Zuiniger vervoer schoolkinderen nodig Voorspelling lagere premies voorbarig Varkensraces: Waanzin of goeie training? Winkelpubliek Is onbekend met j )e voegdhedenvan )e wakingsdiensten Nederland handhaaft fiezwaren tegen berging ZOG-schip IJsland Duindigtvrijentreg goed idee! Personeel Demka geeft strijd op Ministerie gaat ouderen meer in beweging zetten INNENLAND Ce&UeSomont VRIIDAG19 AUGUSTUS 1983 PAGINA 9 aliaan vrijgesproken i zaak Van der Valk ;N BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft eren de 37-jarige Italiaan V.C., een verdachte de ontvoeringszaak van mevrouw Van der „k, op vrije voeten gesteld. De man werd ervan b*Jf| dacht in Brussel de flat te hebben gehuurd 1( ar de ontvoerde mevrouw Van der Valk werd 1! tgehouden, voordat zij voor een losgeld van 12 joen gulden werd vrijgelaten. De officier van litie mr. R. Peters had vorige week donderdag en de Italiaan een gevangenisstraf van vijf jaar In vervroegde uitspraak verklaarde de <htbank de dagvaarding nietig waarin C. werd 'chuldigd van medeplichtigheid aan afpersing. 30 n de hem ten laste gelegde mensenroof werd 2® vrijgesproken. Hij heeft acht maanden in voor- est gezeten en zijn advocaat mr. Broers over- egt nu een eis tot schadvergoeding in te dienen. Negen jaar geëist voor doodslag ROERMOND De officier van justitie van de Roermond - se rechtbank mr. J. van Me- chelen, heeft negen jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 36-jarige W. B. uit Venlo, we gens doodslag op de 84-jarige mevrouw B. Bialeki, de groot moeder van zijn ex-vrouw. Motief was volgens de officier een schuld van 300 gulden die hij niet wilde vereffenen. Het slachtoffer werd op 13 april door buren dood in de keuken van haar huis gevonden. Sec tie wees uit dat zij door wur ging om het leven was geko- STER contra reclame-piraten AMSTERDAM De STER en een aantal re clamebureaus en ad verteerders hebben een kort geding aangespan nen tegen drie Amster damse bedrijven, die via illegale zenders in STER-tijd adverteren. De piraten drukken al geruime tijd met een sterke zender de STER-reclames van de kabel en vervangen die door spots van de eigen adverteerders. De ei sers willen nu bereiken dat dit verboden wordt op straffe van een geldboete. Militairen hoeven ziektekosten nog niet te betalen DEN HAAG Staatssecretaris Hoekzema (Defensie) heeft een besluit over wijziging van de ziektekostenregeling voor militairen opgeschort. Dat betekent dat militairen de ziektekosten voor hun gezin nog steeds ver goed krijgen. Met het uitstellen van de be slissing heeft Hoekzema acties van militai renbonden voorkomen. De bonden schort ten het overleg op 14 juli op. In de huidige regeling zijn de ziektekosten een onderdeel van het arbeidsvoorwaardenpakket van de militairen. De staatssecretaris wil daarop 22 miljoen bezuinigen door de militairen ge woon premie te laten betalen voor hun ge zinsleden. Dat zou voor een modaal gezin een strop van 150 tot 200 per maand be tekenen. Als compensatie wil de staatssecre taris een vergoeding geven voor overwerk. De militairenbonden willen van deze nieu we regeling niets weten. Geldloper overvallen ARNHEM In Arnhem is gistermiddag een 60-jarige geldloper van een supermarkt overval len en beroofd van 45.000 gulden en een aanzienlij ke hoeveelheid chèques. De man werd bij het ver laten van de supermarkt opgewacht door een man met een pistool, die hem dwong een tas met geld- cassettes af te geven. De dader vluchtte daarna op een bromfiets en vol gens de politie ontbreekt sindsdien elk spoor. TH-Delft niet akkoord met Deetman - DELFT De hogeschoolraad van de TH Delft is niet akkoord gegaan met de door minister Deetman (On derwijs en Wetenschappen) voorge stelde beleidsafspraak inzake de in vulling van de bezuinigingen. Een voorstel om ermee akkoord te gaan haalde geen meerderheid. Het colle ge van bestuur van de hogeschool acht zich op grond van die uitspraak niet gemachtigd om de afspraak met Deetman aan te gaan. De