Duin- verlies ramp zalig voor hele eiland" ma lë eduldig knaagt de Noordzee al zo'n vijftig pr aan de zanderige westkust van het wad- ineiland Texel. Niemand die zich daar tot tor kort druk over maakte. De zee geeft, de neemt. Maar afgelopen winter nam het zil- j nat plots een wel zeer forse hap uit de dui- £nrij. In enkele uren tijd werd op sommige aatsen tijdens een felle noodwester meer dan (rintig meter duin weggeslagen. De gelaten- iid waarmee de Texelse bevolking kennis Jm van de steeds verder terugwijkende kust- i, heeft nu plaats gemaakt voor ernstige ver- ktrusting. Deze winter wordt de beslissende ise in de slijtageslag tussen zee en duin ver lacht. Op het spel staan niet alleen kostbare Jtuurgebieden en recreatievoorzieningen, aar volgens de Stichting Duinbehoud ook (e toekomst van het hele eiland". Ministerie bch provincie wil intussen geld beschikbaar ellen om een catastrofe te voorkomen. Sedert de afsluitdijk werd aangelegd is op sommige plaatsen zo'n duizend meter van de Texelse westkust afgeknabbeld. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1983 Texel De te graven geul bij de Razende Bol. Gearceerd: zandaanwinning HOORN Op het afge ven duin bij strandtent ach Inn" staan we weer- nd te bieden aan een zuid- bries, windkracht 6 tot '6087iDe eigenaar van de Beach n" beleefde op die zandrug februari de meest angstige 000fht uit ziJn leven. „Drie jaar i2./eclen had ik nog twaalf )-20.ifeter strekkende duin voor (jn tent", herinnert Fred jehms zich. „U ziet wat daar l nog van over is". Hij jiatst de rechtervoet behoed- Im op de grond die hem g voor zijn strandtent rest. n paar kubieke meter zand terstond enkele meters de diepte. „Als die storm op ^jfebruari een uurtje langer ld geduurd was ik met mijn hebben en houwen naar beden gekieperd". LPQEd Boehms is een van de drie kelse strandtenthouders, die mo- car jnteel letterlijk met de rug tegen muur staan. Pal achter zijn jindtent bevindt zich namelijk de gestrekte, drie kilometer lange 'L luurcamping Kogerstrand. Veel imte is er niet meer om verder aTig te trekken voor de vraat- Jhtige branding. „Ik moet dit na- r afbreken", verzucht Boehms. 2750pt is nog maar de vraag of ik 1650- er k'j het kampeerterrein een l85o')uwe tent maê neerzetten". 2gPbts van de „Beach Inn" hebben ayjingenieurs van Rijkswaterstaat ivoorjaar op de zwaar gehavende [nen een techniek toegepast die 3650fou kunnen omschrijven als „de 343iek van de verschroeide aarde". 34 te voorkomen dat de zee nog er zand mee zou nemen, moest j duinenrij over een lengte van 3je honderden meters met bulldo- Statfe worden afgevlakt en het ach- land ingeschoven. Zo ontstond ai^ breder, maar belangrijk lager izeer vlak duin, dat doet denken n een snelweg in voorbereiding, fehms: „Als ik er naar kijk, doet l pijn aan mijn ogen. Vroeger lag r zo'n prachtige duinenrij, daar iu niets meer van over. Als het Magloorgaat moet de hele boel over paar jaar weer verder naar teren worden geschoven. Het is gebed zonder eind". addendag Gold ri Texelse duinafslag staat volgen- week zaterdag centraal tijdens landelijke waddendag. De aan- ht wordt dan gevestigd op het >ele kilometers brede ge.bied tus- de buitenste duinenrij aan de itkust en de in 1976 verhoogde mvloedkering. Een aanzienlijk 1 van dit natuurgebied, waarin nog eens de grootste camping i Texel gevestigd is, dreigt deze iter door de zee verzwolgen te den. Dat zou, zo stelt de Stich- Duinbehoud, rampzalig zijn ir de economie van het eiland, rgot Zijm en Albert Salman, be- ïrsleden van de Stichting Duin oud, zetten uiteen: „Als de dui- van Texel er aan gaan, dan het hele eiland er aan". Dat een wat overdreven stelling, ar toch houdt Albert Salman ..Als er niet snel iets gebeurt is helft van het eiland binnenkort liet". it gaat om veel meer dan het be id van een zeldzaam stuk na- ke Dijkvallei ten westen van de Sluftervlakte dreigt uit te drogen door zandverstuivingen. En over een jaar of twee moet beslist wor den of de Buiten Muij, waar een grote kolonie lepelaars nestelt, on der het zand van een nieuwe zeer- eep of in de golven zal verdwij nen". Oorlog De leden van de Stichting Duinbe houd, die in het verleden op Texel nogal eens meesmuilend „hemelbe stormers" werden genoemd, heb ben na de laatste februaristormen vrijwel alle eilandbewoners kun nen overtuigen van de ernst van de situatie. Totaal 24 Texelse organisa ties van werkgevers tot werkne