super- Oxi2(normale benzi- Super wordt cent per liter Ikoper en gaat de zelftanksta- gemiddeld 1 cent per liter en. Normale ;ine gaat 1 cent trijs omlaag en it gemiddeld op 8 cent per liter, daling van de :ineprijzen is 'namelijk een >lg van de da- van de dollar- Veel mensen ra ken bij het luiste ren naar muziek in hogere sferen, maar deze groep blazers van een Westduitse mili taire kapel vatten dat wel heel erg letterlijk op. Tij dens een repetitie in Stuttgart lijkt het of ze gewicht sloos in de lucht kunnen spelen. Veel kenners zal dat overigens niet verbazen, want volgens hen is de kapel van de 1e Airborne Divisie tot alles in staat. Mede door acht uur per dag te re peteren staat de band in Europa hoog aangeschre ven. Deze Thaise jongen gaat ondanks een overstroming (na drie uren regen) tóch naar school. Hij is niet te stoppen, maar de auto naast hem wel. Wilt u bij de tijd blijven, wilt u het nieuws steeds op tijd krijgen, wilt u alles in actuele, attractieve en amusante bant? Abonneert u dan op de Leidse Courant. Aldus abonnee E. A.C. van Haastrecht-Van Muyden. OS au Uitgave Wes'erpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apolhekersdi|k 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank: Amro- bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) f 0,58 per mm, kleintjes f 0.40 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand f 20.41 (uitsl.aut.betaling).kwarlaal f 61,25, jaar f 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15 00 uur tel. 071-122248. Loss^ nummers f 0 In hogere sferen Steeds minder mensen trouwen DEN HAAG Het aantal huwelijken in Ne derland blijft dalen. Gedurende de eerste zes maanden van 1983 werden er 33.100 huwelij ken gesloten tegen 35.400 in dezelfde periode het jaar daarvoor, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal baby's bedroeg in de eerste helft van dit jaar 84.400, tegen 85.900 in de eerste helft van 1982. Het aantal overledenen in die periode kwam nagenoeg op hetzelfde niveau uit als in 1982, te weten 59.700. Het verschil tussen vestiging vanuit het buitenland en vertrek naar het buitenland (migratie-overschot) nam de eerste zes maan den af van plus 900 in 1982 tot plus 500 in 1983. De totale bevolkingsgroei kwam na ad ministratieve correctie uit op 22.900, hetgeen ten opzichte van de eerste zes maanden van 1982 een daling van 1.700 personen betekent. Het inwonertal per 1 juli 1983 is daarmee ge komen op 14.362.000. Voor 11 miljoen aan sieraden gestolen CANNES Twee met pistolen gewapende mannen hebben giste ren bij een overval op de juwelier Carrier in Cannes sieraden met een geschatte waarde van 30 mil joen frank (/"li miljoen) buitge maakt. De daders hadden het per soneel gevraagd enige sieraden te laten zien en daarna trokken zij hun vuurwapens. Na de drie be dienden handboeien te hebben omgedaan, leegden zij alle vitrines en vertrokken te voet, zoals zij ge komen waren. Pas kort na hun vertrek slaagde het personeel erin alarm te slaan. De overvallers wa ren intussen echter zonder op te vallen verdwenen. Belastingwet in fiscaal paradijs ANDORRA LA VELLA In het fiscale paradijsje Andorra in de Pyreneeën is de eerste belas tingwet aangenomen. De rege ringsraad ging met twaalf stem men voor en acht tegen en met zeven onthoudingen akkoord met de heffing van belasting op bank deposito's, verzekeringspremies en hoteltarieven. Andorra heeft zijn inkomsten tot nu toe vooral verkregen uit heffingen op de in voer van goederen. Jaarlijks ko men zeven miljoen toeristen naar het bergstaatje om goedkoop elektronische apparaten, video cassettes en luxe artikelen in te slaan. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Kleinste kookboek Het kleinste kook boekje) ter wereld wordt hier door de eigenaar getoond in het restaurant Marc- hfelderhof in Deutsch-Wagram, bij Wenen. Het boekje is 23 bij 21 millimeter klein en bevat 100 Weense recepten op 136 bladzijden. Het was in de Tweede Wereldoorlog kwijt geraakt...

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1