minister is daarvan gisteren op de hoogte ge bracht, aldus de TH-Delft. Van de per saldo kwart miljard gulden die het gehele wetenschappelijk onder wijs in een tijdsbestek van vier jaar moet inleveren, komt een flinke be zuiniging op rekening van de TH in Delft. Chemisch afval in tuincentrum BEUNINGEN In een loods van een tuincentrum in het Gelderse Beuningen heeft de rijkspolitie giste ren veertien vaten met in totaal 1.500 liter gechloreerde koolwater stoffen en ongeveer vijftig vaten met afgewerkte olie aangetroffen. Het gaat volgens de politie om chemica liën die daar in strijd met de wet wa ren opgeslagen en waaruit bij brand levensgevaarlijke gassen kunnen vrijkomen. Het spul zou door een chemisch bedrijf tijdelijk in het tuin centrum zijn opgeslagen in afwach ting van verder transport. Tegen de eigenaar van het tuincentrum en de eigenaar van het chemische bedrijf is proces-verbaal opgemaakt. ETSER EIST [ERGOEDING A KLAPBAND iiolVENTER De Devente- G. Aberson wil van de ^neente Deventer een be- 'an 38,40 ontvangen, de schade die hij heeft [elopen toen hij met zijn i een klapband kreeg, na- hij door glas was gereden, lgens Aberson is de ge- 2ië! ente als onderhoudplichtige het fietspad aansprakelijk de klapband. Volgens erson heeft hij in het verle- diverse keren naar de ge- ente gebeld met het ver- k de splinters van het fiets- 62,11 weg te halen maar is er ""J'jiit geluisterd. Hij had voor klapband ter plaatse al en- i lekke banden opgelopen, advies van de Enige Ne- rlandse Fietsers Bond is hij uniéke procedure begon- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net blijft bij zijn opvatting dat de vervoerskosten voor gehandicapte school kinderen omlaag kunnen. Het is gisteren akkoord gegaan met een wetsont werp dat in een bezuini ging van 30 miljoen op deze onderwijspost voor ziet. Eerdere maatregelen om deze besparing te bereiken stuitten op veel verzet binnen en bui ten het parlement. Het kabinet heeft nu een aantal nadere voorwaarden gesteld waaraan deze maatregel moet voldoen. Het onderwijs mag er niet door worden aangetast. Met name de toegankelijkheid van het buitengewoon onderwijs moet gewaarborgd blijven. De financiële last mag niet volle dig worden afgewenteld op ouders of verzorgers van de kinderen, maar ook de ge meenten mogen er niet voor opdraaien. Volgens premier Lubbers be tekent dit dat de bezuinigin gen vooral moeten worden ge zocht in een grotere doelma tigheid. „We hebben kunnen vaststellen dat de kosten voor dit vervoer de laatste jaren sterk zijn gestegen. Dat duidt op een toenemend gebruik. De luxe moet hier worden wegge sneden, zonder hen die het echt nodig hebben te treffen. Men zal de besparingen dus moeten vinden door goedko per en doelmatiger vervoer", aldus de premier, die daarbij met name denkt aan een ver schuiving van particulier naar openbaar vervoer. De bezuinigingen op de ver voerskosten moeten zo snel mogelijk ingaan, zodat ze al voor het nieuwe schooljaar zullen gelden. 'RECHT Het winkelend publiek weet weinig af taken en bevoegdheden van particuliere bewa- :sdiensten. Dat is de conclusie van Evelyn Mulders lenny Bockweg in een scriptie voor hun doctoraal- j idie rechten aan de universiteit van Utrecht. Zij heb- |jj|n een enquête gehouden onder het publiek van een 1 winkelcentrum in Hilversum. 6aiisan de ondervraagden is 63 procent zonder meer bereid met 1205 af particulier bewaker mee te gaan; 43 procent zou antwoord 1 ft',io'en op vragen van dergelijke bewakers en 34 procent is be- io a persoonlijke gegevens te verstrekken. Ten onrechte meende procent dat dit verplicht is. Ongeveer een kwart van de on- rvraagden noemde tevens het geven van antwoorden en het persoonlijke gegevens verplicht. Door die ant- q rstrekken s Dorden komen de onderzoeksters tot de conclusie, dat 'SJfoot deel van het winkelende publiek veel meer bevoegdheden kent aan particuliere bewakers dan zij werkelijk hebben. Bo- idien kon een kwart van de ondervraagden geen