mers, agrariërs, plaatselijke politici en horecamensen dragen hun steentje bij aan de organisatie van de dag. Die eensgezindheid is vrij nieuw op Texel. Veertien januari vorig jaar spoten boze boeren nog de hal van het gemeentehuis in Den Burg vol met gier, uit protest tegen de plan nen om van Texel één groot land schapspark te maken. De boeren wilden geen museumbewakers worden, die bij elke geploegde hec tare op de vingers worden geke ken. Er kwam uiteindelijk een be stemmingsplan waarin ook de boe ren zich konden vinden. Er werden op het eiland scherpe scheidslijnen getrokken tussen agrarisch land en natuurgebied. Maar nu lijkt op het eiland de tijd van grote verbroedering aangebro ken. Tijdens een rondrit over hei eiland zwaaien de boeren, die zich in oogsttijd op merkwaardige voer tuigen verplaatsen, Margot vrien delijk toe. Margot Zijm: „Het lijkt wel of het weer oorlog is. Voorheen zaten we elkaar vaak in de haren, maar nu vecht iedereen samen te gen de zee". Rijkswaterstaat Het is niet zo, dat Rijkswaterstaat, verlamd door een krap budget, de aanvallen van de zee maar lijdzaam aanziet en de bevolking van Texel massaal in het geweer moet komen om toch nog iets gedaan te krijgen. In 1976 trachtte Rijkswaterstaat de afbraak van de duinen nog te rem men door enkele miljoenen kubie ke meters zand voor de duinen te storten. Wel een tijdelijke oplos sing, want inmiddels heeft de zee het zand alweer keurig afgevoerd. Om het natuurgeweld te kunnen keren zijn dus andere maatregelen nodig. Volgens Rijkswaterstaat, de Stichting Duinbehoud en het ge meentebestuur van Texel is zo'n 50 miljoen gulden voldoende om de kust voor de komende 50 tot 100 jaar te beschermen. Het ministerie van verkeer en waterstaat wil ech ter geen dure maatregelen nemen, vóórdat er grondig onderzoek is ge daan naar de haalbaarheid van de plannen. Dat onderzoek begon in 1981. Rijkswaterstaat kwam al snel met twee interessante scenario's op de proppen: Het slaan van paalhoofden in zee voor het noordelijk deel van de westkust, waar de erosie het sterkst Het doorgraven van de zand plaat „De Razende Bol". Door deze nieuwe, kunstmatige stroomgeul zou de Noordzee automatisch zand uitschuren en op de westkust van Texel afzetten. Sowieso, meent Rijkswaterstaat, moeten opnieuw grote hoeveelhe- f sW$X III §HHJi •;:*v Margot Zijm en Albert Salman voor een strook voormalig duingebied; een snelweg in voorbereiding. tuurlandschap alléén", meent Mar got Zijm. „Er zijn ook economische en recreatieve belangen in het ge ding. Op de camping Kogerstrand vinden elk jaar zo'n driehonderd duizend overnachtingen plaats. Als deze camping in de golven ver dwijnt, loopt het eiland per jaar zo'n twintig miljoen gulden aan in komsten mis. Want ruimte om de camping te verplaatsen is er niet". De afkalving van de duinen, zo vernemen we, heeft ook nadelige gevolgen voor de boeren van Texel. Omdat het eiland Texel niet door trage rivieren doorstroomd wordt, is het boerenland voor zijn zoetwatervoorziening vrijwel ge heel afhankelijk van de „zoete drang" uit de duinen. De zoetwa- tervoorraad onder de duinen wordt met de afkalving van de kust ech ter steeds kleiner. Daarmee wordt ook de natuurlijke zoetwater-bar rière tussen zee en land kwestbaar- der. Albert Salman: „Als het af braakproces aan de kust doorgaat zal het grondwaterpeil steeds ver der dalen. Het zwaardere zoute wa ter zal onder de duinen door kun nen lekken, het boerenland in. Dat heeft catastrofale gevolgen voor de agrariërs op Texel". Met de natuur in het duinengebied is het intussen steeds slechter ge steld. Salman somt op: „In het noorden van Texel, achter de Eyer- landse duinen is afgelopen winter de Mandenvallei onder water ko men te staan. Een uniek natuurge bied werd daarmee in één klap van de kaart geveegd. De Buitenste Muijvallei bij De Koog is door Rijkswaterstaat al noodgedwongen onder het zand geschoven. De Dik- Schematische voorstelling van het plan „Razende Bol". Door in de zand plaat ten zuidwesten van Texel een geul te baggeren van tien meter diep en 250 meter breed, zou de natuurlijke aangroei van de zandplaat aan Texel bespoedigd worden. Bovendien, zo verwacht de Stichting Duinbe houd, zal de Noordzee zand uit de kunstmatige geul uitschuren en op de westkust van Texel afzetten, zodat dit duinengebied voor de komende 50 tot 100 jaar voor verdere erosie behouden blijft. den zand (afkomstig van de Razen de Bol) op de kust