onderscheid iken tussen politie en particuliere bewakers, moeten volgens de onderzoekers eisen komen ten aanzien n het uniform, terwijl de particuliere bewaker bij elke con- •t een burger een legitimatie moet tonen. Voorts termijn komen, waarbinnen de bewaker een "ver- chte" moet overdragen aan de politie. Ook zijn ze voorstander n duidelijke verbodsbepalingen ten aanzien van vrijheidsbe- ving, ondervraging, fouillering Misdossiers. EN HAAG De Nederlandse Staat handhaaft zijn ezwaren tegen de gang van zaken rond de berging in het vermeende VOC-schip 'Het Wapen van Am- erdam' voor de zuidkust van IJsland. Het behoudt ch het recht voor om hierover volkenrechtelijke stap- en te ondernemen bij het Internationale Hof van Jus- ie in Den Haag. standpunt neemt het ministerie van financiën namens de it der Nederlanden in, nadat de regering van IJsland op- iw heeft laten weten de Nederlandse claim op wrak en la- l van het in 1667 vergane VOC-schip niet te kunnen honore- De regering van IJsland stelt onder meer dat wetten uit de eeuw, toen IJsland nog deel uitmaakte van het Deense ko- nkrijk, bepalen dat scheepswrakken voor de kust aan de eense kroon toebehoren. Nu IJsland een zelfstandige staat is, lit dat eigendomsrecht dat land toe, zo redeneert men in Reyk- |k. laar in die wetgeving wordt ook nog iets gezegd over de eige- lar van een wrak die onbekend moet zijn. En men kan toch et volhouden dat de eigenaar van het VOC-wrak onbekend is, ant direct na de stranding is er contact geweest met de Deense ining met het verzoek om een bergingexpeditie te mogen uit ren. Die koning heeft daar toen gunstig op gereageerd", aldus woordvoerder van het Nederlandse ministerie van financiën. ADVERTENTIE. UTRECHT De 260 werknemers van Hoogo vens-dochter Demka in Utrecht hebben gisteren hun langdurige strijd te gen sluiting opgegeven. Volgens het personeel bie den Hoogovens, de ge meente Utrecht en de vakbonden het bedrijf zó weinig perspectief, dat verder verzet tegen slui ting zinloos is. „We zijn driekwart jaar hard bezig geweest om sluiting te voorkomen, maar we moeten nu toch concluderen dat een stuk Utrechtse staalgeschiede- nis achter de rug is", aldus een geëmotioneerd lid van de On dernemingsraad, D. van Veen, gisteren op een personeelsver gadering. „Het enige dat ons nu nog rest is de vraag hoe we individueel het beste uit de slag kunnen komen". De In dustriebond FNV en de Indus trie- en Voedingsbond CNV moesten het tijdens die verga dering ontgelden. Verschillen de werknemers stelden dat de bonden Demka al hadden af geschreven toen Hoogovens in maart het plan tot sluiting be kend maakte. Hoofdredacteur van De Waarheid treedt af na conflict met CPN DEN HAAG De hoofdre- dacteur van De Waarheid, Bart Schmidt, heeft zijn ont slag ingediend naar aanleiding van kritiek die in het jongste nummer van de CPN-leden- krant op het beleid van De Waarheid is verschenen. De ledenkrant wordt onder ver antwoordelijkheid van het hoofdbestuur van de CPN uit gegeven. Schmidt heeft de conclusie getrokken dat het hoofdbestuur besluiten van de partij om De Waarheid tot een krant voor heel links te ma ken, niet wil uitvoeren. De re dactie van De Waarheid heeft „met ontsteltenis" kennis ge nomen van het besluit van Schmidt. Men noemt het be sluit „verschrikkelijk" en „te kenend voor de crisis waarin de De Waarheid zich bevindt". De crisis wordt, aldus de re dactie, veroorzaakt door een kleine groep binnen de CPN die voortdurend probeert om vernieuwingen te frustreren. De redactie wil dat er een eind komt aan „de niet aflatende kritiek, laster en hetze tegen De Waarheid". DEN HAAG Het is voorbarig te concluderen dat de druk van de sociale premies (alle premies bij elkaar) volgend jaar iets zal dalen, aldus prof dr C.K.F. Nieu- wenburg gisteren in de bestuursvergadering van de So ciale Verzekeringsraad. Hij erkende dat uit een notitie van het SVR-secretariaat blijkt dat zo'n daling moge lijk is, maar hierbij is uitgegaan van ongewijzigd beleid. De ervaring leert trouwens dat de staatssecretaris van sociale zaken praktisch geen enkele premie heeft vast gesteld op het niveau dat de sociale fondsen hadden aangegeven. De SVR staat evenals de Sociaal-Economische Raad op het standpunt dat aan het vaststellen van de hoogte van de premies geen andere overweging ten grondslag mag liggen dan de finan ciering van de uitkeringen, aldus prof Nieuwenburg. De staats secretaris heeft zich hiervan de laatste jaren weinig aangetrok ken. Bij diens uiteindelijke beslissing over de hoogte heeft hij zich vaak laten leiden door inkomenspolitieke overwegingen (koopkracht) en argumenten die liggen in het hoge overheidste kort. Omdat de financiële nood van het rijk onverminderd hoog is, is het uiterst voorbarig te verwachten dat de premiedruk, vooral voor de werknemer, in 1984 omlaag zal gaan. De eerste dag van het Holland Ballon Festival, dat tot en met zondag duurt, heeft één deelne mer natte voeten opgeleverd. Hij kwam in een po ging vlak over het Hollands Diep te scheren onverwacht met de bodem van de mand in het wa ter terecht. Met behulp van de rijkspolitie te wa ter kon de ballon even later weer opstijgen. Een ander moest voortijdig landen, omdat de wind zijn ballon in de richting dreef van het verboden ge bied van de Bies- bosch. Het op stijgen van de ongeveer hon derd ballonnen was om veilig heidsredenen uit gesteld tot gis teravond, wat niet wegnam dat er nog vele hon derden mensen naar kwamen kij ken. Twee van hen bekeken het schouwspel op hun gemak zit tend op een leeg vat. Ontgoochelde" moet van rechter z'n mond houden ROTTERDAM De se- cretaris van de Neder landse Vereniging van Ontgoochelde Ex-Jehova's getuigen, N. Klein uit Rot terdam, mag Biohorma te Elburg niet meer in ver band brengen met activi teiten van het Wachtto rengenootschap, de orga nisatie van Jehova's Ge tuigen. Dat heeft de Rotterdamse rechtbank president mr. F.J.M. Nivard bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat Biohorma tegen Klein had aangespannen. De firma, pro ducent van reformartikelen, zegt schade te ondervinden van de door Klein gedane uit latingen. Daarin beweert Klein, dat Biohorma het Wachttorengenootschap finan cieel steunt en dat het Elbur- ger bedrijf een soort mantelor ganisatie is voor de religieuze beweging. Mocht Klein zich in de toe komst weer negatief uitlaten over Biohorma in verband met Jehova's Getuigen, dan komt hem dat te staan op 25.000 gul den per geconstateerde over treding. Een varken is geen renhond. BENTELO Overgewaaid uit Duitsland is er nu een nieuwe „sport" in ons land: Varkensraces. Na een geslaagde proefrace gaat morgen in het Over ijsselse Bentelo de eerste nationale varkensrace van start. Het moet koddig zijn een slachtdier te laten hollen. Door het gegier en gelach van de toeschouwers moet het dier zo geprikkeld raken dat het 't op een lopen zet. De dierenbescherming en „Lekker Dier" hebben onlangs bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State gepro beerd de wedstrijden te verbieden, daarbij verwijzend naar een wet, waarin staat dat dieren niet nodeloos gekweld of geschaad mogen worden in hun gezondheid. De Raad van State gaf echter zijn fiat aan de varkensraces. Maar wat zeggen dierdeskundigen hiervan? Henk Smid, hoofdbestuurslid van de Dierenbescherming; „We zijn erop tegen omdat de grondhouding van de mens tegenover het dier wordt aangetast. Een dier heeft recht op zijn eigen waarde. Met die races kun ie ook te maken krijgen met pijnlijk stimuleren door straffen". „Waanzin", vindt L. Eveling van de „Vakgroep Zoo" van de faculteit Diergeneeskunde te Utrecht. „Aan het begin van het parcours hebben de varkens dezelfde stress als tij dens het vervoer naar het slachthuis. Daar komt nog eens een spanning overheen en dat geeft voor de dieren proble- De Haagse dierenarts Brooymans-Schellenberg zegt dat een varken niet op snelheid is gebouwd zoals bijvoorbeeld een windhond, die een rendrift