worden opgespo ten. om het komende winteroffen sief van de zee terug te kunnen slaan. Maar Rijkswaterstaat kreeg niet de kans zijn onderzoek af te ronden. Enkele maanden nadat het onder zoek was begonnen, was er plotse ling geen geld meer. April dit jaar ging de knip van Verkeer en Wa terstaat weer op een kier, nadat de Noordzee in februari nog eens zijn tanden had laten zien. Het onder zoeksrapport mocht weer uit de lade en volgend voorjaar weet Rijkswaterstaat als alles meezit ze ker hoe de kustafslag op Texel het best kan worden aangepakt. Het geld moet dan nog wel op tafel ko men. Albert Salman: „Minister Smit- Kroes heeft tot nog toe steeds ge weigerd geld op de begroting te zet ten voor de aanpak van de kustbe- veiliging. Wij zijn bang dat er na de afronding van het onderzoek een politieke touwtrekkerij ontstaat, waardoor het geld uiteindelijk pas beschikbaar komt als het al te laat is. De zee wacht namelijk niet op politieke besluiten. Er moeten nu noodmaatregelen genomen wor den". Slecht op de hoogte Den Haag is volgens Salman slecht op de hoogte van de ernst van de situatie op Texel. Salman: „Op sommige plaatsen is de buitenste duinenrij nog maar dertig meter breed. Als je bedenkt wat voor een schade de zee vorige winter heeft aangericht, is de kans groot dat we het dit jaar niet meer houden. Dan zullen niet alleen de natte duinval leien De Slufter en Buiten Muij on derlopen. maar ook de camping Kogerstrand kan er aan gaan". Minister Smit-Kroes is inmiddels verschillende malen uitgenodigd de situatie op Texel te komen bekij ken. Burgemeester J. Engelvaart van Texel wilde haar graag meene men tijdens een boottochtje naar de Razende Bol, de zandplaat ten zuid westen van Texel die zich lang zaam in de richting van het eiland verplaatst. Ook de Stichting Duin behoud stuurde uitnodigingen. De bewindsvrouwe werd tevens ver zocht aanstaande zaterdag de wad dendag bij te wonen, als Engelvaart twee zakken zand op de bedreigde kust van zijn eiland zal leegschud- den. Salman: „Die verzoeken wer den steeds afgewezen. Ook aan staande zaterdag heeft de minister geen tijd. Ik geloof niet dat Smit- Kroes ooit op Texel is geweest". Roel de Wit. Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, bracht onlangs wél een bezoek aan het noordelijkste deel van zijn provin cie. Hij maakte met burgemeester Engelvaart een wandeling door de duinen en keerde bezorgd in zijn Haarlemse bestuurlijke zetel terug. „Ik wist niet dat het zo erg was", moet hij hebben gezegd. Maar bur gemeester Engelvaart kreeg enkele weken later toch een beleefde brief, waarin de commissaris uit legde dat het niet tot de taak van het provinciebestuur behoort de kustlijn te verdedigen. Texel is overigens niet het enige waddeneiland dat te maken heeft met kustafslag. In dit zeegebied, waar eb en vloed vrij spel hebben in een prachtig modderbad, veran dert de kustlijn van de eilanden voortdurend. Salman: „Ook andere waddeneilanden, zoals Ameland, kennen dit verschijnsel. Maar daar is behalve afslag ook aangroei. Texel daarentegen, wordt de laatste vijftig jaar alleen maar kleiner". De terugwijkende kustlijn van Texel ziet Salman niet meer als een natuurlijk proces. De coördinator: „In het begin hebben we dat wel gedacht: laat maar waaien, je moet de natuur niet tegenwerken. Maar de afslag van de westkust van Texel trad pas op sinds de Zuider zee was afgesloten, in 1932. Daar vóór was het eiland alleen maar groter geworden. De zeestromen in het waddengebied zijn dan ook in grijpend veranderd sedert de bouw van de afsluitdijk. De aantasting van Texel is dus een gevolg van menselijk ingrijpen. Wel, dan moe ten de mensen ook maar hun best doen om de zaak niet uit de hand te laten lopen". Boven de aangevreten duinenrijen aan de Texelse westkust krijsen stormvaste meeuwen intussen on verstoord hun klaaglied. De zee likt nog loom aan het strand, waar een rozig toeristenvolkje de luwte heeft gezocht tussen kleurige wind schermen. Een Duitse jongen puz zelt met geveinsde aandacht in de recreatiekrant „Rekreaktief Texel", terwijl zijn vriendin zo nu en dan een denkbeeldige vlieg aan de achterzijde van het papier dood tikt. Het is vakantie, dan moet je je niet druk maken, denken de toeris ten. De Texelaars zélf kunnen hun zorgen echter voorlopig niet verge ten. PAUL KOOPMAN Fred Boehms: „Ik sta met mijn rug tegen de muur"

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11