heeft. „Bij windhonden- rennen krijg je geen kunstmatig arbeidsbeeld. Varkens zijn zeer stressgevoelig; ik vind het een beetje minderwaardige lol". Hoezeer de meningen uiteenlopen blijkt als mevr. Ver- voorn van het Dierencentrum Den Haag de varkensraces juist als een winstpunt voor de dieren beschouwt. „Ik heb een beetje afwijkende mening. Doordat het varken nu eens uit dat donkere hok komt, wordt het juist minder stressge voelig". „Er wordt geen varken geslacht zonder spierbloeding. Laat de boeren ze maar wat in conditie brengen door lichamelj- ke beweging. Varkens zijn aanhankelijke dieren: Door de omgang met het varken zal de fokker het minder zien als een klomp spek. Maar het mag niet ontaarden in prestaties leveren, waarbij het om geld gaat. Het moet een spel blij- De Delftse dierenarts J.H. Kers is juist bang voor competi- tie-drang en excessen, die tijdens varkensraces kunnen ontstaan. „Daarom moet er van meet af aan deugdelijk toe zicht worden gehouden". Ook dr. Greup uit Den Haag stelt „controle" voorop: „In zo'n nieuwe trend zit het gevaar dat er straks met elektrische prikkelaars wordt gewerkt. Ik ben er dus niet voor, maar ik vind die varkensraces nog net even minder erg dan het voortdurend verblijf in die ellendige nauwe donkere bio-kooien". Dr. G. van Putten van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek in Zeist ziet aan de nieuwe sport twee kanten. „Ik ben er niet blij mee, ik zou het ook nooit verzonnen hebben. Maar voor die races worden uitsluitend slachtvar- kens gebruikt. Die komen dan tenminste die hokken eens uit om te trainen. Wanneer ze niet terdege worden ge traind, vallen ze bij de eerste race al dood neer". „Varkens zijn intelligente beesten en dol op spelletjes. Op hun manier hollen ze graag. Geen reden dus om het te ver bieden. Ethisch ligt het anders. Ik heb 't er niet zo op dat mensen zich verlustigen aan dierenwedstrijden. Het kan daarbij makkelijk uit de hand lopen. Een biertje te veel of bij het spel tegen elkaar opbieden". „Ik vind dat de varkens niet zwaarder mogen zijn dan 70 kilo. En ze moeten voor de wedstrijd licht voedsel krijgen (liefst 's morgens niet voeren) en vooral genoeg te drinken hebben". Ook Van Putten vindt controle tijdens de races noodzakelijk. FRIEMELS TplTlSWffiEUlKAGeKr.EEM SWEL U>Y>EfJ èN \J(encEN Ccc£fcCt» UCHT. IJCEEpOTeStJÊL xJcH HET fcoce Ucm" IÉ PA SVpCH LCGlSCHj. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende week start de overheid een actie om ouderen aan te zetten zich meer te be wegen. De actie, onder meer begeleid door spe ciale tv-spots, zal tot begin 1984 lopen. In een brief aan alle gemeenten heeft minister Brinkman (WVC) hen gevraagd de actie waar mogelijk te steunen, bijvoorbeeld door het ter beschikking stel len van sportaccommoda ties of recreatieruimten. De rijksoverheid acht het meer bewegen door ouderen een belangrijke voorwaarde i lang mogelijk zelf de maatschappij te laten staan. In zijn brief aan de gemeenten zegt de minister: „Door het in groepsverband deelnemen aan, aan leeftijd aangepaste, bewegingsactivi teiten kan het maatschappelijk isolement en de daarmee ge paard gaande afname van het zelfbewustzijn van de oudere mens, zo veel mogelijk worden bestreden". De minister is zelf bereid vanuit zijn ministerie enkele experimenten met be wegingsactiviteiten voor oude ren financieel mogelijk te ma ken om te bezien in welke op zet ook sportorganisaties kun nen deelnemen aan de actie. Uit een onderzoek dat in 1982 gehouden werd bleek dat bij veel ouderen misverstanden bestaan over de sociale effec ten van het deelnemen aan bè- wegingsactiviteiten. Ook bezit men er onvoldoende kennis over. Ouderen zijn onvoldoen de op de hoogte van de effec ten van het bewegen voor hun lichamelijk en geestelijk wel zijn. Via de actie zal ook ge probeerd worden ouderen aan te zetten via het bejaarden- werk of de sport meer aan be wegen te gaan doen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9